2) MËKGELWEKK. 588 De Zakdoek der Prinses. Tot onderwijzers aan de openbare school te Axel zijn benoemd de heeren C. M. Gelukthans te Oud-Sabbinge (Wolfaartsdijk) en A. \V. Wissete Schoondijke. Bevorderd te Groningen tot doctor in de rechts wetenschap met proefschr.»Eene opmerking naar aanleiding van art. 57 der Grondwet", de heer R. M. A. De Marees van Swinderen, geboren te Groningen. Tot waarnemend hoofd der school met den bijbel te Mijnsheerenland is benoemd de heer J. A. Van Noppen, te Alkemade. Provinciale Staten. Avondzitting van Dinsdag 7 November. Tegenwoordig de Commissaris des koningsvoor zitter, 35 leden en de griffier. Afwezig, met kennisgeving, de heeren Van der Vliet, Dronkers, Collot d'Escury en De Smidt, en zonder kennisgeving de heeren Onghena, Wagtho en Sipkes. Na opening der vergadering in naam des Konings werd, onder herhaalde toejuiching door de vergadering gestempeld de van waardeering getuigende geluk- wensch van den Commissaris des konings, tot mr. E. fokker als griffier der staten gerichtmet de her vatting zijner werkzaamheden na het hem overkomen betreurenswaardig ongeluk. De verschillende koninklijke besluiten en mede- deelingen werdennaar gewoontevoor kennisgeving aangenomen. Omtrent het verzoek van ingelanden van den So- phiapolder (Noord-Beveland) tot calamiteus-verklaring zijn Ged. Staten diligent verklaard. De verschillende voorstellen van Ged. Staten (reeds vroeger door ons medegedeeld en bij de behandeling nader te noemen) zijn naar de afdeelingen verzonden. De afdeelingen zijn als volgt samengesteld le afdeeling: de heeren De Glopper, Van der Have, Van DeinseRisseeuwPompe Van Meerdervoort, Hennequin, Brevet, Van Teijlingen en Walter, en als leden van Ged. Staten de heerenVan der Bilt en Bybau 2e afdeeling: de heeren Bolier, B. V. Van der Bilt, Smit, Hemmacher, Kakebeeke, Mazure, Lucasse, Van Waesberghe JanssensVan Lijnden en Snijdersals mede de heeren Fransen Van de Putte en lleijse als leden van Ged. Staten 3e afdeelingde heeren Van Berlekom, Hombach, Van Uije Pieterse, Lantsheer, Sprenger, Hoogenboom, Vader, Pierssens, Moolenburgh en Stevensbenevens als leden van Ged. Staten de heeren Buteux en Snouck Hurgronje. De leden hebben zich naar de afdeelingen begeven en de eerstvolgende openbare vergadering is bepaald opa. s. Vrijdag 10 dezer, des morgens te 10 uren. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. A. M J. S., 12 j., koewachter te Goes, we gens verwonding, veroordeeld tot 8 dagen cell. gev. straf en f 1 boete c. e. 2o. J. De B. Pz., 14 j., te 's Heer Arendskerke, wegens mishandeling, veroordeeld tot 16 dagen cell, gev. straf en f8 boete c. e. 3o. C. S., 22 j., boerenknecht te Wolfaartsdijk, we gens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen cell, gev. straf en f8 boete c. e. 4o. A. P. Van T., 16 j., te Middelburg, wegens mishandeling, veroordeeld tot 6 dagen gev. straf en f8 boete c. e. 5o. J. De R., landbouwer te St. Laurens, wegens beleediging, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f25 boete c. e. 6o. Ph. J. De M, 16 j., te Sluis, wegens mis handeling, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. P. D., 45 j arbeider te Sluis, wegens dief stal, veroordeeld tot 6 dagen cell. gev. straf c. e. 8o. C. V., 39 j., huisvrouw van L. H., arbeidster te Axel, wegens beleediging, veroordeeld tot f 15 boete c. e. 9o. E. B. M., 22 j., arbeider te Westdorpe, we gens beleediging, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 10. C. L. B, 40 j., herbergier te Clinge, wegens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete c. e. Overzicht van den stand der koersen. Knorrig en prikkelbaar is tegenwoordig voorzeker menig huisvader-spéculant in den huiselijken kring, evenals menig kantoorchef tegenover zijne inferieuren, nu de Amerikaansche Spoorwegwaarden, ondanks goeden oogst en vermeerderde ontvangsten, de ver- Een geheimzinnige geschiedenis, naar het Duitsch van H. Passauek. Op een bal bij den Franschen gezant kwam mrs. Thiriot, «de Venus der prairiën", zooals men haar noemde, toevallig te zitten naast de vorstin Michae- lowna Lubanoff. Ofschoon zij uit vrees voor hare zonderlinge uitspraak van de Fransche taal het niet durfde wagen haar aantespreken, vergenoegde zij zich met de Caukasische hoogheid zeer opmerkzaam te be schouwen en kwam zij tot de aangename ontdekking dat zij zelf, de eenvoudige mevrouw Thiriot, vrijwat jonger, veel schooner en buitendien veel kostbaarder gekleed was dan hare hoogheid. Deze laatste was een brunette, klein, gezet en had een rond, volstrekt niet sprekend gelaat, evenals Octavia moet gehad heb ben, waarom Cleopatra zeide dat zij dom was. Bij deze zeer verschoonbare tevredenheid over den heuge- lijken uitslag van haar onderzoek, begon mrs. Thiriot, daar haar toevallig niemand bet hof maakte, met haar geborduurden zakdoek te spelen. wachting zoo bitter teleurstellen. Vrijgeviger, royaler zou de huisvader-spéculant zijn zoowel als de koop man-speculant milder en toegankelijker voor zijn per soneel zou wezen, zoo toch die droevige teleurstelling voor aangename verrassing plaats maakte. Zij, die spéculatie als een tak van hun bestaan beschouwen, zijn voorzeker te beklagen; niet minder hunne om geving. Als gewoonlijk komt de klacht op de lippen: 't is tegenwoordig dan toch ook erg; de beurs is niet anders geworden dan een «samenrotten" van deug nieten en bedriegers. Alsof het vroeger anders was! De geschiedenis is daar om ons van dien twijfel terugtebrengen. Zoo ontzagen de hoogste staatsambtenaren vroeger zich niet om de ambtsbrieven, o. a. van den graaf D' Affry, die in 1755 door Lodewijk XV van Frankrijk als gezant naar ons land was gezonden, te Alfen, waar toen, als middelpunt tusschen Amsterdam, Den Haag en Rotterdam, het hooldkantoor der posterijen ge vestigd was, te laten openen en overschrijven. Het staatkundig nieuws, dat op den koers der effecten invloed had, zocht men op te smukken of erger voor- testellen, en dikwerf werd beproefd om door omkoo- ping of slinksche streken aan hooggeplaatste personen staatsgeheimen te ontlokken. 't Moge een schrale troost zijn te vernemen dat er vroeger ook al schurkenstreken plaatshadden op finan cieel gebied, er ligt tevens een ernstige raad in op gesloten om toch voorzichtig te zijn op het terrein van voetangels en klemmen. Vrij zeker zullen ook thans wel persoonlijke beweegredenen van machtige spoorwegkeizers op de prijzen hun invloed uitoefenen; Een ramp voor hen die de waarschijnlijk toekomstige betere koersen niet kunnen afwachten bij gebrek aan surpluszij worden zonder zwaard of kogel afgemaakt Onze uiteenzetting naar aanleiding van de »wete" betreffende het overlijden der Rotterd. Handelsveree- niging belette de opname van eene korte beschouwing naar aanleiding der voortdurende rijzing van de cer tificaten van aandeelen Illinois. Deze verhooging, iii de laatste dagen tot staan gekomen, was gegrond op de stijgende ontvangsten en op het bericht dat te Londen een adres circuleerde om de nog onverdeelde belangrijke overschotten van vorige dienstjaren te verdeelen. Voor het loopende jaar worden de netto ontvangsten geraamd op ruim 12 pet. van het te genwoordige aandeelenkapitaal ad dollars 29 millioen, of circa 9 pet. op een aandeelenkapitaaltot 40 millioen dollars vergroot. De onderteekenaars nu van bedoelde uitnoodiging stellen voor den aandeel houders eene uitdeeling in aandeelen te doen, zoodat bijv. een bezitter van een aandeel er nog bijna een half aandeel bijkrijgt. De overschotten zouden niet in natura voorhanden, maar geleidelijk uitgegeven zijn tot verbetering van de lijn; als zoodanig zouden ze evenwel als actief ten behoeve der aandeelen der aandeelhouders geboekt zijn. 't Behoeft wel geen betoog dat de tegenwoordige rijzing dus alleen gemo tiveerd is, wanneer de vroegere waarde niet op het bestaan der overschotten gegrond was. 't Komt ons voor dat het onnoodigen omslachtig is het nominale bedrag der aandeelen te verhoogen; niet het nominale bedrag maakt den grondslag uit van den beursprijs, maar het uittekeeren dividend. In 1874, '75 en '76 bedroeg het dividend 8 pet.de koers was in die jaren op 1 Januari respectievelijk 90, 87 en 86pct., om in 1877 te dalen tot 57pcttoen slechts 4pct. werd uitgekeerd. De dienstjaren 1878,80 leverden 6pct. op en 1881 gaf eene uitdeeling van 7pct. De koers op 1 Januari in deze jaren was respectievelijk70, 80, 98 en 128 pet. 1 In '78 kon 8pct uitgekeerd worden, maar vrerd slechts 6pct. uitgedeeld. In '77 had de maatschappij 790 duizend dollars overgehou den, zoodat den 31 December 1878 nog onverdeeld was bijna 1 millioen dollars. We begrijpen het nut niet van dergelijke handelingen voor de alom verspreide en ver van het vuur wonende aandeelhouders in 't algemeen, wel voor hen die kort bij 't vuur zitten en zich gaarne ten nadeele van anderen willen warmen. Liefhebbers van speculeeren zouden wellicht goed doen tegenwoordig aandeelen Louisville en Nashville te koopendie waarschijnlijk eene goede toekomst hebben met het oog op de ondervinding in het ver leden en de voordeelige ligging der lijnen, 't Blijft echter onzeker. De aandeelen Gooische Tramwegmaatschappij ver minderden van 108 tot 100 door de resultaten der ontvangsten, terwijl de aandeelen Nederlandsche Tram wegmaatschappij retireerden van 93 tot 88 pet. Russische Staats- en Spoorwegfondsen brokkelden over 't algemeen wat af. Columbianen maakten rechtsomkeert van 34 tot 31%. Turken en Egyplenaren weinig veranderd, zoo ook PortugeezenOostenrijkers en Italianen. Maandag en Dinsdag 11. stond de gelegenheid open Plotseling schrikte zij; de vorstin merkte het én trachtte te onderzoeken wat daarvan de reden was. Ofschoon de vorstin een veel te nette opvoeding ge noten had om nog te blozen, stond toch op haar ge laat de grootste verbazing te lezen. En werkelijkde verbazing der beide vrouwen was zeer verklaarbaar, want de zakdoek van mrs. Thiriot was in een der hoeken gemerkt met een kroontje en daaronder zeer duidelijk de initialen der prinses! De pijnlijke pauze, die op deze ontdekking volgde, werd door de prinses het eerst verbroken. »Het schijnt mevrouw", zeide zij met Kaukasische gevatheid, »dat wij onze zakdoeken hebben verwisseld. »Op hetzelfde oogenblik nam zij zeer bevallig de gekroonde zakdoek en legde in de wijd geopende handjes van de verwonderde schoone gebure den haren er voor in de plaats. Deze kon zich met geen mogelijkheid voor stellen, hoe en wanneer de verwisseling zou kunnen hebben plaats gehad, maar was toch aan den anderen kant weer blijde dat zij het het eerst bemerkt had en onderzocht blijkbaar zeer ijverig lengte en breedte van den ingeruilden zakdoek, om toch zeker te zijn dat hij de hare was. Maar zoo mogelijk nog verbaasder dan een oogenblik te voren was zij, toen zij tot de ont dekking kwam dat ook op dezen zakdoek in een der hoe ken een kroontje en gelijke initialen geborduurd waren De dames gingen beide zakdoeken vergelijken. De om in te schrijven op aandeelen gist- en spiritusfabriek «Holland" te Haarlemmermeer tegen den parikoers, en tegen 84 54 pet. op 5pct. pandbrieven der Hon- gaarsche Hypotheekbank te Buda-Pest. De vragen des tijds zijn tegenwoordig op ons ge bied de overeenkomst van de Nederlandsche Han delmaatschappij, wier aandeelen in den laatsten tijd verloren in koers en de muntquestie, waarover we misschien een volgenden keer een en ander kunnen meedeelen. RENTEBETALING. Rusland '62 coup. 1 Nov. '82 betaalbaar met: f30,38 voor pdst. 2% -15,19% 1 fa Gest. eerste Hypotheek Roxtel-Wesel, coupon per 1 November 1882 groot f30, worden ingewisseld tegen bewijzen van uitgestelde schuld. Het overschot over het le semester is te gering om afzonderlijk uittedee- len waarom dit gevoegelijk bij het overschot over het 2e halfjaar op 1 Mei e. k. kan geschieden. Buitenlandse!) Overzicht. In het Britsche Lagerhuis heeft lord Northcote aan gekondigd een voorstel om in zake Egypte te verkla ren, dat het huis recht heeft op meer inlichtingen over den aard, den duur en de kosten der Engel- sche bezetting dan tot heden zijn gegeven. Op dat voorstel is een amendement ingediend, luidende, dat het huis de noodzakelijkheid erkent van inlichtingen omtrent de aanwending der Britsche troepen in Egypte, en van meening is dat er geene militaire operaties mogen ondernomen worden, die den Egyp- tenaren verhinderen het beheer te verkrijgen over hunne eigene instellingen. Het debat over de wijziging in het reglement van orde voor genoemd Huis vordert uiterst langzaam. Een voorstel om de besluiten der debatten met twee derden der aanwezige stemmen uit te spreken werd verworpen. Men is thans nog aan het beraadslagen over tal van dergelijke voorstellen, welke hoogstwaar schijnlijk eveneens zullen vallen. Daarbij komt nog, dat de leider der conservatieve partij voornemens is na afhandeling der amendementen nog eens op de quaestie in haar geheel terug te komen. Naar allen schijn behoeft het Kabinet zich ook over dezen nieuwen vorm van oppositie niets ongerust te maken. De gezondheidstoestand der Britsche troepen is volgens bericht uit Cairo verre van bevredigend. De manschappen hebben veel last van koortsen, en ook onder de paarden zijn ziekten uitgebroken. De expeditie naar Soudan, waartoe nu besloten is, zal, op een paar Europeesche officieren na, dan ook uitsluitend bestaan uit inlanders. De hertog van Connaught is uit Egypte te Londen aangekomen. Men had natuurlijk voor een opgewon den menigte gezorgd, die hem toejuichte. De heeren Wolseley en Seymour hebben hun pairschap aan genomen. De berichten over de cholera te Djeddah en Mekka worden nu weer overdreven genoemd. De Engelsche consul in eerstgenoemde stad meldt, dat echter vol gens niet officiëele berichten de ziekte te Mekka ge heel is geweken. Morgen (Donderdag) nemen de Fransche Kamers weder zitting. Onder de gewichtige onderwerpen, die haar bij het begrootingsdebat wachten, behoort ook een gewijzigd ontwerp op de rechterlijke inrichting. De minister heeft dit ontwerp in eene vergadering van den ministerraad overgelegd, en deze heeft zich met de hoofdtrekken der voordracht vereenigd. Het stelsel van verkiezing der rechterlijke ambtenaren, waarvoor de Kamer zich in beginsel heeft verklaard, wordt door den minister verworpen. Voor de regee ring blijven deze ambtenaren onafzetbaar, doch zij kunnen door een oppersten raad van discipline wor den ontslagen. De zuivering van het personeel der rechterlijke macht hoopt de minister te verkrijgen door een vermindering van het aantal rechters en raadsheeren. Wat het programma betreft, waarmede de regeering voor de kamer zal verschijnen, de National verneemt dat dit hoogst eenvoudig zal zijnhet zal toch alleen de punten bevatten waaromtrent alle republikeinen overeenstemmen. Uit Buenos-Ayres wordt bericht, dat wederom de vredesonderhandelingen tusschen Peru en Chili, waar voor de gezant der Unie, zich veel moeite gaf, op niets zijn uitgeloopen. De President van Peru, Calderon wil niet meer dan Tarapaca afstaan, waarbij Chili zich niet wil neerleggen, en moet nu in krijgsgevangen schap terugkeeren. laatste was van het fijnste batist en van dezelfde groottealleen was hij wat meer geparfumeerd dan de andere. Wat nu te doen? De prinses kon on mogelijk twee zakdoeken meegenomen hebben, even min als mrs. Thiriot er zonder zou zijn uitgegaan dat stond vast. En toch behoorden beide zakdoeken aan de prinses. Mrs. Thiriot stond op het punt in zeer gewaagd Fransch de veronderstelling te opperen, dat waarschijnlijk de verwisseling der zakdoeken aan de nalatigheid der waschvrouw te wijten was. Maar zij bedacht zich en zweeg, want het scheen haar twij felachtig of de prinses wel wist, wat een waschvrouw voor een mensch was. De beide dames waren nog in een stadium van de grootste verwondering en zouden in dien toestand zeker nog langer zijn gebleven, zoo niet de attaché graaf Morton De Martigny verzocht had de eer te mogen hebben de vorstin naar tafel te geleiden. Vol verrukking over de eer, die haar, en niet aan de Venus der prairiën" te beurt viel, vergat zij geheel de raadselachtige geschiedenis der zakdoeken en liet beide exemplaren in bezit van mrs. Thiriot. Deze laatste was zoo ontsteld over het voorge vallene, dat zij haar man dringend verzocht, haar naar huis te geleiden. Hij voldeed volgaarne aan haar verzoek, niet alleen omdat hij altijd gaarne hare beden inwilligde, maar ook omdat hij met die Petersburgsehe Gemengde Berichten. Door tusschenkomst van den min. van waterstaat enz. heeft de Vereeniging van lokaal- en tram-spoor wegen zich in verbinding gesteld met den heer W. Te Gempt, te Iloedekenskerke, omtrent den door hem uitgevonden «Menschenredder" voor tram- en spoorwegen. De heer T. G. heeft zich bereid verklaard, zijne denkbeelden dienaangaande op de algemeene verga dering der Vereeniging, dezer dagen te Breda te houden, bekend te maken. Wilhelminadorp. Als eene bijzonderheid kan zeker wel gemeld worden dat bij J. Visser, melkboer alhier, een varken geslacht is van gekruist Engelsch ras, dat een lengte van 2.20 meter en een gewicht van 635 halve kilo's had. Havsweert. Voor het bergen der lading uit het in het Nauw van Bath gezonken Belg. aakschip «Gent" is met duikers een accoord getroffen. Maandag morgen werd begonnen de lading optezoeken en Dinsdag middag vond men de lading ijzerdraad. Indien het weêr gunstig is, hoopt men nog veel van de lading te redden. Zaterdagavond werd door de Rijkspolitie alhier aan gehouden de 17jarige M. Uit het weeshuis te Vlis- singen sedert een paar dagen weggeloopenhad hij naar hier de wijk genomen. Den volgenden mor gen is hij naar zijne woonplaats teruggebracht. Maandagnacht is te Middelburg bij den magazijn houder F. in de Gortstraat diefstal met inbraak ge pleegd. Door het stukslaan van een der ruiten heeft de dief zich van eenige uitgestalde goederen, pijpen, tabaksdoozen en dergelijke snuisterijen meester gemaakt. De politie heeft den werkman J. H. in 't bezit der gestolen voorwerpen gevonden, en naar het huis van arrest overgebracht. De brutale dief werd reeds meer malen voor diefstal gevonnisd. Vlissingen. Het stoomschip »P. Caland", van de Amerikaansche Stoomvaart te Rotterdam, kwam Dins dagmorgen van New-York hier aan. Bij het binnenkomen geraakte het op den Oost- havendam in de modder en bleef, daar dit juist met hoogwater voorviel, vast zitten. De Belgische sleep- booten «John Buil" en «Engeland" beproefden het aftetrekken, doch te vergeefs. Na gedurende den avond zooveel mogelijk in lich ters gelost te hehben, is bet schip heden nacht te 12 uren vlot gesleept en in dok gekomen. Het schip schijnt niet in 't minst geleden te hebben en zal nog eenige voeten lichten om dan via Hellevoetsluis naar Rotterdam te vertrekken. De sleepbooten hadden 1000 gulden bedongen voor het afsleepen. Tholen. Zaterdag is door den hevigen wind eene roede uit de korenmolen «De Verwachting" geslagen, gelukkig zonder schade aan de nabijstaande huizen aanterichten. Naar de «Utr. Ct." verneemt, zou de voort vluchtige notaris De Haan een telegram gezonden heb ben aan notaris Yan Dijk te Amsterdam, waarbij hij deze feliciteert met de overneming der minuten en tevens den wensch uitdrukt, dat notaris Van Dijk gelukkiger in de praktijk moge zijn dan hij dit tot hiertoe was. Dit telegram zou afgezonden zijn uit New-York. De jongen, die ernstig gewond werd in een steendrukkerij te Haarlem, is niet overleden, zooals eerst gemeld werd. Te 's-Hage heeft een kind van drie weken reeds twee tanden. - (Dagbl.) Zondag schoot te Delft iemand onder het eten een stukje vleesch in de luchtpijp tengevolge waarvan hij binnen weinige oogenblikken overleed. De vorige week hebben zich te Rotterdam elf en te Woerden vier gevallen va» pokken voorgedaan. Zondagavond omstreeks elf uren bevonden zich vier personen op den dijk tusschen 's-Gravendeel en Strijen. Een hunner verloor, volgens zijn zeggen, zijn pet en kon deze door de duisternis niet terugvinden. Men besloot daarom bij de Geb. Z. aan te kloppen en om een lantaarn te vragen; genoemde personen lagen reeds te bed en weigerden hun deur te ontsluiten. Onder allerlei verwenschingen werd toen gedreigd dat, wanneer niet onmiddellijk aan het verzoek werd gevolg gegeven, men het huis in brand zou steken. Toen stond een der broeders op en ontsloot de deur. Hij ontving daarop onmiddellijk met een mes eene diepe wond in den arm. De andere huisgenooten kwamen mede toeschieten, en eene hevige worsteling ontstond, waarvan het einde was dat de geweldenaars op de vlucht gingen. Drie hunner zijn echter Maandag aange houden en naar het huis van arrest te Dordrecht overgebracht. soupers weinig op had, daar ér zoo goed als geen wijn en in het geheel geen punch geschonken werd. «Tot zoover mijn waarde!" zeide mijn reismakker, zijn verbaal afbrekend. Tegelijk opende hij zijn valies en maakte toebereidselen om een nog onaangesproken flescbje Bourgonje te ontkurken. «Nu moeten wij eerst eens wat op adem komenBevalt je de ge schiedenis «Bijzonder", gaf ik ten antwoord. »'tls zeer boeiend. Maar wat gaat ge beginnen riep ik verschrikt uit. Mijn reisgenoot hield de opengetrokken flesch buiten het raampje. «Onnoozele bloed!" zeide hij lachend. «Vóór ik rooden wijn drink, laat ik hem altijd eerst wat lucht ruiken en offer het eerste halve glas aan de goden. Jadit is zoo de eigenaardige ouverture van dit stuk 1" «Vriendje," hernam ik, «er zijn er die de overture bij een opera gaarne willen missen, en tot die lieden behoor ik «Merci!" Ik dronk het aangeboden glas leeg en gaf het hem terug. «Doe mij nu een pleizier en ver volg uw alleraardigst verhaaltje". (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2