Laatste en telegraphische berichten. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Rechtzaken. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Ingezonden Stukken. wanbeheer en de verantwoordelijkheid van de jongste onlusten op zich neemt. Om alles goed te maken, heeft hij gelast, dat de gevangenen op vrije voeten zullen worden gesteld. Een ernstige vergissing. Het Indisch gebruik, om weduwen met het lijk van haar overleden echtge noot te verbranden, is, naar prof. Max Muller in zijn werk over Oostersche talen en godsdi-nsten beweert, niet door de Veda's voorgeschreven, maar door list of domheid van de priesters ingevoerd. Deze toch hebben voor het woord agre (altaar), agnet (vuur) gelezen, zoodat zij uit het voorschriftLaat haar (het eerst) naar het altaar gaan," het bevel maakten »Laat haar in het vuur gaan." Zeker heeft nooit de verkeerde opvatting van een woord zooveel menschenlevens gekost. (Z. v. h. N. v. d. D.) VLISSINGEN, 6 Nov. Het, aan den heer De Groof alhier behoorend, barkschip »PoeI", kapitein Abraham- sen, komende van Biga en bestemd naar Middelburg met eene lading hout, is in de Oostzee bij Bornhoim over zeild door het Zweedsch barkschip «Wilhelm Gijnther". Met aanmerkelijke schade en vol water, drijvende op zijne lading, is het schip te Karlshamm (Zweden) binnengebracht. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Men vreest alhier voor het Engelsche stoomschip »Mona" van Ter Neuzen naar Londen bestemd. Op den stormachtigen nacht van 1 November naar zee ver trokken, heeft men verder niets vernomen omtrent schip en equipage. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. TWEEDE KAMER. Het voerloopig verslag over hoofdstuk Buitenlandsche Za ken is verschenen. Vele leden betwijfelden of de Mi nister wel de vereischte geschiktheid bezat om de belangen van Nederland tegenover het buitenland te vertegenwoordigen en ons prestige op te houden. De houding van den Minister bij de behandeling van het handelstraktaat met Frankrijk gaf geen groot denk beeld van zijn krachtig optreden tegenover het buiten land, noch van zijne parlementaire bedrevenheid. Evenmin bleek zijn beleid in zake de Duitsche kustvaart. De gedachtenwisseling van den Minister met Engeland in zake de nederzetting op Borneo werd door velen niet krachtig, zelfs niet waardig genoemd. Verder kwam ter sprake de verwijdering van onzen consul-generaal uit Alexandrië tijdens de verwikke lingen in Egypte en werden mededeelingen gevraagd omtrent de hervatting der onderhandelingen met Frankrijk. LONDEN, 6 Nov. De cholera woedt hevig te Mekka en Djeddah. NEW-YORK, 6 Nov. Er heerscht groote opgewon denheid op de petroleummarkt. Door vermindering der productie steeg de prijs per vaatje van f0,50 op f 1,20. KONSTANTINOPEL, 6 Nov. Turkije handhaaft ernstig zijne rechten op Tunis. Het zal een nota van beklag aan de mogendheden zenden dat de Bey benoemd is zonder goedkeuring van den Sultan. Daarbij worden de volgende opmerkingen gemaakt Wind tijdens het bloeien en de vele regen in Juni en Juli waren voor de graangewassen nadeelig. Het meeste nadeel werd echter geleden tijdens het oogsten, toen de regen het binnenhalen zeer bemoeilijkte en dientengevolge veel graan in aar of pluim ontkiemde. Het loof der aardappelen stierf te vroeg af, wat deels aan het natte weder, deels aan ziekte wordt toegeschreven. Ook de peulvruchten leden veel door het ongunstige weder. Appelen en peren werden, tijdens het bloeien, door nachtvorst geteisterd, terwijl de kersen, gedurende den pluktijd, door den regen bedierven, soms zelfs hingen zij aan de boomen te rotten. Het hooi werd algemeen matig geoogst, zoodat de qualiteit soms vrij wat te wenschen overlaat. Gras en klavers groeiden het geheele jaar door welig, be halve op die plaatsen, waar een te hooge waterstand nadeelig voor den groei was. Het houtgewas leed veel door den voorjaarsstorm. De bladeren waren bijna alle doodgewaaid, zoodat eerst het St.-Janslot een frisch en krachtig groen voortbracht. Borssele. Heden (Maandag) is alhier aanbesteed het afbreken der bestaande en het bouwen eener nieuwe pastorie. Daarvoor is ingeschreven door de heerenJ. Rijn berg, te Ellewoutsdijk voor f 7420, P. Dronkers, te Kapelle voor f5871, G. C. Zaaijer, te's-Gravenpolder voor f 5714, H. Snijder, te Wilhelminadorp voor f 5686,94, J. M. Lammereete Hansweert voor f 5653 en M. Verburg alhier voor f 5599. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 11. zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. M. Z., 11 j., A. A. S., 12 j., A. B., 12 j., allen te Goes, wegens diefstal te zamen en in veree- niging gepleegd, veroordeeld ieder tot 3 dagen cell, gev. straf c. e. 2o. J. Van H., 24 j., schoenmaker te Goes, we gens rebellie veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 3o. J T., 41 j., slager te Goes, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den open baren weg bevinden, gepleegd bij 2e herhaling binnen een jaar na de eerste veroordeeling, veroordeeld tot 14 dagen gev. straf c. e. 4o. S. S., 49 j., vergulder te Goeswegens als voren, mede veroordeeld tot 14 dagen gev. straf c. e. 5o. P. J. Van de V., 64 j., horlogemaker te Axel, wegens als boven veroordeeld tot 14 dagen gev. straf c. e. 6o. M. P., 23 j., commissionair te Vlissingen, we gens het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg bevinden, gepleegd bij 3e her haling binnen zes maanden na de laatste veroordee ling, veroordeeld tot 21 dagen gev, straf c. e. 7o. W. 022 j zonder beroep te Breskens, be klaagd van mishandeling. Vrijgesproken. De rechtbank te Gent heeft zekeren Dominicaner monnik De T. (broeder Antonius) wegens herhaaldelijk gepleegde onzedel ij ke handelingen tegenover minderjarige kinderen bij verstek veroordeeld tot eene gevangenis straf van lo. 100 maal 6 maanden, 2o. 10 maal 6 maanden, 3o. 30 maal 2 jaren, en 4o 1 maal 2 jaren, te zamen 117 jaren gevangenisstraf. De veroordeelde bevindt zich te Hulst (Zeeland). Zijn uitlevering kan door de Belgische regeering niet worden gevraagd, daar hij zijne aanslagen niet met het plegen van ge weld deed vergezeld gaan. (N. R. Ct.) Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft F. V. d. V., uit Axel, ter zake van diefstal in een bewoond huis met behulp van een valschen sleutel, tot 4 maan den eenzame opsluiting veroordeeld. De quaestie tusschen Engeland en de Porte over de overhaaste zending van den gezant te Konstanti- nopel naar Cairo is in der minne geschikt, dank zij de gegeven inlichtingen. Het lag volstrekt niet in de be doeling om eenige verandering in de diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen te brengen. De Britsche regeering schijnt nu wel weer zich te willen bemoeien met de onlusten om en bij Soudan. Er zijn officieren gezonden om het terrein op te nemen en den toestand uit militair oogpunt in oogenschouw te nemen. De nieuwe pauselijke nuntius aan het Fransche hof heeft Zaterdag aan president Grévy zijne geloofs brieven aangeboden. Hij gaf bij die gelegenheid den president de verzekering van de bijzondere genegenheid van Z. II. den Paus voor Frankrijk en voor den presi dent, en bracht de wenschen van Z. H. voor hunnen voorspoed over. Grévy zijnerzijds verzekerde den nun tius, dat bescherming van den godsdienst en bevesti ging van de uitmuntende betrekkingen met den H. Stoel het voortdurend streven zouden zijn van de Fran sche regeering. In Tunis hebben de Franschen weten te bewerken dat, nu er een nieuwe Bey is, welken zij tot oogenschijn- lijke vriendschap bewogen, vroeger was het geen vriend van hen er zooveel mogelijk Frankrijk gun stig gezinde personen in zijne nabijheid zijn. Als eerste minister is afgetreden en in zijn plaats gekomen de gewezen minister van binnenlandsche zaken Si-el- Aziz Bualtur, een vriend van Frankrijk. De ministe- rieën van oorlog en marine zijn opgeheven. Die acht de Fransche regeering zeker minder gewenscht. De drie bekende sociaal-democratische afgevaardig den in Pruisen, Bebel, Liebknecht en Hasenclever, zitten te Dresden in de gevangenis. Waarom weten wij niet. In de commissie der Hongaarsche delegatie is o. a. de toestand in Bosnië en de Herzegowina ter sprake gebracht. De minister Kallay erkende, dat de bevol king var. Montenegro uit oude betrekkingen op de bewoners van Zuid-Herzegowina grooten invloed uitoefe nen. En daar er tusschen beide landen geen natuurlijke grenzen bestaan, is het over en weer vluchten bijkans niet te verhinderen. Op zijn jongste reis had de minister bemerkt dat vele opstandelingen naar de wapens hadden gegrepen naar aanleiding van het looze gerucht, dat de Engel- schen en Russen zich hadden verbonden om de Her zegowina te bevrijden. In Montenegro heerschte overi gens de minister ontkende dit niet ontevreden heid, omdat het grootste gedeelte der Herzegowina aan Oostenrijk en niet aan het Vorstendom was ge komen. Het was evenwel het oordeel der Oostenrijk- sche regeering, dat van den kant van Montenegro geen ernstige gevaren dreigen. Verder werd in die commissie de vraag gedaan, waarom de Keizer zijn tegenbezoek aan den Koning van Italië nog niet had gebracht. Het antwoord luidde, dat de Italiaansche regeering geen andere plaats van samenkomst wenschte dan Rome, en de Oostenrijksch- Hongaarsche regeering achtte het niet gewenscht dat de Keizer zich daarheen begaf. De clericale en anti- clericale partijen staan daar te scherp tegenover elkaar en de regeering vreesde dat de tegenwoordigheid des Keizers tot minder gewenschte demonstraties zou misbruikt worden. Op dit bezwaar stuitte de volvoering van het tegen bezoek nog steeds af. Wij gelooven echter ook, dat clericale invloeden zich aan het Oostenrijksche hof doen gevoelen en er daar personen zijn, die hét plan liefst in duigen zullen doen vallen. Middelburg. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat op de bloemisterij van den heer Stomps alhier eenige keurig rijpe aardbeienop den kouden grond geteeldworden aangetroffenen voorts vele aardbeiplanten die voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei staan. Door de politie aldaar is gearresteerd zekere vrouw V. V.die na in dienstbaarheid goede ren, meest vrouwenkleederen, gestolen te hebben, die te Vlissingen beleende en de beleenbriefjes verkocht. Ook is gearresteerd eene dienstbodeverdacht van diefstal van geld. Den werkman van de fabriek »De Schelde" te Vlissingendie onlangs door het omvallen van een bok aan een zijner beenen verwond werdis nu het been afgezet. Een jongen, werkzaam aan het in aanbouw zijnde ijzeren stoomschip aldaar, is Vrijdagavond van boven van 't schip gevallen doch er met eenige plekken en schrammen er afgekomen. Door de Gooische stoomtram is Zaterdag nabij Diemerbrug een v;jfjarig meisje overreden. Het arme kind was als 't ware vermorzeld. Een voerman reed Vrijdag langs het Schevening- sche kanaal met een wagen beladen met mest; de wagen liep ongelukkig tegen de steenen glooiing, kan telde om en kwam terecht op den voerman, die on middellijk overleed. In een steendrukkerij te Haarlem is een 13ja- rige jongen met eene machine in aanraking gekomen, en aan de bekomen verwondingen overleden. In het armenhuis te Uxbridge woont een oudje van 102 jaren; zij is nog in het bezit van al haar vermogens en heeft een hartstochtelijke liefhebberijs voorhet rooken van pijpen. Volgens de sClairon" is Louise Michel door den directeur van het scirque" te Brussel, die met haar drie conférences 11,590 frs. verdiende, geëngageerd voor een reis in Amerika. Haar voorgenomen lezing op gisteren te Antwerpen is door de regeering verboden. Bij de instructie van het proces-Peltzer werden 373 getuigen gehoorddaarvan waren 242 in België, 80 in het buitenland en 51 door commissarissen van politie gehoord. Hierbij zijn niet gerekend de perso nen, die men om inlichtingen vroeg. Zoo werden bijv. te Parijs 410 kappers ondervraagd. Mevr. Bernays heeft 11-maal getuigenis afgelegd. Armand Peltzer onderging 59, Léon 50-maal een ver hoor. De jury is reeds samengesteld; zij bestaat uit 30 leden en 4 plaatsvervangende leden. Vrijdag is het proces tegen dr. De Paepe, be schuldigd van poging tot moord, den 2en Augustus 1882 gepleegd op Arthur Duverger, alias Van den Bogaert, voor het Hof van gezworenen te Brussel be handeld. De zaak is onzen lezers in hoofdzaak bekend. Duverger, als jongmensch wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld, ging na het ondergaan van zijn straf onder de schande gebukt en kon geen voldoend middel van bestaan vinden; dr. De Paepe leerde hem toevallig kennen, ontdekte in den jongen man veel talent en aanleg en besloot hem voort te helpen; hij gaf hem werk en bezorgde hem later zelfs een goede betrekking aan de redactie van «l'Europe." Duverger werd weldra een huisvriend in den familiekring van dr. De Paepe, doch hij beloonde zijn weldoener door tijdens diens reis door Amerika de vrouw van zijn vriend te verleiden en diens dochter in opspraak te brengen. Toen dr. De Paepe dit vernomen had, eischte hij van Duverger dat hij onmiddellijk Brussel verlaten zou, en na diens pertinente weigering vuurde hij eenige revolverschoten op hem af, met het gevolg dat Duver ger zwaar gewond werd. De jury heeft hem echter vrijgesproken en bevolen dat hij onmiddellijk op vrije voeten gesteld moest worden. In het Edenthéater te Brussel is tijdens het ma- tinée de gaskroon naar beneden gevallen. Gelukkig waren er geen bezoekers in de stalles, anders was een ernstig onheil niet te voorkomen geweett. Nu be paalde het ongeluk zich tot stoffelijke schade. Van 21 tot 30 Oct. zijn in de Fransche havens 105 schepen vergaan of beschadigd. Daarvan zijn 3 Hollandsche. 1 schip verging door brand, 2 door bot sing. 29 bemanningen werden geheel gered, 64 ge deeltelijk van 2 schepen kwamen allen aan boord om. De zoon van een rijk bankier te Parijs had zijn portefeuille verloren, inhoudende visitekaartjes en 5000 frs. Een werkman bracht hem die terug. De jonge man vroeg, of hij er niet aan gedacht had zich die som toe te eigenen. »Ja mijnheer", antwoordde de werkman. »Ik vond- uwe portefeuille hedenmorgen, toen ik naar mijn werk ging. Ik wilde het geld eerst houden, maar ik bedacht, dat men het vreemd zou vinden, dat ik zooveel geld bij me had, en dan bedacht ik, dat het niet de moeite waard zou zijn geweest zoolang fatsoenlijk man te blijven, om ten- dief te worden." De jonge bankierszoon gaf den werk man tot belooning zijner eerlijkheidde gevonden 5000 frs Een belangrijke diefstal. Op den trein Parijs Bordeaux bemerkten de beambten, bij aankomst in laatstgenoemde stad, toen zij den waggon, waarin de aangeteekende brieven weggesloten worden, openden, dat een groot aantal van deze gestolen was. Het bedrag van het gestolene wordt op 600.000 frs. ge raamd. De dieven is men nog niet op het spoor. De schouwburg Mazini te Barcelona is afgebrand. Er is niemand bij omgekomen. De schade wordt be groot op 75000 piaster. Uit Madrid wordt gemeld, dat een aantal brieven, bestemd voor Spanje en Portugal, den i sten dezer uit den postwagen gestolen waren voordat de trein aan de Spaansche grenzen was. De meeste der gestolen brieven waren aangeteekend. Tengevolge eener onvoorzichtige uitlating haars broeders is dezer dagen zekere juffrouw B. te Berlijn gevangengenomen, onder verdenking van nu vijf jaren geleden haar meester, met wien zij intime betrekkin gen had, te hebben vergiftigd en zijn lijk in het water te hebben geworpen. De overledene had haar tot universeel erfgenaam gemaakt en dit gaf reeds in 1877, toen het lijk werd opgevischt, tot allerlei kwade ge ruchten aanleiding, maar bij volslagen gebrek aan bewijzen had het toen ingesteld onderzoekgeen gevolgen. Nabij Diedenhoven is een volledig geraamte van een mammouth opgegraven. De slagtanden hebben eene lengte van 1,70 meter en van onderen een om trek van 70 centimeter. Het ivoor is zeer hard en zeer schoon. De deelen van het geraamte zijn, in zeven groote kisten gepakt, naar Berlijn verzonden. Goed om af te leeren De wijnfabrikant Hein- lich Beekman te Frankendal was beschuldigd »wijn" te hebben gefabriceerd uit water, glycerine, gist, al cohol, Arabische gom, amandelen, suiker, ooft, wijn steenzuur enz. De deskundigen hadden in zijne kelders slechts twee vaten werkelijken wijn, maar des te meer eigen fabrikaat gevonden. Al wat hij aanvoerde hielp hem niets. Hij werd veroordeeld tot 3 jaar gevan genisstraf, 2000 mark boete en de koste» van het proces, die duizenden mark bedroegen. Voorts werden 90000 liter van zijn wijn in beslag genomen, benevens al de ingrediënten, die tot de wijnmakerij worden ge bruikt. Eindelijk werd hij ook nog veroordeeld de kosten te betalen van het plaatsen van het vonnis in verscheidene dagbladen. In een dorp nabij Hattingen is de vorige week !een huwelijk gesloten tusschen een jonkman van 26 en eene vrouw van 65 jaren. Daar zij geen van beiden vermogeu hebben, verzekert men, dat liefde de eenige beweegreden tot dit huwelijk isll Te Presburg hebben weer wanordelijkheden, tegen de Joden gericht, plaats gehad. Dronken kerels plun derden sommige winkels en huizen en een Jodin werd gedood10 personen zijn gearresteerd en er zijn troepen, naar Presburg gezonden om de orde te handhaven Blijkens de laatste berichten uit Reikjavik, op IJsland, is sedert het begin van October eindelijk het ijs aldaar verdwenen. Het was echter nog eenigen tijd in de nabijheid der kust gebleven; inmiddels had men er nog steeds nachtvorst en overdag eene lage temperatuur. Het is er echter langzamerhand warmer geworden, en in den laatsten tijd had men er zacht weder. De schepen met granen en veevoeder voor de noodlijdenden zijn er aangekomen. In de Keizerlijke kruitfabriek van Tschernigow moeten weer valsche boekingen zijn ontdekt, waardoor vele millioenon roebels zijn gestolen. Jaren lang is het door de hoofdambtenaren verborgen gehouden. Uit Miltau en Riga worden weer eenige groote moedwillig gestichte branden vermeld. Het landgoed Heijderfeldt met een schuur waarin 66 schepels rogge en een hooimijt met 80 voer hooi zijn o. a. aan de de vlammen prijsgegeven. Bij Bassen werden 24 hooi schelven in brand gestoken. Voorts wordt gewag ge wag gemaakt van taltijke roofaanvallen. In Amerika gaat men uit een mengsel van papier en mousseline kousen maken, die nauwelijks zooveel kosten als de prijs, die men voor het was- schen van wollen kousen betaalt. Binnen kort zullen die nieuwe kousen ook in Europa worden ingevoerd. In Amerika moeten zij zeer goed voldoen. De vrouw van een der eerste dokters van New- York schoot haar drie kinderen en daarna zichzelf dood. Ze had haar kinderen naar een vertrek op de bovenste verdieping meegenomen, hun de handen ge bonden, hen geblinddoekt en hun een kogel door het hoofd gejaagd. Men had de schoten niet gehoord en de vreeselijke daad werd eerst na eenige uren ont dekt. Het schijnt, dat mevrouw aan melancholie leed tengevolge van een zwakke gezondheid en dat zij in een aanval van krankzinnigheid de daad bedreef, hoewel zij nooit te voren verschijnselen daarvan had vertoond. De ongelukkige was 32 jaar oud en had haar kinderen oud 4, 5 en 6 jaren en haar echt genoot hartelijk lief. In Kentucky trachtte het volk twee moorde naars te lynchen. Deze werden door de militie van een stad naar een andere stad overgebrachthet volk drong in de stoomboot, waarop het tweetal zich bevond, en de troepen moesten vuur geven om het te beschermen; 6 personen werden gedood en meer dan 30 gewond. De Koning van Corea heeft een besluit uitge vaardigd, waarin hij zich schuldig erkent aan het Mijnheer de Redacteur Bxth, 4 Nov. 1882. Een paar dagen drukte verhinderden mij antwoord te geven op het uit deze plaats ingezonden stuk in uw blad no. 130. Ik wil thans den heer De Veij antwoorden en onder het oog brengen, dat zijn op- of aanmerkingen mij niet duidelijk genoeg zijn. Het ieder naarden zin te maken het is waar gaat niet altijd op, maar iemand eens de waarheid te zeg gen, ook dat wil niet altijd gehoord worden. Als de heef De Veij zelf eens had vermeld, waarom de school met de zomervacantie niet is schoongemaakt, dan had men op de hoogte kunnen komen, doch dat deed hij niet. Gegronde redenen, waarom men in het schoolgebouw zoolang zulk een vuile boel had laten voortduren, kunnen rechtstreeks niet worden aangegeven. Hetzij dat het de schuld van het voormalige hoofd der school is, die daarvoor had moeten zorgen, of van wien dan ook, de verantwoording berust in allen gevalle bij het gemeentebestuur. Of durft de heer De Veij den schuldige niet noemen? Over verschillende bijzaken, die de heer De Veij in zijne quasi-geleerdheid erbij haalt, wil ik zwijgen. Zij doen niets ter zake af. Hoofdzaak is alleen de vraag, waarom de school nu, in winterdagen (zomer is- geheel anders), wordt schoongemaakt en niet met de zomer vacantie Alleen herinner ik hem, hoe hij zelf nog niet lang geleden, door openbaarheid eraan te geven, het pu bliek heeft willen op de hoogte brengen van de sme righeid dier school en van den schuldige. Is hij dat vergeten of zijn er redenon, waarom hij van dat plan heeft afgezien? Hoogachtend, Mijnheer de Redacteur, Uw Correspondent.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2