1882. N°. 132. Dinsdag 7 November. 69ste jaargang. Uitgelote Obligatiën. MENGELWERK. De Zakdoek der Prinses. -CiiCt<S=>C»=€i^- GOESCHE De uitgive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat bij de uitloting der daartoe aangegeven obligatiën van de gevestigde schuld dezer gemeente, die op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, de volgende nummers uit de bus zijn getrokken, te weten No. 259, groot f 1800 a 3 pet. restant van bet vorige jaar. 587/197,, - 300 „1 290, - 1200 „3 298, - 2000 3 311, - 60O„3 208, -1800 „3 20, -1200 „3 312, -1200 „3 288, - 3690 3 gedeeltelijk, welke uitgelote obligatiën in de maand Januari e. k. ten kantore van den gemeente-ontvanger, tegen over- gifte der stukken, zullen worden afgelost. Goes, den 4 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 6 NOVEMBER 1882. De beheerders der Blaaubeenbeurs te Goes heb ben in hunne vergadering van 1 dezer maand tot medebeheerders benoemd de heeren J. J. Ramondt en J. Fransen Van de Putte, in plaats van den heer Dr. A. W. Van Campen, die bedankt heeft en Dr. Z. Th. Diehl, die naar Zierikzee is vertrokken. Blijkens ons geworden inlichting had de heer G. J. Van den Bosch te Wilhelminadorp niet om gezondheids-maar om gegronde redenen bedankt voor eene eventuëele benoeming als voorzitter van de afdeeling Heinkenszand der maatschappij van landbouw. Versere. De gemeenteraad heeft Zaterdag inge willigd het verzoek van 19 oesterhandelaren om ver andering en vermeerdering van beursdagen. Na de goedkeuring door Ged. Staten zal dus eiken Vrijdag beurs gehouden worden behalve in de maanden Mei, Juni en Juli, als wanneer de beurs geheel zal gesloten zijn. Op de beurs van 1.1. Vrijdag was wel veel aan bod, maar volstrekt geen handel. Benoemd tot ontvanger der rechten en accijnzen en haven- en schutgelden op het kanaal door Wal cheren te Vlissingen F. A. H. Beudt, verificateur te Amsterdam. De kiesvefeeniging «Plicht en Recht" te Vlis singen heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van den gemeenteraad gekozen den heer A. Smit, burge meester. Door een plotseling opgekomen ongesteldheid van dr. Scbaepman kon diens voorgenomen lezing te Yzendijke op gisteren (Zondag) weder niet doorgaan Een geheimzinnige geschiedenis, naar het Duitsch van H. Passader. Wij hadden elkander in geen drie jaar gezien. Onze vreugde, toen wij onverwachts aan het buffet in de wachtkamer van het station Kreutz elkaar aantroffen, was welgemeend en hartelijk. Nauwelijks hadden wij een paar woorden gesproken of de spoorklok luidde voor instappen. Ons glas bier was spoedig uitgedron ken, de locomotief floot en wij zaten in een coupé, gelukkig zonder ander gezelschap. Nog een oogenblik, en hijgend ed stampend zette de sneltrein zich in be weging. Nu was het eerst tijd om eens met elkander te praten. «Bij alle goden", zeide mijn vriend, «het baantje van redacteur schijnt u goed te doen. O, foei, ik geloof waarachtig dat ge aanleg hebt om dik te worden. Zie eens naar mij, hoe aristocratisch rank, wat een edele, bleeke kleurTwee jareu lang ga ik bijna dagelijks van Berlijn naar Petersburg en vice-versa of enkel en alleen bij wijze van afwisseling naar Parijs, Weenen of Konstantinopel, jij hebt een leven als Onzen-lieven-heer in Frankrijk". «Maar sinds Gambetta en Bert heeft die het er ook al niet zoo goed als vroeger", gaf. ik ten antwoord; «maar wat hebt ge met mij voor? Wilt ge mij in 't zonnetje zetten? Dat gaat zoo niet, brave jongen! Neen, als een afgezant met de gewichtigste depêches in portefeuille van de eene residentie naar de andere te vliegen, niet alleen zonder dat het iets kost, maar een mooi traktement bovendienzich in een sfeer van hoflucht te baden, met de geheimste zaken uit de In 1883 zal een vergelijkend examen worden gehouden van adspiranten naar de betrekking van scheepsklerk bij de zeemacht. Het aantal beschikbare plaatsen en de vereischten voor het examen, die vermoedelijk eenige wijzigingen zullen nader worden opgegeven zullen ondergaan. Eenige handelaren te Groningen hebben aan den Minister van Justitie een adres verzonden, waarin zij wijziging verzoeken van artikel 3 alinea 8 der wet tot beteugeling van het drankmisbruik in dien zin, dat het aan winkeliers, tevens slijters vergund zal zijn sterkedrank bij de maat of flesch te blijven verkoopen ook na afloop van den termijn (Mei 1884), daarvoor als overgangsbepaling in art. 28 gesteld. De heer Heldt deelt in de «Werkmansbode" mede, dat hij, op grond van nader ingewonnen infor- matiën, zijn twijfel aan de echtheid van het bewuste boekje van een der werklieden van de fabriek van De Heyder Co. intrekt voor de verklaring, dat het boekje valsch is. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag, in de avondgodsdienstoefening, herdacht ds. P. Huet, predikant bij de Hervormde gemeente alhier, zijne 25jarige Evangeliebediening. Het kerkgebouw was overvol, en onder de opgeko- menen waren ook eenige ambtsbroeders van den feest vierenden leeraar, zelfs van buiten de classis. De heer Huet had tot tekst gekozen het 12e vers uit het eerste hoofdstuk van den eersten brief van Paulus aan Timotheus, luidende: »En ik dank hem, die mij bekrachtigd heeftnamelijk Christus Jezus onzen Heer, dat hij mij getrouw geacht heeft, mij in de bediening gesteld hebbende". Ootmoedige dank sprak uit de gansche rede van hem, die in zijne 25jarige loopbaan als predikant veel ondervonden heeft en lang geene gemakkelijke taak te vervullen heeft gehad. Hij sprak eerst over zijne jongelingsjaren, over den noodlottigen invloed der romanlectuur op zijn hart en verbeelding, en over den tijd door hem in de zonde doorgebracht, eerst te Leiden en daarna te Montau- ban. Aan ds. Heldering had hij zijn redding te dan ken. Door diens bemiddeling deed hij zijn candidaats- examen te Leiden en vertrok hij in 1853 naarZuid- Afrika. Drie jaren later, in 1857, werd hij als predikant in de Kaap geordend en bij zijn eerste optreden had hij tot tekst gekozen de woorden, volgende op die, naar aanleiding waarvan hij bij deze gelegenheid sprak. Deze woorden luiden: «Die te voren een Godslas teraar was, en een vervolger en een verdrukker, maar mij is barmhartigheid geschied, dewijl ik het onwetende heb gedaan in mijne ongeloovigheid." 14 jaar later keerde hij in ons land terug en werd hij reizend predikant voor de confessioneele vereeniging. Na drie jaren, in 1870, werd hij naar Veenendaal patchouli-wereld bekend te zijn «Dat zou je beter bevallen, denkt ge", viel mijn vriend lachend in, «dan in den winter in een gemak- kelijken stoel bij den warmen haard een feuilleton te bewerken of andere berichten saam te stellen, en in den zomer in verschillende badplaatsen te dwalen, zoe kende naar stof voor een roman of novelledie uw naam onsterfelijk moet maken Ik geloof, dat ge u zoudt vergissen 1" «Men zou de proef kunnen nemen!" zeide ik lachend. «Maar wat ge zegt van stof o hemel ja -stof, dat is tegenwoordig de groote vraag. In dezen tijd, waarin alles uit de dagen, dat men zich met honig en eikels tevreden stelde, verbruikt is, jaren en jaren achtereentot het stof onder onze eigen zolen toe waar wilt ge dan nog stof vandaan halen zonder te stelen? Drie maanden lang heb ik aan de Oostzee rondgedwaald, overal zoekende naar stof, in de zee, op het land,in de wolken, waar ge wilt, - en met leege handen, arm als Job, keerde ik naar huis. Ik geef u de verzekeringwij mannen van de pen hebben het in deze inktvermorsende eeuw zwaar te verantwoorden! Ja, lach maar!" «Werkelijk, mijn goede vriend, ge hebt er geen slag van te zoeken", hernam hij. «Doe slechts een greep in het rijke menschenleven overal, op straat, in paleizen en hutten, langs den weg overal ligt stof voor novellen, romans, treurspelen, kluchten, en weet ik meer, toren-, berghoog als men maar weet, waar men ze zoeken moet. Gebraden duiven vliegen nie mand, noch schrijvers noch ministers, meer in den mond en de dagen zijn voorbij dat iemand uitging om een ezel te zoeken en een koninkrijk vond 1" «Zoel" zeide ik, «ja, werkelijk ge zijt altijd een Zondagskind geweestlaat eens hooren, wat ge zoo al op uw reizen hebt opgemerkt. Geef mij stof vriend, en ik bezweer je, bij alle goden, dat ik u mijn dank beroepen, welk beroep hij échter niet kon aannemen vóór hem, na het houden van een colloquium doclurn, het radieaat als predikant in de Hervormde kerk was toegekend. Den 10 April van dat jaar deed hij in genoemde gemeente zijn intree. Het volgende jaar vertrok hij naar Dirksland, in 1875 naar Nunspeet, terwijl hij den 14 April 1878 in Goes zijne intrede deed. Terwijl hij zijne levensgeschiedenis aldus herdacht, sprak hij over den zegen, die hem in zijn werkkring was te beurt gevallenen over de liefdehem door zooveler. bewezen. En waar hij aan de eene zijde zich dankbaar toonde verlost te zijn van de steile recht zinnigheid, daar wees hij aan den anderen kant met leedwezen op den kouden adem van het materialisme, die tegenwoordig over onsonze kinderen en onze gemeente gaat. Aan het einde der godsdienstoefening werd hem door de gemeente staande het derde vers van Psalm 134 toegezongen. Ook aan stoffelijke bewijzen van belangstelling en waardeering ontbrak het den geachten jubilaris niet. Door gemeente-leden werd hem een pendule en door zijne ambtsbroeders een barometer geschonken. Uit bijdragen van vereerders in ons gansche land werden hem twee étuis met zilveren lepels en vorken, een prachtige gebeeldhouwde boekenkast, benevens een belangrijke som in geld overhandigd. Heinkenszand. Zondagvoormiddag is het nieuwe kerkgebouw der Chr. Geref. gemeente alhier ingewijd. Door den heer C. Steketee Az werd eene rede gehou den naar aanleiding van Psalin 126 vers 3: »De Heer heeft groote dingen bij ons gedaan, dies zijn wij verblijd". Behalve een vrij groote schare gemeenteleden en andere belangstellenden was bijna het gansche be stuur der gemeente hij die plechtigheid tegenwoordig, voor welke attentie, zoo mede voor zijne zeer ge waardeerde medewerking, de predikant hartelijk dank betuigde, terwijl hij de gemeente in zijne verdere bescherming aanbeval. Het wel is waar hoogst eenvoudig doch zeer doel matig ingerichte gebouw kan, in tegenstelling van het vroegere houten en bouwvallige kerkje, eene groote verbetering genoemd worden. Nisse Ds. H. Van Selms heeft het beroep naar Leerdam aangenomen. Tijdens een verblijf van 4% jaar alhier heeft hij voor 13 beroepen bedankt; achtereenvolgens voor Ovezand c. a., Kruiningen, Westkapelle, 's-Heer Hendrikskinderen, Borssele, Aalten, Baarland, Bruinisse, Almkerk, Yerseke, Oostkapelle, Heinkenszand en 's-Heer Abtskerke c. a. Hij staat verder thans no. 2 op het tweetal naar Goenga c. a Yerseke. Ds. I. F. De Later, te St. Annaland, heeft reeds voor het beroep bij de Ned. Herv. gem. alhier bedankt. SchoolspaarbaFik Goes, October 1882. baarheid zal toonen door u op de vleugelen mijner pen naar de outstei felijkheid te voeren evenals Homeris deed met Achilles en Biisch met Bismarck. Stof, slof,., ik honger en dorst naar stof een koninkrijk voor stof!" «Hui", begon mijn vriend, na een oogenblik nage dacht te hebben, «ge zult ze hebben. «Zie", ver volgde hij op hoogdravenden toon, zoo' strooien wij, dienaren der hoogere aardsche machten, onze weldaden rpndoin ons, evenals de goden van den Olympus de arme stervelingen met hunne genade zegenden. Steek een sigaar op, desnoods een uit mijn koker en luister! Het verhaal is gloednieuw-want toen ik het heilige Petersburg met zijn onheilige nihilisten verliet, werd het mij in het bureau van het keizerlijk gezantschap versch van het vat opgedischt!" «Wel", zei ik, «het begin belooft veel. 'k Ben in gespannen verwachting!" «Daar hebt ge gelijk in! Alzoo een greep in 't volle menschenleven Er zijn misschien aan geen lof ter wereld zooveel mooie vrouwen als in Petersburg. Als ge nu daar de juiste reden van wilt weten, ga dan eens over dat punt een voorlezing bijwonen van een professor in de etnographie. Ik heb daar geen tijd voor. Ontegenzeggelijk behoort tot de schoonste vrouwen sinds een drietal maanden een Amerikaansche dame, mrs. Jacobea Thiriot. Buiten en behalve een jaar rente van circa tweemaal honderdduizend dollar heeft zij een goddelijke figuur, goudblonde, naar het rood zweemende lokken, bruine, vurige oogen en een profiel en een tint, die de schoonsten onder de schoonen baai- zouden hebben benijd. Ik kan haar met volle oprecht heid prijzen, want ik heb mij nooit met eenige hoop gevleid. Een groot aantal heeren konden ook niet begrijpen waarom zij met dien braven Mr. Jozua Thi riot was getrouwd, maar dit was ook wel beschouwd ingebr. School C f 25,96 D - 11,14 uitgeh. f 21,77 - 9,^8 f 37,10 f 31,2554 Door het Onderwijzersgezelschap 's-Gravenpol- der ig aan den Minister van Binnenl. Zaken gezonden een adres van adhesie van het verzoekschrift door de Nederl. Openb. Onderw - en Hoofdonderw.-vereeniging Z Exc. toegezonden den 19 Sept. 11,in welk verzoek schrift dringend verzocht wordt voorstellen aan de Staten-Generaal te doen, om de nagelaten betrek kingen van openbare onderwijzers hulp van Staatswege te doen toekomen: Yerseke Zaterdag heeft de gemeenteraad den heer Th. J. Pas, onderwijzer alhier, op diens verzoek eervol ontslag verleend tegen 1 Dec. a. s. Op dien datum zal genoemde heer te Biggekerke in functie treden. De Minister van Binnenl. Zaken heeft aan het Gemeentebestuur van Wageningen te kennen gegeven, dat ook voor de kosten van den cursus ter opleiding van hoofdonderwijzers 30 pet. zal worden gerestitueerd. Te 's-Hage is voor de akte middelbaar onderwijs toegelaten: geschiedenis de heer J. G. Tuytel, te Zie rikzee; boekhouden (huisonderwijs) de heer F. L. Yan Ruyven, te Middelburg. Tot leerares aan de gemeente-kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen is benoemd voor het rekenen, de vormleer en de wiskunde mej. L. Kooistra te Middelburg. Scheepvaartberichten. Rii.i.and-Bath Het in 't nauw van Bath gestrande tjalkschip «Maria Geertiena" zal men trachten af te brengen. De lading is reeds gedeeltelijk in andere schepen uitgelost en te Hansweert gebracht. De «Geertje Alberts" zit nog steeds op zijn plaats; ver moedelijk zal het worden gelicht of van mast worden ontdaan. De lading ijzer van het schip «Gent" zal vermoe-- delij k door tusschenkomst \?n duikers worden opgehaald. Landbouw en Veeteelt. Meer dan 200 landbouwers uit onderscheiden stre ken in Friesland hebben zich schriftelijk verbonden na 1 November geen granen te zullen verkoopen dan onder uitdrukkelijk beding, dat de betaling geschiede uiterlijk op den marktdag der plaats van verkoop, volgende op de week, in welke hot verkochte is ge leverd. De verbintenis geldt voor alle plaatsen, waar dé verkoop is geschied. De St.-Ct. bevat een nieuwe rubriek, een «Oor deel" omtrent den oogst in de provincie Zeeland over 1882. (Dergelijke opgaven betrekkelijk de andere provinciën zullen achtervolgens worden medegedeeld.) haar zaak en ging niemand aan. Het is bekend, dat het Petersburgsche hof een weinig met bevoorrechte Noord-Amerikanen coquetteert. Tegenstrijdige polen trekken elkander aanEn daar de Noord-Ameri- kaansche gezant deThiriot's bij zich ontving, verkregen zij in de hoogste kringen toegang. Men was gewoon alle dingen even zonderling te vinden, die mrs. Thiriot meer of anders droeg dan de Petersburgsche dames, iets wat daarentegen haar eigene landgenooten zeer gaarne zagen. Haar Fransch accent liet evenwel veel te wenschen over. Men vond het belachelijk, dat zij des Zondags gemeenlijk naar de kerk ging, dat zij altijd haar twee lieve kinderen bij zich had en dat, wanneer zij eens aan een man dacht, het altijd haar eigen wederhelft was. Het was in veler oogen be spottelijk, dat zij niet goed te spreken was over de verhouding tusschen den Markies De Chamdressi en de Russische vorstin Chosokowsky en niet de geringste belangstelling liet blijken, toen beiden op een goeden dag of liever op eeo goeden zomernacht te zamen er van door gingen, zonder hun geliefde achtergelaten betrekkingen te zeggen waarheen. Even ongeloofelijk, ten minste hoogst bevreemdend, scheen het velen toe, dat zij den baron Boisbrulé zoo bits had afgewezen, toen hij een paar dagen, nadat hij was voorgesteld, haar een liefdesverklaring deed en zij sinds dien tijd zoo terughoudend tegenover hem was, evenals tegen over den vorst Demskoyook om dezelfde reden. Beiden hielden haar sedert voor een halve wilde. «Zooals ik zeide, vond men dit en nog veel meer, in mrs. Jacobea Thiriot eenvoudig belachelijk, maar langzamerhand werd men aan hare grillen gewoon, men bewonderde haar, men fladderde rond haar, en bezocht gaarne haar salons, hals en soirees, die tot de prachtigste behoorden, welke de gansche stad ge geven werdenen dat wil voor Petersburg heel wat zeggen. (Wordt vervolg!.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1