1882. N°. 131. Zaterdag 4 November. 09s"' jaargang. as.- r.oüso ie De uitg<ve dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nominees 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAK, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coukant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1—8 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 3 NOVEMBER 1882. Ter completeering van ons verslag over de Dins dag gehouden vergadering van de afdeeling Heinkens- zar.d der Zeeuwsche Maatschappij van landbouw melden wij nog, dat door den heer A. Kakebeeke Jz. zijne uitgebreide verzameling boeken over den land bouw aan de Maatschappij is teil geschenke gegeven. Verder zijn, als gewoonlijk, door de afdeeling de voor zitter en da Secretaris aangewezen als afgevaardigden ter najaarsvergadeiing van het hoofdbestuur. Wij moe ten eerlijk bekennen dat, hoe gaarne wij aannemen dat die mededeelingen zijn gedaan, wij er niets van gehoord hebben. Heinkenszand. Door het bedanken van mr. W. L. Van Voorst Vader wegens vertrek is een vacature in den gemeenteraad ontstaan, waarvoor op Donderdag- den 16 November a. s. een verkiezing zal plaatshebben. Hansweert. Gedurende de maand October werden aan het Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 894 telegrammen alsverzonden 558, ontvangen 336. Wemeldinge. De alhier bestaande nutsvereeniging Goed rond goed Zeeuwsch hield gepasseerden Woens dagavond hare eerste vergadering in het ingetreden winterseizoen. Nadat het bestuur opnieuw geconstitu eerd was, als de heeren H. C. Sauer, president, A. De Broekert, vice-president, C. Lindenberg en J. Linden- berg (de heer M. Van der Linden heeft de benoeming tot secretaris in beraad gehouden), trad het eerelid der vereeniging, de heer H. G. Hartman Jz. uit Goes als spreker op en onthaalde zijne hoorders op eenige Schetsen uit een tochtje door het graafschap Bent- heim", nu eens op losse wijze de gebruiken en volks legenden van het graafschap mededeelende, dan weder ernstig en met nadruk wijzende op het natuurschoon en de geschiedenis vau dit met Nederland zoo nauw verbonden gedeelte van Pruisen. Verschillende leden leverden vervolgens nog eene bijdrage en de avond toonde opnieuw hoe nuttig maar tevens hoe aangenaam deze vereeniging werkt, hetgeen vooral in onze an ders zoo orthodoxe gemeente van zeer groot belang is. Yzendijke. Onze oudste wethouder, de heer E. Van Leschen, deelt per advertentie in't «Oostburgsche blad" mede, dat de lezing van den heer dr. Schaep- man zal plaatshebben op Zondag 5 November, des na middags te 5 urenin het sociëteitslokaal bij F. J. De With Weijnen te Yzendijke. Hij bericht er te ge lijker tijd bij. tot voorkoming van teleurstellingdat tengevolge van de weinige plaatsruimte die lezing alleen voor genoodigden zal toegankelijk zijn. Wie die genoodigden zullen zijn, kan men licht be vroeden. Jl. Zondag na het eindigen der mis werden den leeken door den koster, in omliggende gemeenten, reeds kaartjes gepresenteerd. En als het waarheid iswat men elkander in de ooren fluistert, dat de lezing van dr. S. niets minder tot doel heeft dan het oprichten van eene katholieke kiesvereeniging in dit kanton, dan zal men ook wel moeten erkennen, dat men tijdig genoeg eene zekere partij in de kaart heeft gekeken. Werd er in een vorige advertentie van den heer V. L. melding gemaakt, dat men de lezing tegen 15 cents entree kon bijwonenvoor hendie den heer S. als spreker wenschten te hooren, is het eene teleurstelling, dat ze nu buitengesloten zullen zijn. Waarom niet een iegelijk toegelatenzij het ook tegen een veel hooger entree De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Woens dag 8 November, des namiddags te 3 uren. Den volgenden dag zal de Kamer terstond het ontwerp tot wijziging van de kiestabel in de afdeelingen onder zoeken. Woensdag werd te Amsterdam aan het état major van de «Barents" een diner aangeboden door het hoofdcomité van de «Barents-vereeniging. De lifter Fransen Van de Putte, voorzitter der vereeniging, heette den wakkeren officieren en de bemanning welkom in het vaderland. Na den zachten winter was iedereen van meening, dat het een goed ijsjaar zou zijn, doch de «Barents," die de Kara-zee poogde in te dringen, merkte het tegendeel. Het geduldignu reeds vijf keer herhaald onderzoek van de «Barents" in de weinig toegankelijke zeeën van het Noordengeeft juist die kennis, welke tot nu toe nog ontbreekt. Het is gelijk men in Vardü altijd zegt«Met harde win ters wordt ijs gemaakt; met zachte winters wordt het afgeleverd en verspreid. De «Barents" heeft weer moeielijke dagen gehad te midden van ijsdrang en gevaren van zee en wind, doch de bemanning is kloek langs den ijsrand en in het ijs gestevend en heeft alles gedaan voor weten schap en marinewat men van haar verwachten kon. Gedurende de buitengewoon gevaarlijke stormen van de laatste week heeft kommandant Hoffman van de «Barents" weer getoond, hoe zeewaardig zijn schip en hoe kloek zijn bemanning is. De redding van de schipbreukelingen vau de «Eira" is een belooning ge weest voor het zoeken naar hen langs het ijs door de «Barents." Met volle overtuiging meende de voor zitter te kunnen zeggen dat deze vijfde tocht het vertrouwen in het nut van de Barentstochten voor weten schap en marine versterkt heeft, en hij bracht daarvoor hulde aan kommandant Hoffmanluitenant Dalen luitenant Kluit en de adspirarit-doctoren Scheltema en Haakdie met zooveel toewijding op de kleine «Barents" gewerkt hebben. Ook andere leden van het bestuur en eenige ge noodigden spraken met hartelijke waardeering van de koene zeevaardersen met innig besef van het nut van hun streven voor het vaderland. Eenige kinderen zongen liederen ter eere van de zeeliedendie hun land zoo kloek gediend hadden. Er heerschte een opgewekte stemming onder de vele aanwezigen. (II.) Voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van den monitor «Adder" is van de verschillende sub comités enz. tot dusver bij het centraal comité on geveer f 70,000 ingekomen. Na het verwerpen van het voorstel om liet pa lels aan den Kneuterdijk voor f 150,000 aan Z. K. H. prins Alexanderprins van Oranje af te staan hebben burgemeester en wethouders van 's-Hage van Z. K. II. een schrijven ontvangen, waarbij hij, onder herinnering dat aan genoemd paleis voor hem dier bare herinneringen zijn verbonden, het verzoek doet dat paleis, zooals het bij de laatste onderhandelingen werd omschrevenaan hem over te dragen voor den prijs van f 227,000. Burgemeester en wethouders hebben nu dit voor stel aan den Raad dier gemeente ter aanneming in gediend. Volgens het Dagblad is de heer Musquetier be noemd niet tot Zr. Ms. tweeden particulieren secre taris, maar tot secretaris van Zr. Ms. particulier domein Oranje-Nassau. De officier van administratie der 1ste klasse J. G. Bebelaar, uit Oost-Indie in Nederland terugge keerd, is op non-activiteit gesteld. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kruisingen. Uit de bekende voordracht is Don derdag door den gemeenteraad benoemd tot hoofd der school te Hansweert de heer J. Verhage Mz., te Vlis- singen. In het laatst der vorige week werd de jaarlijk- sche vergadering der Unie «Een school met den Bijbel" te Utrecht onder praesidium van jhr. mr. A. F. De Savornin Lohman gehouden. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat door den invloed der Locale Comité's het aantal scholen met den Bijbel van 1 Aug. '81 tot 1 Aug. '82 met 10 vermeerderde en klom tot 375 met 60000 leerlin gen, terwijl op dit oogenblik weer 15 scholen der Unie bijna gereed of in aanbouw zijn. Het aantal georganiseerde Locale Comité's bedraagt thans 77, tegen 70 in het vorige jaar. Het getal contribueerende leden kon nog niet worden opgegeven. In 1881 bedroeg dit 3835. De Augustus- of Unie-collecte bracht dit jaar f500 meer op dan verleden jaar. Het bedrag van 609 Locale Comité's is thans f96,350, terwijl de opgave van 4 Locale Comité's, tot een ver moedelijk bedrag van f300, nog verwacht kan worden. Behalve mr. L. W. C. Keuchenius is tot bestuurs lid van «De Unie" gekozen ds. W. Vliegenthart te Groningen. Op de voordracht ter benoeming van onderwij zeres in het rekenen, de vormleer en wiskunde aan de gemeente-kweekschool voor onderwijzeressen te Groningen staat no. 1 mej. J. Kooistra, te Middelburg. Rechtzaken Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag) zijn de navol gende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. Z., te Heinkenszand, beklaagd van diefstal van veldvruchten. Daarvan vrijgesproken. 2o. J. K. en 3o. A. K., beiden te Colijnsplaat, wegens het vangen van visschen beneden de maat, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.straf c. e., no. 2 bovendien wegens het niet bijdraaien met zijn schip op de seinen der be ambten, doch voorts waren beiden beklaagd van het aan boord hebben van visschen beneden de maat, daarvan vrijgesproken. 4o. D. F. B., te Yerseke, beklaagd van het veront reinigen eener stoep. Daarvan vrijgesproken. 5o. C. Van B., te Wemeldinge, wegens het jagen zonder acte of vergunning, veroordeeld in twee geld boeten elk van f20, subs. 4 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. üo. C. M., te Nisse, wegens het aanleggen van een aschbak, veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. lo. A. Op 't 11., te Schore, wegens het openhouden zijner heiberg na 11 uren des avonds, veroordeeld in eene geldboete van f5, subs. 1 dag gev.straf c. e. 8o. J. De K., 9o. C. K., 10a B, 10b P. Z., allen te Schore, eu llo. G. E te ICruiningen, w.-geris liet verblijven in eene herberg na 11 uur des avonds, ieder veroordeeld in eene boete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 12o. J. P., te 's-Heer Arendskerke, wegens dief stal van gras, veroordeeld in eene gev.straf van 2 dagen c. e. 13o. A. De K., te ICwadendamme, wegens diefstal van veldvruchten veroordeeld in eene gev.straf van 6 dagen c. e. 14o. J. V., 11 j, 15o. A. M., 11 jaar, beiden te Camperland, wegens alsvoren, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1, subs. '1 dag gev.straf c. e. 16o. P. v. d V., te Hansweert, wegens onder het schutten niet opvolgen der bevelen va» den kanaal beambte, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 2 dagen gev.straf c. e. '17o. C. Gte Wissekerke, wegens het berijden van een weg met een hond zonder muilband, veroor deeld in eene geldboete van f 1, subs. 1 dag gev.straf c. e. 18o. P. F., 19o. C. W.,) beiden te Colijnsplaat, wegens het maken van nachtelijk burengerucht, ieder veroordeeld in eene geldboete van f5,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 20o. B. De B., te Lokeren, wegens het zich ver wijderen van zijn hondenkar op een openbaren weg, zonder iemand het toezicht daarover optedragen, ver oordeeld in eene geldboete van f 1 subs. 1 dag gev. straf c. e. 21 o. C. F., 22o. D. K., beiden te Colijnsplaat, wegens het rapen van aardappelen, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 0,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 23o. C. G., te Goes, wegens het beschadigen van het plantsoen, veroordeeld in eene geldboete van f3 subs. 2 dagen gev.straf c. e. 24o. D. V. 't Z., 25o. A. V., 26o. J. P. O., 27o. J. M., 28o. C. B., 29o. C. V., allen te Wemel dinge, wegens het bevisschen der Schelde zonder con sent, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 10 subs. 1 dag gev.straf c. e. 30o. C. B., en 31o. P. M., beiden te Wemeldinge, beklaagd van hetzelfde feit. Daarvan vrijgesproken. 32o. L. De 11., te Amsterdam, wegens het bevaren van het kanaal door Z-B. zonder licht in den mast van zijn schip, veroordeeld in eene geldboete van f 10 subs. 1 dag gev.straf c. e. 33o J. B., te Goes, wegens het beschadigen van eens anders roerend eigendom, veroordeeld in eene geldboete van f5,50 subs. 1 dag gev.straf c. e. De arr. rechtbank te Dordrecht heeft een persoon uit Westmaas, die te Oud-Beierland een 11-jarig knaapje moedwillig had dronken gemaakt, veroordeeld tot een celstraf van 15 dagen. Na een preventieve gevangenschap van ruim vier maanden is K. B arbeider te Oud-Vossemeer, eindelijk verwezen naar het Hof te 's-Hage, als beschuldigd van poging tot moord op den onbezoldigden rijksveld wachter en jachtopziener C. L., nadat hij door dezen als strooper was betrapt en een geweldige worsteling tusschen beiden was ontstaan. Ruim vier maanden preventieve gevangenschap, doorgebracht in het huis van arrest te Zierikzee, dat is voor vrouw en kroost ruim vier maanden gebrek lijden, zonder dat dit in mindering komt van den mogelijk nog volgenden straftijd 1 (Vad.) De tooneelvoorstelling van Donderdagavond. Wij kunnen ons niet begrijpen hoe L' Arrange ertoe gekomen is om een stuk als zijne Dochters van llazemann in elkaar te zetten. Zijne bedoeling is misschien goed geweest; hij heeft waarschijnlijk een pleidooi willen leveren voor eene goede, huiselijke opvoeding der vrouw, maar dan is er van zijn goed voornemen weinig terecht gekomen. Het eerste bedrijf van zijn stuk was goed opgezet en deed veel verwachten, maar de belangstelling nam gaande weg af. Alleen verwonderden wij ons in dat bedrijf over de liefdesverklaring van een provisor op zoo'n ongelegen tijd en over het plotselinge engage ment, dat erin voorkwam. Wat voor menschen gaf de schrijver ons te aan schouwen! Maar bovenal wat voor dwaze kunstgrepen heeft hij te baat genomen om nu en dan eene oplos sing te verkt ijgen De zonderlingste buitensporigheden op dit punt wa ren wel de houding van een echtgenoot, die louter op dronkemans taal van zijn zwager zijne vrouw gaat verdenken en zonder eenig verder onderzoek, zonder naar haar zelve te willon luisteren, aandringt op eene echtscheiding. Maar nog onmogelijker dan die toestand is de oplossing van dit zonderlinge proces. Een dokter wordt bij het zieke kind van dat echt paar geroepen, heeft zijn recepten-papiertjes vergeten, en schrijft nu nb. zijn recept op een brief, welke toevallig is vergeten en zoodoende in handen komt van een apotheker, die over de deur woont en uit oude liefde voor de vrouw des huizes als het ware alomtegenwoordig is. Door dien brief, welken de apo theker aan den vertoornden echtgenoot overhandigt, komt alles terecht. De overgangen waren ons zeer zonderling, en de bekeeringen even haastig. TJoeh moest men vaak lachen om aardige tooneeltjes en enkele geestige zetten, maar het geheel liet ons onbevredigd. Meer bevredigde ons het spel der heeren en dames van het Rotterdamsche tooneelgezelschap. Stukken als »De dochters van llazemann" geven allicht aan leiding tot overdrijving, en nu valt het moeielijk hier omtrent de juiste grens aantegeven waar de schrijver schuld heeft of waar de vertolkers der rollen char geerden. Vlug spel is een vereischte en daaraan werd niet te kort gedaan. Somtijds kwam bij ons de vraag op. of het niet wat al te vlug was. Aan het einde der voorstelling werd namens de rederijkerskamer Aurora aan den heer Rosier Faasseu een krans aangeboden als eerbiedige hulde aan hem als tooneelspeler, maar vooral ook als tooneelschrijver. Daarbij werd de wensch geuit, dat de heer Faassen nog lang een sieraad van ons tooneel mocht blijven en hij bij de vervulling van zijne moeielijke taak als acteur nog jaren lang lust, ijver en vooral inspiratie moge hebben om onze tooneel-letterkunde te verrijken met zoo menige schets uit ons volksleven, waardoor hij zich jegens ons volk zoo verdienstelijk maakt. Luide toejuichingen en terugroeping van den heer Rosier Faassen volgden op deze ovatie. Onze Nieuwe Schouwburgzaal is thans ingewijd. Zij was goed vol; ruim 300 personen waren aanwezig. En toch, tot op de achterste bank kon men goed hooi enzelfs het zachtst gesproken woord werd niet gemist. De zaal zelve leverde een goeden aanblik op zij was helder verlicht en bood ook door hare zitplaatsen veel geriefelijks aan. Dat het er warm was laat zich begrijpen, doch voor het vervolg zal daarin beter kunnen worden voorzien. Om bijzondere redenen was door de gansche zaal de ventilatie aan het plafond niet in orde, wat bij eene volgende gelegenheid wel het geval wezen zal. Dat er nog enkele andere bezwaren te overwinnen zijn spreekt van zelf. Eene eerste voorstelling als deze is niets meer dan een proef geweest. Aan de op gemerkte bezwaren zal echter zooveel mogelijk worden tegemoet gekomen. Aangenaam is het ook zeker voor den eigenaar;' dat de dames en heeren uit Rotterdam zeer ingenomen waren met de nieuwe onderneming, vooral wat betreft de gelegenheid, die achter het tooneel voor hen be stemd is. Zij vonden die zeer geriefelijk en betuigden daarover meermalen hunne tevredenheid. Den heer Wirtz uit Antwerpen komt zeker wel een woord van lof toe voor de nette uitvoering van het voordoek en verdere decoratiën. Het geheel maakte een uitstekenden indruk. Wij, die van nabij met den loop der zaak bekend zijn, kunnen tevens getuigen hoe de heer Wirtz zich op even solide als degelijke wijze van zijne taak heeft gekweten. Wij willen nu hopen, dat algemeene steun den on dernemer van deze nieuwe zaal niet alleen geen berouw moge doen gevoelen over hetgeen hij heeft gedaan, en waardoor het publiek van Goes en omstreken tevens wordt gebaat, maar vooral dat hij in dien steun een spoorslag moge vinden om ten gerieve van het publiek langzamerhand die geriefelijkheden aan te brengen, welke de ervaring loeren zal dat gewenscht zijn. Buitenlandsch Overzicht. De nieuwe Pruisische Landdag is tegen 14 dezer opgeroepen. Men zal dan wel spoedig hooren van de plannen der regeering en van de verschillende partijen. Er is sprake van eene afscheiding der zoogenaamde vrij-conservatieven en hunne samensmelting met de nationaal-liberalen tot eene middenpartij, die wel is waar niet over de meerderheid zou beschikken, maar toch een niet te versmaden tegenwicht zou vormen in geval van bondgenootschappen tusschen conserva tieven en ultramontanen. Thans begint men in Marseille te beproeven de revolutie op te wekken. Eenige revolutionaire biljetten waren daar op de muren aangeplakt. Gisteren is Engeland's gezant te Konstantinapel naar Cairo vertrokken. Dit vertrek grondt zich op de inededeeling van den Engelschen vertegenwoordiger'

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1