1882. N°. 130. Donderdag 2 November. 69sle jaargang. ((Economische S|>ijsuitdeeling. se--- G0E8W De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regeL BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat, blijkens ontvangen bericht, de commissie tot de (ECONOMISCHE SPIJS- UITDEELING hare werkzaamheden voor het aanstaande winterseizoen heeft hervat en dat de biljetten ter in schrijving aan de ingezetenen zijn uitgereikt Burgemeester en Wethouders voldoen gaarne aan het verzoek der commissie, om tot ruime bijdragen aan te sporen. Eene herinnering aan de heilzame strekking van deze instelling, te weten: de uitdeeliiig eenei* verwarmende en voedzame SOEP aan invalide armen in het koude jaargetijde, zal wel overbodig zijn, uoaar Burgemeester en Wethouders achten het niet ondienstig erop te wijzen, hoe de in stelling, door de ruime deelneming en ondersteuning der ingezetenen opgericht en in stand gehouden, een sieraad is onzer gemeente en het zeer te bejammeren zou zijn, als zij door gemis aan de noodige fondsen moest ophouden te bestaan, of hare weldadige werking moest beperken. In plaats van de verderfelijke hai.dreiking aan be delaars langs de deuren, waardoor de luiheid gevoed en de zorgeloosheid bij de behoeftige klasse bevorderd wordt, is het bijdragen tot uitreiking van het doel der com missie veel beter middel om den armen wel te doen. De leden der commissie, zijnde, behalve den heer J. A. A. FRANSEN VAN DE PUTTE, Voorzitter, de heeren F S A. RNITEL, D. M. MOLIJN. A. DEKKER, D. H1LUERNISSE, E. VAN DEN BOSCH, J. KOO- MAN Az, B. M. DEN BOER, Al. STERK, en mr. P. J. A. VAN DAM, Secretaris en Thesaurier, zullen zelf de biljetten bij de ingezetenen ophalen of de giften in ontvang nemen en Burgemeester en Wethouders hopen, dat zij alsdan in eene ruime inteekening of bijdrage het bewijs zullen zien, dat de werkkring der commissie en haar voortdurend bestaan op hoogen prijs werden gesteld. Goes, den 1 November 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 1 NOVEMBER 1882. IJerseke. Het aantal behandelde telegrammen op het rijkstelegraafkantoor alhier bedroeg in October: verzonden 115, ontvangen 438, totaal 553. Vlissingen. Gedurende de maand October werden op het Rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 5194 telegrammen, waarvan werden aangeboden 2503 en ontvangen 1081, benevens overgenomen en verder ge seind 1610. Den heer P. Pichal, is, op zijn verzoek, met in gang van 1 Januari a. s-, eervol ontslag verleend als adjunct-commies le klasse ter prov. griffie van Zeeland. (M. Ct.) Men verneemt, dat de Tweede Kamer op Woens dag 8 November hare werkzaamheden zal hervatten. Z. M. de Koning heeft den bekenden sergeant Musquetier benoemd tot Hds. tweeden particulieren secretaris. De voorgestelde overeenkomst met de Maat schappij tot expl. v. staatsspoorwegen tot overneming der exploitatie van den Zuid-Oosterspoorweg is, be houdens eenige kleine wijzingen, door de aandeelhou ders van laatstgenoemde Maatschappij met algemeene stemmen aangenomen. Zooals in ons vorig no. werd gemeldis de «Willem Barents" MaaHdag behouden te Amsterdam aangekomen. Te half twee lag het scheepje in de marinewerf te Amsterdam aan den steiger. De commissie, benevens militaire en marine-autoriteiten, waren er aanwezig. De ontvangst was natuurlijk allerhartelijkst. Dinsdag bracht ook de Min. van Marine de be manning een bezoek. Het schip heeft in de laatste dagen kwade oogen- blikken doorleefd. Nadat de tros van de sleepboot was gebrokenwerd het als het ware weggestormd wel dertig mijlen zeewaarts. Het weer was zóo slecht en de wind zóo hevig, dat menigeen van de beman ning naar zijn eigen verklaring geloofde, dat het laatste uur geslagen had. Het dappere vaartuigje, minder dan een notendop op de onstuimige golven, hield zich echter uitstekend, en met kalmte en beleid slaagde men erin het gevaar te boven te komen. Het scheepje heeft niet de minste averij beloopen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Het nieuwe kerkgebouw der Chr. Geref. gem. te Heinkenszand zal a. s. Zondag worden ingewijd. Verseke. Beroepen bij de Ned. Herv. gemeente alhier ds. I. P. De Later, predikant te St.-Annaland. Aangenomen het beroep bij de Ev. Luth. gem. ta Vlissingen door dr. C. W. Pohlman, te Groede. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Sneek door ds. N. A. De Graay Fortman, te Vlissingen. Ds. P. J. Komijn, predikant te Ridderkerk, heelt het beroep naar Zierikzee aangenomen. Beroepen te Rotterdam ds. B. Van Schelven, te Haarlem. Naar de «Stichtsche Ct." zegt van goeder hand te vernemen, zal mgr. II. Van Beek, bisschop van Haarlem, benoemd worden tot aartsbisschop van Utrecht, ter vervanging van wijlen mgr. Scliaepman. Tholen. Op een onlangs gedaan verzoek der ge meentebesturen van St -Maartensdijk en Scherpenisse om verplaatsing der normaalschool te Tholen naar Scherpenisse heeft de Minister van Binnenlandsche zaken afwijzend beschikt. Zijn wij wel ingelicht, dan is dit besluit van den Minister in overeenstemming met het advies van den districts- en den arrondis- sements-schoolopziener, die geen genoegzamen grond voor deze zoo ingrijpende verandering in den bestaan- den toestand zagen. Tot hulponderwijzer aan de Chr. school te Cam- perland is benoemd de heer C. Staal Fz. van Kapelle, vroeger als zoodanig werkzaam aan de Chr. school te Zaandam. Het Zuiden.) Uit onze Koloniën. De »Javabode" verneemtdat de heer Pruijs Van der Hoeven, omtrent wiens aftreden en aanblijven als Gouverneur van Atjali zoo dikwerf tegenstrijdige berichten zijn vernomen in September in een parti culier schrij ven heeft medegedeeld, dat, tenzij het Op perbestuur er anders over denkt, hij niet vrijwillig zal aftreden, voordat een normale toestand in het gewest onder zijn beheer zal zijn ingetreden. De nieuwe kommandant op Atjeh heeft gelast dat, wanneer de tfoepen met Atjehers gevochten en onder hen bekende Atjehers herkend hebbendaarvan da delijk proces-verbaal met verklaring onder aanbod van eede door de officieren moet worden opgemaaktop dat die herkenningen niet telkens vruchteloos worden bij het later gerechtelijk onderzoek. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag de volgende von nissen gewezen tegen lo. J. H., 10 j., te Ter Neuzen, wegens het ver breken van afsluiting veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 2o. J. De V., 40 j., werkvr. te Biervliet, wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand cell, gev.straf c. e. 3o. J. D., arbeider te Cadzandwegens alsvoren veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. J. V., arbeider te Cadzand, wegens alsvoren veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. M. V., huisvr. van J. Z., te Stekene, wegens alsvoren veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. 6o. M. V. en P. J. Z.eclitel. te Stekene, werk lieden, wegens rebellie veroordeeld ieder tot 15 dagen cell, gev straf c. e. 7o. P. T., tapper te Eede, wegens vervoer van zout ongedekt door eenig document veroordeeld tot eene boete van f 10,50 c. e. Scheepvaartberichten. Batii (Rilland-Bath). Maandagmiddag kwam van Hansweert over den vloed en voor den wind het Belgi sche aakschip «Gent", kapitein B. J. Wemmers, ge laden met 200,000 kilo zwavelkies en 220,781 kilo rondijzer toen het, ter hoogte van de 1 e witte ton in 't nauw van Bath zijnde, tegen een onder water drij vend wrak aanstootte, zoodat het onmiddellijk in de diepte zonk. De equipage, uit 4 man bestaande, had nog tijd de boot los te gooien, doch alles ging zoo spoedig, dat zij genoodzaakt was over boord te springen om met zwemmen haar leven te redden. En dit ging nogal vreemd in zijn werk. Een persoon sprong van boord onder door het roer en bereikte aldus de booteen ander kwam op een stuk wrak terechtsprong daar af en zwom naar de boot; een dei de bleef op het roer drijven en werd later in de boot opgenomen, terwijl de vierde persoon, die men vermeende dat verdronken was, na 6 a 7 minuten drijvens met het hoofd boven water, tusschen planken, balken enz. werd opgemerkt en gelukkig van een wissen dood werd gered. Deze was, bij den aan wal brengendan ook meer dood dan levenddoch na circa -1 uur met hem op- en neergeloopen te hebben, kwam hij weer tot zichzelven. De equipage, van alles beroofd, werd hij ingezetenen opgenomen en van het noodige voorzien. Het wrak zit kort bij het gezonken schip «Geertje Alberts", zoodat. het vaarwater, reeds nauw genoeg, zeer bemoeilijkt wordt. De aak is vermoedelijk totaal weg, wijl zij zelfs bij laag water niet bovenkomt. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland, afdeeiing Heinkenszand. Vergadering, Dinsdag 31 Oct. in het koffiehuis »de Prins van Oranje" te Goes gehouden. Het presidium werd waargenomen door den heer .l m Vermet Senior, vice-voorzitter. Na lezing, door den secretaris, der notulen van de vorige vergadering, die onveranderd werden goedge keurd, bracht deze rapport uit omtrent het verhan delde op de zomervergadering van het hoofdbestuur. Daaruit achten wij alleen verineldingswaardig de kennisgeving, dat de heer Wouter Sluis nog steeds in gebreke bleef rapport uittebrengen omtrent de proeve van zuivelbereiding, bij gelegenheid der tentoonstel ling te Goes genomen, terwijl de heeren dr. Z. Th. Diehl en Van Hamel Roos. na te vergeefs daarop gewacht te hebben, rapport omtrent hun scheikundig onderzoek indienden, terwijl dit nu is aangevuld door den ijverigen algemeeuen secretaris, den heer J. H. Snijders, en in zijn geheel zal opgenomen worden als bijlage in den almanak der Maatschappij voor 1883. Verder werd besloten een beknopt handboek voor zuivelbereiding, uitsluitend voor den Zeeuwschen land- houwer, uittegeven. Eerst was aanbevolen lloltmans- handboek voor den kaasmaker, in Purmerend ver schenen, doch dit werd te uitvoerig geacht. Aan den heer G. A. Vorsterman Van Oijen te Aardenburg werd opgedragen zulk een beknopt handboek saam te stellen, die ook van het bovengenoemde werk gebruik zal kunnen maken en voor het overige o. a. bij den heer Van der Breggen te Waddinxvten inlichtingen zal nemen. In de volgende week zal door het hoofdbestuur waarschijnlijk beslist worden, of er eene bijdrage aar. de afdeeling geschonken zal kunnen worden voor te houden landbouwlezingen. Voorloopig werd daarom beslist dat deze gehouden zullen worden, en wel in de gemeenten Wolfaarts- dijk, Kapelle en 's-Heer Arendskerke. Met de heeren Marlet en Corten is men reeds in overleg getreden, terwijl ook de heer G. A. Vorsterman Van Oijen zal worden gevraagd. Teneinde voor de in 1884 te Amsterdam te hou den internationale landbouwtentoonstelling bijdragen te verkrijgen, zal het bestuur per circulaire de mede werking der verschillende gemeentebesturen vingen en tevens in elke gemeente een paar personen, eveneens per missive, uitnoodigen met die besturen in overleg te treden wat het best is oin van de ingezetenen zulke bijdragen te bekomen. Die heide circulaires werden voorgelezen en goed gekeurd. Daarna ging men over tot het kiezen van een voor zitter en een secretaris. Er werd mededeeling gedaan, dat de heer J. M, Kakebeeke voor zijne benoeming als voorzitter had bedankt: dat de heer G. J. Van den Bosch, orn re denen van gezondheid, verzocht had niet in aanmer king te komen, terwijl de heer E. Van den Bosch, thans secretaris, op verzoek van zijne mede-bestuurs leden zich bereid had verklaard een eventueele keuze zich te laten welgevallen. Dientengevolge werd de heer E. Van den Bosch met 22 stemmen als voor zitter gekozen. Op den heer C. A. J. Van Citters waren 7, op den heer De Vulder Van Noorden 5 en op den heer G. J. Van den Bosch 2 stemmen uitge bracht. De heer J. J. Van Weel verkreeg 1 stem, terwijl 2 briefjes van onwaarde waren. De voorzitter deelde mededat jhr. C. A. J. Van Citters zich bereid had verklaard het secretariaat op zich te nemendie dan ook met 26 stemmen werd benoemd. Een briefje was van onwaarde. 5 stemmen waren op den heer De Vulder Van Noorden, 3 op den heer I. D. Fransen Van de Putte, 2 op den heer C. Ris- seeuw en 1 op de heeren J II. Overman en P. Philipse uitgebiacht Beide heeren namen natuurlijk hunne benoeming aan. In plaats van het bestuurslid A. Nijssendie aan de beurt van aftreding en toch herkiesbaar was, werd bij herstemming de heer Jan De Dreu var. Driewegen gekozen. Bij eerste vrije stemming verkreeg A. Nijssen 13, Jan De Dreu 11, C. Caboort 2 stemmen en G. Nijssen, P. Philipse, A. Zandee, M. De Bokx, J. Oele en J. Overman elk 1 stem, terwijl 2 briefjes van onwaarde, waren. Bij tweede vrije stemming bekwam A. Nijssen 11, Jan De Dreu 16, P. Philipse 2 stemmen en Lenshoek, A. Zandee, G. Nijsse Gzn. en M. De Bokx elk 1 stem. Bij de herstemming verkreeg Jan De Dreu 18 en A. Nijssen 13 stemmen, terwijl 1 briefje blanco was. De heer Jan De Dreu, ter vergadering aanwezig, verklaarde de benoeming aan te nemen. Het altredend lid M. De Jager werd herkozen met 22 stemmen. Op A. Zandee waren 3, op Hub. Nieuwenhuijse en Jan Wouterse elk 2 stemmen uitgebracht, terwijl M. De Bokx, J. Verburg en Padmos ieder 1 stem verwier ven, en 1 blanco briefje was ingeleverd. Ten slotte deed de secretaris voorlezing van de na volgende missivedoor den heer B. Giljam Az. te Ouwerkerk destijds gericht aan de algemeene verga dering der Maatschappij, 13 Juni 1882 te Cortgene gehouden. Deze missive luidt als volgt «Geen gelegenheid hebbende persoonlijk deze verga dering bijtewonen, neem ik de vrijheid UEd. schrif telijk in overweging te geven of er geen mogelijkheid bestaat om hier, zooals ik meen in Engeland het geval is, een wet te krijgen, die ieder landbouwer de be voegdheid geeft zijn aangrenzenden buurman, ingeval een beleefd verzoek niet helpt, te noodzaken, diens bouw- of weiland te zuiveren van alle vederzaad ge vende onkruiden. Vooral heb ik hiermede op het oog de kolossale zaadleveranciers Akkervederdistel (Cirsium arvence), Speervederdistel (Cirsium-lanceolatum), Kruldistel (Car- duus-Crispus), waarvan de eerste (gewone stekel) een overblijvende en de beide laatste 2jarigj planten zijn. Wat toch is 'tgeval? In sommige streken, met name Schouwen en Duivelend, waar weinig of geen aanééngesloten bouwerijen bestaan, maar de een hier, de ander daar een stuk bouw- of weiland heeft, ziet men ieder jaar hier of daar een massa van voor noemde stekels hun hoofden opsteken, die een grooten omtrek verpesten met hunne ver-vliegende zaadjes, zoodat de met hunne landerijen daaraan grenzende landbouwers, waaronder er zijn die moeite noch kosten ontzien, om van dergelijke schadelijke liefhebbers ont slagen te zijn, de dupe worden van een hier en daar tusschenliggenden Landbouwer-onkruidzaad'kweekcr. Vooral de zijkanten der wegen leveren een groot contingent: want, zooals u allen bekend zal zijn, gaat 't gros van de schaapherders en koewachters (de goeden natuurlijk hieronder niet begrepen) liever met het meest mogelijke respect zoo'n stekel voorbij, dan hem uit te roeien, misschien wel met het idéé om er later, als hij goed volwassen is, regen achter te schuilen. Nu zal wel de een of ander, zooals dat meer ge beurt bij dergelijke wetten, beweren, dat het een beperking is van individueele vrijheid, en dat is ook zoo, maar in elk geval heeft de tot uitroeien genood zaakte er minstens zelf evenveel voordeel van als zijn buurman. Mij toch zijn voorbeelden bekend, dat maaiers voor een dergelijke, met stekels bezette weide een gulden meer per gemet bedongen, terwijl zij, bij niet inwil liging, ervoor bedankten om bun tuig er mede te ruïneeren. En wat is dan nog het hooi van zoo'n perceel waard en wat de na-etting met haar duizenden jonge stekelplantjes?" Er werd besloten tie behandeling van die missive tot eene volgende vergadering aantehouden, waarin tevens het afdeeliugsbestuur daaromtrent rapport zal uitbrengen. De heer C. Risseeuw bracht ten slotte een woord van dank aan den vice-voorzitter voor de leiding der vergaderingen, zoolang de zetel van den voorzit ter onvervuld was Hierna werd de vergadering gesloten. OPENBARE VERGADERING van den ilaad <ler gemeente Goea op VRIJDAG den 27 OCTOBER 1882, des avonds te 7 uren. (Vervolg cn Slot.) Bij Hoofdstuk III, Afd. II, Art. 7 Onderhoud der wandelplaatsen, zegt de lieer Van der Hoek, dat hij met genoegen gezien heeft, dat burg. er. weth. de be planting van de wallen voortzetten, maar hij vraagt of niet een paar meters breedte van de modderplaats tusschen de Agnes- en Brouwcrsgangen zouden kunnen beplant worden, teneinde de modder aan hot gezicht te onttrekken? De heer Ochtman antwoordt, dat dit niet kan, om dat de pachter van het ophalen der haardasch en van het vuilnis de plaats noodig heeft tot het nederwerpen van den modder uit de Vest. Hij heeft nu weer af stand gedaan van een gedeelte bij het Ravelijn »De Grenadier", dat ook beplant zal worden. Van het overige kan niets gemist worden en eene beplanting zou bovendien niet kunnen, omdat zij het weghalen van de

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1