F. 129. Dinsdag 31 October. 69stc jaargang t tótöooll (iti ibod aj> I jifttjq I GOESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ens land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. mm n*h De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 30 OCTOBER 1882. Het zal zeker Donderdagavond niet ontbreken aan bezoek in de Nieuwe schouwburgzaal »de Prins van Oranje" te Goes. Zal eensdeels nieuwsgierigheid naar die nieuwe inrichting drijfveer wezen daartoe anderen zullen er zijn die, wijl er in geruimen tijd in onze gemeente geene tooneelvoorstelling plaatshad gaarne wêer eens van zulk eene gelegenheid gebruik maken. Bovendien ligt de herinnering aan het onderhou dende stuk Liefdadige dames nog bij velen in het geheugen en zal men ook gaarne kennis maken met een andere pennevrucht van denzelfden schrijver L'Arrange. Van vertrouwbare zijde wordt verzekerd, dat zijn Dochters van Hazemann een zijner beste blijspelen is, eene uitstekende strekking heeft en van het begin tot het einde alleronderhoudendst mag heeten. Bovendien heelt Goes nog niet het voorrecht gehad onzen verdienstelijken tooneelspeler en tooneelschrijver Rosier Faassen in zijn kracht te zien. Daartoe zal Donderdag gelegenheid bestaan, terwijl tal van jongere leden van het gezelschap zullen op treden wier verdiensten worden erkend en die zeer gewaardeerde krachten voor het gezelschap vormen. Wij noemen o. a. mej., Jeanne De Groot, hier be kend mej. Van Eijkendie onlangs nog van Z. M. de gouden medaille ontving, en de heeren Mutters en Lemmens. Zaterdag hield de commissie der, dezen zomer te Goes gehouden, Zeeuwsche tentoonstelling van nij verheid, kunst toegepast op nijverheid, benevens wed strijd voor den handwerksman hare eind-vergadering, waarin door den penningmeester rekening en verant woording werd gedaan. Onder hartelijke dankzegging voor zijn gehouden beheer werd die rekening goedge keurd in ontvang op f4032,65 en in uitgaaf op f4796.22. Het nadeelig saldo ad f763,57 wordt ge vonden uit de helft van het garantiefonds, in zijn geheel groot f1534, Er bleek verderdat de tentoonstelling bezocht werd door 5705 personen, waaronder 172 houders van doorloopende kaarten. De eere-voorzitter, mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester van Goes, sprak ten slotte nog een enkel woord, niet om nog eens te bedanken, wat reeds op andere wijze was geschied, maar om den wensch te uiten dat eene volgende tentoonstelling, in Goes te houden, onder dezelfde goede leiding een even gunstig resultaat mocht opleveren. De voorzitter, de heer Z. D. Van der Bilt La Motthe, dankte den heer Hamer voor die welwillende woorden en tevens voor de bereidwilligheid, waarmede deze het eere-voorzitterschap had aanvaard. Yerseke. Door 19 oesterhandelaren uit deze en 4 andere Zuid-Bevelandsehe gemeenten is Zaterdag 11. aan den gemeenteraad alhier verzonden een verzoek om voortaan niet slechts 2maal per maand maar elke week oesterbeurs te mogen houden, nl. gedurende 9 maanden van het jaar; doch in de maanden Mei, Juni en Juli de beurs geheel te sluiten. De ondervin ding heeft geleerd, dat in die 3 maanden de beurs geheel overtollig is. Spoedig komt dit verzoek in be handeling. Wissekerke. Donderdagavond werd door de in 1881 in deze gemeente opgerichte rederijkersvereeniging «Oefening kweekt kennis", in de zaal van dhr. D. De Regt Jz. alhier, eene openbare uitvoering gegeven. Na het houden van eenige voordrachten, die allen vrij goed van stapel liepen, werden achtereenvolgens opgevoerd: »De wees uit het gebergte" en Een uurtje op het kantoor". Dat de leden van ijverige studie blijk gaven bewees de flinke wijze, waarop de stukjes werden afgespeeld. Daverende toejuichingen der aanwezigen vielen hun bij afloop van ieder bedrijf dan ook ten deel. Het strekt den directeur, dhr. Waltman, voorzitter, zeker wel tot eer, de vereeni ging in zulk kort tijds bestek zoover te hebben gebracht. Biervliet. Met het oog op den hier in te voeren postpakketdienst heeft de ingenieur Brevet vanwege de regeering een onderzoek ingesteld ten behoeve van de postroute BreskensSas-van-Gent. Nu kan men de andere zijde van den Braakman van Yzendijke af bereiken op drieërlei manier: lo. langs Biervliet; 2o. van de pontbrug langs den liniedijk naar het Witte huis en 3o. van het Hollandsche kantoor langs den vrijen dijk. Daartoe moeten in elk geval steenwegen of andere kunstwegen aangelegd worden, omdat er geen enkele communicatieweg op Nederlandschen bodem tusschen de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaanderen bestaat. Werd de route van Biervliet gevolgd, dan werd tevens het isolement dezer gemeente opgeheven, doch daar het een omweg voor den postdienst zou zijn, zal daar wel geen gevolg aan gegeven worden. Toch meenen we met vrijmoedigheid de bevoegde autoriteit dan den tweeden weg te moeten aanbevelen èn in 't belang dezer [gemeente, maar nog meer voor Hoofdplaat, waardoor eene verbinding kon tot stand komen tusschen de haven van Bouchaute en Hoofdplaat. Alzoo was de geheele streek aan deze zijde van den Braakman tot Philippine toe ten zeerste gebaat, wat nimmer het geval zal kunnen zijn, zoo de weg langs de Belgische grens gelegd wordt. Voert men ons tegen, dat voor een weg langs de linie een brug over de Wielingen noodzakelijk is, wij wijzen op de steenen pijlers aan 't Verlaat, zoodat met ge ringe kosten een brug ligt, stevig genoeg om als spoorbrug te kunnen dienen. Deze weg is in elk ge val de kortste vei binding, en dus ook voor de re geering de meest aanbevelingswaardige. Naar aan de M. Ct. gemeld wordt, berust het bericht omtrent de politieke lezing, welke door dr. Schaepman lid der Tweede Kamer Zondag (giste ren) te IJzendijke gehouden zou worden, opeen mis verstand. Er was aldaar niets van bekend. Het tweede der regeeringsontwerpen betreffende de herziening van de kieswetdat der indeeling van het Rijk in kiesdistricten, is, naar het «Vaderland" verneemt, gereed, zoodat het dezer dagen bij den Raad van State zal kunnen inkomen. Het rapport der commissie van onderzoek naar de oorzaken van de ramp met de Adder" is jl. Don derdag aan Z. M. aangeboden. Vanwege het Depar tement van marine zal het verslag worden gedrukt en openbaar gemaakt. Z. K. H. de prins van Oranje heeft f 100 toe gezegd voor het grafteeken, dat te Den Helder wordt opgericht voor de omgekomenen met de «Adder." In de Rijkspostspaarbank werd in September ingebracht f 176,207,15%terugbetaald f91,816,8554, waardoor de som der inlagen op 30 September f 1,753,458,62% bedroeg. Er waren op dien datum 41.426 boekjes in omloop. De Minister van Financiëngraaf Van Lijnden van Sandenburgis thans zoo goed als hersteld en hoopt binnen eenige dagen de portefeuille weer uit de handen van zijn ambtgenoot De Brauw over te nemen. Naar men verneemt heeft de heer P. N. Muller voor de benoeming tot lid der Eerste Kamer (voor N.-Holland) bedankt. De centrale liberale kiesvereeniging in het hoofd kiesdistrict Gouda stelde tot candidaat voor het lid maatschap der Tweede Kamer den heer heer J. For- tuijn Droogleever, lid der Provinciale Staten, met 49 stemmen. De luit -generaal Van der Heijden verkreeg 14, mr. J. W. Mouton 12 stemmen. De r. k. kiesvereeniging «Recht voor Allen" te Gouda heeft met algemeene stemmen tot candidaat gekozen jhr. K. A. Godin De Beaufort. Tot de commissie voor de examens bij het vak der posterijendie in het laatst der volgende maand te 's-Hage zullen gehouden worden, behooren ook de heeren Van Gorkom, districts-schoolopziener te Goes en baron Van der Feltz,insp. der posterijen te Arnhem. De heer B. H. Heldt schrijft in het jongste nommer van «de Werkmansbode" nog het een en an der over het laatste stuk van de heeren Faure, Buys en Van der Hoeven over de Leidsche werkstaking. Hij verklaart zich door de gegeven inlichtingen niet bevredigd en heeft bepaaldelijk bedenkingen tegen de bewijskracht van het loonboekje van T. Smal, zooals dat door de heeren Driessen is overgelegd, en waarop de drie hoogleeraren hun oordeel hebben gegrond. De heer Heldt is niet overtuigd, dat dit boekje werkelijk echt is en verwacht nog van de heeren Driessen na dere inlichtingen omtrent dit punt. Ten slotte wordt medegedeelddat nog steeds elf der werklieden niet aan de fabriek zijn toegelaten waaronder ook de straksgenoemde T. Smal. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen naar de Chr. Ger. gem. te Colijnsplaat ds. A. Brink, te Almkerk. De najaarszitting der Algemeene Synodale Com missie wordt op 15 November geopend. Kruiningen. De voordracht ter benoeming van een hoofd voor de school te Hansweert bestaat uit de heeren: P. A. Hubregtse, hoofd der schoo 1 te Burgh, G. Severijn, onderwijzer te Amsterdam, J. Verhage, onderwijzer te Vlissingen, W. A. P F. L. Jacobs, onderwijzer te Numansdorp. Aanstaanden Donderdag zal de benoeming geschieden. Cortgene. Zaterdag 11. had alhier de negende ge wone vergadering der onderwijzers-vereeniging «Noord- Beveland" plaats. Wegens het ongunstige weder was de vergadering niet druk bezocht, zoodat er besloten werd de lezing van den heer Swenne, van Wissekerke, tot de volgende vergadering uittestellen. 'De heer P. Beun besprak de nadeelen van de half- jaarlijksche toelating der leerlingen tot de openbare lagere school op 1 Maiart en 1 September, zooals dit in drie gemeenten op dit eiland geregeld is. Liever wenschte bij de toelalingen op 1 Januari en 1 Juli, inzonderheid met het oog op de herhalingsschool, daar er dan meer leerlingen -van zullen kunnen en mogen profiteeren dan nu. De vergadering was het vrij wel eens, dat wegens den veldarbeid de herhalingsschool er meer door zou bevolkt zijn, en dat zulk eene rege ling ook administratieve gemakken zou opleveren, al moest ook erkend worden, dat menig kind van eene hofstede eerst dan met Juli zon school komen, dat wegens zijn leeftijd reeds in Januari kon ingeschreven zijn. Vervolgens werd door den heer J. Vermeulen be sproken het verzoekschriftdoor de Nederlandsche openbare onderwijzers- en hoofdonderwijzers-vereeniging den Minister van Binn. Zaken toegezonden, waarin ge noemde vereeniging den treurigèn toestand van vele na gelaten betrekkingen van openbare onderwijzers schetst en daarom hem dringend verzoekt te gelegener tijd voorstellen in dien geest aan de Staten-Generaal te doen. Er werd daarop besloten, een adres van adhesie met dit verzoekschrift vanwege .deze vereeniging bij den Minister intedienen. Na bespreking van het herhalingsonderwijs in ver band met de bekende missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken dato 24 Februari 1881, inzon derheid in boe verre de onderwijzers op eene bijzondere aanstelling en aparte belooning voor dit onderwijs kunnen aanspraak maken, werd de vergadering besloten. Zuidzande. Benoemd tot onderwijzer aan de open bare school alhier, om den 1 November a. s. in functie te treden, de heer H. Willemsen, van Groede. De gemeenteraad van Middelburg heeft nog be- slpten tot den verbouw van school C (voor minvermo genden), waarvan de kosten geraamd zijn op f16,800. Oostburg. Zaterdag werd er eene algemeene ver gadering .van onderwijzers in het arrondissement Oost burg gehouden, die zeer druk bezocht was. Den heer van Leeuwen, hoofdonderwijzer te Nieuwe-Sluis, werd door zijne collega's een sierlijk cadeau aangeboden. Genoemde heer is 40 jaar onderwijzer; hij staat 25 jaar aan 't hoofd der school te Nieuwe-Sluis, waar van hij zelf de stichter is. De oprichting van een cursus tot opleiding van hulp tot hoofdonderwijzer werd ook besproken en in dit arron dissement hoogst wenschelijk geacht. De belangstellende hulponderwijzers zullen met dat doel weldra afzonder lijk vergaderen. De heer De Buisonjé, onderwijzer te Oostburg, heeft in de boekjes en in eenige platen, behoorende tot de leesmethode van den heer Bouman, eenige wijziging en zooveel aanvulling gebracht, dat een geheel nieuw stel boekjes zou kunnen verschijnen. De heer D. B. gaf rekenschap van die veranderingen en met zooveel bijval, dat eenige hoofdonderwijzers openlijk te kennen gaven, die boekjes direct op de school te zullen invoeren, zoodra hij ze in druk zou doen verschijnen. Te Utrecht is voor de akte Fransche taal (1. o.) toegelaten de heer D. J. M. De Hondt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zuidzande. Door het gemeentebestuur is Vrijdag aanbesteed het verbouwen en uitbreiden van het schoolge bouw met geheele vernieuwing van het meu bilair. (Beraming f 13350.) Ingeschreven werd door de heeren: J. Colijn, te Groede, voor f 13800H. Van den Ameele, te Oostburg, voor f12500P. Monjé, te Breskens, voor f11996; A. Rissceuw, te Groede, voor f11741; Iz. Van Baal, te Groede, voor f11450; A. W. De Smidt, te Schoon- dijke, voor f11300; J. Cuveljé, te Oostburg, voor f10821; A. Van Male, te Schoondijke, voor f9990; Abr. Luteijn, te Nieuwvliet, voor t 9980, en II. Hu bregtse Hz., te Zuidzande, voor f9720. De toewijzing is onder nadere goedkeuring gegund aan den laagsten inschrijver H. Hubregtse Hz Uit onze Koloniën. Uit zekere bron verneemt het Bat. Handelsblad, dato 23 September, dat de civiele gouverneur van Atjeh om meer manschappen en om meer schepen ge telegrafeerd heeft. Vergunning verleend om te repatriëeren aan den off. v. adm. Ie kl. J. G. Bebelaar. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag gewezen de na volgende vonnissen, tegen lo. L. De J., 84 j., rentenier te Kruiningen, wegens bi'leediging van een beambte in zijne bediening ver oordeeld tot f 8 boete e. e. 2o. S. P., 23 j., arbeider te Yerseke, beklaagd van diefstal. Vrijgesproken. 3o. A. K. Van D, 15 j., arbeider te Krabbendijke, wegens diefstal veroordeeld tot zes dagen cell. gev. straf c. e. 4o. J. K.,13 j.,N. K., 11 j.,beiden te Ovezand, beschul digd van diefstal. De lo veroordeeld tot gevangenzetting in een verbeterhuis voor den tijd van 5 jarende 2o vrijgesproken, met bepaling evenwel dat hij in een verbeterhuis gebracht zal worden teneinde aldaar op gevoed en in hechtenis gehouden te worden tot hij zijn 17de jaar zal hebben volbracht. 5o. H. M, 42 j arbeider te Wolfaartsdijk, be schuldigd van diefstal. Vrijgesproken. 6o. M. J. De S28 j., dienstbode, zond.ir vaste woonplaats, thans gedetineerd wegens landlooperij, veroordeeld tot drie maanden cell, gev.straf c. e. 7o. M. T., 19 j., arbeidster te Ciinge, wegens mis handeling veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 8o. C. E. De M., 36 j., huisvrouw van K. S te Breskens, wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden cell gev.straf c. e. Ter leering' De arrondissements-rechtbank te Zierikzee heeft rechtsingang verleend tegen een bakkers knecht te Oud-Vossemeer, die in de vorige maand een reeds gebruikt vijf-eents-postzegel van den stempelinkt ontdeed en hem daarna op een te verzenden brief plakte. Het vorige jaar werd beklaagde wegens een dergelijk feit door genoemde rechtbank veroordeeld tot betaling eener geldboete van f60, subs. 14 dagen gevangenisstraf. OPENBARE VERGADERING van den llaad der gemeente Goet op VRIJDAG den 27 OCTOBER 1882, des avonds te 7 uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig elf leden en de secretaris. Afwezig met kennisgeving de heer B. Quist. Eene vacature. I. De Notulen der vergadering van den 21 Oct. jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter deelt mede, dat sedert de laatste bijeenkomst zijn ingekomen de navolgende stukken: a. Van het bestuur van het Natuur- en letter kundig genootschap: Solus Nemo Satis Sapitte Alkmaar, een boekwerk: Feestgave ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van dat genootschap, welk boekwerk onder dankbetuiging in de boekerij der gemeente zal worden geplaatst. b. Van den vice-president van den Raad van State bericht, dat nog nadere inlichtingen, in zake het be roep van den heer C. Risseeuw, nopens zijne niet-toe- lating ais raadslid, van Ged. Staten van Zeeland zijn ingewonnen, en dat deze ter secretarie van den raad voor belanghebbenden ter visie zullen liggen tot den 2 November a. s. c. Van den ontvanger een viertal aanvragen om remissie van aanslag in den H. O. wegens vertrek, die in handen van de financieels commissie gesteld worden om rapport. d. Van het Burg. Armbestuur de begrooting van ontvangsten en uitgaven dier instelling voor 1883, die mede aan de fin. comm. gezonden wordt tot onder zoek en rapport. e. Van burg. en weth. een voorstel tot wijziging van en af- en overschrijving op de begrooting der gemeente voor 1882, waarmede eveneens gehandeld wordt als sub d is vermeld. Alles voor notificatie aangenomen. III. Aan de orde is de behandeling der begrootmg van ontvangsten en uitgaven der gemeente voor 1883. De Voorzitter herinnert dat van deze begrooting en de daarbij behoorende memorie van toelichting aan ieder der leden een exemplaar is uitgereikt; dat het rapport der financiëele commissie met het antwoord van burg. en weth. gedurende eenige dagen ter visie heeft gelegen en vraagt of iemand ook over de alge meene strekking het woord wenscht te voeren? Niemand daartoe het verlangen te kennen gevende, vervolgt de Voorzitter dat bij dan, te beginnen met de uitgaven, post voor post zal oplezenmet mede- deeling der gemaakte opmerkingen en het ervoor te zullen houden, dat de posten, waarover geene discussie gevoerd wordt, zonder hoofdelijke stemming zijn goed gekeurd

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1