1882. N°. 128. Zaterdag 28 October. 69s,e jaargang. GOME - De uitg.ve dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nominees 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 27 OCTOBER 1882. YVolfaartsdïjk. Donderdag had alhier de plechtige teraardebestelling van het stoffelijk overschot van on zen hooggeachten geneesheer J. Persant Snoep plaats. Nadat de lijkkist in den wagen was geplaatst, wer den daarop vier prachtige kransen vastgehecht. Aan beide zijden van den lijkwagen schaarden zich vier leden van de loge r>de opgaande ster" te Goes. Daarop volgden een drietal rijtuigen, waarin zich de familie leden en eenige genoodigden bevonden. Verder afge vaardigden van de vrijmetselaarsloges te Middelburg, Zierikzee en Bergen-op-Zoom, het bestuur en leden van de loge te Goes, waarvan de overledene, zooals men weet, voorzittend meester was, terwijl zich vervolgens een tal van ingezetenen onzer gemeente vrijwillig had den aangesloten om een blijk te geven van algemeene deelneming en innig leedwezen over het gemis van den gestorvene. De loge te Vlissingen had, onder betuiging van deelneming, kennis gegeven verhinderd te zijn een afgevaardigde te zenden, terwijl van de Goesche loge slechts die leden afwezig waren, welke door ziekte of door andere wettige reden verhinderd waren te genwoordig te zijn. De heeren dr. J. L. Goemans en A. Isebree Moens, uit Goes, gaven door hunne tegenwoordigheid een blijk van waardeering en achting jegens den overle dene als geneesheer, terwijl de heer Arentz van Oude- lande èn als arts én als lid der loge te Goes tegen woordig was. Aan de begraafplaats gekomen droegen zij, die naast den lijkwagen waren gegaan, het lijk naar zijne laatste rustplaats. Toen de lijkkist was neergelaten, nam de waarne mende voorzitter der Goesche loge het woord. Men kon het aan den toon, waarop hij sprak, aan de moeitedie hij dikwijls had om zijne aandoening te bedwingen, duidelijk bemerken, hoe de woorden van waardeering en achting, die hij uitte, gemeend waren en uit het hart voortkwamen. Hij herinnerde hoe hij onlangs eene feestviering in de loge te Goes, ter eere van den overledene, had geleid en hoe hij nu geroepen was om een rede bij zijn graf te houden. Hij had niet geaarzeld aan dat verlangen te voldoen uit diepe vereering voor den overledene. Dr. J. Persant Snoep was een man, die zichzelven had gevormd, een man, die de waarachtige beginselen van humaniteit door woord en daad toonde te belijden. Bekwaam geneesheer tevens, wat hij heeft bewezen door geschriften en daden, heeft hij zich een eerezuil opgericht in de harten van zoovelen. De ingezetenen van Wolfaartsdijk verliezen ontzaglijk veel aan hem; nacht en dag was hij gereed om voor zijne patiënten te zorgen. De loge te Goes leed evenzeer zeer veel door zijn dood. Hij toch was de man, die allen voorging in ware menschenliefde en altijd zich krachtig verzette tegen al wat naar gewetensdwang op godsdienstig gebied zweemde. Maar zeker wel het meest verloren gade en kroost van den overledene. Jan Persant Snoep was uitstekend vader en echt genoot. De kennisdie hij had vergaard, deelde hij mee aan zijne zonen, en zij toch vooral zullen hem gedenken als een uitstekend vader. Diep betreurd wordt dus zijn overlijden, maar men moest zich schikken in hetgeen van hoogerhand werd geeischt. Toch blijft het onwederlegbaar dat een uitstekend man is gestorven, en dat op diens graf met volle gerustheid kan gegrifd worden, dat een uit stekend geneesheer, een braaf huisvader en goed mensch is heengegaan. Elk der aanwezige vrijmetselaren wierp een schop aarde op de lijkkist, en daarop nam de heer C. M. Drooglever Fortuijn, schoonzoon van den overledene, het woord om dank te zeggen voor de eer, zijn schoon vader bewezen. Hij deed dit, wijl het den oudsten zoon ontbrak aan de noodige kalmte om het woord te voeren. Hij herinnerde nog aan de verdiensten, welke de overledene had, en verzekerde vooral dat de eer, welke de leden der loge nde opgaande sterte Goes hun achtbaren meester hadden bewezen, door de fa milie op hoogen prijs werd gesteld. Hiermede was deze treurige plechtigheid, die door een groot aantal belangstellenden werd bijgewoond, afgeloopen. Het stoffelijk overschot van den verdienste lijken geneesheer, den waren humanist, ligt in zijne laatste rustplaats, maar: «De vriend, wiens lijk thans rust, is niet voor de aard gestorven; Zijn werk stierf niet met hem, die man van woord en daad Den schoonsten krans zich voor zijn grafzerk heeft verworven,-* Den Iaawer, die niet dort, en met geen tijd vergaat!" Borssele. De heer J. Verstelle, alhier, sedert Januari 11. belast met het brievenvervoer tusschen Borssele en 's-Heerenhoek, is met ingang van 1 No vember a. s. benoemd tot conducteur der posterijen op de spoorweglijn Boxtel—Goch. Door het polderbestuur van Walcheren is be noemd tot 'len ambtenaar ter griffie de heer J. P. la Brand, thans 2e ambtenaar. Van de 62 sollicitanten naar de betrekking van len klerk ter provinciale griffie van Zeeland, jaar wedde f 800, zijn 9 opgeroepen om a. s Maandag te Middelburg aan een vergelijkend examen te worden onderworpen. (M. Ct.) De heer Van der Velde, te Cadzand, is benoemd tot waterbouwkundig ambtenaar te Scherpenisse. (M. Ct.) De «Maasbode" acht in het belang der katho lieken een wijziging van art. 194 der Grondwet be treffende het lager onderwijs niet noodzakelijk. Zij verklaart zich ertegen dat de Grondwetgever de re geling van het onderwijs geheel aan den gewonen wetgever zou overlaten, zooals sommigen willen; dan toch zou de school worden overgeleverd aan de on ophoudelijke wisselende meeningen der Regeeringen. De Grondwet moet dus volgens haar de grondslagen van ons schoolstelsel bevatten. De bestaande grond wettige bepaling acht de «Maasbode" goedzij meent, dat deze zoo kan worden uitgelegd eu toegepast, dat haar grieven en klachten voor verreweg het grootste deel zouden kunnen worden weggenomen. Men zietdat de anti-liberale partij op dit stuk nogal verdeeld is. De anti-revolutionairen zeggen geen grondwetsherziening zonder wijziging van art. '194; sommige katholieke leden der Tweede Kamer hebben zich in dienzelfden geest uitgelaten doch de katholieke bladen zijn het onder elkaar niet eens. (Vad.) De Minister van Financiën, .de heer Van Lijnden van Sandenburg, is voortdurend beterende. Het voorstel tot overdracht van het paleis aan den Kneuterdijk, te 's-Hage, aan Z. K. H. den prins van Oranje voor f 150,000, is door den gemeenteraad verworpen met 28 tegen 4 stemmen. Het hoofdbestuur van de maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer, verzoekende zoo spoedig doenlijk in behandeling te nemen het ingediende wetsontwerp be treffende een wettelijke regeling van den arbeid van kinderen. Een adres van gelijke strekking en voorzien van 121 handteekeningen van personen uit alle oorden des lands is mede bij die Kamer ingediend. De heeren Van Boneval Faure, Buys en Van der Hoevente Leidendie zich met het onderzoek van de bekende arbeidersquaestie aldaar belastten, zijn tot deze conclusie gekomen waarmede zij hun taak ne- derleggen «dat de beschuldiging, aan heeren fabrikanten naar het hoofd geworpen, als zouden zij zich tegenover hun arbeiders aan opzettelijke misleiding hebben schuldig gemaakt, door geen enkel bewijs werd gestaafd." Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. IIansweert. Het wrak der «Scheepvaart 9', lig gende in het Nauw van Bath bij boei 24, bracht Donderdag, met de nog inhebbende lading tarwe en maïs, bij publieke veiling op de som van twee gulden. Middelburg. Aan het gebouw van het geweste lijk bestuur alhier is heden (Vrijdag) aanbesteed 1 o. Het herstellen der steenglooiing langs de boor den van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 10,000). Minste inschrijver de heer D. Bolier Cz., te Rilland-Bath, voor f 8149. 2o. Het maken van een peilput en gebouwtje voor een registreerende peilschaalnoordelijke havendam der buitenhaven van het kanaal door Walcheren te Veere. Raming f 6500.) Minste inschrijver de heer T. Volker, te Dordrecht, voor f 6300.) Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Bij het onderzoek van hoofdstuk Koloniën der Staatsbegrooting meende men eene afwachtende hou ding te moeten aannemen omtrent het regeeringsbeleid van den Minister, meer speciaal met betrekking tot Atjeh, tot na de behandeling der Indische begrooting. De heer De Casembroot heeft in een afzonderlijke nota door feiten trachten aan te toonen, dat het Atjehleger met of zonder toeleg door de ontijdige invoering van het civiel bestuur van het begin af tot September 11. is geknakt in zijn energie, en dientengevolge weldra totaal gedemoraliseerd zal zijn. Sommige leden verwachtten van den Minister-afdoende regeling der financiè'ele verhouding tusschen Ir.dië en het moederland en hoopten op spoedige vaststelling der toegezegde conversieverandering. Bij onderzoek der begrooting voor Suriname werd in alle afdeelingen gevraagd of, en zoo ja, welke stap pen de Regeering heeft gedaan naar aanleiding van liet kamervotum in zake de pachtverlenging van De Jong. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tot leden van het kiescollege der Hervormde gemeente alhier zijn heden herkozen en gekozen de heeren: Jacs. Meijler, J. Brouwer, C. Harinck, A. Tim merman, C. Marinusse, N. Vervenne Dz., E. Sloover, W. De Beste en II. De Wilde, terwijl er eene her stemming moet plaatshebben tusschen de heeren L. Korstanje Cz. en D. Kodde. Heinkenszand. Door den kerkeraad der Hervormde gemeente alhier is beroepen ds. Van Bussum de Vries, predikant te Zuidzande. Scheepvaartberichten. Bath (Rilland-Bath). Het tjalkschip «Maria Geer- tiena", schipper J. H. Alberts, dat bij den 3en duk dalf omhoog zit, is totaal wrak. Van den inventaris wordt zooveel mogelijk gered. De schipper, knecht, vrouw en 2 dochters zijn des avonds eveneens door den gepensioneerden loods II. Klaassen, die hen na lang zoeken aan den dijk bij den Frederikapolder had gevonden, in huis genomen. Daar voor komt hem zeker wel alle eer toe. Het Belgische schip, dat de mast had verloren, is de Belgische otter «Pelagie"schipper J. H. Van Reeth, met hardsteen, bestemd naar Dordt en Utrecht. Het werd Woensdag door 3 zeilschepen alhier op de reede gebracht, wachtende op een sleepboot. Het schip had zich in den storm goed gehouden. De bark, die op de slikken was gedrevenis des morgens weer vertrokken, terwijl de naam van de sleepboot, die geen hulp toonde, de Belgische stoom boot «Valk" is geweest. Ook is alhier nog opgevischt een scheepsnaambord «De 2 gebroeders", in vergulde letters. Woensdag in den laten avond kwam te Vlissin gen binnen de Hollandsche loodskotter no. 7, schipper L. J. Engels, aan boord hebbende de equipage bestaande uit 23 man en den Eng. zeeloods van het Engelsche barkschip «Nelscn", bestemd naar Valparaiso en komen de van Shields, welk schip in de Noordzee is gezonken. Het was met steenkolen beladen. Door het stormweder in het begin dezer week zijn nog andere ongelukken voorgevallen dan de reeds door ons gemelde, wat dan ook wel te vreezen was. Zoo kwam het aakschip van J. Koole, tehuis be- hoorende te Cats, uit het Keeten en zette koers naar de Zandkreek. Bij het noodweder brak zijn zwaard en woei het zeil weg. Ook het tweede zwaard ging toen verloren, waarna het vaartuig de speelbal werd van de woedende golven, die het overdwars voort stuwden voorbij de haven van Zierikzee. Omstreeks 4 uur, toen de storm op het hevigst was, kwam het scheepje aan den hoek van Suzanna's inlaag aan den grond en werd het totaal verbrijzeld. Ongetwij feld zouden de opvarenden hun dood gevonden hebben in de golven, als niet de bewoners van de omgeving zich aan den dijk hadden begeven en, toen zij de ramp tegemoet zagen, met touwen en verder materieel wa ren toegesneld en de ongelukkigqn zoo aan den vasten wal hadden gehaald. Te Scheveningen is bericht ontvangen uit Cas- tricum, dat een visschersschuit aldaar gestrand is en dat aan 6 personen van de equipage huisvesting was verschaft. Daar nu de bemanning uit negen personen bestaat, is men zeer ongerust omtrent het lot van de overige. Bedoelde schuit was Dinsdag vóór Scheveningen gezien. Door de hooge zee was het toen niet moge lijk te landen en waarschijnlijk is het vaartuig des avonds van de ankers geslagen. Volgens nader bericht was het een Scheveninger haringschuit, die, op weg naar huis door zware averij voornamelijk door het scheuren der zeilen, voor den storm was afgedreven en aldaar op het strand werd gezet. De schuit zal wel verloren zijnze heet «Ja kobus Briever", stuurman Pronk, die met vijf man der equipage, na den nacht in den mast doorgebracht te hebben, gered werd, doch drie der opvarenden, waar onder twee broeders, kwamen in de golven om. De vader dier beide verongelukte broeders was ook aan boord, doch hij werd gered. De vloot te Egmond is hoog op het strand geworpen door den stormtwee schuiten, die nog in zee waren, zijn in het Nieuwe- diop binnengesleept met meerdere of mindere averij. Uit Nieuwediep is voorts bericht, dat een haring schuit is binnengeloopen van een reeder te Scheve ningen, met verlies van een man. Op de Zuiderzee tusschen Harderwijk en Elburg is een met turf geladen praam door den storm om geslagen. Drie kinderen zijn verdronken, terwijl man, vrouw en knecht met veel moeite zich redden in de sloep, waaruit zij zijn opgenomen door een vissch rs- vaartuig. -Het «Handelsblad" verneemt dat de Minister van Marine heeft gelast een sleepboot uit te zenden tot opsporing van de «Barents". Men schrijft uit IJmuiden van Donderdag dat kapt. Sluiter, met het stoomschip «Mercurius" daar Donder dagmorgen binnenbericht Dinsdag II. te 3 uren namiddags ongeveer nabij de haven van IJmuiden te zijn geweest, toen hij door den hevigen storm werd overvallen en al stoomende wegdreef tot aan de Eier- landsche gronden, zijnde de hoogte, waar kapt. Sluiter, toen het weder bedaarde, het eerst land verkende. Ieder begrijpt, dat waar een stoomschip, de macht in zekere mate bezittende om den storm het hoofd te bieden, zoo ver wordt weggestormd, ook de zeilvoerende «Ba rents" nog verder moet zijn verwaaid. De «Hercules" heeft Dinsdag 11. van namiddag twee tot vier uren de «Barents" gesleept; toen brak de stalen sleeptros. Pogingen om het scheepje weder vast te krijgen mislukten; ijlings werd het weggevoerd door den storm toen het juist hardloopend vloedgetij was (de vloed loopt van Zuid naar Noord op onze kusten, en in tegenovergestelde richting.) In verband met het voorgaande, mogen we het er echtir voor houden dat de wakkere bemanning het onder storm- zeil uit den wal heeft weten te houden (te meer om dat de storm niet benoorden het westen is geweest) en thans weder kruisende is naar de haven. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 27 October, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. L. De J., te Kruiningen, wegens openbare dron kenschap, veroordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 2o. J. T., te Kloefinge, wegens het beplanten van 2 wegen zonder vergunning van Ged.( Staten van Zee land, veroordeeld in 2 geldboeten elk van f 1, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete. 3o. J. S., te Goes, wegens diefstal van gras, ver oordeeld in eene geldboete van f0,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 4o. A. B., te Goes, beklaagd van het beschadigen van het plantsoen. Daarvan vrijgesproken. 5o. J. D., te Kloetinge, wegens het hardrijden te Goes over de markt, gedurende de kermis, veroordeeld in eene geldboete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 6o. E. J. W. en 7o. W. v. I., beiden te Krabben- dijke, wegens het maken van burengeruchtieder veroordeeld in eene geldboete van f 5,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. 8o. M. V d. II., te Kapelle, beklaagd van het on bevoegd vervoeren van secreetvuil. Daarvan vrij gesproken. 9o. G. Vte Wemeldinge, wegens het niet be letten dat zijn hond, in het veld, wild drijft, veroor deeld in eene geldboete van f 10, subs. 2 dagen gev. straf c. e. lOo. A. S., te Goes, wegens het op verboden wijze bemachtigen van wild, veroordeeld in eene geldboete van f2,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. llo. B B te 's-Heerenhoek, wegens het's nachts visschen zonder acte of vergunning, veroordeeld in 2 geldboeten elk van f6, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. 12o. J. V. S., te Heinkenszand, wegens het laten staan van ecu wagen op den publieken weg, tot be lemmering van den doorgang, veroordeeld in eene geldboete van f0,50 subs. 1 dag gev.straf c. e. 13o. C. V., te Camperland, wegens het laten loopen van vee over eens anders, in den oogst staanden grond, veroordeeld in eene geldboete van f 3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 14o. J. S., te Tholen, wegens het bevaren van het kanaal door Z.-B. na zonsondergang, zonder licht, ver oordeeld in eene geldboete van f 10, subs. 1 dag gev.straf c. e 15o. C. K., te Gent, wegens het gemeerd liggen in het kanaal door Z.-B na zonsondergang zonder licht, veroordeeld als voren. 16o. C. L. G., te Clinge, wegens le als voren en 2o. het bevaren van het kanaal door Z.-B zonder voorzien te zijn van een exemplaar van het algemeen reglement van politie op de rijkskanalen, veroordeeld in twee geldboeten elk van f10, subs. 1 dag gev. straf, voor iedere boete c. e 17o. A. 11te Heinkenszand, wegens nalatigheid

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1