der school met verlof, de onderwijzer in huis, en de witkwast in de school. Voor het onderwijs wordt veel, zeer veel, volgens sommigen al te veel gedaan, terwijl de kinderen zoo min mogelijk de school mogen verzuimenbehalve in wintertijden, als de gemeente de school moet doen schoonmaken. Met de 14daagsche vacantie jl. in Augustus was het zeker daartoe te warm En dan nog, zegt men, als er geen nieuwe school komt, moet de oude gesloten worden. Oarme gemeente, wat tobt je toch in de wereld; waarom niet eene nieuwe school met speelplaats op gericht 1 Ze is immers aanbesteed en wat is pl. m. f 12000 voor aannemingssom? Het rijk is immers zoo genadig u daarvoor f 6000 af te staan Gij kunt toch het restant wel bijbrokken De gemeente kan dat wel opbrengen. Dan komt er eene nieuwe, en de oude school be hoeft dan in den winter niet opgepoetst te worden ten nadeele van de lieve jeugd. C'olijnsplaat. In de zitting van den gemeenteraad op Maandag 11. is de jaarwedde van den heer P. Beun, onderwijzer in deze gemeente sedert 16 Octo ber 1873 en bezitter der hoofdakte sedert October 1879, van 700 op 800 gulden gebrachtin te gaan den 1 Januari 1883. De gemeente Zaamslag heeft eene overeenkomst gemaakt met de gemeente Axel, om elkanders kinde ren nit de omliggende buurten der beide gemeenten ter school te nemen, indien zij door den verren af stand hunne eigen gemeenteschool niet of, althans bij slecht weer, zeer moeielijk kunnen bezoeken. Deze regeling is een uitvloeisel van de poging tot het verkrijgen eener school aan de buurtschap de Mar garet onder Axel, waarvan de noodzakelijdheid door Gedeputeerde Staten niet werd erkend. Benoemd tot onderwijzeres te Nieuwer-Amstel mej. G. L. Dominicus Van den Busschete Monni kendam. De 24e lijst der collecte voor de «Scholen met den Bijbel" (Stand.) wijst een totaal aan van f95,897,78 van 600 locale comités. Vermoedelijk is nu nog on geveer f500 te verantwoorden, zoodat dit jaar f 550 meer zou zijn ontvangen dan in 1881. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag gewezen de vol gende vonnissen tegen lo. C. N., 42 j., timmerman te Vlissingen, wegens beleediging van een beambte en openbare dronkenschap veroordeeld tot 2 boeten van f8 ieder c. e. 2o. W. H., 39 j., visscher te Veere, wegens ver breken van afsluiting en mishandeling veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf en eene boete van f25 en eene van f8 c. e. 3o. J. R., 40 j., werkman te Ter Neuzen, wegens laster veroordeeld tot f12 boete c. e. 4o. J. B., 49 j., visscher en koopman in lompen te Philippine, wegens mishandeling veroordeeld tot f8 boete c. e. 5o. C. J. De M., huisvr. van J. De L., te Clinge, wegens laster veroordeeld tot f3 boete c. e. 6o. E. De S., koopman te Bouchaute, wegens be leediging veroordeeld tot twee boeten, eene van f8 en eene van f3 c. e. Scheepvaartberichten. Bath. (Rilland—Bath). Het tjalkschip «Geertje Alberts", schipper B. Hollander, komende van Boom, bestemd naar Amsterdam en geladen met steen, kwam Dinsdagmiddagdoor den storm genoodzaaktin 't nauw van Bath ten anker. Het er niet kunnende houden, trachtte de schipper door 't uitsteken van den ankerketting over de eb de reede van Bath te krijgen, doch 't schip kreeg zoo veel water in, dat het ter hoogte van de le zwarte ton midden in 't vaarwater zonk, zoodat een gedeelte van den mast slechts zichtbaar was. Met achterlating van alles, kon de schipper met vrouw en knecht in zijn boot nog gelukkig het strand bereiken. Het schip is ruim een jaar oud, doch niet of wei nig geassureerd. Door den gepensioneerden loods H. Klaassen zijn de opvarenden liefderijk in zijne woning opgenomen, terwijl zij door ingezetenen van kleeren werden voorzien. Het schip «Maria Geerdina", schipper Alberts, even eens in het nauw van Bath met steen voor die plaats liggende, is bij den 3en dukdalf op de slikken gedreven, terwijl van een onbekend geladen Belgisch schip de mast over boord geslagen is. Nog sloeg een, van België komend, gesleept wordend onbekend barkschip, waarschijnlijk door 't breken van den tros, bij den 4 en dukdalf tegen de slikken. Bijzonderheden van de 3 laatste mankeeren. Dezelfde sleepbootdie het laatste schip sleepte lag kort bij de «Geertje Alberts" ten anker, maar deed, niettegenstaande er tot driemaal toe om as sistentie werd geseind, niet de minste moeite om te helpen. De reden daarvan is onbekend. Vlissingen. In den afgeloopen nacht te I uur arriveerde alhier op de reede de Belgische gouver- nements-mailboot «Comte de Flandre". Op hare reis van Ostende naar Douvres werd, door het zware stormweer, het roer aan stukken geslagen. Een sleep boot bracht haar naar hier, daar het terugkomen in de haven van Ostende onmogelijk was. Te 6.30 hedenmorgen vertrok het stoomschip met behulp van de Belgische sleepboot «Engeland" naar Antwerpen, doordien de zee te hol stond om den tocht naar Ostende te beproeven. Post en passagiers zijn aan boord gebleven. Landbouw en Veeteelt. Rilland. (Rilland-Bath.) Als eene bijzonderheid dient vermeld te worden, dat in eenen tuin alhier twee witte koolplanten groeien, die te zamen zeven kooien voort brengen. Aan den eenen stengel zitten drie, aan den anderen vier kooien. Zij hebben een middellijn van circa 2 d.M. In eenen anderen tuin bloeit de sneeuwbal (vibur num opulus sterilis) voor de derdemaal in dit jaar. Om de verwoestingen, die de klander zoo dik wijls aan korenbergplaatsen veroorzaakt, te voorkomen, wordt door Guyot in zijne «CorrespondenceAgricole" opgegeven, het graan te behandelen met zwavelkool stof. Hetzij het koren bewaard wordt in vaten of in open bergplaatsen, 15 gram per hectoliter is voldoende om den klander te doodenalleen zij vermelddat bij het bewaren op zolders de voorraad bij het be sprenkelen met het raiddelof spoedig daarnage dekt moet worden, om de dampen binnen te houden en door den geheelen hoop te verspreiden. Buitenlandsch Overzicht. Wij zoud en haast gaan vergeten, dat er een koning Milan van Servie is, en om daaraan te herinneren was zeker niets zoo goed dan een aanslag op zijn leven. Deze is Dinsdag gepleegd. Nadat de koning en de koningin van hun buitenlandsche reis teruggekeerd en onder groote geestdrift van het volk uit de Donau- boot geland waren, begaven zij zich naar het paleis, daarna naar de kathedraal, welke zij binnen traden tusschen twee dichte volksrijen. Plotseling vernam men een knal, afkomstig uit een grooten revolver, door een vrouw afgeschoten. Deze bleek te zijn Helena Marko- vitch, weduwe van een wegens hoogverraad doodge schoten kolonel. Een aide-de-camp des konings belette de vrouw nogmaals te vuren. Het schot miste den koning, maar trof een vrouw achter hem in de heup. De koningin viel in zwijm. Het volk greep de daderes, mishandelde haar en wilde haar lynchen, maar de politie verhinderde het. De koning bewaarde zijn tegen woordigheid van geest, en voerde de koningin naar het paleis terug. Daarna keerde hij alleen terug naar de kathedraal. De geestdrift en de opschudding waren groot. Ook op dat punt kan dus de nieuwe koning mee praten. In de beide Britsche huizen van vertegenwoordiging heeft de regeering aangekondigd dat zij Donderdag een votum van dank zal voorstellen jegens den bevel hebber en de officieren van het leger. In het I/ooyerhuis zeide Lord Salisbury, dat hij daarna de regeering over hare Egyptische politiek zal interpelleeren. Het Lagerhuis naih met 98 tegen 47 stemmen een voorstel van Gladstone aan om de prioriteit toe te kennen aan de hervorming van het reglement van orde. Deze heeft trouwens al lang genoeg op behandeling gewacht, terwijl juist daarom het huis tot deze bui tengewone herfstzitting opgeroepen was. Verder deelde de premier Gladstone mee dat de positie in Egypte in zooverre gewijzigd is geworden, dat de aangelegenheden van dit land thans meer in handen van Engeland berusten. Wegens den teederen aard dezer quaestie zou het echter onmogelijk zijn nog in den loop van de huidige zitting een stelsel matig plan aantebieden. In wel ingelichte kringen te Kairo verzekert men dat een decreet van den Khedive ophanden is, staking van het muiterproces bevelend en amnestie uitvaardi gend met uitzondering der hoofdendie verbannen zullen worden. Of dit waar is, en zoo daartoe plan bestaat, of het dan wel uitgevoerd zal worden, be twijfelen wij met het oog op het volgende Er komt nl. nog een tijding uit die stad, dat de Afri- ka-reiziger Schweinfurt uit het Soedansche alarmberich- ten heeft ontvangen. De benden van den valschen profeet zijn den toestand geheel meesterdaar de Egyptische troepen wegens herhaalde nederlagen totaal gedemoraliseerd zijn. De profeet belegert de hoofd stad van Kordofan Opper-Egyptewelke spoedig bezwijken moet. Daarna is hij van plan Khartoem te belegeren. De Gouverneur acht den toestand ha chelijk, tenzij versterkingen komen, welke hij dringend vraagt. Schweinfurth zegt dat deze beweging belang rijker is dan die van Arabi, en hij verwacht een al- gemeenen Opper-Egyptischen opstand, nadat Khartoem gevallen zal zijn. Hij gelooft dat Nubië den profeet steunt. Bij de branden te Alexandrie zijn voor 100,000 pond sterling aan domeingoederen vernield. In Damiate verlangen de notabelen, uit vrees voor het gepeupel; verlenging der Britsche bezetting. Er is beslag gelegd op Arabi's briefwisseling over twee jaren. Zij bevat eene lijvige correspondentie met Konstantinopel, en processen-verbaal der geheime zit tingen van het ministerie onder voorzitterschap van Mahmoed en verscheidene brieven van Derwisch Pacha en van Ahmed Essad Pacha. Men verwacht het vinden van nog meer geschrijf. Gemengde Beriehten. Door den heer Affairous te Ter Neuzen is bij den Minister van Waterstaat enz. concessie aange vraagd, om Gp de buitengronden, gelegen vóór den Nieuw-Othenepolder, omstreeks 10 minuten van Ter Neuzen gelegen, werken aan te leggen tot oesterteelt deze werken zullen bestaan in het maken van eenen zeedijk, ter lengte van 180 meters, waardoor ongeveer 3% hectare grond zal worden ingesloten, waarvan 2% hectare tot 12 oesterputten zal worden ingericht. (T. N. Ct Tegen den voortvluchtigen Engels van Amster dam is thans ook rechtsingang verleend wegens valsch- heid in geschrifte. Daardoor zal een eventueele uit levering door Amerika mogelijk zijn, overeenkomstig art. 11 van het tractaat van 19 Augustus 1880, hetwelk geen uitlevering toestaat wegens bedriegelijke bankbreuk en voor misbruik van vertrouwen alleen uitlevering toestaat, wanneer daartegen in de Vereenigde Staten een crimineele straf is bedreigd. Engels heeft zooals gemeld isvroeger jaren lang in Amerika gewoond, was daar genaturaliseerd en was bij zijn vestiging in Nederland dus Amerikaansch burger. Dit burgerschapsrecht gaat echter verloren bij afstand daarvan tegelijk met den overgang in een ander staatsverband. Het zweren van den eed van trouw aan een anderen Staat nu wordt voor dergelijken afstand en overgang in een ander staatsverband gehouden, zoodat E., die als lid van een gemeenteraad den eed van trouw aan den Nederlandschen Staat en zijn wetten heeft afgelegd, geen Amerikaansch burger meer is en dus door Amerika kan worden uitgeleverd. Een Hagenaar wilde volstrekt een bepaald huis te Amsterdam koopen. De bewoner wilde het niet verlatenna onderhandeling verkocht hij echter voor een paar duizend gulden het recht om in den kelder van dat huis te graven. In de verborgen lade toch van een ouden lessenaar, welke vroeger aan een bewoner van dat huis had toebehoord, had de Hagenaar een papier gevonden, hetwelk hem grond gaf tot het ver moeden dat er een aanzienlijk vermogen in dien kel der was verborgen. Werkelijk vond men ook eene nis en «en vermolmde kist, maar de inhoud was ver dwenen. Men herinnerde zich nu, dat vijf en twintig jaar geleden een bewoner van het huis op eens zeer rijk was geworden, zonder dat men wist hoe. Te Rotterdam zijn de vorige week zes nieuwe gevallen van pekken voorgekomen. Nabij de steenovens onder 's -Gravesande is Zondagnamiddag de bliksem geslagen in de telephoon- geleiding van Maassluis naar den Hoek van Holland, waardoor 9 palen zwaar beschadigd zijn, en de ge leiding voor het oogenblik verbroken is. Zondag heeft een weduwe te Barneveld in vol maakte gezondheid haar lOlsten verjaardag gevierd. Van verschillende oorden van ons land ontving de krasse vrouw gelukwenschen haar 75jarige zoon ont ving den breeden familie- en vriendenkring. Twee alleenwonende meisjes te Abbenbroek waren de vorige week een paar dagen naar Zwammerdam geweest ter bijwoning van het huwelijk eens broeders. Zaterdagavond te huis komende, vonden zij kasten opengebroken, laden en kleedingstukken overal over den vloer verspreid, en alle gouden en zilveren sie raden, kerkboeken enz., alsook de spaarpot van een der meisjes, gestolen. Een jongen te Heerenveen is op zijn weg naar huis in twist geraakt met een anderen knaap, die hem met een scherp voorwerp even boven het hart heeft verwond. De toestand van den gekwetste moet zeer bedenkelijk zijn. Het gerecht heeft reeds een onderzoek ingesteld. Er schijut geen sprake te zijn van boos opzet, doch de treurige daad moet het gevolg van plagerij ge weest zijn. In Overijsel is het wild dit jaar zeer schaarsch en duur. Alles wordt voor Belgie of Frankrijk op gekocht. De hazen gelden tot f2,50 en de patrijzen tot fl,30 per stuk. Maandagavond is te Zwolle de locomotief van een sneltrein, terwijl de trein van het station naar de draaischijf reed, door verkeerden stand van een wissel op een andere lijn geloopen eu zoodoende in botsing gekomen met den van Zutfen komenden trein, waardoor de locomotief van den sneltrein ontspoorde en beide locomotieven erg beschadigd werden. Geene andere persoonlijke onheilen hadden daarbij plaats, dan dat twee conducteurs lichte kwetsuren bekwamen, de een aan het hoofd en de andere aan de hand. Een ingezetene in Gestel, bij Eindhoven, gaf deze week eenige oogenblikken voor zijnen dood te kennen, dat onder zijn bed een pot met geld verborgen was; nauwelijks was de man een lijk, toen een paar erfge namen toeschoten, en ten spoedigste het bed gingen onderzoeken. De schat werd gevonden en deze moet nog al aanzienlijk geweest zijn. Te Nijmegen heeft men bij de slechting der vesting nabij de Belvédère, een tiental meters onder den grond, het koor eener kerk ontdekt. Dit moet een overblijfsel zijn van eene kerk, die in 1459 onder de regeering van hertog Arnold werd gesticht, en die bij den uitleg der stad in 1467 verdwenen is. De juiste ligging van de kerk was verloren gegaan, of schoon een geschiedschrijver ervan gewaagt, dat de kerk bestaan heeft. Men hoopt dit uit het oogpunt van oudheid en kunst belangrijk overblijfsel uit lang vervlogen tijden te kun ne n behouden. Zondagnacht werden in een kosthuis te dier stede een zilveren cylinderhorloge, een duffelsche win terjas, drie portemonnaies met eene tamelijk groote som geld, en eenige andere kleedingstukken, ten na deele van verschillende kostgangers, gestolen. Men is den vermoedelijken dader, een medekostganger, die 's nachts, terwijl alles in diepe rust was, heimelijk dat huis heeft verlaten, reeds op het spoor. Zondagnacht is een wagenmaker te 's-Bosch door een messteek in de borst ernstig verwond. Ver dacht wordt een zekere T. De toestand van den ver wonde is gevaarlijk. —r Blijkens het tweede gedeelte van de statistiek der scheepvaart over 1881 was het getal zeerampen op de Nederlandsche kust 63, tegen 54 in 1880. Onder deze 63 schepen waren 11 Nederlandsche. Van deze 63 schepen werden wrak of vergingen 43, 22 schepelingen kwamen bij deze zeerampen om. Het getal zeerampen aan Ned. schepen buiten het konink rijk overkomen was 781, tegen 102 in 1880. Van dit getal schepen werden wrak of vergingen 60, bij deze zeerampen kwamen 111 schepelingenen 55 pas sagiers om. Met de zorg van het reddingswezen be lastten zich twee particuliere maatschappijen: a. de Zuidhollandsche maatschappij tot redding van dren kelingen te Rotterdam, b. de Noord- en Zuidhollandsche maatschappij te Amsterdam, beide in 1824 opgericht; eerstgenoemde maatschappij had 10, laatstgemelde 24 stations. Gedurende de 5 laatste jaren zijn gered door de Zuidhollandsche maatschappij 147 personen, door de Noord- en Zuidhollandsche maatschappij 461 per- Zaterdagnacht is het stoomschip «Prins Hen drik", van de maatschappij Zeeland, op reis van Vlis singen naar Queensborough, op de Noordzee in aan varing gekomen met een Fransch visschersvaartuig, dat zijn lichten niet op had. Twee der opvarenden van deze schuit werden aan boord van het stoomschip genomen en te Queensborough aan wal gezet. Zij be weren dat het Fransche vaartuig met de zeven man, die er nog op waren, gezonken is. Maar de officieren der «Prins Hendrik" houden vol, dat het vaartuig slechts licht beschadigd werd en doorgevaren is met de andere mannen, die, toen zij bemerkten dat er geen gevaar van zinken was, rustig aan boord bleven. De «Prins Hendrik" leedjgeen schade efter heerschten gedurende en na de aanvaring groote orde en kalmte aan boord. Volgens uit Grimsby ontvangen berichten hebben op zee weder oneenigheden plaats gehad tusschen Hollandsche en Engelsche visschers. Men zegt, dat daarbij een Engelschraan zou gedood zijn. Sedert eenigen tijd hebben een aantal schrijnwer- kersknechts te Parijs den arbeid gestaakt. Zij eischen een loon van 85 centimes per uur, vermindering van den dagelij kschen werktijd tot tien uren, en dubbel loon voor het werk, dat zij 's avonds of 's nachts verrichten. De arbeiders eischen voorts het benoemen eener uit patroons en werklieden bestaande commissie, die over alle geschillen, rakende het af te leveren werk, te beslissen zal hebben. Het aantal meubel makers, die hunne werkplaatsen reeds gesloten hebben, bedraagt 75. Zevenhonderd areeiders vonden aldaar werk. Onder de behangersknechts is thans almede eene werkstaking ontstaan. De opening van het Grand Théatre te Lyon, Zaterdagavond, met le Tour du Monde, heeft onder een vreeselijk leven plaats gehad; 1500 personen floten en schreeuwden twee uren lang, zonder eenigen tegenstand te vinden. Eindelijk liet de politie de zaal ontruimen, maar nu begon zulk een oproer op de straat, dat zelfs de troepen tusschenbeiden moesten komen en de cavallerie op de menigte chargeerde. Ondanks deze machtsontwikkeling ging de menigte met schreeuwen voort. Twee-en-twintig personen zijn in hechtenis geno men, doch nieuwe wanordelijkheden worden gevreesd. Eene weigering van het gemeentebestuur om subsidie te verleenen schijnt de oorzaak te zijn. Te Parijs zijn Vaillat en Grave, correspondenten van den Lyonschen «Etendard révolutionaire", in ver zekerde bewaring genomen met nog eenige anderen. Ook te Lyon, te Saint-Etienne en in een paar andere plaatsen zijn personen, verdacht van tot het komplot te Montceau-les-Mines te behooren, gepakt. Te Mont- ceau zijn verscheidene personen gearresteerd en belang rijke papieran in beslag genomen. Uit deze moet gebleken zijn dat de revolutionaire comités, die hun hoofdzetel te Parijs en te Genève hebben, een gelijk- tijdigen opstand onder de arbeidende klasse in geheel Frankrijk trachtten te bewerkendat de opstand te Montceau in Augustus te vroeg was uitgebarsten, en dat daardoor het plan der volksopruiers, hetwelk nog niet volkomen rijp was, mislukt is. Verder is in zekeren zin de inrichting der revolu tionaire partij aan het licht gekomen. Fraukrijks geheele arbeidersbevolking is door haar in zeven groe pen verdeeld. Ieder lid van een dier groepen stort eiken Maandag 35 sous; de voorzitters van de groepen brengen het geld bijeen en zenden het wekelijks naar Lyon of naar Saint-Etienne, vanwaar het naar Genève gezonden wordt, waar de hoofdkas der revolutionaire arbeiderspartij is. De revolutionaire arbeidersvereeni- gingen te Parijs handelen evenzoo en maken de stor tingen der werklieden insgelijks over naar Genève. Het huis Japy frères Cie. te Beacourt heeft uit Parijs den volgenden, met rooden inkt geschreven brief ontvangen: «Het dynamiet-comité verwittigt u dat gij aan al uwe werklieden binnen veertien da gen 30 pet. verhooging van loon hebt te geven. Bij gebreke hiervan zullen al uwe werkplaatsen in de lucht vliegen en de volksuitzuigers Japy vermoord worden. Gij moogt de politie vrijelijk waarschuwen. Niets zal ons in de uitvoering van ons plan beletten!" De superintendent van het armhuis te Phila delphia heeft in den loop van eenige jaren deze in stelling voor 650,000 doll, bestolen. Hij is ontsnapt naar Canada, waar de quaestie zijner uitlevering aan hangig is. Op de Hoosac tunnel-lijn in Massachusetts heeft een botsing tusschen een locomotief en een wagon van dienst plaats gevonden. De ketel van de locomo tief sprong, de stoom ontsnapte, en de 30 in den waggon zich bevindende personen kregen ernstige brandwonden, zoodat men van verscheidenen verwacht, dat zij er aan zullen bezwijken. Volgens een telegram uit Hongkong, is het grootste deel van Manilla door een orkaan verwoest. Gelijk men weet, waren vóór deze ramp de Phi- lippijnsche eilanden door de cholera geteisterd, waar door Manilla's bevolking, op 150,000 personen geschat, aanmerkelijk gedund was. Uit Parijs verneemt men, dat de mode der hooge hakken in den jongsten tijd aan het afnemen is. De hakken mogen thans niet hooger zijn dan 14 a 1 duim. Bij deze gelegenheid vermelden wij, wat wij dezer dagen in een buitenlandsch blad lazen, namelijk dat de pijn in den rug, die tegenwoordig niet zelden bij vrouwen en meisjes voorkomt, en die vooral bij het gaan zich zeer doet gevoelen, alleen toegeschreven moet worden aan het dragen van hooge en te veel naar het midden van den voet overhellende hakken. Bij proefnemingen moet zijn gebleken, dat de pijn van lieverlede ophield, wanneer deze martelwerktuigen der voeten werden afgelegd. (Huisvrouw.) In eene onlangs gehouden voordracht heeft de Londensche dr. Siemens aangetoond, dat de bijpro ducten der gasfabricatie thads meer waard zijn dan de kosten der gebruikte kolen bedragen. Hij nam aan een jaarlijksch verbruik van 9.000 000 ton kolen, kostende f64.800.000. Behalve het gas brengt deze voorraad kolen op: aan kleurstoffenf 40.200.000 sulphas ammoniae- 23.364.000 pik (325.000 ton) 4.380 000 creosoot (113.500.000 liter) - 2.496.000 ruw carbolzuur (4.540.000 liter). - 1.200.000 cokes (4.000.000 ton a f 7.20) - 28.800.000 f 100.440.000

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2