1882. N°. 127. Donderdag 26 October. 69slc jaargang. Een weinig vooruit. GOESCHE De uitg-ive dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland* A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIBANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Onze Minister van Binnenlandsche Zaken heeft spoe dig aan zijne belofte voldaan en een ontwerp tot her- i ziening van den census, die kiesbevoegdheid geeft, ingediend. Binnen de grenzen, welke art. 76 van de Grondwet hem stelt, waarbij bepaald wordt dat de te betalen som in de directe belastingen niet beneden het bedrag van f 20 mag gaan en dat van f 160 niet mag over schrijden, heelt hij eene vermindering van de bij de wet van 1850 voorgeschreven sommen voor de kiezers voorgedragen. Amsterdam's ingezetenen, die tot heden f112 moesten betalen, zullqn nu maar f 60 behoeven te gevende ingezetenen van de residentie en van Rotterdam, die thans, door f 100 aan de hoofdsom in de directe be lastingen bijtedragen, het voorrecht genieten van kiezer te mogen zijn voor de Tweede Kamer, kunnen dan mede voor f 60 dat recht verkrijgen. Middelburg's kiezers worden van f 60 op f 40, de ingezetenen van Goes en Zierikzee van f 40 op f 30 gebracht. Die haast van onzen Minister Hordijk berust op zijn streven om deze wijziging te kunnen toepassen bij het samenstellen der nieuwe kiezerslijsten in de maand Februari a. s. De verkiezingen voor de periodieke aftreding der ka merleden in het volgende jaar kunnen dus plaats hebben met een eenigszins versterkt leger. Volgens de berekening van den Minister zou die vermeerdering 22,389 zijn. Toch heeft die haast, waarmee dit ontwerp is in gediend, eene groote schaduwzijde. De memorie van toelichting draagt evenzeer de sporen van die haast, en munt daardoor niet uit door degelijke argumenten. Eene zonderlinge redeneeringvinden wij het o. a. tegenover de aanhangers van het algemeen stemrecht, waar hij het navolgende schrijft: sin de eerste plaats is het zeer waarschijnlijk, dat het uitzicht op grondwetsherziening aanleiding zal geven tot eene beweging ten gunste van het algemeen stemrecht. De Minister is overtuigd dat de invoering van het direct gelijk, algemeen stemrecht eene ramp voor ons vaderland zou zijn, eene ramp die te grooter zou worden, naarmate meer de verwachting werd op gewekt, dat die invoering tot «betere goederenverdee- ling" kan leiden. Het in 't leven roepen eener be weging ten gunste van het algemeen stemrecht is dus inderdaad een nadeel, dat aan het aan de orde stellen van de vraag, of grondwetsherziening raadzaam iskan ver bonden zijn; doch de Minister is tot de overtuiging gekomen, dat die beweging nog meer zou zijn te vree zen geweest, indien de aankondiging omtrent de grond wetsherziening in de troonrede niet ware opgenomen. Nadat men gepoogd heeft de meening ingang te doen vinden, dat in 1879 en inde maanden Juli en Augus tus herziening der Grondwet op de weigering des Konings zou zijn afgestuit, hebben de voorstanders van het algemeen stemrecht getracht, het streven naar grondwetsherziening met hunne politieke be ginselen te vereenzelvigen. Tegenover dezen toeleg komt de troonrede duidelijk verklaren, dat tegen eene behoorlijk voorbereide herziening van al die bepalingen der Grondwet, die wijziging behoeven tegen eene her ziening waardoor een blijvend werk in het belang van Nederland tot stand wordt gebracht, thans zoo min als in 1879 van de zijde der Kroen bedenkingen bestaan." Ook wij zijn tegen algemeen stemrecht op dit oogenblik en sluiten ons dus niet aan bij hen, aan wier adres da Minister de gecursiveerde woorden richt, maar die gansche bewering van den heer Hordijk komt ons eene allerzonderlingste voor. Die vereenzelviging lag van zelf in den eisch om algemeen stemrecht opgesloten. De voorstanders ervan toch kunnen hun doel niet anders bereiken dan door de bewuste herziening te eischen, omdat de bepaling, om trent het kiesrecht in de Grondwet gelegd, voor hunne plannen een beletsel is. Meer gaan wij mee met de beschouwing van den Minister, waar deze schrijft «Waar dus het totstandkomen der grondwetsher ziening niet binnen een zeer kort tijdsverloop te wach ten is, acht de Minister het noodzakelijk dat inmid dels uitbreiding van het kiezerspersoneel, gepaard aan andere verbeteringen van het kiesrechtbinnen de perken der Grondwet plaats grijpe. Ook al gelukte het in weinig tijds eene herziening der Grondwet tot stand te brengen, men meene niet, dat daardoor ook eene betere regeling van het kiesrecht zoude verkregen zijnook dan nog zou geruime tijd moeten verloopen voordat het kiesrecht naar de gewijzigde Grondwet zoude zijn ingericht. Indien naar sommiger wensch de Grondwet de regeling van het kiesrecht aan den wetgever overlaat, dan zal het zeker niet gemakkelijk vallen de voorstanders van het algemeen stemrecht, waarvan sommigen wellicht een ongelijk stemrecht verlangen, de voorstanders van een belasting-census, de voorstanders van een huurwaarde-census, enz., enz., tot overeenstemming te doen geraken. Uitstel van de herziening van het kiesrecht tot na de grondwetsher ziening zou een uitstel van vele jaren zijnook al kwam de herziening der Grondwet zelve spoedig tot stand, de thans bestaande regeling van het kiesrecht zou nog geruirnen tijd onveranderd blijven." Maar waar de Minister ten slotte nog een geldend argument bezigt, waarom kiesrecht-herziening aan grondwetsherziening behoort vooraf te gaan, en wel omdat in de Staten-Generaal, die over de voorstel len tot grondwetsherziening zullen te oordeelen heb ben, voor zooverre dit binnen de grenzen der Grond wet mogelijk is, het Nederlandsche volk zoo goed mogelijk dient afgebeeld te zijn," daar zouden wij den Minister alleen willen vragen waarom hij, ter verwe zenlijking van dat idee, niet zoover mogelijk gegaan is 7 Het is, wij zijn het eens, niet goed te keuren dat over voorstellen tot herziening der Grondwet beslist wordt door een volksvertegenwoordiging, tot welker samenstelling velen niet hebben medegewerkt, die daar toe volgens het stelsel der Grondwet hadden behooren geroepen te warden, maar dan dient eene verbetering op dien weg om tot dat doel te geraken veel in grijpender te zijn dan nu het geval is. Te meer hadden wij dit gewenscht met het oog op de quaestie der capaciteiten. Onder de personen, die eene zekere mate van ontwikkeling genieten en onder die capaciteiten gerekend kunnen worden, vindt men veelal niet de personen, welke hoog aangesla gen zijn in de directe belastingen, vooral ook omdat velen hunner geen patent behoeven. Zij staan het is waar op dat punt gelijk met de plattelandsbevolking, doch hierbij is dit onder scheid, dat die bevolking volgens de voorgestelde her ziening en ook volgens de tegenwoordige regeling al tijd minder behoeft te betalen om kiesgerechtigd te zijn. Zonder vrees voor tegenspraak durven wij beweren dat de ontwikkeling op het platteland achter staat bij die der steden, en dat de z. g. capaciteiten juist in laatstgenoemde te vinden zijn. Het is algemeen bekend bovendien, dat de steden door het platteland worden overstemd. Om nu aan al die bezwaren tegemoet te komen, hadden wij gewenscht dat het minimum-cijfer van f 20, door de Grondwet gesteld, als algemeene maat staf door den Minister ware gesteld. Dan ware hij ook consequenter geweest dan thans. Bij de behandeling van dit ontwerp zullen zeker wel de noodige vragen gedaan worden en ophelderin gen gegeven omtrent de leidende gedachte van den Minister bij de gelijkstelling van verschillende ge meenten. Van meer dan eene zijde is daarop reeds gewezen, Middelburg met Leeuwarden en GroningenGoes met Maastricht en Alkmaar gelijk te stellen gaat onzes inziens niet op. Brengt dit ontwerp ons dus niet wat wij wenschen, het kan ons ten minste een weinig vooruit helpen. Als zoodanig komt aanneming ervan ons wenschelijk voor, en zou het ons spijten als dit ontwerp hetzelfde lot onderging als het voorstel van den Minister Heems kerk, in Februari 1877, dat toen is ingetrokken. Kunnen wij niet alles krijgen wat wij wenschen, wij zullen ons tevreden stellen met hetgeen maar eenige verbetering in een slechten toestand aanbrengen kandoch tevens ons verheugen wanneer onderling overleg tusschen regeering en vertegenwoordiging ons wat meer vooruit brengt dan het nu in de bedoeling van den Minister Hordijk schijnt te liggen. Als de Tweede Kamer daaraan meewerkt zal zij, dunkt ons, den Minister een dienst bewijzen door hem in zijn eigen streven voort te helpen, waar hij zoo gaarne de .gelegenheid wil geven om over grondwetsherziening te oordeelen aan allen, die daartoe door de wet slechts geroepen worden. OPENBARE VERGADERING van den llaad «Ier gemeente G«e« op VRIJDAG den 27 OCTOBER 1882, des avonds te 6% uren. Goes, den 25 October 1882. De Secretaris, II A R T M A N. Punt van behandeling: Begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1883. i Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 25 OCTOBER 1882. De Minister van Financiën heeft de ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen en van den waarborg en de belastingen der gouden en zilveren werken uitgenoodigd, de nog in omloop zijnde koperen pasmunt (oude centen), die zij ontvangen, niet meer uit te geven, maar die uitsluitend te ge bruiken voor hun stortingen bij de betaalmeesters. Door dezen maatregel kunnen wij, indien het publiek meewerkt, spoedig verlost worden van de lastige om standigheid van tweeërlei soort centen in circulatie te hebben. Wel hebben wij hier vooralsnog niet te doen met eene bepaalde inwisseling tegen andere munt, maar men kan, met oude centen op de ontvangkan toren betalingen doende, er zeker van zijn, dat die oude centen uit de circulatie verdwijnen, terwijl het te verwachten is, dat, om den maatregel bevorderlijk te zijn, de ontvangers zich niet al te zeer zullen hou den aan de bepalingen omtrent het verplicht in ont vangst nemen van koperen pasmunt. Wij maken het publiek opmerkzaam op deze gelegenheid om op een voudige wijze van de oude centen af te komen. Kruiningen. De begrooting dezer gemeente over 1883 is door den gemeenteraad vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 19250,09%. Daarop komen voor: voor kosten van het openbaar onderwijs f7759, en voor onderhoud van straten, wegen, riolen enz. f2472. In de aanstaande najaarsvergadering van de Pro vinciale Staten van Zeeland zal o. a. mededeeling worden gedaan van een verzoek van ingelanden van den Sophia polder (Noord-Beveland) tot calamiteus- verklaring. Voorts worden door Ged Staten o. a. voor stellen gedaanter uitvoering van art. 32 der wet van 13 Juni 1857 (St.bl. no. 87); tot het verleenen van een subsidie voor de in 1884 te Amsterdam te houden internationale tentoonstelling van landbouw; omtrent vereeniging van de Anna Jacoba-, Willem en Kramerspolders tot éen waterschap; omtrent het ver zoek van ingelanden van den Leendert Abrahampolder tot calamiteusverklaringomtrent den stoombootdienst tusschen Walsoorden en Vlake; omtrent de aanvraag van het comité voor het aanleggen van een tramweg van Breskens naar Maldeghem om subsidie, en tot het beschikbaar stellen van eene som uit de prov. kas voor het verleenen van rentelooze voorschotten tot wegsverbetering, in verband met de ingekomen aan vragen van de gemeentebesturen van St. Kruis en Krabbendijke. (M. Ct.) Benoemd tot rijksontvanger te Domburg F. Van Grussteh, thans te Dieverte Oude-Pekela J. E. Romer, thans te St. Maartensdijk. Benoemd tot kantonr.-plaatsverv. in het kanton Hulst II. A. A. baron Collot d' Escury, burgemeester der gemeente Hontenisse, en L. J. M. Van Waesberghe, te Hulst. Provinciale Staten van Noord-Holland kozen Dinsdag tot lid der Eerste Kamer den heer P. N. Muller met 42 stemmen, tegen 18 op den heer A. C. Wertheim. In de Rijkspostspaarbank is van 11 tot 20 Oc tober jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 18,560,57 De Rijkscommissie voor de examens ter ver krijging van een diploma als stuurman aan boord van koopvaardijschepen zal, aanvangende 14 Nov., zitting houden in het Yachtclubgebouw te Rotterdam. Zij, die tot een dier examens wenschen toegelaten te worden, moeteD hiervan vóór 7 November kennis geven aan den voorzitter der commissie. (Zie de »St.-Ct." van 24 October.) De toestand van Minister Van Lijnden van San- denburg was Dinsdag, naar omstandigheden, redelijk wej. Er bestaat alle hoop dat de ongesteldheid spoe dig geweken zal zijn. 4— De Nederlandsche maatschappij tot bevordering den geneeskunde heeft, naar aanleiding van het door delf' geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht genomen besluit, dat het wenschelijk zou zijn het onderwijs in de gymnastiek op lagere en middelbare scliolen voortaan dagelijks en tusschen de gewone les sen in te geven, zich tot den Minn, van binn. zaken gewend tot ondersteuning van dat besluit, en met vei'zoek, waar geen gelegenheid voor het geven van gymnastiekonderwijs bestaat, de lesuren te doen af wisselen door doelmatige beweging in de vrije lucht of in een daartoe ingericht lokaal. -Volgens bericht in «het Vaderland" is de «Willem Barentsz" Dinsdagavond vóór IJ muiden gekomen. Alles wel aan boord. Omtrent de «Varna" wordt door den heer Volck te Utrecht gemeld, dat het schip thans in gezelschap van de «Dymphna," kapt. Hovgaard, is. Mocht het zijn dat Dicksonshaven door het ijs niet meer te be reiken is, dan zal men op de eerste de beste kust ons poolhuis opslaanom de wetenschappelijke waarne mingen, die men zich dezen winter voorstelt te doen, geheel en al te verrichten. Allen zijn vol moed en het resultaatuitgenomen dat der handelszakenzal daarom niet minder zijn. De godsdiensttwisten hebben nu ook verdeeld heid gebracht in een zaak, waarin alle Nederlanders eendrachtig behooren op te treden: de betrekkingen met Transvaal. Wegens de zending van den heer dr. Jonkmanden secretaris van het Utrechtsch co mité hebben de orthoxe leden van het bestuur der «Ned. Zuid-Afrik. Vereeniging" hun ontslag genomen. Hij is hun te liberaal in het politieke en te modern in het kerkelijke, alsof die eigenschappen een onpar tijdige opvatting uitsluiten en 't niet de eenige vraag isof de uitgezonden persoon wegens karakter en bekwaamheden vertrouwen verdient. Ook keurt de «Standaard" af, dat den gezonden commissaris geen instructie wordt medegegeven en hem een krediet van f 12,000 is geopend. (Hbl.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Tholen. Naar men verneemt is door ds. Crull protest aangeteekend tegen de verleden week gehouden verkiezing van 9 leden voor het kiescollegele om dat hij niet op de lijst der kiesbevoegden voorkomt, 2e omdat die lijst niet op een Vastgestelden tijd is op gemaakt en afgekondigd en 3e omdat nóg andere on regelmatigheden bij de samenstelling hebben plaats gehad. Ernstige lieden vragen zich af: «Wat moet er toch van al dat geharrewar komen 7". En lang niet onmo gelijk zou het zijn, dat eenigen, als eenmaal de or thodoxe partij geheel de macht in handen krijgt, hun ontslag als lidmaat der kerk namen. Voor 2 vacatures bij de Herv. kerk te Amster dam zijn drietallen opgemaakt. Op het le staat no. 2 ds. N. A. De Gaaij Fortman te Vlissingen, en op het 2e no. 1 en no. 2 dd B. Van Schelven te Alk maar en dr. C. C. Schot Cz. te Tholen. Biervliet. De liberale partij heeft bij de kerkelijke verkiezing van Zondagavond wederom het onderspit gedolven. Bemoedigend echter is het, dat hare neder laag nog iets kleiner is dan de vorige maalniette genstaande de hevige regenbuien voor de stemming beslist in haar nadeel werkten. De geloovige kiezers waren tempelwaarts gegaan dus vóór den regen in het droge. Het optreden van den zendeling Pelsma, in de voor middaguren voor een talrijk gehoor, deed velen onzer, die buitenaf woonden, des avonds thuis blijven. Op merkelijk is het, dat de heer J. d'Hondt van de 136 geldige stemmen 135 op zich verwierf, hetwelk te verklaren is uit de omstandigheid, dat beide partijen hem steunden. Een essentieel verschil tusschen beide partijen bestaat dan trouwens gelukkig niet in deze gemeente. Wel is waar ijvert onze tegenpartij voor orthodoxie, doch in handel en wandel toont zij in niets orthodox te willen zijn. De volstrekte meerderheid was 69 stemmen onze partij bracht het tot 58, d. i. niet ontmoedigend. De heer A. Steehouwer te Papendrecht, die het beroep naar de Herv. gemeente te Oostkapelle eerst aannamheeft thans den kerkeraad aldaar verzocht ontslagen te worden van de verplichting zijn woord gestand te doen. De kerkeraad heeft gemeend, hoewel tot zijne groote teleurstelling, aan dat verzoek te moe ten voldoen. Bath. (Rilland-Bath). Zie zoo, gelukkig voor de schoolgastenhebben ze weer eene vacantie van 3 dagen. Of ze veel schik hadden I Of dat bij de ouIers ook zoo is? O neen! Integendeel. Het hoofd

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1