Necrologie. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphische berichten. schoolopzieners, onze aandacht op de wenschelijkheid om de herhalingsschool aan school C zoodanig te her vormen, dat de leerlingen der dagschool onmiddellijk na den gewonen cursus te hebben at'geloopen op de herhalingsschool worden toegelaten, en dus niet langer het bereikt hebben van den 14jarigen leeftijd als ver- eischte wordt gesteld. De omstandigheid, dat de tegen woordige school hoegenaamd geen resultaten oplevert, doet ons gaarne aan dien wenk van het schooltoezicht gevolggeven waarom wij aan den gemeenteraad voor stellen te besluiten, om de verordening, regelende het lager onderwijs in deze gemeente, vastgesteld den 20 Januari 1881, zoodanig te wijzigen, dat gelezen wordt Art. 2. Aan school A wordt eene avondschool ge houden als voorbereidingsklasse voor hen,die de Hoogere Burgerschool voor jongens of de middelbare school die voor meisjes wenschente bezoeken. Aan school B is eene avondschool, bestemd tot voor bereidingsklasse voor hen, die de Burger-Avondschool wenschen te bezoeken. Eene avondschool aan school C is herhalingsschool voor hen, die volgens verklaring van het hoofd eener school het gewone schoolonderwijs hebben genoten. Art 6. De avondscholen zijn toegankelijk: die van school A voor de leerlingen van de hoog ste afdeeling der hoogste klasse; b. die van school B voor kinderen, boven den leef tijd van 10 jaren, die, naar het oordeel van het hoofd der school, genoegzaam ontwikkeld zijn om met vrucht de lessen op die school bij te wonen. c. die aan school C voor leerlingen, bedoeld in de derde alinea van art. 2. Hierdoor kan dan tevens de ten vorige jare in werking gekomen avondschool aan school A in de verordening worden opgenomen. Het voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aongenomen.". De vergadering is daarna op de gewone wijze gesloten. Zondagmorgen vroeg zag deze gemeente zich op nieuw een harer aanzienlijkste leden door den dood ontvallen. Na sinds een jaar tijds min of meer in lijdenden toestand, tengevolge van een keelaandoe ning, verkeerd te hebben, welke hem echter niet weerhield om zoo lang mogelijk nog zijne betrekking waar te nemen, totdat hij vóór bijna vier weken zulks moest opgeven, werd een ieder pijnlijk getroffen op de nog zóo spoedig niet verwachte tijding van het afsterven van den kundigen en in wijder kring vermaarden ge neesheer J. Persant Snoep, den trouwen arts, die se dert ruim 42 jaren in deze gemeente zoo onvermoeid werkzaam geweest is ten nutte zijner medemenschem Met de meeste zorg toch sloeg hij zelfs de geringste ongesteldheden bij zijne zieken gade, en nooit aarzelde hij om hulp te bieden, waartoe hij dikwerf nachten dag in de weer wasmaar ook, en met recht, eene stipte opvolging zijner voorschriften eischende, want wie zijn raad meer dan eens in den wind sloeg, liep gevaar van hem niet weder te zien. Een man als hij, die zoo velen aan den dood ontrukte, en menigeen trouw ter zijde heeft gestaan in dagen van onrust en lijdendie bij allenwelke hem hun volkomen ver trouwen schonken, hoog in achting stond aangeschre ven om zijne zorgvuldige behandeling en degelijke bekwaamheidzulk een man te moeten misssen mag gewis als een algemeene ramp voor de gemeente beschouwd wordenwaar zijne nagedachtenis voor» zeker lang in aandenken zal blijven. Gelijk hij eene eer was voor den kring, waarin hij leefde en werkte, stond hij alom bekend als een geleerd en bekwaam mandie zich een eervollen naam verzekerd heeft onder de beroemde Z eeuwen Geboren te Goes den 25 Maart 1815, voltooide hij zijne studiën aan de clinische school te Middelburg, waar hij zich, na een niet min gestreng dan vereerend onderzoek zijner bekwaamhedenop loffelijke wijze bevorderd zag, om, niet alleen door eene wetenschap pelijke beoefening der aangeleerde vakkenmaar in zonderheid door eene verstandige toepassing ervan zijne natuurgenooten in hunne rampen bij te staan en, voor zooveel de kunst vermocht, voor verder onheil te beveiligen. Hij vestigde zich alzoo als genees-, heel-, ontleed- en verloskundigeeerst in 1837 te 's-Heer Arendskerke, een jaar later te Veere, en den 20 Augus tus 1840 te Wolfaartsdijk, waar in 1880 zijn 40jarige dienst op luisterrijke wijze gevierd werd. Daar zijn naam al spoedig een goeden klank verkreeg, vielen hem achter volgens de vereerende onderscheidingen te beurt van benoemd te wordenden 1 Juni 1843 tot correspon- deerend lid van het «Medisch-Physisch Genootschap te Hoorn"den 11 October 1850 tot correspondeerend lid van de Société médicale d'Emulation de la Flandre Occidentale"; den 10 April 1854 tot lid van het «Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen te Mid delburg", en den 7 September 1860 tot lid van het «Genootschap ter bevordering der Genees-en heelkunde te Amsterdam", terwijl een tal van Vocalen op genees- en natuurkundig gebied in ons vaderland er eene eer in stelden den Wolfaartsdijkschen geleerde als vriend te begroeten. Gehuwd met mevrouw J. C. Hazelof, van Middel burg, zijn hem uit dezen echt 2 zoons en 3 dochters geboren. Zijn omgang in den huiselijken kring was die van een teederen vader, van een liefhebbend echtge noot. Hij beschouwde in vrouw en kinderen de dier baarste voorwerpen zijner aardsche bezittingen, gelijk hij wederkeerig door hen oprechtelijk bemind werd. Zijne beide zoons, doorhem zeiven bekwaam gemaakt, mocht hij, in 1862 en 1864, in dezelfde betrekking naar wensch gevestigd, en zijne dochters ook achter eenvolgens gehuwd zien. Maar de donkere wolken, welke nu en dan den levensweg van ieder mensch ver duisteren bleven ook bij hem niet achterdaar de twee oudste dochters, na een 2- en 3jarig huwelijks genot, in Mei 1870, kort na elkander, hare echtge- nooten door den dood moesten missen. Zoo heb ik dan, hoezeer met huivering, getracht de verdiensten van den waardigen overledene eeniger- mate te schetsen, gevoelende, dat, indien ik mij daar aan had onttrokkenik aan eene dure verplichting tegenover hem zou zijn tekort gekomen. Bekwamer mannen mogen, en zullen ook gewis hem op vereerende wijze gedenken in betrekking tot den gansehen om vang van zijn uitgebreiden werkkring in de maat schappij, waartoe ik de begaafdheden mis en mij te vens onbevoegd achtdoch niettemin durf ik mij met hen gelijk stellen, wat betreft mijne diepe vereering voor den overledene. Hij is intusschen, tot ons diep leedwezen, heenge gaan om nimmer hier weder te keerenmaar hij heeft niet te vergeefs geleefd zoodat ook van hem mag gezegd worden 't Leven van eed'len is daar om te staven, Hoe men zijn leven aar. 't edelste wijdt, En hoe we in 't scheiden nog voetstappen graven, Diep in het zand van den stroomenden tijd! Wolfaartsdijk, 23 Oct. 1882. V. d. B. Uit Cairo wordt thans bericht, dat er in zake Arabi's proces eene overeenkomst is gesloten, waarvan de Engelsche advocaten verklaren, dat thans een billijke en loyale wijze van procesvoering tegenover den ge vangene verzekerd is, daar de voorwaarden gunstiger zijn dan die voor een Engelschen krijgsraad. Heden zou eene samenkomst tusschen advocaat Broadley en Arabi plaats hebben. De hoofdpunten der acte van beschuldiging tegen laatste zijnschending van het volkenrecht door mis bruik van de witte vlag, die hij te Alexandrië liet hijschen en onder welker bedekking hij zich met zijne troepen terugtrok, Voorts prijsgeving der stad aan brandstichting en plundering, aansporing der Egypte- naren tot gewapend verzet tegen den Khedive, voort zetting van den oorlog ondanks de vredelievende be richten, aansporing ten slotte tot burgeroorlog, ver nieling, moord en plundering op Egyptisch gebied. Generaal Wolseley is Zaterdagmorgen vertrokken naar Triest. Het gerucht loopt dat Colvin, Engelands controleur, het Britsch bestuur om een betrekking in Britsch-Indië heeft gevraagd, maar de regeering zou hem verzocht hebben in Egypte te blijven. Een juist overzicht van den uitslag der verkiezingen van de kies-colleges voor leden van den Pruisische». landdag is er nog onmogelijk te geven en daarvoor zal de 26e dezer moeten worden afgewacht, op welken dag de gekozen Wahlmanner tot de verkiezing der afgevaardigden overgaan, maar dit althans is reeds nu met voldoende zekerheid te zeggen, dat het resultaat niet aan de hooggespannen verwachtingen der liberalen beantwoord heeft. Volmondig wordt dit dan ook reeds erkend èn door nationaal-liberale bladen jals de «Nati- onal-Zeitung" en «Kolnische Zeitung", èn door de orga nen der Fortschritts-partij, welke op eene omvangrijke «Verschiebung nach links", gelijk verleden jaar bij de verkiezingen voor den Rijksdag, gehoopt had en de aanwinst harer partij in de Pruisische kamer tot een sober zestal beperkt ziet. En die zes zetels zijn nog wel aan de nationaal-liberalen ontnomen, terwijl het groote aantal vertegenwoordigers der conservatieve frac- tiën, op wier nederlaag vooral van liberale zijde gehoopt werd, nagenoeg onverminderd, evenals het centrum, in de kamer terugkeert. De vermindering of vermeer dering, welke de verschillende partijen bij deze verkie zing ondergaan, is in éen woord zóo gering, dat de onderlinge verhouding der partijen in de Pruisische kamer onveranderd en voor een nieuw tijdperk van 3 jaren de anti-liberale meerderheid gehandhaafd blijft. In Berlijn deed zich het verschijnsel voor dat de bekende hofprediker Stöcker met eene verpletterende meerderheid geslagen is in het district, door hem tot middelpuntzijneranti-Joodschebeweging gekozen, terwijl bovendien een niet gering aantal Israëlieten met zeer groote meerderheid gekozen werden. De l'ransche kamers zijn tegen 9 Nov. bijeengeroe pen. De regeering zou het voornemen hebben bij deze gelegenheid haar staatkunde nader toe te lichten. Middelburg. De heer J. V., horlogemaker alhier, werd Zaterdagmorgen te half zes opgebeld Na zich gekleed en de deur geopend te hebbenbevond hij zich tegenover een net gekleed heer, die vergezeld was van een anderen heer, die buiten bleef. Eerstbedoelde overhandigde hem een briefje, onderteekend met den naam van den stationschef alhier en inhoudende het verzoek om, aangezien hij onverwacht op reis moest en geen goed loopend uurwerk hadeenige zilveren horloges op zicht te willen medegeven. De naam van den ehef ontnam den heer V. allen argwaan, en hij gaf, onvoorzichtig genoeg, zes zilveren horloges mede. De vroege bezoekers verwijderden zich en zijn vermoe delijk onmiddellijk per spoor vertrokken, zonder den chef de horloges te overhandigen. Bij onderzoek is geblekendat laatstgenoemde van niets wist. De nommers der horloges zijn bekend. Bij de groote stilte, die hier op het gebied van handel en scheepvaart heerscht, is het niet onbelang rijk te vermelden dat a. s. Zaterdag 28 October, des namiddags te half vier, van de werf «De Volharding", van deheeren Den Bouwmeester, Borsius Sc Van der Leijézal worden te water gelaten het barkschip «Prinses Wilhehnina". De politie alhier heeft proces-verbaal opgemaakt tegen de bewoonsters van twee huizen op den Wal alhier, naar zij beweert «clandestine huizen ter be vordering van prostitutie". Of zij 'taan het rechte eind heeft, zal later moeten blijken. In eene eerstdaags te houden vergadering der Middelburgsche afdeeling der «Vereen, t. b. v. fabrieks- en handwerksnijverh :id in Nederland" zal o. a. de vraag besproken worden of er in het belang van de Mid delburgsche industrie en van den handel aldaar door de afd niets kan gedaan worden om eene geregelde vaart in het leven te roepen tusschen Middelburg en de verschillende havens in de provincie Zeeland. Be doelde vaart bestaat wel tusschen Rotterdam en die haven, tengevolge waarvan die plaatsen enkel door Hollandsche industriëelen worden geëxploiteerd. - Te Ter Neuzen is uit de Fransche zeehaven Arcachon de Fransche stoomboot «Pengouin" aange komen met 500,000 oesters, bestemd voor de daar gemetselde oesterputten. Een loodgieter, werkzaam op het dak eener kerk te Amsterdam, viel op de straat neer en was onmid dellijk dood. Een baaien rok van groote waarde. In die stad overleed onlangs eene eenvoudige, doch zeer gefortuneerde Noord-Brabantsclie juffer, gelogeerd bij hare kleindochter, aan herhaling van beroerte. De practiseerende geneesheer raadde de familie aan om de zieke, die altijd onafscheidelijk in haren baaien rok lag, van dit benauwend kleedingstuk te ontdoen. Tot verbazing der familie vond men dien rok gevuld met effecten, rondom ingenaaid. De oudste bewoonster van Schiermonnikoog is Zaterdag in den ouderdom van 102 jaar en ruim twee 'maanden overleden. Zij was nooit ziek geweest en tot op het laatst van haar leven in 't bezit van al hare vermogens. Naar «de Werkmansbode" uit Leiden verneemt, schijnen de heeren Beneval Faure c. s. het onderzoek in de bekende zaak der werklieden op de fabriek der heeren Driessen voorttezettenthans op den grond slag van beide partijen gehoord. Althans drie der werklieden, die aan de spreien gewerkt hebben, zijn ten huize van den hoogleeraar mr. H. Van der Hoeven ontboden en door een viertal daar aanwezige heeren in 't verhoor genomen. Het totaal-bedrag der giftenvoor de werklieden der genoemde fabriek bij de heeren B. H. Heldt c. s. ontvangen, is tot f 1222,27% gestegen. Voorts zijn bij anderen nog eenige giften ingekomen, waarvan het totaal-bedrag nog niet is opgemaakt. Van de bemanning van het verongelukte stoom schip »Edam" is reeds een gedeelte te Rotterdam aangebracht per «W. A. Scholten", terwijl de overigen, met uitzondering van eenigen, welke te New-York moeten achterblijven om als getuigen op te treden tegen de eigenaars van het stoomschip «Lepanto", spoedig worden verwacht per stoomschip «Schiedam". Behalve den vrijen overtocht werd aan gemelde schepe lingen door de «Nederl. Amerik. Stoomvaartmaatschap pij" een halve maand extra-gage verstrekt, terwijl velen van hen reeds bestemd zijn om op andere booten van dezelfde maatschappij te worden geplaatst. Het standbeeld van Graaf Jan van Nassau zal in Mei 1883 op het Munsterkerkhof te Utrecht ont huld worden. Aan de «Meijerijsche Courant" wordt uit Zeelst het volgende geschreven Een arme zonderling alhier, K, genaamd, had zijn bouwvallige hut hersteld met hetgeen hij noemde, «zijn aandeel in de onverdeelde bosschen der gemeente." Vandaar proces-verbaal en veroordeeling tot een ge vangenisstraf. De delinquent begaf zich echter op den bepaalden dag niet in arrest, en nu verschenen er verleden Zaterdag twee maréchausseesom hem in verzekerde bewaring te brengen. K. zag hen in de verte aankomen en schoof den grendel voor de deur. «In den naam der wet, doe open I" «Wie ben nen de heeren?" «Wij zijn de politie." Jullie met je beiden En de bewijzen daarvan De beide maréchaussées wezen op hun kolbakken en op hun wapenrusting. «Geen bewijs"meende K. zoo'n pakje konden ze wel bij een ouden kleerkooper gekocht hebben; hij zelf had ook wel iets dergelijks op zolder liggen." De agenten van politie verwijderden zich en keerden een half uur later terug, ditmaal vergezeld van het hoofd der gemeente. Nu rees er echter bij K. ook twijfel op omtrent de indentiteit van den burgemeester hij was er o. a. volstrekt niet zeker van of deze wel herbenoemd wasen weigerde opnieuw audiëntie te verleenen. Het hoofd der gemeente plaatste zich voor het raampje der hut, hing zijn medaille om, en een poosje daarna opende de broeder van den delin quent de deur. De beide maréchaussées traden binnen, maar K. was nergens meer te vinden. Zij zochten op alle mogelijke en onmogelijke plaatsen: te vergeefs. Eindelijk daar hoorden zij een verdacht ge stommel in den schoorsteen, zij ijlen om strijd voor uit, staren naar boven, en jawel, daar klinkt een stem uit den hooge: fermez la porte, Heeren! gevolgd door een lawine van roet, zooals er wellicht nog nooit een op het hoofd van twee gendarmes was nederge daald. En terwijl de «heeren" vergeefsche pogingen deden, om uit hunne oogen te zien en zich uit de vreeselijke wolk los te worstelen, klonk het alweder fermez la porte, fermez la porte, totdat ten laatste éen van beiden althans erin slaagde de vierde repetitie onder de vrijen hemel te ontvluchten. De burgemees ter, die buiten gebleven washerkende den dappere niet meer quantum mutatis ab illo Een zoon van den NachtDoch slechts kort duurde de verbijstering, en de jacht werd hervat. De uniform behoefde nu niet meer gespaard te worden; een der maréchaussées zou in den schoorsteen opstijgen en den delinquent arresteeren. Dit ging echter zoo gemakkelijk niet. K ontweek naar boven op het dak, en toen ook de kolbak van den mare- chaussée zich dreigend uit den schoorsteen verhief, liep de vervolgde over de vorst zijner hut naar de aangrenzende woning en daalde in den schoorsteen van zijn buurman af. Al spoedig echter bemerkte K., dat hij nu zoowel van onder als van boven belegerd werd; nog geruimen tijd handhaafde hij zich op gelijken afstand van de beide uitersten, totdat de maréchaussee, die aan het benedeneinde had post gevat, op zijn beurt een bewijs gaf van klimmenden dienstijver, en hem in het juste milieu in arrest nam op den 14en dag van Wijnmaand 1882. Een landbouwer te Nieuwe Schans, een zijner paarden uit de weide willende halen, greep, toen het dier zich niet wilde laten vangen, den staart van het paard. Zulks minder aangenaam vindende, sloeg dit met zijn achterpoot achteruit en trof zijnen meester in den buik. De man bevindt zich in zeerzorgwek- kenden toestand. Donderdagavond te II uren brak een hevige brand uit in de kunstwolfabriek der heeren De Swert Co., te Terheijden bij Breda. In korten tijd lagen de gebouwen in de asch. De omliggende panden en twee magazijnen, de machinekamer en de gasketel van de fabriek bleven behouden. Gebouwen en ma- chineriën zijn bij verschillende maatschappijen verze kerd. De oorzaak van den brand is onbekend. Door deze ramp zijn 160 menschen zonder werk. Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen, zijn twee met wintervoorraad gevulde schuren van in de gemeente Bom (Limburg) doorbrand vernield. Een bierbrouwersknecht te Kessel (Limburg) is in den ziedenden bierketel gevallen en, ofschoon dadelijk daaruit gered, aan de gevolgen overleden. In Engeland bloeit ook eene preekenfabriek. Heeren predikanten, wien het aan ijver of bezieling falen mocht, kunnen zich voor eiken Zondag eene oorspronkelijke leerrede verschaffen tegen een abonne mentsprijs van 18 stuivers 's weeks, of wel een artikel van groot ere lengte en puike qualiteit voor de som van een daalder. De leverancier waarborgt de stiptste geheimhouding, terwijl hij er voor instaat dat er van eene zelfde preek slechts éen lithographische afdruk naar elk kerspel verzonden wordt. Bij matige om zichtigheid, zegt hij, is dus ontdekking zoo goed als mogelijk. Te Montceau-les-Mines hebben sints Augustus voortdurend min of meer ernstige ongeregeldheden plaatsgehad onder de mijnwerkers. De vorige week nu begon voor het hof van assises te Chalons sur-Saone de openbare behandeling der zaak wegens die onlusten en gewelddadigheden. Er zijn 120 getuigen gedagvaard, van welke 20 tot ont lasting der beschuldigden. De beklaagden zijn tea getale van 29. Ze staan terecht wegens beschuldiging van moord, van ophitsing tot den burgeroorlog, tot plundering en vernieling van eigendom. Bij die hehandeling heeft de zaak eene geheel an dere wending verkregen. Het is nl. gebleken uit de verklaringen van den mijndirecteur zeiven, dat er voortdurend op de arbei ders een harde drang werd uitgeoefend in clericalen zin, en als een der werklieden daaraan niet geliefde toe te geven, dan kreeg hij zijn ontslag. Het bestuur der mijn duldde niet, dat er een begrafenis plaats had eenvoudig op burgerlijke wijze. Zij moest ker kelijk zijn. Voorts blijkt dat hetgeen er verspreid is omtrent een zwarte bende, die de streek onveilig maakte, niet te bewijzen is, maar dat over het ge heel de werklieden veel reden tot klagen hadden over de willekeur van het bestuur, en dat zij het oor leenden aan socialistische redenaars kan hieruit ver klaard worden. In den laatsten tijd is de toestand weer verergerd. De tegenwoordigheid van een groot aantal troepen schijnt de revolutionaire leiders aldaar niet in bedwang te houden. Opnieuw hebben mijn-meesterknechts, directeuren der pannebakkerij en and. ren brieven ontvangen, waarin zij met den dood bedreigd worden. De prefect van Saóne et Loire was door de regee ring naar Parijs ontbodenmaar hij antwoordde dat hij niet komen kon, vermits zijn tegenwoordigheid te Montceau dringend vereischt wordt. Er worden opnieuw verscheidene personen in ver zekerde bewaring genomen, verdacht van tot de rad draaiers te behooren der socialistische beweging. Ook heeft de politie in een bosch eene geheime bergplaats van dynamiet en patronen ontdekt. Te Chalons sur Saóne werd Donderdagnacht eene poging gedaan om het presbiterium van Saint Vallier door middel van tien dynamiet-patronen in de lucht te doen springen. De glasruiten werden verbrijzeld, doch andere schade werd niet aangericht. Hiermede in verband is Zaterdag de secretaris der redactie van het radicale blad Le Citoyen te Parijs gevangen genomen. Des nachts is de vorige week te Oplotnitz bij Gonobitz een gezin van vijf personen vermoord door een waanzinnige, uit het krankzinnigengesticht te Feldhofe bij Gratz ontvluchtde dader had reeds vroe ger drie moorden begaan. Hij beroofde den 26n Dec. 1881 zijn moeder van 't leven maar op grond van bewezen waanzin werd hij eenvoudig naai- een krank zinnigengesticht verwezen. Den 19n Juni jl. wist hij van daar te ontkomen en pleegde daarop den ln Juli 11. te Somorko een moord op den grondeigenaar Schön- wetter en diens 2-jarig zoontje. Thans is dus 't getal der door hem gepleegde moorden tot acht geklommen. Michael Oberdankde man die te Undine in hechtenis genomen werd onder verdenking van een aanslag op het leven van den Keizer van Oostenrijk, tijdens diens verblijf te Triest, beraamd te hebben, en in wiens bezit eenige Orsinibommen gevonden werden, is in 1878 als Oostenrijksch soldaat uit Bos nië gedeserteerd en heeft deswege te Triest voor den krijgsraad terecht gestaan. Hij is tot den kogel ver oordeeld en weigert zelf hardnekkig een verzoek om gratie aan den Keizer te doen. Zijne moeder is ech ter met dat doel onmiddellijk naar Pest vertrokken, daar de Keizer tegenwoordig op het jachtslot te Gö- döllö verblijf houdt. Uit Havana wordt gemeld, dat daar een ver schrikkelijke orkaan heeft gewoed, waardoor de oogst veel geleden heeft, veertig menschen gedood werden en vijftig zijn gekwetst.) 's-GRAVENHAGE, 23 Oct. De advocaat generaal Smits heeft in de heden gehouden zitting van den Hoogen raad in zake P. A. J., gewezen directeur der gevangenis te Middelburg, geconcludeerd tot verwer ping van het ingesteld hooger beroep. De uitspraak is bepaald op 20 November..

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2