1882. N°. 126. Dinsdag 24 October. 69ste jaargang. Avondschool dhr. Ittmann. Personeel© Belasting1. Vergunning voor industriëele inrichtineen. GOESCHE De uitg.ve dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINEU, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. I)e prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren de ingezetenen aan de bepalingen van artt. 27 en 42 der wet van 20 Maart 1833 (Staatsblad no. 4) j omtrent de SUPPLETOIRE AANblFTR voor de PER SON EELE BELASTING, volgens welke een ieder, die door uitbreiding, vermeerdering, verwisseling of het aanschaffen van belastingvoorwerpen der grondslagen van het personeel komt te vallen onder de toepassing van een nieuwen of verhoogden aanslag, in den loop des dienstjaars verplicht is, alvorens en naar gelang der omstandigheden en op de boete, bij artt. 35 eu 39 vastgesteld, tot het indienen van behoorlijke aangifte deswege, invoege als bij art. 30 der wet ie voorgeschre ven, kuonende daarvoor een biljet ter invulling bij den heer ontvanger der belasting worden afgehaald. Goes, den 20 October 1882. burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. I)e Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college ■vergunning is verleend aan de firma de wed. J. H. C. KAKEBEEKE Gz. voor de oprichting van twee stoomketels in en de uitbreiding van de meelfabriek aan den Oostwal wijk B. no. 87. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. S der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 95.) Goes, den 21 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat de avondschool aan school C. (her halingsschool) dit jaar een aanvang zal nemen op MAANDAG 6 NOVEMBER aanstaande, des namiddags te 5 urendat van af Maandag 30 October tot en met Vrijdag 3 November ter secretarie der gemeente ge legenheid gegeven zal worden om zich ter toelating aan te melden, zoowel voor meisjes als jongens die van het hoofd eener school eene schriftelijke verkla ring overleggen, dat zij het gewone schoolonderwijs hebben genotenterwijl de tot nutoe gevorderde leeftijd van 14 jaar niet langer een vereischte voor de toelating is. Goes, 23 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 23 OCTOBER 1882. Donderdag a. s,, des middags te 12 uren, zal te Wolfaartsdijk de teraardebestelling plaatshebben tan een hoogst verdienstelijk man, door wiens overlijden onze omgeving in haar geheel een gevoelig verlies heeft geleden. De heer J. Persant Snoepgeacht als bekwaam ge neesheer en als mensch, voorzitter van de Loge mie opgaande Ster" te Goes, is niet meer. Bij de hier achter voorkomende necrologie over dezen gestorvene voegen wij slechts deze woorden: de na gedachtenis van zulke dooden blijft steeds voortleven, en hunne werken zijn de schoonste parelen aan de kroon hunner onsterfelijkheid. Bij de plechtige uitvaart van zulk een doode zullen zeker velen tegenwoordig zijn, mannen, die den overledene op verschillend gebied hebben leeren kennen, hoogachten en waardeeren. Het is om die reden, dat de aangekondigde verga dering van de vereeniging tot weezenverpleging op Zuid- en Noord-Beveland éen dag is uitgesteld en nu zal plaatshebben op Vrijdag 27 October, de» voor middags te half elf uren, in het koffiehuis »de Prins van Oranje". De aandacht van belanghebbenden zij gevestigd op de daarop betrekking hebbende advertentien in dit nommer. Bij de gemeentebesturen is eene circulaire in gekomen, inhoudende de mededeeling dat door den Minister van Financiën maatregelen genomen zullen worden om bij de invoering der gewijzigde zegelwet ongebruikt gezegeld papier te kunnen inwisselen en gezegelde formulieren bij te doen stempelen. Vermits ook ontvanger-griffiers van polders en ker kelijke ontvangers gezegelde bevelschriften tot betaling bij het einde des jaars in voorraad zouden kunnen hebben, kan de kennisneming van ,het bovenstaande wellicht van dienst zijn. IJzEndijke De heer 11. J. A. Al. Schaepman, lid der 2e Kamer, afgevaardigde voor Breda, zal Zondag 29 Oct. in het sociëteitslokaal van dhr Be Witte Weijnen eene lezing houden op het gebied van staats- politiek. De entree bedraagt 25 cents. Benoemd tot dijkgraafvan den Oostpolder J. Van Lierevan den Susannapolder C. Polderdijk van den Rapenburgerpolder C. Janse; tot heemraad van het waterschap Schouwen M. Locker De Bruyne; tot voorzitter van het bestuur van het waterschap de Valkenissegeul C. C. Wellemantot raad in het pol derbestuur van Walcheren J. J. I. Sprenger. Te Vlissingen heerschen de mazelen epidemisch. Sedert eenigen tijd sleepende, is deze ziekte in den laatsten tijd zeer toegenomen. Te Middelburg is door den heer P. Polet, di recteur der gasfabriek, eene tentoonstelling gehouden van allerhande soorten van gastoestellen voor huiselijk gebruik. De Minister Van Lijnden lijdt aan eene nier ziekte en zijn toestand wekt eenige ongerustheid. In 1881 bedroeg het getal gevangenen in ons land bij afwisseling 35713. Op uit. December 1881 waren opgenomen in de strafgevangenissen 1539cellulaire gevangenissen 840 huizen van verzekering 485hui zen van arrest 542 en huizen van bewaring 138 ge vangenen, totaal 3544, met inbegrip der doortrekkende gevangenen. Deze getallen toonen aan, dat de bevol king der gevangenissen op uit. December lager was dan in 1880. Aan de weduwen van hen, die met Zr. Ms. mo nitor Aikler" zijn omgekomenzijn pensioenen toe gekend ten latste van den Staat. Voor de weduwen van onderofficieren is het pensioen vastgesteld op f 200, en voor die van korporaals en minderen op 150 's jaars. Studenten der theologische faculteit aan de Rijks-universiteit te Utrecht hebben het voornemen een gedenkteeken op te richten op het graf van wijlen prof. Van Oosterzee. O.-Indie. Geplaatst te Samarang de ben. verifica teur 4e kl. H. F. De Jongh Swemer. Benoemd bij de staatsspoorwegen op Java tot tijdel. opz. 3e kl. L. K. Lindhoutbij de Oosterlijnen tot 3en comm. J. W. Ross. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Uit het voorloopig verslag over de Indische be grooting blijkt, dat men algemeen een zeer ongunstigen indruk had ontvangen omtrent den Indisch financiëelen toestand, terwijl daarenboven de begrooting dien toe stand niet in een waar licht stelt. Algemeen achtte men den financiëelen toestand van Indië zorgeischend. Men zag geen zucht naar zuinig beheer. Staking der openbare werken in Indië werd intusschen vrij alge meen afgekeurd. Verschillende middelen werden besproken om de voort zetting minder bezwarend te maken, bij voorbeeld door voortzetting van den spoorwegaanleg4door particulieren. Over den toestand van Atjeh was men vrij algemeen ongerust, en men weet dien deels aan den ontijdigen overgang tot het civiel bestuur, deels aau min juiste handelingen van het civiel bestuur. Algemeen vroeg men inlichtingen omtrent de uitkomsten dier bestuurs- reorganisatie. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Zondag 5 November hoopt ds. P. Iluet, te Goes, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar het predikambt aanvaardde. Oudelande. De heer IJ. L. Krom deelde heden meê, dat hij voor het beroep naar Etten had bedankt. Oudelande. De heer J. Koeijers, onderwijzer alhier, ontving van het bestuur der gemeente toezegging, dat zijn tractement met primo Januari verhoogd en ge bracht zou zijn op f650. Jl. Vrijdagmiddag werd den leerlingen op de openb. 1. school onzer gemeente een feest bereid door onzen hooggeachten ambachtsheer, den heer Edw. Van Hoboken. Tot dat einde in de gemeente gekomen met fa milieleden en vrienden, werden de kleinen ruimschoots onthaald en ontvingen zij, die meer geregeld de school bezocht haddeneen blijvend aandenken aan dezen dag. Dat het bij deze gelegenheid niet aan toespraken ontbrak, en de kinderen van blijdschap zongen, spreekt wel van zelf. Eere den man, die reeds meermalen zoo handelde, opdat, zoo mogelijk, het getrouw schoolbezoek beter en de vruchten van het onderwijs daardoor meerder mochten worden! Versere. De heer Th. J. Pas, alhier, die voor eenige dagen te Vlissingen benoemd is, is Vrijdag II. ook benoemd tot onderwijzer aan de openb. school te Bigge- kei-ke. Hij zal laatstgemelde benoeming aannemen. Biervliet. Vrijdag bezocht dhr. A. Moens, inspec teur van het L. O., vergezeld van den arrond. school opziener, de buitenschool dezer gemeente. Hij kan nu den Haagschen heeren het feit mede- deelen, dat onder de leerlingen dier propvolle school zich slechts éen jongen van 11 jaren bevond. Al de overigen waren jonger. De boerenzoontjes zoowel als de jongens der veldarbeiders waren nog niet present, al is 't bijna November. De eersten houden zich in de schuur of in den stal met allerlei knutselwerk bezig, brengen een paard naar den smid of lanterfanten, ter wijl de anderen een aardig duitje helpen verdienen in de suikerpenen of zich onder de koeien amuseeren. Doch de voorstanders van een wet op den kinderarbeid kunnen deze zaken alom opmerken; de tegenstanders hechten toch geen de minste waarde aan dei-gelijke feiten, maar springen edelmoedig in de bres voor de vrijheid der ouders, om de belangen van hun kroost te mogen verwaarloozen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. K.RUININGEN. De, ten overstaan van notaris A. \V. Rembges, voor atbraak verkochte gebouwen derrneestoof »De Hoop" zijn gekocht door den heer A. LeClercq alhier voor f3775. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag 21 October zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. M. A. B., 14 j., A. B. 12 j., F. H. A. P., 13 j., en A. R., allen te Goes, wegens laster, ieder veroordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 2o. M. A. De S., huisvr. van C L. M., arbeidster te Wolfaartsdijk, wegens mishandeling, veroordeeld tot 15 dagen celi. gev.straf en twee boeten ieder van f8 c. e. 3o. J. P., 13 j., te Wemeldinge, wegens diefstal, veroordeeld tot drie dagen cell, gev.straf c. e. 4o. J. N., 71 j., arbeider te Wemeldinge, in eer sten aanleg, hij vonnis van het kantongerecht te Goes, wegens overtreding der wet op de visscherijen, ver oordeeld tot eene geldboete van f6. Met vernietiging van dat vonnis en van het ingesteld hooger beroep sprak de rechtbank den beklaagde vrij van het hem ten laste gelegde feit. 5o. P. Van de B., 17 j., smidsknecht te Middel burg, wegens mishandeling, veroordeeld tot eene geld boete van f12 c. e. 6o. W. G21 jsigarenmaker te Middelburg, wegens rebellie, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. Zaterdag werden in de correctioneele terechtzit ting van het Gerechtshof te 's-Hage o. a. de volgende zaken behandeld lo. C. T., door de rechtbank te Middelburg op een vervolging wegens beleediging van den onbezoldigden rijksveldwachter De P. onder Biervliet gepleegd, vrij gesproken. Van dat vonnis was de officier van justitie in hooger beroep gekomen. Nadat verscheiden getui gen waren gehoord, verklaarde de advocaat-generaal mr. Gregory, dat hij de overtuiging miste van de schuld van den geïntimeerde en daarom de bevestiging van het vonnis requireerde. De advocaat mr. Bik ver- eenigde zich natuurlijk geheel met dit requisitoir- 2o. P. C P., door dezelfde rechtbank vrijgesproken. Deze had terechtgestaan ter zake van mishandeling van C. v. H. te Yerseke. Nadat 3 getuigen waren gehoord, requireerde het O. M. ook in deze zaak bevestiging van het vonnis, omdat de getuigen verklaarden, het feit niet te hebben gezien. De advocaat mr. Bergsma concludeerde conform het O. M. OPENBARE VERGADERING van den it a dl «Ier g e ni e e n t- e Oo«« op ZATERDAG den 21 OCTOBER 1882, des namiddags te 2% uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig 9 leden en de secretaris. Afwezig de heeren dr. G. T. Callenfels en J. Ste- ketee zonder, mr. J. W. C. De Jonge van Ellemeet met kennisgeving. Eene vacature. I. De Notulen der vergadering van den 27 Sep tember jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen' die allezooveel noodig met goedkeuring, voor ken" nisgeving worden aangenomen lo. dat ter uitvoering van het raadsbesluit dd. 27 Sept. jl. no. VI aan het bestuur der vereeniging van onderwijzers ter opleiding voor de hoofdakte het ge bruik is vergund van verschillende lokalen van het lager en middelbaar onderwijs met vuur en licht, be nevens de instrumenten en voorwerpen voor natuur- en scheikunde 2o. dat aan den officier der schutterij H. J. Roskes op zijn verzoek is toegestaan gebruik te maken van het lokaal boven de Koopmansbeurs, op Vrijdagavond, tot het houden van theorie-oefeningen met het kader der schutterij 3o. dat, blijkens bericht van het Burg. Armbest., op hun verzoek, met ingang van 1 Nov., zijn ontslagen als vader en moeder in het Weeshuis de heer J. C. Hartman en echtgenoote 4o. dat blijkens bericht van het bestuur der Am bachtsschool tot tweeden onderwijzer in de bewerking van het hout is benoemd de heer Jan Brouwer, die den 1 October jl. in functie is getreden, waardoor aan een der voorwaarden, waaronder het verhoogd subsidie werd verleend, is voldaan 5o. dat tot kweekelinge aan de bewaarschool op de Beestenmarkt is benoemd mej. Cornelia Steutel; 6o. dat aan T. A. Van der Hell is verkocht eenig oud lood, tot een bedrag van f 11,56% 7o. dat van de financiëele commissie is ontvangen haar rapport omtrent de begrooting van inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1883, 'twelk voorde leden ter visie gelegd is, terwijl de memorie van toe lichting, volgens belofte van den drukker, a. s. Maan dag gereed zal zijn, om aan ieder der leden een exem plaar daarvan uittereiken, waarna de begrooting in den loop der volgende week zal kunnen behandeld worden.. III. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missive van Ged. Staten, waarbij goedgekeurd wordt teruggezonden de rekening der ontvangsten en uitgaven voor de schutterij over 1881 b. Missive van den Comm. des Konings, houdende mededeeling der herbenoeming van de heeren D. Hil- dernisse en Ph. M. De Ronde Bresser als zetters der directe belastingen; c. Bericht van den benoemden onderwijzer G. Jurry, dat hij de betrekking' aanneemt en den 1 December in functie zal treden. Alles voor notificatie aangenomen. IV. Aan de orde zijn eenige aanvragen om re missie van aanslag in den H. O. over 1882, wegens vertrek fai&i- D. De Wilde f 1,41, P. Hendrikse 11,60 K. Van der Slikke fl,15%, A. Huineman f3,29%, A Zutli f7,92 en W. L. Kakebeeke f 66,42%. Het rapport der financiëele commissie, concludeerende tot inwilliging, wordt gelezen en deze conclusie, door burg, en weth. in een voorstel veranderdzonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. V. Thans komt in behandeling de rekening der ontvangsten en uitgaven van het Burg. Armbestuur over 1881, bedragende in ontvang. f36769,33% in uitgaaf - 31491,78 en alzoo een goed slot opleverende van I 5277,55%. De heer Ben Boer, lid van het bestuur der in stelling, verlaat de vergadering. Het rapport der financiëele commissie, concludeerende tot goedkeuring en vaststelling, wordt gelezen en deze conclusiedoor burg. en weth. in een voorstel ver anderd, zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen, De heer Ben Beer, ter vergadering wedergekeerd, wordt met 's raads besluit bekend gemaakt. VI. Daarna is aan de orde de begrooting der ont vangsten en uitgaven voor het gasthuis voor 1883, ^bedragende in ontvangst en uitgaaf f 13946,13, met een subsidie uit de gemeentekas van f2090.10. Het rapport der financiëele commissie wordt gelezen waaruit blijkt, dat zij de posten van deze begrooting aan een nauwgezet onderzoek heeft onderworpen, en dat dit onderzoek haar leidt tot het advies de be grooting goed te keuren. Gemeld advies, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. VII. Nog wordt behandeld de begrooting der ont vangsten en uitgaven voor de dienstdoende schutterij voor 1883, bedragende in ontvangst en uitgaaf f471,70, met eene bijdrage uit de gemeentekas van f378,70. liet rapport der financiëele commissie, concludeerende tot voorloopige vaststelling, wordt gelezen en de con clusie, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, zonder beraadslaging of ho .fdelijke stemming aange nomen. i\v-/ O y S VIII. Ten slotte wordt gelezen het volgende rap port en voorstel van burg. en weth.; »De plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs vestigde, in overleg met de beide heeren

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1