1882. N°. 125. Zaterdag 21 October. 69sle jaargang. GOESCIiË De uitg've dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f -1,75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., niet bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel rneer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 20 OCTOBER 1882. Borssele. In de Donderdag gehouden vergadering van Ingelanden van den calamiteusen Borssele-polder is, ter vervanging van wijlen dhr. C. Pover, benoemd tot vertegenwoordiger in den dijkraad voor de water- keering van het calamiteuse waterschap Ellewoutsdijk en dezen polder dhr. C. M. N ij sten met 13 van de 25 stemmen. Dhr. C. Van 'f Westeinde Jz. verkreeg 8 en dhr. P. Van Westeinde Jz. 4 stemmen. Schore. Tot gemeente-geneesheer alhier is de vo rige week benoemd de heer 11. K. Persant Snoep, te Kapelle. In de winterdienstregeling, die met 1 Novem ber aanvangt, zijn, wat betreft de lijn Vlissingen Roosendaal, niet veel wijzigingen gebracht. Alleen vervallen de locaaltreinen van Middelburg naar Vlis singen des avonds te 10.20, en van Vlissingen naar Middelbnrg des avonds te 10 uren. Naar men verneemt heeft de burgemeester van Vlissingen zijn ontslag als lid van den raad genomen. Naar het Dagbl. verneemtkan men de indie ning van wetsontwerpen tot hervorming van het be lastingstelsel binnen kort tegemoet zien. Voor de aanstaande verkiezing in het kiesdis trict Gouda van een lid voor de Tweede Kamer is van anti-revolutionaire zijde candidaat gesteld de heer jlir. mr. K. A. Oodin De Beaufortlid der Provin ciale Staten van Utrecht. Tot algemeen voorzitter der maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" voor het jaar 188283 is door het hoofdbestuur gekozen de heer J. Coninck Westenberg. Ter vervulling van twee plaatsen van adjunct ijker der maten en gewichten zal op 20 Nov. e. k. in het gebouw der Polytechnische school te Delft een vergelijkend examen worden afgenomen. Nadere bij zonderheden bevat de St.-Ct. Naar men verneemt, bestaat het voornemen om met 1 Januari a. s., hij het inwerkingtreden der wet van 11 Juli 1882, tot wijziging van de wet op het recht van zegel, het tot heden voor in het buitenland opgemaakt handelspapier bestemde aanhechtzegel af te schaffen; het bezigen van plakzegels wordt alsdan voor dit papier verplichtend. Naar de A rnh. Ct. verneemtzal eerlang een omvangrijk werk van den hoogleeraar J. T. Buys commentaren op de Grondwet, het licht zien. Nederlandsche en Belgische gevolmachtigden zijn Woensdag in Den Haag bijeen geweest om een voorloopige regeling te ontwerpen voor eene conventie tusschen beide landen, die de strekking zal hebben om de Ned. boekjes van de Postspaarbank ook in België betaalbaar te stellen, en omgekeerd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten tot het stichten van een nieuwe beurs aldaar op het Damrak tusschen de Oudebrug en de bestaande beurs. Door de Utrechtsche hoogleeraren mr. C. W. Opioomerdr. C. li. D. Buijs Ballot, mr. J. De Louter en dr. P. Templeman Van der Hoeven is een adres aan Z. M. den Koning ingediend over den treu- rigen staat van zaken in Atjeh. Adressanten spreken het vertrouwen uit dat de höbge regeering weldra zal toonen het gevaar in te zien en voor afdoende maatregelen niet terug te deinzen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen bij de chr. ger. gem. te Zierikzee ds. J. A. Goedbloed, pred. te Axel. Aangenomen het beroep naar Heusden doords. P. M. Ochtman, te Dinteloord. De Synode der Nederlandsche Hervormde kerk heeft Donderdag benoemd tot hoogleeraren in de god geleerdheid aan de universiteit te Amsterdam dr. J. H. Gunning te 's-Gravenhage en dr. J. Knappert te Leiden. De benoemingen van ouderlingen en diakenen der Ned. Herv. gemeente te Middelburg, onlangs ge schied, zijn alle vernietigd, als zijnde wat de wijze der benoeming betreft bevonden in strijd met de wet. Het kiescollege zal tot nieuwe benoemingen weldra weder worden samengeroepen. (M. Ct.) Tholen. Bij de Woensdag gehouden verkiezing van 9 leden voor het kiescollege werden alle orthodoxe heeren met overgroote meerderheid gekozen. Binnen betrekkelijk zeer korten tijd heeft de vroeger onderliggende orthodoxe partij geheel de overhand gekregen. Maar zij ontwikkelde in dien tijd dan ook een ijverdie bepaald bewonderenswaardig isniet minder dan hare eensgezindheid. Ook bij deze verkiezing kwam dit weder uit. Ieder kiezer, die als orthodox bekend stond, luid een lijstje van orthodoxe candidaten thuis gekregen; men ging trouw ter stembus en koos trouw de opgegevenen, met een uitslag als boven vermeld is. De tegenpartij bleef thuis, 't zij uit onverschilligheid, 't zij met de gedachte, dat er toch niets aan te doen was. Zonder twijfel zullen in Januari a. s. de nog over gebleven liberale kerkeraadsleden en later de liberale kerkvoogden en notabelen worden buitengesloten. Een ander staaltje van de gespannen verhouding tusschen de twee kerkelijke partijen en hunne voor gangers levert het volgende: Als in eene gemeente meer dan éen predikant is, moet het kerkelijk archief bij den langst dienstdoenden predikant berusten. Nu was dit archief eenigen tijd in handen van denjong- sten leeraar, dr. Schot, geweest, en toen de andere, ds. Crull, het met recht terugeischte, weigerde eerst genoemde het terug te geven. Het gevolg van den twist was, dat Woensdag 11. de kist met kerkelijke protocollen bij deurwaarders exploit werd opgeëiseht en bij ds. Crull werd gebracht. Sint-Maartensdijk. Benoemd tot onderwijzer te Sommelsdijk de heer M. P. J. Lebbe alhier. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is besloten tot een tweede sectie-onderzoek van het ontwerp om trent den Rotterdaraschen waterweg. Na verwerping van amendementen van den heer Keuehenius zijn de Indische rekeningen van 1867,1868 en 1869 onveran derd aangenomen. De slotsommen, waartoe de commissie voor de en quête op de spoorwegen, of hare meerderheid, blij kens haar thans aan de Tweede Kamer ingediend verslag is gekomen, zijn o. a.noodzakelijkheid der openbare mededeeling van elke concessie-aanvraag voor spoorwegbouw; slechts bij uitzondering gemeenschap- pelijk gebruik van stations;uitbreiding van gemeenschap pelijk gebruik van spoorwegennoodzakelijkheid van de verschaffing van een rustdag aari het spoorweg personeel door uitbreiding ervan en van gelegenheid voor dat personeel, om Zondags hun godsdienstplich ten te vervullen; noodzakelijkheid om te waken tegen misbruiken van het drijven van eigen zaken door spoorweg-beambtenintrekking van het voorschrift, waarbij aan conducteurs verboden wordt buiten de rij tuigen om zich te bewegenbeperking van den ver koop van sterkedrank aan het spoorwegpersoneel aan de s'tatior.sverplichting tot medevoering van een voldoend aantal derde klasse rijtuigen in alle treinen; invoering van minder lastige contrêle op de plaats biljetten zware strafbedreiging tegen te kwader trouw plaats nemen in rijtuigen zonder biljetrege ling van treinen zoodanig, dat men tusschen de hoofd stations en het midden des lands in beide richtingen op een dag heen en terug kunne reizenvereenvou diging der douane-formaliteiten verlenging van den termijn voor het lossen van goederen. Verder wenscht de commissie de spoorwegonderne mingen te verplichten tot mededeeling van alle intra- deeringsovereenkomsten aan de regeering, die ze dient te publiceeren; vrijlating der spoorwegondernemingen tot vervoer van goederen en personen voor vracht prijzen als zij zullen goedvinden, mits binnen de gren zen van de maxima door de regeering te bepalen, telkens voor vijf jaar; bevoegdheid der regeering tot oplegging van rechtstreeksche tarieven voor doorgaand verkeer en verlaging der tarieven te bevelen, waar het tot verkrijging van internationaal vervoer noodig is; overgave der CentraalNoord-BrabantschDuitsche en Zuidooster spoorwegen ter exploitatie aan een der grootere spoorwegmaatschappijenniet verder opdragen der exploitatie van nieuwe lijnen aan particuliere on dernemingen, tot dusver vreemd aan exploitatie; blij vende opdracht der exploitatie van het spoorwegnet aan de exploitatie der Hollandsche en Rijnspoorweg maatschappijen, zoolang zij ernstige concurrentie blij ven voeren; gewijzigde inrichting en uitbreiding van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten. (M. Ct,) Behoudens onderscheidene aanmerkingen ont moette blijkbaar het contract met de Kon. Maatsehappij »de Schelde" in de afd. der Kamer algemeene sym pathie, als een middel om de kostbare Vlissingsehe havenwerken althans eenigermate productief te maken. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 20 October 1882, zijn de navolgende vonnissen gewezen en uitgesproken tegen lo. J. De K te Goes, wegens diefstal van veld vruchten, veroordeeld in een geldboete van f Isubs. I dag gev. stiaf c. e. 2o, J. V., te Wilhelrninadorp, wegens 't verboden rapen van eieren van wild, veroordeeld in eene geld boete van f4,50, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 3o. P. D., te Graauw, beklaagd van 't verboden rapen van mosselen. Vrijgesproken. 4o M. M., te Woensdrecht, wegens 't bevisschen der Schelde zonder consent, veroordeeld in eene geld- boete van f 10, subs. I dag gev. straf c. e. Voorts wegens openbare dronkenschap. 5o. J. P. F., 17 j., wagenmakersknecht te Goes: 6o. A. De L52 j, timmerman te Goes; 7o. J. G., 20 j., timmermansknecht te Goes; 8o. C. De L., 32 j., arbeider te Wolfaartsdijk 9o. W. S boerenknecht te Biezelinge; lOo. J. K., arbeider te Wilhelrninadorp; llo. M S., boerenknecht te Cats; 12o. J. N., arbeider te Biezelinge; 13o. F. N 33 j schipper te IJerseke; 14o. D. S., 22 j., landmansknecht te Kattendijke 15o. G. Pil, 43 j., vrachtrijder te Hansweert; 16o. G. De P., 39 j., arbeider te Baarland; 17o. J. P., 20 j., arbeider te Hoedekenskerke 18o. G. T.30 j., arbeider te 's-Gravenpolder; 19o. J. B., 36 j., arbeider te 's-Gravenpolder; 20o. C. J. S., 30 j., schoenmaker te Heinkenszand 21 o. J P., 42 j., schipper te Clinge; 22o. H. v. d. L., 21 j., werkman te Borssele; 23o. J. G., 34 j., schippersknecht te Schore; 24o. W. F., 22 j., timmermansknecht te Bergen- op-Zoom 25o. J. B., 32 j., timmermansknecht te Yerseke; 26o. J. P. M., 31 j., kunstenaar te Rotterdam, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 1subs. 1 dag gev. straf c. e. 27o. G. M., 71 j., herbergier te Kwadendamme; 28o. M. W., 41 jboerenknecht te's-Heer Arends- kerke 29o. P. IC., koopman te Kloetinge, ieder veroordeeld in eene geldboete van f 3 subs. 2 dagen gev.straf c. e. 30o. J. V., 26 j., boerenknecht te Baarsdorp, ver oordeeld in eene geldboete van f 10 subs. 3 dagen gev.strat c. e. 31 o. N. L., 38 j, landbouwer te Ellewoutsdijk; 32o J. T. Jz., 26 j., landbouwer te Baarsland, ieder veroordeeld in 2 geldboeten elk van f 15 subs. 7 dagen gev.straf voor i»dere boete, plus 3 dagen gev.straf c. e. (recidive). 33o. P. V., 31 j., werkman te Ellewoutsdijk: 34o. J. B., 31 j., arbeider te Wemeldinge; 35o. D. IC., 20 j., arbeider te Kapelle, ieder ver oordeeld in eene gev.straf van 3 dagen c. e. (recidive). 36o. B. E., 21 j., arbeider te Wemeldinge, wegens openbare dronkenschap en het verstoren der orde, veroordeeld in 2 geldboeten elk van f 1 subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete. 37o. L. V., 18 j., arbeider te Wilhelrninadorp" beklaagd van openbare dronkenschap, vrijgesproken De arvondissements-reelitsbank te Amsterdam heeft op 18 dezer uitspraak gedaan in eene sedert het jaar 1878 hangende procedure der Singer-maatschappij te New-York, contra den handelaar in naaimachines, den heer A. Lewenstein te Amsterdam. Wellicht herinnert men zich dat laatstgenoemde bij vonnis van 19 December 1879 wegens gebruik maken van den naam »Singer" veroordeeld werd tot scha devergoeding, nader op te maken bij staat, en in de kosten. Op grond van dit vonnis heeft de Singer- maatschappij na gedurende ruim 3 jaar ondervonden te hebben, dat de veroordeelde zich niet aan de ver melde uitspraak van de rechtbank stoorde, maar dood eenvoudig voortging, met van de Singer-company af komstige machines onder de benaming van verbeterde Singer-machines" aan te bieden thans het opmaken bij staat der haar eerst in principe toegestane schade vergoeding verlangd. De rechtbank vereenigde zich dan ook met het ge voelen van de eischeres en heeft den gedaagde ver oordeeld tot vergoeding van vijf duizend gulden, en in de kosten. Scheepvaartberichten. Bath. Dinsdagavond is het Belg. pleitschip «Vir- ginie", schipper I. F. Casauw, onder Saeftingen omhoog geraakt en blijven zitten. Het schip was geladen met tarwe van Antwerpen naar Dusseldorp. Door het overslaan in een lichter is het Donderdag morgen alhier op de reede geankerd en tegen den middag naar Hansweert vertrokken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. -Voor de aanbesteding der scholen te Biervliet in ons vorig nummer vermeld - was nog inge schreven door D. Van den Ouden, te Ter Neuzen, voor f2000. Deze inschrijving is niet aangenomen. Beide bedoelde perceelen zijn niet toegewezen en zullen ver moedelijk ondershands worden uitbesteed iu perceelen of te zamen. Buitenlandsch Overzicht. Donderdag zijn in Pruisen de verkiezingen gehouden voor de kies-colleges voor den Landdag. Voor zoover de tijdingen uit verschillende steden den uitslag ervan bekend maken, hebben de liberalen tot nu overwonnen, wat voor de eigenlijke verkiezingen zelve natuurlijk den doorslag geeft. Over het geheel valt over het aantal stemmen echter nu nog niets met zekerheid te zeggen. In Berlijn had de Fortschrift-partij vooral de boven hand. Op het Brasselschearbitrage-congreszijn van verschil lende personen brieven van instemming voorgelezen, o. a. van Gladstone. De bekende pater Ilyacinthe hield een schitterende redevoering, terwijl een lid van den Duitschen Rijksdag, zonderling genoeg, protesteerde tegen de inlijving van den Elzas. Van Arabi's proces niets belangrijks te melden. Men houdt het er algemeen voor, wat we van het begin af aan gezegd hebben, dat, al wordt hij ook voor een Britschen krijgsraad gebracht, de dood er wel mee gemoeid zal zijn. De koningin van Engeland stelde een medaille iq voor allen, die aan de Egyptische expeditie deelnamen. De Spaansche maarschalk Serrano heeft een onder houd gehad met den minister-president Sagasta. Men geloofde echter niet dat het tot eene verzoening is gekomen. In de Deensche kamer is een aanvang gemaakt met de bespreking van den toestand des lands. Zonder om wegen verklaarden de leiders der oppositie, dat van de tegenwoordige regeering niets goeds voor het land te wachten was. De eenige wijze om tot een beter een kalmer toestand te komen, was volgens hen dat er een gouvernement optrad, waaraan de kamer haar v rtrouwen kon schenken. Het was voornamelijk de li nister van binnenlandsche zaken, wien al deze liefe- 1 theden golden. Deze verdedigde zijn beleid; en wat di- in hem afgekeurde maatregelen voor den veeinvoer betreft, beloofde hij, zoodra het geschikte oogenblik daartoe was gekomen eene wijziging in het verbod van veeinvoer uit Zweden te zullen brengen. De leiders der linkerzijde dienden daarop eene motie in, waarin werd verklaard dat de regeering niet bevoegd was het verbod tot invoer van vee uit Zweden te handhaven. In Zweden zelf dreigt een ministrieele crisis. De ministers zijn het niet eens over de belasting-hervor ming en de legerorganisatie. Gemengde Berichten. Nieuwdorp. Onze meestoof «Nederland" zal dit aar de meekrap van pl. m. 12 hectaren te bereiden jhebben. Bij den landbouwer C. J. Labrijn te 's-Graven polder werd 1 April van dit jaar eene kip te broeden gezet. Ongeveer 3 weken daarna kwamen de kuikens voor den dag. En Zaterdag 14 October kwam een dier kuikens uit een verborgen plaatsje te voorschijn met niet minder dan twaalf door haar uitgebroede «poeljes". (Z. Nbode.) Biervliet. Woensdagavond, terwijl een zekere "O te huis zijn geladen geweer nazag, ging het af en trof een zijner jongetjes, 5 jaar oud, in de lianl, die Don derdag geamputeerd zou worden. De heer Andriessen Jr., horlogemaker te Bergen- op-Zoom, heeft vervaardigd een uurwerk, waarmede men niet alleen in staat is te contróleeren of een nachtwacht is wakende gebleven, maar zelfs hoe laat hij op verschillende plaatsen is geweest. Z. M. de Koning heeft naar men meldt van een Wurtembergsch fabrikant ontvangen een de ken, tan glas vervaardigd en geschikt om te dienen zoowel voor dekking als voor staatsie. Beth-Palet is de naam van een huis in de Ruys- daelstraat 27 te Amsterdam door de Vereeniging tegen de prostitutie aldaar geopend als «wijkplaats" voor gevallenen. Deze worden daar opgenomen en in de gelegenheid gesteld om te werken. Het huis wordt bevolkt door vrouwen, aan wie men, terwijl zij in den laten avond ronddolen, een blaadje ter hand heeft gesteld, waarop met groote letters gedrukt staat: voor u, terwijl op de toegevouwen keerzij een kern achtig woord te lezen is, bestemd om haar in het geweten te grijpen, met eene nauwkeurige aanwijzing

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1