1882. F. 124. Donderdag 19 October. 69sie jaargang. llOIXCIIIi De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zicli: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den K a a «I «Ier g e in e e 11 I e o e s op ZATERDAG den 21 OCTOBER 1882, des namiddags te 2% uren. Goes, den 19 October 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Aanvragen om remissie van aanslag in den Hoofdelijken Omslag. III. Rekening van bet Burg. Armbestuur over 1881. IV. Begrooting van het Gasthuis voor 1883. V. Begrooting der kosten van de schutterij voor 1883. VI. Voorstel tot wijziging der verordening regelende het lager onderwijs. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 18 OCTOBER 1882. Er is tegen Donderdag 26 Oct., des morgens te half elf uur, in het koffiehuis »de Prins van Oranje," te Goes opnieuw eene vergadering uitgeschreven door het bestuur der vereeniging tot weezenverpleging voor Zuid- en Noord-Beveland. Daartoe worden alle leden en donateurs opgeroepen, terwijl corporaties zich door éen lid van baar bestuur kunnen doen vertegenwoordigen. Of de belangstelling in het lot der weezen zich weer openbaren zal als de vorige maal door afwezigheid van allen, die opgeroepen werden, op twee na Wij gelooven het nietmaar het is toch evenmin voldoende, dat dit aantal met een tiental worde ver meerderd. Eene talrijke opkomst is noodig. Er zijn te belangrijke punten aan de ordehet doen van rekening en verantwoordinghet kiezen van bestuursleden en vooral beraadslaging over de wijze waarop de vereenigingin het vervolg zal werkzaan zijndan dat niet allendie door hun lidmaat schap of donateurschap beweren belang te stellen in de vereeniging en in het lot der weezen in onze om geving, eens door eene daad zouden toonen dat hunne belangstelling waarachtig gemeend is. Of het bestuur al geld ontvangt en geen raad, wij geloovendat de weezen daardoor al allerminst ge baat zullen worden. Er is nog ozooveel te doen. Dr. Geilt Reeft nog onlangs erop gewezen dat wij niet stil mogen zitten, en waarlijk: als voor zulk een belangrijk sociaal vraagstuk in onzen kring de moeite van eene vergadering nog te veel is, laat ons dan ge rust verklaren, dat het schande is wanneer men zich wel vergaderingen getroost voor veel nietiger zaken. Wij bevelen daarom met aandrang, uit liefde voor hen wien het geldt, allen aan op de bewuste verga dering door eene talrijke opkomst te toonendat er nog genoeg mannen zijndie voor eene uitstekende zaak zich eenige moeite willen getroosten. VERSLAG van den toestand der Vereeniging„De Ambachts school te Goes" en van de door liaar opgerichte schoolover het jaar 1881/82, uitgebracht in de algemeene vergadering van den 17 October 1882. Wanneer ik ditmaal mijn verslag aanvang met het geen, waarmede ik het ten vorigen jare eindigde, dan kan ik eenen gansch anderen toon aanslaan. Deed ik toen een klacht u hooren over het verminderend aan tal leden onzer vereeniging, dat slechts 88 bedroeg, nu zou het in het geheel niet ongepast zijn indien ik een juichkreet aanhief, want in het afgeloopen jaar mochten wij ons over een ledental van honderd en elf verheugen. In het vorige jaar telden wij, zeg ik, 111 leden, maar dat getal behoort nu reeds weder tot het ver- ledene. Verschillende omstandigheden zijn oorzaak, dat onze vereeniging in den loop van het jaar eenige leden heeft verloren en, zeker als wij ervan zijn, dat dit wel ieder jaar het geval zal wezen, blijft het altijd onze dure plicht omzooveel wij kunnen, ons te be ijveren dat de opengevallen plaatsen steeds weder worden bezet. Den toestand onzer financiën zult gij, na het aan- hooren der rekening van onzen penningmeester, gewis bevredigend hebben genoemd. Hij is dat dan ook. Toch acht ik het niet onnoodig u te doen opmerken, dat het batig saldo, waarmede die rekening sluit, reeds jaren achtereer. op onze rekeningen prijkt. Het is echter niet zoozeer als overschot te beschouwen, maar meer als een soort van kasgeld, dat voorhanden moet In de Dinsdagavond gehouden vergadering van de vereeniging ode Ambachtsschool te Goes" is re kening gedaan over het niet 30 Sopt. jl. geëindigd dienstjaar, waarna de begrooting voor het volgend dienstjaar voorgedragen werd. Uit beide stukken bleek dat de toestand van de financiën der vereeniging be vredigend is, maar tevens, dat de door provincie, ge meente en armbestuur toegestane verdubbeling van subsidie noodig was om de meerdere uitgaaf te be strijden, welke door het toenemend aantal leerlingen en daardoor noodzakelijk geworden aanstelling van een tweeden onderwijzer in het timmeren veroorzaakt is geworden. Verblijdend was het uit de rekening te vernemen, dat de post ontvangen werkloon f602 bedroeg. Daaruit blijkt toch, dat de school voortdu rend den steun der werkbazen ondervindt, en dat de leerlingen ijverig werken. Beiden, rekening en begroo ting, werden onveranderd goedgekeurd. Door den voorzitter dr. A. 1V. Van Campen werd vervolgens het jaarverslag uitgebracht, hetwelk wij als naar gewoonte hieronder opnemen en waarnaar wij belangstellenden in den toestand dezer hoogst nut tige inrichting verwijzen. De aftredende bestuursleden dr. A. W. Van Campen en A. De Beste werden met bijna algemeene stemmen herbenoemd er. werd vervolgens eene wijziging in de statuten goedgekeurd, waarbij de 3 leden van het Nut, die" thans deel uitmaken van het bestuur der school, ook leden zijn van het bestuur der vereeniging. Op deze wijziging zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Door ,jhr. De Marees van Swinderen werd, namens de leden der vereenigingeen woord van dank ge bracht aan den voorzitter voor het uitgebracht ver slag en aan het gansche bestuur voor de uitnemende wijze, waarop het zijne taak steeds blijkt te vervullen, waarna de bijeenkomst gesloten werd. Wissekerke. Bij de Maandag gehouden herstem ming voor een raadslid waren 117 geldige stemmen uitgebracht. Gekozen is de heer Adr. Van der Maas Ez. met 64 stemmen. Op den heer Adr Van Damme waren 53 stemmen uitgebracht. In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Oct. jt. meer ingelegd dan terugbetaald f28,513,10. Bij kon. besluit is aan mr. W. baron Van Goltstein, afgetreden Minister van Koloniën, een pen sioen verleend ten laste van den Staat van f 4000 's jaars. De Kölnische Zeitung meldt, dat er weer eene gedachtenwisseling plaatsheeft tusschen Frankrijk en Nederland tot hervatting der onderhandelingen over een handelstractaat. De St. Ct. meldt, dat de onderhandelingen met Spanje over een nieuw handelstractaat niet tot een gewenscht einde geleid hebben. Mitsdien wordt, te beginnen met 19 dezerop eene reeks artikelen het algemeen Spaansche tarief op de invoeren uit Neder land toegepast. zijn, daar de ontvangsten nog al veel op het einde van het dienstjaar inkomen. In het bestuur van onze vereeniging zijn de vol gende veranderingen gekomen. De heer De Koning, aangesteld tot onderwijzer in het teeltenenbegreep geen lid van het bestuur der vereeniging te kunnen blijven. In zijne plaats werd door u benoemd de heer J. J. Ramondt, die zich wel niet beleedigd zal achten, wanneer ik de meening uitspreek, dat het hem wel niet mogelijk zal zijn den heer De Koning geheel te vervangen, daar hij niet, zooals deze, deskundige is. Wat belangstelling in en ijver voor onze vereeniging aan gaat, behoeft hij intussclien de ondervinding heeft ons dit reeds geleerd voor hem, in wiens plaats hij is getredenniet onder te doen. liet tijdstip waarop de heer De Koning als bestuurslid bedankte, viel samen met dat, waarop aan hem de beurt der aftreding was. De heer W. De Beste, die in hetzelfde geval verkeerde, werd door u herkozen en zoo door u een ijverig en der zake kundig bestuurslid voor onze vereeniging en voor onze school behouden. De heer Van der Bilt La Motthe meende zijne be trekking van secretaris te moeten nederleggen. Gaarne geef ik hier de verzekering, dat al zijne mede-bestuur ders deze daad hebben betreurd, dat zijn aftreden een verlies is voor onze vereeniging, zonder dat ik daar mede geacht wil worden iets aftedingen op den ijver en de bekwaamheid van den heer Hildernisse, die voor- loopig zijne plaats heeft ingenomen en dien wij wel haast als definitief benoemden secretaris hopen te be groeten. Het derde artikel van onze statuten is zoo gewij zigd, dat aan het bestuur de bevoegdheid is toegekend, om jongelieden, ouder dan 16, doch niet ouder dan Het Vad. verneemtdat de commissiebelast met het onderzoek naar de ramp van de Adder," haar rapport voltooid heeft, zoodat binnen weinige dagen de openbaarmaking daarvan kan verwacht worden. Bij Kon. besl. is aan de vereischtenom toe gelaten te worden tot het examen voor surnumerair der registratie en domeinen toegevoegd «duidelijk en net schrift en vrij te zijn van lichaamsgebreken die de behoorlijke vervulling van de betrekking van ambtenaren der registratie en domeinen zouden be letten," Het adres aan den Koning, houdende verzoek om aan de Staten-Generaal een wetsontwerp aan te bieden tot het aanleggen of subsidiëeren van staatswege van een systematisch net van stoomtramwegen, is door den heer C. IT. G. T. Visser, burgemeester van Heme- lumer Oldephaert en Noordwolde, aan Zijne Majesteit opgezonden, voorzien van 622 handteekeningen van burgemeesters, voorzitters van Kamers van Koophandel en voorzitters van Maatschappijen van Landbouw. Volgens het Utrechtsch Dagblad heeft generaal Van der Heijden den Koning zijn diensten aangeboden om, als het noodig is, weer naar Atjeh te vertrekken. Bij den Haagschen gemeenteraad is ingediend een voorstel om het paleis van wijlen den Prins van Oranje te verkoopen aan Z. K. H. Alexander der Nederlanden, Prins van Oranje, voor f150,000. De overdrachtskosten komen ten laste van den Prins. De heer H. J. Sprengeroud-adjudant-onder- officier van het regiment grenadiers en jagers, thans ordonnans-onderofficier van Z. M. den koning, is be noemd tot concierge op het paleis te Soestdijk. De heer E. Douwes Dekker (Multatuli) heeft het eerelidmaatschap van de vereeniging De Dageraad aanvaard. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. 's-Heer-Abtskerke c. a. Maandag is alhier tot predikant beroepen ds. H. H. Barger, pred. te Kerk- werve. Met hem stonden op het drietal de lieeren L. A. F. Creutzberg, te Oosterland, en D. Niessen, te Giessen-Oudkerk. Bedankt voor 's-Heer Hendrikskinderen en Wisse kerke door ds B. Wielinga, te Kruiningen. Ds. B. Van Schelven, te Haarlem, staat op liet drietal naar Rotterdam no. 1. Aangenomen het beroep naar de Chr. Ger. ge meente te Heusden door ds. Ochtman, te Dinteloord. De 84-jarige ds. J. Moll Jz., te 's-Hage, herdacht Zondag te midden der gemeente, waarin hij reeds meer dan 50 jaren als herder voorgaat, het zeldzame her inneringsfeest zijner 60-jarige Evangelie-bediening. Hij is de oudste der predikanten hij de Herv. kerk. Kloetinge. Daar op de herhaalde oproeping van een onderwijzer met akte als hoofdonderwijzer op een 18 jaar, als leerlingen aantenemen. In het reglement voor de school is artikel 9 in dien zin gewijzigd, dat het schooljaar voortaan loopt van 1 April tot den laatsten Maart. Die wijziging werd noodig geacht, omdat de leerlingen onzer school haar doorgaans omstreeks de maand April verlaten, terwijl die der lagere school, welke eene ambacht willen leeren, daarmede insgelijks omstreeks dien zelf den tijd beginnen. Tegen die regeling bestond echter het bezwaar, dat de cursus van de Burgeravondschool in de maand September wordt geopend, zoodat de knapen, die de Ambachtsschool zouden willen bezoeken óf een hatfjaar de B. A. school zouden moeten bezoe ken, zonder op de Ambachtsschool te zijn, óf een half jaar op de Ambachtsschool zouden moeten wezen, zonder eenig theoretisch onderwijs te ontvangen, met het gevaar bovendien, om haar weder te moeten ver laten, indien zij in September niet tot de B. A. school konden worden toegelaten. Dit bezwaar is uit den weg geruimd door de welwillendheid der in die zaak betrokken autoriteiten, die hebben goedgevonden, dat aan de aspirant-leerlingen der Ambachtsschool in het laatst van Maart een toelatings-examen voor de Burger avondschool wordt afgenomen, op voorwaarde, dat zij, die dit examen met gunstig gevolg afleggen, de avond school aan school B bezoeken tot de opening van den cursus der B. A. school. Achten wij deze verandering zeer in het belang onzer school, een woord van dank brengen wij gaarne aan lien, die ons zoo bereidwillig hielpen haar tot stand te brengen. Zooveel over onze vereeniging. Nu nog het een en ander over onze school. Bij het begin van den nieuwen cursus telde onze school twaalf leerlingen. In den loop van den cursus tractement van f715 geen enkele sollicitant gekomen is, heeft de raad Dinsdag besloten het tractement voor die betrekking te verhoogen tot f800 en alsnu een nieuwe oproeping te doen. Tevens is besloten tot tijdelijk hulponderwijzer gedurende de vacature aan te stellen den kwee- keling bij de normaallessen te Goes E. Nieuweuhuijzen. Bevorderd aan de Rijks-universiteit te Leiden tot doctor in de plant- en dierkunde de heer E. Giltay, geboren te Rotterdam, na verdediging van een acad. proefschrift getiteld »Het Collenchym." Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting kondigde de heer Wintgens eene interpellatie aan over den toestand van het Haagsche bosch. Op voorstel van den heer Gratema is het opmaken van een nominatielijst voor 13den raadsheer van den Hoogen Raad uitgesteld tot na de behandeling van hoofdstuk Justitie. Unauiem is aangenomen het ontwerp tot overdracht van het Amsterdamsche Noordzeekanaal aan den Staat. De overeenkomst met de Hollandsche spoorwegmaatschap pij is aangenomen met 43 tegen 22 stemmen. Scheepvaartberichten. Hansweert. De beschadigde lading uit het schip Aeolus", schipper H. J. Van Alphen, 65 balen rijst, zijn uit het schip genomen en naar Antwerpen ge zonden. De Aeolus" zal met het restant der lading op bekomen order van experten de reis sleepende naar zijne bestemming Dusseldorf voortzetten. Men verneemt uit goede bron dat het ter reede Bath gezonken Rijnschip «Scheepvaart 9", zooals het daar met nog inhebbende lading graan (tarwe en maïs) ligt, binnen eenige dagen publiek zal worden verkocht. Ook de iaventaris, hier ter plaatse aangebracht, zal ten verkoop worden aangeboden. Nieuwe Uitgaven. De 4e afl. van De Dageraad bevat: De oorsprong der godsdienstige denkbeelden", door dr. H. Hartogh Heys Van Zouteveen«Goochelarij met woorden en begrippen", door Vitalis«Geloof en ongeloof', door H. J. Stratemeijer«Ter overdenking", door L. P. Schmidt; «Lichtpunten", door G. W. Van der Voo; «Dageradiana", door W. Meng; «Een brief van een hervormd predikant met aanteekeningen voorzien", door J. Hobbel; «Nog eenmaal: Carolina of de roeping der vrouw", antwoord aan A. H. J., door H. C. J. Krijthe«Berichten en mededeelingen." Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag gewezen de vo'- gende vonnissen tegen lo. L. P., 13 j., te Middelburg, wegens diefstal veroordeeld tot 2 jaar en 5 maanden gev. straf c. e. nam dat aantal in onverwachte, ik zou bijna zeggen in ongehoopte, mate toe en klom welhaast tot het aanzienlijke cijfer van 23. Van de twee leerlingen, die hunnen leertijd hadden volbracht, verliet slechts éen de school, terwijl wij meenden het verzoek van den ander, om zich nog een jaar te mogen blijven oefenen, niet te mogen afwijzen. Bij het begin van den nieuwen cursus in de maand April jl. telden wij dus niet minder dan 22 leerlingen. Al spoedig kwamen wij tot de overtuiging, dat dit aantal te groot was, om door éen persoon met vrucht te worden onderwezen, en niet zoodra had zich die overtuiging bij ons gevestigd, of wij belegden eene algemeene vergadering, waarin het bestuur werd gemachtigd, om pogingen aantewenden tot het bekomen van verdubbeling der door ons geno ten suhsidiën en om, wanneer die pogingen met eenen gunstigen verslag werden bekroondeenen tweeden onderwijzer te benoemen. Onmiddellijk wendden wij ons tot het bestuur onzer gemeente, tot het burger lijk armbestuur te dezer stede en tot de Staten dezer provincie, en alle deze collegiën besloten, om hunne respectieve suhsidiën van 200,100 en 300 gulden tot 400, 200, en 600 te verhoogen. De pogingen, door ons aangewend om een tweeden onderwijzer te bekomen, zijn naar wensch geslaagd. Uit de vele sollicitanten, die zich aanmeldden, kozen wij den heer Jan Brouwer van Wilnis. Koesteren wij de beste verwachtingen omtrent zijnen ijver, zijne bewaamheid en geschiktheid, wij zullen alle reden tot blijdschap hebben, indien hij in geen van die opzichten achterstaat bij onze beide andere onderwijzers, die voor or.ze school zijn, wat wij van hen en voor haar wenschen kunnen. In afwachting intussclien, dat ons een tweede on-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1