1882. Nü. 123. Dinsdag 17 October. 69stc jaargang. Uilloting- van Obligatie». Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 16 OCTOBER 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht. GOESCII De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nummers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STE1NER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a. 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de lijat van de ter uitloting en aflossing aangegeven ODLlGA- TIEN, ten laste dier gemeente, ingevolge art. 4 van bet plan tot aflossing der gevestigde schulden, den 11 April 1853 door den gemeenteraad gearresteerd, opge maakt is en ter secretarie gedurende de laatste helft dezer maand ter visie zal liggen. Zullende de uitloting ingevolge art 5 van evenge- raeld plan, in het openbaar, ten overstaan van Burge meester tn Wethouders geschieden teu raidhuize, op Zaterdag den 4 November 1882, des namiddags te éen uur. Gees, den 14 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Naar wij vernemen zullen door den heer 11. J. Boskes, officier bij de dienstdoende schutterij alhier in den aanstaanden winter theorie-oefeningen worden gehouden voor het kader dier schutterij. Daartoe is door het gemeentebestuur het gebruik der zaal boven de koopmansbeurs op Vrijdagavond welwillend afge staan. Bij de maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is tot stationschef te Langeweg benoemd de heer M. M. Francoijsthans 3e klerk in het station Goes. Yerseke. De gemeentebegrooting, de vorige week door den gemeenteraad vastgesteld, bedraagt in ont vang en uitgaaf f -17,293,83 De kosten van het onderwijs zijn geraamd op f 5412. Z. M. heeft een pensioen verleend van f '100 aan K. S. Q-iltayte Middelburg, wed. van P. Van den Hoofakker Houtzagers, in leven predikant bij de herv. gemeente te Oost-Kapelle. Omtrent het eerste van de wetsontwerpen tot herziening der kieswet verneemt het Vaderland, dat het ontwerp eene verdeeling van de kiesdistricten naar den census in vijf klassen voorstelt. Voor de eerste klasse wordt een census van f 60 aangenomen, voor de tweede klasse een census van f 40, voor de derde een van - f 30, voor de vierde van f 24 en voor de vijfde van f 20. De census van f 60 zal geëischt worden in de ge meenten Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage. De census van f 40 wordt ingevoerd voor de ge meenten Utrecht, Groningen, Arnhem, Leiden, Haar lem, Leeuwarden, Dordrecht, Delft, Schiedam en Mid delburg. De census van f 30 zal gelden voor de gemeenten Maastricht, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Zwolle, Gouda, Alkmaar Zaandam Harlingen Sneek Vlissingen Gorinchem, Goes, Bolsward, Dokkum, Zierikzee, Hoorn en Purmerend De census van f 24 zal bepaald worden voor de gemeenten Deventer, Kampen, Breda, Zutfen, Amers foort, Roermond, Tiel, Zalt-Bommel, Assen, Meppel en voor alle gemeenten in de provinciën Groningen Friesland Noord-Holland Zuid-Holland en Zeeland voor zoover deze hierboven niet zijn uitgezonderd. De census van f 20 zal gelden voor alle andere gemeenten in de overige gewestenook voor zoover die niet uitdrukkelijk zijn uitgezonderd. De vermoedelijke vermeerdering van het aantal kie zers door deze censusverlaging wordt op ongeveer 22,000 geschat. Op de begrooting van Justitie voor 1881 is een tekort van f 86,000, tengevolge van verhoogingen op verschillende posten tot een gezamenlijk bedrag van f 169,500, waartegenover echter verminderingen op andere posten staan tot een bedrag van f 83,500, Tot wijziging dienovereenkomstig van genoemde be grooting is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend. Ter vervulling van de vacature in den Hoogen Raad is aan de Tweede Kamer een aanbevelingslijst ingezonden waarop no. I staat mr. S. M. 8. De Ra- nitz, officier van Justitie bij de arrondissements-recht- bank te Arnhem en no. 6 jhr. A. F. De Savornin Lok man, raadsheer in het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Het rapport van de commissie van enquête om trent de exploitatie der Nederlandsche spoorwegen dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingekomen, beslaat een dikken bundel van 786 folio-bladzijden. Aan het slot is een alphabetische opgave van de na men der getuigen gevoegdbenevens een register op het getuigenverhoor en een schets der hoofdpunten waarover het onderzoek heeft geloopenmet eenige andere bijlagen. Er zijn 139 getuigen voor de commissie verschenen en 13120 vragen door haar gedaan. Het verslag der commissie beslaat 93 half bedrukte folio-bladzijden; de getuigenverhooren bestaan 692 geheel bedrukte bladzijden. Ter vervanging van mr. Gr. Patijn als lid van de Tweede Kamer, moet in het hoofdkiesdistrict Gouda een verkiezing plaatshebben, welke is bepaald op Dinsdag 7 November. Tot candidaat van liberale zij le is gesteld mr. A. A. Van Bergen Yzendoorn, burgemeester van Gouda. In het Leid.ick Dagblad komen, naar aanleiding van eene aangekondigde veiling op liet terrein Vrees wijk, de volgende opmerkingen van den heer S. al daar voor «Met het oog op de belangrijke openbare verkoo- ping, eerstdaags op dit terrein te houden, schijnt bet noodig de vraag toe te lichten»vvat is grondrente?" »Van vele zijden wordt gezegd: »dat is een nieuwig heid dat vertrouwen we niet." Toch is het niets nieuws en het is bij de wet geregeld. V) Hij die land koopt op grondrente betaalt jaarlijks de som, die overeengekomen is en die 1/20 bedraagt van den koopprijs, waarover de rechten zijn te voldoen. «Wil hij dus voor een stuk grond f 2000 geven, dan betaalt hij f 100 's jaars dus 5 pCt. en biedt aizoo in publieke veiling die f '100 voor elke f2000 kapitaal. »Die rente kan bovendien ieder oogonblik worden afgekocht door, volgens de wet, bet 20-voud te be talen. Op de gunning kan reeds onmiddellijk de wii worden geuit om aftekoopen en is de verkooper daartoe verplicht. De verkooper kan dien afkoop eerst dan eischen. wanneer de rente niet vooruit betaald wordt of op termijn bij overeenkomst bepaald, in casu 20 jaar. »Koop op grondrente is dus een recht, geen last voor den kooper. «Staat grondrente het bekomen van hypotheek niet in den weg? Geenszins. Maakt de geldschieter be zwaar tegen dien rentelastmen neemt iets grooter hypotheek en lost de grondrente dadelijk af. «Heeft grondrente iets gemeen met erfpacht? vraagt men verder, en het antwoord moet zijn: «het is juist het tegenovergestelde." Bij grondrente wordt de be zitting onmiddellijk op naam des koopers overge schreven. Bij erfpacht blijft de grond eigendom van den bezitter; hij die daarop huizen bouwt, wordt al léén pachter. Grondrente is dus slechts een jaarlijksch recht van den grond te betalen en beeft dit met grondlasten, bunder- en poldergeld enz. gemeen. «Hij, voor wien dit nieuw is. onderscheidt bij na denken en informatie, spoedig zijn belangis nadere toelichting noodig?" O.-Indië. Overgeplaatst als adj. bij het garn.-bat. van Sumatra's Westkust de le luit. J. A. P. Geill van het 17e bat.; de 2e luit. der inf. F. M. A. Mesch r.aar Samarang ter nadere indeeling. Nis.se. Zondagmorgen gaf onze pred., dhr. H. Van Selms, der gemeente kennisdat hij eene beroeping had ontvangen naar Leerdam. Ds. N. A. De Gaay Fortman, te Vlissingen, is beroepen te Balk (Friesland). De kerkeraad der Ev. Luth-. gemeente te Vlis singen heeft voor de tweede maal tot predikant be roepen ds. C. W. Pohlman te Groede. Tweetal voor de benoeming van een predi kant bij de Chr. Ger Gem. te Zierikzeedd. J. A. Gloedbloed te Axel en S. De Jager te Serooskerke in Walcheren. -Bedankt voor het beroep naar Voorburg door dr. Van Gheel Gildemeester, pred. te Dalfsen. De onderwijzer Van Pienbroek te Biezelinge, heeft zijn benoeming tot onderwijzer te Vlissingen niet aangenomen. Benoemd tot onderwijzer te Nieuw- en Sint-Joos- land de heer Van Houten, te Groede. Te Vlissingen zijn benoemdtot onderwijzer aan school B de beer W. K. Kuiler, te Middelburg en tot onderwijzer aan school A de heer Th. J. Pas, te Yerseke. De eerst opgemaakte voordracht tot benoeming van een onderwijzer aan de openb. school te Biggekerke is door den arrondissements-schoolopziener niet goed gekeurd. Zij bestond uit no. 1 de heer Van Westen, te Ritthem, en no. 2 de heer Th. J. Pas, te Yerseke. Op de nieuwe voordracht is de volgorde juist om gekeerd. Op eene der voordrachten voor onderwijzeres te Nieuwer-Amstel komt als no. 1 voor mej. G. L. Do- minicus Van den Bussche te Monnikendam. De kerkeraad der Clir. Ger. gemeente je Uit huizen heeft den ien Maart li.uit zijne betrekking ontslagen liet hoofd dei' school dier gemeente. Door ieder weldenkende werd dat besluit met verontwaar diging ontvangen. En dat die verontwaardiging niet geheel misplaatst isbewijst bet feitdat bedoelde onderwijzer nog steeds de onderwijzerswoning en tuin in gebruik heeft, niettegenstaande hij dat alles met Mel II. had moeten verlatenhetgeen hem bij deur- waarders-exploit is aangezegd. De Christelijke kerke raad heeft zeker niet durven wagen den onderwijzer op straat te zetten. De onderwijzer heeft geweigerd de sleutels der sctiool aftegeven, en bij moet nog iederen morgen en middag naar de school gaan om les te geven, doch de deur zit vastgespijkerd en er zijn geene leerlingen. De rechter heeft de zaak in handen, en met belangstelling wordt uitgezien naar zijn oordeel in dezen. In Uithuizen ging reeds in Maart eene inteekenings- lijst rond, om voor bovengenoemden reeds een grijs aardgelden bijeen te brengen. Er is flink geteekend! (N. R. Ct.) De tot plaatselijk geneesheer te Kruiningen be noemde arts, de beer G. J. Rinkel, is aan de liooge- school te Leiden bevorderd tot doctor in geneeskunde, na verdediging van een Academisch proefschrift: »Re- troversio Uteri Gravidi." Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank gewezen de vol gende vonnissen tegen 10. J. F. YV. Van den D., 37 j., herbergier te Goes, wegens beleediging van een bedienend beambte vei- oordeeld tot twee geldboeten van fl en f8, subs. 1 en 3 dagen gov.straf c. e. 2o. K. P. B., 14 j., te Goes, wegens bedelarij ver oordeeld tot 3 dagen cell, gev.straf c. e. 3o. M. A. B., 14 j., A. B., 12 j. en P. B., 13j., allen te Goes, wegens diefstal van oogst veroordeeld de le en 2e ieder tot éen jaar gev.straf; de 3e tot zes dagen cell, gev.straf c. e. 4o. S. R. G., 45 j., arbeider te Westkapelle, wegens misbruik van vertrouwen veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. 5o. E. D., 50 j huisvr. van F. D., te Ter Neuzen, wegens beleediging veroordeeld tot eene geldboete van f8, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 6o. M. D., 20 j., werkman te Zaamslag, wegens mishandeling veroordeeld tot eene geldboete van f 12, subs. 4 dagen gev.straf c. e. 7o. W. J., 55 j., arbeider te Axel, wegens diefstal veroordeeld tot eene geldboete van f 10, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 8o. Ca. S., 37 j., huisvr. van J. Hte Retranche- ment, wegens beleediging veroordeeld tot f12 boete, subs. 4 dagen gev.straf c. e. 9o. Ma. H., 30 j., huisvr. van J. H., te Retranche- ment, wegens beleediging veroordeeld tot f12 boete, subs. 4 dagen gev.straf c. e. 10 E. F B., 12 j., te Iiontenisse, wegens diefstal veroordeeld tot drie dagen cell, gev.straf c. e. 11. W. F., 21 j timmermansknecht te Bergen- op-Zoom, wegens beleediging van een bedienend be ambte en dronkenschap veroordeeld tot twee geld boeten van 18 en f3, subs. 3 en 1 dag gev.straf c. e. IIansweert. Donderdagmiddag stiet de Ned. aak «Aeoius", schipper H. J. Yan Alphen, op de reis van België naar Dusseldorf bij het aandoen der haven op een dukdalf van den Oosthavendam. Het schip werd lek, doch men mocht erin slagen door het onderdoor halen van een zeil de lekkage te dichten. Van de la ding, bestaande uit rijst, krenten, petroleum enz., is alleen de rijst beschadigd. Doordien de werkzaamheden aan de kleine sluis hier nog in vollen gang zijn, is men te Wemeldinge begonnen de deuren te lichten, ter voorkoming van vertraging voor de scheepvaart. Dit is echter dubbel lastig, daar de scheepveart thans enorme vertraging ondervindt, getuige de stoomboot «Telegraaf", die eerst Zondagmorgen van Wemeldinge van en naar Rotter dam kon vertrekken. Bath. Van de op 7 Oct. ter reede alhier gezonken aak «Scheepvaart 9", schipper J. J. Wirges, heeft men zooveel mogelijk van de lading en inventaris trachten te redden. Dezer dagen heeft men het echter moeten opgeven daar het schip, op 6 plaatsen ge broken zijnde meer en meer in het zand wegschuurt, zoodat wel alle kans op nog iets te redden vei keken zal zijn. Schip en lading zijn verzekerd. Wemeldinge. Van de varkensziekte wordt gelukkig geen spoor meer waargenomen en men kan dus gerust aannemen, dat die geweken is. De ziekte heeft vele offers geeisclit: Door de firma Wed. J. II. C. Kakebeek.e Gzn. al hier is heden aanbesteed: het vergrooten haver stoommeelfabriek. Daarvoor is ingeschreven door de heerenJ. Lin- denbergh, te Wemeldinge voor f26789; A. De Beste en C. Hootsmans te Goes voor f23535; P. Zandee te IJerseke voor f19750; L. Laban ook te IJerseke voor f 19735 en M. D. Dekker te Goes voor f 18980. Morgen en Woensdag zal te Brussel eene inter nationale bijeenkomst plaatshebben, waai toe bet ini tiatief genomen is door de «Internationale vereeni- ging voor arbritage en vrede van Groot-Brittannië en Ierland." Daarop zal vooral beraadslaagd worden over de middelen, om te verkrijgen dat de oorlog door internationale arbitrage vervangen worde. Door het uitvoerend comité, waarin zitting hebben de hertog van Westminster, graaf Derby, graaf Shaftesbury en sir John Lubbock, zijn de volgende vraagpunten op het programma geplaatst: I. Internationale arbitrage /de uitvoerbaarheid en de wijze van uitvoering)II. Internationale recht banken; HL Algemeene ontwapening; IV. Codificatie van lietinternationaal publiek rechtV. De oorzaken der internationale geschillen en de middelen om die te voorkomenVI. De invloed der openbare nieening-, VII. Neutraalverklaring der groote internationale scheepvaart kanalen.^ De hoogleeraar Emile De Laveleye, te Luik, schrijft omtrent deze nieuwe vereeniging dat zij hierin verschilt van de reeds in Engeland bestaande vredebonden, dat zij zich op volkomen onzijdig standpunt plaatst zonder eenigen confessioneelen Jendenz, en den oorlog niet onder alle omstandigheden en absoluut afkeurt. Natuurlijk zal men vragen, wat nut men zich van deze beweging voorstelt juist in een tijd, waarin alle Staten zich de grootst mogelijke offers getroosten om tot de tanden gewapend te zijn. Desondanks, of beter nog juist daarom, antwoordt de hoogleeraar, winnen de denkbeelden van vrede en arbitrage veld. Uit een schat van feiten, die dit bewijzen, wil hij er slechts twee aanhalen. Ten eerste de ommekeer in den geest der Fransche natie; vroeger was het voorspiegelen van overwinning en roem voldoende om den oorlogsgeest in Frankrijk te wekken, thans zijn de Franschen, enkelen chauvinisten uitgezonderd, zeer vredelievend, Gambetta's ministerie werd omvergeworpen, omdat men meende dat zijn chef eene actieve politiek wilde volgen, en ook Freycinet viel, omdat men zelfs ver wikkelingen vreesde van eene bezetting van het Suez- kanaal door een klein korps van 5000 man. Frankrijk is thans eene zeer vredelievende mogendheid geworden, en hoe meer het Fransche volk inderdaad zich zelf regeeren zal, des te gehechter zal het aan den vrede worden. Een tweede bewijs ziet de hoogleeraar in het voor stel van den Ifaliaanschen minister van bnitenlandsche zaken, aan de Europeesehe Staten gedaan, om in elk tractaat de clausule der arbitrage op te nemen. Zou het, vraagt hij, geen belangrijke vooruitgang zijn, indien Italie's initiatief ontvangen werd zooals het verdient?' Het is onloochenbaar dat de oorlog een vreeselijke ramp is, ook voor den overwinnaar. Want militair succes wordt steeds gekocht met vermindering dei- vrijheid. De natie, die daarvan overtuigd is, zal in haar eigen belang steeds tegen oorlog gekant zijn. De nationale naijver, weïke de vreeselijke wapeningen ten gevolge beeft waaronder liet menschdotn zucht, heeft geen reden van bestaan. Men zou dien terecht de uitersterste dwaasheid kunnen noemen en een schande voor de beschaving onzer eeuw. Omtrent de zaak van Arabi-bey zijn de berichten zeer schaarsch. De acte van beschuldiging is nog niet gereed; en Engeland schijnt er zich mee te bemoeien, zoodat de krijgsraad deze week niet kan bijeenkomen. De verdediging van Arabi-bey bij zijn verboor moet zeer zwak geweest zijn; bij verklaarde slechts de tolk geweest te zijn van de algemeene ontevredenheid. Gelukkig voor hem, dat men in Eng, land ten zijnen gunste meer en meer wordt gestemd en men daar den man, van wien men nu toch niets meer te vreezen iieeft, nu met zachtheid wil bejegenen Op voorstel van den Khedive is besloten de beta ling van loopende wissels met drie maanden te ver lengen. Te Cairo zijn de speelhuizen op last der politia gesloten.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1