Laatste en telegraphische berichten. Posterijen. Burgerlijke Stand Goes Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. waarin zulke juffrouwen in burgcrhleedwig worden gevraagd. Tot zoover de quaestie tussehen beide personen. Waar niets te bewijzen is kan men geene gevolgtrek kingen maken, doch wel mag men een ernstig onderzoek aanbevelen aan hen, die hunne dochters aan de be wuste oproeping willen doen gehoor geven, of aan haar, die zich door de hooge aanbiedingen van loon laten verblinden om er gebruik van te maken. Voorzichtigheid is meer dan noodig. Onweerbcrichten. Het treurigste ongeluk, dat het onweder van Woensdagavond veroorzaakte, is wel te Bath (gemeente Rilland-Bath) geweest. De blik sem 6loeg in de woning van den landbouwer A. Blok Cz. aldaar, alwaar hij een aan tafel zittenden zoon trof en oogenblikkelijk doodde. Niet de minste tee kenen bevonden zich aan het slachtoffer, en zelfs geene enkele andere verwoesting of luchtsverandering in de kamer liet de bliksem achter. Zoo spoedig had alles plaats, dat men niet zeker weet waarlangs de bliksem is ingekomen of uitgegaan. De heer Blok zag slechts dat het vuur hem zeiven aan 2 kanten voorbijging en toen zijn zoon raakte. De andere huisgenoo- ten bleven eveneens ongedeerd. De ongelukkige had juist plaats achter de tafel ge nomen. Aan het station in dezelfde gemeente sloeg de blik sem op het telegraaftoestel, doorliep honderden kron kelbochtjes, nam hier iets weg, deed ginds iets smelten en liep vervolgens langs den draad naar buitenom eindelijk in wachthuis no. 20 A opnieuw verwoesting •an te richten. In de meestoof «Reigersberg" drong de bliksem, na verscheidene pannen afgeworpen te hebbendoor het dak naar binnen, verbrijzelde eenige planken en nam vervolgens zijn weg onder de deur naar buiten. Ook in de zaagloods in den Engelschen polder sloeg de bliksem en bracht min of meer schade aan. Te Waakde werden twee paarden van den land bouwer I. Wagenaar door den bliksem gedood. Te Vlissingen sloeg de bliksem in bij een schilder achter de St.-Jacobskerkwaardoor een binnenbrand ontstond, die echter door de bewoners zeiven is kunnen gebluscht worden. Bij Tholen is een schuur met voorraad graan, be nevens de stalling, door het inslaan van den bliksem een prooi der vlammen gewordenhet woonhuis bleef gespaard. Van ander» branden in onze provincie hebben we tot heden nog niets vernomen. Te Rozenburg is dé bliksem geslagen in een huis, terwijl moeder en dochter aan tafel zaten. De moeder werd doodelijk getroffen, terwijl de dochter bewuste loos op den vloer gevonden werd. Nog sloeg de bliksem te Bodegraven in een hooi berg die afbranddete Maastricht in den St.-Jans- toren een ornament en de plank eener stelling werden verbrijzeld, zonder evenwel brand te veroorzaken. Te Oud-Vroenhoven is een hooimijt afgebrand, terwijl ook nog in een naburige Belgische gemeente brand is ont staan. Te Hei- en Boecop is een paard in de weide gedood, en te Benschop zijn 4 aan éen landbouwer toebehoorende melkkoeien tegelijk doodelijk getroffen, terwijl te Schoonhoven 3 vette koeien op een stuk land zijn gedood. Te IJselstein werd een koren- en schorsmolen door den bliksem getroffeneen der wieken werd gespleten en op verscheidene plaatsen gehavend. In den molen was een begin van brand ontstaan, waardoor de run- kuvp met haren inhoud langzaam was verteerd, ter wijl twee molensteenen gebarsten en gedeeltelijk stuk geslagen waren. De veroorzaakte schade wordt ge raamd op p. m. f1000. Te Bredevoort brandde eene arbeiderswoning af. Te Enschedé sloeg van den toren der hervormde kerk een stuk van de wijzerplaat, terwijl groote brokken steen uit den nok op het kerkplein terecht kwamen. Te üsseloo, gem. Lonneker, werd de woning van een landbouwer door den bliksem getroffen: huis, in boedel en oogst werden vernield. Het vee werd gered, doch eene koe kwam in de vlammen om. Bij Gouwsluis sloeg de bliksem in den mast van een der tussehen Leiden en Gouda varende stoom- booten en verbrijzelde dien. Te Middelburg is in den nacht van Woensdag op Donderdag brand ontstaan in een waggon met ongebluschte kalk. Gelukkig had de brand geen ver deren voortgang. Een korporaal en een tamboer, beiden te dier stede ia garnizoen, die sedert eenige dagen vermist waren, rijn Woensdagavond door de politie in een burgerhuis gearresteerd en aan de militaire autoriteit overgeleverd. Naar de M. Ot. uit goede bron verneemt, is het gerucht als Zou de stoomtramdienst tussehen Mid delburg en Vlissingen binnen kort tijdelijk gestaakt Wordengeheel zonder grond. De sierlijke wachthuisjet op de verschillende stations zijn bijna voltooid en zullen dezer dagen in gebruik gesteld worden. Met de inrichting van het wachthuis op de Vischmarkt te Vlissingen is mede reeds een aanvang gemaakt. In aen der werkplaatsen van de maatschappij «De Schelde" te Vlissingen is een werkman door het vallen van een ijzeren plaat een zijner voeten afgesneden. Maandag vond eene moeder te Oud-Vosmeer haar kindje van een jaar oud voorover in het bed liggende en gestikt. In de stoommeelfabriek «De Weichsel" te Am sterdam is door de Nederlandsche Electriciteit-maat- schappij eene electrische licht-installatie volgens het systeem Edison aangebracht, bestaande uit ongeveer 80 lampen, die in alle opzichten schitterend mag ge noemd worden. De directeur is er bijzonder mee in genomen en nikt minder tevreden is zijn werkvolk, dat van nu af kan arbeiden bjj licht, dat niet flik kert en geen warmte uitstraalt. Ook zijn Edison-lam- pen aangebracht op de kantoren der fabriek, alwaar zij uitnemend voldoen. De Nederlandm-he electriciteitmaatschappij heeft, naar men verneemt, ook met de jWester-Suikeriaffi- naderij aldaar een contract gesloten tot verlichting barer gebouwen met twee Edison-machines van 250 lampen elk. Binnen zeer kort zal met deze installatie een aanvang worden gemaakt. Het «gevallen" lid van het gezelschap Tivoli te Amsterdam heeft, blijkens mededeeling van den di recteur, zijn ribben niet gekneusd. Hij viel van den schouder van een zijner collega's en werd slechts door een duizeling overvallen. Voorts is bedoelde persoon, lui- dens dezelfde mededeeling geen kunstenmaker, maar artiste of acrobaat-gymnastieker, zoo deelt het Hbl. mede. Toen onlangs de predikant uit Chaam op Texel vertrok naar zijn nieuwe standplaats, werd er een schot gelost. Het vermoeden werd geopperd, dat het op het leven van den predikant was gemunt. Uit de instructie is nu gebleken, dat het een vreugdeschot moest verbeelden en hft volstrekt niet op het leven van den predikant gemunt was. Te Utrecht heerschen de mazelen epidemisch. Ook in verscheidene gemeenten in de provincie Groningen beginnen de mazelen zich meer en meer te verbreiden, met name in de stad zelf en te Win schoten. Een jongmensch te Groningen wilde een glas uitdrinken, waarin hij meende dat bier was, doch dat carbolzuur bevatte. Spoedig daarna kon in de inge roepen hulp niet meer baten, want de ongelukkige was reeds een lijk. Te Limmen ging een paard met rijtuig, waarin 4 personen gezeten waren, op hol. Drie sprongen er tijdig uit zonder letsel te bekomen, maar de vierde viel voorover en raakte in het tuig verward, zoodat hij door het hollende paard medegesleept en deerlijk gehavend werd. De ongelukkige stierf niet lang daarna. Het bombardement van Alexandrië heeft, zon derling genoeg, ook in Engeland brand gesticht. Eene navertooning er van in de Concert Hall te Brighton was oorzaak, dat Zaterdagavond dit gebouw tot den grond toe in de asch wordt gelegd. Omtrent Westgate, die medeplichtig zou zijn aan de moorden van Cavendish en Burke, wordt be richt, dat hij zich op de reis van Swansea naar Zuid- Amerika wonderlijk gedroeg. Hij was erg ongedurig, somber en was liefst alleen. Hij sliep weinig, meer dan eens lag hij geknield en hoorde men hem God om vergiffenis bidden voor zijn groote zonden. Toen de «steward" hem vroeg, waarom hij Ierland zoo haastig had verlaten, antwoordde hij: «O, dat weet je wel." «Had je iets te maken met de moorden »Ja." En op de vraag wien hij had vermoord, antwoordde hij«Lord Cavendish ik doorstak hem met een mes". Later herhaalde Westgate dit aan een matroos, deze zeide, dat hij niet van zulke aar digheden hield. «Gave God, dat het een aardigheid was", zeide toen Westgate. Hij liet zich gewillig in boeien slaan en teekende zijn bekentenis met zijn wa ren naam Michael O'Brier. Te Antwerpen zijn twee behendige bedriegsters gearresteerd, de zusters Mari P. 20 jaar en Therese P. 18 jaar oud. Beiden waren in dienst bij den ju welier Ramboux in de Lange Koepoortstraat als po lijsters. Doordat de meisjes veel toilet maakten kwam men tot de zekerheid dat zij ringen en juwcelen, die zij moesten polijsten, verruilden voor artikelen van minder waarde. Om de tw-.e bedriegsters op heeter- daad te betrappen, gaf de heer R. haar Vrijdag mid dag een kast met ringen, die nauwkeurig gewogen waren. Zaterdag werd de kast thuis gebracht en bemerkte men dat 3 ringen door andere van minder gewicht en waarde waren vervangen. Ontkennen was nu onmogelijk en bij een huiszoeking vond men tal van gouden en zilveren voorwerpen uit den winkel van den heer Ramboux. De een was sedert 3 en de ander 1 jaar in betrekking. Het verlies dat de heer R. lijdt moet aanzienlijk zijn. Beiden zijn gearresteerd. De inhechtenisneming wordt gemeld van den directeur, twee rekenplichtige beambten en den botte lier van het ziekenhuis te Tours. Het geldt hier een diefstal van groote hoeveelheid wijn, die voor de zie ken aangekocht was. De dieven vervingen den ge stolen wijn door water. Toen Maandag de sneltrein van Venloo naar Keulen voorbij het station Lobberich stoomde, werd het paard van een voor het ,hek wachtende geladen kar daarvoor schuw en begon te steigeren. De kar sloeg om en de voerman kwam eronder waardoor deze onmiddellijk een lijk was. De ongelukkige laat eene vrouw met 6 kinderen na. In een vergadering van aanzienlijke burgers te Eisenach is beslotenaldaar een standbeeld voor Luthsr op te richten. De tweede zoon van Bismarck, graaf Wilhelm, is tot «Regierungsrath" benoemd. Tegen een oud luitenant te Berlijn is een ver volging ingesteld wegens moord, op zijne vrouw ge pleegd. Twee jaren geleden werd hij weduwnaar en het algemeen gerucht wees hem als moordenaar aan. Eerst onlangs trok zich de justitie de zaak aan en bij een lijkopening kon nog werden geconstateerd dat er een vergiftiging met arsenicum had plaats gehad. Een Engelschman, die met Beethoven dweept, kwam te Weenenhij bezocht de huizenwaarin Beethoven gewoond had, en dat, waarin hij was ge storven. Zich herinnerend, dat Beethoven vaak at in hat Matschaker-hof, ging hij daarheen. Hij vroeg aan den «Oberkellner": «Wijs mij de tafel, waaraan Beet hoven gewoonlijk zat." «Beethoven?" «Ja, hij kwam hier immers dikwijls?" «O ja, der Herr ist verreist." In de overstroomde streken van Italië is het water vallende. De regens hebben opgehouden en men heeft er nu mooi herlstweder. Het verkeer op den spoorweg van Milaan naar Venetië is hersteld. Een te Odessa verschijnend blad deelt het vol gende mede uit Batum. Daar overviel een sterke rooversbende het huis van den plaatselijken comman dant. Deze was echter van dit voornemen in kennis gesteld en had dan ook met de zijnen het hu s ver laten, alleen een groote pop in een bed achterlatende, die door de roovers, voor den commandant aangezien, behoorlijk werd doodgeschoten. Nauwelijks maakten de roovers aanstalten om het geplunderde huis te ver laten. of zij werden door soldaten, die zich in den omtrek verstopt hadden, omsingeld. Zij verdedigden zich echter met leeuwenmoedtwee soldaten en zes roovers vielen en eindelijk moesten de andere bandie ten zich overgeven. Hoe groot was nu echter de ver bazing der militairen, toen zij in den chef der roovers den vaandrig, prins E., een uitmuntend militair en nog beter cavelier, herkenden, die overdag in de wapens, 's avonds de held der bals en partijen en 's nachts de aanvoerder van een roovei bende was. 't Mooiste was, dat prins E. en de beroofde commandant intieme vrienden waren. De Khedive heeft concessie verleend aan een Maatschappij te Calcutta voor den aanleg van een spoorweg van Kossair aan de Roode zee tot Kemah aan den Nijl en van daar naar Siut, de hoofdstad van Opper-Ëgypte, aansluitend aan den Siut- en Caïro- spoorweg. Deze lijn zou later tot Suakiin verlengd worden, waardoor een nieuwe weg naar Indie zou zijn geopend. Te Philadelphia is gestorven de 84jarige neger Eddy. Geld was zijn afgodhij leefde armoedig en woonde in een smerig huis, hoewel hij meer dan 250,000 gulden rijk was. Geboren als slaaf in Vir- ginië, leerde hij het barbiersvak, later werd hij straat prediker, hoewel hij zijn vroeger beroep bleef uitoefenen. Nadat hij zich van zijn vrouw, die hem ontrouw was geweest, had laten scheiden, dacht hij alleen aan geld hij kocht huizen en al zijn speculaties gelukten hem. Uit het door den gezagvoerder der Edam uit gebrachte rapport blijkt, dat het schip, den 21 Sep tember des ochtends van New-York naar Rotterdam vertrokken, 's avonds in een dikken mist geraakte. Te half tien kon men geene hand voor de oogen meer zien. De kapitein stoomde met halve kracht door en liet de stoomfluit blazen. Kwart voor tienen hoorde men een stoomfluit ongeveer drie streken op stuur boordsboeg, het roer werd aan stuurboord gelegd en daarvan teeken gegeven. Kort daarna hoorde men dwars van zich op dezelfde zijde weder fluiten en de uitkijk rapporteerde een stoomschip dat recht op de Edam toekwam. De kapitein hoopte nog, dat het zou passeeren, doch de Edam werd op de hoogte van de machinekamer aangevaren. Een gat was ontstaan van meer dan vier voet wijdte. De Lepanto, het stoom schip dat de Edam had aangevaren, geraakte weer vrij en liep de Edam opnieuw in, eerst bij het groote wand, toen bij den ingang van de kajuit. De Edam begon vol water te loopen en te zinken; men begaf zich de gezagvoerder het laatst aan boord van de Lepanto en vijf minuten later zonk het fraaie Neder landsche stoomschip. De vierde machinist is waar schijnlijk verdronken; althans hij is vermist. Het congres der Vereenigde Staten van N. Amerika heeft verleden jaar eene wet aangenomen, waarbij ieder die met meer dan eene vrouw getrouwd is, van zijne staatkundige rechten ontzet wordt. Deze wet was natuurlijk tegen de Mormonen gericht, waarvan ongeveer 10,000 in polygamie leven en dushunne staats burgerlijke rechten zullen verliezen. De drie voorzitters van de Mormoonsche kerk hebben hiertegen een uitvoerig protest in 't licht gezonden. Daarin wordt gezegd dat zij, die de polygamie als eene onzedelijke en verderfe lijke leer brandmerken, haar waar karakter niet kennen en niet beseffen hoe nauw deze leer verbonden is met de godsdienstige overtuiging der Mormonen en met hun geloof aan de onsterfelijkheid. De drie voorzitters wekken al hunne geloofsgenooteu op tot verdediging hunner rechten, als vrije mannen en als waarachtige vrienden des vaderlands. Men dacht misschien van Guiteau bevrijd te zijn, maar neen Nu is zijn schedel gestolen of althans op geheimzinnige wijze spoorloos verdwenen uit het Mu seum te New-York, waar hij bewaard werd. Berichten uit Panama melden, dat de Gouver neur en secretaris van den Staat Condinamarca (een der Vereenigde Staten van Columbia) zijn vermoord weder een blijkdat het in Columbia tegenwoordig alles behalve rustig is. Uit Lima wordt bericht, dat de Italiaansche consul door Montoneros is weggevoerd en dat een losprijs voor hem wordt gevorderd. De stoomboot «Herder", van de Hamburg-Ame- rikaansche Maatschappij, is Maandagochtend 2 uren, tengevolge van zwaren mistbij Kaap Race (New- Foundland) vergaan. De passagiers, de equipage en de mail zullen met een speciale stoomboot naar St.- Johns worden vervoerdwaar zij aan de zorgen van den Duitschen consul zullen worden toevertrouwd. Men vreest, dat het schip zelf en de lading totaal verloren zijn. Het schip was in 1873 te Glasgow gebouwd; schip en lading hadden een waarde van 500.000 dollars. MIDDELBURG13 Oct. De gemeenteraad heeft hedennamiddag tot leeraar in de Engelsche taal aan het gymnasium benoemd den heer G. Pattison, alhier. 's-GRAVENHAGE, 13 Oct. Benoemd tot dijkgraaf van den Al-te-kleinpolder mr. L. A. Bybau. AMSTERDAM, 13 Oct. In den toestand van het kamerlid Holtzman is eenige verbetering. LONDEN, 13 Oct. Op het feestmaal der reform club verklaarde de minister Northbrook dat Engeland Egypte niet zal annexeeren. Niet zelden komt het voor, dat brieven, door de Directie der Rijks-postspaarbank aan inleggers ver zonden, aldaar als «onbestelbaar" worden terug ont vangen. Dit laatste gebeurt ook vaak met orders van be taling, betreffende inleggingen waarvan de terugbeta ling verzocht' wordt op een ander kanttor dan dat, hetwelk in de woonplaats van den inlegger is ge vestigd. Een en ander is het gevolg óf van onvolledige op gaven van inleggers aangaande hunne adressen, óf van verzuimde kennisgevingen nopens verhuizingen. Daarom worden de inleggers in de Rijks-postspaar bank met nadruk erop gewezendat eene juiste én volledige adres-opgave zeer noodzakelijk is. opdat de terugbetalingen der in die spaarbank belegde gelden steeds ongehinderd en met den meesten spoed kunnen plaatshebben. Wenschen de belanghebbenden hunne gelden op eene andere plaats dan die hunner inwoning te ontvangen, zoo dienen zij op hunne aanvragen om terugbetaling te vermelden, aan welk adres de desbetreffende order tot betaling moet worden verzonden. Om dit laatste, zooveel mogelijk, aan de belangheb benden in herinnering te brengen, is thans het formu lier voor die aanvragen voorzien van eene zeer in het oog vallende uitnoodiging, om daarop het adres voor de verzending der orders te vermelden. Het poste restante verzenden van die orders, waar van vroeger in twijfelachtige gevallen meermalen ge bruik werd gemaakt, geschiedt voortaan alleen dan, wanneer de belanghebbenden dit uitdrukkelijk verlan gen en daarvan op hunne aanvragen doen blijken. STATISTIEK Comité tot wering van Schoolverzuim te Goes. OVER SEPTEMBER 1882. Op de School A waren gedurende deze maand 125 kinderen. Onder dezen waren: 97 kinderen, die geen enkelen schooltijd verzuimden, 25 van 110 verzuimen, en 3 dat meer dan 10 verzuimen had. Het gemiddeld verzuim was 3'/,, percent op liet geheele aantal scholieren en schooltijdentegen 1 Via percent over dezelfde maand in 1881. Op de School B waren 255 kinderen, waaronder 228 zonder eenig verzuim, 22 die van 110 verzuimen hadden, en 5 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 2*/i. percent, tegen 7/u percent over dezelfde maand in 1881. Op de School C waren 209 kinderen, waaronder 126 zonder verzuim, 40 met 110 verzuimen, 43 met meer dan 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 20 percenttegen 6 percent over dezelfde maand in 1881. Op de School D waren 75 kinderen, waaronder 43 zonder eenig verzuim, 11 met 110 verzuimen, 21 boven de 10 verzuimen. Het gemiddeld verzuim was 26 percent, tegen 16 percent over dezelfde maand in 1881. Op de bijzondere School waren 140 kinderen, waarvan 84 zonder eenig verzuim, 52 met 110 verzuimen, 4 boven de 10 Het gemiddeld verzuim was 6percent tegen 5 over dezelfde maand in 1882. Het verzuim op al de scholen te zamen van 1 Januari af tot ultimo Sept. 1882 bedroeg 8 per cent, tegen 5'/w percent over 't zelfde tijdvak in 1882. van 11 tot 13 Oct. 1882. Getrouwd: den 12, Josias Risseeuw, 29 j., jm., met Suzanna Jacoba Vrouwtje Van Dishoeck, 27 j., jd.Adriaan Leenpoel, 24 j., jm., met Adrian® Cornelia Engelse, 20 j. jd.; Comelis Boom, 63 j., wedr. van Cornelia Johanna Zaaijers, met Jacomina Kleinputte, 55 j., jd. Geboren: den 12, Dirk, z. v. Adriaan Jacobus Van Aken en Alida Boer; Janna Johanna, d. v. Jan Viergever en Janna Johanna Blom. 16 Oct. te Goes. Aanbesteding vergrooten stoom meelfabriek. Aanwijzing Zaterdag 14 October van 23 uren. Inlichtingen J. H. Hannink. 17 Oct. te Biervliet. Aanbesteding bouwen scho len. Aanwijzing 9 Oct., 1011 en 121 uur. Inlichtingen secretarie en J. H. Hannink, te Goes. 27 Oct. te Middelburg. Aanbesteding: lo. herstellen steenglooiing langs de boorden van het kanaal door Zuid-Beveland. (Raming f 10,000). 2o. maken peilput en gebouwtje voor een registreerende peilschaal, noorde lijke havendam der buitenhaven kanaal door Walcheren te Veere. (Raming f 6500.) Aanwijzing 19 en 21 Oct. Inlichtingen hoofd-ingenieur en ingenieurs Rijkswater staat te Middelburg, Vlissingen en Goes. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 14 Oct. Goes, manufacturen, De Vos. 18 Oct., Krabbendijke, erf» Rembges. 19 Goü9, vee en meubelen, Pelle Rouscher. 19 Rilland-Bath, keeten enz., De Vos. 19 Krabbendijke, afbraak, Rembges. 20 Goes, hofstede, Mul. Houwer. 20 Kruiningen, afbraak meestoof "de Hoop", Rembges. 20 Kapelle, lammeren, varkens enz., Pelle Rouschei. 21 Kruiningen, gereedschap, Rembges. 23 Nisse, huis en inboedel, P. Overman. 26 Baarland, roerende goederen, De V09. 30 Kapelle, wisscken, Pelle Rouscher. 30 Kapelle, wisschen, te velde Gallis Merens. 1 Nov., Biezelinge, boomen, Pelle Rouscher. 15 Kloetiuge, boomen, Pelle Rouscher. 16 Goes, boomen, Pelle Rouscher. It w Goes, hofstede, Liebert»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2