1882. N°. 122. Zaterdag 14 October. 69sl<! jaargang'. GOESCH De uitgave (lezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nominees 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland* A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NI J GII VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. UtlYT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing d'evzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende <s dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 13 OCTOBER 1882. --De kiezers te Wissekerke, Camperland en Geers- dijk zullen zeker Maandag a. s. wel denken 0111 de herstemming voor een raadslid, die dan moet plaats hebben. Wij herinneren alleen eraandat de stembus te 4 uren gesloten wordt. W01.faartsdijk. Aan de herstemming voor twee raadsleden is Woensdag door 87 kiezers deelgenomen. 5 briefjes waren van onwaardewaarvan 2 blanco's. Van de 82 geldige stemmen verwierven op het witte briefje (in plaats van wijlen mr. G. P. Lenshoek voor nog 5 jaren zittingtijd)M. De Kater 52 en Af. ita- chielse 30 stemmen terwijl op het roode briefje (in plaats van D. Goelheer voor nog 3 jaren zittingstijd) J. J. Van Weel 46 en .1Verschuure 36 stemmen behaalden. Gekozen zijn dus de heeren M. De Kater en J. J. Van Weel. Wissekerke. Maandag is door ingelanden der polders Maria en Sophia herbenoemd als lid van den dijkraad van het Calamiteuse waterschap Anna Friso de heer J Narcusse Mz., terwijl door ingelanden van den Sophiapolder op nieuw ealamiteusverklaring voor dien polder is aangevraagd. De algemeene vergadering van het Waterschap de Nol van Ouwelek heelt zich voor ontbonden verklaard tengevolge van het intrekken, door de Provinciale Staten, van het reglement op dat waterschap, wijl de Nol in zee is verdwenen. Dinsdag is door ingelanden van den Wissekerke- polder, ter voorziening in de vacature van gezworen, tengevolge van het vertrek van dhr. C. De Smit naar Amerika, als zoodanig benoemd dhr. P. LI. De Koster, en ter voorziening in de vacature van lid van den dijkraad van het Calamiteuse Waterschap Vlieze, ook tengevolge van hetzelfde vertrek, als zoodanig benoemd dhr. J. Van Schouwen, terwijl om dezelfde reden door ingelanden van den Geersdijk-polder tot gezworen is benoemd dhr. J. J. Verhulst Jz. De rederijkers vereeniging «Oefening kweekt kennis" alhier zal op 26 Oct. in het lokaal van den heer De Regt eene opvoering geven. Het telegraafkantoor op het station der Maatseh. tot Expl. van Staatssp. te 's-Heer Arendskerke is met een dagelijkschén dienst van 8 uren voor- tot 8 uren namiddags voor het algemeen verkeer geopend. Het is uitsluitend bestemd voor de verzending van telegrammen en ontvangt geen telegrafische berichten dan die van de aanwijzing «bureau restant" zijn voor zien. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige kantoren in Nederland is het uniforme tarief van 15 ets. per telegram, vermeerderd met éen cent per woord, van toepassing. In eene Woensdagavond gehouden vergadering van het Departement Middelburg der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is onder eene gepaste toespraak van den voorzitter aan P. De Witheene zilveren medaille uitgereikt voor trouwen dienst als timmer mansknecht gedurende meer dan eene halve eeuw bij de firma M. K. Jeras Zonen aldaar. Benoemd tot burgemeester van Schoondijke J. M. De SmèrJt, secretaris dier gemeente. In het schoolblad schrijft de heer J. H. Veenen- daal te Barneveld: «Weet ge wat Laurillard niet begrijpt? Dat de zelfde personen, die volkomen kalm blijven, als de Staat tot een jongen zegtwees soldaat, vreeselijk driftig worden, als de Staat er ook maar van verre aan denken durft, om tot een jongen te zeggen wees mensch. Dat de Staat wel mag zeggen: ik zal uw kind u tijdelijk afnemen, om het te leeren exerceeren, maar dat de Staat niet mag zeggenik zal uw kind u laten, maar ik eisch, dat het onderwezen en opge voed zal worden. Dat de Staat wel mag zeggen: ik bedank voor burgers met ongeoefende armen aan het lijf, maar dat de Staat niet mag zeggenik bedank voor burgers met een ledig hoofd op hun romp en met een ongevormd hart in hunne borst." Zeker zeer juist opgemerkt en daarom nemen we dit bericht met instemming in ons blad over. Al het ophitsen van zekere zijde tegen de bemoei ingen van den Staat in zake het onderwijs is des te schandelijker, omdat het zoo vaak geschiedt met bij oogmerken en in bewoordingen, die effect moeten ma ken op menschen, die niet willen of niet kunnen na denken over hetgeen men hun zooal voorbazelt van «Staatsalmacht" enz. Over de vele millioenendie de Staat noodig heeft om den jongen soldaat te doen zijn zwijgt men maar over de enkele tonnendie de Staat uitgeeft om hem mensch te doen worden, wordt er een gejammer en geklaag gehoord alsof Leiden in last was. Allerminst consequent en eerlijk! -iiJ!- De opbrengst van's Rijks middelen over Septem ber bedroeg f 9,782,676,35% tegen f10,537,910 90 in Sept.. 1881. De negen eerste maanden van dit jaar brachten op f 76,605,299.37 tegen 76,707,861,43 in gelijk tijdvak des vorigen jaars. De raming over negen maanden beliep f75,923,778,75. *2. M. heeft benoemd tot betaalmeester te Zwolle O. G. Lotsij, thans betaalmeester te Alkmaar. Op het wachtschip te Amsterdam wordt met 11 Nov. a. s. geplaatst de off. van admin. 3e kl. D. G. Krol Van der Hoek. Door de R. K. kiesvereeniging «Recht voor Allen" te Amersfoort is kandidaat voor de- Tweede Kamer gesteld mr F. W. C. P. graaf Van Rylandt, kandi daat der anti-revolutionairen. Door het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn (ingevolge het besluit der jongste algemeene vergadering) de departementen Rotterdam, Dordrecht en Edam aangewezen om elk een lid der commissie te benoemen, die belast zal zijn met het voorbereiden van het eeuwfeest der genoemde maat schappij. Van de «Willem Barents" is uit Hammerfest regelrecht bericht ontvangen in een uitvoerig schrijven van den kommandant, dat echter niets bevat wat niet reeds uit de berichten van andere schepen bekend was. Bijzondere resultaten blijkt deze reis niet gehad te hebben De gezondheidstoestand liet weinig te wen- schen over. De brief is gedagteekend van den 23sten September. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Kloetinge. In de plaats van den heer J. Van Liere, die als kerkvoogd bij de Herv. gemeente alhier bedankt had, is als zoodanig gekozen de heer B. Van Liere. Bij de heden gehouden verkiezing voor drie leden van het kiescollege zijn herkozen de heeren A. Van de Linde, A. Van Liere Cz. en J. Goedbloed, respec tievelijk met 51, 50 en 51 stemmen. Van de 114 stemgerechtigden namen er 50 aan de stemming deel. Het kiescollege der Ned. Ilerv. gemeente te Middelburg heeft alle aftredende ouderlingen herkozen met uitzondering van den heer Pompe Van Meerder- voort, in wiens plaats benoemd werd de heer A. B. Crucq. tDaar echter om verschillende redenen al deze benoemingen voor onwettig worden gehouden, is niet anders te verwachten dan dat men ter gelegener tijd en plaats daartegen zal komen in verzet. (M. Ct.) Beroepen tot predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Zierikzee ds. P. J. Romijn, thans te Ridderkerk. Biervliet. Niettegenstaande de, hooge jaarwedde van 800 gulden, die ons gemeentebestuur uitloofde, heeft zich slechts éen sollicitant aangemeld als onder wijzer met de acte voor de Fransche taal. Aan de andere oproeping van onderwijzer heeft niemand ge hoor gegeven. Zondag 22 October zal eene kerkelijke verkiezing plaatshebben, waarbij alle partijen zich zullen inspan nen. Ook ds. Straatsma schijnt weinig bezwaar te hebben gehad om daartoe den eersten dag der week te bestemmen. Met ingang van den 1 November a. s. is tot assistent-leeraar in de natuurkunde aan de Polytech nische school te Delft benoemd de heer C. Krediet, adjunct-ijker te Middelburg. Nieuwe Uitgaven. Grondwet van het koninkrijk der Neder landen. Schoonhoven S. en W. N. Van Nooten, f 0,10. Nu grondwetsherziening aan de orde van den dag is, mag het zeker een goed idee heeten om zulk eene goedkoope uitgaaf van die wet te verschaffen. Wij willen hopen dat die prijs zal meewerken om haar in ieders handen te brengen en zoodoende de belangstelling zal opwekken in eene aangelegenheid, voor ons land van het hoogste belang. Vrees dat men te weinig voordeel van zijne 10 cents zal hebben, omdat de herziening zeer spoedig zal plaatshebben en men dan wêer een nieuwe grondwet zal moeten koopen, behoeft men niet te koesteren. Er zullen nog wel jaren voorbijgaan vóór wij zoo ver zijn. De Lantlbauw-Scheurku lender voor 1883, uitgegeven te Gorinchem bij J.4. Vis ser. Prijs 75 cent. Bij al de scheurkalenders, welke thans op zoo ve lerlei gebied, in tal van huisgezinnen, dagelijks stof geven tot goede overdenkingen en gepaste herinnerin gen, mogen wij er nu een aankondigen, welke uit sluitend voor den landbouwerstand, voor den tuinier en veehouder, is ingericht. Is de landbouw juist daarom zulk een moeielijk bedrijf omdat met de hand ook het verstand dient ontwikkeld te zijn, en wijl in dat vak het arbeids veld zoo uitgebreid is, zoowel wat betreft de uitvoe ring als bevordering van de vruchtbaarheid van den bodem en de vermeerdering van de voortbrengselen van den grond, gelukkig neemt de overtuiging dan ook daarbij meer en meer toe, dat kennis macht is dat theorie en practijk moeten samen gaan om tot goede uitkomsten te geraken, om den landbouw meer en meer los te maken van gewoonte en vooroordeel, en dit vak te vormen tot een beredeneerd bedrijf, waarin men zich rekenschap geeft van het hoe en waarom zijner daden. Al wat dus strekken kan om mede te werken tot het verspreiden van algemeene kennis van datgene, wat voor den landbouw, veehou der enz. van belang kan zijn, verdient dan ook toe gejuicht en ondersteund te worden. Uit dien hoofde aarzelen wij alzoo geenszins ge- melden scheurkalender aan landbouwers, tuiniers en veehouders ruimschoots aantebevelen. Behalve de stand van Zon en Maan geven de blaadjes aan beide zijden dagelijks allernuttigste wenken van praktisch belang, niet te hoog en ook niet te laag voor de bevatting dar lezers, ten einde, m it voorbijgang van eene dorre opeenstapeling van geleerdheid, den belanghebbenden op eenvoudige wijze de middelen aan de hand te ge ven, waardoor hun bedrijf verbeterd, hunne kennis vermeerderd en daardoor hun voordeel verhoogd kan worden. Bij eene nauwlettende inzage hebben wij er zooveel goeds en leerzaams in aangetroffen, dat wij het hoogst wenschelijk zouden vinden, wanneer die scheurkalender in den stand, waarvoor hij bestemd is, in veler han den mocht komen, te meer daar de prijs van 75 ets. met het oog op het fraaie schild, dat de voornaam- ste gedeelten uit het landbouwbedrijf vertoont, en de nette uitvoering niet te hoog gesteld isr en wij de on derstelling geenszins te gewaagd achten, dat, al werd slechts éen enkele raad of opmerking daaruit opge vangen, deze allicht meer dan het dubbele bedrag van die uitgaaf aan nut en voordeel kan opbrengen. V. d. B. Buitenlandsch Overzicht. Volg.ns de akte van beschuldiging wordt Arabi-bey en zijn mede-chefs van den Egyptischen opstand ten laste gelegd, dat zij de Juni-moorden en den brand te Alexandria gesticht, geleid en zelf daaraan mee gewerkt hebben en met het doel om brand te stich ten misbruik hebben gemaakt van de wapenstilstands- vlag. Men ziet, dat de Egyptische krijgsraad zooveel mogelijk wil opruimen en het veel moeite zal kosten Arabi te redden van den doodhoewel dezezooals bij het voorloopig onderzoek bevestigd is, terecht be weert dat de buitensporigheden tegen zijn wil zijn gepleegd. Hij zelf geloofde destijds niet dat de Engel- schen Alexandria zouden bombardeeren. wijl de helft der schatten van Alexandrië van Engelschen is. Hij zelf was zoo gerust daaromtrent dat hij kalm ging slapen en door de kanonschoten van het bombarde ment uit zijn slaap werd gewekt. In een gesprek met den correspondent van Daily Telegraph deelde hij een en ander mee, en deed daarbij een beroep op de edelmoedigheid van Engeland, dat ook grootmoedig was tegenover Cetawavo. Men vreest echter, dat men hem in de gevangenis wel uit den weg zal ruimèn. Drie kolonels, ook beschuldigd van medeplichtigheid, zijn in het binnenland gevangen genomen en naar Alexandrië vervoerd. Met de regeling der Egyptische gendarmerie, waar voor reeds 381 personen zijn ingeschreven, is men druk bezig, maar men beweert niet eer dan over een half jaar gereed te kunnen wezen en zoolang de Brit- sche troepen in het land te moeten houden. Engeland en Frankrijk zijn over de Egyptische zaken op den besten voet. De Fransche minister heeft het bewijs geleverd dat hij aan Albion's belangeloosheid gelooft, en verzekerd is dat Engeland slechts handelt in liet belang van alle Europeesche staten. De Porie is natuurlijk minder met Engeland inge nomen en alles behalve tevreden over de verklaring in zake het verblijf der troepen. Zij wil zich wenden tot de mogendheden. Of zij daar troost zal vinden In het Hongaarsche Lagerhuis zijn de anti-joodsche onlusten te Presburg en omstreken ter sprake gebracht. Er is toen gebleken dat de berichten daaromtrent vreeselijk overdreven geweest zijn. De minister van financien heeft Donderdag in zijn exposé der geldmiddelen van den staat medegedeeld, dat hij voornemens is het tekort op de begrooting voor 1883, bedragende 21 millioen, te dekken door verschillende belastingen, met een vermoedelijke op brengst van 2 millioen, door 0,800,000 II. saldo van vroegere rekeningen, en door 12,881,000 11., te ver krijgen door kredietoperatiën. Hij zfeide dat het tekort op de gewone middelen, hetwelk thans nog 8 millioen bedraagt, in 1884 geheel verdwijnen zal tengevolge van verschillende fiscale maatregelen, inzonderheid be treffende de belasting op geestrijke vochten. Ten slotte deelde de minister mede dat, tengevolge van de conversie van 182 millioen 6 pets. goudrente, op den rentelast reeds eene bezuiniging van 1 millioen verkregen is. De Fransche legitimisten hebben jl. Zondag met de gebruikelijke drukte den verjaardag van den graaf De Chambord, den koning, zooals zij hem noemer., gevierd. Op verschillende plaatsen zijn feestmalen aangericht, alwaar men toosten uitsprak ter eere van den koning, wiens komst thans op handen was. Te Toulouse hebben de legitimisten, die vóór alles van een opstand onder de arbeidersbevolking den voorspoed van hun koningschap verwachten, circulaires verspreid, met de oproeping om aan den ongelukkigen toestand van Frankrijk een einde te maken door llenderik Vterug te roepen. Te Aries deed men wat ergers dan schetteren. Men heeft daar de witte banier op liet gebouw dei* onder-prefectuur gebracht. De bevolking, welke hier over in woede geraakte, vervolgde de legitimisten waar zij slechts kon vermoeden dat zij waren, en d,eze laatsten hadden het dan ook alleen aan de kracht dadige bescherming der politie te danken, dat zij door htt grauw niet werden mishandeld. In eene bijeenkomst van oud-Carlisten, zoo verzekert het Spaansche blad de Correspondencia, is besloten als hoofd der legitimistisehe partij te erkeunen den infant Jacob, zoon van don Carlos. Gemengde Berichten. Van Donderdagmorgen 8 uren tot Vrijdagmorgen 8 uren is er te Goes 29,2 m.M. regen gevallen. Wan neer men weet, dat er sedert 1 Maart op 1 dag niet zooveel regen gevallen is, dat in de heele maand Mei slechts 23.55 m.M. viel, dus nog 5.65 m.M. minder dan op dezen dag, dan is alle verdere commentaar overbodig. Gedurende het onweder op Woensdagavond regende het somwijlen hard, toch werd er den volgenden och tend slechts 3.6 m.M. afgetapt. Een groot verschil met 29.2 m.M.! Naar aanleiding der ook in ons vorig no. voorkomende advertentiewaarin Zeeuwsche boe renmeisjes naar Brussel worden gelokt tegen hoog loon om in een koffiehuis te bedienenschrijft de lieer Sibmacher Zijnen te Middelburg in de JL Ct.welk blad ook de bewuste advertentie bevatte, het volgende uit eene mededeeliug in Pierson's maandblad van 1 October: «Onder «inviteuses" verstaat men in Frankrijk méis- jesdie in Bierkneipen de kalanten bedienen. Haal last is door conversatie de vertering aan den. gang te houden. Wat mannelijke bedienden niet gedaan kunnen krijgen, kan vaak wel eeue vrouw. Uit spe culatie houden de eigenaars van gezegde huizen er dus vrouwelijke bedienden op na. De «ipviteuse" is ver plicht met den bezoeker mecle te drinken'zoodat zij aan het einde van den dag een ougeloofelijk getal likeurtjes en andere sterke dranken naar binnen heeft geslagen. Men begrijpt, hoe het met die '»invileus-:s" afloopt I" De boeren, die wellicht er over deuken om hunne dochters in Brussel eene mooie positite .geven, krij gen dan terzijde een wenk om eerst na té denken en te onderzoeken, schrijft de heer Sibmacher Zijnen.' De heer De Zeeuw, boekhandelaar te Middelburg, die de annonce ter plaatsing aan de bladen opgeeft, verklaart heden in de Jlidd. Ct., dat die advertentie door een zeer fatsoenlijk burger ter plaatsing hem is gegeven; dat hij, vóór hij tot de aannemingoverging, dien burger ten ernstigste heeft gevraagd, of deze wel Wrst of de zaak, waarin zij moeten dienen, minder is dan een koffiehuis, terwijl hij op. de pertinente ontkenning er de verzekering, dat het te doen is om fatsoenlijke boerenmeisjes als buffetraeisjes het tegendeel kon de heer De Zeeuw niet bewijzen, ergo moet hij dat ge- looven niet aarzelde de advertentie ter plaatsing aan te nemen. De heer De Zeeuw zegt niet te weten waarom an nonces zouden geweigerd - moeten worden, waarin buf fetjuffrouwen in fcom'nncn-costuum worden gevraag 1, daar waar men niet aandenkt annonces te weigeren

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1