Overzicht van den stand der koersen. Gemengde Berichten. Laatste en telegraphischs berichten. Ingezonden Stukken. zal Albion met den Sultan niet veel complimenten behoeven te maken, want uit de instructie in Avabi's zaak is opnieuw gebleken, dat de Sultan met de op standelingen gemeene zaak maakte. Er is thans eene beweging op touw gezet om Egypte onafhankelijk van Turkije te maken, en den Khedive, die druk aan het uitdeelen van decoratiën is, tot on afhankelijk vorst te proclameeren. Aan Griekenland heeft de Parte toegegeven en de betwiste grenspunten afgestaan. Er gaat een gerucht, dat de bekende Midhat-pacha uit zijne gevangenis is ontvlucht. Dit wordt echter van anderen kant ten sterkste tegengesproken. Een Gambettistisch orgaan verhaalt het nieuwtje, dat Engeland weer een groot aantal aandeelen in de Süez-maatschappij zou opkoopen. Dit zal natuurlijk de gemoederen nog meer in beweging brengen dan zij reeds zijn over de gedachte, dat de Republiek op den loop der Egyptische zaken geen invloed meer kan uitoefenen. De afgunst jegens Engeland is er dan ook in den laatsten tijd niet op verminderd en zal nog toenemen, wanneer het niet gelukt de controle der westersche mogendheden over de Egyptische geldmiddelen weder ingevoerd te krijgen, en daartoe bestaat zeer weinig kans, daar Engeland ongezind is tot die controle mede te werken. Hoe grooter nu de verwijdering tussehen Engeland en Frankrijk dreigt te worden, zooveel te nauwer wordt de toenadering tussehen Engeland en Duitschland, dat er voor zichzelf belang bij heeft dat de Fransche republiek, alwaar het denkbeeld van een revanche-oorlog weder wordt verlevendigd, zooveel als doenlijk is, wordt geïsoleerd. Tussehen deze uitersten heeft thans de ltaliaansclie regeering haar plaats in genomen. Zij verklaarde jl. Zondag bij monde van den minister-president, die voor zijne kiezers eene rede voering uitsprak, dat Italië getrouw blijft aan de Europeesche overeenstemming. De Italiaansche regee ring doet pogingen om de vriendschap met Frankrijk aan de eene en met Engeland aan de andere zijde te versterken. Elk spoor van de jongste minder aange name voorvallen tussehen Italië en Frankrijk zal worden uitgewisclit, terwijl de benoeming van een gezant van beide zijden de wederkeerige welwillend heid in het helderste licht zal stellen. En wat de betrekking met Engeland aangaat, de regeering hoopt aan de volksvertegenwoordiging het bewijs overte leggen, dat een deelnemen aan de tusschenkomst in Egypte in strijd zou zijn geweest met Italië's inter nationale verplichtingen. "VVe zullen maar dadelijk beginnen met hetgeen het meest tegenwoordig aan de orde van den dag is, door meetedeelen dat de Gentraalwaarden in de laatste dagen goed prijshoudend ja, ietwat vaster waren naar aanleiding van een bericht, dat er aan de Centraal- maatschappij ook voorstellen tot fusie door de Rijn spoorwegmaatschappij zouden gedaan zijn. Daarbij zou den houders van gestempelde obligatiën de jaarlijksche uitkeering van de volle couponopbrengst gegarandeerd worden, terwijl den aand-elhouders en bezitters van scrips (uitgestelde schuld) een minimum uitkeering als over 1881 heeft plaats gehad zou gewaarborgd worden. Dit zou voorzeker geen geringe verbetering zijn en een blik op de kaart doet ons zien, dat eene samen smelting van de beide genoemde spoorwegen der Rijn spoorwegmaatschappij zeer te stade zou kunnen komen. De Centraalspoorweg loopt van Zwolle naar Utrecht, vanwaar de Rijnspoorweg gaat naar de beide groote havens Amsterdam en Rotterdam en bovendien 's-Gra- venhage en Leiden verbindt. De kortste afstand tus sehen het Noorden des lands, geconcentreerd te Zwolle, en de belangrijkste plaatsen in het drukste gedeelte van Nederland zou dan voorzeker zoolang de Zui derzee nog niet drooggemaakt is afgelegd worden langs de Rijn-Centraalweg. Het tweede meest besproken onderwerp is de da ling in de aandeelen en de Sinking-Fund Obligatiën der Louisville en Nashville Spoorwegmaatschappij. De eerste en tweede hypotheek obligatiën dier maatschappij, op onze noteering voorkomende, bleven ongevoeligde 3 pets. mochten zelfs nog tot 53 pet. klimmen. De Sinking-Fund stukken daarentegen daalden van 96 tot ruim 92 pet. Waarom leden deze stukken zoo en bleven de genoemde andere obligatiën ongevoelig, zal wellicht menig lezer zich afgevraagd hebben. Waarom? Wel doodeenvoudig, omdatSinking-Fund stukken minder waarborgen opleveren dan andere soorten waaruit gemakkelijk de slotsom is te trekken, dat dus bij ongunstige berichten voor de maatschappij gene meer lijden dan deze. Volkomen juist. Maar waarom bie den de Sinking-Fund-elfecten minder zekerheid? Omdat, belangstellende lezer, deze stukken een tweede hypothecair verband hebben op den South en North Alabama-spoorweg, welke door de Louisville en Nash ville spoorwegmaatschappij geëxploiteerd wordt en waarvan de netto-opbrengst nog niet mag geacht wor den de eischen ook der tweede hypotheek te kunnen dekken. Dit nu is niet het geval met de andere genoemde le en 2e hypotheek-obligatiën Louisville en Nashville. Mogen om die reden de Sinking fund stukken der Louisville-maatschappij wel voor geldbe legging geschikt geacht worden? Voor het antwoord hierop zij opgemerkt, dat die effecten door de Louis ville-maatschappij zijn uitgegeven, dat zij de debitrice is en dat zijuitdeelende over 1880 zes percent op haar aandeelenkapitaal wel »goed" mag geacht worden te zijn om zooveel bij te passen als de netto opbrengst der South- en North-AIabama-spoorweg- maatschappij bovengenoemd te weinig mochten be dragen. We kunr.en ons nu voorstellen dat de belang stellende lezer verklaart de zaak gevat te hebben, maar dat hij nog de vraag doetMaar waarom heeten deze 2e hypothecaire schuldbrieven, ten laste der. South en North Alabama-spoorweg uitgegeven door de Louis ville-maatschappij nu in 's hemelsnaam Sinking-Fund obligatiën Hierop nu zij geantwoord dat Sinking fund in plat Hollandsch wil zeggen schulddelgings- fonds en dat bedoelde stukken aflosbaar gesteld in 1910 door inkoop ter beurze waarbij de houders dus niet anders dan bevoordeeld kunnen worden vroeger afgelost mogen worden. Van 1885 al' zou tot dien inkoop worden overgegaan, waartoe een schuld- delgingsfonds, amortisatiefonds of Sinking Fund van 20000 dollars 'sjaars is aangelegd. Begrepen? De cert, van aandeelen Chicago N. W. preferred Stork, de vorige week genoteerd op 166 ktstaan thans 164%; deze daling is evenwel slechts schijnbaar, om dat inmiddels het 28e divivend betaalbaar is gesteld op hieronder genoemde bedragen. Met uitzondering verder van de Gert. Illinois, die van 138% tot 141516 verbeterden, leveren Ameri- kaansche Spoorivegwaarden niet veel verandering op. Bij de Loten ontwaren we eene verbetering van 94 tot 96% voor de Brusselsche 1879 en van 100% tot 109% voor de Oostenrijksche 1860, in verband vrij zeker met de ophanden zijnde uitlotingen, waardoor de fortuinnaloopers nu reeds bedwelmd worden. Egyptenaren 4 pet. verhoogd van 699/,6 tot 727,6 voor de Novembercoupon-betaling zou door eene bui tengewone maatregel gezorgd worden. Russen en Portugeezen iets vaster. Hongaren onveranderd, ondanks het bericht dat het tekort over het loopende jaar ook ditmaal door leening zal gedekt worden. Leenenleenen leenen maardat 's daar het toppunt van bekwame finan- ciëele politiek. Wat kan daarvan het eind zijn Wie zou het niet weten Turken weinig veranderd. Men zou trachten een nieuwe Turksche leening aan te brengen binnen kor ten tijd. Wie zou dat wel kunnen gelooven, die nimmer hoorde van de brutaliteit van sommige bankiers en de argeloosheid van het publiek, bewerkt door een aantal melkende tusschenpersonen RENTEBETALING. Chicago N. W. Spoorwegmaatschappij cert, van preferente aandeelen. 28ste dividend betaalbaar met f 49,van 10 aand. 24,50 5 4,90 1 Borssele. Als bewijsdat eene dienstbare haar meester trouw en eerlijk heeft gediend, zal wel kun nen aangemerkt worden het bemaken van de noodige fondsen voor een behoorlijk levensonderhoud. Bedoeld geval heeft zich in deze gemeente voorge daan met eene dienstbode, die ruim 42 jaar onafge broken bij eene familie in betrekking is geweest en wie daarvoor eene jaarlijksche inkomst van f312 ge durende haar leven is verzekerd. Maandag werden de havenwerken te Vlissingen bezocht door een talrijk gezelschap, grootendeels uit voorname ingenieurs en fabrikanten uit België be staande, voornamelijk met het doel de bestaande werken op te nemen in verband met een eventueel te ont werpen plan van een zeehaven voor Brussel. Sedert eenigen tijd wordt in de werkplaatsen dei- Koninklijke Maatschappij »De Schelde" te Vlissingen electrisch licht toegepast, dat uitnemend voldoet. Aldaar kwamen in de afgeloopen week 30 gevallen van mazelen voor. Jl. Zaterdag werd te Ter Neuzen een werkman, kostwinnende zoon eener weduwe, door twee op elkan der loopende waggons zoodanig gekwetst, dat hij een half uur later aan de gevolgen overleed. Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. Zondag waren wij te Watervlieteen Belgisch dorp even over de grenzen en aan de groote route van dit kanton naar Gent. Het was juist kermis. Een enkele blik slechts op het ruime marktplein deed ons opmerken, dat de kermis daar, al was het Zondag, m er aan zijne be stemming beantwoordde, dan ten onzent. Van pu blieke vermakelijkheden was niets te zien dan een draaimolen voor het jongere geslacht. Natuurlijk lokte een gebreveteerd dentist.e, die kosteloos proeven gaf van zijne behendigheid in het tandentrekken, een me nigte volks tot zich. Hij gaf hoog op van de won derbaarlijke genezingen bij gebruik van de zalf, kruiden enz., door hem te verkoopen, en na het eindigen van een rede, die een goed half uur duurde, was de koop lust zoo groot, dat zijn kermis goed was. Men kocht de kruiden, zalf enz.zoowel om de kiespijn te doen verdwijnen, als om wormen te verdrijven. Een echt wonderdokter. Het gewone Vlaamsch volksspel bleef niet achterwege. Vele francs waren met het gaai schieten te verdienenalleen op den hoofdvogel waren 100 fr. uitgeloofd. Was de gansche markt bedekt met uitgestalde goe deren, alshouten emmers, tobben en vaten, ijzeren ketels, blikwerk, timmermansgereedschap, kachels enz., rondom stonden de kramen, waarin sajet en wollen goederen de hoofdrol speelde. In België kan men voordeelig iets gebruiken. Zoowel in de nederigste herberg als in de grootste sociëteit betaalt men eene kluit, 5 cent voor een groot glas bier. Paling met een stuk brood kreeg men voor fr. Bij het vallen van den avond sloten de kramen en bijna alle bezoekers uit de omstreken begaven zich huiswaarts, misschien nog wel met de gedachte, dat ze in ons land veel mindere vrijheid genieten. Wij zagen ten minste op de publieke markt met de teer lingen spelen om een franc en hooger. Het katholiek kerkgebouw, grooter dan het Goesche, onmiddelijk aan de markt staande, stond open gedurende den namid dag. Wij zagen kermisgangers niet zeer eerbiedig pratende ja rookende, zich langs predikstoelen en al taar bewegen. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft ook de tweede vordering van den heer Van der Gant (firma Wamsteeker) tegen Jannetje Struik aan den eiseher toegewezen. (P. v. J.) Volgens eene mededeeling van den heer mr. Amersfoort in het »N. v. d. D.", bestaat er plan om uit China naar Amsterdam eene Yonk te bevrachten, geladen met voortbrengselen des lands, bestemd voor de koloniale tentoonstelling. De bezoekers van het theater oTivoli" te Arn- sterdam hebben Zondagavond het twijfelachtig genot gesmaakt, dat een kunstenmaker, die op een aanzien lijke hoogte boven den grond «werkte", viel en met gekneusde ribben werd weggedragen. Maandag kwam op de zandsteenfabriek tussehen Velzen en IJmuiden een der Werklieden te dicht bij de machine, waardoor zijne kleederen gepakt werden, en hij medegesleept werd, met het ongelukkig gevolg dat hij werd verbrijzeld. Te Rotterdam hebben zich in de vorige week elf gevallen van pokken voorgedaan. Te Morra (Friesland) kwam Zondagavond een vrouwspersoon aan de deur van een der ingezetenen, voorgevende, dat zij eene meid uit de buurt was en verzoekende voor haar meester een briefje van f100 te wisselen. De vrouw des huizes, die alleen thuis was, noodigde herhaalde malen de meid om binnen te komen, doch de bedriegster verzocht daarvan ver schoond te blijven. De vrouw zocht toen klein papier en geld op, en met dit papier in de éene en de lamp in de andere hand, ging zij naar de deur. Toen zij zich van de persoon wilde overtuigen, had deze zich het hoofd in den boezelaar gewikkeld, rukte het pa pier uit hare hand en koos daarop het hazepad. Het zoogenaamde bankbiljet van 100 bleek een papier zonder waarde te zijd. Een vreemde haas! Te St. Nicolaasga is een haas geschoten met witte ooren, dito voorpaoten, sneeuwblanke borst, alsmede een bles voor den kop en een band om den hals. Te Drumpt overleed Zondag een oud-strijder van Waterloo, Benjamin Balgoijen, 99 jaar oud. Zaterdagmiddag speelden twee knaapjes bij een boerenhuizing te Schildwolde, met een doosje lucifers. Zij trachten een vuurtje aan te leggen in de hoopen koren, die buiten stonden. Al spoedig stonden twee van die hoopen in volle vlam, zoodat er eene massa koren is vernield. Aan de brandweer van Noordbroek gelukte het nog bijtijds de naastliggende woningen te redden. De Iersche patriotische broederschap. Te Ar magh wordt thans een proces wegens hoogverraad gevoerd, waardoor reeds veel aan het licht is gekomen omtrent de toestanden in Ierland en te gelijker tijd veel wordt verklaard, dat tot heden nog geheimzinnig en onverklaarbaar was. Aangeklaagd zijn tien indivi duen, die beschuldigd worden, zich in Armagh en Monaghan met andere personen tot het plegen van moorden en andere misdaden /verbonden te hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat in genoemde graafschappen vroeger zoogenaamde «Ribbon societies" en andere geheime gezelschappen bestonden, die dooi den Amerikaanschen Ier Patrick Burns onder den naam «Irish patriotic brotherhood" tot éen enkel ge nootschap vereenigd werden, met het doel om grond eigenaars, rentmeesters, overheids-personen, politie-be- ambten en alle andere menschen uit den weg te ruimendie door het genootschap daartoe werden aangewezen. De leden van dit genootschap hielden geregeld hun vergaderingen en zoodra een «stuk werk" aan de orde waswerd geld ingezameld om het met alle kracht te kunnen uitvoeren. Het bestaan van dit genootschap was aan de overheid reeds sedert lang bekend maar zij beschikt thans eerst over de middelen om het met wettige middelen te onder drukken. Zondag bracht de bevolking van Brussel eene hartelijke ovatie van den oud-minister Charles Rogier, ter eere van het feest zijner 50jarige parlementaire ambtsvervulling. Des middags te twee uren begaf een ontzagwekkende stoet, met vaandels en muziek aan 't hoofd, zich van den Boulevard Anspach naar Rogier's w:oning, Rue Galilee no. 12, die hem bij ge legenheid van het nationale feest in 1880 is geschon ken. Hier werd den grijzen staatsman in zijn salon een adres van hulde en gelukwenscliing overhandigd, waarvoor hij met eeuige hartelijke woorden dankte. Daarna trok de geheele stoet, welke 3/4 uur gaans lang was, blootshoofds en juichende voorbij het een voudige huis, waar de held van het feest zich op het balcon geplaatst had, terwijl een berg van bloemkran sen en ruikers zich langzamerhand voor de deur op- eenstapelde. De menigte, die aan deze demonstratie deelnam, wordt op 50,000 menschen geschat. Het was een hulde, die grootsch in hare eenvoudigheid genoemd mag worden. «Le Bien Public", te Gent verschijnende, bevat een eerste heftig anti-semitisch artikel. Dr. Stöcker kan tevreden zijn Het blad beweert, «dat de Joodsche quaestie sedert 18 eeuwen dezelfde is gebleven: het is de strijd tegen Christus en zijn Goddelijke kerk; de middelen waarmede, de omstandigheden waaronder die strijd gevoerd wordt, zijn bijzaken." Meer dan zulke taal schijnt niet noodig om, als 't mogelijk ware in het vrije België, ook daar tooneelen uit te lokken als men te Balta en te Presburg heeft bijgewoond. «Le Bien Public" begint hier iets, dat het orgaan en zijn partij tot schande strekt. Er wordt te Parijs tegenwoordig een nieuw be roep uitgeoefend, nl. het kinder-wegen. De «weger" gaat met zijn goed ingerichte weegschaal van huis tot huis, weegt er de kleinen en geeft briefjes af, waarop hij het gewicht der kinderen nauwkeurig no teert. Uit die brieljes kan de huisdokter dan zien, of de kinderen geleidelijk, zooals zij moeten, in de eerste vijf maanden van hun leven 2025 gram toe nemen, dan wel stil blijven staan of achteruitgaan. Te Dransfeld, nabij Güttingen, heeft een brand gewoed, waarbij 38 woonhuizen en 45 bijgebouwen, waaronder eene brouwerij, in de ascli zijn gelegd. De studenten en militairen uit Göttingeu hebben ijve rig geholpen om het vuur te blusschen. Een wa genmaker, ten wiens huize de brand was uitgebroken, is onder verdenking van brandstichting in hechtenis genomen. Van alle kanten ontvangt men berichten over het vroeg invallen van den winter. In het Reuzen gebergte is reeds herhaaldelijk sneeuw gevallen, en zelfs in de straten van Ilirschberg kwam dit reeds voor. In Grauwbunderland, Uri, het Berner Oberland en Wallis ligt de sneeuw hier en daar 1 tot 2 meter hoog. De weg van Andermatt naar Güschenen is'in den vorigen winter nooit zoo door lawinnen bedekt als in de laatste dagen het geval was. Gelukkig, dat we hier nog schoon herfstweder hebben. Nog altijd houden in het noorden van Italië de zware regens aan, en in de overstroomde distric- sen wordt de schade steeds grooter. Van den wijn oogst komt te Vicenza, Belluno, Treviso, Rovigo en Venetie bijna niets terecht, maar over het geheele land genomen is de opbrengst vrij overvloedig. Men schat haar op 32 millioen hectoliter. Bij de wedrennen te Stupinigi in Italië, de zoo genaamde corsa dei Margari, verlieten twee paarden de baan en renden tussehen de menigte in, met het gevolg dat vijf personen, vier mannen en een jong meisje, op den grond geworpen en getrapt werden. De verschrikte dieren werden weldra opgevangen, en allen snelden toe om de ongelukkigen te helpen. Twee van hen stierven echter na weinige uren aan zware inwendige kneuzingen, terwijl ook voor het behoud van den derde gevreesd wordt. Volgens den correspondent van Daily News" wordt Arabi-bey, sinds hij aan de Egyptische auto riteiten is ovegeleverd, als een tuchthuisboef behan deld en wordt hem het noodigste onthouden. Men zegt, dat de Engelsche advocaat, hem als verdediger gezonden, niet eens bij hem zal worden toegelaten, omdat naar het heet diens hulp niet haten zal, daar de pleidooien in 't Arabisch moeten geschieden. Andere berichten luiden integendeel gunstiger. Zoo zou o. a. niet eens gebleken wezer. dat- Arabi schuld heeft aan moord en plundering. Wij gelooven echter dat, al zijn er geen bewijzen genoeg, men er wel zoeken en vinden zal om hem onschadelijk te maken. De steamer «Bendigo"op reis van Liverpool naar Demerary, is eenige dagen geleden, niet ver van Tuscar, te gronde gegaan. De kok en een passagier vonden den dood in de golven; de kapitein en 23 man redden zich in booten en werden, na vier dagen rondgezwalkt te hebben, door den schoener «Cobden" gered en Donderdag in geheel uitgeputten toestand te Swansea aan land gebracht; zij hadden in 'tgeheel geen water noch voedsel en bijna geen kleeding in de booten kunnen meenemen. In Indië zijn, volgens de uitkomsten van de jongste volkstelling, niet minder dan 21 millioen weduwen. Hedenavond ontlastte zich bover. onze gemeente en omstreken een hevig onweder, gepaard met harden regen. Door den bliksem moet, volgens waarneming op den stadhuistoren te Goes, op drie plaatsen brand veroorzaakt zijn. Het was echter te donker om met juistheid te kun nen bepalen, waar die branden plaatshadden. Naar gissing waren zij tussehen Hoedekenskerke en 's-Gravenpolder en in de richting van Wemeldinge. Andere geruchten spreken van Verseke, Bergen- op-Zoom en Ossenisse. 's-GRAVENHAGE11 Oct. Benoemd tot Rijks ontvanger te Millingen dhr. J. F. Eekelaarthans commies-verificateur te Ilansweert. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting heeft de kamer verklaard, dat, wegens beperking der consulaire rechtsmacht in Egypte, een tractaat aan de goedkeuring der kamer behoorde te worden onder worpen. De Minister van oorlog heeft eene nadere wettelijke regeling van het krijgsrecht in oorlogstijd en eene wijziging der instructie van fort-kommandantenin overeenstemming met den bestaanden toestand, toe gezegd. De kamer is gescheiden tot Dinsdag ter be handeling van verschillende ontwerpen. AMSTERDAM, 11 Oct. De toestand van het ka merlid Holtzman, die een zenuwtoeval heeft gehad, blijft zorgelijk. LONDEN, 11 Oct. Bij Gladstone is ingediend eene memorie ten bate van Arabi. De hulp van een ad vocaat schijnt dezen nu verzekerd. Mijnheer de Redacteur! EEN WANHOOPSKREET. «Er gaat een wanhoopskreet uit het land op. In een taal, die, hoe men verder over den toon denke, in elk geval van eene levendige overtuiging spreekt, vorderen mannen, die Atjeh kennen, en anderen, wien de verontrustende brieven van daar aangegrepen heb ben, redding door de liooge regeering uit een onhoud- baren toestand. Onze landgenooten en de vreemde lingen, die in het Oosten onder onze vlag strijden, worden vermoord, weerloos blootgesteld aan de aan vallen van een nog immer niet te bevredigen of on derworpen vijand, en met den dag neemt de ontevre denheid de wrevel onder hoog- en lager geplaatste militairen toe. Waar moet dat heen?!" Dit zijn de woorden in het hoofdartikel van het Nieuws van den Dag van Maandag jl. Waar moet dat heen vraagt elk Nederlander, vraagt elk vader en moeder, die hunne kinderen naar dat moordtooneel hebben zien henengaan, en die nog met

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2