1882. N°. 121. Donderdag 12 October. 69ste jaargang. Kleinhandel in Sterkedrank. Vergunning tot oprichting eener Stoommachine. UITOEFE\I\G Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 11 OCTOBER 1882. GOESCHE De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de piijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kenni9, dat door de firma Wed. 3. H. C. Kakebeeke Gz. vergunning ls verzocht om in het perceel wijk B no. 87 aan den Oostwal twee STOOM KETELS te mogen plaatsen en de fabriek uittebreiden ▼oorta dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 21 October 1882, des namiddags te éen uur, ter hunner vergader kamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gege ven tot het kenbaar maken en toelichten van bezwaren tegen «ie inrichting. Goes, den 7 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 2. O. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. VAN DEN BURGEHEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door J. VIERGEVER het verzoek ie ingediend, om vergunning tot het uit oefenen van den kleinhandel in sterkedrank in de zij - kamer van het perceel wijk E no. 114. Goes, den 11 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, H A R T M AN. Uit eene voorloopig opgemaakte rekening van de dit jaar te Goes gehouden Zeeuwsche tentoonstel ling voor nijverheidkunst toegepast op nijverheid, henevens wedstrijd voor den handwerksman blijkt dat tot het sluiten der ontvangsten en uitgaven slechts de helft van het garantiefonds zal noodig zijn. Over die helft zal dezer dagen bij de garandeurs worden beschikt. IJerseke. De gemeenteraadsvergadering van Maan dag was van veel gewicht. Behalve dat besloten werd tot uitbreiding der straatverlichting en het schenken van eene gratificatie, groot f20, aan den gemeente veldwachter voor zijne werkzaamheden als marktmees ter gedurende de kermis, nam de Raad, vooral op aandrang van den burgemeester, met 6 tegen 1 stem het besluit op de beide scholen in deze gemeente een tweeden hulponderwijzer aan te stellen en school no. 1 (dorp) in drieën te verdeelen in plaats van in tweeën, gelijk tot heden het geval is, en nog andere verbete ringen aan te brengen. Genoemde vermeerdering van onderwijzerspersoneel is vooral voor de school op het dorp zeer gewenscht, want aldaar is het onderwijs van 200 leerlingen aan twee onderwijzers opgedragen, welk getal in den win ter nog stijgen zal. Tholen. In de Maandag gehouden raadszitting is het pas gekozen lid de heer mr. J. II L. Van Buren geïnstalleerd en de heer Af. ff. Van Stapele tot wet houder gekozen in plaats van wijlen den heer N. D. P. Augustijn. Naar men verneemt wordt er door de concessiona rissen van de tramlijn Bergen-op-ZoomTholen ernstig aan gedacht die lijn over Tholen door te trekken tot St&venisse. Tevens zou dan een lijn worden aangelegd van Brouwershaven naar Vïanen en de verbinding tussehen beide lijnen door een stoomboot aan laatst genoemde plaats op Stavenisse en omgekeerd worden bewerkstelligd. Der lijn Bergen-op-ZoomTholen gaat het tot heden zser goed. Men spreekt zelfs van eene verlaging van het tarief van 25 tot 17% cent. Aan het verslag van den toestand der provincie Zeeland over 1881 is het volgende ontleend. Het aantal kiesbevoegden voor leden der Staten bedroeg 5454, tegen 5544 in 1880. Bij het onderwijs aan de openbare scholen waren 153 hoofden, 262 onderwijzers, 144 kweekelingen en 67 vak-onderwijzeressen werkzaam. Aan niet gesub sidieerde bijzondere scholt-n waren 32 hoofden49 onderwijzers, 49 kweekelingen, benevens 1 vak-onder wijzeres verbonden. Het getal der hoofden van en onderwijzers aan openbare scholen bedraagt dus 415 en met inbegrip der kweekelingen, die tot 1 Jan. 1886 nog als onder wijskracht in aanmerking komen, 559naar den maat staf van art. 24 der onderwijswet zouden er 691 onderwijzers noodig zijn. Het door het rijk volgens het 2e lid van art. 45 dierzelfde wet over 1881 verschuldigde voorschot van 30 pCt. der kosten van 'het lager onderwijs beliep f 120,611,47%. Aan de verschillende inrichtingen tot opleiding van onderwijzers waren 72 onderwijzers werkzaam en 417 leerlingen volgden het onderwijs. In 1881 zijn overleden 3916 personen, waaronder 397 levenloos aangegeven, of 2.076 ten honderd, ter wijl in 1880 overleden 4895 personen, waaronder 315 levenloos aangegeven, of 2.595 ten honderd. Er stierven in 1881 1467 kinderen beneden de 5 jarentegen 2420 in het jaar '1880, welk meer gunstig cijfer toe te schrijven is aan de omstandigheid, dat de kinder-diarrheedie in de maanden Augustus en September 1880 zoovelen ten grave sleepte, zich bijna niet vertoonde in de koude en natte maanden van het afgeloopen jaar. In 1881 zijn afgegeven 554 jacht- en 947 visch- akten, benevens 486 kostelooze vergunning.-n tot uit oefening der visscherij met éen vischtuig. Voor de jacht- en vischakten was verschuldigd f 14,822,28, 349 personen werden wegens overtredingen der wet op de jacht en visscherij bekeurd. Voor het armwezen is uit de gemeentekassen be taald f 135,992,39. Wegens verhaalden onderstand en als subsidie in de kosten van verpleging van krank zinnigen van het rijk en de provincie is f4242,34 ontvangenzoodat het armwezen aan de gemeenten f 130,119,41 heeft gekost. De luit. ter zee 2e kl. H. O. J. Verschoordie nende aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Uar- nix, wordt met 16 dezer gedetacheerd te Leiden. Het centraal-comité tot het inzamelen van gelden voor de nagelaten betrekkingen der bemanning van Zr. Ms. rammonitor Adder en het verdeelen dier gelden heeft zich in zijne jongste vergadering samen gesteld en den vice-admiraal X. DeHaes te Willems oord tot president gekozen. Het comité verzoekt beleefd aan de sub-commissiën, die zich met het in ontvangst nemen van gelden voor dat doel hebben belastde geldendie tot dusverre bij haar zijn ingekomen, aan den heer jhr. C.Hartsen, Frederiksplein no. 34 te Amsterdamte willen in zenden. Het aantal weezen, verpleegd doorde goede zorgen der ^Maatschappij tot opvoeding van Weezen in het huis gezin", bedraagt volgens het 8e jaarverslag reeds 165. Bij vernieuwing zij op de nuttige werking dezer maat schappij de aandacht gevestigd. Zij vraagt niet, van welk geloof de kinderen zijnzij heeft ze reeds van elke gezindte verpleegd en doet dit nog. Het nadeelig saldo is in 1881 weer met f 900 vermeerderd en bedraagt thans f2500; maar toch is de maatschappij niet ontevredenhaar contribution nemen toe, en zij blijftgiften ontvangen voor kapitaalvorming. Mochten zij, die met ruime middelen gezegend zijn, deze maatschappij in staat stellen haar liefderijk werk met kracht voort- tezetten Naar men uit Leiden aan het Vad. mededeelt, is het bericht, als zou de werkstaking aan de fabriek van de heeren Be Ileijder Co., aldaar, als geëindigd te beschouwen zijnniet juist. Slechts 21 werklieden toch zijn in de vorige week weder geplaatst; 21 an deren zouden Maandag weder geplaatst worden, terwijl het nog onzeker is, wanneer de andere 21 een plaat sing zullen krijgen en of zij allen weder zullen aan genomen worden. Ook hebben drie industriëelen zoowel aan de heeren Be Heijder Co. als aan de werklieden (aan de laatsten door tusschenkomst van de Leidsohe afdeeling van het Ned. Werkliedenverbond) hunne bemiddeling thans aangeboden, op den grondslag van beide par tijen gehoord. De werklieden hebben verklaard die bemiddeling te willen aannemen, doch de heeren Be Heijder Co. hebben haar vooralsnog geweigerd zich echter bereid verklarende alle mogelijke inlich tingen ook aan die heeren te willen geven. Voor de broodelooze werklieden der fabriek is bij" het centraal bestuur van het Algem. Nederl. Werk.- Verbond aan giften ontvangen f 317,12. Het getal leden der vereeniging tegen de kwak zalverij, sinds de vorige maand nog met 14 toegeno men, bedraagt thans 500. Naar men meldt, bedraagt het aantal adspiran- ten voor het examen van surnumerair bij de directe belastingen en accijnzen 41. Oost-IndiK. Overgeplaatst bij het garniz.-bat. van de Z. en O. afd. van Borneo de le luit. F. H. Bonner, van het 3e depot-bat. Benoemd tot verificateur 4e kl. bij de in- en uit voerrechten cn accijnzen 11. F. De Jongh Swemer. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. 'In de Dinsdag gehouden zitting is besloten het verslag der enquête over den toestand der exploitatie van spoorwegen te doen drukken en aan de Regeering medetedeelen. De heer Van der Schrieck interpelleerde de Regeering over het bezwijken der slui6 bij Crevecoeur en vroeg inlichtingen omtrent de oovzaken van het onheil en omtrent de maatregelen, reeds genomen of alsnog te nemen, ter voorkoming van grootere rampen. De Minister van Waterstaat verzekerde dat in tijds maat regelen zijn genomen en dat de sluis de hoogë winter- standen niet keeren kan. De Noord-Brabantsche en Limburgsche afgevaardigden drongen op verbetering van den toestand aan en op spoedige behandeling van het ontwerp tot verlegging van den Maasmond. De Minister sloot zich daarbij aan. De al'deelingen der Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over de staatsbegrooting (algemeene be schouwingen, hoofdstukken, staatscolleges, nationale schuld, onvoorziene uitgaven en middelen) de heeren Schaepman, De Beaufort, Gleichman, Roëll en Van Houten, en tot rapporteurs over de begrooting vuor buitenlandsche zaken de heeren Van Heeckeren, Van Delden, De Vos, Viruly en Mees. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Beroepen te 's-Ileer Hendrikskinderen en Wisse- kerke ds. B. Wielinga, te Kruiningen. Aangenomen het beroep naar Hooge Zwaluwe door ds. E. M. Van Ilsendijk, te lCattendijke. Voor het beroep naar Oud-Vossmeer heeft ds. W. De Lange, te Goedei'eede, bedankt. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag gewezen de volgende vonnissen tegen lo. A. De R., 13 j., en M. P., 15 j., beiden te Colijnsplaat, wegens diefstal, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 2o. P. K., 40 j., werkman te Ter Neuzen, wegens beleediging, veroordeeld tot eene geldboete van f 12 c. e. 3o. P. F. V., 13 j., te Hulst, wegens mishande ling en verwonding, veroordeeld tot 3 dagen cell. gev. straf c. e. 4o. A. L., 22 j., landmansknecht te Zaamslag, wegens mishandeling veroordeeld tot f 8 boete c. e 5o. A. D., 20 j., en D. M., 21 j., arbeiders te Hoek, beschuldigd van het afbreken van hoornen, de le veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf en f8 boete, de 2e vrijgesproken. 6o. S. De C., 20 j., dienstmeid te Koewacht, we gens diefstal, veroordeeld tot 15 dagen cell. gev. straf c. e. 7o. L. R., 15 j., veldarbeidster te Stoppeldijk, we gens diefstal, veroordeeld tot f3 boete c. e. VERSLAG omtrent den toestand der Visseherijert in de Schelde en Zeenwselte- Stroomen In 1881, uitgebracht door het dngelijkseh bestuur. (Vervolg en slot.) De Mossel-visscherij, die zich gunstig liet aanzien, is integendeel zóo ongunstig geweest, dat geen tweede voorbeeld er van aan te wijzen is. 1881 was een ongelukkig jaar voor de mosselvisschers. Met genoegen kan gemeld worden, dat het in het verslag over 1877 door den hoofdopziener aangegeven denkbeeld van bet verpachten der hoofden van West- Kapelle, Cadzarrd, enz., steeds op ruimer schaal wordt toegepast door de polderbesturen. De pachtsom, die steeds hoogev wordt en dit jaar omstreeks f4000 bedroeg, is volstrekt geene onverschil lige bate voor de polderbesturen, en uit dezen prijs blijkt tevens dat het bezit van dit zaad voor de vissehers ook geene onverschillige zaak is. De aflevering der Wester-Schelde kan men dit jaar op niet meer dan 28000 hectoliter berekenen, waarvan de le qualiteit f3 en de 2e f2,50 bedong. De verpachte bank van Wester-Schouwen leverde dit jaar ongeveer 1900 ton op, die eene waarde van f 2,50 per ton hadden. Was dit zaad vroeger wegge haald, dan was de tweede val, die nu op de eerste geheel weggestorven is, den pachters ook nog ten goede gekomen, en hadden de latere stormen ook niet zooveel verlies veroorzaakt, als nu nog geleden is. Hoewel de groote mossels van de Ooster-Schelde zeer slecht van visch waren, kon er wegens den ge ringen voorraad toch nog van fl,80 tot f2,25 per ton voor bedongen worden. Te Antwerpen werden de mossels van de Grevelingen, die goed van visch en vet waren, met f 3 tot f 4,25 per ton betaald. Daar de Antwerpsche ton echter iets grooter is dan elders,'is deze prijs slechts schijn baar zoo hoog. Op de Ooster-Schelde hielden zich 5 vissehers met de Kreukel-visscherij bezig. De voornaamste vangplaat- sen zijn de Keeltje, Jans- en Roggeplaten en de Kabel jauwsplaat, welke laatste plaat wel de minste hoeveel heid doch daarentegen de grootste exemplaren oplevert. Deze vissehers konden bij goed weer tot 1 ton per hoofd en per week rapen. Ook kochten zij de kreukels op van de lieden, die langs den vasten wal zich met kreukelsrapen onledig houden. Voor deze laatsten was de vangst echter niet bijzon der winstgevend, daar zij slechts 30 cent per 5 liter van de vissehers ontvingen, en hard moesten rapen om 5 liters bij elkander te krijgen. De vissehers maakten 14 francs per ton in België, waarheen alle kreukels vervoerd worden. Op de Wester-Schelde was de vangst slecht, in het geheel kan men rekenen dat er niet meer dan 1000 liter gevangen werden, die 8 a 9 cent per liter op brachten. Op de Wester-Schelde, waar de Krabhen-visscherij meest door Belgische vissehers gedreven wordt, werden omstreeks 800 emmers gevangen. Op de Ooster-Schelde waren in het Dijkwater en aan den hoek van Bommenede drie vissehers ettelijke weken met deze visscherij bezig; zij konden 2 a 3 balen per dag vangen. De geheele vangst bedroeg echter niet meer dan 150 balen. Ook deze vangst gaat uitsluitend naar België, waar men soms 6 a 8 franc per haal bedingen kon, ofschoon het bekend is dat eene partij van 8 baten sléchts 20 francs opbracht. Gaat men echter na hoe klein de krabben in den regel zijn, die verzonden worden, dan is het bevreem dend dat er nog zooveel voor bedongen wordt. In het afgeloopen jaar werden de volgende Consen ten afgegeven'. Consenten bedoeld bij art. 8 van het reglement: aan ingezetenen van België 105, aan Nederlanders 683, verdeeld als volgt: ingezetenen van Zeeuwsch- Vlaanderen 307, van Walcheren 38, van Zuid-Beve land 77, van N.-Beveland 2, van Tholen 72, van St. Philipsland 2, van Schouwen-Duiveland 127, van N.-Brabant 51, van Z.-Holland 7. Consenten, bedoeld bij art. 86 van het reglement, 53. Kleine consenten, volgens art. 8c, 1223. De statistiek der verzending van oesters en mos selen wijst de volgende cijfers (kilogrammen) aan: Station Bergen-op-Zoom, oesters, a naar België 106,958, 6 naar Duitschland 33,462, c naar Engeland over Vlissingen 442,827, d naar Nederland en Enge land over Rotterdam 29,063, te zamen 612,310. Mos selen, als boven: a 1,630,326, 6 5184, c 960, d 23,640, te zamen 1,660,110. Station Kruiningen, oesters als boven: a 190,508, 6 289,511, c 321,223, d 133,679, te zamen 934,921. Mosselen als boven: a 30,800, 6 cd 1045, te zamen 31,845. Station Moerdijk, oesters nihil. Mosselen als boven a 105,800, 6 217,456, c d te zamen 323,256. Algemeen totaal: oesters 1,547,231 kg., mosselen 2,015,211 kg. De verzending in 1880 bedroegoesters 1.172.415 kg, mosselen 2 509,386 kg. In 1881 zijn dus 374,816 kg. oesters meer, doch 494,175 kg. mosselen minder verzonden. Het oeruoer eau schelpdieren geschiedde in 1881 door het kanaal door Z.-Beveland met 2553 vaartuigen, metende 30,787 tonnen, zijnde 214 vaartuigen en 1752 tonnen meer dan in 1880; door het kanaal door Wal cheren met 219 vaartuigen, metende 2973 tonnen, zijnde 26 vaartuigen en 313 tonnen meer dan het vorige jaar. Buitenlandsch Overzicht. Engeland heeft eindelijk de Porte eens bescheid ged aan op haar vraag hoe het met de Britsche troe pen in Egypte zou gaan. Het berichtte, dat een deel der Britsche strijdmacht reeds vertrokken was en dat de regeering hoopt de rest spoedig te doen volgen. Of die hoop verwezenlijkt zal worden betwijfelen wij, want er valt nog veel te regelen, en Engeland zal altijd wel maatregelen nemen, opdat dergelijke tooneelen voor het vervolg niet meer kunnen plaats hebben. Bovendien weerspreken de laatste berichten de be tuiging, dat de rust er verzpkerd is. In ieder geval

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1