Gunters, zijn somnambule en zijn geneeskundige. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. aaar België van haring in verschen toestand in kleine mandjes, welke proef echter, hoewel met aanvankelijk gunstig resultaat genomen, gestaakt werd; de reden dier staking bleef ons onbekend. De Ansjovis-visscherij, die zich aanvankelijk niet gunstig liet aanzien, verbeterde spoedig en de visschers eindigden met een zeer gunstig jaar te maken. De totale vangst van de visscherijen op de Ooster-Schelde bedroeg 490 ton. De vangst, hoewel evenals altijd voor de verschillende visscherijen zeer ongelijk, was echter voor allen góed te noemen. Niet het minst droegen daartoe de bedongen prij zen bij. Hoewel door de groote vrees van enkele visschers dat zij hunne ansjovis niet zouden kunnen verkoopen, niettegenstaande het bekend was, dat de ansjovis-vis- scherij in de Zuiderzee een zeer ongunstig verloop had en de aanwezige voorraad van vroegere jaren zeer gering was, de markt te Bergen-op-Zoom met f155 opende, rees die prijs spoedig tot f160, f 165 en later tot f180 per ton. Deze prijzen en de meening, dat die geen stand zouden houden waren oorzaak dat de visschers, die ook kleinhandel in ansjovis drijven, zóo veel verkochten, dat zij later van hun eigen visch te Vlaardingen voor f200 per ton terug moesten koopen om aan de vraag van hunne gewone cliëntelle te kunnen voldoen. Wat de Westerschelde aangaat, is het steeds moei lijk met juistheid eene opgaaf van de totale vangst te geven. Niet alles wat gevangen wordt komt in het zout, want enkele visschers brengen de groene ansjevis dade lijk na de vangst te Antwerpen ter markt, waar men zegt dat ze duur betaald wordt. Volgens later van welwillende en betrouwbare zijde ontvangen opgaaf bedraagt de totale vangst voor al de visscherijen echter ton, hetgeen voor de Westerschelde eene be vredigende vangst genoemd kan worden. De vangst van andere vischsoorteu in de weeren, zooals spiering, bliek, schol, tong, post enz., was van gesne beteekenis. Ook de vangst van rog was van weinig belang. Wel bracht een enkele visschrij er in eene week 100 a 150 aan, doch de andere vissche rijen vingen maar weinig. De meeste rog werd naar Belgie verzonden, het overblijvende vond koopers tegen 40 a 50 cent per stuk. Van meer belang was de elfvangst; deze variëerde van 3 tot 28 stuks per tij en per visscherij. In de haringweer aan de Ouwerkerksche Vley werd ongeveer 40 stuks gevangen. De prijs varieerde van f 1 tot 50 cent per stuk. Nu en dan werd in de weeren op de Ooster-Schelde •en zalm gevangen; hoewel meest kleine, waren er toch een paar onder van 22 a 23 halve Kgr. per stuk. De baringweeren in de Bathsche Vley schijnen een bijzonder rijk zalmjaar gehad te hebben. Volgens vrij betrouwbare inlichtingen zijn daar niet minder dan 15 zalmen gevangen, terwijl men zich in de vangst van 70 eltten verheugde. De hoofdopziener betreurt het zeer de gelegenheid niet gehad te hebben om de zekerheid te verkrijgen tot welke zalmsoort de gevangen wordende behooren, hij vermoedt echter dat het de zeeforel en niet de gewone Rijnzalm ia. Depeepvangst daarentegen, die vroeger op de Ooster- schelde nog al eens belangrijk kon zijn, was ook dit jaar weder van geene beteekenis. Een enkel tij werd er wel door een enkelen visscher een honderd stuks groote gevangen, doch overigens bepaalde het zich tot hoogstens 50 stuks per tij in de Gierstroomen. Evenzoo als in vorige verslagen medegedeeld werd, moeten wij omtrent de Paling-visscherij op de Ooster- sehelde ook nu weder zeggen dat zij aldaar van geen beteekenis is, en geene afzonderlijke visscherij uitmaakt. Over het geheel heeft de Qarnalenvangst aan de visschers geen voordeel opgeleverd, alleen de Arne- muidsche visschers hebben daarmede goede zaken ge maakt Wat de publieke Oester-visscherij aangaat, kunnen wij slechts herbalen, wat in het vorige verslag daar omtrent gezegd is, nl. dat zij geene beteekenis meer heeft. De vangplaatsen waren nog even als toen, bij den Plompen toren, bij den val van Zierikzee en in de Grevelingen voor het Dijkwater. De zoogenaamde kunstmatige oestercultuur kan zich ook op geen best jaar beroemen. Wel valt er over den broedval niet te klagen, deze schijnt zelfs rijk te zijn geweest, maar over het algemeen was me a met het naar zee brengen der pannen iets te laat, waarvan het gevolg was, dat de aanslag op de pannen over het geheel genomen slechts eene goede middelmatige was. Wel waren er pannen, waarop zich 100 broedjes gehecht hadden, doch men kan het gemiddelde van den aanslag op de pannen, voor het •ostelijk deel der Oostersclielde niet hooger dan 25 a 30 stellen; voor de Zandkreek, den oever van Noord- Beveland en Ouwerkerk was de gemiddelde aanslag iets lager. Het aantal uitgebrachte pannen op de Ooster- schelde bedroeg omstreeks elf millioen en voor de overige plaatsen nagenoeg 175 duizend stuks. Dat de pannen over het geheel wat laat gelegd waren is daaruit op te maken, dat op de het vroegst gelegde pannen de meeste aanslag werd waargeno men, welke aanslag tevens groot was, terwijl de later gelegde pannen zeker een derde minder aanslag had den en de oestertjes veel kleiner van stuk waren, welk verschijnsel steeds opgemerkt wordt. De aan slag op de schelpen is redelijk goed te noemen. Schelpen van de ovale slijkmossel met 10 en 15 broed jes erin werden meermalen gezien, en met 5 erin kwamen veel voor. Een nieuwe industrie Werd dit jaar bekend, nl. dat pachters van perceelen gedeelten daarvan aan anderen verhuurden tot het leggen van pannen tegen «en zekere som per duizend, welke pannen met broed en al of het broed alleen, nadat het van de pannen afgestoken is, dan weder aan anderen verkocht werd. Of deze wijze van handelen wel in het algemeen be- lang is durven wij niet beweren. Het kan toch zeer goed voorkomen, dat op die wijze het recht om zich op de oesterperceelen te bewegen, verkregen wordt door personen, ten opzichte van wie dit juist niet het meest gewenscht is. Bij het afsteken der pannen bleek, dat sommige oesterkweekers meer oesters hadden dan zij op de in hun bezit zijnde zaaigronden konden bergen, en ook daardoor ontstond in het voorjaar groote handel in het rijkelijk gevallen en goed door den winter geko men broed van het vorige jaar. De gewone prijs was f5 per duizend, en in het late najaar is voor dezelfde oesters, die door den goeden zomer prachtig ontwik keld waren, 140 per duizend geboden; de koopers leden dus geen schade. Een voordeelig jaar is het echter voor slechts zeer enkelen geweest. De invloed van den slechten aanslag van 1879 deed zich ruimschoots gevoelen, terwijl de N. O. sneeuw storm van 18 Januari en oqk latere stormen belang rijk* schade aanrichtten. Het vooruitzicht voor het volgende seizoen is ge lukkig beter, en loopt de weersgesteldheid mede, dan zullen de afleveringen in het najaar van '82 belangrijk hooger zijn. De nieuwe soort collecteurs, waarvan wij in het vorige verslag met een enkel woord gewag maakten, hebben dit jaar niet zoo goed voldaan. Het kalken der kralen of buisjes scheen nog al iets te wenschett overgelaten te hebben en naar het daarop gehechte broed te oordeelen, waren ook zij wat laat,in de Schelde uitgebracht. Van de nieuwe soort hospitalen is dit jaar niet zooveel gebruik gemaakt als onze hoofdopziener ver wachtte. Door de firma de Wed. J. C. Massee en Zoon te Goes werden soortgelijke bakken van geperforeerd zink in den handel gebracht. Of deze al eenige af trek hebben en of zij voldoen, is ons onbekend gebleven. Ten gevolge van het bezoek van onzen hoofdopzie ner aan de tentoonstelling te Berlijn in 1880, werd door hem een model voor eene oesterkor ontworpen, die bij het visschen nooit onklaar vallen kan. Vol gens dit plan werd eene kor gemaakt, die door een paar der voornaamste oesterkweekers beproefd werd. Het oordeel erover is, dat op ondiepe viscbplaat- sen deze kor minder, doch in dieper water uitstekend voldoet. De prijs der leverbare oesters was dit jaar hoog, de oorzaak daarvoor was niet ver te zoekener was geen voorraad. De markt opende met f 70, waarvoor slechts weinig verkocht werd, steeg spoedig tot f80,85 en 90, voor welke laatste prijzen de grootste afzet plaats vond. Later werden nog ettelijke duizend stuks voor f100 per duizend van de hand gezet. Hoewel, zooals reeds gezegd is, enkelen een goed jaar gemaakt hebben, is deze tak der visscherij over het geheel zeer onvoordeelig geweest. (Wordt vervolgd). Onder dezen titel schrijft dr. J. C. Bolle, te Mid delburg, in het laatste nommer van het Maandblad van de vereeniging tegen de kwakzalverij o. a. het navolgende •Maandag 11 September bevond ik mij in 't Schut tershof alhier en ontmoette daar den Commissaris van politie, die wacht scheen te houden. Hij deelde mij mede, dat de familie Gunters, vergezeld door een geneeskundige uit Leiden, eene séance hield. De com missaris noodigde mij uit om er binnen te gaan, en volgaarne gaf ik aan dat verzoek gevolg. Ik vatte post aan de deur, teneinde te voorkomen, dat de fa milie op de hoogte werd gebracht, welk bezoek haar te wachten stond. Binnen gekomen, werd ik welkom gelieeten door mejutfrouw G. C. Gunters, clair-voyante, gezeten op een keurige canapé, door den heer H. C. Gunters, magnetiseur, en door den zeer geleerden heer J. Kim- mel, plattelands heel- en vroedmeester uit Leiden. Het gezicht van den laatste herinnerde ik me dade lijk, en ik was een weinig bang, datj hij mij zou her kennen. Ik gaf voor ziek te zijn en hulp bij hen te zoeken. De magnetiseur verzocht mij plaats te nemen naast de juffrouwdaarop vroeg Kimmel zeer plechtig, of hij mijn familienaam mocht weten, dien ik hem opgaf. Onmiddellijk daarop verrees de magnetiseur van zijn stoel, naderde met deftigen tred de canapé, stroopte zijn jasmouwen op, en maakte eenige gri massen voor en over de juffrouw's gezicht, die spoedig den indruk trachtte te maken, alsof zij sliep. De magnetiseur hernam zijn plaats aan de ronde tafel; tegenover hem zat Kimmel, die met gapenden mond en domme oogen de wijsheid opving van de lippen der clair-voyante. «Geef mij uw linkerhand", klonk het, niettegen staande den magnetischen slaapheel duidelijken dadelijk voldeed ik aan haar billijk verzoek. Met ernst voelde zij m.jn pols en betastte met de andere hand mijn schedel en rug. Daarop sloeg zij haar hoofd in den nek; de oogen gesloten en steeds mijn pols vasthoudende, stotterde zij den naam mijner ziekte, van welken onzin ik alleen het woord fluïdum heb verstaan. Zij beweerde, dat ik, naar boven kij kende, duizelig werd, dat ik loopende, elk oogenblik op mijn knieën viel, dat ik veel last had van beklem ming op mijn keel en dat ik 8 jaar geleden (I!) vree- selijk was geschrokken. Ik vroeg of dat alles levens gevaarlijk was, waarop zij een heel bedenkelijk gezicht trok, maar eindigde met de verzekering te geven, dat het wel zou schikken, indien ik haar medicijnen trouw gebruikte, precies opvolgde, wat zij mij verder had mede te deelen, en om de drie weken terugkwam. Met plechtigen ernst dicteerde zij aan Kimmel het recept, dat, dom genoeg, niet dadelijk door den zeer geleerde werd begrepen. Buskruit 3 scrupel snapte hij o. a. niet en meende blijkbaar verlegen Bismuth te verstaan, waarop zij met een heel nijdig gezicht Buskruit herhaalde. Als een veroordeelde zat ik den verderen loop van het consult aantehoorenik vond het nog al vervelend steeds mijn hand in de hare te mogen leggen, want mijn pols gaf zij geen oogenblik uit haar vingertoppen. Nadat zij eene poging had gewaagd mijn inaag te betasten, en daarna een tweede recept had gedicteerd, dat even geduldig door Kimmel werd geschreven, liep het consult op zijn einde, en kon ik de twee recepten, die op tafel gedeponeerd werden, in bezit nemen. Kimmel scheen toen echter jaloersch op de juffrouw te worden; hij vroeg me zeer vrijpostig om rechtop te gaan staan met de beenen bij elkaar en gesloten oogen. Het lustte mij de comedie nog een oogenblik vol te houden; ik voldeed gedeeltelijk aan zijn verzoek, nam de gevraagde positie aan en toen hij mij de oogen wou sluiten, keek ik hem lachend aan, de ver zekering gevende, dat ik niet aan tabes leed. Ik ge loof niet, dat Kimmel toen nog recht bemerkte, dat hij gefopt waseen minuut later werd het duidelijker. Mij dunkt, ik had lang genoeg met mij laten sollen; ik walgde van den boel en vroeg Kimmel of hij zich niet schaamde. Toen herkende hij mij, wat hij blijk baar maar half grappig vond. Het scheen niet, dat de clair-voyante of de magne tiseur eenig medelijden gevoelde met Kimmel, en zij zouden mijn bezoek stellig dadelijk vergeten zijn, in dien ik er niet voor zorgde, dat het muisje een staartje heeft. Als plaatsvervangend lid van den Geneeskun digen Raad heb ik op mijn ambtseed proces-verbaal opgemaakt en mejuffrouw Gunters aangeklaagd, dat zij onbevoegd geneeskunst uitoefent en dus in strijd handelt met art. I der Wet van 1865 (Stbl.no. 60) en wel om de volgende redenen 1. omdat zij, in haar oog althans, eene complete ziekte-geschiedenis maakt, zonder hulp van een ander 2. omdat zij den patient betast, waar zij zulks noodig acht voor de diagnose 3. dat zij de prognose den patient mededeelt; 4. dat zij de geneesmiddelen dicteert, preeies op geeft hoe groot de hoeveelheden moeten zijn en ook precies de gebruiksaanwijzing aangeeft. Jammer dat Kimmel, die in mijn oog veel lager staat dan de juffrouw, door de wet niet te treffen is. Hij verschuilt zich achter een diploma, dat hem door de eene of andere provinciale Commissie ter kwader ure is uitgereikt. Het eenige, wat wij kunnen doen, is Kiramel's gedrag publiek te maken en te zorgen dat het bestuur der Leidsche Vereeniging van genees kundigen weet, hoe hun medelid zich hier heeft aan gesteld. Voor het eerste dient de mededeeling in dit blad, aan het tweede meen ik voldaan te hebben door aan de vereeniging er kennis van te geven. De grap heeft mij f5 gekost, veel te duur, indien het blijkt dat de Justitie onmachtig is dat geknoei tegen te gaan; maar ik vlei me met 't tegendeel. In elk geval zal ik het genot smaken Kimmel als ge tuige te zien in een zaak, die stellig winstgevend is, maar hem vernedert tot kermispaljas. De recepten wil ik den lezer sparen, het zou een herhaling zijn van den vroeger reeds gepubliceerden onzin. Den loop van het proces hoop ik later mede te deelen." De leider der Engelsche conservatieven Northcote is druk aan het agiteeren in redevoeringen tegen de regeering, terwijl ook Gladstone onlangs bij zijn bezoek aan Penmoenmawre een toespraak hield. Natuurlijk is de Egyptische oorlog bij al die ge legenheden de hoofdschotel van het menu, en keurt de conservatieve leider de gausche houding der regee ring in dezen sterk af, terwijl de premier eene lofrede hield op de groote belangeloosheid van Albion. De toekomst zal daarover uitspraak doen en eerst aan het einde dezer maand zullen de mogendheden iets naders van Albion's plan met Egypte vernemen. Duitschland moet vooral erop gesteld wezen dat er weêr eens eene conferentie worde gehouden. Offi cieel heeft Riaz-pacha bekend gemaakt, dat de rust en veiligheid in Egypte weêr in orde is. De Lesseps heeft een lans gebroken voor Arabi en heeft verklaard ter beschikking van het gerecht 16 brieven of telegrammen in 't Arabisch te houden, waarin wordt geconstateerd, dat Arabi en hij geheel buiten de politiek om beoogden de onzijdigheid van het kanaal te handhaven en het leven en eigendom van de in Egypte gebleven Europeanen te beschermen Dezen, ten getale van 15000, konden, dank zij de bevelen van Arabi, te Ismaïlia gastvrijheid vinden en in veiligheid Port-Saïd, jAlexandrië of hun land be reiken. Toch zal dit pleidooi, meent men, Arabi niet helpen. Men beweert dat zijn lot onherroepelijk is beslist, en volgens Daily News zijn de Khedive en de Sherif beiden van oordeel dat voor den vrede des lands zijn executie noodzakelijk is. Zaterdagmorgen is zekere Hadja Mustapha, die verschrikkelijke wreedheden pleegde, ter dood gebracht. Er zullen voor de quaestie der schavergoedingen, tengevolge van den opstand en voornamelijk den brand en het plunderen van Alexandrië, twee commissiën worden ingesteld, van welke de eerste, samengesteld uit vertegenwoordigers der mogendheden met inbegrip van Griekenland, de eischen tot schadevergoeding zal onderzoeken, en de tweede zich met de middelen van betaling zal bezighouden, daar het Egyptische gouver nement weigert voor dit doel af te staan de inkom sten, voor de publieke schuld bestemd. Waar zal het geld dan vandaan moeten komen? In Ierland zijn weer een paar moorden beproefd. Twee landagenten reden verleden Donderdagavond van Killala naar Ballina, en ontkwamen ternauwernood den dood. Een of andere Ier gaf zijn vaderlandsliefde lucht door van achter een heg op die mannen te schieten. Den volgenden avond werd nog zoo'n helden stuk bedreven in diezelfde streek. Een kruidenier, die dicht bij Ballina wat land heeft, wandelde langs een van zijne akkers; een onbekend man ging naar hem toe, en schoot hem met een revolver in de zijde. Het schot trok de aandacht, verscheiden menschen kwamen er op af en grepen gelukkig den moordenaar in zijn vlucht. Een aangenamer tijding voor de rust van dat deel van het vereenigd koninkrijk komt uit New-York. Het zoo beruchte Landliga-fonds is, tengevolge van scheu ring onder de leden der Landliga zelf, opgeheven nadat het drie jaar bestaan heeft, en een aanzienlijk bedrag verzamelde. Uit Riga wordt geschreven dat de agrarische be weging in Rusland vooral in de Oostzee-provinciën, van dringenden aard wordt en eene uitbarsting doet duchten. Met zekerheid meldt men, dat in laatsten tijd op vele plaatsen benden gewapende boeren zijn gezien, die onder het uiten van bedreigingen tegen de grondbezitters zich op het zien der gewapende macht in de bosschen terugtrokken en thans sommige streken onveilig maken. Dezer dagen werd een grond eigenaar op weg naar zijne woning vermoord. Een ander kreeg een dreigbrief van een zoogenaamd uit voerend comité. Het heeft er dus al den schijn van alsof men daar de Iersche tooneelen zal zien herhalen. 's Heer-Arendskerke. Het bestuur der Kolenver- eeniging alhier deed Zaterdagavond rekening en ver antwoording over het afgeloopen jaar. Daarbij bleek, dat aan de leden de aangevraagde ruim 1700 hectl. steenkolen voor den matigen prijs van 63 cent per hectl. vrij in de bergplaatsen of 53 cent vrij op den wagen afgeleverd waren. Het bestuur verdient lof voor de genomene voorzorgen, daar aan een flinke maat en een puike qualiteit niets ontbrak. Beide altredende bestuursleden werden dan ook door de aanwezige leden met algemeene stemmen herkozen. De firma Engels, handelaar in granen te Am sterdam, heeft hare betalingen gestaakt. Op de beurs te Rotterdam wordt dat faillisse ment druk besproken. De graanhandel in 't bijzonder heeft daardoor een gevoelig verlies geleden, en vooral zijn het de groote huizen te St. Petersburg en Odes- sa, welke erin betrokken zijn. De Rotterdamsche firma's, die door het faillisse ment voor een aanzienlijk bedrag schade lijden, zijn, behalve het huis Engels aldaar, waarvan commandi- tairen zijn de heeren Van Andel en Lahayse, de Rotterdamsche Bank, de firma De Monchy, de heeren R. Mees Zoonen enz. Ook zegt men, dat eene kleine firma te Brummen er veel door verliest. Het huis Engels te Rotterdam, dat bij de graan handelaren in hoog aanzien was, heeft vooreerst zijn betalingen niet gestaakt. Te Zuidscharwoude struikelde een Sjarig knaapje en viel op een theestoof, waarin een ketel koffie te vuur stond. Het kind kreeg het kokende vocht over zich heentengevolge waarvan het lievige brandw onden bekwam en reeds den volgenden dag overleed. De werkstaking op de katoendrukkerij te Le den is gedeeltelijk geëindigdal de vrouwen en meisjes hebben het werk hervat, en op 4 of 6 drukkers na verklaren ook dezen zich bereid hun werk weer te beginnen. Ook in Den Haag is de prijs van het vleesch 10 cent per kilogram afgeslagen. Zondag geraakte een koetsier te Rotterdam tus- schen het lemoen van zijn rijtuig en een der boomen aan de Spaansche kade aldaar beklemd. Zware in wendig bekomen kneuzingen hebben 's mans dood ten gevolge gehad. Vrijdagochtend had te Hoogwoud eene vrouw zich voor eenige oogenblikken uit haar woning ver wijderd. Onderwijl werd haar voor omtrent 150 gulden aan geld en kostbaarheden ontstolen. Toen dezer dagen de milicien Spreeuw, in gar nizoen te Breda, aan de Kloosterkazerne op post stond, werd eensklaps op hem geschoten. Gelukkig miste het schot en zag Spreeuw, dat een burger, gewapend met een geweer, zich ijlings uit de voeten maakte. De aangevallene nam nu op zijn beurt zijn geweer en loste dit op den burger, doch ook dit schot miste. Ofschoon direct een onderzoek werd ingesteld, heeft men den burger niet kunnen opsporen. Te Tilburg geraakte Zaterdag een kind onder de stoomtram, met het ongelukkig gevolg, dat beide beenen werden afgereden. Een nog onbekend gebleven dief heeft tijdens de drukte ten (huize van een heer op het Heike aldaar bij gelegenhaid van het sterfgeval zijner echtgenoote vijf-en-twintig gulden ontvreemd. Ook werd bij an deren aldaar waschgoed gestolen en werden druiven van een wijngaard getrokken. De aardewerkfabriek sCéramique" te Maastricht wordt thans door electrisch licht verlicht. Dit is het eerste geval, dat die verlichting wordt toegepast. Uit het verhoor voor den rechter-commissrris blijkt, dat de leden der failliete-kassiersfirma Wolters te Venloo pertinent ontkennen de Heutz-kapitalen ontvangen te hebben, ofschoon de getuigen constatee- ren, dat de quitantie bij de overreiking der gelds waardige papieren wel degelijk door de firmanten zeiven geteekend is. De nota van onkosten, aan de regenten dier stichting in rekening gebracht voor het bel ggen dier sommen op het grootboek, bevestigt de afgelegde getuigenis. Middel tegen het walmen van petroleum-lam- pen. De pitten worden een uur lang in sterke azijn geweekt en dan goed gedroogd; alsdan branden zij zonder walm of reuk. Om appelen en peren zeer lang te bewaren, steke men ze p. m. 3 palm in gedorscht koren, waar- Joor het ooit tegen inwerking der lucht beschermd wordt. In 1881 stierven in Engeland door spoorwé- ongelukken 562 personen, terwijl 6180 personen f wond werden, dat is meer dan bij den oorlóg in Egyg Ook al concurrentie. De Church Army, de pas opgestane mededingster van de Salvation Army, heeft te Walworth haren veldtocht geopend met een optocht bij fakkellicht, gevormd door een banierdragend gees telijke, een half dozijn diakonessen en een vijftigtal

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2