1882. N°. 120. Dinsdag 10 October. 69s,e jaargang. Vergunning tol oprichting eeuer Stoommachine. BRAVDWË It GOESCHE Du uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs pei' kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nomniers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COlHtANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door de firma Wed. J. H. C KAKEBEEKE Gz. vergunning is verzocht om in het perceel wijk B no 87 aao den Oostwal twee STOOMKETELS te mogen plaatsenvoorts dat dit verzoek met de bijlagen ter secretarie is ter visie gelegd en dat op Zaterdag den 21 October 1882, des namiddags te éen uur, ter hunner vergaderkamer in het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het ken baar maken en toelichten van bezwaren tegen de in richting. Goes, den 7 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES herinneren hiermede aan de belanghebbenden, dat de commissie tot onderzoek en beooi deeling der reclames en redenen van vrijstelling voor den dienst der brand weer hare zitting zal houden ten raadhuize op Donderdag den 12 October a. s„ des middags te 12 uren, en dat zij, die niet voor de commissie verschijnen, worden geacht geene redenen van vrijstelling te hebben en voor den dienst zullen worden aangewezen. Goes, den 7 October 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 9 OCTOBER 1882. Tegen Woensdag zijn de kiezers te Wolfaarts- dijk opgeroepen om bij herstemming hunne keuze te bepalen op twee raadsleden. Wij herinneren hen daaraan. Tot vier uren is de stembus geopend. Na genomen inlichtingen willen wij wel voldoen aan het tot ons gericht verzoek om onze stadgenoo- ten aan te sporen tot het ondersteunen der pogingen, die eene commissie aanwendt in het belang der weduwe R. Verbeem. Oppassend huisvader, als Verbeem was, waren zijne verdiensten niet zoo groot om ervan over te sparen. Met zijn dood verloren vrouw en kinderen, die moeder's hulp nog niet kunnen ontberen, zoodat deze niet bui tenshuis kan gaan, alles. De winter staat voor de deur en dit is eene zeer moeielijke periode. Als die eenmaal voorbij is, kan de weduwe voor zich en de haren voldoende zorgen. Het geldt hier dus tijdelijke hulp; doch die dient voldoende te wezen. Van de commissie, die zoo be reidwillig het werk der liefde op zich nam, ontvingen wij de zekerheid dat het geld op practisehe en oordeel kundige wijze in het belang der betrokken personen zal worden besteed. Moge daarom hare roepstem ruimschoots gehoor vinden! Kruiningen. Door den gemeenteraad alhier is tot plaatselijk geneesheer benoemd de heer G. J. Rin kel, arts en doctorandus aan de Hoogeschool te Leiden. Borssele. Aan de Vrijdag gehouden verkiezing voor een raadslid namen 48 van de 55 kiezers deel. - O kozen is de heer ONijstenmet 30 stemmen. Op den heer C. Van't Westeinde waren 15 stem men uitgebrachtterwijl de heeren J. A. StolsK. Fraanje eu C. Nijsse elk 1 stem verwierven. In het college van zetters voor de directe be lastingen alhier zijn herbenoemd de heeren .4. Mol Cz. en A. Polderdijk, terwijl ter vervanging van wijlen dhr. C. Pover benoemd is dhr. J. Bruinooge. i-Heereniioek. Vrijdag 11. heeft de heer De Graag, hooid der O. L. school alhier, ter herinnering aan zijn roerig feest de schoolkinderen nog eens laten feest houden en hen rijkelijk onthaald. Eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan W. J. Sprenger, als kapit. bij de dd. schutterij te Mid- delburgen benoemd bij die schutterij aldaar tot kapit. A. Hamanthans 1ste luit.tot lsten luit. J. j? is, thans 2de luit.; tot 2den luit. mr. F, J. "y 7er, thans schutter. I M De bevolking onzer provincie, die op 1 Januari I. uit 188626 personen, 92572 mannen en 96054 n'wen, bestond, vermeerderde in den loop van het rdoor geboorte en vestigingmet 9366 man nen en 8827 vrouwen, doch verminderde, door over lijden en vertrek, met 8913 mannen en 8600 vrouwen. De geheele vermeerdering bedroeg dus 453 mannen en 227 vrouwen, zoodat de bevolking op 31 Decem ber 1881 uit 93025 mannen en 96281 vrouwen, samen 189306 personen bestond. Uit eene wijziging van het modelbiljet betreffende de personeele belasting, blijkt dat men voortaan bij verhuizing erop bedacht moet zijn dat de belasting voor het verlaten perceel over het volle jaar verschul digd blijft, tenzij het volgende wordt in acht genomen: Ten einde voor dat perceel ontheffing te bekomen, moet de belastingplichtige van zijne verhuizing afzon derlijk aangifte doen ten kantore van den ontvanger, op een aldaar kosteloos verkrijgbaar biljet, binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij het perceel verliet. Na dien termijn is de aanspraak op ontheffing ver vallen. Mondelinge aangiften zijn ten deze niet geldig. In de Rijkspostspaarbank is van 21 tot 30 Sept. jl. meer ingelegd dan terugbetaald f 17,037,53% en over de geheele maand f 84,239,89 Op 30 Sept. was de som der inlagen f 1,743,684,35. De afdeelingen der Tweede Kamer hebben be noemd tot rapporteurs: over het voorstel van den heer Van Eek tot wijziging van het reglement van orde de heeren Cremers, De Beaufort, De Firn, Tak en Van Houten; en over het wetsontwerp tot het aan gaan eener geldleening de heeren Schimmelpenninck, Borgesius, Gleichman, Corver Hooft en De Bruyn Kops. Een belangrijk vertoog is door den Min. van Waterstaat opgemaakt als antwoord op het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp betrekkelijk den Rot- terdamschen waterweg. Het blijft het denkbeeld van den Minister, dat door normaliseering der rivier van Krimpen af, door volhardende uitbaggering, door af sluiting van de Botlek en verhooging en verlenging der strekdammen in zee, eindelijk wel voldoende diepte en voortdurend behoud daarvan te verkrijgen zal zijn Van liberale zijde is in het kiesdistrict Amers foort candidaat voor de Tweede Kamer gesteld de heer K. W. Van Gorkom te Baarnoud-inspecteur van de cultures op Java;-de candidaat der anti- revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje is mr. F. W. G. P. graaf Van Bglandt, voormaals buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Zweden en Noorwegen, thans te 's-Gravenhage. In plechtige openbare algemeene vergadering van den hoogen raad, bijgewoond door den Minister van Justitie, tal van rechterlijke autoriteiten en leden der balie, werd mr. G. L. De Vos van Nederveen Cappel Zaterdag als president van dit hoogste recht- terlijk college geïnstalleerd. Blijkens een van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indië ontvangen bericht werd de gou- vernements-koffieoogst op Java voor het loopende jaar onder ultimo September jl; geschat op 1,030,000 pi- col, waarvan 780,000 in de pakhuizen waren afgeleverd. VERSLAG omtrent den toestand der Vissclierijeii in de Schelde en Zeeuwsche Stroomen in 1881, uitgebracht door het dagelij ksch bestnnr. Aan dit verslag ontleenen wij het navolgende In de plaats van het afgetreden lid van bestuur, den heer J. Van den Berg Mz., te Bruinisse, werd benoemd de heer C. M. Voorbeijtel, burgemei ster van Bruinisse. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. D. De Pree, pred. bij de Chr. Gereformeerde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Nieuw- dorp bedankt. Oudelande. Onze predikant, ds. H. L. Krom, ont ving een beroep naar Etten bij Breda. Ds. C. J. Brutel de la Rivière, te Krabbendijke, heeft het beroep naar Buurse niet aangenomen. Tot Ieeraar in het schilderen aan de Ambachts school te Middelburg, op een jaarwedde van f 500, is benoemd de heer A. Neugebauer aldaar. De-gemeentebesturen van Stavenisse, St.-Maar- tensdijk en St.-Annaland hebben den Min. van Binn. Zaken verzocht de rijks-normaalschool te Tholen te verplaatsen naar Scherpenisse, wijl vele jongelieden nu niet in de gelegenheid zijn de lessen te bezoeken, om den grooten afstand, terwijl Scherpenisse voor niemand onbereikbaar kan geacht worden. Het personeel der visscherij-politie gaf dit jaar over het algemeen reden tot tevredenheid. De vaartuigen voldeden goed een vierde zeilvaartuig werd in dienst gesteld en de daarmede in verband staande uitbreiding aan het personeel gegeven. Op de begrooting voor 1882 werd een post uitgetrokken voor de aanschaf fing van een vijfde zeilvaartuig, waarmede vooreerst althans in de behoefte zal zijn voorzien. Door de ambtenaren, belast met het toezicht op de visscherijen, werden dit jaar opgemaakt 181 processen- verbaal ter zake van overtredingen van het reglement en diefstal van visch of visohtuig. Het denkbeeld of van de verbeteringen, in den laat- sten tijd ingevoerd in de electrische verlichting, ge bruik zou kunnen worden gemaakt bij de nachtelijke surveillance maakt op dit oogenblik een punt van onder zoek uit; is het uitvoerbaar, dan zou voorzeker door het plotseling verlichten van een grooten kring rondom de vaartuigen der politie de strooperij des nachts met goed gevolg kunnen worden tegengegaan. Een ontwerp voor een nieuw reglement is door het bestuur vastgesteld en ter goedkeuring aan den Minis ter van Financiën gezonden. Aanvankelijk liet het jaar 1881 zich voor de visscherij in het algemeen niet gunstig aanzienin de eerste weken van het jaar toch was er veel ijs en was liet weder ruw, spoedig kwam er echter verbetering, doch in het najaar werd door aanhoudend stormweder veel schade veroorzaakt, vooral was de storm van 14 Octo ber voor de mosselzaadbanken noodlottig. De op 1 Januari 1881 van kracht geworden bekend making stelde de opening der Bot-visscherij in plaats van op 1 Maart weder zooals vroeger op 1 April vast. Dat dit tijdstip nog vroeg genoeg is, blijkt voldoende uit het feit dat het eerste botnet dit jaar weder niet vóór omstreeks medio April te water kwam en de vangst van de eerste week zich tot éen enkele tobbe bepaalde, terwijl de visch, wanneer men een enkele zeer groote uitgepaaide uitzondert, klein en mager wasoverigens bleef de vangst in de maand April schraal, afwisselende tusschen 2 en 3 tobben per week. De maand Mei was iets beter, doch eerst in Juni begon de vangst tamelijk goed te worden, toen ge middeld 5 tobben per week gevangen werd. In het begin van October daalde zij tot gemiddeld 3% tob ben per week, wat tot het eiade van het seizoen zoo bleef. Hoofdzakelijk wordt deze visscherij uitgeoefend door visschers uit Tholen en visschers van 'de Westersclielde, terwijl de visscherij zich meest bepaalt tot de Greve- lingen en de Westersehelde. De Westerschelde levert de meeste hot. Behalve de eerste twee maanden was de visch uit stekend van qnaliteit, ze was groot van stuk en vet. De gemiddelde prijs bedrotg f6 per tobbe (20 Kgr.) die op het laatst tot f 8 steeg, en f 5 per korf (17 Kgr.), Op de Westersehelde wisselde de prijs af van 30 tot 50 cent per Kgr. De vangst op de Wester schelde alleen wordt op 70000 halve Kgr. berekend. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kapelle. Ten behoeve der gemeente is hel maken van eene afscheiding in de school te Biezelinge aangenomen door J. Steenblok aldaar, voor f246,40. Eli.ewoutsdijk. Door J. B. Polfliet, te Heinkens- zand, is voor f 0,14% per M'. aangenomen: het uitbreken en weder leggen van 460 Af'. straat, waarvan 260 AP. Waalklinkers en de overige 200 M van de uitgebrokene keien. De Scharvisscherij was dit jaar voor de visschers van Hoedekenskerke, Baarland en Borssele, zijnde dit de plaatsen aan de Westerschelde, waar men er zich voornamelijk op toelegt, zeer voldoende. De vangst wordt op 3000 Kgr. geschat, die tegen 30 a 40 cent per Kgr. gereeden aftrek vonden. Op de Oosterschelde vischten slechts drie visschers in het district Flauwers met de scharkuildie ook eene bevredigende vangst maakten, zoolang het in den grond houden der staken niet belet werd door het ijs of de ronddrijvende wrakstukkendeze laatsten be zorgden veel averij aan de netten. De vangst bedroeg voor ieder gewoonlijk omstreeks 150 stuks per dagtij met de kwartiermanen en om streeks 4 a 500 met de springtijen. Met de nacht getijen was de vangst meestal grooter. De vangst der visschers van de Oosterschelde wordt gewoonlijk te Zierikzee verkocht, de grootste scharren brachten 5 en de kleinere 2 a 3 cent per stuk op. Bevreemdend is het dat deze visscherij uitsluitend met de scharkuil uitgeoefend wordt, en niemand de kor gebruikt. De schar wordt niet gevangen dan in snellen stroom en daar de kuil aan staken op de oevers bevestigd wordt, zijn alleen de plaatsen, waar een zware stroom op den oever valt, voor die vis scherij geschikt, terwijl men met de scharkor overal kan visschen en de gunstigste plaatsen opzoeken. Foor het eerst in de «Bekendmaking" als afzon derlijke visscherij opgenomen, werd de Sptering-vis- scherij, voor zoover wij te weten konden komen, slechts door vier Belgische visschers van Mariakerke uitgeoefend en wel van af de grensscheiding tusschen België en Nederland, tot beneden Bath. Van het be gin der maand Juni tot het einde van October vol gehouden, leverde zij een bevredigend resultaat op. Men berekent dat in dien tijd 11000 Kgr. gevangen werden, die, uitsluitend te Antwerpen ter markt ge bracht, een gemiddelden prijs van 45 centimes per Kgr. opbrachten. Daar d.it eene som van nagenoeg .5000 francs ver tegenwoordigt, is het wei waarschijnlijk dat in 1882 zich meer visschers met deze visscherij zullen bezig houden. Op de Westerschelde hielden zich met 'de Harder- visscherij acht visschers onledig en op de Oosterschelde van Tholen 17, van Bergen-op-Zoom 4 en vari Brui nisse ook enkele visschers. Voor de Westerschelde kan men de vangst op ge middeld 90 Kgr. per week stellen, die voor vasten prijs naar Holland verzonden werden. De gemiddelde vangst voor de visschers van de Oosterschelde is niet zoo gemakkelijk aan te geven. Volgens de verkregen gegevens kan men evenwel' aannemen dat het gemiddelde eer lager dan hooger zal zijn dan dat van de Westerschelde. Over liet geheel moet de vangst schraal genoemd worden. De markt voor- deze visch is Dordrecht, waar ze tegen den vasten prijs van 17 cent per half kilogram verkocht wordt. De eerste Haring, en wel nagenoeg 800 stuks, werd dit jaar door de Bérgen-op-Zoomsche visschers den 16n Februari aan wal'gébracht. De volgende dagen leverden bij afwisseling 3 a 500 per tij op, die tegen f3 de 100 stuks gereedelijk koo- pers vonden. Waren de vooruitzichten voor de haringvangst aan vankelijk bijzonder gunstig, dit veranderde na den 22n Februari in zoo dterke mate, dat tot den 1 n Maart niet meer dan hoogstens 50 stuks per tij gevangen werden. Op laatstgenoemden datum verbeterde de vangst belangrijk, er waren dien dag visschers die 1000 stuks aan wal brachten; dit had onmiddellijk invloed op de-nog steeds hooge prijzen, zoodat men nu slechts f 1,50 per 100 meer bedingen kon, welken prijs door de steeds verbeterende vangst spoedig op f 1 viel. Na dén lOn Mei, toen zelfs éen visscher meer dan 30000'haringen in eeri'tij ving, bleef de vangst over vloedig, zoodat de visschers geregeld van 2000 tót 20000 per tij aanbrachten. Tengevolge van die groote aanvoeren, daalde de prijs tot 20 en 25 cent per 100 stuks. De Tholensche visschers, die eerst half Maart be gonnen te visschen waren minder gelukkig wat de hoeveelheden betreft, want meer "dan 2000 stuks wer-, den door éen visscher op éen tij zelden aangebracht de prijzen hielden zich echtei' beter dan te Bergen- op-Zoom, daar zij lang op f2,50 'per 100 stuks bi.:-, Ven staan, en niet beneden de 50 cêht gedaald zijn. Op de Westersehelde was de vangst vrij goedde totale hoeveelheid, die daar' gevangen werd, is ons niet bekend geworden, wel dat enkele visschers er 2 a 3000 per tij vingen en een enkele maal zelfs meer. Voor de Westerschelde is dit eene zeer goede vangst te noemen. In het begin waren de prijzen hooger, doch voor éen cent per stuk konden ze steeds goed verkocht worden. Van samenwerking der visschers te Bergen-op-Zopm om van dé groote hoeveelheden, die zij vangen, meer partij te trekken, vooral door ze licht gerookt ajs'zoo-. genaamde versche of ijbokkingin den handel te bren gen, was ook dit jaar weder geen sprake. En toch is er, naar de meening van den' hoofd opziener, geene enkele reden waarom er niét liilnstens even zoo goed ais voor de Zuiderzeé-bokkirtg eene markt voor te vinden zou zijn, vooral daar dë'haring bij die van de Zuiderzee niet behoeft achter te sfiiaii. Geheel Noord-Brabant en Limburg met huiine groo- tendeels Roomsch-Catholieke bevolking zouden onmid dellijk markten 'leveren; Duitschland, de groote' afne mer voor de Zuiderzee, is van hier uit gemakkelijker te bereiken dan van de rookerijen' aldaar, terwijl Belgiö steeds eene open markt zou zijn. Waren er groote kosten met eene proefneming ge moeidof leed de visscherij eronder, dan kon°de vi aag rijzen oi liet den visschers wel geraden zou zijn, de zaak te ondernemen, doch nóch het een noch liet ander is het geval. Daarom en omdat volgens den hoofdopziener met zeer luttele kosten eene proef te nemen is, vermeenen wij dat die zaak niet uit liet oog moet worden ver loren. Wel werd eene proef genomen met verzending

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1