1882. N°. 119. Zaterdag' 7 October. 69slc jaargang. Rechtzaken. 3e>*e sv--- GOESCH De uitgave dezer Courant gescliiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nonmiers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentién is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 6 OCTOBER 1882. Op liet telegraafkantoor te Goes werden in de maand September behandeld 2043 telegrammenen welverzonden 827, ontvangen 802 en opgenomen en verder geseind 354. In de heden gehouden vergadering van ingelan den is tot plaatsvervanger-dijkgraaf van den Maire- polder benoemd de heer JKoeman, te Riliand-Bath. Wolfaartsdijk. Uit de ingediende voordracht waarop de heeren G. De Jager en D. Goetheer ge plaatst warenis de eerstgenoemde tot lid van bet college van zetters benoemd, en zulks ter vervanging van wijlen den heer mr. C. P. Lenshoek. Bij de ambtenaren van het ijkwezen zijn door den Minister van W. H. en N. de volgende benoe mingen en verplaatsingen geschied. Met ingang van 1 Januari e. k. is benoemdtot chef van dienst te Middelburg de ijker G. Van den Bergete 's-Hage werkzaam. De adjunct W. J. C. Verhage wordt van Dordrecht naar Middelburgde ijker D. Giltay van Rotterdam naar Dordrecht verplaatst, in te gaan 15 October e. k. Volgens het Vaderland worden de onderhande lingen over een handelstractaat te 's-Gravenhage tus- schen onze regeering en het Fransche gezantschap gevoerd. Door het bestuur der vereeniging van burg. en gem. secret, in Friesland is in Mei van dit jaar een rapport uitgebracht over den financiëelen toestand der gemeenten in FViesland sedert 1851. Die toestand is volgens dit rapport alles behalve gunstig, hetgeen wordt gestaafd door tabellen van de heffingen en sub- sidiën ten behoeve van het armwezen in de voorma lige grietenijen in 1849 en van de ontvangsten en uit gaven der gemeente in 1860,1870 en 1880. Zoodoende is een vergelijkend overzicht geleverd van den toestand van vóór de invoering der gemeentewet met thans. De middelen, die tot verbetering kunnen leiden, vol gens het bestuur, ziju niet vergeten geworden, en het vat die samen in de volgende lo. Overname van sommige uitgaven der gemeente door het rijk, zooals de kosten van gemeentelijke po litie en die van den burgerlijken stand. 2o. Verhooging der gemeenteopcenten op de grond belasting [der ongebouwde eigendommen tot 30. 3o. Toekenning van 50 pet. vergoeding van de kosten voor het lager onderwijs 4o. Toekenning der geheele opbrengst van de per- soneele belasting; 5o. Heffing van opcenten op een in te voeren rijks inkomstenbelasting 6o. Overname door de provincie van het onder houd der gemeentelijke kunstwegen. Het bestuur laat gaarne aan anderen de beoordeeling of de middelen, die het tot wegneming van den on- evenredigen belastingdruk aangeeft, de meest afdoende en practische zijn. Intusschen heeft het zijne denk beelden ter kennis van de regeering gebracht, met ver zoek die wel in ernstige overweging te nemen. Te vens heeft het mededeeling van zijn rapport gedaan aan de besturen der andere administratieve vereeni- gingen in ons vaderland, ook aan die in Zuid- en Noord- Beveland, met verzoek, om, zoo zij zich met alle of eenige middelen vereenigt, daarvan door een adres van adhaesie te willen doen blijken. De Bevelandsche Vereeniging van Burg. en Seret. zal dus ook de zaak in behandeling moeten nemen. Naar het ons voorkomt, vraagt de Friesche vereeniging te veel en zal dit de bereiking van het doel zoo al niet onmogelijk maken, dan toch zeer bemoeielijken. Of de belasting aan 's rijks schatkist of aan de ge meentekas wordt betaald zal voor de belastingschul digen wel hetzelfde zijn, en uit de belastingen moeten de kosten gevonden worden Eene zaak heeft, naar ons begrip, de Friesche ver eeniging over het hoofd gezien, te weten de omslach tige huishouding der gemeenten in Friesland, tenge volge van de verandering der vroegere grietenijen in gemeenten, met behoud vau afzonderlijke administra tion voor de verschillende dorpen. Dit veroorzaakt meerdere uitgaven, want omslag is altijd kostbaar. Er is te 's-Gravenhage opgericht een vereeniging tot hulpverschaffing aan behoeftige verminktenzij heeft den naam ontvangen van Ned. vereeniging De Stuers. Er is meermalen geklaagd over het verschil van spelling bij de verschillende Departementen van Alge meen Bestuur. Justitie volgde grootendeels de nieuwe spelling, andere Departementen de oude spelling. Het Strafwetboek en de daarbij behoorende wetten zijn in de spelling van het woordenboek geschreven, de Imager onderwijswet in de oude spelling, die op geen enkele school gevolgd wordt. Thans is een voorstel om de spelling van het woor denboek tot de eenig officièele te maken bij den Mi nisterraad aanhangig, liet is te hopen, dat dit voor stel spoedig worde aangenomen en een einde worde gemaakt aan het zotte gebruik van tweederlei spel ling in onze officiëele staatsstukken. 1881 is met betrekking tot de gerechtelijke sta tistiek voor Nederland een ongunstig jaar geweest. Terwijl in de laatste jaren het aantal crimineel ver oordeelden allengs verminderde, wijst 1881 weer een vermeerdering aan. In 1880 stonden bij de verschil lende Hoven wegens misdaad terecht 519 personen; in 1881 steeg dat cijfer tot 011. De vermeerdering geldt alle misdaden zoowel die tegen de algemeene zaak als tegen personen en eigendommen. Het grootste is echter de toeneming van de misdaden tegen per sonen. Ia 1881 bedroeg het cijfer van die categorie 85 t.egen 46 in 1880. Vooral waren in 1881 zeer talrijk de gewelddadige aanrandingen der eerbaarheid. Het brievenverlteer breidt zich in Nederland nog verbazend uit. In 1881 bedroeg het aantal gewis selde brieven op de verschillende kantoren hier te lande 57.443.105 tegen 56.047.270 in 1880. Nog veel sterker is echter de toeneming van het verkeer met briefkaarten. In 1880 bedroeg het aantal enkele briefkaarten 15.529.133 in 1880 17.345.940 dus een vermeerdering van ruim elf procent in éen jaar. Wel een bewijsdat de briefkaarten zeer in den smaak vallen. Opmerkelijk is het. dat bijna elk jaar een even groot aantal brieven of briefkaarten onbestelbaar is. In 1880 bedroeg het aantal niet uitgereikte brieven 75.000 in 1881 72.221 op zoovele millioenen dus een klein verschil. Aangeteekende brieven raken bijna nooit weg. In 1881 werden 72 klachten ingediend wegens beweerde vermissingen van aangeteekende brieven, maar 62 dier aangiften bleken ongegrond. Slechts tien waren er werkelijk vermist, waarvan drie ten laste der Ned. administratie tengevolge van ontvreemding door post beambten. Als men nu bedenkt, dat het aantal ge wone aangeteekende brievenalleen voor 't binnen- landsch verkeer, 871.970 bedroeg, dan is de verhouding werkelijk al zeer gunstig en kan men dus in Neder land vrij gerust de kosten van het aariteekenen met aangegeven geldswaarde vermijden. (Vad.) Op initiatief van de heeren Paul Wittouck en S. C. J. Ileerma Van Voss, directeuren van de suiker fabrieken te Breda en te Leur, heeft zich een Beetwortel- suikerfabrikantenbond" gevormd, met het doel den bloei der beetwortelsuikerfahrikage te bevorderen. Reeds zijn de meeste fabrikanten in Nederland tot dezen bond toegetreden. (iI. Ct.) Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden, Vrijdag 6 October, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen lo. J. T. en J. M., te Baarland, beklaagd van nach telijk burengerucht. Daarvan vrijgesproken. 2o. E. F. Van K., te Goes, beklaagd van 't be planten van een weg in de gemeente Kapelle, zonder vergunning van Ged. Staten. Daarvan vrijgesproken. 3o. F. S., te Wemeldinge, wegens 'tloopen over eens anders grond met rijpende vruchten bezet als mede over eens anders bezaaiden grond, veroordeeld in eene boete van f3 en een van f0,50, subs. 1 dag gev.straf voor iedere boete c. e. 4o. J. N., te Wemeldinge, wegens diefstal van veld vruchten, veroordeeld tot eene gev.straf van 6 dagen c e. 5o. J. De B., te 's-Heer Arendskerke, wegens als- voren in een boete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. 6o. W. K., te Goes, wegens alsvoren in eene boete van f3, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 7o. M. R., te Wemeldinge, wegens 't loopen over eens anders grond met rijpende vruchten bezet, ver oordeeld in eene boete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. 8o. J. L., A. V. en L. J., aldaar, wegens 't spelen met dobbelsteenen op de openbare straat, veroordeeld de eerste in een boete van f3, de anderen in eene boete van f 1, subs, voor beide boeten 1 daggev.straf c. e. 9o. G. H., te 's-Heer Arendskerke, wegens 't laten loopen van vee zonder toezicht op den openbaren weg, veroordeeld in eene boete van f 2,50, subs. 1 dag gev.straf c. e. lOo. C. RL. De G. en N. G., allen te Verseke, beschuldigd van 't maken vau nachtelijk burengerucht, de tweede veroordeeld in eene boete van f5,50, subs. 1 dag gev.straf c e., de beide anderen vrijgesproken. 11 o. J. B te Yerseke, wegens als voren, in eene boete van f 7,50, subs. 3 dagen gev.straf c. e. 12o. W. De M., te Woansdrectit, wegens 'tbe- visschen der Schelde zonder consent, veroordeeld in eene boete van f 10, subs. 1 dag gev.straf c. e. 13o. J. W., te Ossendrecht, J. Van B. en P. Van B., te Zandvliet, beklaagd van 't bevisschen der Schelde meteen verboden vischtuig, veroordeeld de twee eersten ieder in eene boete van 110, subs. 1 dag gev. straf c, e., de derde vrijgesproken. 14o. A. Zte Krabbendijke, beklaagd van 't ver voeren van vee van Wemeldinge naar Schore, zonder voorafgaande keuring. Daarvan vrijgesproken. In de Woensdag gehouden openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, is ingekomen een Kon. besluit in zake het beroep van I. Willemsen Hz., te Groede, vader van den loteling J. Willemsen, tegen een besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij J. B. Deveijns is vrijgesteld van den dienst der nat militie als eenige wettige zoon. Adressant wordt in zijn beroep niet ontvankelijk verklaard Door Staatsraad mr. Verniers Van der Loeff werd ten slotte rapport uitgebracht in zake het beroep C. Risseeuw te Goes, tegen een resolutie van Ged. Staten van Zeeland, waarbij is gehandhaafd het be sluit van den Raad om hein niet als Raadslid toe te laten. 's Konings beslissing volgt later. De magnetiseur G. heeft zich ook te Dordrecht voor de rechtbank te verantwoorden gehad. Het O. M. heeft eene geldboete van f150 tegen hem geëisebt. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. K. Straatsma te Biervliet verbetert in de Midd. Ct. een bericht in dat blad, omtrent het geven door hem van godsdienstonderwijs in de schoolgebou wen volgens art. 22 der wet op het lager onderwijs. Omdat ook in ons blad van 30 Sept. hetzelfde bericht voorkwam, achten wij liet noodig van die tegenspraak melding te maken. Ds. S is zijn catechisatie's begonnen overeenkom stig de instructie's van zijn beroepsbrief, hij houdt deze catechisaties niet in de schoolgebouwen, maar in de daarvoor aangewezen consistoriekamer; alleen voor de kinderen van het Nieuwland, die 3/4 uur en verder af wonen, en dus vooral in den wintertijd zeer moeie- lijk te Biervliet kunnen komen, beeft hij de school aldaar gevraagd, en wel een uur in de week. Van lof over den ijver, daardoor aan den dag ge legd, wil ds. S. niets weten, hij doet niets meer dan zijn plicht; terwijl hij ook niet wil aangewerkt wor den als een minder ij veraar voor de school met den bijbel dan iemand zijner orthodoxe collega'sdie hij niet verdenkt voor zulk een school te ijveren, om daardoor van den last om zeiven godsdienstonderwijs te geven, ontslagen te zijn. Het bericht, dat het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Iiolland het vonnis van het classicaal bestuur van Den Haag, waarbij aan ds. W. Hoevers, na aan klacht in zake de leer, een berisping was toegediend, vernietigd heeft, omdat de zaak niet behoorlijk on derzocht was, is volgens ds. Tichelman, assessor van het classicaal bestuur te' 's-Hage, onjuist. De eenige grond, dien genoemd provinciaal kerbe- stuur opgaf voor zijne vernietiging van dit vonnis, is dat het classicaal bestuur niet eerst volgens art. 4a kerkelijk opzicht en tucht getracht had, door raadge ving en terechtwijzing de zaak uit den weg te ruimen. Woensdag is alhier de cursus ter opleiding voor de hoofdacte begonnen met 22 jongelui, waaronder 2 on - derwijzeressen. Bovendien is er nog éen onderwijzer die, om den verren afstand, alleen des Zaterdags de lessen bijwoont. De lessen worden gegeven le studiejaar Woensdag 2 5% uur. Zaterdag 2 6 2e studiejaar Woensdag. 3 7 Zaterdag 2 6 Wolfaartsdijk. Evenals te Kapelle is ook hier in het belang van onderwijzers, die aan den cursus tot opleiding voor de hoofdonderwijzers-akte des Woens- dagsnaiuiddags te Goes wenscheu deel te nemen, de maatregel ingevoerd om de voormiddagschooltijden, in plaats van 2% uur, nu 3 uren te doen duren. Ter wille van dien langeren duur krijgen de leer lingen evenwel nu te 10 uren voor eenige minuten verlof om zich op het schoolplein te ontspannen. 's-Heereniioek. Verleden Woensdag was het 50 jaar geleden dat onze geachte hoofdonderwijzer der o. 1. school, de heer P. A. De Graag, als zooda nig werd aangesteld. Het geheele dorp was in feest gewaad; bijna uit ieder huis wapperde de Nederlandsche driekleur. Drie groote eerepoorten met toepasselijke opschriften waren geplaatst. Zoodra de districts- en arrondissements-schoolopziener waren aangekomen werd de jubilaris in optocht naar bet versierde schoolgebouw gevoerd. Vooraf ging een heraut te paard, dragende het wapen der gemeente. Hierna volgde het muziek gezelschap, dan kwamen de schoolkinderen dragende ieder een klein vlaggetje, met den heer P. Smolder, hulp onderwijzer te Ovezand, aan het hoofd, welke de lei ding dier kinderen op zich had genomen. Daarop volgde de jubilaris, gezeten in een prachtig rijtuig, bespannen met twee zwarte paarden, en omgeven door een eere- wacht. Toen de jubilaris in het schoolgebouw was aangekomen, kwamen ook daar de schoolopzieners, de burgemeester de secretaris en verder op éen na alie leden van den gemeenteraad. Door de schoolkinderen werden eenige toepasselijke zangstukjes uitgevoerd, afgewisseld door aanspraken. Door den heer Timans werd hem namens den gemeenteraad lof en hulde toegebracht en een cadeau overhandigdvervolgens spra ken de heeren W. J. Van Gorkom en mr. C. De Witt Hamer, terwijl eerstgenoemde den heer De Graag, namens den Koning eene zilveren medaille schonk voor getrouwe ambtsverulling. Verder werd dejubilaris door den heer P. Smolders, namens zijne ambtgenooten een woord van hulde en achting toegesproken, en werd hem door de leerlingen der school een prachtig cadeau geschonken. Nadat de jubilaris in korte trekken zijn vroegere loopbaan geschetst en de verschillende cor- poratiën bedankt had, werd hij weer in optocht door het dorp naar zijne woning teruggevoerd. Des avonds werden de eerepoorten alsmede de woning van den feestvierenden onderwijzer verlicht en weid het feest door een prachtig vuurwerk gesloten. Het geheele feest liep in de beste orde af. Dij besluit van den Minister van Binnenlandsche zaken zijn rijksnormaallessen gevestigd te Axel, en is daarbij met ingang van 1 October benoemd tot direc teur en onderwijzer de heer H. Van Wijngaarden, hoofd der openbare school te Axel, die voor eigen rekening liet gebouw heeft gesticht, waarin de lessen zullen gegeven worden. Tot de andere onderwijzers belmoren ook de heeren J. S. Roosma te Sluiskil en A. Kok te Otliene. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Onder de minste inschrijvers voor de aanbesteding op 4 October 1882 gehouden door het Departement van Koloniën in het gebouw der Maatschappij tot Nut vau 't Algemeen te Amsterdam komt ook voor de heer J, J. Oehtman te Goes naar de volgende perceelen 1. 19,500 lit. groene erwten f 2918,75 2. 19,500 id. id. - 2918,75 3. 16,050 id. id. - 2497,62% 4. 16,650 id. id. - 2497,62% 5. 16,700 i> id. id. - 2504,75 6. 14,400 id. id. - 2154,90 Buitenlandsch Overzicht. Nu de Egyptische quaestie momenteel van de baan geraakt is, is het in de politieke wereld maar kalm. Het proces tegen Arabi-bey zal dezer dagen aan vangen. Een Engelseh advocaat zal hem terzij staan. Het geschil m.t de lastdragers, waarvan wij onlangs melding maakten, is uit den weg geruimd. De be wuste sjouwerlieden zijn in vrijheid gesteld. Engeland is druk bezig de gendarmerie in Egypte te hervormen, wat zeer noodzakelijk is, daar de geest der bevolking nog verre van gunstig is. De Porte is boos, dat Engeland haar, evenals zij het vroeger Albion deed, niet met de noodige égards behandelt en bescheid doet op hare vertoogen. Zij vrowg om bericht wanneer Engeland plan had de troepen uit Egypte te doen vertrekken, doch Engeland gaf daarop geen bescheid. Als zij niet spoedig ant woord ontvangt, zou de Porte zeide zij zich tot de mogendheden wenden. Met Griekenland is de Porte evenmin nog in 't reine, zouals men eerst gedacht had Dit bleek wel uit een telegram in ons nommer van Dinsdag, dat Griekenland geen duim breed gronds wil afstaan, wat een antwoord was op den eiscli van Turkije, dat een kleinê strook lands bij Kouitza wil behouden. De Czaar van Rusland heeft een paar ter dood veroordeelden gratie verleend en hun straf veranderd in dwangarbeid voor onbepaalden tijd, en aan een paar andere misdadigers vermindering van straf verleend. België heeft Dinsdag met instemming deelgenomen aan het 50jarig staatsmansjubilé van zijn populairen oud-minister Charles Rogier. Geschenken en hulde blijken vloeiden hem toe, terwijl Koning Leopold hem persoonlijk is komen gelukwensthen. Dij koninklijk besluit is de Italiaansche kamer ontbonden an zijn de kiescolleges tegen 29 October, de Senaat tegen 5 November en de nieuwe kamer tegen 22 November bijeengeroepen. De berichten uit IJsland luiden gunstiger. In Noorwegen hebben de verkiezingen voor de kamer van afgevaardigden plaats gehad. De uitslag is nog wel niet in zijn geheel bekend, maar toch kan men reeds nu met genoegzame zekerheid aannemen dat de sterkte der partijen in de kamer nagenoeg dezelfde.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1