Onze gevederde vrienden. Buttenlandsch Overzicht. Daily Telegraph weet te vermelden, dat er bij den brand m Cairo o. a. een vijftiendaagsche voorraad leeftocht voor 25,000 man vernield is. Het is voor Engeland een schadepost, waarover de Egyptische be volking haar leedvermaak niet verbergt. Eindelijk meent zij nu het middel gevonden te hebben om den Engelschen afbreuk te doen. «Dit was", zoo hoort men in de straten roepen, «een vreugdevuurtje van het volk, ontstoken ter eere van des Khedive's chris telijke vrienden 1" Over de oorzaak dier ramp leeft men nog in het duister. Men gelooft toch over het algemeen meer aan ongeluk dan aan opzet. Wel zijn er naar aan leiding dier ramp acht personen gearresteerd, maar dezen hadden de brand helpen verspreiden. De revue had Zaterdag met goed gevolg plaats. Het défilé voorbij den Khedive duurde twee uren. De sterkte van het Britsche bezettingsleger in Egypte is nu bepaald op 10,000. Het Indische contingent keert onverwijld naar Indië terug. De Schotsche garde zal nog blijven tot 25 dezer. Het spoorwegverkeer tusschen Cairo en Alexandrië is thans geheel hersteld. De Engelsche Regeering heeft aan eenige Kabinet ten de in haar handen gevallen correspondentie, ge wisseld tusschen de onmiddellijke omgeving des Sul tans en Arabi-pacha, medegedeeld. De correspondentie was in cijferschrift gesteld. De sleutel ervan is nog wel door een «vriend" van Arabi verschaft. De stukken leveren het bewijs, dat nog vijftien dagen voor de nederlaag van Tel-el-Kebir, te midden der onderhan delingen over het sluiten van de Engelsch-Turksche militaire conventie, uit Constantinopel aan Arabi ge schreven werd, dat, als hij zich aan den Khalif on derwierp, Turkije met hem gemeene zaak tegen En geland zou maken. Aangenaam zal deze tijding zeker niet werken op de toch reeds gespannen verhouding, die er tusschen de Porte en Albion bestaat. Bovendien is er weer een nieuwe quaestie komen opdagen. Een dertig lastdragers, die voor den dienst van het Engelsche leger in Egypte gehuurd waren, zijn te Konstantinopel teruggekeerd aan boord van eene Russische stoomboot, maar hun werd belet zich te ontschepen, omdat zij niet voorzien waren van pas sen. De kommandant der haven en de politie gingen aan boord, om die personen op te eischen, maar de kapitein en de directie der stoomboot weigerden hen uit te leveren. De Porte moet gedreigd hebben de lastdragers te verbannen, maar het Engelsche gezantschap dringt er op aan, dat deze bedreiging zal worden ingetrokken en de veiligheid der lastdragers zal worden gewaar borgd. Volgens de Standard verlangt ook ons land zitting en stem te hebben in de internationale commissie voor de vaststelling van Alexandria's schadevergoeding. De mogendheden zijn nu weer geroepen om zich te mengen in een bijzondere zaak. Een bouwmeester, die eenige werkzaamheden in het Vaticaan te Rome heeft verricht of heeft laten ver richten, heeft eene civiele rechtsvordering ingesteld tegen den majordomus van het apostolisch paleis, met wien hij een geschil had gekregen over de tusschen hen beiden getroffene overeenkomst. De rechtbank heeft zich in deze zaak bevoegd verklaard, ondanks het pleidooi van den advocaat van den majordomus, die beweerde dat de rechtbank geen jurisdictie had over het Vaticaan. Z. H. Paus Leo heeft nu aan de pauselijke nun tiussen in het buitenland eene nota gezonden, om deze te overhandigen aan de hoven, waarbij zij geac crediteerd zijn. In dit stuk komt de Paus tegen de beslissing van de rechtbank op. Het beginsel van extra-territorialiteit van het Vaticaan, dat in de Ita- liaansche waarborgenwet is aangenomen aldus wordt in de nota verklaard verbiedt de rechtbank kennis te nemen van deze zaak. Z. H. herinnert verder aan zekere verklaringen, door Viscbntie Venosta in 1871, destijds Minister van buitenlandsche zaken, in de Ita- liaansche Kamer gedaan ten aanzien der waarborgenwet. Volgens de berichten aan Engelsche bladen uit Trans vaal hebben er voortdurend onlusten tegen de boeren onder de inboorlingen van Zoutpansberg plaats. De hoofden weigerden belasting te betalen en zonden de collecteurs weg, de inboorlingen confiskeerden een rij tuig van een collecteur met de trekossen, de district- boeren vragen van de boerenregeering de handhaving van het gezag en de opperkommandant was deswege naar Pretoria geroepen. Wij blijven nog altijd eenige reserve in het gelooven daarvan aanbevelen. Engeland is in dezen niet on partijdig. Gemengde Berichten. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid gedurende de maand September als volgt: Hoewel over 't geheel die maand niet zoo vochtig is geweest als Augustus, waren er in September toch dagen, die door de landbouwers wel met zwarte kool in den almanak mogen geteekend worden. In den nacht van den 18den op den 19den bijv. viel er 21.6 mM. regen, eene hoeveelheid alleen, sedert 1 Maart van dit jaar,'geëvenaard door den 11 den Juli, toen er van 's morgens 8 uur tot den anderen och tend 8 uur 21 7 mM. regen viel. Het aantal regen dagen bedroeg in Augustus 25, in September 16; de hoeveelheid regen in Augustus 89.2 mM., in September 66.6 mM., waarvan de 18de de grootste hoeveelheid leverde. Onweer hadden wij deze maand slechts 1 keer, namelijk in den nacht van den 1 4den op den 15den tusschen 1 en 2 uur. Weerlicht werd nog al dikwijls gezien. Hf.inkenszxnd. Zaterdagavond hield de werkmans- vereeniging haar jaarlijksche vergadering tot het doen van rekening en verantwoording. Daaruit bleek dat zijn geleverd 1441 hectoliter beste steenkolen, die voor de leden, die ze zeiven te Goes aan de schuit heb ben gehaald, f0,53 per hectoliter kosten; de andere, die door vrachtrijders werden tehuis gebracht, kosten f 0,68 per hectoliter, waaronder de vracht is begre pen. De ontvangsten beliepen f 1076,25, de uitgaven f 1054,27, zoodat de rekening met een goed slot van f22,07 sluit. De voorzitter, dhr. F. Van der Linde, die 7 jaren deze vereeniging heeft bestuurd, en tevens ontvanger penningmeester was en voor beide betrekkingen heeft bedankt, nam op hartelijke wijze afscheid van de vier commissarissen en de tegenwoordig zijnde leden, waarop de commissaris C. Bos den voorzitter bedankte voor al de werkzaamheden gedurende zooveel jaren voor de vereeniging verricht, alsmede voor de goede harmonie en verstandhouding die altijd onder het bestuur heelt geheerscht. Daarna werd met algemeene stemmen tot voorzitter der vereeniging gekozen de heer De Vulder van Noorden, en tot ontvanger-penningmeester, met meerderheid van stemmen, de heer C. Steijns. Beide heeren hebben die benoemingen aangenomen. Borssele. Vrijdagmiddag verliet schipper W. Mul der met zijn tjalk, geladen met suikerbieten, de haven, om op de slikken voor anker te komen. Nog in de geul der haven zijnde, had éen zijner knechts het ongeluk door den hevigen wind over boord geslagen te worden. Zijne zwemkunst had hem niet kunnen redden, wijl het water zeer onstuimig stond en hij bovendien zwaar gekleed was, doch aan de behendig heid van den schipper gelukte het, met behulp van zijn anderen knecht, den drenkeling behouden, binnen boord te halen. Wissekerke. Bij den laatsten hoogen vloeddie vergezeld ging van een sterken wind, werden uit een gedeelte van den zeedijk, aan den Sophiapolder, dat vroeger reeds veel geleden had en daarom tot nood- dijk was ingerichteen paar stukken van de kruin weggeslagen, zoodat slijk, zand en water in den polder spoelden. Weldra zal de zee, door noordwestestormen opgezweept, dit geheele stuk dijk vernielen en een ge deelte lands, slechts door een smallen inlaagdijk be schermd, doen verkeeren in bare zee. Zondagavond had op den tramway tusschen Vlis- singen en Middelburg een treurig ongeval plaats. Een wegwerker, in dienst bij deze maatschappij, geraakte op de hoogte van den Abeele door een misstap onder de wielen, waardoor een zijner beenen werd afgesne den. Maandagmorgen is de man aan de bekomen wonden overleden, achterlatende eene vrouw met 7 kinderen. Tholen. Alhier woont een knaapje, dat op zesja rigen leeftijd, behalve eenige gebeden, de tien geboden, de twaalf artidelen enz., den ganschen berijmden 119den psalm (528 vijfvoetige versregels) zonder fout kan op zeggen. Het kind komt weinig in de vrije lucht en is zeer zoetmaar ziet er ook bleek en ongezond uit. De ouders koopen de bewondering voor hun kind zeker wel wat duur! Het nieuw stedelijk gasthuis te Bergen-op-Zoom is dezer dagen in gebruik gesteld. De verpleging der zieken geschiedt door zestien liefdezusters. De »Adder"-commissie heeft Woensdag eene proef genomen of de monitor »Haai", geheel geschalmd, zoo als bij slecht weder in zee noodig is, kon varen. Vol gens de «Brielsche Ct." zou, niettegenstaande de lucht kokers open waren, gebleken zijn, dat de afsluiting een zeer nadeeligen invloed op de vuren uitoefende en tevensdat het personeel der machinekamer het op die manier geen half uur zou kunnen uithouden. Het stoomschip «Nemisis", Vrijdag van New- York te Amsterdam aangekomen, bracht een 300-tal teleurgestelde landverhuizers terug, voor de grootste helft (160) Italianen, die Zaterdag de terugreis naar hun vaderland voortzetten. De toestand, waarin deze lieden verkeerden, wekte medelijden. Te Amsterdam is een geval van pokziekte voor gekomen bij een kindje van 5 weken, dat nog niet was gevaccineerd en met de onders te Rotterdam in een besmette woning tijdelijk verblijf had gehouden. De 62 werklieden in de fabriek van de heeren Driessen te Leiden, die wegens het bekende geschil de fabriek hebben moeten verlaten, lijden gebrek. Vol gens het «Vaderland" hebben zij zich genoodzaakt ge zien een circulaire te verspreiden, waarin zij een be roep doen op het medelijden hunner stadgenooten. Pogingen om tot schikking te geraken zijn mislukt. De patroons weigeren alle schikking, van verschillende zijde beproefd. Naar ruen aan de »N R. Ct." mededeelt, is door de politie echter de inzameling van gelden langs de huizen ten behoeve der werklieden verboden, op grond, dat door de onderteekenaars der circulaire niet voldaan is aan het kon. besluit van 22 Sept. 1823, waarbij bevolen wordt, dat zoodanige handeling niet mag plaatshebben zonder vergunning van burgemees ter en wethouders der gemeente, in welke de collecte gehouden wordt. Een schipper van Capelle a/d IJssel is Vrijdag in de Maas, bij het wenden van het zeil, overboord geslagen en verdronken. Meer en meer wordt in Drente ijzererts van uitmuntende qualiteit opgedolven, thans in het zuid oostelijk gedeelte der provincie. Den heer Van Calcar, te Hoogezand, is het na veeljarige proefnemingen gelukt, uit aardappelen een voldoende hoeveelheid gist van uitstekende hoedanig heid te vervaardigen. De proeven zijn eerst in het klein genomen, later met vergunning van den Minister van Financien in een gist- en spiritusfabriek voortge zet en wel met het gevolg dat die fabriek thans in volle werking is en daar duizenden mudden aardap pelen een nieuwe bestemming vinden. De heer W. A. Scholten te Groningen, die in vele landen van Europa aardappelmeel-fabrieken bezit, heeft in Polen een tweede kolossale inrichting van dien aard doen bouwen te Dwor. Een zoontje van een molenaar te Weert geraakte Vrijdag jl., bij het verrichten van eenige werkzaam heden, tusschen het raderwerk van den molen, met het ongelukkig gevolg, dat hoofd en arm van het knaapje verbrijzeld werden. Omtrent Westgate, die zich medeplichtig heeft verklaard aan den moord van Cavendish en Burke en die over veertien dagen in Engeland wordt verwacht, verneemt men, dat hij op de reis daarheen over alles zeer verstandig praathij vermijdt echter over de moorden te Dublin te spreken. Algemeen is de indruk, dat hij volkomen wel bij het hoofd is. Een blad van Venezuela zegtdat Westgate op het schip een of ander misdrijf wilde begaan en, om de hulp van den kok te winnenhet te Dublin gepleegd misdrijf be kende. De kok waarschuwde den kapitein, die West gate dadelijk liet arresteeren. Westgate verklaarde dat hij was opgestookt door iemanddien hij niet kent, maar dien hij dadelijk zou herkennen. Na den moord van Cavendish en Burke had hij de beloofde 20 pd. st. ontvangenhij was toen naar Swansea vertrokken, waar hij zich had ingescheept. Aan de »St. James' Gazette" wordt uit Weenen bericht, dat de Czaar bij zijn jongst verblijf te Moscou in het gebouw in de Kremlinkapel zou zijn gekroond. Leeft de Czaartotdat hij in het openbaar wordt gekroonddan zal de plechtigheid als niet geschied worden beschou wdzoo nietdan zou het proces verbaal der geheime kroning worden gepubliceerd opdat de troonsbeklimming van den Czarewitch geen moeilijkheden zou opleveren. Als 't waar is zeker wel aardig bedacht Groot is het aantal vrouwelijke aspiranten in Engeland voor betrekkingen bij de posterijen en te legrafen. Dezer dagen werden 800 candidaten voor 30 betrekkingen geëxamineerd. Het salaris is aan vankelijk slechts 6 gulden per week. De oChronique" zegt, dat de eenige drijfveer van de Peltzers was Armands haat tegen Bernays, zijn gelukkigen mededinger. Armand had Léon tot den moord aangezet. Mevr. Bernays was nooit ernstig verdacht van de hand daarin te hebben gehad. Het is gebleken, dat Armand te Parijs de pruik bestelde, waarvan Léon zich bediende om als Vaughan op te tr. den, dat hij zich in zijn woning te Antwerpen 'snachts in het schieten oefende en een huishoudster wegzond, die hem had betrapt. Over het geheel, zegt de «Chro- nique", zal het proces niet beantwoorden aan de ver wachtingen van hen, die op veel sensatie rekenen. Naar aanleiding daarvan geeft een ander blad, de «Gazette", de volgende inlichtingen, voor welker echt heid het borg staat. De drijfveer der misdaad is, volgens de beschuldi gingsakte, niet alleen haat en jaloerschheid van Armand Peltzer, maar de hevige woede die hem werd inge blazen door zijn verdrijving uit het huis van Bernays en de afbreuk van betrekkingen, die hem lief waren. Vandaar de pogingen aangewend door Armand, voor eerst om langs vriendschappelijken weg weer in betrek king te komen met Bernays, later om, het koste wat het wilde, een deur te heropenen die de man de voor zichtigheid had gehad voor hem te sluiten. Nadat Armand Peltzer echter alle hoop had verloren om weer bij Bernays in huis te komen, moet hij be sloten hebben zich te ontdoen van den man met welken hij nog eenige weken vroeger in de nauwste vriendschap leefde. Dan moet hij naar Léon hebben geschreven, die in Amerika verbleef en die zich slechts met zekeren afkeer zou hebben laten overhalen om het werktuig te worden van zijnen broeder. Armand zou de voornaamste bewerker zijn geweest van de misdaad. Léon zou geen voetstap, geene beweging hebben gedaan zonder den raad van Armand te hebben ingeroepen. Armand is betrokken in het aankoopen der valsche pruik te Parijs, hij was het die het meesterstuk van den coiffeur Dumouche deed veranderen, hij was het die gedurig met Leon in correspondentie was tijdens de omwandelingen vaa dezen in Holland; hij was het die aan Vaughan afraadde naar Bremen te gaan, waar de Peltzers nog familie hebben, en waar Leon gevaar liep herkend te wordenhij was het die de pistolen beproefdebij hem was het, in zijne woning, dat in het gemak de kardoezen Gaupillat werden terugge vonden, die door Léon te Parijs zijn gekocht en die in België niet te krijgen zijn. Eindelijk was het aan Léon dat een zekere depêche ut Brussel werd gericht, waarin de dag en het uur der misdaad doorstraalt. Dit zijn, in hun geheel ge nomen, de verdenkingen die de beschuldigingsakte doet wegen op Armand Peltzer. Te Presburg, waar 6000 Israëlieten wonen, greep een zeer ernstige beweging tegen de joden plaats, naar aanleiding van stelselmatige ophitsingen in de locale dagbladen. De anti-joodschgezinden openden zelfs inschrijvingen ter voortzetting van de anti-semitische agitatie. Tweeduizend lieden drongen Donderdag de jodenwijk binnen, verbrijzelden de ramen der huizen, en plunderden vele woningen en winkels alsmede de synagoge. De politie was onmachtig tegen het geweld, en riep het garnizoen te hulp twee bataljons slaagden er slechts in de aangroeiende volksmassa uiteen te jagen, na herhaalde krachtige pogingen en ettelijke charges met de bajonet. Tachtig personen werden ge dood en gewondvelen zijn gevangen genomen. Vrijdagavond dreigden de tooneelen van vervolging en mishandeling zich te herhalen, maar daar de mili taire macht tijdig op de been was, namen de gewel- dadige handelingen niet de verhouding aan van den vorigen dag. Een 600 Slavaken, met muziek aan het hoofd en onder het geroep: «Eljen Istocy!", trokken naar het spoorwegstation, maar de gewapende macht belette de uitvoering hunner misdadige plannen door de Jodenstraat af te sluiten. Na elf uren werden in eenige afgelegene straten een kleerenwinkel en een kraam van een paar joden geplunderd. De militairen kwamen met gevelde bajonet toeschieteneenige per sonen werden gewond en een soldaat werd gekwetst door een steenworp. De straten waren omstreeks middernacht gezuiverd. Een 300 a 400 joden zijn uit Presburg naar Wee nen gevlucht. Algemeen wordt beweerd, dat de ge welddadigheden volgens een vast plan beraamd waren. Daar ook in andere plaatsen van Hongarije dergelijke tooneelen gevreesd worden, zoo heeft de minister Tieza aan de overheid bevelen doen toekomen, om bij de eerste verschijnselen dadelijk met kracht tusschen- beide te treden. Eenige bladen te Pestli melden dat te Presburg de staat van beleg zal worden afgekondigd. Het gemeentebestuur te Presburg heeft de jaarmarkt, die heden zou worden geopend, verboden. De berichten uit Zwitserland omtrent de over stroomingen zijn weder jammerlijk. Er viel weer veel regen; de sneeuw bedekt voetenhoog de bergpassen, vooral de Bernardino en de Sint-Gothard. Tusschen Goeschenen en Andermatt worden de reizigers met postsleden vervoerd. Een menigte vee, vooral schapen, kwam om. De stoomboot «Robert", kapitein E. Lee, van Vicksburg naar New-Orleans bestemd, is geheel ver brand. Ongeveer 20 personen zijn daarbij omgekomen. De twee overgebleven poolvaarders van de ex peditie met de Jeannette zijn Zondag te New-York plechtig door de stedelijke regeering ontvangen, ter wijl des middags een banket te hunner eere werd gegeven. Een matroos, die gelijk met hen te New- York aankwam, en ook de expeditie meemaakte, was nog ziek en kon daardoor geen deel aan de plech tigheid nemen. Volgens te New-York ontvangen berichten, heb ben er ernstige aardbevingen plaats gehad in St, Louis en in een deel van de staten Illinois en Indiana. Eene specialiteit op het gebied van lucifers be rekent, dat er tegenwoordig dagelijks 60,000,000 van die houtjes in Europa verbruikt worden. In Engeland en Frankrijk worden er jaarlijks 250,000,000,000 vorvaardigd. De firma Dixon, te Manchester, levert er dagelijks 9,000,000 af. Overdruk uit het tijdschrift van dien naam, De korte zomer is voorbij. Weldra zullen de herfst stormen de laatste bladeren van de boomen zweepen kaal en treurig wordt het dan in hof en bosch en met den naderenden winter naakt voor de vogels een tijd van lijden en armoede. De oogst is binnengehaald; de weinige zaadkorrels zijn opgegetende insecten hebben zich in den grond verborgen ;de hard bevrozen of met eene dikke sneeuw laag bedekte bodem biedt geen voedsel meer aan; onze vogels zullen wederom gebrek lijden en, door honger en koude uitgeput, bij massa's bezwijken. Moeten zij, de liefelijke zangers van bosch en beemd, die ons gedurende den zomer door hun vroolijk lied opbeurden, die zoo dartel en zorgeloos daarheen flad derden en ons door hunne sierlijke bewegingen ver- rukten, dan ellendig omkomen, als wij het kunnen beletten? Voorzeker niet. Het getal der medelijdende lieden en der ware vogelvrienden, die ook gedurende den barren winter hunne gevederde vrienden niet verge ten, is groot en menige handvol zaad, menig stuk brood wordt met een gul hart voor de hongrige vogels uitgestrooid. Maar helaas, hoe goed ook de bedoeling zij, deze medelijdende daad baat den vogels in den regel wei nig; hoogstens helpt zij eenige brutale musschen in 1 het leven houden. Wij misgunnen dezen proletariër in de vogelwe reld het uitgestrooide voedsel niet, want ook hem pijnigt soms de honger, ook hij lijdt onder de koude. Evenwel weet hij, daar hij steeds in de nabijheid der menschelijke woningen verblijft en bescheidenheid niet tot zijne hoofddeugden behoort, steeds aan de kost te komen. Er zijn echter een groot aantal vogels die niet zoo vrij zijn als hij, die meer van ons verwijderd blijven en die daarom des te feller door den honger geplaagd worden, omdat zij minder dicht bij onze huizer. komen en minder voordeel kunnen trekken uit onze welge meende maar niet voldoende medelijdendheid. Voor deze vooral verzoeken wij bescherming, voor deze vooral roepen wij het medelijden gedurende den winter in. Het aantal vogels dat den winter geheel of gedeel telijk bij ons doorbrengt is grooter dan men gewoon lijk denkt. De Spechten, Meezen, het Boomkruipertje, de Boomklever, het Gouthaantje, het Winterkoninkje de Kuifleeuwerik overwinteren bij ons, terwijl van verscheidene andere soorten, zooals van de Kwik staartjes, Roodborstjes, sommige Tapuiten, Graspie pers, Spreeuwen, Gorzen, Sijsjes steeds een aantal individuen bij ons zijn achtergebleven en dus aan alle gestrengheden van den winter blootstaan. Is de winter nu lang en streng, blijft de bodem gedurende vele weken hard bevrozen of met sneeuw bedekt, dan sterven vele dezer vogels door gebrek aan voedsel. Wij kunnen echter een groot getal in het leven behouden en zoo in werkelijkheid zeer medewerken om de vermindering van onze vogelfauna tegentegaan. Maar hoe kunnen en hoe moeten wij handelen om dit doel te bereiken? In de eerste plaats door het aanleggen van voeder plaatsen en ten tweede door het aanbrengen van slaapkastjes. De eerste moeten de vogels voor den honger, de tweede ze voor de koude behoeden. (Slot volgt.) Laatste en telegraphische berichten. MIDDELBURG, 2 Oct. De Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft hedennamiddag onder meer de volgende besluiten genomen a. Zich met een adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal te wenden waarvan de redactie aan den voorzitter en den secretaris is opgedragen en daarin aantedringen op aanneming van het wets ontwerp tot het verleenen eener rijks-subsidie van f 150,000 voor de in 1883 te Amsterdam te houden internationale, koloniale- en uitvoerhandel-tentoonstel ling. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van een verzoek der Haagsche kamer om ondersteuning van een door haar aan de Tweede Kamer gericht adres. b. Met 6 tegen 4 stemmenom in handen dei- commissie voor de maand te stellen een verzoek dor Haagsche kamer om ondersteuning Van een doorhi

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2