^82. N°. 117. Dinsdag 3 October. 69ste jaargang. «0ESCH De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noinmers 5 ct., met bijblad 10 et. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NUGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der giwone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 2 OCTOBER 1882. Aan ons bureau liggen twee adressen ter teeke ning. Van heteene wordt in een ingezonden stuk melding gemaakt en de inteekening erop voldoende aanbevolen, zoodat wij daarover kunnen zwijgen. Het andere geldt een verzoek aan den Koning om een ontwerp van wet voor te dragen, waarbij zooveel mogelijk het misbruik, dat van de vivisectie het nemen van proeven op levende dieren kan worden gemaakt, wordt tegengegaan. Dit verzoek is geene ziekelijke pliilantropie. Waar de geleerde heeren het niet eens zijn over het al of imet noodzakelijke van het nemen van proeven op leoencle dieren, daar is het toch in ieder geval gewenscht dat de wet zooveel mogelijk het martelen tegenga en slechts aan bevoegde handen het nemen van proeven toelaat. Misschien dat deze aandrang tevens een spoorslag is, om een algemeene wet tot bescherming van dieren te verkrijgen. Wij hopen daarom, dat velen zich de geringe moeite zullen getroosten om even dat adres te teekenen. Een ingezonden stuk in dit nommer geeft ons aanleiding te voldoen aan een voornemendat wij reeds lang koesterden. Het betreft de aandacht te vestigen op twee erger lijke feiten in onze gemeente. Een kerkstraatbewoner doet het thans reeds op het eene, nl. den onhoudbaren toestand, die er hoe langer zoo meer in de voornaamste straat onzer gemeente gaat heerschen. Voor fatsoenlijke dames wordt die straat 's avonds en vooral 's Zondags onbegaanbaar. Een zeker soort volkje heeft zich langzamerhand daarvan meester ge maakt, en ontziet zich niet het den voorbijgangers moeielijk te maken. Het is waardaarin verandering te brengen is niet gemakkelijk, maar ons dunkter kon meer licht en meer toezicht wezen. Vooral 's Zondags als de winkels gesloten zijn, is er behoefte aan eenige lantaarns meer. Niets werkt meer zulke schandalen in de hand dan de duis ternis, terwijl een streng en scherp politie-toezicht, waardoor bij de minste hindernis, welke een fatsoen lijk voorbijganger ondervindt, de overtreder gevaar loopt straf te bekomen, niet zonder vrucht zal kun nen wezen. Men zal dan de schandalen verplaatsen, beweeit men. Dit is mogelijk. Maar men waakt dan ten minste, dat de voornaamste straten daarvoor niet gebruikt worden en het bedaarde deel der bevolking niet wordt bemoeielijkt in zijn recht om rustig eu kalm over da straat te gaan. Wat er buiten geschiedt, kan moeielijk belet wor den maar dit gelooven wij zeker, dat er eenige ver betering bovendien zal komen als de bedrijvers verder moeten loopen om schandaal te maken. Het gevoel voor kieschheid en zedelijkheid bij die lawaaimakers te verhoogen ligt niet op den weg der politie en is eene taakdie moeielijk te vervullen is en slechts langzaam vruchten kan dragen. Een tweede grief betreft het vrij en ongestoord laten loopen door onze stad van een algemeen bekend on gelukkig meisje. Ieder kent haar en menigeen heeft medelijden met haar. Maar dit neemt niet weg, dat haar óngeluk geen vrijbrief mag wezen om ongestoord te bedelen en menigeen lastig te vallen. Vooral Dinsdags is het ergerlijk te zien hoe zij menigen bezoeker onzer gemeente staande houdt en niet loslaat, vóór zij iets ontvangen heeft. Daarbij komt nog iets. De ziekte, waaraan zij lijdt, is eene gevaarlijke voor kinderen. Er is menig voorbeeld bekend, dat iemand hetzelfde kreeg door het toevallig aanschouwen van een aan val dier ziekte. Daarom worden op menige school kinderen, die eraan lijden, niet toegelaten. Wat nu baat zoo'n halve maatregel, daar waar ieder oogen- blik op straat het meisje zulk een aanval kan krijgen ten aanschouwe van zoovele kinderen Toch heeft men natuurlijk niet het recht haar voor die ziekte van straat te weren, maar wel heeft men de macht in handen om de ouders te verbieden haar zonder geleide uittesturen daar, waar zij het zoovelen lastig maakt en door ongeoorloofd bedelen handelt tegen onze plaatselijke verordening. Wij hopen ,dat er zooveel mogelijk middelen in het werk gesteld zullen worden om aan beide grieven te gemoet te komen. Zaterdag a. s. wordt de Nuts-bibliotheek, boven de beurs te Goes, weer geopend. Zooals men weet kan men daaruit eiken Zaterdag avond van half zeven tot zeven uren kosteloos een boek ter lezing bekomen. Alleen moet men zich een catalogus aanschaffen wanneer men voor het eerst begint te lezen of als t er een nieuwe druk van dien catalogus is verschenen. Dit laatste is thans weer het geval. De catalogus is geheel nieuw bewerkt en daardoor gemakkelijker ingericht dan de vroegere. Door den Commissaris des IConings zijn als zetters der directe belastingen in deze gemeente her benoemd de heeren Illildei'nisse en Ph. M. De Ronde Dresser. Yerseke. Bij besluit van den Commissaris des Ro llings vail 22 dezer zijn tot zetters voor 's rijks directe belastingen voor deze gemeente benoemd de heeren J. Sinke en IE. Van Oeveren Sr. in de plaats van de heeren Cr. Schipper en C Van Oosten die ver zocht hadden niet meer in aanmerking te komen. Het aantal op het Rijkstelegraafkantoor alhier ge durende de maand September behandelde telegram men bedraagt 393, nl. verzonden 110 en ontvangen 283. Ellewoutsdijk. Een zonderlinge benoeming deed de gemeenteraad Zaterdag. In de plaats van den heer llage nl. koos hij tot ambtenaar van den burgerlijken stand den heer Cr. Pruiners, secretaris der gemeente. Deze benoeming is natuurlijk in strijd met art. 149 der gemeentewet, die bepaalt dat de raad uit zijn midden een of meer personen ter waarneming dei- betrekking van ambtenaar van den burgerlijken stand benoemt. De secretaris behoort niet tot de leden van den gemeenteraad. De keuze zal dus wel vernietigd worden. Vlissingen. In de ai'geloopen maand werden op het Rijks-telegraafkantoor alhier behandeld 5289 te legrammen, waarvan 2510 aangeboden, 1041 overge nomen en '1738 ontvangen werden. - De gemeenteraad van Vlissingen heeft de ver ordening voor de uitvoering der drankwet zóo gewij zigd, dal de aanslag voor de tappers zal worden ge regeld op fl,50 per M». binnen- en f 0.15 per M2. bui tenshuis oppervlakte van hun bedrijf, alsmede f0.05 per liter debiet in het voorgaand jaar. In 1882 bedroeg de opbrengst f 3800 en is voor de nieuwe verordening begroot op f3525. In Middelburg hebben een aantal neringdoenden tevens verkoopers van sterkedrank in het klein, een adres aan den Koning opgemaakt en ter onderteeke- ning rondgezonden, waarbij zij verzoeken, dat, met het oog op de na 1 Mei 1884 vereenigir.g van verkoop van sterkedrank met andere winkelwaren, art. 3 der drankwet, in verband met de slotalinea van dezelfde wet, zoodanig gewijzigd worde, dat bedoelde vereeni- ging beperkt worde tot de plaatsen waar sterkedrank voor verbruik op de plaats zelve getapt wordt. Dit adres zal ook in verschillende andere gemeenten des rijks circuleeren. Aan P. Bartels, gewezen postbode te Tholen, is een pensioen van f71 'sjaars verleend. In het wetsontwerp tof bekrachtiging van pro vinciale belastingen voor 1883 wordt voor onze pro vincie de bekrachtiging gevraagd van de heffing van 32 opcenten grondbelasting en 24 personeel, evenals in ,1882. De St.-Ct. tio. 231 bevat een Kon. besluit van 27 September 1882 omtrent het toepassen van de osmose in de beetwortelsuikerfabrieken. Z. M. de Koning heeft Zaterdag de commissie uit de Tweede Kamer, belast met de aanbieding van het adres van antwoord op de openingsrede op de gebruikelijke wijze ontvangen en beantwoord. De leden der Tweede Kamer zouden heden hun sectie-vergaderingen beginnen, die waarschijnlijk 14 dagen zullen duren. In de afdeelingen zullen behan deld wordende Indische begrooting, het voorstel tot herziening van het Reglement van orde van den heer Van Eek, verscheidene kleine wetsontwerpen, de lee- ningswet en de Staatsbegrooting voor 1883. - De veréeniging Algemeen Kies- en Stemrecht heeft een uitvoerig adres aan Z. M. den Koning ge richt naar aanleiding van het in de troonrede be loofde onderzoek omtrent de vraag, van welke bepa lingen der Grondwet herziening raadzaam is De ver- eeniging hooptdat dit onderzoek aan de beloofde voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zal voorafgaan daar zij er niet aan twijfelt of het zal alsdan der Wetgevende macht blijken, dat vóór alles herziening van art. 70 der Grondwet noodzakelijk is. Ten slotte verzoekt de vereeniging, dat het Zijne Majesteit moge behagenalle zoodanige maatregelen te nemen als noodig zullen geoordeeld worden om den census uit art. 76 der Grondwet en uit de ar tikelen die daarmede onmiddellijk samenhangente doen verdwijnen en art. 76 alleen te doen luiden: De Volksvertegenwoordiging wordt bij geheime stem ming gekozen door alle meerderjarige ingezetenen Nederlanders, in het volle genot der burgerlijke en burgerschapsrechten." Bij. een wetsontwerp tot verhooging der Begroo ting voor den arbeid der Gevangenen, dienst 1882, met f 30,200 op het art. «Grondstoffen enz.", ont wikkelt de Minister van Justitie zijn voornemen om de gevangenisstraf doeltreffender zwaar te doen worden door een belangrijke uitbreiding van het aantal ar beidsuren (tot gemiddeld 12 daags) tegenover inkrim ping van dat der slaapuren (tot 8). Als leeken op dat gebied is het best mogelijk, dat we verkeerd oordeelenmaar we meenen toch dat de gevangenen het zelfs dan nog minder kwaad zullen hebben dan zoo menig niet-gevangene, die meer dan 12 uren wei ken moet en niet eens tijd heeft orn 8 uren te slapen. In 1883 zal een vergelijkend examen worden gehouden van adspiranten naar de betrekking van scheepsklerk bij de zeemacht. Het aantal beschikbare plaatsen en de vereischten voor het examen, die ver moedelijk eenige wijzigingen zullen ondergaan, zullen nader worden opgegeven. Drie Indische officieren hebben hun ontslag ge vraagd omdat zij niet verder willen medewerken tot bestendiging van het wanbestuur op Atjeh. Sedert 1873 is de toestand nog niet zoo ellendig geweest als thans. Voor de soldaten is het een treurig leven. Aan herhaalde overvallen staan zij bloot; wie in han den der Atjehers valt wordt onthoofd en daarna ver brand een officier, die gewond achter moest blijven, werd op de gruwelijkste wijze mishandeld en langzaam doodgemarteld. Men vreest voor oproer onder de troepen, die morren over den schijnvrede waartoe zij veroordeeld zijn en die lmn al de lasten, maar geen der vergoedingen van den oorlog verschaft. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. Bedankt voor het beroep naar Zierikzee door ds. C. Beets, te Houten. Aangenomen liet beroep naar Maartensdijk door den candidaat F. Kijftenbelt, die voor Benthuizen en Biezelinge heeft bedankt. Beroepen naar Hooge Zwaluwe ds. E. M. Van IJsendijk te Kattendijke. Tot hulponderwijzer aan de openbare school te Baarland is benoemd de heer Luteijn Meeuwse van Wolfaartsdijk. Colijnsplaat. De heer N. Nieuwdorp, sedert 9 No vember 1880 onderwijzer alhier, heeft wegens zijne benoeming als onderwijzer te Zwartewaal zijn eervol ontslag tegen 1 November a. s. aangevraagd. Voor de twee vacante betrekkingen van (hulp) on derwijzer in deze gemeente hebben zich tot nogtoe geen sollicitanten aangemeld. Schoolspaarbank Goes, Aug.—Sept. 1882. ingebr. uitgeh. School C f 28,59 f 24,59 D - 10,96% -20,45 f 39,55% f 45,04 Tholen. De kerkelijke partijen in de Ned. Herv. Gem. alhier staan, sedert de orthodoxen de overmacht gekregen hebben, scherper tegen elkander over dan vroeger. Daardoor geschieden wel eens dingen, waarbij godsdienstige ernst voor partijhaat de plaats moet ruimen. Althans, daaraan denkt men onwillekeurig als men het volgende verneemt. Ds. C. had eene lijst van stemgerechtigden voor het kiezen van notabelen helpen opmaken en had daarop, overeenkomstig een kerkelijk voorschrift, dr. S., den anderen predikant, niet geplaatst, omdat deze minder dan een jaar lidmaat dezer gemeente was. Dr. S. was daar evenwel niet mede tevreden en beweerde, dat bedoeld voorschrift niet op predikanten van toe passing was. Hij kreeg geen verhoor, en toen hij nu zelf eene lijst van kiesbevoegden voor het kiescollege moest helpen samenstellen, liet hij op zijn beurt ds. C. onvermeld, omdat deze niet in het lidmatenboek was ingeschreven. Deze inschrijving schijnt voor pre dikanten gewoonlijk nagelaten te worden, en dus meent ds. C. daarvoor nii ts van zijn recht als kiezer te ver liezen. Beiden hebben huil bezwaren bij de Synode ingebracht. Tot hoofdonderwijzer op de burgerschool voor jongens en meisjes te Vlissingen is benoemd de lieer W. Van Kamer, thans hoofdonderwijzer aan de school voor on- en minvermogenden aldaar. Er zijn volgens nader bericht in de «Standaard" aan de Vrije Universiteit niet 1, maar 2 literatoren aangekomen. Een hunner was bij de theologen geteld. In de «Wekker, nieuwe bijdragen voor liet on derwijs" van 30 September II. komen voor 114 (zegge honderd en veertien) vacante plaafsen van (hulp) on derwijzer, 30 van (hulp) onderwijzeres en 16 van hoofd eener school. l Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Zaterdag gewezen de vol gende vonnissen tegen lo. C. De J., 59 j., arbeider te 's-IIeer Hendriks kinderen, wegens diefstal, veroordeeld tot een dag cell, gev straf c. e. 2o. A. De W., 14 j., te Kloetinge, wegens diefstal, veroordeeld tot diie dagen cell, gev.straf c. e. 3o. J. S., 15 j., en C. Z, 14 j., beiden te Weniel- dinge, wegens eenvoudigen diefstal in vereeniging ge pleegd, veroordeeld ieder tot drie dagen cell, gev.straf c. e. 4o. a J. W., 17 j., arbeider, b D. V., 22 j schip- perskneclit, c W. V. d. E., 18 j., schippersknecht, allen te Yerseke, a wegens het slaan van een bedienend beambte, b en c wegens beleediging van een bedienend beambte, veroordeeld a tot 8 dagen cell, gev.straf, b en e ieder in een geldboete van f25, te vervangen door 7 dagen gev.straf voor iedere boete c. c. 5o. G. L22 j., schippersknecht te Yerseke, be klaagd van diefstal, vrijgesproken. 6o. J. Van de G., 9 j., te Driewegen, wegens dief stal, bevolen dat hij in een verbeterhuis zal worden gebracht teneinde aldaar opgevoed en in hechtenis gehouden te worden tot hij zijn 15e jaar zal hebben volbracht. 7o. P. II, 54 j., huisvr. van C. S te Middelburg, gedetineerd laatst te Rotterdam, wegens beleediging van een beambte in functie, eenvoudigen diefstal en bedelarij, veroordeeld tot 4 maanden cell, gev.straf en f 8 boete en wijders om na het uiteinde dier straf naar ees bedelaarsgesticht te worden overgebracht. 8o. M. K. en M. M., beiden te Nieuw- en St. Joos- land, wegens het niet verschijnen als gedagvaarde getuigen ter openbare terechtzitting der rechtbank veroordeeld ieder tot eene geldboete van f 3. De zaak tegen A. M. J. Ste Goes, beklaagd van mishandeling, werd ter nadere behandeling uitgesteld. Landbouw en Veeteelt. Naar aanleiding van het bericht in ons vorig no., dat men in onze omgeving pogingen aanwendt om voor het telen van suikerbieten gronden te huren zoodanig, dat verhuurders alleen de landerijen te bezaaien en de gewassen vrucht scheep te voeren hebben, verne men wij van geachte zijde nog, dat in den Williel- rninapolder reeds 20 heet. (50 gemeten) a f325 per heet. op die wijze verhuurd zijn aan een suikerfabriek te Calloo, waarvan agent is de heer J. De Meulemees- ter. De verhuurder behoeft niets te doen dan het paard in gebruik af te staan om te zaaien. - Te Zuiddorpa is na veel inspanning eene koe van een waar monsterkaif verlost. Het kalf was met haar naar binnen begroeid, had geen buik en droeg de ribbenkast geheel omgekeerd naar buiten, terwijl de ingewanden aan de buitenzijde der ribben beves tigd waren. Bij opening van liet vel bleek ook, dat het -beest wel 4 pooten had maar 2 daarvan, een voor en ach terpoot, zeer misvormd waren, welke voor de verlos sing door ontleding moesten afgedaan worden, en de beide andere mede een voor- en achterpoot aan een hesp verhonden waren. De gezondheidstoestand van de koe was na de ver lossing tot heden toe uitmuntend. (T. N. Ct.) Een landbouwer te Maashees (Limb.) heeft een 8jarig varken dat reeds f 1320,27 heeft afgeworpen, zijnde de opbrengst van 165 jonge varkens, die dit dier grootgebracht heeftbovendien zullen nog 8 biggen eerstdaags verzilverd worden en zal ten slotte het var ken ook nog wel wat waard zijn voor den slager. Wel een respectabel zwijn! Bij vele melkboeren in Drente wordt de melk hunner koeien binnen zeer korten tijd zuur. De oor zaak schijnt te zijn, dat het vee, hetwelk overdag bui ten loopt en 's nachts op stal komt, doornat gestald wordt. Bij de vele dagen met aanhoudenden regen is dit vaak geschied. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De vorige week is op het «Slot Oostende" te Goes, ten overstaan van den notaris mr. J. L. H. Liebert, verkocht een Woonhuis en Erf staande en gelegen aan de Oostzijde der Groote markt te Goes wijk C no. 63, bewoon! notaris Mulock Houwer. Dit huis is gekocht door den heer Joh. Temperman voor f3350.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1