1882. N°. 115. Donderdag 28 September. 69stc jaargang. GOESCIIE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., inet bijblad 10 ct. Agent voor bet buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De cursus tot opleiding van onderwijzers tot hoofdonderwijzers te Goes. Terwijl hedenavond onze gemeenteraad zich bezig houdt met de quaestie van dien cursus, komt morgen in de vergadering van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland de vraag aan de orde, of het oprichten van zulke cursussen van gemeentewege te rechtvaardigen is? Het punt is dan ook belangrijk genoeg, en daarom achten wij het niet ongeschikt om ook even een paar opmerkingen daaromtrent in het midden te brengen. Onze gemeenteraad heeft thans eene gemakkelijker taak te vervullen dan primitief in het plan lag dank zij het krachtig initiatief van eenige wakkere mannen hebben heeren onderwijzers de handen in elkaar ge slagen en zeiven een cursus opgerichtzoodat orize gemeente nu volstaan kan met het kosteloos afstaan der lokalen, die gevraagd zullen worden, het in gebruik geven van instrumenten en het kosteloos verschaffen van vuur en licht. Of daarmede de gemeente alles deed, wat zij doen moest en doen kan? Wij zouden daarop niet gaarne grifweg ja antwoorden, maar zelfs dit punt verder willen uitbreiden en vragen, of het niet op den weg ligt van de besturen der omliggende gemeenten om deze goede zaak ook meer te steunen En op die laatste vraag geven wij onzerzijds een bevestigend antwoord. Zij kunnen helpen, en dienen dit te doen In het belang van hun onderwijs. In het rapport van dhr. Van Gorkom, districts-school- opziener, over dat punt uittebrengen in de vergadering van burgemeesters en secretarissen, van welk rapport hierachter een uittreksel voorkomt, wordt de onwe- derlegbare stelling verkondigd dat aan zulk een cursus wezenlijk behoefte bestaat, omdat de gelegenheid om privaat onderwijs te ontvangen in wiskunde, teekenen, scheikunde enz. in den regel in kleinere gemeenten ontbreekt en in grootere buiten het bereik der finan- ciëele krachten van de onderwijzers valt. Van het rijk nu hebben wij in dezen geen steun te verwachten. De onder de oude wet bestaande cursussen zijn bij besluit van 13 Mei 1881 met ingang van 1 Juli van dat jaar opgeheven. De toenmalige Minister van binnenlandsche zaken motiveerde het besluit tot die opheffing aldus: »De Rijkskweekscholen bepalen zich vooralsnog tot het vormen van hulponderwijzers. Er is geene reden om bij de normaallessen in dit opzicht verder te gaan. De hulponderwijzer moet zelf zich bekwaam weten te maken voor het examen als hoofdonderwij zer." Wij willen voor het oogenblik, met den heer Van Gorkom in zijn rapport, daarlaten, of die motieven tot onthouding op dat punt afdoende of steekhoudend zijn; het rijk doet wij zeggen het hem na reeds veel voor de opleiding van (hulp)onderwijzers. Eene opmerking zij ons geoorloofd bij deze aanha ling uit zijn rapport: Neemt men in aanmerking, dat aan de 7 rijkskweekscholen, aan de 5 bijzondere, doorjhet Rijk gesubsidieerde, kweekscholen en aan tal van normaalinrichtingen (die van den len rang) het onder wijs zich uitstrekt ook over de vakken, waarover het hoofdonderwijzers-examen loopt, dan kan een onder wijzer, aan eene dezer inrichtingen opgeleid, met ijver, goeden wil en iets meer dan middelmatigen aanleg, zich genoegzaam door eigen zelfstandige studie ter verkrijging der hoofdakte bekwamen. Daaruit zou volgen, dat na jaren de cursussen van zelf zouden vervallen, omdat de hulponderwijzers zich zeiven zouden kunnen voorthelpen. Wij meenen, dat voor menig vak hulp toch altijd nog gewenscht blijft. Er zullen altijd genoeg hulpon derwijzers blijven van middelmatigen of minder goeden aanleg, die onder leiding flinke onderwijzers kunnen worden. Maar bovendien, voor dit oogenblik hebben wij nog betrekkelijk weinig leerlingen van kweekscholen of normaalinrichtingen en zijn cursussen dus te meer noodig. Onderwijzers kunnen zich waarlijk de weelde niet veroorloven van dure particuliere lessen te nemen. Voor hen is dus de oprichting van die cursussen gewenscht, daarop valt niet af te dingenen het gevolg zal wezen, dat zij bij voorkeur die gemeenten zullen zoeken, waar, of in de onmiddelijke nabijheid waarvan, zulk tea cursus bestaat. Op dit oogenblik is er gebrek aan hulppersoneel, en de macht van het geld doet haar invloed gelden bij de verschillende oproepingen, die men in onder scheidene bladen leest. Zal een jongmensch, met ijver voor zijn vak be zield, zeker wel behahe op dat financiëele letten op die gelegenheid tot verdere opleiding, eenmaal, wanneer de toevoer van verschillende inrichtingen voldoende zal wezen om in de behoeften te voorzien, zullen de traktementen weêr meer uniform worden en zal vooral die gelegenheid tot meerdere bekwaming op den voor grond treden. Een gemeente doet dus vooral ook in haar eigen belang wél zulk een cursus te helpen oprichten. Het is waarniet alle hulponderwijzers kunnen in groote gemeenten geplaatst worden, maar het gehalte van de overblijvenden zal dan toch zeker wel niet van het beste wezen. Op dit punt komt er echter ook meer opgewekt heid in verschillende gemeenten. Op meer dan een plaats worden cursussen in het leven geroepen en zij, die achter blijven in het tot stand brengen of het ondersteunen dier beweging, zullen zich dit later be klagen, wanneer zij zich met personeel van minder gehalte moeten tevreden stellen. Vooral de plattelands-gemeénten hebben daarbij belang. Zij toch vooral worden van die concurrentie dupe, omdat bij het totaal gemis van gelegenheid tot lesnemen slechts hooge tractementen het hulpperso neel kunnen bewegen zich daar te vestigen. Hun steun kan voor de tinanciëele zijde dezer quaestie en voor het gehalte van het onderwijs in hunne ge meente slechts goede vruchten dragen. Wat zij doen kunnen Wij willen ons bepalen tot den bewusten cursus, in Goes opgericht. Daarbij heeft het gansche hulppersoneel bij het onderwijs in Beveland belang, en op grond van het hier boven aangevoerde ook alle gemeenten. Er moeten aan dien cursus minstens 20 deelnemers zijn, terwijl het maximum der kosten is bepaald op f 48 per hoofd en per jaar. Voegt men bij dit laatste nog de kosten voor reis enz., die gemaakt moeten worden, dan is dat bedrag te hoog voor een (hulp)onderwijzer, die van zijn traktement moet leven. Wij zouden wenschen dat, evenals in Gorinchem, niet meer dan f 25 's jaars door eiken deelnemer moest worden betaald. Iedere gemeente moest nu den onderwijzer, die van den cursus gebruik maakt, steunen, door hem boven zijn traktement het meerdere, dat de cursus van hem vordert, benevens de reiskosten te vergoeden. Zij prikkelt daardoor de ambitie om dien cursus bij te wonen, en werkt mee om het minimum deel nemers in het leven te houden, terwijl de algemeene deelneming het surplus niet zoo groot zal doen wezen. Er is dan tevens een eenigszins officieel karakter aan de inrichting gegeven, dat voor haar door ons zoo hoogst nuttig wordt geacht, en de daarvoor zich te getroosten opofferingen zullen later ten voordeele van het onderwijs komen. De quaestie van het Woensdagmiddag niet school houden is al meermalen besproken en, vergissen wij ons niet, dan was ook dit een struikelblok, waardoor de vroeger in Goes bestaan hebbende cursus niet dien bloei ondervond, welke hieraan had kunnen ten deel vallen. Dit doet ons wel met eenige vrees voor het leven van de nieuweling de toekomst tegemoet gaan. Men blijkt op dat punt nóg al eigenzinnig of afte- stuiten op onoverkomelijke bezwaren, en daarin schuilt juist het gevaar. Het tegenwoordige aantal deelnemers is zoo spoedig beneden het minimum 20 gedaald. Daarom zouden wij wenschen dat de gemeente Goes have belangstelling toonde, ook in het belang van zijn eigen hulppersoneel en om een voorbeeld te geven aan de buitengemeenten, door, behalve de in het be gin aangehaalde voordeelen, zich tot steun bereid te verklaren, wanneer het aantal deelnemers eens tot vijftien daalde en de gemaakte kosten niet konden worden goedgemaakt, wat uit eene jaarlijksche reke ning zou moeten blijken. Aan h.h. schoolopzieners, die zoo wakker deze zaak op touw zett'en, zij het overgetateu door hun invloed mee te werken om de gemeentebesturen te bewegen steun te verbenen, en vooral ook den Woensdagmid dag vrij te krijgen. Mededelingen op verschillend gebied. GOES, 27 SEPTEMBER 1882. In overleg met het Departement van Financien bestaat bij de Regeering het voornemen maatregelen tot bescherming en regeling van de visscherij van oesters en mosselen in de Zuiderzee te beramen en tevens een proef te nemen om de kunstmatige teelt, in de Zeeuwsche wateren met uitnemend gevolg ge dreven wordende, ook op de Zuiderzee in te voeren. Wegens het overlijden van jhr. mr. Af. M. Van Asch van Wijdt moet eene verkiezing van een lid van de Tweede Kamer plaatshebben in het ho'ofd- kiesdistrict Amersfoort. Zij is bepaald op Dinsdag 17 October en de herstemmingis die noödig, op Dins dag 31 October. De winterdienst op de staatsspoorwegen zal 1 Nov. a. s. aanvangen, die op de overige Nederlandsche spoorwegen op 15 October. Het bestuur der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen heeft niet alleen met de Nederl. centraal, maar ook met de Zuid-Oosterspoorweg-maat- schappij een overeenkomst gesloten tot overneming der exploitatie. Mr. D. Van Weel heeft zijne benoeming tot wethouder van Rotterdam aangenomen. De Willem Barents is Maandag van Hammer- fest vertrokken en kan dus na half October te IJ mui den verwacht worden. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. In de Dinsdag gehouden zitting is de algemeene strekking van het adres van antwoord op de troonrede aangenomen na zeer uitvoerige politieke diseussie, waarbij de Ministers Van LijndenPijnacker Hordijk en de heer Tak mededeelingen omtrent de crisis deden. Laatstgenoemde drong, evenals de heer Van Houten, sterk aan op overlegging der stukken van deze crisis en die van 1879. Een motie daartoe strekkende is tot later verdaagd. De Regeering ver klaarde dat pogingen aangewend zijn om de handelsbe trekkingen met Frankrijk te hervatten, dat er eene veror dening, regelende en erkennende de rechten der inland- sche bevolking tot conversie van grondbezit, is ontworpen, dat duidelijk en klaar het program der Regeering aan de Kamer zal worden voorgelegd, en dat binnen een jaar eene staats-commissie tot Grondwets-herziening zal zijn benoemd of anders de Regeering zal zijn afgetreden. Het bewuste ontwerp-adres van antwoord is bijna een zuivere weerklank op de troonrede. In paragraaf IV, waarin gesproken wordt over voorstellen, noodig voor het in werking treden van onze nieuwe straf wetgeving zegt het adres«Onzerzijds hopen wij niets te verzuimen, wat de afdoening daarvan nog in deze zitting kan bevorderen." In paragraaf X, over de voorstellen betrekkelijk het kiesrecht en de herziening van de Grondwet heet het: »De omstandigheid, dat de hoofdstukken der regeling van het kiesrecht in de Grondwet zijn aangewezendoet ons de nadere ontwikkeling der plannen van Uwe Majesteit met te meer verlangen verbeiden." Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Wilhelminadorp. Zondag 1 Oetober zal dr. J. H. Gunning Jr., van 's-Gravenhage, des voor- en des na middags alhier prediken, terwijl ds. J II. Gunning, Em. pred. van Leeuwarden, dnn tevens des namiddags zijn achterkleinzoon zal doopen. Vier J. H. Gunning's zullen dan onder éen dak verhoeven in vier opvolgende geslachten. Versere. Vrijdagavond is voor eene Christelijke school ingeschreven voor een bedrag van 190 gld. Eén persoon gaf 40 gld. De gelegenheid tot inschrij ving is andermaal opengesteld. Scherpevisse. Op de Zaterdag alhier gehouden vergadering van het onderwijzersgezelschap Tholen werd ook ter sprake gebracht het adres, dat door de »Ned. openb. onderw. en hoofdonderw. vereeniging" aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzonden is om pensioen voor de nagelaten betrekkingen van den onderwijzer te verkrijgen. Algemeen werd deze poging toegejuicht, en met de hoop, dat het verzoek een gunstig oor bij den Minister moge vinden, werd door alle aanwezigen toezegging gedaan hef adres van adhesie met hunne handteekeningen te steunen. Dat alle onderwijzers dit voorbeeld volgen! De nieuwe cursus aan de Theol. school te Kam,- pen is aangevangen met 32 literarische en 52 theo logische studenten. Van deze laatsten zijn er 19 in het 3e of laatste studiejaar. - De commissie voor het examineeren van lien, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de wis- en natuur kundige wetenschappen en de gymnastiek en de akte voor lager onderwijs in de gymnastiek en de land bouwkunde, voor het jaar 1882, zal zitting houden te 's-Gravenhage; terwijl de commissie, belast met het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid wenschen te verkrijgen tot het geven van middelbaar onderwijs in het hand- en rechtlijnig teekenen en boetseeren, of de akte van bekwaamheid in het hand- teekenen, voor dit jaar zitting zal houden te Amsterdam. Een verhooging van rijks-subsidie a f 1500 is uitgetrokken voor de gemeente Zierikzee ten behoeve van haar lioogere burgerschool met vijfjarigen cursus. Met 1 September is voorloopig,- bij wijze van proef, een cursus tot opleiding van gymnastiek-onder- wijzers verbonden aan de Rijks-kweekscholen te De venter en Groningen. De cursus zal een tweejarige zijn. Daarbij kunnen kosteloos worden toegelaten kweekelingen van het derde en het vierde studiejaar aan de voormelde kweekscholen, onderwijzers aan openbare of bijzondere scholen en zij, die in het bezit zijn van de akte volgens art. 56a der Schoolwet. Zooals uit de begrootingsrede van den Minister van Financiën blijkt, zullen de uitgaven voor het lager onderwijs, voornamelijk ter subsidiëering van de ge meenten, in het volgend jaar weder met f 1.350.000 klimmen. Voor 1881 en 1882 heeft men de ramin gen te laag gesteldzoodat de uitgaven ook in die jaren niet konden worden bestreden uit de toegestane gelden. Thans is 5 millioen uitgetrokken. Landbouw en Veeteelt. Sint-Maartensdijk. Eerstdaags zullen de eerste suikerbieten van hier gescheept worden. Het natte Septemberweer heeft niet veel verbetering in den wor tel gebracht. De bieten zijn over het algemeen zeer klein gebleven. Dit is vooral schade voor dén ver bouwer, doch ook den,fabrikant wacht geen gunstig jaar, daar ook het suikergehalte zeer gering is. Westelijk gedeelte van Zuid-Beveland. Gewaagt men elders van de bekende ziekte in de aardappels, van hier kan gemeld worden dat zij weinig of niet wordt aangetroffen. Over 't algemeen is de oogst dei- aardappels beneden het middelmatige, ofschoon er uit zonderingen zijn die stof tot tevredenheid geven. De in tijds gepote moeten hiertoe behoorenomdat zij vroeger hun wasdom hadden verkregen. De prijzen variëeren van f2,75 tot f3 per hectoliter, terwijl de jammen f0,25 af0,50 daarboven gelden. Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Dinsdag 26 Sept. zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: le. J. A. B., 30 en G. De R.,"30 j., beiden werk lieden te Wissekerke, wegens mishandeling, veroordeeld de le tot 8 dagen cell. gev. straf, de 2e tot f8 boete subs. 3 dagen gev. straf c. e. 2e. J. F. S., 19 j., varensgezel te Middelburg, wegens overtreding der militiewet, veroordeeld tot f 1 boete subs. 1 dag. gev. straf c. e. 3e. J. C., 52 jwinkelier en kleinhandelaar in sterkedrank te Middelburg, beklaagd van in zijne herberg bedwelmenden drank te hebben toegediend aan personen in kennelijken staat van dronkenschap ver- keerende. Vrijgesproken. 4e. P. De Z., 75 j., koopman te Ter Neuzen, wegens beleediging, veroordeeld tot 15 dagen 'cell, gev. straf en f25 boete subs. 3 dagen cell. gev. straf c. e. 5e. B. Van K., 16 j., kleermaker te Ter Neuzen, wegens herhaalde openbare dronkenschap, veroordeeld tot 14 dagen gev. straf c. e. 6o. E. De C., 13 j., dienstknecht en L. M., 15 j., koeherder te Hontenisse, wegens diefstal, veroor deeld tot 3 dagen gev. straf c. e. 7e. D. F. Ph. S., grondeigenaar te Hulst, wegens be leediging met woorden van ambtenaren, veroordeeld tot eene geldboete van f50, subs 7 dagen gev. straf c. e. 8e. A. C., 40 en Th. S., 33 jbeiden makrollen koopman te Koewacht, wegens mishandeling, veroor deeld elk tot f16 boete subs. 5 dagen gev. straf c. e. 9e. L. P., 62 j., koopman te Kieldrecht, wegens openbare dronkenschap en beleediging van een bedie nend beambte, veroordeeld tot twee geldboeten van f3 en f8, of voor de eerste 1 en voor de tweede, boete 3 dagen gev. straf c. e.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1