1882. N°. 114. Dinsdag 26 September. 69ste jaargang. -CS=CtCF>ObUÏ»- GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN D1TMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. (MJRANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzell'de advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zich tegen 1 October op dit blad abonneert, ontvangt de nom mers van IS September II. af kos te loos. OPENBARE VERGADERING van den It a a d der gemeente Goe» op WOENSDAG den 27 SEPTEMBER 1882, des avonds te half 8 uren. Goes, den 25 September 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: X. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Rekening van den schuttersraad over 1881. III. Begrooting van de gemeente-apotheek voor 1883. IV. Beslissing op de aanvrage der schoolopzieners omtrent den cursus tot opleiding voor de hoofd akte. V. Vaststelling van den ligger en de kaart der wegen en voetpaden in de gemeente. VI. Benoeming van een onderwijzer bij het lager onderwijs. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 25 SEPTEMBER 1882. Wij herinneren de kiezers te Wolfaartsdijk aan de verkiezing voor twee raadsleden, die Woensdag moet plaatshebben. De stembus is tot vier uren geopend. Behalve de vroeger vermelde en in den oproe pingsbrief beschreven onderwerpen, is voor de verga dering der Vereeniging van Burgemeesters en Secre tarissen in Zuid- en Noord-Beveland, op Donderdag a. s. te Goes te houden, nog een belangrijk punt aan de orde gesteld. De Ned. Vereeniging van gemeente ambtenaren wenscht namelijk volgens een dezer dagen verzonden circulaire het gevoelen der ver eeniging te weten omtrent de wenschelijkheid en het nut van het uitreiken van diploma's aan aspirant gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie na afgelegd examen, en over welke punten zoodanig examen zou moeten loopen. Reeds voorlang is de wenschelijkheid en de noodzakelijkheid van zoodanig examen van verschillende bevoegde zijden betoogd, en het bestuur der Bevelandsche Vereeniging adviseei-t dan ook dat de algemeene vergadering aan het denk beeld van de Nederlandsche Vereeniging hare adhaesie zal schenken. Bij gemis van regeling bij de wet kan door commissiën het examen afgenomen en het diploma uitgereikt worden, evenals door sTesselschade" voor de handwerken, en door verschillende commissiën voor de bewaarsclioolhouderessen geschiedt. Het onderwerp is zeer gewichtig, waarom eene trouwe opkomst der leden mag worden verwacht, opdat de zaak grondig besproken kunne worden. Hoofdplaat. Vrijdag werd in de gemeenteraads vergadering benoemd tot oudsten wethouder dhr. IV. Baars. Als raadslid heeft deze zich steeds als een geducht bestrijder van den voorzitter, dhr. Van Slotendoen kennen, zoodat de uittreding van dhr. A. Dossche uit het dagelijkscli bestuur de opposeerende partij zeer te stade kwam. Sedert de komst van dhr. Van Sloten als burgemeester is het gewoonte geworden om de beraadslagingen van den gemeenteraad bij te wonen, waartoe men vooral uitgelokt wordt door de periodieke te verwachten liefelijke tooneeltjes. Ook dien dag was de raadzaal geheel bezet door het opgekomen publiek. Vrijdag is de laatste steen van den steenweg naar den Nieuwlandschen molen gelegd. Daarmede is een communicatie-middel tot stand gekomen, dat aan onze ingezetenen en aan die der omliggende gemeenten groote voordeelen kan opleveren. De onaangenaamheden, aan dien weg verbonden, waren met de aanbesteding nog niet geëindigd. Zelfs verleden week waren de aannemers, die te vergeefs op gedeeltelijke betaling aandrongen, van plan het bijna voltooide werk te staken. Allerlei zaken brengen de gemeente in moeielijkheden, waarvan het einde nog niet te voorzien is. Na de steenweg-quaestie volgt nu de school-quaestie. Deze laatste is echter veel moeielijker op te lossen. "Wel is waar hebben de dubbeltjes hier niet mee te maken, doch in deze zaak zijn bepaalde personen be trokken. Gehjk men weet, verlangt het hoofd der school gebruik te maken van het schoolgebouw tot het geven van privaat-onderwijs in de tusschenuren. Het gemeentebestuur gaf daartoe verlof, doch een andere macht verzette zich ertegen. Gelukkig, dat hoogere autoriteit te beslissen heeft. Opmerkelijk is het, dat het hoofd der 2e gemeente school vergunning bezit tot het geven van zulk onderwijs. De Zaterdag vastgestelde rekening der inkom sten en uitgaven van den polder Walcheren ge,durende 1881 bedraagt in ontvang f247,524,22 en in uitgaaf f 232,839,40' en levert dus een goed slot op van f 14,684,81s. De belastingen en hellingen hebben f216,608,15 opgebracht. De kosten der gewone wer ken hebben f 109,737,39, die der buitengewone f 9,487,15 bedragen. Z. M. de Koning heeft Zaterdag aan de com missie uit de Eerste Kamerdie hem het adres van van antwoord op de troonrede kwam aanbieden, ge antwoord »Ik verzoek U aan de Eerste Kamer der Staten- Generaal Mijnen dank te betuigen voor haar adres van antwoord. Het is mij aangenaam bij vernieuwing hare bereid vaardigheid te vernemen tot het ijverig en nauwgezet verrichten der werkzaamhedendie haar wachten." Z. K. II. de Prins van Oranje is niet, zooals gemeld is, naar het buitenland vertrokken, maar bevindt zich volgens de N. li. Ct. voortdurend in de residentie. Bij Kon. besluit van den 11 Sept. 1882 is bepaald, dat met den aanvang in 1883 van den zomerdienst de doorgaande en zelfwerkende remtoestel moet worden ingevoerd. In de rijks-postspaarbank is gedurende Aug. ingebracht f 204,481 en teruggehaald f 89,401. Op 31 Aug. was de som der inlagen f 1,669,068. In November zal een vergelijkend onderzoek plaatshebben van adspiranten voor de betrekking van surnumerair bij het vak der posterijenwaartoe vijf tien plaatsen ter vervulling zijn opengesteld. Nadere bijzonderheden bevat de St.-Ct, Volgens de Amsterdamsche Ct. is aan baron Van Lynden van Sandenberg door den Koning de titel van graaf verleend. Uit welonderrichten kring verneemt de Standaard, dat aan generaal Van der Heyden geen bijzonder koninklijk gunstbetoon is te beurt gevallen. Hem is, evenals aan alle andere buitengewone ad judanten des Konings, de gewone circulaire gezonden, om in het gevolg des Konings, als lid van het mili taire huis, bij de opening van de Staten-Generaal plaats te nemen. Vrijdag had de plechtige begrafenis plaats van den aartsbisschop msgr. A. J. Scliaepinan te Utrecht. Z. K. H. de Prins van Oranje werd daarbij vertegen woordigd door Z. IC. H. adjudant den heer Loijel. In de vergadering van het metropolitaan ka pittel van Utrecht is tot kapittel-vicaris gedurende het openstaan van den hisschoppelijken zetel gekozen mgr. F. P. Pan de Burgtproost van het kapittel en president van het seminarie te Rijsenburg. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. D. De Pree, predikant bij de Christ, gere formeerde gemeente alhieris beroepen bij dezelfde gemeente te Nieuwdorp. Te Biezelinge is met algemeene stemmen be roepen de heer F. Kijftenbelt, candidaat tot den H. dienst bij het Provinciaal kerkbestuur van Overijsel. Bedankt voor het beroep naar de Chr. Ger. ge meente te Vrijhoeve Capelle door ds. J. A. Goedbloed, te Axel. Hiermede is de quaestie van éen- of tweejarigen cursus vervallenhet reglement bepaalt, dat de cursus een tweejarige zal zijn. De kosten worden gedragen door de deelnomers aan den cursus, die zich zelf bevooi- declen door in groot aantal de lessen bij te wonen, omdat ieijeis quotum afhangt van het aantal onder wijzers. Evenwel moeten er minstens 20 deelnemers zijn om den cursus te doen beginnen. »Met goedkeuring van de vereeniging van leeraren en onderwijzers" kan men ook het onderwijs in slechts enkele vakken bij wonen. De cursus zal gehouden worden te Goes, in lokalen, waarvan men het gebruik aan Burgemeester en Wethouders zal vragen. Het maximum der kosten is bepaald op f 48 per hoofd. Met het oog op de examens zal de cursus loopen van 1 Juli tot 30 Juni. liet bestuur bestaat uit de heeren H. C. Ittrnann, voorzitter, A. It. Breetvelt, secretaris en A. Van Schel ven, penningmeester. Voorloopig hebben zich twee onderwijzeressen en 21 onderwijzers schriftelijk verbonden, en door hunne handteekening zicli aan de bepalingen van het regle ment onderworpen. Voorloopig, want de meesten weten niet of zij de les sen op Woensdag zullen kunnen volgen. Op de meeste dorpsscholen toch is het Woensdag-namiddag school, en de pogingen, door heeren schoolopzieners bij vele gemeentebesturen aangewend om den Zaterdag-morgen in de plaats te stellen van den Woensdag-namiddag, zijn bij sommigen vruchteloos geweest. In vele ge meenten schijnt men nog niet doordrongen van de waarheid, dat men voor het onderwijs meer gebaat is met degelijke, ontwikkelde onderwijzers, dan met de zoodanigen, die de hulp-akte reeds als baton de nraréchal beschouwen. Krabbendijke. Het traktement van den heer J. •Lijbaart, hoofd der school alhier, is van 900 gld. tot 1100 gld. verhoogd. Sciierpenisse. In de Vrijdag alhier gehouden ver gadering van het Onderwijzers-gezelschap »Tholen" werd medegedeeld dat het gewestelijk bestuur van het Ned. Onderw. Genootschapsedert 6 jaren door dit gezelschap waargenomen, met 1 Jan. a. s. aan het gezelschap Walcheren" zou overgaan. Tot lid van dat bestuur voor dit gezelschap werd benoemd de heer W. C. Criicq, te Stavenisse. Voor de lessen der herhalingsschool te Middel burg hebben zich 08 leerlingen, waarvan 40 jongens en 28 meisjes, aangemeld. De cursus telde in het vorige jaar 30 jongens en 17 meisjes. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Zaterdag werd door burg. en weth. van Veere in het openbaar aanbesteed: het bouwen eener nieuwe school met gedeeltelijk overdekte speelplaats. Ingekomen waren 8 biljetten. Hoogste inschrijver- was de heer J. F. M. V. d. Heil te Middelburg, voor f18,236, laagste de heer II. P. Van de Ree te Mid delburg, voor f16,930. (M. Ct.) Gelijk wij onzen lezers successievelijk meedeel den, zijn reeds sedert eenige weken door de beide heeren schoolopzieners hier pogingen in 't werk gesteld orn een cursus ter opleiding voor de hoofdakte in 'tleven te roepen. Deze pogingen stuitten evenwel af op de dubbeltjes- quaestie, terwijl men billijkheidshalve van de gemeente geen bijdrage of tegemoetkoming kon vragen. Zaterdag 16 dezer nu werd, zooals men in hoofd zaak weet, besloten, dat men eenige onderwijzers zou uitnoodigen, om voor eigen rekening den cursus op te richten. Met algemeene stemmen werden toen ge kozen de heer I), De Koning, die reeds een jaar lang aan een aantal onderwijzers les geeft in het teekenen de heer P. C. F. Frowein, die gedurende bijna twee jaar gratis les heeft gegeven in de natuurkundige vakkenD. II C. lltmann voor de wiskundeA. Van Schelven voor paedagogiek en methodiek, aard rijkskunde en geschiedenis, en A. II. Breetvelt voor Ned. taal. Deze vijf heeren nu vormen samen eene vereeniging van leeraren en onderwijzers ter opleiding voor de hoofdakte. Ieder, die van den cursus wil gebruik maken, moet zich onderwerpen aan het door iien ontworpen en door heeren schoolopzieners goedgekeurde reglement. Landbouw en Veeteelt. Hansweert. Allerwege is men hier druk bezig met het rooien der aardappelen. Het tamelijk goede weer der laatste dagen begunstigt de inzameling. De op brengst is over het algemeen gering; goede oogsten behooren tot de uitzonderingen. De aardappels zijn klein van stuk, terwijl daarbij die van zwaren grond niet lekker van smaak zijn. Velen zijn er door de ziekte aangetast; men bedingt f3,50 a 3,75 per H.L. Wemeldinge. Alhier komen nog steeds gevallen van varkensziekte-voor. Velen, die dan ook maar ver moeden dat hunne varkens inin of meer door de ziekte aangetast zijn, haasten zich door spoedig te slachten het vleesch voor consumptie te behouden. Sint-Maartensdijk. Met het oog op de tegenwoor dige ongunstige omstandigheden is vooral het vol gende staaltje van dure landprijzen zeer merkwaardig. Voor een lapje bouwland alhier, groot 81,50 Are, werd Vrijdag in openbare verkooping niet minder be taald dan f1140 per gemot (39,'M Are). Naar dien prijs berekend zou een 1I.A. met onkosten enz. op niet minder dan f3300 komen. De vereeniging van liefhebbers van een lekkeren aardappel, die zich do veredeling van die cultuur ten doel stelt, opende Woensdag in het Kristallen-paleis te Londen haar 8e jaarlijksche tentoonstelling. Op tafels zijn niet minder dan 2000 schotels met aardap pelen uitgestald, ingezonden door zeventig teelders, en omvattende, behalve de vermaarde oude soorten, de nieuwste en gezochtste variëteiten, bekend onder de namen «Recorder", «Alderman de Keyscr", «Sir Wal ter Raleigh", «James Abbiss" enz. Genoemde vier soorten werdenmet eerste klas-eertificaten van ver diensten bekroond. De proefvelden worden der Vereeniging welwillend afgestaan door het «Kon. Genootschap voor Tuinbouw" dat alleen proefnemingen met nieuwe variëteiten toelaat. Het toeval heeft gewild, dat deze achtste internatio nale aardappelen-tentoonstelling wegens de tijdelijke afwezigheid van den Lord mayor geopend is moeten worden door den bekenden voornamen hotelhouder van Nederlandsche atkomst, den heer P. De Keyser, die onlangs tot Alderman werd benoemd en ook bij leven en welzijn zijn beurt zal krijgen om Lord-mayor te worden. (Dagbl.) Tengevolge van het faillissement der Friesche Landaanwinning-Maatschappij moesten de drooggelegde meergronden onder den hamer worden gebracht, het geen te Bolsward is geschied. De totaal oppervlakte was 2400 HA. en de opbrengst f 199,292,— onge veer f83,per HA. of bunder. Een depreciatie al- zoo, die enorm mag heeten, daar men in Friesland voor 1 bunder meermalen f600 en meer heeft betaald. Als le hypotheek zou op dien grond een som van nagenoeg f700,000,gevestigd zijn. Dergelijke fei ten behooren waarlijk niet tot de verblijdende. Een waarde van 2 millioen voor 2 ton ongeveer aan den man gebracht en dat nog wel gronden! Wij wezen reeds op het verschijnsel elders, ook in dit ge west, nu doet het zich in Friesland teven6 voor. Het is echter te betwijfelen dat de bedoelde depre ciatie toepasselijk is op de weilanden waar vee wordt geweid, dat thans zoo hoog in prijs is, tenzij aan een verbazende winst op de veeteelt te denken ware. Uit Arnhem wordt thans aan 't N. v. d. D. gemeld »De veestapel staat op dit oogenblik prachtig. Alles wordt dik en vet. De lammeven worden tegen hooge prijzen aan Engeland afgeleverd en gelden tot f 10 per stuk. Koeien groeien uitmuntend en ossen worden tot de enorme prijzen van 44 a 45 cents per kilo voor de Brusselsche markt opgekocht. Nuch tere kalveren gelden tot f20 per stuk. Bulkalveren voor de boeren, om ossen van te fokken, zijn nog eenigszins hooger in prijs. Veulens zijn duur, 1 jarige zuigveulens gelden van f140 a f160. De 1 jarige ruins voor Saksen loopen van f250 a f300. In verband met de hooge vleeschprijzen zijn ook die der varkens stijgende". Aannemende dat dit bericht in 't algemeen juist is, dan springt de abnormale toestand al vrij sterk in 't oog. Depreciatie van de gronden of van 't kapi taal, buitengewoon hooge opbrengst der producten, dat is ongezond en altijd ten nadeele van het groote publiek. Dit mist de rente van 't kapitaal, welke de kapitalist anders verteert. Dure vleeschprijzen maken het gebruik ervan voor duizenden en duizenden óf onmogelijk öf tot een minimum beperkt. Dit verstoord evenwicht moet dus op de een of andere wijze hersteld woi-den. Is er een beter middel dan door uitbreiding van gezonden of productieven arbeid, waardoor ventelooze kapitalen rentegevend wor den gemaakt, door toepassing der wetenschap tevehs I (De Reporter.) Rechtzaken. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Zaterdag zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen tegen: lo. P. L. K., herbergier te Goes, beschuldigd van het toedienen in zijne herberg van bedwelmenden drank (bier) aan een in kennelijken staat van dron kenschap verkeerend persoon. Vrijgesproken. 2o. P. S., 13 j., H. S., beiden te Hansweert (gem. Kruiningen), wegens diefstal met inklimming in een bewoond huis door- twee personen beneden de 16 jaren, doch met oordeel des onderscheids, te zamen en in vereeniging gepleegd, veroordeeld ieder tot eene gevan genzetting in een verbeterhuis voor den tijd van vijf jaren. 3o. D. R., 18 j., te Yerseke, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 4o. J. De R., 19 j.. zeeman te Vlissingen, wegens het niet voldoen aan eene oproeping voor de nationale militie, veroordeeld tot eene boete van f 1 c. e, 5o. M. "Van der G., 45 j., huisvr. van J. J., wasch- vrouw te Vlissingen, wegens laster, veroordeeld tot eene boete van f 16 c. e. Go. J. O., 44 j., werkman te Vlissingen, wegens mishandeling, veroordeeld tot eene boete van 112e. 7o P. D36 j., polderwerker te Sas van Gent, wegens mishandeling, veroordeeld tot 8 dagen cell. gov straf c. e. 8o. J. Van der L., 23 j., werkman te Groedo, we gens diefstal, veroordeeld tot eene boete van f2 c. e. 9o. Ja. V., 19 j., zonder beroep, te Clinge, wegens laster, veroordeeld tot eene geldboete van f 8 c. e»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1