Heden bezochten de aanzienlijke vreemdelingen Haar lem en Leiden en vertrokken des avonds naar Vlis- singen, waar hun door de directie van de Exploitatie- Maatschappij, vóór hun vertrek, een souper werd aan geboden. Jhr. mr, St. Van Asch van Wijcklid der Tweede Kamer voor Amersfoort, behooiende tot de anti-revo lutionaire partijis Woensdag te Utrecht overleden. Hij was den 28 Dec. 1816 te Utrecht geboren uit een der oudste en aanzienlijkste geslachten. Sedert 187-4 had hij zitting in de Kamer. Donderdag werd de nieuwe burgemeester van Nieuwer-Amstel, jhr. C. Van Citters, geïnstalleerd. In 1881 werd in de Rijkspostspaarbank inge bracht f 225,062,81 terugbetaald 48,039,95; uitgegeven werden 3271, afbetaald 143 boekjes. Het saldo winst over den dienst van dat jaar bedraagt f 8035,58 Aan den Minister van Binnenlandsclie Zaken is een adres gezonden door de Nederlandsche openbare onderwijzers- en hoofdonderwijzers-vereeniging, waarin zij beleefdelijk verzoekt aan de nagelaten betrekkin gen van openbare onderwijzers ondersteuning te ver- leenen uit de staatskas en daartoezoo noodigde pensioensbijdrage van genoemde onderwijzers te ver- hoogen. De vergadering, tegen aanst. Zondag door de Unie te Amsterdam belegd .van de besturen van ver schillende vereenigingen, teneinde gezamenlijk stappen te doen tot verkrijging eener doeltreffende kiesrecht hervorming, gaat niet dooromdat de meeste bestu ren, hoewel instemmende met het doelzich wegens de kosten of andere redenen bezwaard vonden aan de bijeenkomst deel te r.emen. Het bestuur der Unie heeft nu de besturen uitge- noodigd zich aan te sluiten bij een adres aan den Koning, waarin spoedige indiening wordt verzocht van een voorstel tot wijziging van art. 76 der Grondwet, in dien zin, dat het vereischte van een census daaruit vervalt en het artikel aldus luide: «De leden der Tweede Kamer worden rechtstreeks bij geheime stemming gekozen. »Om kiezer te zijn moet men zijn meerderjarig in gezetene, Nederlander, in het volle genot der burger lijke en burgerschapsrechten. «Het kiesrecht en de uitoefening ervan worden door de wet geregeld." Staten-Generaal. EERSTE KAMER. In de Donderdag gehouden zitting is het ontwerp- adres van antwoord op de troonrede behandeld. Het adres is de gebruikelijke terugslag op dat Staatsstuk. De eenige uitweiding, die de Kamer zich veroorlooft, is de mededeeling, dat zij met spanning verbeidt dat gene wat omtrent de oorzaken van het Adderverlies aan het licht zal komen, en dan ook dat zij, afge scheiden van de voorgespiegelde belasting-hervorming, plicht acht op beperking van uitgaven bedacht te zijn. Bij de algemeene beschouwingen vroeg de heer Bor- sius inlichtingen omtrent den loop der ministerieele crisis. De Minister Van Lijnden deed daarop omtrent den loop der zaken eenige mededeelingen, die alge meen bekend zijn. De minister verklaarde dat een ernstig voorberei dend onderzoek aan voorstellen tot grondwetsher ziening moet voorafgaan, terwijl de Minister van bin- nenlandsche zaken in dezelfde zitting o. a. meedeelde dat de bedoeling is om de vraag naar de noodzake lijkheid van grondwetsherziening eerst te onderzoeken, wanneer het kieswetontwerp behandeld en goedge keurd zal zijn. In den loop der volgende maand zullen voorstellen tot kiesrecht wijziging worden aanhangig gemaakt. Bij de Atjeh-paragraaf deelde de Min. v. Koloniën een Woensdag ontvangen gunstig telegram mede, luidende «Op 13 September te Samalang belangrijk succes door flinke houding van leger en vloot verkregen. De talrijke vijand werd met groot verlies uit zijne stel lingen verdreven. Onzerzijds 10 gekwetsten, Sama- langan, Passangan en Palank door de marine getuchtigd. In Groot-Atjeh werd door patrouille Nja Kassan zwaar gewond en zijne bende uiteengedreven inet achterlating van zes dooden, terwijl de patrouille zes gewonden bekwam. Toestand verbeterd." llet ontwerp-adres is met algemeene stemmen on gewijzigd aangenomen en zal aan den Koning worden aangeboden. De Kamer is daarna gescheiden. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Nader blijkt, dat de totaal-opgave der collecte voor de scholen met den bijbel nog niet met juistheid bekend is. De som, in ons vorig no. meegedeeld, schijnt nog te zullen vermeerderen. Donderdag vergaderde te 's-Gravenhage de Com missie van voordracht, ten einde een zestal op te maken van candidattn voor de twee nieuw te benoe men kerkelijke hoogleeraren te Amsterdam, uit welk zestal de over veertien dagen samenkomende Synode eene keuze zal hebben te doen Op de beide drietallen zijn geplaatst de predikanten lo. drs. I. Van Dijk, te ArnhemJ. H. Gunning Jr., te 's-Gravenhage, en E. H. Van Leeuwen, te Zutfen 2o. drs. J. Knappert, te Leiden, W. C. Van Manen, te Zierikzee en H. U. Meyboom, te Assen. De beer Molhoek schilderde in de eerste plaats op waarlijk treffende wijze de nauwe betrekking tusschen ouders en kinderen en de dure verplichting der eersten om het belang der laatsten te bevorderen. Maar dit belang konden zij niet behartigen, namelijk in een geestelijk opzicht niet, zonder christelijk onderwijs, en dus niet zonder christelijke scholen. Want het staats onderwijs is in strijd met de christelijke beginselen, het modernisme woont in die scholen, waarlangs hij nooit heenging zonder te denken aan de schande voor Yerseke, dat het nog altijd eene Christelijke school moest ontberen, hoewel het beter dan eenige andere gemeente er eene bezitten kon. Al is het ook, dat op de staatsscholen de jeugd tot christelijke- en maatschappelijke deugden wordt opgeleid, wat beteekenen deugden die niet op den wortel van Christus gegroeid zijn Al wordt op som mige dier scholen nog gebeden, men mag er toch niet in den naam Christus tot God naderen al wordt hier en daar nog ter sluiks de bijbel gelezen of een psalm gezongen, wat waarborgt ons, dat het op de rechte wijze geschiedt. De onderwijzers zijn vrij in hunne handelingen. En eigenlijk kan de openbare onderwij zer dit alles niet doen zonder schending van eed en plicht, want de wet verbiedt het. Vervolgens werd iedereen verzocht den volgenden avond, in een ander lokaal, naar zijn vermogen voor eene geldsom te komen inteekenen. Er was eene voorloopige commissie van 4 leden benoemd om sta tuten te ontwerpen en de eerste zaken te regelen. Deze zou na die inteekening oordeelen, wat gedaan kan worden, 't Liefst zag men natuurlijk eene lagere school opgericht, maar kon dat niet, dan eene bewaar school voor kinderen van 3 tot 7 jaren ongeveer. We weet of daarnaast later niet eene andere kon verrijzen Het doel van deze bewaarschool was niet er kerkje te spelen of eene zekere kleur aan het onderwijs te geven (immers de" eendracht tusschen de verschillende kerkgenootschappen moest bewaard blijven) neen, het onderwijs zou een echt gereformeerden grondslag heb ben, en als de onderwijzeres met de kindertjes maar nu en dan een psalmpje mocht aanheffen en in den gebede voor God neervallen, dan moest men tevreden zijn. Dit is de korte inhoud der rede van den heer Mol hoek, die begonnen was met te zeggen, dat geen te genspraak of debat zou worden toegestaan. Benoemd tot hoofd aan de o. 1. school le kl. no. 33 te Amsterdam de heer H. Van Strien, te Nieuwe-Tonge. Landbouw en Veeteelt. In de Maandag te Wissekerke gehouden ver gadering van de afdeeling Noord-Beveland der Maat schappij tot bevordering van landbouw en veeteelt had, behalve de uitreiking van prijzen, behaald door inzenders van vee enz. op de tentoonstelling te Cort- gene, ook de benoeming plaats van eenen secretaris dier afdeeling. Tot die betrekking is benoemd de heer P. Tazelaar, landbouwer te Colijnsplaat, in plaats van den heer G. A. Blinder.bach, vertrokken naar Zie rikzee. (Z. N.) De Economist is van oordeel, dat dit jaar het graan goedkoop en in ruimen voorraad aanwezig zal zijn. Wat Engeland betreft, was de oogst rijker dan in eenig der laatstverloopen jaren. In de Vereenigde Staten was hij ruimer dan ooit te voren. Canada heeft ook een buitengewoon rijken oogst en op bijna geheel het vasteland was de opbrengst boven het gemiddelde. Rechtzaken. Kantongerecht te Goes. In de zitting van heden (Vrijdag) 22 September 1882, zijn de volgende vonnissen gewezen tegen: lo. M. De P., J. De P., J. H. Van D., J. L. G., C. Van den D., H. De R., en N. V., allen te lloede- kenskerke, beschuldigd van 't maken van nachtelijk burengei ucht, de 2e, 3e, 5e en 6e veroordeeld in eet.e boete van f7,50, subs. 3 dagen gev.straf; de 4e en 7e in eene boete van f6,50, subs. 2 dagen gev.straf c. e.; de eerste vrijgesproken. 2o. J. Z., te Goes, wegens 't niet bijwonen der oefeningen van de brandspuit te Goes, veroordeeld in eene boete van f2, subs. 1 dag gev.straf c. e. 3o. C. J. S aldaar, wegens 't plegen van straat schenderij, veroordeeld in eene boete van fl, subs. 1 dag gev.straf c e. 4o. L. P., en P. F. F., aldaar, wegens 't belem meren van 't publiek in de vrije keuze van een drager aan het station, veroordeeld in eene boete van f 1, subs. 1 dag gev.straf. c. e. 5o. W. F. II. V., aldaar, wegens 't ontvangen van drie gelagmakende personen in zijne tapperij na het uur van sluiting, veroordeeld in eene boete van f3, subs. 1 dag gev.straf c. e. Go. C. R., aldaar, wegens 't iemand uitschelden, zonder daartoe uitgetergd te zijn, veroordeeld in éenê boete van fl, subs. 1 dag gev.straf c. e. 7o. C. K., aldaar, wegens alsvoren, in gelijke boete. 8o. P. Den B., aldaar, beklaagd van gelijk feit, ontslagen van alle rechtsvervolging. 9o. P. B., te Baarland, wegens overtreding der wet op de jacht en visscherij, veroordeeld in twee boeten van f20 elk, subs. 5 dagen gev.straf voor iedere boete c. e. 10. II. S., aldaar, wegens alsvoren in twee gelijke geldboeten van f20 elk c. e. llo. L. L., te Hoedekenskerke, wegens als voren, in eene boete van f 20, subs. 3 dagen gev. straf c. e. 12o. B. F., te 's Heerenhoek, wegens als voren, (recidieve) in eene boete van f 40, subs. 7 dagen gev. straf c. e. 13o. G. De W., te 's Heer Arendskerke, wegens als voren, in twee boeten elk van f 6, subs. 2 dagen gev. straf voor elke boete c. e. 14o. W. De J., en P. G., beiden te Goes, wegens als voren, in twee boeten elk van f3, subs. 1 dag gev. straf c. e. 15o. J. V., te Krabbendijke, wegens als voren, in eene boete van f6, subs. 2 dagen gev. straf c. e. 16o. J. K., A. K., J. M., C. De W., en C. D., allen te Colijnsplaat, beklaagd van het rapen van mos selen binnen 500 M. van den zeedijk, ontslagen van alle rechtsvervolging. 17o. J. F. Van I., en L. Van I., beiden te Graauw, wegens 't graven binnen 500 M. vaneen zeedijk, ver oordeeld de eerste in eene boete van f10, de tweede in eene van f2, beide subs. 1 dag gev. straf c. e. 18o. C. L. De W., te Clinge, wegens overtreding van een door het bestuur der visscherijen in het be lang der visscherij genomen besluit, veroordeeld in eene boete van f10, subs. 1 dag gev. straf c. e. 19o. P. W., te Goes, beklaagd van overtreding der ijkwet, daarvan vrijgesproken. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Donderdagavond is in het hotel Zoutkeet alhier, door den heer W. Pelle, namens den heer P. Ross, te Leiden, ten overstaan van den notaris A. L. A. Rouscher, te Hontenisse, verkocht: lo. een winkel huis in de Klokstraat te Goes, wijk C no. 165. Dit is gekocht door den heer J. Van Eijkeren alhier, voor f 1940. 2o. Een woonhuis in de Lange Kerkstraat alhier, wijk C no. 14. Gekocht door den heer J. C. Dhont te Goes voor f1710. Yerseke. Ten behoeve der gemeente is aangenomen lo. de levering van 100 H.L. steenkolen door het kolenbond, tegen 65 ets. den H.L. en 2o. de levering van petroleum door den heer P. De Koeijer alhier, tegen 8 cent den liter. Borssele, 22 Sept. Ten behoeve van den Bors- sele-polder is aangenomen: le het uitbaggeren van 275 meter Sluiskom door A. Karelse Czn., alhier voor fl,50 per M., en 2o het bedelven van plus mimus 3200 meter waterleiding door denzelfde voor f0,13 per M. Buitenlandsch Overzicht. De vesting Damietta heeft zich ook aan den Khe dive overgegeven. De kommandant Abdellah, dien men beweerde dat door de soldaten was doodgescho ten, is met een zwak escorte in de richting van Kaïro vertrokken. Maandag a. s. zal de Khedive naar Kaïro vertrekken, en spoedig daarna zal de groote intocht der Engelsche troepen daar plaatshebben. Arabi ligt ziek aan dyssenterie, beweert men, terwijl men tevens zegt dat in verschillende deelen van Egypte volslagen regeeringloosheid heerscht. In opper-Egypte bijv. weigert men den Khedive te erkennen, terwijl op sommige plaatsen de Europeanen worden vermoord. De Khedive heeft een besluit bekend gemaakt, waarbij eene bijzondere commissie te Alexandrië is benoemd om alle gevallen van roof, moord, plundering en brand stichting te Alexandrië van 11 tot 16 Juni te onder zoeken. De commissie is samengesteld uit 4 Europe anen en inlanders en uit een inlandschen voorzitter. Eene dergelijke commissie is benoemd te Tantah tot onderzoek van de misdaden, in het overige gedeelte van Egypte gedurende den opstand gepleegd. Het aanvankelijke plan, waarvan een telegram in ons vorig no. melding maakte, dat geen enkel krijgs gevangene door de Engelschen overgeleverd aan de Egyptische autoriteiten, ter dood zou worden gebracht zonder toestemming van Engeland, heeft men laten varen en men is nu overeengekomen dat Engelsche hoofdofficieren zitting zullen hebben in den krijgsraad te Kaïro. In Engeland zal men Zondag in de kerken een dankdienst houden voor de behaalde overwinningen. Onze lezers zullen zeker met ons verbaasd geweest zijn over de plotselinge reis van Rusland's Czaar en familie naar Moskou. Het geheel had meer van een vlucht dan van een plechtig heengaan naar een kro- ningsstad, en werpt dan ook weer een treurig licht over den Russischen toestand. De Czaar is goed en wel te Moskou aangekomen en hartelijk ontvangen. Donderdag hield hij een revue over de troepen, die ook werd bijgewoond door de Keizerin en de gezamenlijke leden der keizerlijke fa milie. De Keizer was te paard, en naast hem reed de vort van Montenegro. De Keizer vertoefde in het gebouw der tentoonstelling' tot 's avonds 6 uur. De orde in de straten, welke de Keizer passeerde, werd, door vereenigingen uit het volk gevormd, ge handhaafd. Politie was weinig of in het geheel niet zicht baar, en luide toejuichingen weerklonken overal, waar hij zich vertoonde. Ook de minister van binnenlandsche zaken is te Moskou en hooge en lage dignitarissen waren opge roepen om naar de oude stad op te gaan. Wanneer de kroning zal plaatshebben weet men natuurlijk niet. De nihilisten-vrees doet alles zoo geheimzinnig mogelijk plaatshebben. In Pruisen zijn de verkiezingen op handen. De regeering gaf evenwel tot hiertoe nog niet te kennen, welke ontwerpen zij aan den nieuwen Landdag ter overweging wil voorleggen. Natuurlijk heerscht daarover groote ontevredenheid, en de «National Ztg." maakt dan ook de opmerking, dat de regeering waarschijn lijk van den uitslag der verkiezingen de vaststelling van haar programma afhankelijk zal maken, terwijl het toch de gewoonte was eerst een programma vast te stellen en daarover het land, door middel der ver kiezingen, te laten oordeelen. In den ministerraad van Italië is besloten de alge meene verkiezingen onder de nieuwe kieswet te doen houden op 29 October, en de herstemmingen, voor zoover die noodig zijn, acht dagen later. De protocollen betreffende het sluiten van een wa penstilstand tusschen Griekenland en Turkije zijn ge wisseld. De betwiste punten worden door beider- zijdsche troepen ontruimd. De Turken blijven te Karali-Dervende Grieken te Platania. Inmiddels wordt over de definitieve grenslijn onderhandeld. In Zwitserland zal den 22en October a. s. eene nieuwe volksstemming worden gehouden, en wel over het besluit van den Bondsraad, waarbij het lager on derwijs onder uitsluitend staatstoezicht gesteld wordt. Men gelooft dat ook dit besluit weer zal ongeldig worden gemaakt. Gemengde Berichten. Vlissinoen. Woensdagavond kwam alhier in het dok, komende van Antwerpen, het nieuwgebouwde Belgisch lichtschip «Wandelaar". De inrichting is nagenoeg geheel dezelfde als het onlangs geplaatste Nederlandsche lichtschip «Schouwenbank". Het Bel gisch loodswezen is druk bezig met de uitrusting, omdat het hedenavond per sleepboot naar zijn aan gewezen plaats bij de zandbank «de Wandelaar" moet vertrekken. De ijzeren gasboei, door het Belgisch loodswezen daar geplaatst, wordt nu ingetrokken en verlegd naar den nieuwen waterweg bij den Hoek van Holland. Woensdag is de stoomtram, die te 2 uren van Middelburg naar Vlissingen vertrok, nabij Souburg weder gederailleerd. De machine, die diep in den grond gewoeld was, bleef gelukkig op den kant der waterleiding staan. De reizigers, waaronder vele dames, waren verplicht de reis wandelend te vervolgen. Eerst te 10 uren 's avonds werd de dienst her vat. (M. Ct.) Ofschoon Maandag te Ter Neuzen de werken, bestaande in het maken van een inlaagkade, negen oesterputten, duikers enz. door de directie van de Société anonyme des grandes huitrières de Zélande zijn goedgekeurd, zullen daaraan nog eenige verbeteringen worden aangebracht, daar gebleken is, dat het uitwa teringskanaal voor den aan- en afvoer van het benoo- digde water niet bestand isdoor het aanbrengen van steenglooiing en rijsweik zal dat kanaal aanmerkelijk worden verbeterd. Als proef zijn ruim 2500 oesters, in middellijn 7 c.M. metende, uit Marennes en andere Fransche kust plaatsen, in de putten gelegd, om na te gaan, welke soorten het best kunnen gevet worden met water uit de Wester-Schelde. De timmerman van een Russischen schooner, liggende in het kanaal te Ter-Neuzen, zeilklaar om van Gent naar zee te gaan, is jl. Maandagavond van de verschansing, waar hij iets te verrichten had, in het kanaal gevallen en verdronken. De suikerfabriek van den heer Wittouck, te Bergen-op-Zoom, heeft Woensdag de campagne geopend. Den 25n September volgt de fabriek der heeren Laant, Rogier en Daverveldt, op welker terreinen reeds 1 millioen kg. beetwortels gereed liggen om verwerkt te worden, terwijl de derde fabriek, van de firma Van der Linden, den 2n October zal beginnen te werken. Dit jaar is het suikergehalte der beetwortelen Zeer voldoende, zoodat men zich met de hoop mag vleien dat er zeer voordeelig zal worden gewerkt, niette genstaande het aanhoudend natte weder vrees voor het tegendeel scheen te wettigen. Tegen goeden raad in zette zich Dinsdag een polderwerker in het hoofd, om het Noordzeekanaal bij IJmuiden over te zwemmen; hij ontkleedde zich en kwam behouden over, doch terugkeerende zonk hij plotseling in de diepte weg en verdronk. Donderdagochtend vervoegde zich een persoon bij den portier van de cellulaire gevangenis te Amster dam, en vroeg naar het adres van den hoofdonderwij zer. Na die inlichtingen spoedde hij zich naar diens huis en vertelde daar met veel misbaar, dat mijnheer bij ongeluk een groote pot teer over zijne kleederen gekregen had en hij gestuurd was om een pak kleeren te balen. De vrouw des huizes gaf wat gevraagd werd. Te laat ontdekte zij bedrogen te zijn. Een jongen, die door een jager te Tubbergen gebruikt werd om een konijn op te jagen, werd door het schot in de borst getroffen. Hij verkeert in levens gevaar, Door bet bestuur van de afdeeling Groningen der Maatschappij van Weldadigheid is een der hoeven, waarover die afdeeling beschikken kan, opengesteld voor eene uit Rusland verdreven Iraëlietische familie, die tijdelijk te Groningen verblijf Roudt. Het gezin zal te Frederiksoord een stuk land in gebruik ontvan gen, zoodat het in eigen onderhoud zal kunnen voorzien. Een vreemdsoortig geval melden de Indische bladen uit Pasoeroean (Nederl. Indië.) Acht jaren geleden bracht in een der wijken dier gemeente een vrouw een levenloos kind ter wereld. Spoedig echter werd de hoop der jonggehuwden opnieuw verlevendigd, want een tweede spruit zou het levenslicht zien. Echter werd wel een kind geboren maar het levens licht zag het niet, het kind was levenloos ter wereld gebracht. Bij de geboorte van het derde wicht het zelfde verschijnsel. Enkele buren kregen nu argwaan en vreesden dat er hekserij achter schuilde. Toen het zonderlinge verschijnsel zich bij de geboorte van het vierde, vijfde, zesde en zevende kind herhaalde, twij felde niemand uit gansch Pasoeroean meer aan de werking van booze geesten. Bij de teraardebestel ling van het zevende, levenloos geboren wicht, houdt een dame de dragers staande, legt het lijkje op een baleh baleh (rustbank), bekijkt het aan alle zijden en spreekt de stoute bewering uit, dat hetzelfde kindje voor de zevende maal geboren was I Slechts het be wijs moest nog geleverd worden en dat zou zij leve ren. Fluks eenige merkinkt gehaald en daarmede een figuurtje op den arm van 't lijkje geteekend, waarna de teraardebestelling ongestoord plaatsvond. Een klein jaar verloopt en voor eenige dagen moest de ongelukkige vrouw weder bevallen. Een groote me nigte verdringt zich voor de woning de nieuw ge borene is een levenlooze met het figuurtje op den arm. Geen twijfel meer, of hetzelfde kind was voor de achtste maal geboren! Een Amerikaansch blad schrijftEen neger stelt zich den hemel voor als een grooten tuin met wa termeloenen, waarvan men vrij stelen kan zonder dat honden op den uitkijk staan. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 22 Sept. TWEEDE KAMER. In de heden gehouden zitting is de heer Straetmans beëedigd. De heer Tan Rees, door Z. M. gisteren tot Tot onderwijzer aan de Rijksleerschool te Mid- dslburg is volgens heden ontvangen bericht met ingang van 16 Oct. a. s. benoemd de heer A. Ver schuur te Goes. Yerseke. Donderdagavond hield de heer J. Molhoek in de kerk der Chr. ger. gem. alhier voor een schaars opgekomen publiek eene te voren aangekondigde voor dracht met het doel de stichting eener Christelijke bewaarschool, of nog liever, eener Chr. lagere school aantebevelen. Er is namelijk eene beweging met dat doel van den kerkeraad der Ned. Herv. in vereeniging met dien der Chr. Gereformeerden uitgegaan.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2