1882. N°. 113. Zaterdag 23 September. 09sle jaargang. Oproeping van Verlofgangers. -<£*C+?6£=<*?C£~~ fiOESCII De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke noininers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor liet buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JG11 VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zich tegen 1 October op dit blad abonneert, ontvangt de Hom mers van IS September II. al' kos teloos. De BURGEMEESTER van GOES; gezien hebbende de missive van den heer Coramisearis aes Koning*, van den 16 September jl. A no. 3747 3e atdeeling volgens welke de miliciens van dit jaar, die bij de troepen te paard zijn ingelijfd eu na hunne inlijving tot nadere oproeping met verlof gezonden zijn, met 3 October aanstaande in werkelijken dienst worden gesteld; geeft daarvan aan de belanghebbenden kennis en roept op van liet 3e Regiment Yeld-Artillerie: Plcter Joliauues Uplijn; Hubreclit l>e Hok, en Jan 1'auliiM üluartcnse, om tegenwoordig te zijn bij hun corps te Bergen-op- Zoom op Dinsdag den 3n October a. 6 des namiddags voor 4 uren, zullende zij zich rechtstreeks derwaarts moeten begeven. Wordende den verlofganger indachtig gemaakt, dat hij, die niet aan de oproeping voldoet, ais deserteur wordt behandeld. Goes, den 22 September 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 22 SEPTEMBER 1882. In eene buitengewone vergadering van het de partement Goes der Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen die Donderdagavond in het Hótel Zoutkeet is gehouden en druk bezocht was, had eene bijzondere plechtigheid plaats, vooral van belang om den persoon, wien het gold. Den 17 Sept. 1857 toch werd door dat departe ment tot secretaris gekozen de heer Z. D, Van der Bilt La Motthe; deze heeft dus onafgebroken 25 jaren lang als bestuurslid, eerst als secretaris en later als penningmeester, meegewerkt aan de behartiging der belangen van het departement. Wij hebben hier we zenlijk niet uit te weiden over de wijzewaarop de heer La Motthe dat heeft gedaan. Ieder weet dat, als hij iets op zich neemt, hij dat goed doet, en geen wonder dat de leden van het departementdaartoe Opgewekt door het bestuur eu vooral door den voor zitter, dr. A. W. Van Campenzich beijverden om bet feit van zijn 25jarig jubilé niet onopgemerkt te doen voorbijgaan. De voorzitter van het departement verzocht den se cretaris de notulen te lezen van de vergadering, 25 jaren geleden gehoudenwaarin die benoeming was geschied. Nadat die lezing had plaats gehad wenschte hij den heer La Motthe geluk met het voorrecht, dat hem was te beurt gevallen. Van alle bestuursleden was hij de eenige, die 25 jaren lang voor de belangen van het departement had pal g,staan. Hij voegde ih:\<ISA,VVT:HI.-. Hoogstens vijf woorden! Novelle naar het Hoogduitsch van C. F. Liebetreu, door H. J. G. H. Herman voelde zich gedrukt en niet voldaan. Men kon het hem aanzien, dat vele gedachten zijn brein doorwoeldenzijn oog vloog nu hier-, dan daarheen, om steeds weder te vergeefs te beproeven een blik van Gretha te erlangen. Minde zij hem dan ook Waren die oogopslag en die roos dan slechts bewijzen van dankbaarheid 1 De trein hield op, het doel was bereikt. «Daar staat onze bediende!" zeide zij, er halfluid bijvoegende«Tot weerziens 1" «Tot weerziens!" zeide Herman, met een eerbiedige buiging. De lakei nam de reistasch aan en volgde zijn gebiedster. Herman sloeg een anderen weg in en had weldra de woning van zijn vriend bereikt. «Goeden morgen, Ernst!" riep hij vergenoegd bij het binnentreden zijn vriend toe. «Daar ben ik!" «Wat drommelHermanjij hier Dat doet me genoegen I" «Zeg eens even, dat genoegen komt er wel een beetje bedrukt uit. Stoor ik je? Je staat gereed om uit te gaan, geloof ik 7" »Je treft het ongelukkig", zeide Ernst nadenkend. »Ik kan het niet uitstellen, ik moet naar den minis ter, ik moet met den eersten trein naar de residentie. daarbij den wenschdat het hem mocht gegeven wezen nog lang, behalve ook voor zoovele andere zaken, gespaard te blijven voor dat departement. Hij las verder een brief voor van het hoofdbestuur der Maatschappij aan den heer La Motthedie aldus luidde «Amsterdam, 17 Sept. 1882. Het hoofdbestuur der Maatschappij, vernemende dat gij eerlang den dag herdenkt, waarop vóór 25 jaren het lidmaatschap van het bestuur van het departement Goes door u werd aanvaard, biedt u bij die gelegen heid gaarne zijn getukwensch aan. Het betuigt u zijn darik voor de belangelooze toe wijding, gedurende die zoo lange reeks van jaren, 't zii als secretaris, 't zij als penningmeester van genoemd departementdoor u aan den dag gelegd. En het veroorlooft zich daarbij de hoop uittespreken, dat gij nog lang den lust en de opgewektheid moogt behou den om te blijven dienen de belangen, waaraan Maat schappij en departement beiden zijn gewijd. Hoogachtend, Namens het hoofdbestuur voornoemd, De algemeene Voorzitter, II. BOUMAN. De algemeene Secretaris, A. KERDIJK." De heer La Motthe betoonde zich zeer erkentelijk voor, en verrast door de lieve, vriendelijke en har telijke attentie, hem bewezen. Eerst laat was hem in de gedachten geschoten of soms ook die buiten gewone veigadering hem gold, omdat hij zich het feit zijner benoeming vóór 25 jaar nog zeer goed herinnert. Maar toch was het eene hoogst aangename verrassing voor hem zijne verdiensten aldus erkend te zien. Hij bekende eerlijk, dat hem eene dergelijke ovatie lang niet onverschillig wasdat hij gaarne de erkenning van hetgeen hij deed op zulk eene wijze aanvaardde en verzekerde dat de woorden, door den voorzitter hem toegesproken, en de brief van het hoofd bestuur hem aangenamer waren dan het edelst metaal. Zoo lang hem de krachten werden geschonken zou hij volgaarne meewerken om de belangen van het de partement te helpen bevorderen en de beginselen der Maatschappij te helpen voorstaan. Het is onnoodig voorzeker te zeggen hoezeer de gesproken woorden door de aanwezigen werden toe gejuicht. Het overige van dezen feestavond bracht men in gezellig samenzijn door, terwijl het aan het gemeen schappelijk souper, dat ten slotte plaats had, niet ont brak aan een hartelijk woord ter eere van den jubilaris. De hulde, den heer La Motthe gebracht, geldt ook tevens naar ons inzien zijn werken in de gioote maat schappij. Ook daar is hem niets te veel, waar het geldt de bevordering van het nut van het algemeen. En waar de Maatschappij, waarvan hij een onder deel zoo getrouw en vol ijver diende, dat algemeen welzijn tracht te bevorderen, verheugen wij ons in de erkenning, die hem thans is te beurt gevallen en ho pen wij, dat hij ook voor de groote maatschappij, voor onze samenleving nog jaren gespaard moge blijven en hij opgewektheid en lust moge gevoelen om in zoo vele zaken belangeloos werkzaam te zijn. tk kan er niets aan doen, vriendJe moogt opspelen, alles kort en klein slaanmij ranselen maar je moet meê terug «Ik denk er niet aanReis waarheen je wilt, ik blijf hier 1" Met die woorden zette Herman zich met zooveel kracht op de sofa, dat zij luid kraakte en steunde. Ernst zag hem verwonderd aan. «Wat wou je dan zonder mij in het vervelendste nest ter wereld begin nen Je houdt het hier geen dag alleen uit. Wil je de ganzen tellen, of opletten of de koeien 's avonds op tijd uit de weide komen «Dat niet precies. Ik kom me hier verloven." Ernst keek hem aan, alsof hij wou zeggenDus toch krankzinnig! Herman ried de gedachten van zijn vriend. «In het geheel niet krankzinnig", riep hij uit. «Ik ben gekomen, om kennis te maken met mijnheer Kolano en hem nederig de hand zijner dochter, mejulfrouw Gretha Kolano, te vragen. «Mensch", riep Ernst en hield toen een vreeselijk lange pauze. Eindelijk ging hij met bewogen stem voort Ik kan niet anders dan u beklagen Kent gij de geschiedenis van de jonkvrouw, die hare aan bidders, als voorwaarde voor het jawoord, steeds over de spitse rotsen om haar slot rijden liet Weet gij, hoe zij allen den hals gebroken hebben?" «Niet allen. Eén bracht het er goed af! De ge schiedenis is ook anders; je hebt geen slag van ver tellen 1" «Dat doet er niet toe: éen meer of minder maakt niet nit Zooals het met haar wasis het met juf- Eu.EWOUTSm.tK. Als de vervulling der vacature van burgemeester in den zin der gemeente mag plaats hebben, dan zal een notabel ingezeten uit eene na burige gemeente de eer te beurt vallen. Ofschoon in een tweetal adressen de vrijheid is ge nomen tot mededeeling van dit algemeen verlangen, wordt niettemin slechts die eene persoon bedoeld. De begrootingder gemeente Rilland-Bath, dienst 1883, bedraagt In ontvangst en uitgaaf f 12,245,50 De uitgaven voor het onderwijs zijn geraamd op ƒ4257,74. Die voor Kloetinge is vastgesteld in ontvang eu uitgaaf op f 8952,49. Onder de inkomsten komen voor: hoofdelijke omslag f 2000 (bel. inkomen vorig jaar f 191 iu..) 4/5 personeel f 2891,58 (gemeente- opcenten worden niet geheven.) Onder de uitgaven voor onderwijs f 3090, rente en aflossing van het in 1876 opgenomen kapitaal voor den bouw van een schoollokaal f1053, onderhoud en vernieuwing wegen en riolen f 1000. (N. R Ct.) Wissekerke. Woensdag bracht de heer Commis saris des IConings van Zeeland een bezoek aan de vier gemeenten van Noord-Beveland; hij arriveerde in den na middag in deze gemeente, vertoefde aldaar eenigen tijd in het gemeentehuis, bezocht de verschillende scholen, de kerkde begraafplaats en de polders Thoorn en Sophia, en keerde daarna over Camperland naar Mid delburg terug. In de andere gemeenten bracht hij ook de gebrui kelijke bezoeken aan publieke gebouwen enz. Van da meeste woningen wapperde de driekleur. In de Woensdag gehouden buitengewone alge meene vergadering van aandeelhouders in de maat schappij Zeeland zijn met algemeene (296) stemmen de voorgestelde overeenkomst, met de hooge erven van wijlen prins Hendrikzoomede de wijzigingen in de statuten goedgekeurd, en als commissarissen benoemd de heeren B. Heldringdirecteur der Handelmaat schappij, en mr. M. C. Van Hail, directeur der Banque de Paris et des Puys-Bas. Deze laatsten treden als zoodanig opna de koninklijke goedkeuring op de wijzigingen in de statuten. Dr. J. P. Berdenis Van Berlekomgeneesheer te Middelburg, herdacht Donderdag zijn 25jarig doc toraat in de geneeskunde. Met ingang van 1 October a. s. is benoemd tot waarn. commies ter inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Middelburg de heer P. C. U. Huversthans eerste klerk. Bij de jongste examens voor telegrafist 2de kl. is o. a. geslaagd de heer P. J. Waale, geb. te Zierikzee. Z. M. de Koning-Groothertog heeft o. a. benoemd in de Orde van de Eikenkroon tot commandeur mr. J. P. R. Tak Van Poortvliet, president der stoomvaart maatschappij Zeelandin de orde van den Gouden Leeuw van Nassau tot ridder 3e kl. (commandeur) de heer M. Insingercommissaris bij die stoomvaart maatschappij. Te 10% uren bracht Woensdag de extra trein van den Staatsspoorweg den Lord Mayor van Londen, zijne echtgenoote, de Sheriffs en gevolg aan het Iiol- landsche spoorstation te 's-Ilage. De stedelijke deputatie van een deel der wereldstad en hare dames werden in de wachtkamer uit naatn frouw Gretha. Zie, hier langs dit venster loopt de weg van hare villa naar het station. Welnumet gansche kudden heb ik hier de afgewezen minnaars zien voorbij trekken. «Met gansche kudden «Met gansche kudden 1" «Met gansche kudden is nu misschien wel een beetje heel veel. Maar dat doet er niet toe. Ik blijf hier en ga het wagenmeende Herman, ongeroerd dooi den schrik van zijn vriend. «Hoe gelukkig was ik tot dusver bij de gedachte", riep Ernst pathetisch uit, «dat gij althans van éene dwaasheid vrij gebleven waart: van het verliefd worden Thans zijt go verloren «Verloren voor altijd!" riep Herman hem op den zelfden toon na. «Dus wil je werkelijk hier blijven? «Zeker, als je het me toestaat. Ik neem hier mijn intrek, wanorde kan ik hier niet meer maken!" zeide Herman, terwijl hij den warboel in de kamer zag. «Neen, wanorde vind-je reeds!" meende de vriend, terwijl hij zijn oog liet gaan over de boeken, die op het bed lagen, de lamp, die onder de tafel stond, en al de anderezaken, die steeds eene plaats in de kamer zich schenen te hebben uitgekozen, welke er niet voor bestemd was. «Maar zweer me éen ding bij onze vriendschap! Als ik tijd had, liet ik je een schrifte lijk contract teekenen! Zweer me op uw woord, dat, hoe gij ook wordt uitgelachen door den trotschen rijkaard ginds, door dat meisje, dat geen greintje ge voel heeft, dat achter haar schoon omhulsel niet het geringste medelijden verbergt, dat hart van ijs! zweer van II. II. M. M. den Koning en de Koningin ont- vangen en gecomplimenteerd door graaf Schimmel- penninek Van Nijenhuis, grootmeester van het hof hunner Majesteiten. De burgemeester der residentie, de heer Patijn, begroette zijn Londenschen ambtgenoot uit naam van het stedelijk bestuur. In een reeks van 6 rijtuigen begaven de Engelsche reizigers zich naar het Hotel des lades alwaar, zoo mede bij lrunne aankomst aan het station, tal van toeschouwers hadden post gevat. Des namiddags reed het gezelschap in open rijtui gen door de stad, welker voornaamste merkwaardig; heden werden bezichtigd. Na afloop daarvan begaven zich de Lord Mayor en de over ige waardigheidsbekleders der «City" in gala- costuum in rijtuigen naar het paleis, om Z. M. den Koning het eere-burgerschap der «City" aantebieden. De deputatie werd aldaar ontvangen door HI1. MM. den Koning en de Koningin. Z. M., die in generaals-uniform was, droeg de ster van de ridderorde van den Kouseband. De Lord Mayor was met de ridderorde 2e kl. van den Gouden Leeuw van Naussau (met de plaque) versierd. De geheele civiele hofhouding van HH. MM. was in gala-tenue tegenwoordig. De Lord Mayor hield tot Z. M. den Koning eene toespraak, die hij besloot met den wensch «dat de burgers van de beide landen voortdurend de weldaden mogen blijven genieten, die voortgevloeid zijn uit de handen van vriendschap, die sedert zoo lang tusschen de tronen van Engeland en Nederland bestaan." De Lord Mayor bood Z. M. daarna de gouden cas sette aan, waarin het adres is besloten, dat het eere- burgei schap der City aan Z. M. opdraagt. Het is een kostbaar vierkant koffertje geheel van goud, omgeven door massief gedreven ornamenten, beelden van allegorische beteekenis en de emblemata van handel en scheepvaart. Aan de eene zijde prijkt het wapen van Londen, aan de andere dat van Nederland. Vier medaljons zijn aan de vier zijden aangebracht, waarop in kleuren de zeer fraai uitgevoerde portretten zijn geschilderd van Z. M., van den Lord Mayor en van de twee voornaamste Aldermen van Londen. Aan den voet herinneren de woorden «Leopold Helena" en 't jaartal «1882" de gelegenheid, waarbij dat kostbaar geschenk den Koning werd aangeboden. Z. M. nam het kistje met zichtbaar welgevallen aan en betuigde in het Engelsch den Lord Mayor zijne hooge erkentelijkheid jegens de City of London voor het adres en de prachtige cassette. Ilij betuigde zijn leedwezen, dat zijn verblijf in En geland werd afgebroken door dert dood van een zijner aanverwanten, doch uitte de hoop met H. M. de Ko ningin het volgend jaar naar Londen terug te komen, t<*rwijl li j mede wenschte dat de banden van vriend schap tusschen Engeland en Nederland lang mogen voortduren. Te zes uur vereenigde Z. M. aan een gala-diner den Lord Mayor en de Lady Mayores, de Sheriffs en de voornaamste heeren van het gevolg. Donderdag begaf zich het gezelschap naar Amster dam, waar de heer mr. Van Tien/loven, burgemeester, de hooge reizigers een diner aanbood. mij, dat je althans in de eerste vier weken niet de band aan je zeiven zult slaan!" «Dat zweer ik!" sprak Herman theatraal meteen grafsteen. «Goed. Dan ben ik ten minste op dat punt gerust gesteld. Over acht dagen ben ik terug. De onrust over u zal me kwellen. Heiman, beloof me om uwent wil, dat, wat ook gebeur», je me onmiddellijk tele grafeert. Niet lang, want dat windt te veel op in zulk een toestand, hoogstens vijf woorden!" «Hoogstens vijf woorden!" «Nu dan ga ik. Mijne hospita ken je. Ze zal je bedienen, alsof ik het zelf was. Vaarwel!" besloot Ernst plechtig. «Vaarwel!" antwoordde Herman, wiens moed toch door de woorden van zijn vriend eenigszinS vermiu- derd was, en drukte de hem aangeboden hand. Hij zag den vertrekkende uit het venster na. Nog eenmaal draaide Ernst zich om, om te roepen: «Hoog stens vijf woorden!" «Hoogstens vijf woorden!" antwoordde Herman; daarop bromde hij nijdig: «Och wat! Hij zal zelf ook tot de afgewezen minnaars belmoren. Gretha's blik, toen zij mij de roos gaf, kan niet bedriegen." Drie dagen later ontving Ernst een telegram. Haas tig en met sidderende hand opende hij de enveloppe. Hij las: «lierman is mijn! Gegroet! Gretha". «En mij heelt zij den zak gegeven", bromde Ernst, «nou, voor mijn part! Maar 't zijn waarachtig slechts vijf woorden!" EINDE.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1