Staten-G«neraal. Landbouw en Veeteelt. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Buitenlandsch Overzicht Overzicht van den stand der koersen. Gemengde Beriehten. geschiktheid der sollicitanten en hen «ittenoodigen de examen-commissien zooveel mogelijk te doen afwisselen. De commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschen te verkrijgen in de Nederlandsche taal- en letterkunde, geschiedenis, aardrijkskunde, staats- en handelswetenschappen en schoonschrijven, voor het jaar 1882, zal zitting houden te 's-Gravenhage. Tot lid en voorzitter dier commissie is benoemd dr. D. J. Steyn Parvéinsp. van het middelbaar onderwijs te 's-Gravenhage. EERSTE KAMER. In de zitting van Dinsdag aanvaardde de heer Van Eysinga het voorzitterschap met eene rede, waar in hij gewaagde van de onzuivere politieke atmosfeer in het afgeloopen zittingjaar, zoodat het moeielijk viel uittemaken vanwaar de wind kwam. De crisis, lang duriger dan ooit, werkte verlammend en hield den wetgevenden arbeid tegen. Dank zij den kalmen, welgezinden geest van het Nederlandsche volk zijn de zaken gaande gebleven en is de orde in geen enkel opzicht verstoord. Moge de Regeering met samenwerking der Vertegenwoordi ging het verzuimde herstellen en het belang van Koning en Vaderland, onder hoogeren zegen, zooveel mogelijk worden bevorderd. De Kamer besloot de troonrede met een adres te beantwoorden. TWEEDE KAMER. Denzelfden dag werd in de zitting dezer Kamer besloten tot toelating van den heer Straetmans, nieuw gekozen lid voor Maastricht. Voor het voorzitterschap werd de navolgende can- didaten-lijst opgemaakt: No. i O. Van Rees, no. 2 mr. J. J. Cremers, en no. 3 jhr. mr. G. Van Nispen tot Sevenaer. Die lijst zal den Koning worden aan geboden. De Indische begrooting voor 1883 is aangeboden. De uitgaven worden geraamd op 147, de middelen op 137% millioen, zoodat er een tekort van 9 millioen zal wezen, dat aanzienlijk verhoogd zou moeten worden, indien de exploitatie der haven te Tandjongpriok van Staatswege zou geschieden. Daar echter een ernstige concessie-aanvraag voor die exploitatie in Indië aan hangig is, is er geen post voor uitgetrokken. Het totaal der tekorten, die van vorige jaren er onder begrepen, bedraagt 44 millioenen. In afwach ting der behandeling van een leenings-ontwerp zal door de uitgifte van vlottende schuld in het tekort worden voorzien. Op de begrooting komen 10 millioen voor tot voortzetting van reeds toegestane spoorwegen en havenwerken. Als memorie is uitgetrokken een post om het regentschap Sumanap (Madura) onder rechtstreeksch gezag te brengen. De koffie-verkoop in Nederland wordt geraamd als verleden jaar op 800000 picols a 35 cents het half kilo. Zaterdag 16 dezer werd te Utrecht de 21e Algem. Vergadering der Maatschappij tot bevordering der Veeartsenijkunde en Veeteelt in Nederland ge houden. O. a. was ook de vraag gesteldof de vivisecties ten dienste van het veeartsenijk. onderwijs wenschelijk en noodzakelijk zijn. Na eenige discussie over dit onderwerp, waarbij werd aangetoond, dat verschillende operatie's voor eene goede oefening noodzakelijk op het levende dier moeten worden verrichtnam de vergadering met eenparige stemmen de volgende con clusie aan De algem. verg. is van oordeel, dat vivisecties (meer bepaald oefenings-operatiën op het levende dier) voor het onderwijs om verschillende redenen noodig en on misbaar zijn, evenwel onder dien verstande, dat hierbij de noodige beperking in acht genomen worde en een zoo ruim mogelijk gebruik worde gemaakt van anaes thetics. Onder de mededeelingen namen die omtrent de al of niet besmettelijkheid van het rotkreupel onder de schapen een voorname plaats inen werd door een der leden bet rotkreupel als eene zelfstandige aan het schaap eigene, besmettelijke ziekte gequalificeerd. Dit beweren grondde hij op zijn ervaringtoevallig en door opzettelijke proeven verkregen. Ook was naar aanleiding van deze quaestie nog een schrijven ingekomen van een collega, die, verhinderd zijnde de vergadering bij te wonen schriftelijk zijne opinie mededeelde en het rotkreupel ook als eene be smettelijke ziekte onder de schapen beschouwt. Nisse. Heden is alhier aanbesteed: het bouuien eener school met speelplaats, ameublement enz. voor 144 leerlingen. Daarvoor werd ingeschreven door de heeren J. Van der Poel te Ovezand voor f14800; A. D. Lucas te Zevenbergen voor f14699; G. Zaaijer te 's-Graven- polder voor f14600; J. De Vriend te Borssele voor f14598 Jan Rijnberg te Ellewoutsdijk voor f14400; A. Korteweg te Zevenbergen voor f14200; J. F. Cha- melean te Kwadendamme voor f14050, W. J. Van de Weert te Goes voor f13848; B. Den Exter van den Brink te Krabbendijke voor f 13445 en P. Dui- vestein eu P. J. Wisse te Zaamslag voor f12665. Aan laatstgenoemden is het werk onder nadere goedkeuring gegund. Engeland, heeft in Alexandrië veroverd 700 paarden, 15000 Remmingtongeweren en 50 kanonnen, voorze ker geen onaardige buitl Langzamerhand zal de toestand weer kalmer en geregelder worden. De eenige opposant, Abdellah, gouverneur van Damiëtte, volhardt nog in zijn verzet, en wordt geholpen door een deel der bezetting van Kafr- el-Dowar, dat, in plaats van zich overtegeven, daarheen vluchtte. Toch verklaart men dat Abdellah wel aan den Khedive maar niet aan de Engelschen zich over geven wil. Het gekst is de Porte er op dit oogeublik aan toe, en zij wordt gestraft voor haar valsch spel. Men weet uit ons vorig nominee, dat zij toch nog met Arabi in verstandhouding stond. Zij wil natuurlijk nu nog wel met Engeland eene militaire conventie sluiten, doch daarvoor bestaat bij Albion nu volstrekt geen reden meer. Engeland zal nu de zaken alleen wel klaren en de Porte kan toezien. Dat heeft zij van haar dralen. Zooals een telegram in ons vorig nommer meldde is de Keizer van Oostenrijk met zijne familie te Triest aangekomen en aldaar met de grootste geestdrift be groet. Door den burgemeester werd in het Italiaansch een toespraak gehouden, welke door den Keizer in dezelfde taal werd beantwoord. De vorstelijke perso nen bezochten vervolgens eene tentoonstelling en woon den eene voorstelling in den schouwburg bij. Overal waar zij zich vertoonden hadden ovaties ter hunner eere plaats en nergens bleek ëenig spoor van onte vredenheid jegens een regeering, waartegen de partij van het Italia irridente zoo vaak den opstand heeft gepredikt. Het Grieksch-Turksche geschil over de grensrege ling neemt eene voor Griekenland ongunstige wending, daar de groote mogendheden onbewimpeld hunne af keuring over de uittartende houding van het Kabinet van Athene te kennen gaven. Indien, zoo luidt de algemeene opinie, Griekenland zich niet beijvert om met Turkije eene goede verstandhouding te bewaren, zal het de gevolgen zijner ondoordachte handelingen moeten dragen. De Russische gezant heeft nu een voorstel gedaan, welks aanneming tot eene minnelijke schikking moet leiden. Griekenland en Turkije moeten n.l. de stellingen weder innemen, welke zij vóór het ontstaan van het conflict hadden bezet. Daarna zullen de ambassadeurs der groote mogendheden te Con- stantinopel eene beslissing nemen, waarbij het proto col der commissie voor de grensregeling als richtsnoer wordt gehouden. Komt bij de uitvoering van dit be sluit eenige moeielijkheid in den weg, dan hebben de ambassadeurs het recht een besluit te nemen, welks ten-uitvoerlegging aan beide partijen gebiedend wordt opgedragen. Hoogstwaarschijnlijk zal dit voorstel door de ambassadeurs worden aangenomen. Veertien dagen geleden zeiden we, dat het ons niet zoo zou bevreemden wanneer het tegengesproken praat je van een nieuwe Russische leening later bleek waar te zijn daar, naar we ons herinneren, meermalen eene nieuwe geldopneming op die wijze geïntroduceerd is geworden. We laten tot nadere inlichtingen om trent dit punt even het woord aan de Berlijnsche beurscourant, waar zij zegt: »We kunnen toegeven, dat de Russische regeering het stellige voornemen heeft een nieuwe leening uit te schrijven, en, zoo mogelijk, in 't buitenland. Doch dit plan bestond reeds lang (gehoord lezersen dat het nog niet tot uitvoering is gekomen ligt in de moeielijkheid om een geschikt contahent te krijgen en eenigszins gunstige voorwaarden te bedingen". Na hierna gewezen te hebben op de omstandigheden, waarin Rusland tegen woordig niet meer crediet verdient dan het in den laatsten tijd had, zegt zij geheel overeenkomstig onze vroeger meermalen uitgesprokene meeningop nieuw heeft het zich bevestigd, dat daartoe dé ver wisseling van een minister niet voldoende, maar een verandering van 't geheele systeem noodzakelijk is. We mogen niet nalaten onze lezers te wijzen op het feit, waarop tegenwoordig de aandacht van het publiek gevestigd wordt, blijkende uit de volgende tabel, die aantoont welken omvang in den loop der laatste drie jaren de Russische leeningen, die door aankoop ter beurze moeten geamortiseerd worden, zijn gedelgd, het oorspronkelijke bedrag der leening, het bedrag dat nog in omloop is, en dat, hetwelk voor delging in 1881 is aangenomen. Oorspronkelijk Afgelost in In omloop Af te bedrag 1878'79 '80 1 Jan.'81 lossen Rusland 1862 Rb. 43 mill. 310,800 32,607,430 663,335 6e serie 1854 - 50 2.943,000 28,991,000 1,997,525 6e serie 1855 - 50 1,434,000 42,280,000 1,353,625 3 pet. leeuiug 1859 7 - 634,000 3,812,000 194.826 le O. leening'77 Rb. 200 3,125,500 196847,500 1,157,625 2e idem 300 3,075,000 296925,000 1,653,759 3e idem 300 1,500,000 298500,000 1,575,000 Hieruit blijkt, dat het voor 1881 aangewezen be drag belangrijk grooter is dan een derde van het bedrag dat in 187980 is ingetrokken. Zelfs be draagt het voor enkele fondssoorten meer dan het totaal der in de genoemde 3 jaren afgeloste som. Een buit. blad vertelt dat gewoonlijk, uit het bedrag tot aflossing afgezonderd, voorschotten van spoorwegen e. a. gedaan worden. De vijfde serieleening, waarvan bijna nog 3/5 in omloop is, moest reeds lang geheel afgelost zijn; evenzoo de 5pct. leening adm. Hamburg. De Russische regeering. hierop attent gemaakt, ant woordde dat het aan haar vrij stond zooveel of zoo weinig in te koopen als zij zelve verkiest. En toch lezen we in de voorwaarden van aflossing der 5e en 6eserie: jaarlijksche aflossing van 2 pet. bij inkoop, waar uit nog al duidelijk volgt dat de beideleeningen, uitgege ven in 1854 en 1855 in 1874 en 1875 afgelost hadden moeten zijn. Zou Rusland, steeds zoo stipt in het na komen zijner financiëele verplichtingen, te dezen op zichte zooveel tekortkomen? Of zou de meegedeelde aflossingsvoorwaarde niet de geheele waarheid bevatten? Vreemd zou het dan ze ker zijn dat daarop tot nogtoe nimmer de leemte zou aangewezen zijn. De laatste berichten uit Rusland zouden zeer gunstig luiden omtrent de inkomsten over het eerste halfjaar; de brandewijnbelasting zou R. 14% millioen meer opgebracht hebben! Zou dit een gunstig teeken zijn? Voor we verder gaan willen we om verkeerde gevolg trekking te voorkomen even opmerken, dat bij ons het krediet van Rusland toch altijd nog hooger aangeschre ven staat dan dat van Oostenrijk, Hongarije, Spanje enz., al is het dan ook dat tegenwoordig de metallieken en de Spanjaarden meer afwerpen dan vele Russische staatsfondsen. Met van vreugde stralende oogen zullen zeker vele speculanten in Ëgyptenüren dezer dagen het beursge bouw hebben verlatenimmers de koersen verbeterden sedert de vorige week van 61% tot 67pet. voor de 4 pets. en van 84 tot 90 pet. voor de 5 pets. stukkenwaarlijk hooge prijzen voor een Rijk als het Egyptische opnieuw is gebleken te zijn. Maar met de speculanten valt niet te redeneeren zij letten ook niet op de innerlijke waarde van het fonds maar geven slechts acht op den graad van opwin ding met het oog op de gelegenheid om het tot hooger prijs aftezetten. Van de Turken waarvan de'69ger stukken goed- kooper zijn dan de '65ger verloren de geregistreerde '69gers eenige fracties. De gestempelde Centraal-obligatien verhoogden van 69 isf6 tot 7219c pet. waarschijnlijk in verband met eene overeenkomst met de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen. Italië verloor van 84% tot 82% en Columbianen traden van 31 tot 29 terug. De Amerikaansche Sposrwegwaarden onbeduidend veranderd. De Chicago d North-Westem Spoorweg maatschappij heeft een driemaandelijksch dividend ad 2pct. op de preferente aandeelen geannonceerd, betaal baar te New-York van 26 Sept. e. k. af. De Union Pacific Spoorwegmaatschappij kondigt een driemaan delijksch dividend van 1pet. aan, betaalbaar te New-York van 2 October e. k. af. De Antwerpsche loten 1874 leden een verliesje van 97 tot 95 waarop de de vorige week vermelde nieuwe leening haren invloed zal uitgeoefend hebben. De Madridsche loten klommen een fractie, niette min laat de betaling der uitgelote stukjes zich nog steeds wachten, helaas! Ovezand. Aan het concours, dat Maandag vanwege de handboogschutterij «Willem Teil" werd gehouden, namen deel, behalve genoemde sociëteit met 11 leden, St. Sebastiaan van Ovezand met 3, «Victoria" van hier met 4, »St. Sebastiaan" van Kwadendamme met 2, «Victoria" uit dezelfde gemeente met 6, »De drie Korenbloemkens" van Kruiningen met 3»De Vrije schutters" uit verschillende gemeenten met 6»St. Barbara", »St. Sebastiaan" en «Concordia,allen van 's Heerenhoek, de eerste met 6, de tweede met 1 en de derde met 9 schutters, »Soranus" van Hein- kenszand met 14, »De Pauw" van Biezelinge met 4, »de Edele Handboog" van Oudelande met 5, «Jacoba van Beieren" van Goes met 2, en »St. Sebastiaan" van Yerseke met 1 schuttter, in 't geheel 77 schutters. De hoofdvogel werd geschoten door den schuiter G. Faas van «Concordia", en de beide zijvogels door de schutters A. Goense, van «Soranus" en M. De Jonge van «Barbara". Alles liep in de beste orde af. Borssele. Maandagavond ontstond alhier een begin van brand, die gelukkig in tijds werd ontdekt en ge- bluscht. Aan den binnenkant der deur van een schil derswinkel hing een vest, dat vuur en vlam had gevat en beide reeds aan de deur had meegedeeld. In de onmiddellijke nabijheid bevonden zich vele voorwerpen die den brand erg hadden kunnen voeden. Heinkenszand. De voorzitter en ontvanger van de Werkmansvereeniging alhier, F. Van der Linde, die zeven jaren die vereeniging heeft geleid, heeft voor beide functies bedankt. Deze vereeniging telt 102 leden, die de vorige week ruim 1500 Hektoliter beste steenkolen hebben ontvangen tegen zeer billijken prijs. Den 30 September a. s. zal er een algemeene verga dering der leden worden belegd, tot het benoemen van een voorzitter en ontvanger. Middelburg. De stoomboot «Middelburg no. 1", van de Middelburgsche Maatschappij van Stoomvaart, heeft op de werf der Commercie-Compagnie alhier be langrijke herstellingen en verbeteringen ondergaan. Na daartoe niet minder dan zeven maanden uit de vaart te zijn geweest, heeft zij gisteren den dienst op Rot terdam v. v. weder hervat, en wel met goed gevolg. De Commercie-Compagnie heeft haar goeden naam weder gehandhaafd. Te wenschen ware het dat zij het op den duur even druk had als de Maatschappij «De Schelde" te Vlissingen, te meer omdat tal van werklieden- en arbeidersgezinnen onze gemeente ver laten, om zich metterwoon te Vlissingen te vestigen. Eene vrouw, die te Middelburg voor de recht bank gecompareerd had en op reis was naar het land van Hulst, kon Zaterdagavond hare reis niet verder voortzetten dan de wachtkamer van het stationsge bouw te Axel, waar zij een frisschen jongen ter wereld bracht. (M. Ct Bij de opening der Kamers was ook luit.-gene- raal Van der Heyden, daartoe door den Koning uit- genoodigd, tegenwoordig. Bij den optocht reed hij ter linkerzijde van 's Konings staatsiekoets te paard Een accident, dat gelukkig geen ernstige gevolgen had, kwam Maandag bij die opening voor. Op het Buitenhof namelijk werd een huzaren- paard door het tromgeroffel schichtigbegon te steigeren en viel. De huzaar geraakte onder het dier, dat bovendien in zijn val stootte tegen het onmiddel lijk aan de koninklijke koets voorafgaande statie rijtuig, waardoor een der lantaarns brak en het wiel beschadigd werd. Een terstond toegeschoten politie agent hielp het paard weêr op de been en leidde het uit het gedrang, terwijl de huzaar naar het militair hospitaal is vervoerd. In de opera «La fille du Tambour-Major" werkt ook een ezel mee, die in het eerste bedrijf vereerd wordt met een drank, dien hij moet gebruiken. In de Fransche opera 's-Hage, Maandagavond weigerde de ezel die dronk te nuttigen. Een der zangers, de bekende komiek De Beer, wist er dadelijk een aardigheid op en fluisterde grauwtje toe: «Wees maar niet bang, we hebben Vergunnin g." En langoor slurpte daarop het vocht naar binnen onder luid gelach van het publiek. De vorige week zijn te Rotterdam weder vijf gevallen van pokken voorgekomen. Te Utrecht deed zich een geval van gewijzigde pok ken voor bij een man, die eenige dagen te voren Gouda had bezocht. Ëen Öjarig knaapje te Groningen had de on voorzichtigheid op een rad van een met steenkolen beladen wagen te klimmen, wat door den voerman niet was opgemerkt, dewijl deze aan de andere zijde van den wagen stond. Toen hij nu de paarden aan zette, viel het jongetje van het rad onder den wagen, zóo dat hij ernstig aan het hoofdje werd gewond en oogenblikkelijk een lijk was. In een brief aan het Soer. Hbl. uit het Neder landsche dorp Valkenburg wordt door iemand, die het meisje in hare laatste ziekte mede heeft opge past, den dood gemeld van eene znster van den moor denaar De Jongh, die dezen tot bekentenis had weten over te halen. Zij is aan typhus gestorven en had lang het bewustzijn, dat zij het ongeluk van haren broeder niet lang zou overleven. De correspondent schrijft: Het is mij herhaaldelijk, vooral bij de laatste gesprekken, die ik met de overledene had voorgeko men, dat zij zich een zelfverwijt eruit maakte, haren broeder tot die bekentenis overreed te hebbenik schrijf dat vooral daaraan toe, dat het veroordeelend vonnis van den misdadiger vooral gewezen werd op grond van diens eigen bekentenis. Anna, evenals hare moeder en zuster, vormden zich nog altijd illusiën ten aanzien van 't misdrijf en vleiden zich, dat nog te eeniger tijd aan het licht zou komen, dat De Jongh minder schuldig, tenminste niet de eenige schuldige is geweest. Volgens hare overtuiging had eene vrouw daarbij zekere rol gespeeld en zij hoopten, dat als dit aan het licht kwam, het tot ontheffing des moorde naars zou strekken. De justitie schijnt ten deele ook van die meening te zijn, althans ik weet zeker, dat het openbaar ministerie te 's-Hage nog pas onlangs aan het nasporen van eventueele medeplichtigen is geweest, en ofschoon ook toen weder die pogingen zijn gebleken vruchteloos te wezen, wordt de kans op nadere ophelderingen nog geenszins beschouwd ver keken te zijn. Verwonderlijk, dat dit sensatiebericht zoo'n verre reis heeft moeten maken Te Waldron, in het Engelsche graafschap Sussex, heeft het Donderdag 11. tijdens een hevig onweder gesneeuwd. Ongeveer een mijl in den omtrek waren de heggen en boomen witbesneeuwd. In het laatst van Juli kwam een jonggehuwd paar te Parijs aan en, door een vriend vergezeld, bracht het éen bezoek aan het bekende bal Bullier. Hier Schijnt de jonge man, ondanks de tegenwoordig heid zijner vrouw, zich met lieden ingelaten te heb ben, die men anders wel doet den rug toe te keeren. Den volgenden dag ging hij alleen uit en keerde sedert niet meer terug. Daar hij ongeveer f 20,000 bij zich had, vreest men, dat hij in een hinderlaag gelokt en van zijn geld en misschien wel van het leven beroofd is. De treurige nieuwsgierigheid van een zeker soort publiek is Vrijdag bijna weêr eens bevredigd geworden. In een menagerie op de kermis te Tours heeft een leeuwenpaar hun leermeester, den dierentemmer, bijna verscheurd. Iemand, die te Vauvert met een voerman in twist geraakt was, beet dezen een stuk uit de wang en at het op. Voor den commissaris gebracht verklaarde de woesteling dat hij ook beide wangen, neus en ooren van den voerman opgegeten zou hebben, als men hem slechts had laten begaan! Het onheil in Rummelsburg heeft reeds een tweede slachtoffer geëischt. De werkman, diebrandende in de Spree sprong, is Dinsdag onder hevig lijden aan de bekomen brandwonden overleden. De toestand van den minder ernstig gewonden opzichter geeft alle hoop op herstel. Op het anti-semitisch congres, waarvan we in een vorig no melding maakten, dezer dagen te Dres den en niet te Leipzig, zooals we toen meldden, gehouden, heerschte nog al ernstige verdeeldheid tus- schen de groep-Henrici (de uiterste) en de groep-Stöcker (de gematigde fractie) en werd het volgende aangenomen lo negen voorstellen van den heer Stöcker, strekkende om in Duitschland de beginselen van den zuiver Chris- telijken staat te herstellen, 2o een adres aan alle Souvereinen en Gouvernementen van Europa, houdende verzoek om gemeenschappelijke maatregelen te nemen tegen het toenemend overwicht van het Judaïsme, 3o drie voorstellen, strekkende om de Joden, tegen een speciale personeele belasting, vrij te stellen van den militairen dienst en om de immigratie langs de ooste lijke grens des rijks geheel te verbieden aan de Israëlieten. Onder de merkwaardige verklaringendoor dr. Stöcker op dat congres afgelegd, behoort zeker wel die, volgens welke, zoo het tot de volksstemming over de Joden-quaestie in Duitschland kwam, niet de se- miten, maar de anti-semiten zouden worden verdreven. Nog is het opmerkelijk, dat van de vertegenwoordi gers der pers, nog wel de bevriende, uitdrukkelijk werd verlangd, dat zij geen verslagen zouden open baar maken, voor dat de resumé's door het modera- men waren nagelezen. Onder de stellingen, welke werden goedgekeurd, kwam ook een voor, waarin de wensclielijkheid werd uitgesproken, dat aan de Joden het beheerschen van het kapitaal zouden worden on mogelijk gemaakt. Te recht vraagt een der bladen, hoe zou dr. Stöcker dat denkbeeld willen verweze- lijken? Bij overblijfselen van paal woningen te Bodenhausen (Zwitserland) heeft men onlangs een bijl van zuiver koper gevonden. Aan die vondst wordt veel gewicht gehecht, omdat de oudheidkundigen tot noch toe het niet er over eens waren of er een periode geweest is, waarin koper zonder bijvoeging van tin werd gebruikt, en men altijd te vergeefs bij de paalwonin gen naar voorwerpen van zuiver koper had gezocht. Prof. Corrodi uit Pavia en dr. Lendet uit Rouaan hebben in de laatste bijeenkomst van 't internationaal hygiënisch congres te Genève de stelling verdedigd, dat longtering aanstekelijk zou zijn. Prof. Ballin uit Parijs en prof Balisterie uit Genua bestreden deze theorie daarentegen. Men opperde 't denkbeeld om te ringlijders bij de wet het huwen te verbieden, maar

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2