dat de besluiten, ordonnantiën of akten, bedoeld in art. 11 no. 1 der wet van den 16 Juni 1832 (St.bl. no. 29) door den betrokken secretaris of griffier, bin nen 20 dagen, op straffe van dubbel recht, op het afschrilt of uittreksel, of, zoo dit ontbreekt, op de minuut ter registratie moeten worden aangeboden. Al wordt dus geene akte uitgereikt, zou men de no tulen der vergadering, waarin de benoeming of aan stelling heeft plaats gehad, moeten doen registreeren, wil men de kans niet beloopen, dat later dubbel recht worde gevorderd. Gemeentestem Het Staatsblad no. 125 behelst een Kon. besluit van den lOn September 1882 tot schorsing van het besluit van den Raad der gemeente Hoofdplaat van 31 Juli 1882, waarbij aan het hoofd der openbare lagere school no. 1 vergunning is verleend buiten de schooluren van het schoollokaal gebruik te maken tot het geven van onderwijs voor eigen rekening. Een Kon. besluit van 16 Aug. jl., waarbij de percentsgewijze belooning der rijksontvangers nader is geregeld, gaat uit van het beginsel dat die belooning wordt berekend over alle gelden, welke zij werkelijk ontvangen en die tot hun gewoon beheer behooren. Z. M. de Koning kwam Zondag met de Konin gin an de Prinses in de residentie aan. Dfe Kroonprins schijnt Den Haag verlaten te hebben. Z. M. de Koning zal a. s. Woensdag te 5 uren in een buitengewone audiëntie ontvangen den lord- mayor van Londen, die met een talrijk gevolg in Den Haag zal komen om dan Z. M. het diploma van eere burger der City in een gouden kistje te overhandigen. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door het centraal-bestuur van het Algemeen Neder- landsch Werklieden-verbond ter zake van het ont werp van wet, houdende wettelijke bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid en verwaarloozing van kinderen. De behoefte aan die wettelijke bepalingen wordt (zegt het adres) met den dag .grootergetuige het' aantal verzoekschriften reeds vóór, maar inzonderheid na de indiening van het ontwerp en ter ondersteu ning daarvan bij de Kamer ingezonden. Om die re denen richt het bestuur tot de Kamer het verzoek dat het haar moge behagenhet voorbereidend on derzoek van genoemd wetsontwerp tot hare eerste werkzaamheden te makenen hetzooveel zij dat vermag, daarheen te leiden, dat dit wetsontwerp zoo spoedig mogelijk, althans nog in dit zittingsjaar, als wet het Staatsblad siere. Het gerucht betreffende de overname van den Ned. Centraalspoorweg door de Exploitatie-maatschappij, dat men als een canard meende te moeten bestrijden, blijkt naar het Dagbl. verneemt in zoover juist te zijn, dat de Ned. Centraalspoorweg niet in eigen dom, maar in exploitatie bij de Exploitatie-maat schappij zal overgaan, waarschijnlijk op nagenoeg den zelfden voet als zulks met den spoorweg Almelo Salzhergen geregeld is. De Directeur en de Raad van Commissarissen van den Ned Centraalspoorweg zullen als controleerend lichaam in functie blijven. Het overig personeel zal bij de Exploitatie-maatschappij worden ingedeeld. Het initiatief hiertoe zou niet zijn uitgegaan van den Ned. Centraalspoorweg, maar persoonlijk van den Direc teur-generaal der Exploitatie-maatschappij. Naar het Dagblad verneemt, heeft de Regeering bij den Raad van State een wetsontwerp aanhangig gemaakt tot wijziging van de bepalingen der Grond wet betreffende het kiesrecht. Daardoor zou den wet gever vrijheid worden gegeven om ook de zoogenaamde capaciteiten in het kiezerskorps op te nemen. De onderhandelingen over een nieuw handels verdrag met Frankrijk zijn, naar men van verschillende zijden meedeelt, weer hervat. De werkzaamheden van het indertijd voor de Transvalers opgericht Groene Kruis schijnen neer te komen op de aanbieding van een fluweelen album. Eenige boekdeelen met handteekeningen vergezellen dit tamelijk verouderd geschenk. (N. v. d. D) Het feestgeschenk, dat Zaterdag aan mevrouw A. L. G. BosboomToussaint werd aangeboden als hulde van 't kunstminnend Nederl. volk aan de hoog begaafde romanschrijfster op haar 70en geboortedag, bestaat in een prachtalbum in groot formaat. Ruim 800 bladen ervan zijn door dichters, componisten, schilders, letterkundigen, vrienden en bewonderaars van het talent der schrijfster gevuld. Nederland le verde het grootste contingent, Vlaanderen bleef niet achter en zelfs uit den vreemde treft men er enke len aan. Het grootste deel van het album wordt echter in genomen door dichtregelen en ontboezemingen in proza. De meest mogelijke verscheidenheid is daarbij waar te nemen in den vorm, de innigste harmonie in den inhoud. Allen een aantal uitgezonderd, die volston- Zij verbleekte eenigszins, beheerschte zich echter en keek hem vragend aan. «Ik sprak u van mijn thuis, van mijn familie. Dat alles heb ik u getrouw geschilderd, maar over mijn practijk heb ik met een zeker gevoel van eigenwaarde gesproken, zoodat u zou kunnen vermoeden, dat ik een zeer gezocht arts was. Dat is echter volstrekt niet het geval. Ik heb zoo goed als geen praktijk en kan met de opbrengst ervan nauwelijks mijn loop jongen betalen. Op zijn allerhoogst". »Hebt gij eenige arme patiënten", viel zij hem lachend in de rede, die gij voor niemendal behandelt en zoo mogelijk nog iets toesteekt? «Hoe weet ge dat?" «Nu ja, ik geloof het, ik zie u voor een goed mensch aan". Zij kleurde en scheen spijt over hare voorba righeid te hebben. «Gij houdt me voor een goed mensch?" riep Her man overgelukkig. «Wat kan ik meer wenschen, als ik «Wij vergeten onzen tijd!" viel zij hem snel inde rede, «laat ons toch zorgendat wij den trein niet missen. Hoe laat is het?" Herman dacht: Alweer mis! En ik had nog al zoo'n mooien aanloop genomen den met hun naam of een eenvoudigen gelukwenseh op 't albumblad neer te schrijven roemen om strijd de groote geestesgaven, het onnavolgbaar talent, het edel karakter, het zachtaardig gemoed van deze Neder- landsche vrouw. Een afzonderlijk klein album bevatalphabetiscli gesteld, al de namen der deelnemers aan de feestgave. De overhandiging van het geschenk geschiedde in de keurig versierde zaal Diligentia te 's-IIage, in tegenwoordigheid van tal van vereerders en letterkun digen. Minister Modderman en de burgemeester der residentie waren ook aanwezig. Onder de feesttonen van de compositie Verhuist werd mevrouw Bosboom, door vier bloemenstrooiende meisjes voorafgegaan, bin nengeleid en door den heer Ten Brink recht gemoe delijk toegesproken en geluk gewenschtterwijl hij mededeelde, dat Amsterdam aan een straat haar naam had gegeven. De heer Hojel bracht vervolgens de gelukwenschen over van den Kroonprins, die aan mevr. Bosboom-Toussaint het portret zijner moeder, die een vriendin van haar was, vereerde. Volgens het Vaderland is dit een kostbaar mi niatuur-portret, in ivoor bewerkt door een beroemd kunstenaar, en een stuk van groote waarde. De heer dr. Beijnen bracht de jubilaris de geluk wenschen der Koningin en van prinses Hendrik. De heer Odilion Péries sprak namens Zuid-Neder land prof. Beets als oud vriend Hofdijkals Alk maarder en de heer Patijn als burgemeester van ljen Haag. De heer Bosboom bedankte allen hartelijk namens zich en zijne echtgenoote. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. St.-Annaland. Zondag deelde onze predikant J. F. De L ater aan de gemeente mede, dat hij voor het beroep naar Zaamslag had bedankt. Beroepen te Oud-Vossemeer ds. W. De Lange, te Goeree. Aan de herhaalde oproeping door heeren school opzieners van onderwijzers ter oprichting van een cursus tot opleiding voor de hoofdakte te Goes werd Zaterdag gevolg gegeven door 19 onderwijzers en 2 onderwijzeressen. Het ongunstige weer was oorzaak, dat het aantal niet grooter was. Daar 't sedert de voorgaande bijeenkomst gebleken was, dat de deelnemers en -neemsters zei ven alle kosten zouden moeten betalen, werd het billijk ge vonden, dat zij dan ook de leeraars benoemden. Na uitvoerige bespreking werd besloten, dat de cursus eene tweejarige zou zijn. Overgaande tot de benoeming van leeraars werden de heeren P. C. F. Frowein, D. De Koning, D. H. C. Ittmann en A. Van Schelven bij acclamatie gekozen. De heer Mink bekwam 3 stemmen tegen 18, die op den heer A. R. Breetvèlt werden uitgebracht. De heeren Van Gorkom en De Witt Hamer, school opzieners, namen op zich alle pogingen in het werk te stellen, die leiden kunnen tot het succes der inrichting. Wiji alle kosten door de onderwijzers en onderwij zeressen gedragen moeten worden, is het in hun eigent belang dat hun aantal zoo groot mogelijk zij. De be- noodigde som wordt dan over een groot aantal om geslagen en dat maakt natuurlijk ieders aandeel zoo klein mogelijk. Kapelle. De heer P. Van Pienbroek, sinds 10 Ja nuari 1882 als onderwijzer aan de o. 1. school te Biezelinge werkzaam, heeft zijne benoeming als zoo danig te Vlissingen aangenomen, en daarom tegen 1 November a. s. zijn ontslag aangevraagd. De heer Pieter Adriaan De Graag, geboren te Krabbendijke 27 Sept. 1808, die, na vergelij kend exa men op den 25 Augustus 1832, uit 13 sollicitanten, tot hoofd der openbare school te 's-Heerenhoek be noemd werd, e» als zoodanig den 4 October daaraan volgende in functie trad, hoopt alzoo eerlang, op 74- jarigen leeftijd, zijn 50jarigen schooldienst in die ge meente te herdenken. Tot onderwijzer in Nederlandsch-Indië is be noemd de heer E. F. Moll, thans onderwijzer te Pur- merend. Het aantal cadetten aan de Kon. militaire aca demie te Breda bedraagt bij den aanvang van den nieuwen cursus 326. Eene bijzonderheid is, dat het getal cadetten zoowel voor het leger hier te lande als voor het leger in Oost-Indië 163 bedraagt. De commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen wenschen televeren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der na? tuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, zal zitting houden op Maandag 2 October e. k. en vol gende dagen te Utrecht. j «Nu, gij hoort me niet, meneer de dokter?" zeide. ze oprijzende. «Zeer zeker", antwoordde hij, haar voorbeeld voj- gende. «Het is kwart over negen." «Dan moeten wij ons haasten I" riep zij bijna angstig. «Over een uur vertrekt de trein. Wij hebben een half uur noodig om het station te bereiken. Ik zal me gereed gaan maken." «Wil ik uw reistasch halen?" «Dat zal ik zelf doen!" antwoordde zij ongerust, en snel als een ree verdween zij achter de bloemen. «Nog een uur", mompelde Herman, «en dan is de schoone droom ten einde. Ach, ik merk wel, dat ik niet in staat beneen enkel verstandig woord met haar te wisselen. Hoe zou ik ook kunnen na zoo korte kennismaking! Ik kan niet eens zinspelen op dat wat mij beweegt! O, ik ben diep ongelukkig!" Het dienstmeisje kwam opruimen; hij betaalde de rekening. Voor de flinke fooi had ze zich nog wel eens in den arm willen laten knijpen, maar hij deed het niet; hij zag er uit, alsof zijne gedachten naar China of Japan waren gevlogen. «En ze komt ook niet meer naar beneden", bromde hij ongeduldig. «Nu zijn er al weer tien minuten voorbij." (Wordt vervolgd.) Staten-Generaal. De zitting der Staten-Generaal is Zaterdagmid dag in een vereenigde zitting van de beide Kamers, onder voorzitterschap van den heer Van Eysinga, Voorzitter van de Eerste Kamer, door den Min. van Binnen). Zaken, namens Z. M. den Koning, met de volgende rede gesloten verklaard: Mijtte heeren! «Voldoende aan de opdracht des Konings, heb ik de eer u zijnen dank te betuigen voor uwe behartiging van 's lands belangen gedurende dit zittingjaar. De beslissing over gewichte onderwerpen is voor bereid, en eenige niet onbelangrijke wetten zijn tot stand gekomen. Uwe medewerking werd niet tever geefs ingeroepen voor maatregelen, die toeneming der welvaart van de Javaansche bevolking ten doel hebben. Geldelijke bijdragen ter bevordering van de belangen der scheepvaart en der afwatering zijn door u toege staan. Aan voorschriften tot voorkoming van spoorwegbran- den en van aanvaringen of aandrijvingen op zee is een wettelijke grondslag gegeven. De ijk van weegwerktuigen werd afgeschaft. De wettelijke regeling omtrent de heffing der rech ten van zegel en registratie is gewijzigd. Aan een voorstel tot wijziging van twee artikelen der wet, regelende het lager onderwijs, is de Konink lijke goedkeuring verleend. Herhaalde behandeling van een wetsontwerp tot bekrachtiging van een met Frankrijk gesloten handels verdrag heeft tot geen vruchtbare uitkomst geleid. Het door de Ministers gezamenlijk aangevraagd ont slag is door den Koning, na ernstig beraad, niet ver leend. In naam des Konings wordt deze vergadering der Staten-Generaal gesloten". Landbouw en Veeteelt. Op de tentoonstelling van zaaigranen te Oostwolde (Oldambt) werd de heer G. Verburg PJz., te Cortgene, bekroond met vier getuigschriften, voor verschillende soorten zaaitarwe. Kapelle. Met het rooien der aardappelen is men hier druk bezig en bezig geweest. Enkelen mogen op eene goede, sommigen op eene redelijke opbrengst roe men, maar verreweg de meesten worden voor hunne moeiten niet beloond. Een landbouwer, en zoo zullen er meer zijn, heeft van een gemet land slechts 10 H. L. aardappels geoogstals men nu rekent, dat in het gunstigste geval zulk een stuk land 150 H. L. opbrengt, dan is het nu toch treurig gesteld. Velen zijn er, die liever hun aardappels zouden laten zitten, als het niet noodig was ze uit het land te halen. Een voorrecht is het voorzeker nog, dat van ziekte bijna of in het geheel geen sprake is. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. De bediening der buffetten aan het station Goes voor een jaar, aanvangende 1 October a. s., is aange nomen door den heer R. Mulder, te Amsterdam, voor f505. Uit onze Koloniën. Z. M. heeft tot gouverneur van Curasao benoemd N. Van den Brandhof, districts-commissaris in de ko lonie Suriname, thans met verlof in Nederland. In het hospitaal te Soerabaija is den 7 dezer de luit. ter zee le klasse Van Dort overleden. Hij was belast met opnamen in het vaarwater van Ma dura en heeft op zee hevige koliek gekregen, die in het hospitaal tot cholera overgegaan is. (Soer. Ct.) Geplaatst als le huipond. te Sumanap de onderw. 2e kl. A. Roose; in de res. Wester-Afdeeling van Borneo de adsp. contr. G. F. M. Liebert. Overgeplaatst de le luit. der inf. C. K. J. Van den Bussche naar Pedangvan Batavia naar Tegal de opz. 3e kl. W. L. De Wilde. Blijkens een bij het Departement van koloniën ontvangen bericht van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch Indie hebben in Atjeh eenige benden Pedireezen, onder aanvoering van Nja Hassan, op 4 en 7 Augustus aanvallen op militaire transporten en patrouilles gedaan. Aan onze zijde werden drie offi cieren gewond, zoomede een en dertig minderen, ter wijl er twaalf minderen sneuvelden. Ook sneuvelde de schout der politie Van der Zijl. Buitenlandsch Overzicht. De Khedive van Egypte zal spoedig te Cairo weer als gebieder optreden, gesteund door zijne Engelsche vrienden. De Britsche troepen zullen allen daarheen zooveel mogelijk geconcentreerd worden, en een zege vierenden intocht houden. Overal buigen nu de hoof den zich voor den.Khedive; overdreven en walgelijk moeten de loftuitingen en ovaties wezen, welke hij nu ontvangt. Gelukkig is hij zoo verstandig om daaraan weinig waarde te hechten. Terecht merkte hij op, toen men van alle kanten op hem aandrong om hem geluk te wenschen, en de correspondent der Times hem met die trouw der bevolking geluk wenschte: «O ja, maar een maand geleden zouden dezelfde menschen even hartelijk hebben gejuicht, indien zij vernomen hadden dat ik de gevangene was!" De meeste garnizoenen geven zich over;.de Egyp tische soldaten leggen de wapens neer en worden huiswaarts gezonden. Een eigenaardig voorval had te Kafr-Dowa, dat thans door de Britsche troepen is bezet, plaats. Toen twee treinen, uit Alexandria gezonden om de krijgs gevangenen te halen, daar aankwamen, waren allen reeds verdwenen met achterlating slechts van een klein detachement ter bewaking van de wapens. De gouverneur van Damiette weigerde zich over te geven, en wilde tot het uiterste vechten, hoe wel later weer bericht is da£ hij toch capituleerde. Arabi-bey had eerst nog plan om, na zijn vlucht uit Tel-el-Kebir, te beproeven van uit Cairo den te genstand vol te houden; hij zond daar een telegram heen met bevel in die stad alles gereed te maken voor tegenweer, en overal elders zond hij telegrammen heer met bevel om het land onder water te zetten. De telegrammen zijn gedeeltelijk door de Engelschen on derschept; die, welke ontvangen werden, liet men on uitgevoerd. Het bleek voldoende hoe alles gedemora liseerd en slecht geregeld was. Koningin Victoria zond generaal Wolseley een te legram van gelukwensching. De Engelschen kunnen thans alles voor goed rege len; een voorbeeldige straf wordt gefeischt voor de hoofden, zooals Arabi-bey c. s. Vele bladen dringen bij de regeering erop aan om van de overwinning gebruik te maken, teneinde Egypte aan Engeland on dergeschikt te maken. Daily News echter komt daar tegen krachtig op. Volgens dit blad is er niets voor gevallen wat de regeering tot wijziging van hare oor spronkelijke plannen zou kunnen bewegen. Het houdt zich overtuigd, dat de heer Gladstone en zijne ambt- genooten hunnen weg zullen vervolgen, zonder acht te slaan op het gevoelen van ongevraagde raadgevers, die tusschen staatsmanswijsheid en belachelijke prale rij geen onderscheid weten te maken. Wij zullen afwachten! Parnell en nog drie andere leden der voormalige lersclie landleague hebben de Iersehe vertegenwoor digers opgeroepen tot eene vergadering, welke vóór de heropening der Engelsche Parlementszitting zal worden gehouden en waarin de grondslagen zullen ge legd worden van eene nieuwe volksbeweging, welke zich ten doel zal stellen: le het verkrijgen der au tonomie voor Ierland, 2e de afschaffiing der tegen woordige bepalingen op den eigendom, 3e de uitbrei ding van de inlandsche nijverheid en van de rechten der boerenarbeiders, 4e de geldelijke vergoeding aan de vertegenwoordigers van het parlement. Eene com missie is beaoemd om de voorloopige schikkingen te treffen. Uit Triest komt het bericht dat men aan de grens bij Ronchi weer een doos, die verdacht scheen, heeft aan gehouden. Bij een reiziger, die gearresteerd werd, vond men twee handbommen. Italia irridenta schijnt dus weer van zich te laten hooren. Gemengde Berichten. Yerseke. Ondanks het ongunstige weder staat in den tuin van den heer Job Bom alhier een appelboom voor de tweede maal in dezen zomer lustig te bloeien. Vlissingen. Het Engelsch stoomschip «Crimdon", komende met eene lading rijst van Moulmein en bestemd naar Antwerpen, lag Zaterdagnacht op de reede ge ankerd, toen het Engelsch stoomschip «Lamperts", ko mende met eene lading gerst van Sulina en bestemd naar Antwerpen, tegen hem werd aangedreven. De «Lamperts" verkreeg hierbij een gat aan stuur boordzijde van het achterschip van 6 meter in het vierkant; de «Crimdon" een gat aan de steven aan bakboord; bq beide onder en boven de waterlijn. Hierdoor waren de gezagvoerders genoodzaakt, om zinken te voorkomen, hunne schepen op de Calootbank te zetten. Het gelukte aan den kapitein van den «Crimdon" zijn schip dicht te krijgen en met behulp van twee Belgische sleepbooten zich van de bank af en naar Antwerpen te doen sleepen. De «Lamperts" is hedenmiddag met lossen begonnen om het lek boven water te krijgen. Op de lijn BredaVlissingen der staatsspoor wegen is eene verbetering te verwachten. Behalve de verbreeding der aarden baan te Vlake, om aldaar een goederenloods enz. te doen plaatsen, zullen de banen bij de stations Woensdrecht, Rilland, Krabbendijke, Kruiningen, Vlake, Biezelinge, 's Heer Arendskerke en Arnemuiden van dubbel spoor worden voorzien, wat voor de veiligheid der reizigers natuurlijk van groot nut zal zijn. Daarenboven zullen de wissels, bij die stations voorkomende, voorzien worden van eene nieuwe seinverbinding van die wissels met het station zelve, waardoor de chef zich op zijn bureau kan overtuigen of de wissels hun gevorderden stand al of niet hebben. {R. Ml) Van den 11 den tot den 16den September is door eenige Bergen-op-Zoomsche visschers ruim 200 pond paling gevangen en verkocht voor 30 a 35 cent het pond. De botvangst is bijna gedaan; er wordt zeer wei nig gevangen. Er zijn 270 balen mosselen van Bergen-op-Zoora r.aar Parijs verzonden. Bij den horologiemaker Bremers, te Bergen-op- Zoom, is ter bezichtiging gesteld eene Hardensche jaarklok, die 400 dagen loopt, zonder dat zij behoeft te worden opgewonden. In ons vorig no. werd reeds een en ander mee gedeeld aangaande een zekeren Gunther en zijne som nambule, die o. a. te Middelburg «zaken deden." Het «Maandbl. tegen de Kwakzalverij" bevat ditmaal over hetzelfde onderwerp een uitvoerig opstel van den gep. offic. van gez., den heer Van der Hegge Zijnen te 's Gravenhage. Daarin vertelt hij, dat een arts al daar, de heer Anema, als handlanger van dien Gunther fungeert en voor die moeite f 40 's weeks ontvangt. O. a. hadden zij een patiënte van den heer V. d. H. Zijnen behandeld en aan die patiënte allerlei ziekten ontdekt, die vroeger nooit waren opgemerkt. De bij zonderheden, door den heer V. d. H. Zijnen meege deeld, grenzen bijna aan het ongelooflijke. Zoo zou bijv. de heer Anema vroeger aan een hooggeplaatst persoon f 50,000 voor het genezen zijner ziekte hebben gevraagdMaar voornamelijk wordt den heer A. zijn associatie met de firma Gunther verweten, en de schrij ver noemt het een schande voor Nederland, dat zulke dingen nog ongestraft kunnen plaats vinden. Bij de firma Nijgh Van Ditmar, te Rotterdam is verschenen het eerste nommer van «De Locomotief Weekblad gewijd aan de belangen van spoor- en tram wegen. Het is het orgaan van de Nederlandsche vereeniging voor locaalspoorwegen en tramwegen. Ook te Rotterdam men zou het haast niet gelooven wordt nog aan heksen en «betoovering" geloofd. In een gezin aldaar werd onlangs een 2 jarig kind ziek. De dokter verklaarde niet te kunnen ont dekken, waaraan het kind lijdende was, doch nadat

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2