82. N°. 111. Dinsdag 19 September. 69ste jaargang. De Troonrede. Hoogstens vijf woorden! Uitloting Obligatiën. SCHOUW. 4) MENGELWERK. BRANDWEER. Hansweert. Jl. Vrijdag werd het stoffelijk overschot van den hoofdonderwijzer M. J. Eindhout op eenvou dige wijze te Kruiningen ter aarde besteld. 1 GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandao, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH Sc VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zicli tégen 1 October op dit blad abonneert, ontvangt de nom mers van 12 September li. af kos teloos. Wat verleden jaar niet plaatshad is thans weer geschied: de Koning heeft zelf het nieuwe zitting jaar onzer vertegenwoordiging geopend. Aan den gebruikelijken luister zal het bij de plechtig heid der opening dit jaar dus niet hebben ontbroken, al had menigeen nog wel iets meer verwacht, wat tot verhooging van dien luister had kunnen strekken, en niet anders dan een aangenamen indruk had gemaakt. Wij echter, die van verre staan, het «daarom" niet goed kennen, en dus tot oordeelen onbevoegd zijn, willen ons onthouden van gissingen en het uitspreken van een oordeel. In ieder geval blijft toch altijd meer hoofdzaak hetgeen te hooren dan hetgeen te zien is geweest. 's Konings woorden bij zulk een gelegenheid wek ken altijd eenige belangstelling, en dat deze in de laatste jaren is verminderd ligt wel aan het vreeselijk eentonige van die jaarlijks weerkeerende troonrede. Thans sprak Z. M. het navolgende: Mijne heeren.! Het is mij aangenaam de vertegenwoordigers van het Nederlandsche volk weder bijeen te zien. Mijne betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden zijn van den meest vriendschappelijken aard. Zee- en landmacht kwijten zich met loffelijken ijver van hare hoogst gewichtige taak. De zeemacht leed een betreurenswaardig verlies door het vergaan van den monitor «Adder" met zijne be manning. Ik mag verwachten, dat in deze-zitting zullen kun nen worden vastgesteld alle wettelijke maatregelen, noodig voor het in werkingtreden van onze nieuwe strafwetgeving. Moge al de toestand in Atjeh nog te wenschen over laten, ik vertrouw dat het bestuur van dat gewest, gesteund door de zee- en landmacht, erin zal slagen het gezag meer en meer te bevestigen en de veilig heid te verzekeren. In de overige gedeelten van Nederlandsch-Indië geeft de staat van zaken over het algemeen stof tot tevre denheid. De ziektendie in sommige streken de bevolking teisteren, zijn nog niet geheel geweken. De besmet telijke veeziekte heeft nagenoeg uitgewoed. De toestand der West-Indische Koloniën is niet on bevredigend. Hoewel de opbrengst der rijksmiddelen in de laatste jaren op verblijdende wijze toenamzal toch ver meerdeling van 's Rijks inkomsten niet lang meer ach terwege kunnen blijven. Hervorming van het samenstel onzer belastingen dient daarmede gepaard te gaan. Een voorstel om Novelle naar het Hoogduitsch van C. F. Liebetreu, door H. J. G. H. Stil was het, doodstil. Zonder geruisch bewogen zich de wijnrankbladeren voor het venster, en waar zich eene opening vertoonde, maakten de stralen der maan zich deze ten nutte om op den met zand bestrooiden vloer te spelen en te dansen. Herman dacht aan haar en hare donkerblauwe oogen en zuchtte. Hij wenschte althans in den droom dezen avond nog eens te herleven. Hij sliep in, maar de droomgod was nukkig hij zond hem in plaats van het beeld van het schoone kind eene voorstelling van den stoeren boer op het station met zijn korte pijp. Met dezen had Herman het in zijn droom ver schrikkelijk te kwaad, en op den achtergrond op de bruinroode bank zat de veekoopman weder te dutten en zijn snapsglaasje stond nog altijd voor hem. Toen Herman wakker werd v stond de zon reeds met die hervorming een aanvang te maken zal u worden aangeboden. Betere regeling der plaatselijke belasting blijkt meer en meer noodzakelijk. In verband met de herziening van 's Rijks belastingstelsel zal daartoe uwe medewer king wor den ingeroepen. Een ontwerp tot wijziging van de wet op het Mid delbaar onderwijs wordt in gereedheid gebracht. Voorstellen betrekkelijk het kiesrecht zuilen u weldra bereiken. Het is mijn voornemen een onderzoek te doen in stellen omtrent de vraag, van welke bepalingen der- Grondwet herziening raadzaam is. Omtrent gewichtige ontwerpen van wet, reeds in de vorige zitting ingediend, worden uwe overwegingen met belangstelling te gemoet gezien. Mogen onze vereenigde pogingen, onder Gods onmis- baren zegen, het geluk van ons dierbaar Vaderland bevestigen Ik verklaar de vergadering der Staten-Generaal te zijn geopend. Dit is zeker, dat deze troonrede niet schraal is in toezeggingen, 's Rijks en plaatselijke belastingen zul len hervormd worden: de wet op het Middelbaar on derwijs en die op het kiesrecht zullen worden herzien. Een onderzoek naar grondwetsherziening wordt ons in het verschiet gegeven. Men ziet hetaan werk zal de Regeering het onze vertegenwoordiging niet laten ontbreken en dan ligt er nog zooveel onafge daan, waarvan de overwegingen der Staten-Generaal met belangstelling worden tegemoet gezien. Ons dunkt: het is al te veel; het had minder kunnen wezen. Toch kan die veelheid hare nuttige zijde hebben, wanneer zij een prikkel wordt voor onze vertegen woordiging om, onder den last van al hetgeen ligt te wachten, veel af te doen. Verleden jaar werd ons ook al herziening van ons kiesrecht en van ons belastingstelsel toegezegd, al klonken de zinsneden daaromtrent toen vager dan nu. Verleden jaar werden ook de ontwerpen van wet, vereischt voor de invoering van het wetboek van straf recht, beloofd, en wij hooren ze nu weer ons beloven. Zoo ziet men: het is het best aan dat alles maar weinig waarde te hechten. Het hangt alleen van gezamenlijk overleg af of al die beloften vruchten zullen dragenterwijl de niet- ontbrekende wensch, dat onze vereenigde pogingen, onder Gods onmisbaren zegen, het geluk van ons dier baar vaderland mogen bevestigen, nooit zoo weinig ver vuld is als in het afgeloopen zittingjaar. Ook dat baat al nietOf de heeren al eens in het jaar aan dien zegen worden herinnerd, het is niets dan vorm en draagt geen vruchten, als zij zei ven niet toonen te begrijpen, dat zij alleen door werkzaamheid en het nalaten van persoonlijke chicanes en geloofskibbelarijen het in de hand hebben, om het welzijn van het land te verhoogen. De niets beduidende tirades over zee- en landmacht en over onze betrekkingen met het buitenland, die verleden jaar, toen de Koning zelf de vergadering niet opende, ontbraken, zijn thans weer in eere heisteld. hoog aan den hemel, en het duurde een geruime poos, vóór zijne oogen weer aan de schitterende, tusschen de wijnrankbladeren borende stralen gewoon waren. Verwonderd blikt hij om zich heen. Hij heeft eenige minuten noodig, om zich de vraag: waar ben ik? te beantwoorden. Langzamerhand wordt hem alles hel der, hij strekt en rekt zijne ledematen uiten doet zich zeiven de heilige gelofte, nooit weder, ook zelfs den bestgevoerden grootvadersstoel, tot de gemakkelijke meubels te rekenen. Zijn blik valt door de openingen tusschen de bla deren in den door de heldere morgenzon verlichten tuin. De honderdkleurige bloemen schijnen hem ver trouwelijk toe te knikken. Wat is dat? Bedriegen zijne oogen hem niet Daar wandelt zijne bescherme linge reeds door de paden. Nog verrukkelijker dan gisteren ziet zij er uit. De kleine hoed bedekt niet als gisteren nijdig hare gouden haren; in golvende lijnen vallen zij vrij langs hare schouders nederfrisch en vroolijk straalt haar schoon gelaat, zoo frisch als de halfgeopende roos in den morgendauw, wanneer de zonnestralen haar kussen, en vergist hij zich niet 1 Neen werkelijk, zij ziet op naar het omkransde ven ster, waarachter hij gerust had. Herman werd zoo Wij hadden ze gerust willen missen en liever wat meer warmte en gloed zien gelegd in de tirade over de «Adder", thans zoo ijskoud en akelig. Had de Regeering daarbij geen warmer woorden kunnen bezigen voor lien, die zoo rampzalig om het leven kwamen; geen andere termen om haar leedwezen uit te drukken? De Kamers zullen in haar antwoord het zeker niet aan krachtiger woorden doen ontbreken, als zij ten minste den moed harer overtuiging hebben. Zij zouden misschien kunnen antwoorden: «Met u betreuren wij ten hoogste de noodlottige ramp met den monitor «Adder" en het noodeloos en nutteloos vergaan van zoovele wakkere mannen, waar mede die ramp gepaard ging. Wij hopen, dat voor het gevolg krachtige maatregelen zullen genomen wor den, om dergelijke rampen te voorkomen." Overigens houden wij ons overtuigd dat in eene volgende troonrede ons nog wel eens de toezegging zal gedaan worden omtrent dezelfde punten, die nu zijn aangevoerd. De wet op den kinderarbeid en die op de nationale militie en de schutterij liggen nog te wachtenen die na latenschap van het vorige zittingjaar is nog groot genoeg, om maar niet al te begeerig de handen uittesteken naar de nieuwe vruchten, die men ons voor oogen toovert. Er blijven er zoo velen onrijp liggen, dat wij liever maar wachten totdat zij rijp zijn dan er reeds hard naar te verlangen, terwijl zij nog in de lucht hangen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter kennis der belanghebbenden, dat de, bij art. 9 van het plan eener geldleening van f44,000, en bij art. 9 van het plan eener geldleening van f 10,000, beiden ten laste van deze gemeente, vastgesteld door den gemeenteraad, het eerste den 12 Februari 1866 en het tweede den 25 Februari 1869, bepaalde en bij be kendmaking van den 2 dezer aangekondigde, openbare uitloting van aandeelen in die geldleeningen op heden ten raadhuize heeft plaats gehad, en dat daarbij zijn uitgeloot van de eerstgenoemde ieening de nommers 77 en 61 en van de laatstgenoemde nommer 12, welke uitgelote obligatiën in de maand Januari eerstkomende ten kantore van den gemeente-ontvanger zullen worden afgelost. Goes, den 16 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen hiermede ter openbare kennis, dat het register van de ingeschrevenen voor den dienst der Brandweer ter visie zaL liggen van MAANDAG DEN 18SEPTEM BER tot en met MAANDAG DEN 2 OCTOBER a s„ dat 1)E L O T 1 N G zal plaatshebben OP DONDER DAG DEN 5 OCTOBER, des namiddags te 12 uren, terwijl de Commissie tot onderzoek van reclames, gebreken of vrijstellingen eene zitting zal houden OP 'ONDERDlG DEN 12 OCTOBER daaraanvolgende, des namiddags te 12 uren, alles ten Raadhuize der gemeente. Goes, den 16 September 1882. Burgemeester en Wethoude-s voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. rood als vuur, hoewel zij hem niet zien kon. Hij haastte zich als nooit te voren met zijn toiletge bruikte den spiegel zoo ijverig als hij nog nimmer gedaan had, en legde de knoop van zijn das met zulk een haast, alsof van deze kunstbewerking een men- schenleven afhing. Eindelijk was hij klaarnog een maal keek hij in den spiegel of zijn toilet in orde was; toen ging hij heen. Vriendelijk lachend kwam de jonge dame hem te gemoet. Zij reikte hem de hand ten morgengroet en vroeg schalks, of hij steeds gewoon was zoo vroeg optestaan als heden? Toen bracht zij hem aan de goedvoorziene koffietafel onder den noteboom. Zij had alles zelf in orde gebracht, want ze was hem voor het kostelijk avondeten van gisteren een wederdienst schuldig. Zij had zich verveeld, daar z;j gewoon was vroeg op te staan; later echter en het schoone mondje vertelde en babbelde zonder ophouden. Zij verschikte weder en weder iets aan liét tafelkleed, aan de kopjes, en dat was ook natuurlijk, want Her mans schitterende oogen wendden zich geen oogenblik van haar af; waar moest zij nu met de hare anders heen dan naar de kopjes en schoteltjes en de koffiekan, het groot,e boerenbrood, de eieren en den honig? En BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van GOES herinneren de|j[belangh ebbend en aan de bij procea-ver- baal van de schouw op 25 Mei jl. (waarvan een uit treksel aan elk hunner is toegezonden) bevolen herstelling der toen opgenomen gebreken aan de Sloot en, Heulen en Huiken, met kennisgeving dat voorden len October a. s. eene her-8chouw door hun college zal gehouden worden, en tegen de nalatigen alsdan de bij het reglement op de wegen en voetpaden voorgeschreven vervolging zal worden ingesteld. Goes, 16 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris. HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 18 SEPTEMBER 1882. Wolfaartsdijk. In de op Vrijdag gehouden ver gadering van het nieuw opgerichte waterschap Oud- Wolfaartsdijk c. a. zijn benoemd tot afgevaardigden voor Oud-Wolfaartsdijk de heeren C. Van Damme en D. W. Den Herdervoor den Heerenpolder de heer G. J. Van den Bosch; voor den De Perponcherpolder de heer J. M. Kakebeeke en voor den Oost-Nieuwlandschen polder de heer J. J. Van Weel Dz. Door ingelanden is voorts het besluit genomen tot verbetering van de waterleiding in het aanstaande vooijaar, en intusschen een onderzoek in te stellen, of de sluis aan het veer, welke thans ongeveer 75 centimeters boven iaagwa- terpeil ligt, nog eene verdieping zal kunnen ondergaan. Eenige vrienden vergezelden de lijkstaatsie. Bij de groeve spraken de heeren E. Spaan, P. Janse (van Schore) en A, O- Boluijt. Herdacht eerstgenoemde den afgestorvene als mede lid der sociëteit, de tweede wijdde eenige woorden aan zijne nagedachtenis als collega en vriend, terwijl laatstgenoemde, ook namens de familie van wijlen zijn patroon, de aanwezigen dankte voor de laatste eer,, den overledene bewezen. Vóór eenigen tijd waarschuwde het Vaderland tegen het vroegtijdig doen drukken der registers van den burg. stand voor het volgende jaar, omdat het gezegeld papier, dat thans in gebruik is, na 1 Jan. 1883, tengevolge der wijziging van de zegelwet, niet meer gebezigd mag worden. De Comm. des Kon. in Zeeland heeft, in antwoord op eene desbetreffende vraag, van den Min. van Fin. het bericht ontvangen, dat het nieuwe zegelpapier binnen enkele weken verkrijg baar zal worden gesteld, en dat voor de zegeling met den natten stempel de nieuwe zegeistempels besteld zijn, vleiende de Min. zich, dat deze binnen een niet te lang tijdsverloop aan de ontvangers zullen kunnen toegezonden worden. Wij achten het niet onnoodig de aandacht der gemeentebesturen in het algemeen en van de secre tarissen in het bijzonder te vestigen op art. 20 der wet van II Juli 1882 St.blno. 92), tot wijziging van sommige bepalingen der registratiewet, met 1 Jan. 1883 in werking tredende. Tot hiertoe werd aan vele ambtenaren geene akte van aanstelling uitgereikt, ten einde de kosten van zegel- en registratierecht te besparen, en terecht, omdat zulk eene akte voor hen overbodig is. Bij gemeld art. wordt echter bepaald terwijl zij zoo praatte, terwijl nu eens licht, dan scha duw haar gezichtje altijd nieuw, altijd betooverend deden voorkomen, sprak Herman ook, althans inwen dig, en zijne woorden luiddenOnsterfelijke Goden! geeft mij een teeltenopdat ik wete, of meisjes ook zoo hals over kop verliefd kunnen worden zooals wij «Ziezoo, ga nu zitten!" zeide zij eindelijk. «Waar verlangt u?" «Waar u gisteren gezeten hebt, en ik neem weer mijn plaats hier in." «Het zijn mooie plaatsen!" zuchtte Herman; zelf werd hij rood over zijn opmerking. Zij lachte ondeu gend en keek hem van ter zijde aan; haar aardig neusje scheen hem daarbij nog aardiger toe. En zij aten en dronken en waren overgelukkig. Van Herman kunnen wij dat met de meest mogelijke ze kerheid verklaren, en het blozende prettige gezicht zijner slanke dischgenoote, het heldere lachen van haar klein mondje, haar ongedwongen vragen en antwoor den wettigden haar vermoeden, dat het ook haar vroolijk te moede was. «Ik moet verklaren, mejuffrouw", zei Herman plot seling, «dat ik u gisteren niet de volle waarheid ver teld heb".

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1