1882. N°. 110. Zaterdag 16 September. 69slc jaargang. Hoogstens vijf woorden! Hoofdelijke Omslag*. 3) illllMGI-XWEBH. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdao en Vbijdaqavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COUIUNT. De prijs der gewone advertentiiin s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing dei-zelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie ziek tegen 1 October op dit blod abonneert, ontvangt de Hom mers van 13 September 11. af kos teloos. BURGEMEESTER, en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat liet eerste suppletoir kohier van den hoofdelïjken omslag, voor 1882, zooale het door den gemeenteraad in zijne vergadering van 80 Augustus jl. werd vastgesteld, door Gedeputeerde Staten van Zeeland bij hun besluit van 8 dezer no 47 goedgekeurd, en op heden aan den ontvanger ter in vordering uitgereikt is; voorts dat gemeld kohier, in afschrift, gedurende vijf maanden ter secretarie voor een ieder ter lezing zal liggen, en dat binnen drie maanden na de dagteekening der aanslagbiljetten be zwaren tegen den aanslag, op ongezegeld papier, bij den gemeenteraad kunnen worden ingebracht. Goes, den 14 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. ti. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 15 SEPTEMBER 1882. De najaarsvergadering der Vereeniging van Bur gemeesters en Secretarissen in Zuid- en Noord-Beve land zal gehouden worden op Donderdag den 28 Sep tember 1882, des vooriniddags te 11 uren, ir. het lokaal der Sociëteit Eensgezindheidaan de markt te Goes. De te behandelen punten zijn: 1°. Mededeeling van het bestuur omtrent den uit slag der pogingen tot oprichting eener Provinciale Vereeniging ter beoefening van Administratief recht. 2°. Voorstel van het bestuur ten opzichte der jaar wedden van de burgemeesters en secretarissen in Zee land. 3°. Is het oprichten van cursussen ter opleiding van onderwijzers voor de hoofdakte door de gemeentebe sturen te rechtvaardigen In te leiden door den heer IV. J. Van Gorkom, districts-schoolopziener f.e Goes. 4°. Welke wijziging behoeft de schutterijwet, ten opzichte van de jaarlijksche indeeling der schutter- plichtigentot voltallighouden van de sterkte der schutterij In te leiden door den heer B. G- Hartman Jz. secretaris der gemeente Goes. 5°. Wat moet gedaan wordenopdat bij de in voering der gewijzigde zegelwet met 1 Januari 1883 geene stagnatie in het werk van den burgerlijken stand plaats vinde In te leiden door den heer li. Noordijke, secretaris der gemeente Krabbendijke. 6°. Is voorziening in het onderwijs aan schippers kinderen noodzakelijk? Zoo ja, op welke wijze be hoort die te geschieden In te leiden door mr. L. A. Bijbau, burgemeester en schoolopziener te Colijnsplaat. De voorstellen en adviezen zullen wij later mede- deelen. De ontvanger der registratie, domeinen en ka daster te Goes heeft aan belanghebbenden de navol gende mededeeling gedaan, die wij belangrijk genoeg Novelle naar het Hoogduitsch van C. F. Liebetreu, door H. J. G. H. Het dienstmeisje had een aardig, rond gezichtje. Ze moest de eigenaardigheden van haar gebieder wel kennen en ook Herman's verzoek gehoord hebben, wat dan ook trouwens zelfs in 't aangrenzende huis niet moeielijk moet geweest zijn, want zij verzocht hem, zonder op den waard te letten, buiten met haar het noodige te bespreken. Herman volgde gewillig en liet den brommenden oude midden in de kamer staar.. «Vóór alles, lief kind, zei Herman haastig, sis de logeerkamer vrij?" »Ja, maar niet in orde." „Kan zij spoedig in orde gemaakt worden En hoe is het met het eten?" «De kamer zal ik dadelijk in orde brengen. Eten kunt u ook krijgen." «Wat?" «Alles «Dat is nu niet aardig, om me zoo'n antwoord te geven." «Het is ook niet aardig, om me zoo in mijn arm te knijpen! Kom, schei uit! Ga wegl Foei, een getrouwd man 1" achten om die hoewel daartoe niet aangezocht meer algemeen bekend te maken «Volgens art. 13 der Wet van den II Juli 1882 (Stbl. no. 93) worden voortaan o. a. van het formaat- zegel 50 opcenten gelieven en moet van de betaling dier opcenten blijken op het gezegeld papierop de wijze door den Koning te bepalen. «Uit deze wetsbepaling, in verband met art. 15 dier wetblijkt dat met 1 Januari a. s. het thans geze gelde papier niet meer gebruikt kan worden voor het zegel, dat alsdan aan 50 opcenten onderworpen is. «Ik acht het wenschelijk daarop tijdig de aandacht te vestigen, opdat het getal der met 1 Januari a. s. onbruikbare gezegelde formulieren zoo gering mogelijk zij en schade voorkomen worde." - Wij vermelden gaarne dat den heer 11. A. Hagen, burgemeester van Ellewoutsdijk, op verzoek het ver meld eervol ontslag is verleend. Ellewoutsdijk. Door Ingelanden van den polder Ellewoutsdijk is besloten, om nog deze maand onder de dammen, die in de hoofd-waterleidingen liggen, heulen te leggen, tachtig centim. wijd in den dag. Dit besluit is met meerderheid van stemmen genomen, en jammer was het dat sommige landbouwers er tegen stemden. Want wat vermag een goede water leiding met goede steenen duikers, als er in die leiding een of meer dammen gevopden worden met heultjes van vijf-en-twintig centim. in den dag, terwijl de steenen duikers 0.80 op 1.00 Meter dag hebben? Jammer is het ook, dat bij de aanschrijving de bo demhoogte van den duiker of de heul niet is opgegeven. In het belang van de goede zaak zou het verder niet kwaad zijn, dat men bruggen in plaats van heulen ging leggen dan ondervond het water geene belem mering. Deze bruggen toch kunnen voor weinig kosten door landbouwers vervaardigd worden van afval van boomen, met grond gedekt. Borssele. Verleden Woensdag heeft de voorgeno men vergadering der Werkmansvereeniging alhier tot benoeming van een secretaris plaats gehad. Met 44 van de 68 uitgebrachte stemmen werd als zoodanig gekozen de persoon van P. Verburg ilz., wonende in deze gemeente. Tegenwoordig telt de vereeniging 138 leden. Bij kon. besluit is met ingang van 1 Nov. aan mr. J. Mauritsz Ganderheydenop verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zierikzee. De «consulten", door H A. Gunters als magne tiseur en G. C. Gunters als clairvoyante in het Schut tershof te Middelburg twee malen gegevenwerden niettegenstaande de prijs van een «consult" f 5 be droeg redelijk druk bezocht. Naar de Af. Ct. verneemtheeft Maandag U. een vertegenwoordiger van het geneeskundig staatstoezicht aldaar zonder zich als zoodanig bekend te maken en voorgevende een patient te zijn, ook eens «voor zich laten slapen" en van hetgeen hij bij die gelegenheid ondervond en zag een relaas opgemaakt en aan den officier van justitie aldaar verzonden. Behalve door den magnetiseur en de slaapster wor den de zittingen bijgewoond door een geneeskundige, den heer Kimmel uit Leiden. Deze firma schijnt hare zaken geregeld te drijven en wekelijks eenige dagen te Amsterdam, 's-Hage en Dordrecht te vertoeven. «Eh?ja 1ja 1 je hebt gelijk!" zei Herman, die van deze opmerking verschrok. «Maar nu, alle gekheid op een stokje, hoe staat het met het eten «Ik zal, maar alleen omdat uwe lieve vrouw zoo wonderschoon is, de tafel achter in den tuin dekken. U eet, wat de kok schaft; u zult tevreden zijn. In dien tijd maak ik de kamer aan kant." Herman verheugde zich over de verstandige regeling van het meisje en ijlde naar de jonge dame, die hem reeds met ongeduld scheen te wachten. «Alles gaat prachtig", begon hij zijn verhaal; hij loog met bewonderenswaardige kalmte van den won derlijk schoonen en korten weg naar het hotel en ver zocht het van weerszijden met verlangen verbeide maal te nuttigen. De tuin was zoo prachtig, als men dat slechts in een dorp kan verwachten. Antieke palmboomen om ringden de bedden, en wild en verward door elkander wiegden ridderspoor en zonnebloem, duizendschoonen en primula's hare hoofdenterwijl de helaas in de stad door de mode verbannen kamperfoelie met haar duizenden knoppen en rozen hier een toevlucht had gevonden en zich door heerlijken geur, door de volheid harer pracht voor de vriendelijke opname dankbaar toonde. Het meisje jubelde luid op het gezicht van al die schoone bloemen; zij was verrukt over de heerlijke plaats, die voor den maaltijd was gekozen onder den hoo- gen noteboom, en vanwaar men een mimen blik koD H. K. 11. Prinses Hendrik werd Donderdag.27 jaar. Z. K. U. de Prins van Oran|e heeft het bescherm heerschap aanvaard over de Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterkedrank. Die vereeniging herdacht Dinsdag te Amsterdam haar 40jarig bestaan bij welke gelegenheid de heer jhr. J. L. De Jonge, voorzitter der vereeniging, de feestrede hield, waarin hij de wording en het streven der vereeniging schetste en hetgeen door haar in die 40 jaren was tot standgebracht. Benoemd bij bet 3e reg. tot len luit. de 2e luits. P. J. Geilt en H. J. Van den Bussche, beiden van bet korps. De Woensdag te Amsterdam gehouden verga dering van aandeelhouders der stoomvaartm. Zeeland, ter behandeling van de bekende dading met de erf genamen van prins Hendrik, is wegens onvoldoend vertegenwoordigd aantal aandeelen verdaagd moeten worden tot Woensdag den 20 dezer. Er waren verte genwoordigd 474%, terwijl voor eene verandering der statuten 585 aandeelen werden vereischt. In eene buitengewone zitting van den gemeen teraad van 's-Gravenbage werd Woensdag de heer mr. J. G. Palign als burgemeester der residentie geïn stalleerd. Woensdag is te 's-Boseh een algemeene verga dering gehouden, bijeengeroepen door het bestuur der kiesvereeniging »N.-Brabant" te 's-Bosch. De verga dering was talrijk bezocht. De volgende motiën werden er volgens de Maasbode aangenomen lo. De vergadering betuigt onvoorwaardelijke on derwerping auii het onfeilbaar gezag van den H. Stoel, erkent en huldigt in Leo XIII den Stedehouder van Christus, den opvolger van den II. Petrus, het hoofd der H. kerk. God spare hem lang 1 2o. Zij acht het wereldlijk gezag van den Paus nuttig eu noodzakelijk voor de vrijheid tui onafhan kelijkheid der kei k, betreurt de opheffing der Nederl. legatie bij den tl. Stoel en verwacht van de wijsheid der regeering herstelling van den ministerspost. 3o. Zij verklaart zich tegen noodelooze uitbreiding der staatsbemoeiingen en acht verzet tegen staats- almacht gebiedenden eisch. 4o. Zij acht strijd tegen de schoolwetgeving een eersten, duursten plicht, wenscht in de wetgeving erkend het natuurlijk recht der ouders en liet door de Grondwet gewaarborgd recht der kerk. 5o. Zij huldigt in het buis van Oranje het in de Grondwet beschreven koningschap, acht het verleend kiesrecht een ernstigen plicht en wenscht een regeling, die iedereen volle werking van dat recht verzekert. 6o. De vergadering, het nut heseffende van bijeen komsten van Katholieken, noodigt liet centraal bestuur van Noord-Brabant uit in dien zin werkzaam te zijn. Deze motiën werden respectievelijk ingeleid door de heeren Van Baar, Beekers, Des Amorie Van der Hoeven, Vermeulen, Schaepman en Heydenrijk, en daarna met algemeene stemmen aangenomen. Nog spraken de heeren Haffmam, Buys Van Be renbroek, J. W. Van den Biesen en pastoor Brouwers. Vóór eenige dagen meldden wij, dat te Amster dam een nieuw blad zou verschijnen onder den naam liet Jonge Holland. Thans is besloten het den naam De Volkstribuun te geven. Zaterdag a. s. verschijnt het proefnommer. «BBBBSB—q— werpen over Flora's bonte kinderen tot daar, waar do bloeiende, hoog opgeschoten boonen het uitzicht belemmerden. En hoe smaakte het eten! Daar was karbonade en worst en boerenbrood en dikke melk; ook had Her man den rooden neus van den waard als wegwijzer naar diens hart gebruikt: hij had hem eenige vleie rijen over de voorbeeldelooze orde en netheid van zijn huishouding in het oor gebulderd, en, probatumde oude had met een vergenoegden grijnslach zelf een flesch van zijn besten rijnwijn uit den geheimsten schuilhoek van zijn kelder opgeduikeld en ze aan zijn gast afgestaan. De zon wai reeds ondergegaan, slechts eene lange purperen wolk kleurde in het westen den hemelde betooverende, d n stedeling zoo ongewone, stilte werd slechts verbroken door het verwijderde gelui van de huiswaarts keerende kudde, en door de bladeren van den noteboom, die in den zachten avondwind ruischte het was, als vertelden ze elkander van menschenlust en menschenliefde, als spraken ze over zoo menig vertrouwelijk woord, dat onder hunne beschutting naast den ouden, door de jaren gebarsten stam, heimelijk geuit was door zoo menig schoon kind, dat na een afscheid zwijgend daar nêergezeten en in de verte gestaard had, lang en dikwijls. Maar waarom zij zoo treurig geweest was, dat konden de ruischende bladeren niet zeggen, want die wisten niets van verlangen, innig verlangen of van menschenleed En menschenleed, dat kenden ook die beiden niet, Iemand, die voor zijn gevoelen de gronden op geeft, meldt, dat hij het bericht, dat de Ned. Cen- traalspoorweg (UtrechtAmerfoortZwolle—Kam pen) zal worden overgenomen door de Exploitatie maatschappij, tien jaren geleden zou hebben kunnen aannemennu rangschikt hij het onder de canards, die nu en dan de hoofdstad van liet. Sticht, op spoor weggebied, uitvliegen. Ook het Rolt. N.bl. kan «met zekerheid" melden dat daarvan wel reeds meermalen sprake was, maar tot lieden nog «iets met zekerheid" te zeggen valt. In de Rijkspostspaarbank is van I tot 10 Sep tember jl. meer ingelegd dan terugbetaald f31.IÖ9.74. Er is nu in het geheel meer ingelegd f 1.690 554.19%. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Te Vlissingen is beroepen ds. D. H. Teljer, te Hellevoetsluis. De lieer C. Woutman, van Hoog-Blokland, theol. cand. aan de Hoogeschool te Leidenis na afgelegd examen door liet prov. kerkbestuur van Zeeland tot de Evangeliebediening toegelaten. Uit onze Koloniën. Eervol ontslagen de tijd. klerk bij het vendu- kantoor te Samarang P. C. Barentz, de burg. sclir. 5e klasse bij den militairen gen. dienst C. Verduin, en de magazijnmeester der art. 2e kl. (Ie luit.) F. Koster. Bevorderd tot milit. paardenarts 2e kl. (1 e luit.) de milit. paardenarts 3e kl. (2e luit.) J. De Jongh tot len luit. bij de infanterie de 2e luit. T. J. Van Dam. Geplaatst als adjud. bij het le depot.-bat. de 2e luit. II. A. De Graaft'. Het «Handelsblad" ontving het navolgend schrij ven, dd. 7 en 8 Aug., uit Kotta-Radja Heden beleefden we een dag, die ons nog lang heugen zal. Van onze troepen, die heden ter sterkte van ongeveer 140 man in het vuur waren, vielen er 44 dooden en gewonden, waaronder 2 officieren zwaar gewond, terwijl 7 stel wapens met de elf gesneuvelden in 's vijands handen vielen. Onze post Pajou werd namelijk aangevallen, en te gelijk eene kolonne van pi. m. 90 man, op weg van Lainbarou naar Pajou. Het vuur was zeldzaam hevig en vernielend. Onder de van alle zijden aanrukkende vijanden bemerkte men éen Earopeaan op, die aan houdend op kapt. Bode vuurde, doch alleen zijn pet raakte; éen duim lager en ook deze officier ware ga- sneuveld. De grond was in een ommezien met onze lijken en kermende gewonden bedekt, die zooveel mogelijk door liunne kameraden moesten vervoerd wor den, waardoor de troep tot op 40 strijdvaardigen slonk kapt. B. zelf had 2 geweren te dragen. Een op den grond liggenden gewonden hoornblazer zag men te laat met de hand om hulp wuiven, een 6tal Atjehers omringden hein en maakten hem, daarbij dansende, met klewanghouwen af. Enkele oogenblikken smeekte de troep hunnen aanvoerder, hen toch uit den kogel regen te voeren, doch dit was bijna ondoenlijk, en ware de in aanbouw zijnde weg naar Toengkoep niet reeds zoo ver gevorderd geweest dat zij dien spoedig bereik ten, dan ware hun aller lot Diet te voorzien geweest, daar hun de terugtocht was afgesneden. Men beweert, dat de door den kolonel aangewezen die daar zoo vertrouwelijk en toch zoo terughoudend onder het beschuttende loofdak zaten. Herman vertelde en zijn schoone vis-a-vis hoorde hein lachend aan, want hij schilderde zijne lieve tante met een kleurenpracht, zoo hel, dat zijn eigen oogen hem haast zeer begonnen te doen. Heden echter, meende hij, was hij baar voor de eerste maal dank baar, voor de eerste maal was hij bereid, haar de hand te kussen, want zij alleen was oorzaak, dat «Wonen uwe ouders ook in de hoofdstad viel zijne dischgenootc hem met bijna angstige haast in de rede. «Neen, mejuffrouw. Mijne goede moeder heb ik reeds voorlang verloren, mijn vader leeft op ons buiten en houdt zich daar met jagen en visschen en met de verzorging der huisdieren berig.'1 En hij vertelde van zijn huis en zijn jeugd, van zijne kinderlijke en zijn studentenstreken zoo rondborstig en openhartig, alsof ze elkander reeds lang, zeer lang hadden gekend. Ook Gretha werd levendig. Ze vertelde van de een tonigheid in haar tante's huishoudenvan ile on beperkte heerschappij, die zij er voerde, van de schoone dagen, die haar steeds bij haren vader wachtten; zelfs van den kanarievogel, haren lieveling, wist zij te verhalen. Herman had zelfs bij het gewich'igste college nooit met zulk een ijver naar de woorden der wijs heid geluisterd, als tlmns naar de eenvoudige, liefelijke vertelling van dit schoone kind. Hij luisterde en luisterde al door; die stem scheen hein toe ais mu ziek; hij had ze wel in hoofd en hart willen be-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1