Hoogstens vijf woorden! Kerkelijke Zaken en Onderwijs. tot 771 verminderd en was liet aantal afdeelingen kleiner geworden. Als plaats van bijeenkomst werd voor het volgend jaar Deltt gekozen. Het fonds voor lijkovens werd weer met het batig saldo der kas over 1881, zijnde f 842,49%, vermeerderd. De ontmoediging der Nederlandsche handelmaat schappij welker directie onder de onbewezen en be zwaarlijk te motiveeren bewering, dat in ons land een groot kapitaal geen nut kan doen al wordt het door erkende deskundigen geleid, voorstelt het maatschap pelijk kapitaal te verminderen en den eigen handel op Indië prijs te geven, brengt een inzender tot het voorstel om te onderzoekenof het aan de tegen woordige directie te wijten is, dat de wijze van zaken doen niet meer met de eischen van den tegenwoor- digen tijd samengaat en zoo ja de noodige veran dering in de leiding van het lichaam te brengen, door aan het hoofd te plaatsen eene directiedie onder vinding van algemeenen wereldhandel heeft. Blijkens mededeeling van Zr. Ms. gezantschap te Parijs zullen, met het oog op de cholera, alle schepen van Manilla, Indië, de Roode Zee en Alexan- drië, te Marseille aankomende, aldaar aan eene quaran taine van drie dagen onderworpen worden. Mochten zich aan boord dier vaartuigen onderweg gevallen van gemelde ziekte hebben voorgedaan, dan zullen daarop strenger maatregelen worden toegepast. Evenzeer zullen de van Tanger te Marseille komende schepen aldaar aan quarantaine worden onderworpen. St-Ct Volgens nader bericht is de heer H. J. Augus tijn niet tot president-kerkvoogd, maar alleen tot kerkvoogd te Rilland-Bath benoemd. Nisse. Ds. Van Selms heeft voor de beide beroe pingen naar Heinkenszand en naar 's-Heer Abtskerke e. a. bedankt. Beroepen naar de Chr. Ger. gemeente Vrijhoeve- Capelle ds. J. A. Goedbloed te Axel. Bedankt voor Meppel door dr. J. Koster te Wis- sekerke, die dat naar Groningen heeft aangenomen. Met leedwezen vernam de gemeente dit besluit, doch werd volgens het Dagblad tevens verblijd door de mededeeling, dat hij nog 8 maanden in haar midden hoopte werkzaam te blijven. Ook de heer D. K. Wielinga, pred. bij de Chr. Geref. gemeente te Nieuwendijk, heeft zijn benoeming tot docent bij de Theol. school te Kampen aangenomen. Hansweert. Na eene ongesteldheid van slechts weinige dagen, overleed plotseling de heer M. J. Lind- hout, in den ouderdom van 45 jaren. Sedert een lOtal jaren stond hij aan het hoofd der openbare lagere school alhier. Meer dan een kwart eeuw wijdde de overledene zijne beste krachten aan het onderwijs. De heer A. C. Boluijt, onderwijzer aan deze school, zal als waarnemend hoofd optreden. De gemeenteraad te Middelburg heeft tot tijde lijk leeraar in de Ned. taal en letterkunde aan den cursus ter opleiding van onderwijzers tot hoofdonder wijzers benoemd den heer W. J. Wendel, aldaar, op een tractemens van f 100 per lesuur per week. Aan den hoogleeraar in de oogheelkunde dr. W. M. Gunning, te Amsterdam, Werden Maandag door een 60tal zijner oud-leerlingen, vrienden en vereerders, bij gelegenheid van de herdenking van zijn 25jarig doctoraat, twee prachtige boekenkasten aangeboden. Ook van vele andere zijden ontving de heer Gunning bewijzen van deelneming en dankbare waardeering voor de vele diensten, door hem in het belang der openbare gezondheid met zooveel toewijding bewezen Landbouw en Veeteelt. Wolfaartsdijk. De vereeniging «Landbouw en Veeteelt" alhier hield jl. Maandagavond weder hare gewone driemaandelijksche vergadering, waarin door 6 leden achtervolgens de door hen aangenomen vragen uit de vraagbus werden beantwoord, t.w. door C. Zuijd- Novelle naar het Hoogduitsch van C. F. Liebetreü, door H. J. G. H. Herman ging op het perron. Daar stond zij, de slanke, bevallige gestalte, en de avondzon kuste heur blond haar en legde er een gulden weerschijn op. Nieuwsgierig stond ze hem optewachten. «Vergeef me, mejuffrouw, dat ik zoo lang ben weg gebleven; ik breng geen prettige tijding." «Is er een trein verongelukt?" vroeg zij angstig. »Dat niet, maar wij zitten gevangen! Maak u niet ongerust, mejuffrouw, alles zal terecht komen Zij scheen de woorden van zijne lippen te willen lezen; hare groote oogen zagen hem zoo angstig ver trouwelijk aan en de stervende zon kleurde hare wangen nog lieflijker. Herman moest zich geweld aandoen, om zijne gedachten bij elkaar te houden. «Ja, me juffrouw, onze trein heeft zich zeven minuten verlaat. Met halten als deze neemt men het zoo nauw niet, de andere trein heeft niet gewacht en «Wanneer komt de eerstvolgende?" «Morgen om tien uur achttien minuten!" «Mijn God, wat moet ik dan beginnen?" riep zij wanhopig en wrong de handen. «Het is zoo erg niet, mejuffrouw. Ik heb daareven vernomen, dat geen honderd schreden van hier, ginds achter de pijnboomen, een plaatsje ligt met een hotel. U vergunt me wel, u daarheen te geleiden; ik bezorg u een goed kwartier en zend terstond iemand af, die uwe bloedverwanten in kennis stelt met dit ongeval." Zij scheen besluiteloos. Hij echter zeide met zekere beslistheid «Laat ons voortmaken, vóór het donker wordt." Tegelijk nam hij, zonder het te vragen, haar reis weg, die als zijne meening voordroeg, dat het zaaien van mangels op bedden de voorkeur verdiende bo ven dat op den platten grond door M. Mieras Jz., diebij het schetsen van de doelmatigste stallen, frissche lucht, goed voedsel, een tochtvrije stal en een wakker oog als de voornaamste middelen aanwees ter bevordering van de gezondheid van het vee; door C. P. Lenshoek Jr., die op de vraag, of het waar is, dat hooi, eenmaal op een hoop gezet en later weder verplaatst, aanmerkelijk in voedingswaarde vermindert, bevestigend antwoordde en de oorzaken daarvan aan toonde; door J. Goetheer Pz., die, bij het schetsen van een paar verschillende voorbeelden, eene goede verzorging van de kalveren deed uitkomen, teneinde een vroegtijdig afsterven te voorkomen; door J. Van der Baan, die gekookte aardappelen, als meer verteer baar, dus ook voedzamer achtte voor het vee, dan rauw toegediend, en door M. Van Damme, die de ver langde kenmerken van een echt Brugsch-paard beschreef, doch voor zich meer met de Zeeuwsche paarden was ingenomen. De vraagbus leverde 3 nieuwe vragen op, nl. Ie. vertel mij iets over de inlandsche paardenrassen, ter beantwoording aangenomen door C. P. Lenshoek Jr.; 2e. mag men de ooievaars ook onder de nuttige vogels rekenen? door M. Van Damme, en 3e. daar de musschen tegenwoordig schrikkelijk voorttelen en eene ontzettende schade aan den landbouw teweegbrengenhetgeen nog staat te vermeerderen: zou het niet hoog tijd worden, dat de landbouwers hiertegen opkwamen, en wat kan de vereeniging hieraan doen? door M. De Kater. Na het verloten van een drietal voorwerpen onder de tegenwoordig zijnde leden, welke te beurt vielen aan C. Van Strien Wz., P. Geense en J. M. Parhan, werd voorloopig een en ander bepaald tot het doen houden in het aanstaande winterseizoen van 1 of 2 landbouw-voordrachten. De secretaris, die als afgevaar digde op 13 en 14 Juni te Cortgene dealgem verga dering en tentoonstelling der Zeeuwsche maatschappij had bijgewoond, leverde nu een zakelijk verslag van de hem opgedragene taak, waarna C. Zuijdweg optrad, om eene proefneming voor te dragen door het bezaaien met lucerne van een stuk land, hetwelk sterk met winde bezet was, en waarin hij, tot verdelging van dit schadelijk onkruid, uitmuntend was geslaagd. De secretaris droeg tenslotte nog een couranten-artikel voor, waarin op eigenaardige wijze werd aangetoond, hoe de voorwaarden en de grondslagen van den land bouw thans niet deugen, naardien er te veel van den pachter en te weinig van den verpachter gevorderd wordt. Buitenlandsch Overzicht. De strijdmacht der Egyptenaren te Tel-el-Kebir wordt begroot op 26000 man, terwijl te Salahieh nog 5000 man moeten wezen. Andere berichten noemen die macht nog grooter. Wanneer die macht echter zoo groot is, is zij reeds voldoende om den Engelschen het lastig te maken en latere berichten om trent het gebeurde te Kassassin bewijzen voldoende, dat Arabi-bey een geduchte macht kan vormen. Er is thans door genereal Wolseley een algemeene order uitgevaardigd tot opmarcheeren voor 't gehèèle leger. Tenten en bagage zijn per spoortrein gezonden tot het naaste punt bij het Engelsche kamp. Een regiment infanterieeen regiment cavalerie, twee compagnieën van de koninklijke genie zullen achter gelaten worden ter bewaking van het kamp te Kas sassin. De manschappen moeten veel van de hitte en zon nesteek te lijden hebben. Te Alexandrië zijn vier Egygtische officieren aan gekomen, die uit Kafr-el-dewar waren gedeserteerd. Een hunner maakte deel uit van den staf, waarmede generaal Wood eergisteren eene verkenning deed van Ramleh tot Aboukir. Volgens de bewering van dezen officier bestaat bij een der drie regimenten te Mandara het voornemen bij de eerste gelegenheid te deserteeren. De bekende proclamatie van de Porte, waarbij Arabi tot rebel verklaard wordt, is te Mekka en Medina afgekondigd. Zij moet daar op de bevolking, die zich tasch, gaf haar het zonnescherm en zeidemet een buiging en zoo vioolijk, alsof niet de geringste twijfel aangaande het «hotel" op zijn gemoed drukte: «Laat ons gaan, als ik u verzoeken mag De schoone vreemdelinge gehoorzaamde als een lam. Maar angstig zag zij er uit, zeer angstig, en hare oogen ontmoetten de zijne niet, hoe hij ze ook zoeken mocht. Eene kleine, wel wat drukkende pauze volgde, ter wijl zij verder gingen. «Vergun me", zei Herman ein delijk, nadat hij zich van de juistheid van den inge slagen weg had overtuigd, «mezelf voortestellen: dok ter Krause, arts, sinds twee jaren in de residentie praktisch werkzaam. Ik wil probeeren, of ik ook van daag, zij het dan op andere wijze, praktisch wezen kan. Ik zal erop uit zijn om naast uw vertrouwen ook uw onverdeelden lof te erlangen!" Zij lachte, en de wolkjes, die zich op haar voor hoofd hadden samengetrokken, schenen zich bij deze vertrouwen inboezemende woorden althans eenigszins te verdeelen. «Mijn naam is Gretha Rolano. Mijn vader heeft zich uit zijn zaken teruggetrokken en bewoont thans een villa nabij Wiesendorf. Ik wilde hem heden ver rassen en hem voor eenige dagen opzoeken, daar mijn tante, wier huishouden ik bestuur, voor eenigen tijd naar een bloedverwant is getrokken." »U hebt ook een tante?" vroeg Herman op zulk een komiek klagenden toon, dat Gretha hem lachend aankeek. Herman maakte van deze vroolijke stemming ge bruik hij babbelde en vertelde, wat hem voor den geest kwam, schilderde de gevreesde tante met helle kleuren, en eer zij het wisten, hadden ze de eerste huizen van het dorp bereikt. Bernthal is een net en mooi dorp. Aan de breede, zorgvuldig onderhouden hoofdstraat liggen flinke boe renwoningen, elk door een kleinen tuin omringd, door boomcn beschaduwd, zoo schoon en aardig, alsof ze toch niet aan Arabi's zijde schaart, geen indruk hebben gemaakt. In Cairo is alles rustig. De Oostenrijksche kroonprins met zijne gemalin woont te Breslau de manoeuvres van het Duiteche leger bij. Zeer hartelijk ontving de grijze monarch Wilhelm het jonge paar en men noemt dat een goed tceken voor de vriendschappelijke verhouding tusschen beide rijken. De lurkschregeering heeft opnieuw een nota ge zonden aan den Griekschen gezant te Konstantinopel, naar aanleiding van het voortzetten der wapeningen in Griekenland in verband met de grens-quaestie en de pogingen der dagbladpers om de bevolking op te winden. De Porte richt tot de Grieksche regeering het verzoek om krachtige maatregelen te nemen, waardoor een einde gemaakt wordt aan een toestand, welke vol gevaren is. Men beweert dat da mogendheden die quaestie zul len behandelen. Als dat waar is, zal de oplossing nog wel wat uitblijven. Volgens een telegram uit Durban aan de «Times" heeft «de Volksstem", het TransvaaDche blad, op tartenden toon betoogd, dat het voor de Boeren tijd geworden is om zich van de Britsche suzereiniteit te ontslaan. Wie weet, of Engeland na de Egyptische quaestie daar weêr niet aan het werk kan gaan Gemengde Berichten. Hansweert. Dinsdag begaf zich aan boord der Telegraaf naar Antwerpen een gezin uit Baarland, bestaande uit vrouw en 6 kinderen, ten einde vandaar uit de reis naar Amerika (Grand Rapids) te onder nemen. Ruim vijf maanden geleden ging het hoofd van het gezin alleen derwaarts, aangezien zijne middelen toen tertijde niet toereikend waren om den overtocht van zijn geheele gezin te bekostigen. Dezer dagen zond hij de daartoe benoodigde gelden en werd zijn gezin alzoo in de gelegenheid gesteld hem in het verre westen te volgen. 's-Gravenpolder. Dezer dagen werd de laatste hand gelegd aan de vergrooting van het kerkgebouw der dusgenaamde oud-gereformeerden alhier door verlen ging van 4 meter. Hiermede wordt in eene betrek kelijk reeds lang gevoelde behoefte voorzien. De heer J. D. De Raad, ondernemer der onlangs gemaakte pleizierreis van Hansweert naar Antwerpen, geeft in de ZZ. Nieuwsbode van 11. Dinsdag zeker niet te vroeg een rectificatie van het voorgevallene op de terugreis. Volgens hem was die terugreis niet zoo onaangenaam als in het eerste bericht uit Hans weert werd geschetst. Niet de geheele bemanning, met uitzondering van den kapitein, was ongeschikt voor scheepswerk, doch valleen de stuurman gaf op on aangename wijze blijk van de royaliteit van sommige passagiers"de kapitein moest daardoor diens plaats aan het stuurrad innemen en te Walsoorden gekomen stelde de kapitein den stuurman geheel op non-activi teit en gaf hem te Hansweert zijn ontslag. Dat de machine midden in de Schelde stilstond is waar, doch dit was tengevolge van het breken van een bout aan de exentriek, niet van het tracteeren door de passagiers van machinist en stoker; een nieuwe bout was spoedig klaar en de machine kon weer doorwerken. Ook hebben de passagiers, die met den laatsten trein naar Goes en Middelburg moesten vertrekken, geen nadeel gehad. Ze waren 9.20 aan wal te Hans weert en konden nog op tijd aan het station Vlake zijn. Dinsdag is een metselaar, werkzaam aan het dak van een woonhuis te Middelburg, naar beneden ge vallen, waarbij hij zich ernstig bezeerde. Door het onvoorzichtig spelen met lucifers door twee kleine kinderen, die toevallig alleen thuis waren, is een begin van brand ontstaan op het hoefje De Miere, vlak bij de West-barrière te Zierikzee. Reeds had de geteerde wand van de volgetaste schuur vlam gevat tot de nok toe; doch het gelukte aan toege schoten personen den brand te blusschen, zoodat ver der onheil werd voorkomen. voortdurend Zondag houdenreeds uit de verte lachen de roode daken met de daartusschen verspreide boom groepen u toe als een schotel kreeften, dien de huis vrouw netjes met peterselie heeft versierd. «Zie, daar zijn we reeds in het dorp", meende Herman. «In het dorp?" vroeg Gretha verwonderd. Mij dunkt, dat dit niet meer dan een gehucht is?" «Dat is het ook", antwoordde haar geleider dapper, terwijl hij alle huizen monsterde. «Wij zullen nog wat verder moeten gaan; mij dunkt, dat het 't best is, wanneer wij daar ginds inlichtingen gaan vragen, daar, waar die zes linden voor de deur staan. De drinkbakken daar naast en de ringen in den muur doen vermoeden, dat het de herberg van het plaatsje is. Wellicht is er in den tuin voor het huis wel een klein plekje tusschen de hooge dahlia's en de reus achtige zonnebloemen, waar u, mejuffrouw, zoo lang siësta houden kunt tot ik eenig bericht aangaande onze verdere reis heb verkregen." «Zeer gaarne", zeide ze, «ik ben ook ietwat ver moeid, en, ronduit gezegd, een glas melk zou me zeer welkom zijn". De jonge lieden gingen naar het aangewezen huis, en Herman opende het hek, dat het tuintje van den weg scheidde. Werkelijk stond daar eene bank tegen den muurde jonge dame ging zitten, en Herman opende de huisdeur, ging door den gepleisterden schoon- geboenden gang, aan welker zoldering een monster achtige zwarte weegschaal hing, en trad de gelag kamer binnen. De waard kwam hem vriendelijk tegemoet. De blauw wollen borstrok met witbeenen knoopen sloot hem flink om zijne breede schouderseen gebloemd vest beschutte de groote buikvlakteen de graf linnen beenbekleedsels waren van de knie in dikwol- lige, gele kousen gehuld, welker sterke draden en groote mazen den schaapherder als haar vervaardiger aanwezen. De waard lichtte beleefd zijn fiuweelen kalotje. De verzending van mosselen naar Parijs neemt te Bergen-op-Zoom dagelijks toe dezer dagen werden 210 balen afgezonden, tegen f2,25 de baal. Naast de bekende «sigarenbons" in den vorm van bankbiljetten zijn thans, bij wijze van adreskaart, ook nagebootste loterijbrieljes in omloop gebracht, waardoor weer nieuw bedrog in de hand gewerkt wordt. Men zij dus op zijne hoede De «Franeker Courant" waarschuwt een ieder voor het zoogenaamde kantoor «De onderlinge waar borg", gevestigd volgens de advertentiën inde bladen voorkomende, te Franeker. Die instelling is een creatie van eenen v. d. Berg, vroeger als boerenknecht werkzaam, welk bedrijf hij nog wel eens ter hand neemt als de bron van zijn kantoor minder gewenscht vloeit. Te Franeker zelf heeft de man zoo weinig crediet, dat hij nergens een onderkomen aldaar kan vinden en de verhuurders van kamers, zoodra men hoort dat de verlangde localiteit voor het bedoelde kantoor bestemd is, de onderhande lingen afbreken. 't Is dan ook een leugen, dat de zeer verdachte in stelling te Franeker is gevestigd, hoewel de advertentie dat bepaald aangeeft. Waar men ter plaatse zelf zoo weinig vertrouwen stelt in een medeburger, is het voor ieder ander een waarschuwing, om zich in het belang van zijn beurs niet met den man in te laten. In de hoofdstad des rijks zijn verscheiden per sonen gedagvaard om in zake de millioenenjuffrouw voor den rechter van instructie te Rotterdam te ver schijnen, - zelfs de kruier Van de Pol, die meermalen tijdens zij te Amsterdam verblijf hield, voor haar boodschappen deed. De zaak is blijkbaar in goede han den; laat ons daarom de justitie niet vooruitloopen. De ontknooping van de geheimzinnige quaestie zal verrassend en wellicht voor meer dan een persoon com- promitteerend zijn, schrijft het «Utr. Dbl." Zondagavond hebben eenige huzaren te Haarlem in verschillende straten glasruiten ingeslagen, terwijl de bewoners reeds te bed lagenin eene tapperij heb ben zij mishandeling gepleegd en op straat met uit getrokken sabels de voorbijgangers op de vlucht ge jaagd. Deze helden zijn echter allen aangehouden en bevinden zich reeds in arrest. In de vorige week verlieten twee zusters van 14 en 16 jaar, zonder voorkennis, de ouderlijke woning te Delft, en na eene vriendin van omstreeks denzelfden leeftijd te hebben overgehaald om met haar te gaan togen zij naar Leiden, waar de oudste vroeger als kindermeisje had gediend. Na aldaar een schoenmaker te hebben beetgenomen, die de onvoorzichtigheid had haar een paar dameslaarsjes op naam van eene be kende familie af te geven, gingen zij naar Zoeterwoude, waar de zusters een oom en tante hebben wonen. De laarzen werden aan de tante ten geschenke gegeven, en 't verzoek om den nacht bij haar te mogen doorbren gen, werd ingewilligd. Alvorens den volgenden morgen de terugreis aan te nemen, ontdekten de meisjes een gesloten kistjedoor middel van een mes werd dit opengebroken, en na zich den inhoud, bestaande uit een gouden medaljon, dito broche en ring benevens ruim f10 aan contanten, te hebben toegeëigend en dit onder elkander te hebben verdeeld, gingen zij heen. De broche werd bij een goudsmid te 's-Hage te gelde gemaakt, en te Delft teruggekeerd, werden op het zien van den oom, die spoedig den diefstal had ontdekt en de meis;es gevolgd was de ring en het medaillon in het water geworpen. Er is proces-verbaal tegen deze veelbelovende kin deren opgemaakt. Omtrent het duiken op het wrak van de «Adder" wordt aan het «Vaderland" gemeld, dat Zaterdag de duiker Pluijaart te II uren 39 min. naar beneden ging en 11 u 51 m. boven kwam. Hij had van het wrak niets ontdekt, doordat het water zoo troebel was. Op den bodem der zee vond hij eenige roosters van het beveiligingsbordes, benevens een nieuwe lood lijn, welke voorwerpen met behulp van een tros wer den opgehaald, terwijl hij een nieuw los plankje mede naar boven bracht. Bij een tweede duiking door Pluij- laart, te 12.30 ondernomen, kon hij evenmin het «Goeden avond, kastelein", zeide Herman, maar met het oog op het geopende venster zoo zacht, dat nie mand daarbuiten het hooren kan, «zoudt ge ons kunnen »U moet wat harder spreken, als 'tu blieft", riep de aangesprokene met luide stem, «ik hoor niet al te best" Ook dat nog! dacht Herman. Ten bewijze, dat hij den man had verstaan, knikte hij zoo hevig, dat men het wel op twee mijlen afstand kon zien. Teen strekte hij met eene werkelijk krampachtige beweging den rechterarm recht naar de deur uit, om panto mimisch althans tot een gesprek in den tuin, in de schuur of ergens anders, waar men niet gehoord kon worden, uit te noodigen. «Neen", antwoordde de stevige boer, op deze woor den meer brullend dan sprekend", ik ga er niet uit. Daar kon wel eens iemand komen, die zelf bier van 't vat aftapte. Wat moet ge dan eigenlijk hebben?" De jonge dame moest alles hoorenhet kon niet anders. Wanhopig schreeuwde Herman: «Wij moe ten eten «Best!" bulderde de waard. «Wat kun-je ons geven?" riep Herman. «Alles!" meende de waard met al de kracht zijner longen. «Goed. Geef ons dan biefstuk «Zoo heet hier alle rundvleesch «Zoo. Heb-je koteletten?" «Van een kalf?" «Ja." «Dat is ook allemaal hetzelfde «Dan van een varken?" «Dat hebben we niet." «Je zeide, dat we hier alles konden krijgen!" riep Herman, wiens keel pijn begon te doen van het schreeu wen, nijdig uit. Op dit oogenblik kwam het dienstmeisje binnen. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2