1882. N°. 109. Donderdag 14 September. 69ste jaargang. Voorzichtigheid is gewenscht! Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 13 SEPTEMBER 1882. -<S*C»?CSsCfceS*- goesche De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg, lnons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiën s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 1-8 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wie zleli tegen 1 tietober op «lit blu«l abouiieert, ontvangt «1e Hom mers van 12 September 11. af kos teloos. Het is lang niet voor de eerste maal, dat wij ons genoopt zien even de aandacht te vestigen op de emi gratie naar Amerika. Eendeels zou het dan ook overbodig mogen heeten dit te doen, vooral ook wijl er reeds genoeg in korte mededeelingen gewaarschuwd wordt tegen overdreven verwachtingen, die men koesteren mocht omtrent ver huizing naar dat werelddeel en wijl er slechts weinigen zullen wezen die, op grond van zulke verwachtingen, zich derwaarts begeven. Maar waar het aan de eene zijde niet ontbreekt aan ernstige waarschuwingen, daar beijvert men zich aan den anderen kant om nieuwe middelen te vinden teneinde hen, die hier niet voldoende of naar hun zin te weinig inkomen genieten, op te wekken naar de nieuwe wereld te trekken, terwijl zij het heengaan hun langs verschillende wegen gemakkelijk trachten te maken. Vooral heeft men daarbij het oog op den land bouwersstand, dien het in den laatste jaren slecht gaat, en wien het uitzicht op betere dagen al spoedig schitterend genoeg voorkomt om te gelooven aan die verzekeringen van voorspoed, en gevolg te geven aan de wenken om het oude vaderland den rug toete- keeren. Voornamelijk zijn de ijveraars voor emigratie naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika te vinden onder belanghebbenden bij stoomvaartmaatschappijen. Het belang dier maatschappijen toch brengt mee dat er steeds voorraad van passagiers moet wezen, en geen beter middel daartoe is voorzeker aan te wijzen dan de landverhuizing levendig te houden. Een der nieuwe middelen om dat doel te bereiken is hetgeen een nieuwe maatschappij, «De onderlinge waarborg" geheeten, op touw heeft gezet. Een paar malen kwamen daaromtrent berichten in ons blad voor, en voor zoover wij hebben kunnen te weten komen bestaat die vereeniging uit 12 maatschappijen, gevestigd in zoovele Staten van Amerika. Omtrent den hoofdzetel van die vereeniging in ons land leven wij nog in het duister, en wij beginnen met op den voorgrond te stellen dat wij omtrent de soliditeit of insoliditeit ervan hoegenaamd niets weten, dat wij evenmin kunnen beoordeelen of hetgeen wij van die vereeniging meedeelen waarheid bevat, zoodat onze bezwaren slechts gelden kunnen de ons meege deelde voorwaarden, welke bewuste vereeniging aan hare leden stelt. En die voorwaarden vinden wij nog al drukkend en niet aanbevelenswaard. Vooraf echter een paar mededeelingen omtrent het geen vertrouwde personen ons meldden over land verhuizing naar Amerika. Een der mannen, die zich verdienstelijk maakten in het verkrijgen van inlich tingen daaromtrent, is de heer G. Hovens Greve, uit gever der Steenwijker Courant. Aan verschillende vertrouwbare personen zond deze een veertiental prac- tische vragen ter beantwoording, en de antwoorden, welke hij daarop ontving, maakte hij door middel van zijn blad hekend. Wij namen daarvan kennis doordien de Werkmans bode aan de verdere verspreiding van die stukken meewerkte door aan die vragen en een vijftal antwoor den in hun geheel ruimte aftestaan. Eigenaardig is de eenstemmigheid, welke in die antwoorden omtrent de meeste punten heerscht, eene eenstemmigheid die zeker pleit voor de juistheid ervan. Over het geheel blijkt er opnieuw uit, dat de markt in Amerika overvoerd is. Omtrent emigratie voor den Nederlandschen hand werksman in het algemeen wordt o. a. door den heer Putman Cramer, thans te Rosendaal bij Velp, vroe ger gedurende 12 jaren werkzaam aan het secretariaat van liet hoofdconsulaat te New-York, gemeld dat deze in zooverre is aan te raden, als de handwerksman een sober oppassend persoon is, zijn handwerk grondig Wie van die brieven in hun geheel kennis wil inemenkan die van ons ter lezing bekomen. verstaat en voorts in de gelegenheid is zich met de benaming of technische termen van alles, wat tot zijn vak behoort, in de Engelsche taal gemeenzaam te maken. De heer W. Campert te Keokuk in Jowa, die 30 jaar in Amerika woont en vroeger landbouwer en timmerman was, schrijft omtrent dat punt «Handwerkslieden van Holland worden hier gewoon lijk teleurgesteld en moeten meestal bun vak weder opnieuw leeren, daar het gereedschap en de manieren geheel anders zijn, de loonen zijn hetzelfde als 25 jaar geleden, van f5 tot f7 daags voor timmerlui e» met selaars, voor fabriek-menschen is het aanmerkelijk minder, maar de levensmiddelen en manier van leven is verdubbeld in kosten en bovendien is het werk zeer onbestendig." Aan bedienden, klerken enz. wordt de verhuizing naar Amerika ten sterkste ontraden, «ten ware zoo schrijft een «zij genegen zijn kennis te maken met alles wat op ellende en armoede betrekking heeft". Belangrijker voor onze omgeving zijn de antwoorden op vragen betreffende den landbouwersstand. Zoo luiden de verschillende antwoorden op de vraag; a/s het voor den boerenarbeider, die zich als zoo danig verhuren wil, goed kan werken en sober wil leven, doch in 't geheel geen kapitaal bezit, aan te raden naar Amerika te emigreerenf' als volgt: «Emigratie voor dezen behoeft niet ontraden te worden; kan in gevallen van den rechten persoon soms raadzaam zijn; zonder eenige middelen echter ook voor dezen eenigszins gewaagd." «Een boerenarbeider zonder middelen riskeert veel door naar Amerika te verhuizen, zonder aldaar beken den te hebben. Gaat hij echter naar eyne goéde kolonie van Nederlanders, dan zullen dezen hem niet laten omkomen, en hun best doen hem aan een of ander werk te helpen." «Ja, mits hij zooveel geld bij zich heeft van, na bereiking zijner bestemmingsplaats, nog gedurende eenige weken de kat uit den boom te kunnen zien «Deze klasse van menschen slagen het best en vinden altijd werk." «Boerenarbeiders verdienen hier gewoonlijk van 150 tot 200 dollars per jaar met den kost." Al luiden de adviezen nu niet ongunstig, de meer derheid ervan erkent toch de noodzakelijkheid van eenige middelen; het laatste antwoord kan niet als rechtstreeks op de vraag betrekking hebbende beschouwd worden. Te meer dient omzichtigheid in acht genomen te worden, wanneer men zonder middelen is, wijl wel het heengaan naar Amerika wordt gemakkelijk gemaakt, doch het teruggaan groote moeielijkheden oplevert. Men heeft emigranten-treinen naar de plaatsen van bestemming, doch bij terugreis moet men den gewonen vrachtprijs betalen. Nog werd de vraag gedaan: sis het voor iemand, die geen practisch landbouwer is, geraden land te koopen en te laten bebouwen op half aandeel in de opbrengst of op eenige andere huur-conditie Loopt zoo iets doorgaans uit in het voordeel of in het nadeel van den emigrant1" Hierop werd o. a. ten antwoord gegeven: «Aange zien men bij zulke handelwijze zich geheel in handen plaatst van huurder of agent, zal het resultaat wel uitsluitend afhangen van de kunde en eerlijkheid van dien persoon." En daarmee in verband komen wij terug op de bewuste vereeniging «De onderlinge waarborg." Wat hierboven als antwoord op de bedoelde vraag werd gegeven geldt ook hierbij men hangt te veel af van de kunde en vooral de eerlijkheid der perso nen, aan wie men zich overgeeft. Welke toch zijn de voorwaarden, die de bewuste vereeniging stelt Wij willen ze hier nog even herhalen. De emigranten betalen aan den agent bij het tee kenen van het contract de som van f 6, te weten f2,50 voor den man, f2,50 voor de vrouw en f f voor onkosten van het contract. Zij verbinden zich, om de reiskosten met 5 pet. rente terug te betalen door korting op hun loon ten bedrage van '/s bij elke verrekening en het aangewezen werk uittevoeren tot dat zij door kwijting der schuld vrij worden. Wie in staat is eeri gedeelte der reiskosten te stor ten wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. Door die storting Vermindert natuurlijk het totaal bedrag van het te korten loon. Het loon gaat in zoodra men ver genoeg gereisd is, onverschillig of het werk aangewezen is of niet. Iedere landverhuizer ontvangt eene soort aanstel ling, waarin o. a. vermeld wordt de plaats van be stemming, het te verrichten werk en het te ontvan gen loon. Waar men nu van vertrouwbare zijde aanraadt niet zonder eenige middelen naar Amerika te gaan, daar volgt van zelf' eruit dat het nog gevaarlijker is om zich met schuld derwaarts te begeven, een schuld die men heeft aan personen, welke men volstrekt niet kent, en in een land waar men totaal vreemdeling is, en waar men dus geheel aan de macht van die on bekende persone» is overgeleverd. Men kan van de zijde dier maatschappij gerust alles contracteeren, doch wie waarborgt den personen, die zich aan haar over geven, dat zij, eenmaal in Amerika zonder geld, zon der eenige bekendheid met Amerikaansche toestanden, niet met een contract begiftigd blijken te zijn van hoegenaamd geen waarde, terwijl zij zeiven zich bij gebrek aan fondsen geen recht kannen verschaffen? Aan den anderen kant komt het ons onverklaarbaar voor, dat eene maatschappij zich zooveel risico op den hals zou willen halen. Zij toch moet voor allen, die door haar vervoerd worden, de reiskosten betalen. Zij loopt dus gevaar dat zij door sterfte, ziekte of andere oorzaken het voorgeschoten geld nooit in natura of als werkkracht terugontvangt. Zoolang wij dus geene nadere inlichtingen omtrent die maatschappij verkregen hebben, zoolang niet so- liede personen uit eigen ervaring kunnen getuigen, dat zij er wèl bijvoeren, toen zich daarbij aansloten, zoolang blijven wij voorzichtigheid ten haren opzichte dringend aanbevelen. Laat men dan liever doen, zooals heden in ons blad wordt gemeld van dien huisvader uit Baarland, die vooruit is gegaan en, na voldoende bij elkaar gegaard te hébben, dit overzond voor de reis zijner overige familie. Laat men liever, wanneer men wil gaan, trach ten in eigen omgeving de middelen daartoe te krijgen tegen 5 pCt., en die later trouw teruggeven zonder den knellenden band, die eene vreemde maat schappij legt. Een eerlijk man wordt ook hier nel geholpen. Ons artikel was gereed, toen wij kennis namen van de waarschuwing der Franeker courant {men zie Ge mengde berichten) tegen een z. g. kantoor «De onder linge waarborg". Of dit kantoor in betrekking staat tot de bewuste vereeniging, waarop wij doelden, weten wij natuurlijk niet. 's-Heer-hendrikskinderen. Ter vervanging van wijlen den heer A. Kole is tot lid van het Burgerlijk armbestuur alhiei benoemd dhr. M. L. Brandt. Vlissingen. Dinsdagavond te 10.25 arriveerden al hier per extratrein de Prins en de Prinses van Wales benevens de Koning en de Koningin van Griekenland allen met hun gevolg. Yóor hun vertrek, wat eerst te half drie plaats had, gebruikten de vorstelijke personen een souper in de deksalon, waaraan ook deelgenomen werd door den heer de Bruijne. Engelsch Vice-Consul voor Zeeland. Het jacht Osborne vertrok van hier direct naar Port-Victoria, het nieuw aange legd station van den South-Eastern spoorweg, tegen over Queensbovo gelegen De Prins en Prinses van Wales vertrokken van daar direct naar hun buitenverblijf in Schotland. Biervliet, In de raadsvergadering van Dinsdag is de aanbesteding der beide scholen, voor 400 en 144 leerlingen benevens de onderwijzerswoning vastge steld op 17 October. (Men zie annonce). Ook wordt een hulponderwijzer op eene jaarwedde van f 000 en een hulponderwijzer met acte voor de Fransche taal op een salaris van t 800 gevraagd, zoodat uitwendige en inwendige hervorming en verbetering op het gebied van onderwijs in het verschiet ligt. Benoemd tot Ridder der orde van den Ned. Leeuw jhr. J. L. de Jonge, te Zierikzee, alg. voorz. van de Ned. Vereeniging tot afschafllng van sterke drank. De gemeenteraad van Zierikzee heeft besloten naar aanleiding van het schrijven van den Min. van Binnenl. Zaken, betreffende de veelbesproken zaak der herziening van de politie-verordeningen, thans tot die herziening over te gaan. Reeds is door de commissie voor die verordeningen, bij monde van mr. Van Manen een groot deel der voorgestelde herzienings-ontwerpen ingediend. Benoemd tot President van den Hoogen Raad mr. C. L. I)e Pos van Nederveen Cappel, Raadsheer in dat rechtscollege. Dë tegenwoordige vergadering van de Staten- Generaal zal worden gesloten Zaterdag 16 September, des namiddags te twee uren. De St.-Ct. bevat een kon. besl., waarbij voor uitgaven van het lager onderwijs een subsidie van f 2335 wordt verleend aan de gemeente Koewacht. De heer L. J. Van der Moer, te Almelo, is ge slaagd voor het le ged. van het notarieel examen. De paardenarts 2e kl. J. J. F, Dhont, van het 3e reg. veldart. die op den 15den dezer is overge plaatst van Bergen-op-Zoom naar Bredawordt in eerstgenoemde plaats vervangen door den rijks-veearts JDe Man. De rijksmiddelen hebben in Augustus opgebracht f8,953,966.55 tegen f9,224,586,41 in Augustus 1881 Een twaalfde van de raming bedraagt f8,435,975,35. De opbrengst over de acht eerste maanden van 1881 was f 66,169,960,52% en van 1882 f66,882 628,01 Ingevolge het genomen besluitop de jongste alge.ineene vergadering der Pharmaceutisclie vereeni ging is door haar bestuur een adres aan den Minis ter van binnenlandsche zaken gericht, waarin betoogd wordt, dat adressanten bij de hooge eischen vaor de toelating tot de uitoefening der artsenijbereidkunst en bij de strenge bepalingen, waaraan zij bij die uitoefe ning onderworpen zijn, zich voortdurend ten zeerste benadeeld zien door den handel in geneesmiddelen door onbevoegden. Zij verzoeken daarom den Minister het daartoe te leiden, dat eene bepaling in de wet opge nomen worde, ongeveer in deze bewoordingen «Ge neesmiddelen zijn die middelen, welke in- en uitwendig tot genezing van een ziekelijken toestand bij menschen in het openbaar aangekondigd worden," met de bepa ling verder, «dat zoowel aankondiging als verkoop alleen door apothekers mag geschieden. Tusschen Frankrijk en België is onlangs een conventie geslotenstrekkende ombinnen zekere grenzen, de spaarbankboekjes, uitgegeven door de ad- ministratien der beide rijken, in beide landen geldend te verklaren. De bewoners dezer landen, die, tenge volge der aangegane overeenkomstop bun boekje in welk dier rijken ook uitgegeven, mede in het an dere land nieuwe inlagen kunnen doen en terugbeta lingen kunnen vorderen, worden daardoor zeer geriefd en zullen derhalve, uit den aard der zaak, veel meer gebruik gaan maken van de scaisses d'épargne po stilles", waardoor aldaar de bloei dier zoo belangrijke instellingen van algemeen nut niet weinig zal worden bevorderd. Naar men verneemt, wordt door den di recteur der rijkspostspaarbank in Nederland een on derzoek ingesteld, in hoever het wenschelijk kan zijn eene dergelijke internationale overeenkomst tusschen Nederland en België te sluiten. Met zekerheid kunnen wij mededeelen zegt het N v. d. 1). dat het plan bestaat, dat de Maat schappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen de ex ploitatie der Nedorl. Gentral Spoorweg-Maatschappij zal overnemen. Het Rott. Nbl. verneemt, dat liet zeer lijvig rapport der Adder-commissie binnenkort den Koning zal worden aangebodeömocht door Z. M. tot open baarmaking worden besloten, dan zal echter toch nog wel eenige tijd verloopen eer de inhoud ter algemeene kennis komt. De beoordeelaars der internationale prijsvraag door de maatschappij tot bevordering der bouwkunst uit geschreven bij gelegenheid van haar veertigjarig bestaan, hebben o. a aan de beide ontwerpen, ingezonden onder de kenspreuken On doit être de son époque, surtoul en architecture," en «Na .gedanen arbeid is het zoet rusten," een eervolle vermelding verleend. Als inzemler van eerstgenoemd ontwerp heeft zich bekend gemaakt de heer J. F. L. Froweinarchitect te Amsterdam, tijdelijk te Antwerpen. De vervaardiger van het tweede ontwerp wenscht onbekend te blijven. Zaterdag werd te Zutfen de algemeene verga dering der Vereeniging voor lijkverbranding gehouden. Vertegenwoordigd waren 8 afdeelingen326 leden tellende en uitbrengende 14 stemmen. De debatten waren weinig belangrijk en opwekkend. Volgens liet J verslag van den secretaris was het ledental van 821

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1