Bank van Lasning. lil' De Hofstede, ADVERTHJNTIEN. Groote en kleine KAPITALEN Donderdag den 14 September, op Donderdag 14 September a.s., Publieke Verpachting. 1H.48 A. 50 C. Moesland, 13 H. 15 A. 60 C. Bouwland en 3 II. 45 A. 00 C. Weiland, i H. 78 A. 10 C. Weiland, Openbare Verkooping Openbare Verkooping een Woonhuis en Erf, TARWE, TE PACHTEN: Vroeger wel maar tlians niet moer. Hoofdzaak is thans volksvermaak", en het paard is er een speel bal bij geworden; men gebruikt veel te jonge paarden, en let bij het aanlokken niet genoeg op de andere eigenschappen van het dier. Daarbij zijn de wedden schappen in zwang gekomen, en is de renbaan een tooneel geworden van vele slechte praktijken. De wedrennen konden dus wel zeker van beteekenis we zen voor de paardenfokkerij, maar hebben sedert lang opgehouden dit te zijn. De Vrijdag gehouden proefrit met den stoom tram van Bergen-op-Zoom naar Tholen heeft uitmun tend voldaan. De feestelijke opening van de lijn blijft op 13 September, doch het verkeer voor het publiek is op 15 September e. k bepaald. Tengevolge van een huiselijken twist was een vrouw te Amsterdam zoo dwaas uit het raam eener tweede verdieping te springen. Gebroken arm en verschillende kneuzingen waren het gevolg ervan. Een sneltrein van het Oosterspoer overreed Donder dag voor het station NaardenBussum een artillerist, die aan het station overliep, niettegenstaande de ma chinist hem door herhaald lluiten waarschuwde. De ongelukkige bleef op de plaats dood. Men meldt aan de «Maasbode", dat Jannetje Struyk voorgeeft een vordering van f 12,000 te hebben op haar broeder te Amersfoort, die integendeel vol houdt het dubbele te vorderen te hebben van de mil- lioenenjuifrouw. De zeven-en-negentigjarige Izaak Van Wijk, voorzitter van de vereeniging «Nederland en Oranje," gevormd door oud-strijders van 1813 en '15, is te Amsterdam overleden. Van dezen vriendenkring, in 1865 met een honderd-vijf-en-twintigtal oud-wapen broeders opgericht, zijn thans nog maar drie leven. Te IJinuiden viel een machinist, werkzaam op de heistelling van den te maken steiger in de bin nenhaven, te water en verdween weldra in de diepte. Door het hevige spuien was het onmogelijk den man te redden. Te Castricum zijn aangespoeld een kajuitskap en twee uithouders, afkomstig vanden monitor Adder". De scheepsboot van de «Schelde", die bij het wrak werkzaam is, bracht Zaterdagmorgen den komraan- dant van bovengenoemde boot te Scheveningen aan den wal, met het doel, zoo men zegt, brieven aan land te brengen en tevens te victaliëeren. Men ver nam dat er door de duikers niet alleen kleine voor werpen van de «Adder" waren afgehaald, maar ook de boegspriet. Voorts maakte het schip geen zelling, maar lag het in den zelfden stand als bij het veron gelukken, ofschoon men veronderstelde dat het iets meer in het zand was gewoeld. Men zou trachten er zooveel mogelijk af te halen, om het lichten te verge makkelijken. De toren van den monitor was ook gezien. K. S., die verdacht wordt van poging tot moord op den veerknecht te Opheusden, is Vrijdag door de politie te Arnhem gearresteerd en aan de justitie over geleverd. Hij was nog in het bezit van een dubbel- loops-achterlaadpistool en eene groote hoeveelheid patronen. Er is rechtsingang verleend tegen de tien per sonen, die aangehouden werden als verdacht van den moord op het huisgezin Joyce, te Maamstrassna. Zij zullen den 27 dezer te Dublin terechtstaan. Veertig verdachten, die zich krachtens de wet telijke bepalingen tot betere bescherming van personen en eigendommen in Ierland in hechtenis bevonden, zijn uit verschillende Iersche staatsgevangenissen ont slagen. In een hotel te Galway zag een dame een kind met een revolver spelen, die het ergens gevonden had. Zij wilde den kleine het gevaarlijke speelgoed afnemen, maar toen zij het wapen aanvatte ging bet schot plot seling af en zij stortte doodelijk getroffen neder. Van Calster, Robert en Picard zullen Armand Peltzer verdedigeneen der beste advocaten van Brussel zal worden uitgenoodigd de verdediging van Léon op zich te nemen. Het Openbaar Ministerie zal eenige vroegere dienstboden van Bernays als getuigen dagen om uit te maken, of er een liaison bestond tusschen Armand en mevr. Bernaysdaarentegen zullen Armands verdedigers een aantal dames uit de beste kringen doen voorkomen. Mevr. Bernays zal onmiddellijk, na dat de rechter van instructie Ketels het woord zal hebben gevoerd, worden ondervraagd. Robert Peltzer wordt uit Buenos Ayres terug verwachtde kleine Marietta Peltzer is nog steeds bij haar grootvader te Neukirchen; zij weet niets van hetgeen er gebeurd is Te Rijssel brak een hevige brand uit in een scheikundige fabriek. De schade bedraagt 1.500.000 frs. Bij de behandeling van het proces der Fenayrou's zooals men zich misschien herinnert veroordeeld wegens moord op een apotheker was de getuigenis van zekere Grousteau voorgelezen. De advocaat der Fenayrou's wees het hof van cassatie te Parijs er op, dat dit in strijd is met het beginsel, dat voor het hof van assises de getuigenis mondeling moet worden af gelegd. De advocaat-generaal Barbier was het daarmede eens en het hof van cassatie heeft diensvolgens het vonnis van het hof van assises van Versailles vernie tigd: de drie beschuldigden zullen nu voor een ander hof van assises, waarschijnlijk dat van de Seine, terechtstaan. Een heer ging dezer dagen te Varenne Saint- Hilaire (Frankrijk) naar den treintoen hij midden op den weg een krokodil zagdie dreigende kreten aanhief. Vol schrik keerde hij terug en riep eenige vrienden te hulp, die zich rnet geladen geweren naar de aangewezen plaats begaven, liet monster bewoog zich en schreeuwde aldoor. Op een gegeven teeken knalden acht schoten en verscheidene kogels troffen den krokodil, waarop de moedige jagers tot hunne verbazing twee katten uit zijn bek zagen springen en in allerijl wegloopen. De krokodil bleek opgezet en door eenige kermislieden, die hunne kunsten in het plaatsje kwamen vertoonen, daar voorloopig neergezet te zijn. Aan het station Paulhan (Hèrault) is een goede rentrein op een passagierstrein geloopen, waardoor tweeëntwintig personen gewond werden. Ook in Duitschland heeft op nieuw een spoorweg ongeluk plaats gehad bij Iphoven in Mittelfranken is een goederentrein ontspoord door het verkeerd staan van een wissel. Drie personen werden gedood, negen gewond600 schapen werden gedood of gekwetst '17 wagens zijn geheel verbrijzeld. 't Is toch waarlijk te hopen, dat spoorwegongeluk ken niet aan de orde van den dag komen. Te Felixdorf bij Wiezer-Neustadt is Dinsdagnacht eene groote weverij met 624 weefstoelen een prooi der vlammen geworden. Bijna 400 arbeidersgezinnen zijn door deze ramp plotseling broodeloos geworden. Er bestaat hoop dat spoedig de schade hersteld en het werk hervat zal kunnen worden. De fabriek was vol doende verzekerd. Het voorbeeld van Pesth, dat onlangs een schoon heidswedstrijd tusschen vrouwen organiseerde, heeft te Weenen al navolging gevonden. Misschien komen deze bizarre tentoonstellingen ook spoedig in het ver dere Europa in de mode Intusschen heeft het verfijnde Weenen er ook een fijneren vorm voor uitgedacht, door namelijk een feest te organiseeren, waarvan de opbrengst voor een te stichten asyl voor hulpbehoevende kinderen was en waarop elke mannelijke bezoeker een roode en elke dame een groene kaart kreeg. De heeren möesteïi hun kaart aan de h. i. schoonste dame, de dames de hare aan den h. i schoonsten heer overhan digen, en wie de meeste kaarten had gekregen ont ving den prijs. Onder de dames viel dit geluk een zekere mevrouw Löw ten deel. Wie naast deze Löw de Lion was, wordt verzwegen. Ot zou er aangaande den heer misschien eene herstemming moeten plaats hebben (R. N.) Te Arezzo is met veel plechtigheid een standbeeld onthuld voor den «frater" Guide van Arezzo, bekend door zijn muzikale geschriften niet minder dan 32 muziekkorpsen speelden eene Guido-hymne. Een vroolijke Paltzer trok voor 30 jaren naar Amerika, om een bezoek te brengen aan zijn oom, die in de nabijheid van Lancaster, Pennsylvania, woonde. Op een rijken Zondagsdisch stond in plaats van de wijnflesch een waterkan. De Duitscher maakte eenige opmerkingen daarover, die oom kort en bondig af sneed met de verklaring«Wij zijn hier allen van de matigheid; bij ons mag geen druppel spiritus in huis komen." Na het eten ging de boer zijn middag slaapje doen, de meisjes gingen naar de Zondagsschool en de jongens naar de schuur. Op eens roept tante haar Duitschen neef in de keuken en haalde een fleschje kirsch uit de muurkast te voorschijn«Komaan," zeide zij, «drink ereismijn oude is zoo streng van de matigheid, dat ik er niets van mag laten merken maar men krijgt er ondertusschen pijn in 't lijf van.". Tien minuten later roept «de oude" zijn neef bij zich in zijn vertrekhij doet een kist open, waarin zich een gallonsvaatje bevindt, schenkt in en zegt«Neem maar eens een goede teug, want wij zijn wel van de matigheid, maar ons spatje nemen wij toch de oude mag er niets van weten" Iets later gaat de gast naar de stallen daar trekken de zoons van den pach ter hem naar een donkeren hoek halen, een llesch van onder het stroo te voorschijn, met de woorden «Drink neef, het is een goede Bourbon, maar zegt het niet aan de oudenzij zijn zoo erg van de ma tigheid." Op de landengte van Panama heeft eene ern stige aardbeving plaats gehad. De gemeenschap tusschen Aspinwall en Panama per spoor en telegraaf is ver stoord. Alle bruggen tusschen beide plaatsen zijn weg geslagen. 't Is een merkwaardig samenloop van om standigheden, dat juist op den dag der inschrijving op de ebligatien tot aankoop van den Panama-spoor weg deze voor een goed deel door aardbeving is vernield. De gehoele schade wordt op vele honderd duizenden dollars berekend. De Shall Obei dullah, het opperhoofd der ICur- den, dat zich, zooals wij in ons vorig nommer meld den, aan den Sultan zou onderworpen hebben, wat nu weer wordt tegengesproken, heeft twee jaren lang een op stand in Ierland volgehouden en den Shah van Perzie daardoor veel zorg gebaard. Hij werd door de Tur ken gevangen genomen en bij Konstantinopel een jaar lang streng bewaakt. Hij heeft echter onlangs van de Ramazan, de maand der vasten, gebruik gemaakt om te vluchten. Gedurende die maand zonderen de strenge Muzelmannen zich geheel af van de buitenwereld en zoo deed ook schijnbaar de slimme Sheik. Zijn be wakers werden daardoor verschalkt; zijn wegblijven van het paleis des Sultans, waar hij zich eenige malen 's weeks moest vertoonen, wekte geen verwondering. Te voren had hij verlof gevraagd zich naar de heilige stad Medina te begeven en daartoe, naar het heette, alles in gereedheid gebracht. In de eerste dagen reeds der vastenmaand wist hij met een zijner kinderen zijn ballingsoord te verlaten ën eerst na het einde der maand, toen de Sultan hem miste bij de plechtigheid der handkus op den eersten dag van Baïrum, kreeg men achterdocht en vond men de kamer, waar men hem in godsdienstige overpeinzingen verzonken achtte, le dig. Hij had 25 dagen tijd gehad om zich naar Kur distan te begeven en de toebereidselen voor de Medina- reis kwamen hem daarbij te stade. - Het geschil tusschen Japan en Corea is bijge legd. Corea zal aan de Japansche Regeering 500,000 pd.st. schadevergoeding betalen en 50,000 pd.st. aan de familie van de Japanneezen, die in den opstand van Juli werden gedood. Een religieus philosophenfeest in China Uit China zendt de correspondent der «Temps" de be schrijving der godsdienstige feestenwelke ter eere van Confucius gehouden worden. Den dag voor het feest worden 1 os, 9 hamels en 9 zwijnen in feeste lijke processie naar den tempel gebracht. Zij worden begeleid door mandarijnen, muzikanten en banierdra gers, allen in staatsiekleedij. Den volgenden dag worden deze dieren als offer aan Confucius in de nabijzijnde slagerij geslacht. De gevilde lichamen worden dan op de altaren nedergeJegd en wel de os tegenover Con- fusius monument, de andere dieren vis-a-vis die van zijn beste leerlingen. Bovendien worden den grooten wijsgeer nog andere offers, bestaande uit 30 verschil lende soorten van vruchten, bloemen, koeken en 17 rollen witte zijde gewijd. Drie kannen met wierook, 2 flesschen wijn en 80 bekers worden ook op tafel ge zet. Vijf dezer drinkschalen zijn bijzonder heilig. Zij zijn van koper en 67 duim hoog. Zij staan op 3 voe ten, hebben 2 handvatsels en vertoonen aan de zijden basreliëfs, die den fabelachtigen viervoeter voorstellen, dien de Chineezen Kelin noemen. 74 muzikanten be geleiden de hymnen, die bij zulke gelegenheden altijd gezongen worden. Na het zingen en nadat de tempel dienaars allen nog eens voor het laatst eene buiging hebben gemaakt, plaatst een heraut zich voor het altaar, knielt en reciteert een gebed dat in roode letters op geel papier geschreven is. Het luidt «Op dezen dag bieden wij, in naam van Zijne Majesteit den Keizer, den philosoof Kung, den ouden wijze, den volkomen meester, een offer aan. O, mees ter, even deugdzaam tegenover den hemel als tegen over de aarde, wiens wetenschap het verleden en het heden omvat, die ons de zes Boeken hebt nagelaten en uwe leer aan alle geslachten, wij brengen u in deze tweede maand der lente in eerbiedige betrach ting der oude gebruiken, een offer van dieren, zijde en vruchten. Met u zijn in onze gedachten verbonden de wijsgeer Yen, uw voorbeeld, de wijsgeer Tseng, de verbruider van uw leer, de wijsgeer Tsze-Sze, uw navolger en de wijsgeer Nang, uw helper. Moogt gij onze plfers genieten." Nadat het geschreven gebed in het vuur is geworpen, trekt iedereen zich terug en de ceremonie is afgeloopen. Wie voor liet »genieten" dei' offers zorgt, wordt niet gemeld. De goë-gemeente doet het althans niet. Laatste en telegraphische berichten. 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Bij Kon. besluit is benoemd tot voorzitter der Eerste Kamer voor het zittingsjaar 1882/83 jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga. LONDEN, 11 Sept. In het gevecht van Zaterdag verloren de Engelschen 5 dooden en hadden zij 56 gewonden. Men schat het verlies van Arabi's troepen op 250 dooden. De Egyptenaren vochten dapper, en trokken in de beste orde terug. KONSTANTINOPEL, 11 Sept. De Porte heeft den Engelschen gezant een nieuw voorstel omtrent de conferentie gedaan. Te houden Aanbestedingen. 20 Sept. te Nisse. Aanbesteding bouwen school. Aanwijzing 13 Sept. 12 uur. Inlich tingen J. H. Hannink. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum. 14 Sept. 14 Plaats. Goes, Kruiningen, Voorwerpen, panden, verp. land. 14 Kloetinge, mutsaard en vaamhout, 18 Wemeldinge, woonhuis en erf, 20 i "Waarde, huis en erf, 20 Wolfaartsdijk, huis en erf, 21 Goes, huizen, 21 Wolfaartsdijk, vee enz 27 Goes, hofstede, L Oct., Goes, hofstede, meestoof //de Hoop," Informatiën. Bank van leening. Rembges en mr. De Laat de Kanter. De Vos. Mul. Houwer. Mul. Houwer. Pilaar. Pelle en Rouscher. Mul. Houwer. V erheij eu Kar- seboom. Liebert. Politie te Goes. Schouwing van Markten, Pleinen, Straten, J Stegen en Goten. v- v" De Commissaris van Politie maakt bekend, dat Zaterdag eerstkomende door hem schouwing zal wór den gedaan op de Markten, Pleinen, Straten, Stegen en Goten. Ieder wachte zich voor vervolging. De Commissaris van Politie, VAN DEN BUSSeiIE. Burgerlijke Stand Goes van 8 tot ii Sept. 1882. Geboren den 8, Jan, z. v. Jacob Daniëlse en Klazina Zweraer; den 10, Anthonij, z. v. Marinus Potter en Cornelia Maartense; den 11, Adriaan Abra ham, z. v. Anthonie Feij en Willemina Maria De Blinde. Marktb erichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 11 September 1882. Van jarige Tarwe was de aanvoer zeer klein; van nieuwe redelijk. Tot verlaging van 25 cent is deze niet geheel opgeruimd. Rogge 10, Haver 10 k 20 cent lager. Buitenlandsche granen flauw. Meel met tamelijkea handel onveranderd. Heden beviel voorspoedig van een •welgeschapen ZOON M. GLERUM, echtgenoote van J. L. MARCUSSE. Campebland, 9 September 1882. Hartelijk dank voor de vele bewij zen van belangstelling, zoowel van buiten als binnen de stad, ons op 7 dezer betoond. Goes, 11 Sept. 1882. Uit aller naam, J. FOUDRAINE. Bij vonnis der Arrondissements rechtbank te Middelburg, dd. 21 Juni 1800 twee en tachtig, hij ver stek gewezen, is, ten verzoeke van JO HANNES POLEIJ, brievengaarder, wonende te Hansweert, gemeente Kruiningen, het tusschen hem en zijne echtgenoote ANNA PIETERNELLA Van NEUREN, particuliere, wonende te Hansweert, gemeente Kruinin gen, bestaande huwelijk door echtscheiding ontbonden verklaard, met al de gevolgen daaraan bij de wet verbonden. Middelburg, 10 Juli 1882. De Procureur van den Eischer, M. JACQ De WITT HAMER. beschikbaar als hypotheek op landerijen en huizen ten kantore van A. BEVIER DE FOUW, te Goes. De DIRECTIE der WATERING BAAR LAND c. a. zal op aanstaanden des namiddags te 1 uur, trachten aan te besteden het delven van eenige hon derden Meters Watergang in Baarland, te beginnen in Bakendorp aan het Zuidvveegje. Baarland, 9 September 1882. Namens de Directie, J. STEKETEE Az., Gezworen. VERKOOPING DER PANDEN over het le kwartaal 1881, 's namiddags te half twee uur, in het kof fiehuis «De Prins van Oranj Afdoening tot Zaterdag 9 September uiterlijk. Of> Donderdag 14 Sept. 1882, des voormiddags te 10 uren, in het ge meentehuis te Kruiningenzal de Weled. Gestr. heer mr. J. H. De Laat de Kanter, te Goes, namens zijne principalen, ten over staan van den Notaris A. W. REMBGES, voor 7 jaren, in te gaan rooven oogst en 25 November dezes jaars, publiek verpachten gelegen in Kruiningen in 22 perceelen, met reserve van combinaties, en gelegen in Schore, in 2 perceelen en ge combineerd. Bij uitgezette biljetten in het breede omschreven. Informaties te bekomen ten kantore van mr. DE LAAT DE KANTER voornoemd en bij genoemden Notaris te Kruiningen. op audag 18 8ept. 1882, des middags te 12 uren, in het Gemeen tehuis te Wemeldinge, ten verzoeke van M. Van der Maas en mede-eigenaren, en ten overstaan van Notaris MULOCK HOU WER, te Goes, van T fi op het dorp Wemeldinge, kadaster sectie B no. 604, groot 95 Centiaren. op Woensdag 20 Sept. 1882, des namiddags te 4% uren, in het ge meentehuis te Waardeten verzoeke van den onherroepelijk gemachtigde van de wed. M. Kole en ten overstaan van den Notaris MULOCK HOUWER, te Goes, van te Waarde, aan het aehterweegje, sectie B no. 400, groot I A. 20 Centiaren. besmet door POP of ZANDKORRELTJES, kan gezuiverd worden bij A. Nieuwenhnijse, Molenaar te Driewegen. bij inschrijving, tegen 1 Maart 1883, voor den tijd van zeven jaren j hewoond geweest door nu wijlen Jan De Ridder, in de gemeente Wissèkerke (iVoord- Beveland), in de Campevland-, Heer Jans en Soelekerkepoldersgroot 70 Hectaren. De voorwaarden van verpachting liggen ter lezing ten kantore van den Notaris A. M. TAK, te Middelburg en de inschrij vingsbiljetten zullen aldaar moeten zijn in geleverd vóór den 1 October a. s.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 3