Als naar gewoonte begaven de geloovigen zich dien ochtend ter kerk en namen plaats, om op de komst van hun herder te wachten. Deze bleef evenwel naar hun zin wat te lang weg, en toen men zoo hier en daar informeerde, bleek het dat hij den morgendienst te Krabbendijke waarnam. Er was dus klaarblijkelijk een misverstand in het spel, doch de schare was in de minder aangename noodzakelijkheid huiswaarts te keeren. Ovezand. Beroepen als predikant bij de Herv. Gem. Ovezand c. a. de heer W, Van Elden, te Brielsch- Nieuwland. Hansweert. Nadat de Evangelische vereeniging alhier door het vertrek van dhr. Wesseldijk gedurende ruim een jaar zonder voorganger is geweest, is in deze vacature voorzien door de benoeming van dhr. J. Velthuizen der Ned. Evang. Protest, vereeniging te 's-Hage, die onder goedkeuring van dat bestuur de benoeming heeft aangenomen. C'adzand. In de namiddaggodsdienstoetening van Zondag vierde onze geachte predikant, de heer J. J. Six Dijkstra, gedachtenis van de vervulling zijner veer tigjarige Evangeliebediening, waarvan ruim 30 jaren in ons midden. Vele zijner ambtbroeders waren opge komen om de plechtigheid bij te wonen. De gemeente, die in groot getal was opgekomen, zong den waar- digen man bij het eindigen der godsdienstoefening toe het laatste vers van psalm 134. Door zijn ringbroe ders en een academievriend werd hem tot aanden ken voor dit heugelijk feest een prachtige pendule aangeboden. Te Zaamslag is beroepen ds. J. F. De Later, te St.-Annaland. Dec. 187031 Dec. de volgende percents- het aantal belijders van De laatste elf jaren (31 1881) geven voor Rotterdam gewijze af- en toeneming van onderstaande godsdiensten Hersteld Evang. Lutherschen Anglicaansche Episcopalen Engelsche of Presbyt. herv. Fransche of Waalsche herv. Portugeesche Israëlieten Evangelisch Lutherschen Oud-Roomsch of Bissch. Clerezy Doopsgezinden of Mennonieten Remonstranten Roomsch-Katholieken Nederduitsch-Hervormden Nederduitsche Israëlieten Leden der Schotsche gemeente Christelijk afgescheidenen Tot geene gezindte behoorende vermeerderd. 27 verminderd. 41 51 1% 8% 11% 18 20 25 26% 28 31 41 186 2128 Kruiningen. Tijdelijk benoemd tot onderwijzeres in de handwerken aan de O. L. school mej. C. Ossel- Maartense. Akte-examens in Zeeland. Vrijdagen Zaterdag werden 17 candidaten geëxamineerd1 kwam niet op, acht werden afgewezen. Geslaagd zijn de heeren J, Van der Tang te Zierikzee, J. W. Teepe te Middelhar- nis, J. Van Tooren te Dinteloord en A. Verschuur te Goes en de dames M. M. Van den Ark te Middelburg, J. F. H. Dieleman te Aardenburg, J. J. Dominicus Van den Bussche en L. J. P. Meerenburg Snaren- berg, beiden te Goes. De examens zijn afgeloopen. Van de 49 candidaten zijn 3 niet opgekomen, 25 afgewezen en 21 toegelaten. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Oosterland is de heer Ovens, te Heenvliet, benoemd. Het totaal-generaal van de 14e lijst der collecte voor de scholen met den bijbel beloopt f65,017.15, waaronder van Wemeldinge f 41,25, Middelburg f 343,15%, Bruinisse f80, Axel f77,50. Den 9 September is de door de gemeente Mid delburg opgerichte cursus tot opleiding van hoofdon derwijzers geopend met 33 onderwijzers en 4 onder wijzeressen. De lessen aan het gymnasium aldaar zijn her vat met 35 leerlingen. In den gemeenteraad van Zutfen is de ietwat eigenaardige meening door een raadslid verkondigd, dat de gemeente de vrije beschikking had over hare ambtenaren, dat zij dezen kon verplaatsen van de eene inrichting naar de andere, ook tegen den uitdrukke- lijken wil der ambtenaren, ja zelfs buiten hun voor kennis. Dit werd gezegd naar aanleiding van een ge vraagd ontslag door een leeraar dei' H. B. S. Maar nu vraagt deze of hij. die eene benoeming heeft, waarbij er uit, geen trek daarop verried hare gedachten ach, de vrouwen zijn ons daarin toch verreweg de baas! Zoo reden ze beiden zwijgend volle vijf en twintig minuten. Verbeeld u, die woordenrijke dokter zeide vijfentwintig minuten geen enkel woord, hoewel hem in elke minuut minstens twee mooie volzinnen als aanleiding tot een gespr ek door het hoofd speelden, die hij als »té dom" dadelijk weer verwierp. De trein hield eindelijk stil. «BernthalNaar Wiesendorf uitstappen en wisselen 1" riep de conducteur, de deur openend. Als uit een droom ontwakend greep de jonge dame naar zonnescherm en reistasch. Zij stapt ook uit! jubelde Herman inwendig. De vreugde had hem de spraak weergegevendeze kwam echter hem zelf door een licht beven waf. vreemd voor. «Mag ik mij de vrijheid veroorloven, u behulpzaam te zijn, mejuffrouw?" En vóór zij nog een aarzelend «Odank u had geuit, had Herman re ;ds de tasch gegrepen en was hij haar bij het uitstappen behulpzaam. Nauwelijks hadden zij Bernthals bodem betreden, toen de trein weder verder ijlde. Ze waren de eenige reizigers voor de halteeen station kon men het niet noemen. Op de gansche heide, die alleen links door pijnbuomen was afgesloten, was niets dan een klein huisje te vinden. Geen levend wezen Het zich zien. Zij zag om zich heen naar Noord, Oost, Zuid en uitdrukkelijk de betrekking wordt voorgeschreven, volgens de zienswijze van dat raadslid dan soms ook stegen zijn uitdrukkelijken wil, ja zelfs buiten zijn voorkennis" te eeniger tijd kan aangesteld worden als torenwachter, binnenvader in het weeshuis, afslager of zoo iets onder den generalen titel van «gemeente ambtenaar"? OPENBARE VERGADERING van ben Baad der gemeente Goti op ZATERDAG den 9 SEPTEMBER 1882, des namiddags te 2% uren. Voorzitter de heer mr. J. G. De Witt Hamer, burgemeester. Tegenwoordig 9 leden en de Secretaris. Afwezig, allen zonder kennisgeving, de heeren dr. G. T. Callenfels, J. Steketee en C. E. Massee. Eene vacature. I. De notulen der vergadering van 30 Augustus jl. worden gelezen en goedgekeurd. II. De Voorzitter doet de volgende mededeelingen, die voor notificatie worden aangenomen a. dat door B. en W. is benoemd tot surnume rair ter secretarie de heer W. Lenshoek van Wol- faartsdijk b. dat voor de boekerij zijn ontvangen: le de statistiek der scheepvaartbeweging op de ka nalen en rivieren van Nederland, 2e het verslag van de aanwinsten der koninklijke bibliotheek, en 3e het verslag van den toestand der gemeente Rotterdam, alles over 1881 c. dat heden heeft plaats gehad de verpachting van gronden en grasettiDg der gemeente voor 7 jaren, en dat is geboden voor: le het bouwland aan den Westhavendijk door J. Van Zweeden f120 'sjaars, 2e de weide aan de 's Heer Hendrikskinderenbar- rière door W. Duvekot f 45 's jaars, 3e de grasetting aan den singel van den voorma- ligen zeedijk tot aan het sluisje naar den Poel door P. Schrijver f9 's jaars d. dat de levering der steenkolen voor het seizoen 1883/84 op heden bij aanbesteding is gegund de Ruhr- kolen voor f0,58 aan M. Van der Reit, en de New- Castlekolen voor f 1 per hectoliter. III. Als ingekomen wordt voor notificatie aange nomen de kennisgeving van mevr. M, J. Van Mervennee geb. Kegelaer, dat zij de benoeming tot regentes van het weeshuis aanneemt. IV. Thans komt in behandeUng het verzoek vanA. Okkee om afstand in erfpacht van grond aan de Adolf van Westerwijksbuurt, met het daarop ingewonnen advies der openbare gezondheidscommissie, welk advies tot inwilliging concludeert onder een paar voorwaar den. Deze voorwaarden worden door Burg. en Weth. gevoegd bij de vroeger door hen voorgestelde, zoodat het voorstel door B. en W. na luidt: «Aan A. Okkee in erfpacht af te staan, tot het bou wen van een huis, de oppervlakte van p. m. 4 Aren gemeentegrond, liggende aan de Adolf van Wester wijksbuurt, gedeelte van het kadastraal perceel sectie D no. 1116, onder de volgende bepalingen: «De uitgifte geschiedt voor den tijd van 90 jaren, ingaande 1 October 1882. «Voor erfpacht moet betaald worden f10 'sjaars. «De erfpachter zal moeten gedoogen dat ten allen tijde de bagger uit de sloot, ten Zuidoosten gelegen, op zijn terrein worde gestort. «Hij zal, zoo noodig, nu of later eene afscheiding maken van het overige gedeelte van het perceel. «De pacht van dat overige wordt door hem voor den nn loopenden pachttermijn (tot ultimo December 1884) van den tegenwoordigen pachter W. Mijnsber- gen overgenomen voor den pachtsprijs van f29 'sjaars. «Hij zal op het in erfpacht verkregen gedeelte een huis bouwen, waarvan de bovenkant der vloeren in de woon- en andere kamers op 1.25 M. boven het peil van de Zoute vest, en de vloeren in den gang, keuken, bergplaatsen of dergelijke 1.10 a 1.25 M. boven het zelfde peil moeten worden gelegd, terwijl het terrein onder de woning ter goedkeuring van burg. en weth. moet worden gedraineerd." Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. V. Aan de orde is: het verzoek der schoolopzieners alhier, om van gemeentewege op te richten een cursus tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen, ter verkrijging der hoofdakte. De Voorzitter deelt mede, dat door de aanvragers kort vóór het honden dezer vergadering het verzoek West, hij keek naar West, Zuid, Oost en Noord geen mensch, geen trein om te wisselen, waarop liem toch de bureaulist opmerkzaam had gemaakt. «Het verkeer hier, mejuffrouw", begon Herman aar zelend, «kan nu juist niet levendig genoemd worden."' Zij keek hem even aan, moest lachen en knikte toe stemmend. «Mag ik u mijn diensten aanbieden", ging Herman daardoor aangemoedigd voort, «tot uw rijtuig, dat zeker te laat is gekomen, in deze woestenij zal ver schijnen?" «Ik word niet met rijtuig afgehaald", antwoordde zij met klankvolle stem, «ik ga met den eersten trein naar Wiesendorf." «Is het mogelijk!" «Wat blieft u?" «Vergeef me, mejuffrouw, dat ik wat al te voor barig mijne vreugde toonde, nog langer door een gun stig toeval uw reisgenoot te zullen blijven. Neem, daar, zooals u ziet, de keus van gedienstige geesten op deze halte schrikwekkend klein is, mijne diensten aan. Sta me allereerst toe, dat ik u uit dit een zame tooverpaleis een kaartje haal." «Zeer dankbaar", knikte zij toestemmend. Herman trad het huis binnen. Door een lange, smalle gang werd het in tweeën gedeeld. Rechts zag men door de geopende deur in de boerenherberg met haar ameublement van roodbruine stoelen, banken en tafels. In een hoek zat een veekoopman te dutten, met een half leêg glas voor zich en een pijp in den is gedaan de beslissing te willen aanhouden, daar zij willen trachten een nader voorstel te doen, hierop steunende, dat bij eventueele oprichting de gemeente gevrijwaard zal worden voor kosten. De heer Ramondl zegt het zeer te zullen toejuichen als de schoolopzieners een voorstel kunnen doen, waar door het financiëel bezwaar kan weggenomen worden, want ook hij zou wenschen, dat aan de inrichting het officiéél cachet der gemeente kon worden verleend, doch in den tegenwoordigen tijd zou hij daartoe niet medewerken, als er uitgaven of risico voor de gemeente mede gepaard moeten gaan. Het voorstel tot uitstel van behandeling wordt in omvraag gebracht en met algemeene stemmen aan genomen. VI. Nu komt in behandeling de voorziening in de vacature van leeraar' in het Engelsch en Duitsch aan de Hoogere Burgerschool voor jongens. Door de Commissie van toezicht op de inrichtingen van Middelbaar onderwijs wordt geadviseerd de op volging waarvan de inspecteur verklaart in de gegeven omstandigheden de beste weg te zijn, di'e kan worden ingeslagen), om aan den heer Reinicus DouweNauta, te Leeuwarden, op te dragen de waarneming der lessen in het Engelsch en het Duitsch, en hem, wanneer hij in October a. s. het volledig radicaal B voor het Engelsch zal hebben verworven, te benoemen tot leeraar in het Engelsch; verder de waarneming der lessen in het Duitsch te laten voortduren, onder verplichting dat door hem uiterlijk in 1884 zal worden verkregen art. A Duitsch en een jaar later art. B in dat vak. Dit advies, door burg. en weth. in een voorstel veranderd, wordt door den Voorzitter in behandeling gebracht. De heer mr. De Jonge Van Ellemeet vraagt, of zoodanige opdracht niet iri strijd is met de verordening, die van geene waarneming spreekt. De Voorzitter zegt, dat waai' de inspecteur zelf aanraadt den voorgestelden weg te volgen, er wel geen strijd zal bestaan. De heer Ochtman herinnert den heer mr. De Jonge Van Ellemeet, dat de nu te volgen wijze juist door hem in de vergadering der Commissie is aangegeven. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. VII. De Voorzitter deelt mede, dat na het besluit der vorige vergadering op de reclames tegen den aan slag in den H. O. is ontdekt, dat, terwijl men meende, dat de heer L. J. Van Asperen ten vorigen jare in de 9e klasse was aangeslagen, hij werkelijk in de 8e voor komt en naar zijn belastbaar inkomen ook behoort, •oodat abusievelijk zijne reclame is gewezen van de hand. Hij stelt daarom voor, met wijziging van het des betreffende gedeelte van bedoeld besluit, den heer L. J. Van Asperen alsnog overtebrengen naar de 6e klasse, gelijkstaande met de 8e van het vorige jaar. Dit voorstel wordt zonder beraadslaging en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De vergadering is daarna op de gewone wijze ge sloten. Buitenlandsch Overzicht. Een vrij hevig gevecht moet er Zaterdag op het Egyptisch oorlogstooneel hebben plaats gehad. De Egyptenaren ondernamen bij zonsopgang eene verkenning tegen de Engelsche voorpostendoch zij werden met verlies teruggeslagen. Verscheidene Egyp tenaren werden krijgsgevangen gemaaktterwijl het verlies aan Engelsche zijde wordt geschat op 100 man aan dooden en gewonden. Het hoofdkwartier van generaal Wolseley is thans te Kassasin gevestigd, en de troepen naderen Tell-el- Kebir. Arabi zou het kanaal van Ismaïlieh hebben laten afleiden, om daardoor zijne verschansingen door breede grachten te kunnen omringen. Die vervelende militaire conventie-quaestie tusschen de Porte en Engeland is nog steeds een punt van voortdurend overleg. Er is van heide kantennaar het schijnteen of ander verkeerd begrepenof men heeft met opzet elkaar misverstaan. In Alexandrië is het lijk van een inlanderdie wegens het vermoorden van twee Engelschen was ge hangen met geweld door de bevolking van de galg genomenom het te balsemen en daarna als heilig te vereeren. De personen, die bij het bombardement enz. schade beliepen, beginnen eenige kans op vergoeding te ver krijgen. De Egyptische regeering wil n. 1. eene in ternationale commissie doen benoemen tot vaststel ling dier vergoeding. Die commissie zou moeten be staan uit vier leden van de kas der publieke schuld, mond. Aan de andere zijde van den gang bevond zich het loket. Het was gesloten; Herman klopte. Na lang vergeefs gewacht te hebben kwam uit de gelagkamer een stevige boer in zijn hemdsmouwen, met de pijp in den mond, voor den dag. Hij bleef in de deur staan, zeide niets en keek den vreemdeling met zijn glazige oogen rustig in 't gelaat. Daar hij niet veel lust scheen te hebben om een onderhoud te beginnen, vroeg Herman ongeduldig: «Dat is immers het loket?" »Ja." «Waar is de bureaulist?" «Naar zijn zwager te Mülhendorfdie laat zijn kind doopen «Zoo. Dat is braaf van dien man 1 maar wie geeft nu de kaartjes af?" «Niemand." «Wat drommelbarstte Herman uit«Ik moet twee kaartjes naar Wiessendorf hebbenDe trein moet da delijk komen!" «Neen, die komt niet!" zei de boer kalm en blies voor en na even groote rookwolkjes in de lucht. «Waarom niet?" «Hij is al tien minuten weg. Uw trein heeft de aan sluiting gemist." «Zoo. Wanneer komt nu de eerste trein?" «Morgenvoormiddag tien uur achttien minuten. De andere treinen gaan door. Bernthal is maar 'n halte, lederen dag twee treinen." De man scheen zelf ver baasd over zijn lange red*. Hij deed een verschrikke- twee Egyptische gedelegeerden en een gevolmachtigde van elke der zes groote mogendheden, waarbij Enge land en Frankrijk elk twee stemmen zullen uitbrengen het voorzitterschap zal aan een der Egyptische leden worden opgedragen, terwijl de vice-president bij een voudige meerderheid zal worden gekozen. Edelge steenten en kunstvoorwerpen zullen principieel niet vergoed worden. In Frankrijk moet een plannetje in de lucht han gen om een vice-president te benoemen. Waarom dit geschieden moet is niet recht duidelijk, daar de heer Grevy zoo gezond is als een visch. Wellicht geschiedt het om bij ziekte of overlijden dadelijk iemand te hebben, die hem vervangt. Genoeg zij het te weten, dat het ministerie met dat doel een plan zal indie nen bij de wetgevende macht. De president zou een deel van zijn traktement voor den vice-voorzitter af staan, zoodat er geene vermeerdering van kosten uit voort zouden komen. In Ierland is er in den laatsten tijd eenige verbe tering in den algemeenen toestand gekomen. In de afgeloopen maand klom het aantal misdrijven wel is waar tot 165, waaronder eea moord, zeven pogingen tot moord en zestien brandstichtingen, maar toch is dit cijfer beneden dat der voorafgegane maand. De verbetering wordt voornamelijk toegeschreven aan de nieuwe wet tot regeling van de betaling der achter stallige pacht. Ook de beweging onder de politie agenten te Dublin is tot een einde gekomen de vrij willigers, die aangesteld waren gedurende den tijd dat de agenten weigerden den dienst te verrichten, zijn weder ontslagen, onder dankbetuiging voor hunne bemoeiingen. Zondag zou te Dresden weer een internationaal anti-semitisch congres worden geopend, dat drie da gen zou duren. Gemengde Berichten. Hansweert. Ook de 2e ijzeren deur der groote sluis is met goed gevolg gelicht, terwijl eene gerepa reerde en schoon gemaakte deur daarvoor in de plaats is gehangen. De Zaterdagmorgen van Antwerpen komende «Telegraaf' kon vrij passeeren, doch de van Rotterdam komende boot moest te 6 uren blijven liggen vóór de sluis, daar men bezig was de deur intehangen, omdat men eerst namiddag te 4 uren weder met de groote sluis kon schutten. Dat de scheepvaart veel vertraging ondervindt be hoeft geen betoog. Er moeten nu nog 14 deuren uitgelicht en evenveel deuren ingehangen worden, er kunnen met deze werkzaamheden 2 jaren heengaan. Kruiningen. De handboogschutterij «de Drie koren- bloemkens" zal in de laatste helft dezer maand een concours houden. Groede. Zondagnamiddag had onder de gemeente Zuidzande een treffend ongeluk plaats. Uitgelokt door het prachtige weder, reden in een tilbury een heer met 2 meisjes van hier naar het hadbuis. Te Cadzand bij het afrijden van een opril stootte het rijtuig tegen een paal, met het ongelukkig gevolg dat een van de meisjes door den schok uit het rijtuig viel en een half uur na het ongeval overleden was. Aan den Bastiaan de Langepolder is weder eene oeverafschuiving ontstaan tusschen de dijkpalen 10 en 11. Deze is de derde op nagenoeg hetzelfde punt van den polder, binnen een tijdsverloop van negen maanden. De oesterputten met de daaraan verhonden wer ken vóór den Noordpolder te Ter Neuzen nadere hunne voltooiing. De daarvoor gelegen zeedijk, alsmede de duiker is geheel gereedvan de negen putten wordt nog aan twee gewerkt, terwijl het magazijn en de wachters woningen deze week zullen opgeleuerd worden. Binnen een paar weken wordt de eerste toezending der oesters uit Frankrijk per stoomboot verwacht, om in de verschillende putten gevet te worden. (T. N. Ct.) De «Nieuwe Landbouw-Courant", die te Wage- ningen onder de redactie van den heer G. Reinders wordt uitgegeven, heeft de in deze dagen zeer urgente vraag besproken, of de harddraverijen en wedrennen ook waarde hebben voor den landbouw, in het hij zonder voor de paardenfokkerij. Het blad, dat het orgaan is van de rijkslandbouw school, beantwoordt deze vraag ontkennend. Voor de paardenfokkerij echter zouden de wedrennen eerst dan waarde krijgen, wanneer de in de renbaan deugdelijk gebleken paarden ook voor de fokkerij werden gebruikt, of wanneer men gaat fokken met het oog op hard dravers en renners. Dit nu geschiedde in Engeland lijken haal aan zijn pijp. «Dus tien uur achttien." Herman zag er op dit oogenblik niet veel slimmer uit dan zijn vis-a-vis. «Is dat nu hier Bernthal »Ja." «Hoe ver is het naar het naaste hotel, ik wil zeg gen naar het naaste logement?" «Een logement is er niet." De boer rookte steeds even kalm en regelmatig door. »'tls maar een uit spanning." «Zoo. Kan men daar overnachten?" «Ja. Er is maar éen logeerkamer. Als die bezet is, slapen de anderen op stroo." «Zou ze bezet zijn?" vroeg Herman wel een beetje ongerust. «Nee." Rookwolken. Het lange onderhoud begon blijkbaar den boer te vermoeiend te worden. «Dank u," zei Herman gerustgesteld. Hier is dus Bernthal. Hoe heet nu de plaats, waar wij de uitspan ning vinden kunnen?" «Bernthal." «Aha!" zei Herman met komische wanhoop.» Hoe kunnen we daar komen?" De boer schreed langzaam naar den drempel, nam de pijp uit den mond en wees met den steel naar rechts. Daar, die weg naar de pijnboomen, dan rechts den rijweg, dan komt ge er van zelf." Zonder op Hermans dankbetuiging te letten, stak hij de pijp weer in den mond om het verzuimde in te halen en ging in huis. QNordt vervolgd-).

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2