1882. N°. 108. Dinsdag 12 September. 69s,<! jaargang. ■-'-ae.-'».--*/-»- GOME De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f,75. Afzonderlijke nommers -5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. Inons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJG1I VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën s van 15 regels 50 ct., elke regel meer f0 ets. Liij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Gebooite-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 11 SEPTEMBER 1882. Borssei.e. De betrekking van secretaris der Werkmansvereeniging alhier is vacant geworden door gevraagd eervol ontslag van den tegenwoordigen ti tularis. Een achttal sollicitanten heeft zich aangemeld om benoemd te worden. De secretaris tevens ontvanger van wekelijksche contributionis bovendien belast met het doen uit meten der scheepsladingen kolen en de verzending van het aantal hectoliters naar de woningen der leden alsmede met de aflevering der brandstof, die 's winters door leden en niet-leden van de vereeniging wordt gekocht. Aan dezen veelzijdigen werkkring en hare recht matige voordeelen is het zeer wel toeleschrijven, dat er een betrekkelijk groot aantal sollicitanten is. Woensdag a. s. zal de benoeming plaatshebben in eene algemeene vergadering waartoe alle leden zijn opgeroepen. Ellewoutsdijk. Onlangs werd voor de tweede maal melding gemaakt van de groote verandering in het vaarwater langs deze gemeente. Aan de steenglooiing der zeewering voor het fort wordt thans iets waargenomen, dat misschien wel in verband staat met de werking van die wijziging. Er is namelijk in die dijksbekleeding eene daling of verlaging te zien op ongeveer 5 M. afstand van den voet, die 10 M. verder daarvan slechts 3 M. is ver wijderd en weder 10 M. van die plaats zich met eene verzakking in den steenen steunberm vereenigt, zoodat het voorkomt alsof zich daar een ader had gevormd, die nog grooter schade aangericht zou kunnen hebben dan zij reeds deed, doch nu weer zal gesloten zijn. Rilland-Bath. Door den gemeenteraad is de vorige week, in plaats van den heer J. J. Van Gorsel, be noemd tot wethouder de heer C. Braamse. Dr. C. De Jongh, te Kruiningen, is tot gemeente geneesheer te Mijnsheerenland benoemd, Bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen is geslaagd als telegrafist 2e klasse dhr. J. Kousemaker, geboortig van Nisse, thans als leerling- telegrafist werkzaam op het station Zwaluwe. Ylissingen. Zondagmiddag te 12 uren arriveerde alhier het Koninklijk Engelsch jacht Osborne, com mandant Rose. Dinsdagavond per trein van 10 uren zullen de Prins en Prinses van Wales met gevolg benevens de Koning en de Koningin van Griekenland met gevolg zich hierop inschepen. Het jacht vertrekt omstreeks 11 uren. Mr. E. Fokker heeft zijn betrekking als griffier der Staten van Zeeland weder aanvaard. Heden (Maandag) over acht dagen zal op de ge bruikelijke wijze de vergadering der Staten-Generaal te 's-Gravenhage worden geopend. Het zal ons benieu wen, of wij Zaterdag bij de sluiting weer de gewone dankbetuiging aan de kamerleden zullen hooren voor hetgeen door hen in het afgeloopen zittingjaar is ver richt 1 Het was een bijzonder onvruchtbaar jaar. De luit. ter zee 2e kl. G. J. Buys, dienende aan boord van Zr. Ms. fregat Evertsen, wordt met MENGELWERK."8* Hoogstens vijf woorden! Novelle naar het Hoogduitsch van C. F. Liebetreu, door H. J. G. H. «Goddank!" riep hij buiten adera, zich in de kus sens van een coupé tweede klasse werpende, op het zelfde oogenblik dat de trein zich in beweging zette en de conducteur het portier achter hem dichtsloeg. Deze »hij" was August Frederik Herman Krause, zes-en-twintig jaar oud, ongehuwd, Medicinae Doctor, arts enz., praktijk luttel, in omgekeerde reden staande tot zijn vroolijke stemming, want hoe minder patiën ten hij had, des te aangenamer was zijn omgang. Gedurende het laatste kwartier, voorafgaande aan het oogenblik, waarop hij zoo plotseling bij de eerste beweging van den trein in de coupé was gesprongen, was hij bij uitzondering alles behalve vergenoegd ge weest. Het toeval had hem in de nabijheid van het station gevoerd, zijn oog viel op de karavaan der juist aangekomen reizigersen zie daar bespeurt hij, niets kwaads vermoedende, onder deze zijne tante, kuchend en hoestend, met haar geborduurde reistasch in de hand Zijne tante! Dat was voor onzen dokter de ver persoonlijking van alle schrikbeeldenZijne tante, oud, rimpelig, boos, galachtig, rijk, gierig, was, dat wist hij, bepaaldelijk alleen daarom gekomen, om zich te 10 dezer op non-activiteit gesteld, terwijl daar aan boord met 20 dezer geplaatst wordt de officier van admin 3e kl. D. G. Krol van der lloek. De detachementen van het 3e reg. inf. z:jn Don derdag uit Leiden, Delft, Gouda en Woerden te Ber- gen-op Zoom aangekomen. Tengevolge van gebrek aan kazerneering zijn de manschappen in tenten gelegerd. De lichting 1879 vertrekt den Hen (dus lieden), die van 1881 den 15en dezer met groot verlof. De Nederlandsche Maatschappij tei bevordering der oestercultuur heeft bij Gedep. Staten bezwaren ingebracht tegen het raadsbesluit tot verbreeding en kanaliseering van de rivier de Zooin. De Maatschappij is van meening, dat het éenige belang voor de gemeente bij dat werk gelegen is in de zekerheid dat twee der te Bergen op-Zoom gevestigde suikerfabrie ken te allen tijde over eene ruime hoeveelheid zoet water zullen kunnen beschikken, terwijl daartegenover staat, dat bij ontlasting van groote hoeveelheid zoet water de oesterputten onbruikbaar zullen worden en de gronden veel in waarde zullen verminderen. Het stelsel van overlaten, waardoor het gevaar nog eenigs- zins zou verminderen, is niet aangenomen. Uithoofde de belangen eener jeugdige industrie ernstig worden bedreigd, verzoekt de Maatschappij aan Gedep. Staten de uitvoering van het bedoelde werk te voorkomen. (N. R. Ct.) Door het bestuur van »De Unie" te Amsterdam, «Vereeniging tot opwekking van staatkundig leven en bevordering van maatschappelijke belangen", is een uitnoodiging gericht aan onderscheiden liberale kies- vereenigingen, die zich vóór grondwetsherziening heb-. ben verklaard, aan de verschillende vereenigingen «Algemeen Kies- en Stemrecht", het Comité voor «Algemeen Stemrecht" en aan het Centraal-bestuur van het «Algemeen Nederlandsch Werklieden-ver bond" enz. tot het bijwonen eener bijeenkomst op Zondag 24 September a. s. te Amsterdam, ter be spreking van pogingen, die kunnen strekken tot ver krijging eener doeltreffende kiesrechthervorming. Het bestuur van «De Unie" biedt daartoe haar reeds vroeger openbaar gemaakt ontwerp-adres ter overweging aan, maar is ook bereid gelegenheid te laten voor de bespreking van andere plannen, die de bereiking van het beoogde doel kunnen bevorderen. Werkmansbode.) De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeni ging heeft eindelijk van ofliciëele zijde antwoord ont vangen op haar herhaald schrijven naar Transvaal, en naar aanleiding daarvan is op de laatste bestuurs vergadering besloten: lo. aan de Nederlandsche regee ring te verzoeken een consul-generaal voor Nederland in Transvaal aantestellen en 2o. vanwege de vereeni ging een vertrouwd man naar Transvaal te zenden, teneinde alle inlichtingen intewinnen, die de vereeniging in staat zullen stellen het bij hare statuten beoogde doel te bereiken. In de Sophia-stichting te Scheveningen werden dezen zomer 98 kinderen verpleegd. Een vijftigtal zullen daar nog tot het einde van het seizoen blijven. In het Dagblad van 5 Juli jl. las men een «Ingezonden stuk," ten opschrift voerende «Oorlog" en geteekend door «een man voor den vrede, maar een overtuigen van de «bloeiende" praktijk, waarover hij zijn lieven papa geschreven had om dezen het harte week te maken voor eene vermeerdering der toelagen: zeer zeker wilde die lieve tante zijne «allerliefst inge richte" woning, voor de meubileering van welke me vrouw mama hare spaarpenningen had geofferd, komen bezichtigen! Wat zou die lieve, goede, oude tante wel zeggen wanneer zij, met haar spreekwoordelijk geworden geduld, gedurende een tweetal uren in de wachtkamer als éenige patiënt de harde sofa, de drie stoelen, den kapstok en het boekenkastje met de glazen deuren en groenzijden gesloten gordijntjes onder het bereik van hare praktische warenkennis hadwat zou zij rare oogen opzettenwanneer zij de woon kamer, de «allerliefst" ingerichte woonkamer betrad, welker inventaris uit een bed een stoel (defect) en een tafel bestond, en waarvan een paar gekruiste ra pieren boven het bed de eenige versiering uitmaakten Daar ging zij, die lieve tante, langzaam maar zeker, in de richting der woning van August Frederik Her man Krause, Med. dr., arts, enz. enz. Zijn schrik duurde niet langer dan zijne tante in het gezicht was; toen herkreeg hij zijne tegenwoor digheid van geest, riep een besteller en liet aan den portier van zijn woning de boodschap overbrengen, dat hij aan iederen bezoekermaar vooral aan eene lange, gele, magere, oude dame met een groen kleed en een geborduurde reistasch, moest zeggen dat de dokter naar een doodzieken vriend was gereisd en in de eerste dagen niet terug zou komen. De besteller werd koninklijk met een mark beloond man vóór dezen oorlogEen oorlog met schop en spade tegen zoovele in Nederland braak liggende en ontgonnen landen werd door den geachten inzender hoogst wenschelijk geachtals middel om aan vele duizenden brood te verschaften. In het Dagblad van 4 Aug. vond dat stuk weerklank bij ytmannen voor vrede en welvaart van Nederland," in een ingezon den stuk «Oorlog en vrede" De oproeping aan be langstellenden in dit laatste had naar men ons van vertrouwbare zijde mededeelttengevolgedat ver scheiden achtenswaardige mannen in den lande hun adhaesie zoowel persoonlijk als schriftelijkmet het daarin vermelde doel hebben te kennen gegeven. Be reids heeft zich te 's-llage een voorloopig Comité gevormd om in een nader bijeenteroepen vergadering die hoogst gewichtige zaak te bespreken. Zijdie deze vergadering eerlang wenschen bijtewonen, behoe ven zich slechts met franco brieven poste restante onder het motto «Ontginning", te adresseeren aan het postkantoor te 's-Gravenhage. Landbouw en Veeteelt. Men verzoekt ons het navolgende omtrent Turf- strooisel optenemen In het nommer van dit blad dd 5 Sept. kwam een bericht voor omtrent de bekendmaking van den heer Albert, te Biebrich a/R., over het aanbevelings waardige gebruik van turfstrooisel, in plaats van gewoon stroo, in den stal. Dit geeft mij aanleiding den lezers van dit blad, voor zooverre zij daarbij belang kunnen hebben, te wijzen op het turfstrooisel, hetwelk door de Maatschappij van Landbezit in hare fabriek, gelegen in de Ronde Veenen onder Mijdrecht, geproduceerd wordt en geheel versehilt van het tot dusverre in den handel gebrachte, daar het gemaakt wordt uit laag veen, door inpolde ring hoog veen geworden, terwijl het andere uit lioog veen bestaat. De groote voordeelen van het turfstrooisel uit Mij drecht zijn, dat het in hooge mate veerkrachtig is en een sterk opslorpend vermogen bezit. De voordeelen van de veerkrachtigheid worden bereids door den beer Albert bekend gemaakt. Het opslorpend vermogen maakt, dat alle vochtdeelen terstond worden opgenomen, waardoor de mest zooveel meer waarde verkrijgt, ter wijl het strooisel van laag veen uit zijnen aard reeds zeer veel waarde heeft als mest-specie. Dezelfde speci fieke hoeveelheid mest als van gewoon stroo kas boven dien nog met een derde minder karvrachten op het land worden gebracht, wat eene groote besparing aan arbeids loon tengevolge heeft. Den landbouwers en eigenaren van vee zij eene proef neming ernstig aanbevolen, teneinde zich van de uit stekende uitkomsten te vergewissen en later daarvan gebruik te kunnen maken. Volgens den staat, indertijd in de Staatscourant gegeven, werden over 1881 in Zeeland de volgende sommen besteed aan tiendafkoop: Zuid-Beveland f 44,805,25%, Schouwen-Duiveland f2,454, Walche ren f636,06, Tholen f429,36, samen f48,414,67%. De wet tot af koopbaarstelling der tienden is den 12 April dezes jaars tien jaar oud geworden. Het klimmend en dalend gebruik, dat er inmiddels in Zee land van gemaakt is, leert het volgend staatje, aan- toonende het totaalbedrag van den tiendafkoop over en haastte zich om zijn taak te volbrengen. «Reizen moet ik. Ernst is wel niet ziek, maar hij zal blij zijn, als hij mij ziet. Hola! Een tweede naar Wiesendorf!" «Drie mark tachtig! In Bernthal wisselendaar is een halte. Haast u! Roef!!" Het loket werd toege schoven, de bel werd voor de derde maal geluid. «Goddank"riep Herman nogmaals, toen hij zat, zich het zweet van het voorhoofd wisschende. Toen keek hij op. Tot zijn verwondering zag hij, dat hij niet alleen was, dat zich in een anderen hoek van de coupé een jonge dame bevond. Op hetzelfde oogenblik keek zij op van het spoor boekje dat zij in de hand hield hunne oogen ont moetten eikanderen dadelijk sloegen beiden ze weder neêr. Herman was van nature geen vrouwenhater. Hij kon er zich op beroemen, met iedere hem bekende jonge dame gelachen en pret gemaakt te hebbende faam zegt ook - hij zelf als arts is op dat punt zeer geheimzinnig dat hij er velen in eere gekust had, maar éen ding stond vasthad hij heden met de eene pleizier ge maakt, dan deed hij het morgen evengoed met de eerste de beste, die hem inden arm liep; de gedachte aan geen enkele bleef nog in zijn hart gegrifd. Maar nu Lieve hemel I Zulk een blik had hij nog niet gezien! Die was hem regelrecht door de oogen in de borst gedrongen, zoodat hij het nauwelijks waagde adem te halen! Nog nooit hadden hem zijn eigen oogen zoo overtollig toegeschenenvolle vijf minuten wist hij niet, wat bij er mee zou uitvoeren ieder jaar afzonderlijk: 1872 f 76,404,47%, 1873 f 276,696,73,1874 f229,1-51.87%, 1875 f556,806,20, 1876 f 349,834 88%, 1877 f 504.478,65, 1878 f486,661,89, 1879 f 149,400,58%, 1880 f13,037,51, 1881 148,414,67%, in het geheel f2 750,887,56%. (M. Ct.) - De schatting der beetwortelsuikerproductie in 1882/83, vergeleken met de 4 laatste campagnes, bevat de volgende uitkomsten Duitschland 650,000 tons tegen 605,000 in 1881/82, 569,221 in 1880,81, 411,625 in 1879/80, 420,683 in 1878 79; Frankrijk 400,000 tegen 395,000,333,614, 277,912 en 432,636 Oostenrijk en Hongarije 435,000 tegen 410,000, 498,081, 406,375 en 405,907; Rus land en Polen 285,000 tegen 270,000, 250,000,275,000 en 265.000; België 75,000 tegen 72,509, 68,626, 59,017 en 69,926Holland en andere landen 35,000 tegen 30,000, 30,000, 25,000 en 30,000, totaal 1.880,000 tegen 1,782,500, 1,749,543, 1,453,929 en 1,624,153. De bijen 'oopen gevaar om het privilege, dat zij tot heden alléén bezaten namelijk om honing te kunnen bereiden te verliezen. Een Amerikaansch natuuronderzoeker heeft in Mexico eene soort van mieren ontdekt, die hij «Melliger" heeft geheeten, om dat zij honig zouden maken. De Academie van weten schappen te Philadelphia heeft een beschrijving van deze diertjes openbaar gemaakt; hun onderlijf zwelt tot de grootte van een kleine druif. Daaruit wordt (gelijk de Mexicanen zulks doen met behulp eener pers) voortreffelijke honig afgezet; 960 mieren, aldus wordt gemeld, geven een pond honig. Aan de New-Yorker productenbeurs waren kort geleden een aantal tarwehalmen te zien, die op 25 Juli te Benton County, Oregon, bij den Oregon-Pacific- spoorweg geplukt waren. De halmen waren ongeveer 6 voet lang, en de eraan aanwezige aren 69 duim. Stroo en aren waren zeer wit, en de laatsten gevuld met groote en vaste tarwekorrels. (Landb.-Ct.) In Duitschland en ook in Engeland worden de toppen der schoven, die men niet dadelijk van het véld tehuis brengen kan, droog gehouden door een klein aantal der schoven dicht tegen elkander te plaatsen en daarover de zesde of zevende, bi] wijze van afdek- king, met de aren naar beneden hangende, te plaat sen. De regen kan daarbij hoogstens tot aan de» band, het wortelstroo, van die laatste schoof raken en loopt langs de aren daarvan naar beneden, zonder dat de graankorrels zelve op die wijze nat kunnen worden. De daaraan bestede arbeid wordt ruimschoots beloond. Bij onze vlasbouwers is die behandeling reeds voor de geroote bossen vlas in gébruik en "ónclir den naam van «schoermantelen" bekend. (Lbw. Ct.) Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rilland-Batii. In de laatste vergadering van het kerkbestuur der Herv. Gem. is de heer H. J. Augus tijn, secretaris dezer gemeente, benoemd tot president kerkvoogd. Op Zondag 3 Sept. kondigde ds. Wielinga van Krui ningen de gemeente aan, dat de consulent, ds. Brutel De la Rivière van Krabbendijke, den volgenden Zon dagmorgen zou preken. Daar zat zij tegenover hem. Van onder een verruk kelijk klein hoedje kwamen haar goudblonde haren te voorschijn, die zich slechts weerstrevend tot volle tressen hadden laten vlechten lange donkere Wimpers beschaduwden de neergeslagen oogen, die voor eenige oogenblikken zoo electrisch op Herman hadden gewerkt. In zijn geest zag hij ze nog, die donkerblauwe lichten, die zoo mild, zoo rein, zoo open en waar, zoo maagdelijk nieuwsgierig straalden, en in welker diepten dat vurige leven scheen te sluimeren, dat slechts op de ware roepstem wacht om te ontwaken en te ontvlammen, liet allerliefste kleine neusje daaronder keek zoo schalks de wereld in en het halfgesloten mondje met die zachte, rozige lippen maar neen, dat laat zich niet beschrijven! De uitwerking van dezen betooverenden aanblik op Herman was overweldigend. Hij had alles om zich heen vergeten, zelfs zijne lieve tante, den besteller, de reis tasch, zijne bloeiende praktijk, zijne allerliefst inge richte woning alles was uit zijne gedachten ver dwenen; alleen die donkere blauwe oogen, waarin hij een ondeelbaar klein oogenblik had gestaard, schitter den nog voor zijn geest. Waar was nu zijn gezelligheid, zijn beminnenswaar dig, nooit vermoeiend talent om 'een gesprek gaande te houden? Totaal verdwenen! Hij zat daar, niet als een Doctor promolus, maar als een zooeven inge schreven groen, die met zijn oogen geen raad weet en angstig de binnenkomst van den professor ver wacht. Lieflijk en rustig zag het aangezicht der jonge dame.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1