deelneming zal er vermoedelijk nog een tweede prijs bijgevoegd worden. Nadat de heer M. Hooze van Wissekerke de deel neming aan het Zeeuwsche onderwijzersweduwenfonds ten strengste had aangeraden, sloot de voorzitter onder dankbetuiging voor de flinke opkomst deze verga dering. Landbouw en Veeteelt. In antwoord op een verzoek der Kamer van koophandel te Zutfen heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken bericht, dat het Z. Exc. gebleken is, dat de Engelsche regeering niet genegen is verande ring te brengen in de bepalingen, waaraan onze zee- invoer in Engeland is onderworpen, zoolang niet een geheel jaar verloopen is zonder dat éen enkel geval van longziekte in het geheele Rijk, met inbegrip van het spoelingdistrict, zal zijn voorgekomen. De heer Albert te Biebrich a/R heeft zijne on dervinding bekend gemaakt over de elf jaren, dat hij in zijn stal het turfstrooisel heeft gebezigd. Hij was daartoe gekomen, vooral omdat daardoor de zuiver heid der lucht in den stal zeer werd bevorderd en de ziekten van hoeven, spieren en gewrichten zouden voorkomen worden, die het gevolg waren van de harde l'gging der dieren. Ook kwam hij er toeom zoo doende nuttig op te ruimen de slechte en lichte turf- massa op zijn goed en den afval, die bij het turfsteken ontstaat. De vroegere beengebreken bij het vee zijn sinds lang van zijn stal verdwenen. Buitenlandsch Overzicht Ieder oogenblik verwacht men een beslissenden slag van generaal Wolseley, die tot een algemeenen aan val zou overgaan. Van den wapenstilstand is, zooals reeds in ons vo rig nommer in een telegram werd gemeld, geen sprake geweest. Arabi heeft bij Salahiek een kamp opgeslagen, waar door het kanaal en de flank der Engelschen bedreigd worden. Natuurlijk nam generaal Wolseley voorzorgs maatregelen. In Alexandrie begint langzamerhand watergebrek te komen. fcKDe militaire conventie tusschen Engeland en Turkije is in de doos gedaan Men zal nu eene andere schik king zoekenen zoolang daarmee voortgaan totdat alles is afgeloopen. 30,000 Arabische ruiters zouden van Tripoli op weg zijn naar Egypte, de Porte neemt maatregelen om hun overgang over de grenzen te beletten. Italië is tegenwoordig zeer op Engeland's hand. Men is daar ten volle overtuigd, dat Engeland er niet aan denkt uit het Egyptische vraagstuk voor zich zeiven, ten nadeele der overige mogendheden, voordeel te trekken. De Engelsche regeering, zegt men in de staatkundige kringen, erkent ten volle het Europeesch karakter dezer qnaestie en zal dit ten allen tijde eer biedigen. Op dit oogenblik wordt nog tusschen de verschillende mogendheden van gedachten gewisseld over de uitvoering van het Italiaansche voorstel be treffende de veiligheid der scheepvaart op het Suez- kanaal en het verdient de aandacht, dat Engeland zelf op eene aoo spoedig mogelijke bekrachtiging van het Italiaansche voorstel aandringt. De vijandelijkheden tusschen Turkije en Griekenland zijn gestaakt. Omtrent de betwiste punten zullen twee gevolmach tigden in conferentie eene beslissing nemen. Zaterdag had reeds de eerste samenkomst dier gevolmachtigden plaats. Ook de Parijsche heeren der Ligues der Patriotes hebben tegenover de Duitschers zotheden gepleegd. Zij Rebben het koffiehuis, waar de Duitsche turnver- eeniging vroeger vergadering hield, in beslag geno men, en de kastelein liep tot hen over, wat niet te verwonderen was, wijl deze zeer goed zag dat er wat te verdienen viel. Algemeen keurt men die houding, ook onder de Franschen, sterk af. Gelukkig zijn tusschen de Duitsche en Fransche regeeringen wederzijds de beste ophelderingen gegeven. In Dublin hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Onder de politie-agenten waren sedert geruimen tijd ernstige grieven ontstaan. Zij wilden die in een adres aan den onderkoning uiteenzetten; hun chef maakte een adres op, maar verzond dat zonder eerst het oordeel van zijn personeel daarover te vragen. Hierover ontevreden, belegden de beambten een mee ting; zij werd verboden, maar toch gehouden in een ander lokaal, hoewel officieel was aangekon digd, dat ieder, die de meeting bijwoonde, zou worden de wangen zijns meesters werden en zag hoe grootte zweetdroppels op diens voorhoofd parelden. La Chastre kende die onbedriegelijke voorteekenen van die vreeselijke aanvallen van razernij, waaraan de Koning vaak ten prooi was Toch verschrok de kapitein niet weinig, toen hij bevel kreeg, om den voor twee uur gevangen genomen zwager des Konings, Hendrik van Navarre, in het bijzijn van zijn heer te brengen. »Wat is er gaande, Sire? vroeg Hendrik, toen hij den Koning tegemoet trad. »Ik hoor onophoudelijk schieten, roepen en vechten, ik hoor gewapende mannen in de gangen van het paleis loopenik word gevangen gehouden. »Met welk doel geschiedt dit alles «Wees blijde, Hendrik van Navarre, dat ge niet wist wat er omgingZie naar buiten en alles zal u duidelijk worden!" Bij deze woorden legde de Koning zijn viool neer en schoof de gordijn van het venster. «Zie, men is bezig mij van uwe vrienden, de Huge- nooten, te bevrijden, Men doodt allen, die niet Ka tholiek zijn »Zijt gij katholiek!" «Zult gij in het geloof uwer vaderen sterven" Sire! »Bij God ja!" «Welnu, ik ook!" liet Hendrik daarop volgen. De Koning was niet in staat een woord te spreken; hij was woedend en sloeg met zijn vuist evenals een kind naar hetgeen het dichtst onder zijn bereik lag, en dit Ontslagen. Ongeveer 30Ó beambten trotseerden deze bedreiging en namen moties aan, waarbij o. a. hun teleurstelling werd uitgedrukt, omdat zij niet evenals de leden der Royal Irish Constabulary" drie maan den extra-salaris hadden gekregen voor extra-werk in de drie laatste jaren; verder werd het gedrag van den chef van de politie scherp afgekeurd. De meeting verklaarde nog, dat zij volkomen eensgezind was en wanneer een hunner werd gestraft, zouden alle anderen zich dat aantrekken. Een 238tal agenten werden toch ontslagen en daarop namen bijna allen nagenoeg 900 man. vrijwil lig hun ontslag. Het gevolg was, dat Dublin zonder politie was. Een vrijwillige politie werd gevormd, doch was zeer gering in aantal, daar slechts weinigen zich tot deel neming aanboden. Verder werden de soldaten tot den dienst opgeroepen. Het gepeupel vond de gelegenheid te schoonom er geen gebruik van te maken. Het kwam in op standjuichte de grève makende agenten, die deftig liepen te wandelen, hartelijk toe, jouwden de solda ten uit en gooiden hen met steenen, vielen de tram aanplunderden, in 't kort deed wat het altijd doet als het de handen vrij heeft. Van beide zijden vielen dooden en gewonden. De agenten, die hun ontslag hadden genomen, be gonnen toen intezien, dat zij een verkeerden weg waren opgegaan. Een deel hunner is Zaterdagavond tot zijn post teruggekeerd, na tot den Onderkoning een adres gericht te hebben, houdende eene leven dige betuiging van spijt over hun gedrag, en ëen hoogst eerbiedig verzoek om hunne grieven in over weging te nemen. Intusschen bleef nog een zeker aan tal manschappen in zijne weerspannige houding vol harden. De Onderkoning hield denzelfden avond eene wapenschouwing over 700 speciale agenten, die pas beëedigd waren. Hij zette hun de oorzaken van de werkstaking uiteen, en dankte hen uit naam van de Koningin voor de trouw en de behartiging van het openbaar welzijn, waarvan zij hadden blijk gegeven door zich te laten inschrijven. De soldaten doen nu in de stad dienstde weder in dienst getreden agenten werden naar de voor steden gezonden. De president der Vereenigde staten van Noord- Amerika Arthur, die thans aan de kust van Nieuw- Engeland verblijf houdt, moet ongesteld wezen; hij moet aan koorts fijden. Gemengde Beriehten. Volgens te Goes gedane waarnemingen was de weersgesteldheid gedurende de maand Augustus als volgt: Het aantal regendagen schijnt dezen zomer maar gestadig te moeten toenemen; men behoeft slechts 't volgende staatje na te zien om tot het hesef te komen, dat wij een natten, droevigen zomer beleven Aantal regendagen Maart 12, April 14, Mei 10, Juni 12, Juli 19 en Augustus 25. De hoeveelheid afgetapte regen, dauw en sneeuw (in Maart) te zamen bedroeg: Maart 70 3 m.M., April 67 m.M., Mei 23.55, Juni 107.15 m.M., Juli 90 m.M. en Augustus 89.2 m.M (De grootste hoeveelheid leverde in Augustus de 30e nam. 10.2 m.M.) Deze 6 maanden gaven dus te zamen 447.2 m.M. Een heel jaar geeft gemiddeld in ons vaderland 700 m.M. dit halfjaar is dus nog al een goed eind over de helft van 't gemiddelde. De dagen, dat 't niet regende, waren de 3e, 6e, 10e, 11e, 12e en 18e Aug. On weder hadden wij den 14n, 15n, 19n, 29nen30n der afgeloopen maand. 's-Heer Arendskerke. Alhier heeft een landbouwer de oppervruchten van zijn boomgaard verkocht voor de som van f 600. Wel een bewijs, dat hier althans eene uitzondering op den regel van geringe opbreng sten der boomgaarden in dit jaar aanwezig is. Heinkenszand. Alhier maakt zich ook een gezin gereed tot vertrek naar Noord-Amerika. Volgens in formatie zijn er reeds een 20tal gezinnen uit deze en andere gemeenten toe gekomen zich naar de nieuwe wereld te laten overvoeren, door de vroeger vermelde vereeniging die reizigers vervoert, ond er verbintenis de kosten der reis met 5 pet. rente te restitueeren door korting van V3 gedeelte op hun weekloon. De zerzijds heeft ieder gezin, bestaande uit man en vrouw met of zonder kinderen, f6 te betalen aan den agent voor salaris, onkosten van het contractbriefporten enz. Bij de onderteekening van het contract wordt een sooit aanstelling ontvangen, waarin vermeld wor den de plaats van bestemmingde aard der te ver was juist zijn viool. Hendrik ving den slag op, die anders zonder twijfel het instrument in duizend stuk ken had geslagen, en juist deze omstandigheid redde hem het leven. De Koning had reeds een geweer gevat, dat in zijn nabijheid stond, en op zijn zwager aanleggend riep hij met heesche stem «Dood of van godsdienst veranderen?" «Ik heb uw viool gered, Sire! Gij zult mij niet dooden", antwoordde Hendrik, de vraag van den ko ning ontwijkende. «Dooden dooden! Ja, toch zal ik iemand dood schieten riep de koning en naar het venster gaande velde een kogel het volgende oogenblik een der voor bijgangers ter neder. De Koning uitte een kreet van vreugde. Toch bespeelde hij na dien nacht nooit weder deze viool. Zij zou hem wel dingen voor den geest hebben kunnen brengen, waaraan hij liever niet herinnerd werd" Hier zweeg mijnheer Van der Weid een oogenblik. «Welnu, mijnheer, dat was het wat onze Pardi, de opzichter der schatkamer, verhaalde. Deze en de garde werden al heel spoedig dikke vrienden en tot beider genoegen speelde Pardi vaak op deze zelfde viool. Middelerwijl brak de revolutie uit. De ge moederen in Parijs kwamen iederen dag hoe langer hoe meer in gisting; twee Zwitsersche regimenten waren reeds afgedankt; in het garde-regiment waren eveneens zoovele veranderingen gebracht, dat den 10 richten werkzaamheden en het daaraan verbonden loon. Wie echter hier reeds een gedeelte der reiskosten kan en wil storten, wordt daartoe in de gelegenheid gesteld. Waar in ons land de hoofdzetel dier vereeniging is gevestigd weten wij niet. 's-Gravenpoi.der. Vrijdagavond viel een kind van den arbeider J. J., ruim twee jaren oud, in een pot met kokende pap. Hoewel dadelijk er uitgenomen, had het zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Versere. Zaterdag viel een negenjarig knaapje alhier van een paard. Deze val en een schop, dien het bovendien van het paard in het voortgaan kreeg, bezeerden den knaap zoo ernstig, dat men aanvankelijk voor zijn leven vreesde. Er is echter gelukkig eenige verbetering in zijn toestand gekomen. De «Hydra" is onverrichterzake uit de buiten haven te Vlissingen naar haar gewone ligplaats in het Dok teruggekeerd, daar vernomen is, dat de Engel sche schoener, waarop beslag moest gelegd worden, zijn ingenomen lading te Antwerpen weder gelost heeft en thans binnendoor naar Ostende zal varen, om van daar uit zee te kiezen. De kapitein zou ook wel bijzonder dom zijn geweest, als hij in den muil van de Hydra was geloopen, daar iedereen reeds 8 dagen geleden met de bedreigde inbeslagneming bekend was. Bij de politie te Vlissingen kwam Vrijdag het bericht, dat met de mailboot «Prinses Marie" iemand naar Engeland zou vertrekken, beschuldigd een contra bas, ter waarde van f1500, gestolen te hebben. Bij aankomst van den mailtrein werd de bas passagiers- goed gevonden en in beslag genomen. Den bas-dief vond men echter zoo spoedig niet. Een agent ging daarop met de boot mee om hem zoo mogelijk nog op het spoor te komen. De vorige week ontstond er te Oosterland brand in eene arbeiders-woning, waar de kinderen onder de bedstede een vuurtje gestookt hadden. Hoewel het vuur spoedig werd beperkt, is van het inwendige der woning veel beschadigd. O. a. is een kabinet met 's mans spaarpenningen verbrand Vrijdagochtend had te Rotterdam een jeudig kantoorbediende, werkzaam bij een firma in effecten, het ongeluk een portefeuille te verliezen met f 1620. Door de rechtbank te Arnhem is rechtsingang met bevel tot gevangenhouding verleend tegen A. V., als verdacht van den moord te hebben gepleegd op den veldwachter Kraaijenbrink te Steenderen. Een gevaarlijke luchtreis. Dezer dagen werd een watermolenaar te Lexmond, doordien de molen tengevolge van 't ruwe wéder door de vang liep, mede opgenomen. Toen de man, die zich krampachtig vast klemde, geheel boven aan eene roede hing, bleef de molen staan; gelukkig kon hij door eenen toesnellenden buurman uit deze hachelijke positie gered worden. De stoomboot «Schelde" is met twee loodsschok- kers en het noodige personeel uit het Nieuwediep vertrokken naar de plaats, waar de «Adder" gezon ken is. Een groote stoomtimmerfabriek te Appingedam, waarin in den regel 80 a 100 menschen werkzaam zijn, is de vorige week afgebrand. Er moet ook voor f 100,000 aan hout verbrand zijn. De fabriek, benevens de machines en de houtwaren, zijn verzekerd. De timmerlieden hebben allen hunne gereedschappen erbij in geschoten, en daarbij stilstand van het werk, zoodat voor hen de schade ook zeer groot is. Volgens een bericht in de «Franeker Courant" is door een 79jarig man te Sexbierum nog de geboorte van een kind aangegeven. De man huwde tweemaal. Het eerste huwelijk gaf hem 11 kinderen, waarvan nog 8 in leven zijn. Het tweede huwelijk tot hiertoe 8, waarvan nog 5 leven. Er zijn 28 kleinkinderen, waarvan reeds 6 gehuwd zijn, en uit drie dier huwe lijken kan de oude man 10 achterkleinkinderen tellen, waarvan de oudsten (tweelingen) reeds 7 jaren zijn. 's Mans oudste dochter is meer dan 57 ouder dan de jongste. Te Maastricht heeft een hond, die door zijn dronken meester onmenschelijk werd geslagen, zijn beul daarop zoodanig toegetakeld, dat deze, zonder de toevallige tusschenkomst van een soldaat, door het woedende dier zou zijn doodgebeten. Ferm gestraft. De heer Saagsveldt, van 's-Hage, wiens beenen bij het spoorwegongeluk bij Vogelenzang zijn gebroken, is aan de gevolgen overleden. Die spoorwegramp heeft dus haar tweede slachtoffer geëischt. Augustus 1792, de dag waarop de dienst der Zwit sersche huurlingen in Frankrijk een bloedig einde yan het aantal manschappen tot ruim 600 was geslonken. Toen het volk den moed van dit luttele troepje ver dedigers van het koningschap zag, zocht men het gun stig voor zich te stemmen; de dapperheid der Zwitsers werd hemel-hoog geprezen en ter hunner eere werden luide bravo's aangeheven. Niettemin bleven zij op hun post en deden getrouw hun plicht. Ten slotte vielen er te midden der menigte eenige schoten en toen duurde het niet lang of de strijd werd algemeen; toch hielden de zes honderd Zwitsers stand tegenover vijftienduizend Parijzenaars en het| koningschap ware gered gaweest, wanneer Lodewijk XVI meer moed en vertrouwen had bezeten. Hoogst onvoorzichtig en onverstandig gaf hij bevel het vuren te staken; toen riep het volk: hoera! hoerah! de Zwitsers zijn geslagen! en terwijl wierp het zich als verscheurende dieren op de trouwe sol daten. Toen kort na het verbod om te schieten aan de Zwitsers gelast werd de wapenen zonder verwijl neer te leggen, waren zij der wanhoop nabij. De lui tenant der garde, Hubert van Dieszbach uit Freiburg, riep den weinig overgeblevenen toe «Zouden wij den smaad en de schande beleven onze gevallen makkers te overleven?" en als antwoord stortten zij zich op den duizendmaal talrijker vijand, den dood als dappere soldaten zoekend en vindend. Een enkele werd als door een wonder gered het Onder het Opschrift Geldverkwistxng schrijft de «Locomotief': Heden morgen had alhier (Soerabaya) in 't arsenaal een publieke veiling plaats van papier, dat op de een of andere wijze onbruikbaar was geworden voor het doel, waartoe het indertijd was aangeschaft. Er werden verkocht 10.000 vellen tegen den prijs vanf2,25 de duizend vellen. Het curieuse van de zaak is, dat voor ditzelfde papier in Holland door het gouvernement is betaald de som van f 1,10 per vel. Behalve de vracht naar Indië! Men beweert, dat er op andere plaatsen in ons ge zegend Insulinde nog groote hoeveelheden van dit papier in voorraad liggen. Volgens «Veritas" zijn in Juli verongelukt 60 zeil- en 8 stoomschepen. Nederland komt op die lijst niet voor. De «Adder" schijnt als marine-vaartuig niet mede te tellen, merkt het «Vaderland" op. De vorige week had op de beurs te Londen een brutale diefstal plaats. De dief scheen te weten, dat zekere makelaar dien dag een aantal vreemde fondsen moest afleveren; hij ging naar zijn kantoor en vroeg om de fondsen; een chèque zou volgen, zeide hij. Daar dit wel meer gebeurde, gaf de bediende de stukken af. De waarde van de fondsen is, zegt men, minstens 15,000 pd. st. Koning Cetewayo heeft de reis naarjZuid-Afrika weer aanvaard. Sarah Bernhardt is zoo ernstig ziek, dat zij waarschijnlijk twee of drie maanden volkomen rust zal moeten nemen. 't Behoeft ons waarlijk niet te verwonderen na zulk een langen, ingespannen arbeid, al dachten we soms dat het mensch heusch geen tijd had om ziek te wezen. Onze nationale eer opgehouden. Volgens de «Meuse" is te Blankenberghe in het «hotel de l'Univers een wedstrijd gehouden tusschen een Belg en een Hollander in het eten van oesters en het drin ken van champagne. Op een tafel waren neergezet 600 oesters (50 dozijn) en 15 ftesschen champagne. De Belg, een heer uit Brussel, v. R., gaf het op, nadat hij 7 flesschen leeggedronken en 22 dozijn oesters opgegeten had, terwijl zijn tegenstander, 't zou een zekere W. uit Den Haag zijn, niet ophield vóór de laatste oester en het laatste glas uit de laatste flesch verdwenen waren. De bezoekers van een koffiehuis te Parijs werden dezer dagen op onaangename wijze verrast, toen eens klaps een groote os naar binnen sprong, die in wei nige minuten alles in de zaal vernielde. Het dier was losgebroken en werd spoedig gevat, terwijl be zoekers en de kastelein nog bijtijds aan het woedende beest ontkomen waren. De kleine Frankel, die vóór ongeveer twee jaren in Weenen groot opzien baarde als rekenkunstenaar, heeft nu, ook aldaar, een concurrent gekregen in den zevenjarigen Roth, die door zijn behendigheid in het oplossen van ingewikkelde vraagstukken geheel Wee nen verbaast. Die jeugdige rekenmeester is te Wag- neustadtl in Hongarije geboren. Zijn zoo uitstekend ontwikkelde bedrevenheid als uit-het-hoofdrekenaar ontdekte men door een toeval. Toen hij eens een gewoon schoolexamen aflegde in het rekenen, vroeg men hem de oplossing van een vraagstuk, dat in een hoogere klasse thuis behoorde. Men dacht hem hier mede in het nauw te brengen, maar de heeren had den misgerekend, want hij gaf spoedig een juist ant woord. Men ging verder en ontdekte toen, dat hij een uitstekend rekenaar was. Zeer bewonderenswaar dig is het, dat deze knaap, wanneer h;j een getal van twaalf cijfers als uitkomst eener bewerking uitgere kend heeft, dagen daarna nog dadelijk de uitkomst weet te zeggen. Hoe het er tegenwoordig in het Suez-kanaal uitziet blijkt wel uit het volgende, door het «Dag blad" ontleend aan een brief, door een der passa giers van het stoomschip «Prins Alexander" (den 22 Juli van IJmuiden vertrokken en den 28n Augustus te Batavia aangekomen), den lln Augustus in het kanaal van Suez geschreven. «Onder het schoonste weder kwam de «ïrins Alex ander" des Dinsdagsavonds te 9 uren voor het Suez- kanaal Rustig en stil was het om ons heen, alleen ontwaarde men in de verte naar de zijden van Cyprus en later Damiette eenige masten, waarschijnlijk van Engelsche oorlogsschepen. Zoodra we de monding van het kanaal waren binnengevallen (alwaar we den loods aan boord moesten nemen) werden we van stuur- was Pardi. Hoewel zwaar verwond werd hij opge nomen en verpleegd door zijn vriendden opzichter der garde-meuble de la maison du roi. Op zekeren dag zag men op een der wegen, die van Parijs in de richting naar Zwitserland leiden, den ouden soldaat als een arm muzikant aan de voorbijgangers een penningske vragend. De opzichter der koninklijke schatkamer, die na al het gebeurde had bemerkt dat het met het koningschap vooreerst gedaan was, had zijn ouden vriend een middel gegeven om de terug reis naar Zwitserland te kunnen ondernemenhij had haar namelijk deze viool geschonken. Pardi bracht hem naar zijn geboortestad, naar Freiburg, waarvoor mijn vader hem in ruil een som geldsgaf, die den armen soldaat beter te pas kwam dan de viooldie eertijds behoorde aan Karei IX, koning van Frankrijk. Tot zoover het verhaal van den heer Van der Weid. Zoo vaak ik in Freiburg kwam, verzuimde ik nooit mijn vriendelijken gastheer te bezoeken. Toen ik ech ter niet lang geleden van een groote vacantie-reis terugkwamvernam ik dat de oude heer was over leden. De viool was aan verre bloedverwanten ten deel gevallen en haar lot is op dit oogenblik gelijk aan dat van zoo menig kunstwerk: bewaard en ver borgen te blijven als een prinsesje uit de sprookjes wereld niets en niemand tot nut of genoegenzelfs niet aan hunne bezitters. EINDE.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2