1882. N». 105. Dinsdag 5 September. G9slc jaargang. Levering van Steenkolen. Uitloting van Obligatiën. mb4l\gi:lwekk. Een merkwaardige Viool. -<wF<^Cïr>Cï?Ci?-- goesghe De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Uotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. courant. De prijs der gewone advertentiéu s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzolfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en Me daarop betr ekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES zullen op Zaterdag den 9 September 1SS2, des namiddags te éen uur, ten ruadUuiza aldaar, in liet openbaar aanbesteden: de levering van de benoodigde steenholen ten dienste dier gemeentegedurende den aan staanden winter waarvan de conditiën ter secretarie ter lezing zullen liggen van heden of tot den dag der besteding, van des ▼oormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, volgens welke afzonderlijk moet worden ingesclne^en voor de levering ▼an New-Castle- en Ruhrkolen, beiden per Hectoliter. Goes, deu 2 September 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Seer*ta"is, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES maken bekend, dat, ter voldoening aan art. 9 van het plan eener geldleening van f44.0CK) ten laste van die gemeente, dd. 12 Februari 1866, goedgekeurd door heeren Gedeputeerde Staten den 16 derzelfde maand en ter voldoening aan art. 9 van het plan der geldlrening ▼an f 10,000,—, dd. 25 Februari 1869, no. IX, goedgekeurd als boven den 5 Maart daaraanvolgende, op ZATER DAG DEN 16 SEPTEMBER, des namiddags te éen uur, in hunne vergadeikamer ten raad huize, in het. openbaar zal plaatshebbenDE UITLOTING VAN TWEE AAN- DEÉLEN in eerstgemelde geldleening, ten bedrage van ij f honderd gulden ieder, en DE UITLOTING VAN EEN AANDEEL in laatstgenoemde geldleening ten bedrage van twee honderd en vijf tig gulden. Goes, den 2 September 1883. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 4 SEPTEMBER 1882. Wij vestigen de aandacht van heeren oester kweekers op de Ooster-Schelde op deonder de ru briek ingezonden stukken voorkomende uitnoodiging van dr P. P. C. Hoek, secretaris der commissie voor het Zoölogisch station te Leiden. Hansweert. Gedurende de maand Augustus zijn aan het rijkstelegraafkantoor behandeld 506 telegram men, en wel verzonden 331 en ontvangen 175. Yerseke. In de maand Augustus zijn op het rijks telegraafkantoor alhier behandeld 161 telegrammen, waarvan 54 verzonden en 107 ontvangen. Ylissingen. Op het rijkstelegraafkantoor alhier werden gedurende de maand Augustus behandeld 4977 telegrammen, waarvan verzonden 2441ontvangen 988 en overgenomen 1548. Biervliet. De heer W. Verpbmke, die in het be gin van April reeds zijn ontslag nam als lid van den raad dezer gemeenteheeft Vrijdag schriftelijk zijn ontslag als ambtenaar van den burgerlijken stand in gediend. Toch wordt hij nog ter raadsvergadering opgeroepen, daar zijn opvolger, dhr. J. F. Galon, zijne geloofsbrieven niet indiende, en zoo blijft men raads lid tegen wil en dank Naar het Hoogduitsch. (Deutsches Familienblatt.) Tijdens mijn langdurig verblijf in de hoofdstad van Zwitserland bezocht ik ook vaak het naburige Frei burg, een plaats die behalve haar schilderachtige lig ging en een overvloed van prachtige oude gebouwen nog meer aantrekkelijkheden voor mij bezat. Een kring van schoone jonge dames plachten daar de beste en ook de nieuwste muziekstukken ten gehoore te brengen, terwijl het ook eenigen heeren vergund was naar hunne krachten hieraan mede te werken. Meestal was bij deze bijeenkomsten tegenwoordig een bejaarde muziekliefhebber, iemand van een der netste familiën uit Freiburg, nl. mijnheer Van der Weid. Deze ver zocht mij, als vreemdeling, meermalen bij zich en wat ik hij een eerste bezoek ten zijnen huize zag en hoorde, zal ik niet licht vergeten. Nadat hij mij allervriendelijkst had welkom geheeten, haalde hij al spoedig een oude viool voor den dag de gewichtige gebaren, waarmede hij mij dit instru ment overhandigde, deden mij glimlachen. Maar reeds een eerste blik op de fijne bewerking, op de vele zegels die eraan hingen, deden mij onmiddellijk zien dat ik -Volgens nader bericht heeft de bazar voor de nagelaten beti'ekkingen der bemanning van de Adder, te Scheveningen gehouden, ruim 3000 opgebracht. Dr F. Van W'ageningcn, ij ker te Zwolle, is met ingang van 1 Jan. a. s. als chef van dienst overge plaatst naar Middelburg. Van I October tot 1 Ja nuari zal de dienst aldaar worden waargenomen door den adjunct-ijker G. Krediet. De Slants-Courant bevat een Kon. besluit, hou dende bewilliging der akte van oprichting van de naamlooze vennootschap: Heetwortelsuikerfabriek Sas van Gent, te Sas van Gent. Tegen den 17 Oct. e. k. zullen weder een 20tal pupillen op de Pupillenschool te Nieuwersluis worden geplaatst. De voorwaarden worden in de St.-Ct. van 3/4 Sept. medegedeeld. Naar men wil weten, zou Minister Pijnacker Hordijk met een ontwerp-kieswethervorming gereed zijn, dat nu spoedig naar den Raad van State gezon den zou worden. (Ti. N.bl.) Naar aanleiding van een vraag betreffende her ziening van plaatselijke strafverordeningen beeft de Minister van Binnerxlandsche Zaken aan den Gemeente raad van Zierikzee meegedeeld, dat volgens het oordeel van den Minister van Justitie het nieuwe strafwetboek waarschijnlijk niet vóur I Mei 1884 zal worden in gevoerd. Daar er verkeerde gissingen worden gemaakt deelt Het Vaderland mede, dat het bericht aangaande een Minister, die zelf meedeelde in de baten van een niet geheel verbruikten begrootingspostbetrekking had op den tegenwoordigen Minister van Buitenland- sche Zaken. Naar aanleiding hiervan vindt het Haagsche Dag blad zich genoopt voor wie mocht meenen met een ernstige aanwijzing van een ongeoorloofdeminstens onkiesche handeling te doen te hebben, mede te deelen wat het van de zaak weet »Bij organiek besluit van 28 Aug. 1881, terwijl de heer Van Lynden van Sandenburg Minister van Bni- tenlandsche Zaken was, werd wijziging gebracht in de rangen en in de minima en maxima der bezoldigingen enz. van het corps diplomatique. Voorzoover hieruit verhooging van bezoldiging voortvloeide, werd hieraan echter niet terstond toepassing gegeven, omdat eerst blijken moest of de Begrootingspost daartoe al dan niet ruimte lietmaar toen dit aan het eind van het' dienstjaar wel het geval bleek te zijn, werd de zaak geregeld en ontvingen de diplomatieke ambtenaren dat gene, waarop zij krachtens dat besluit aanspraak had den. Onder dezen behoorde ook de tegenwoordige Minister van Buitenlandsche Zakenkrachtens zijn vroegere qualiteit. »Deze inlichtingen schrijft liet Dagbl. hebben wij ingewonnen bij iemand, van wien wij weten, dat hij een slechte zaak stellig niet zou vergoelijken maar dit belette hem niet ongevraagd aan deze inlichting toetevoegen, dat niet alleen met de regeling niets onge woons, niets onbehoorlijks was geschied, maar dat de Minister wel dwaas zou zijn geweest indien hijwe gens zijn latere opklimming tot de ministeriëele waar digheid, afstand had gedaan van een deel der bezol diging, welke hem in zijn vroegere functie, met al de overigen die het genotenvolkomen rechtmatig toe kwam. »Zoo komt het ook ons voor en zal, het naar wij met een viool van bijzondere waarde te doen had. Eerst kort geleden had ik een der verloren gewaande vier en twintig violen ontdekt, die, zooals men Weet, Andreas Amati voor de kapel van Karei IX had ver vaardigd. Nu stond ik verbaasd een tweede en nog schooner exemplaar, blijkbaar uit dezelfde koninklijke verzameling, hier te Freiburg te vinden. Ik was ver rukt over het heerlijke geluid van het instrument, en kon niet nalaten den wensch te uiten om het te be zitten. »Ik ben verheugd, dat ge met zooveel lof over deze viool spreekt", verzekerde Mijnheer Van der Weid, want zij is in mijn oogen een onschatbaar kleinood. Maar buitendien zijn aan dit instrument nog eigen aardige bijzonderheden verbonden die ge niet kent." Hier wees hij mij op eenige insnijdingen in het hout, waar ik tot dusver nog niet op had gelet. «Hier ziet ge de leliën van de Bourbons en de letters, die ge daaronder nog kunt waarnemen, stel len de handteekeniag voor van koniixg Kaiel IX. - Zooals ge weet bezat Karei verschillende hartstochten. Hij was een eerste minnaar van veehten, jagen en rijden en kon met zijn hofdichter Ronsard ook ge ducht leelijke verzen maken; maar zijn grootste eer stelde hij erin voor een degelijk musicus te gelden. En inderdaad, het waren niet alleen laffe vleiers die van hem getuigden, dat hij den waldhoorn met een i virtuositeit heeft geblazen, die de beste muzikant hem vertrouwen ook wezen met allen die van deze op heldering kennis nemen." Wij zijn verlangend naar hetgeen Het Vaderland hierop zal antwoorden, teneinde zijne onvoorzichtige verklaring te rechtvaardigen. Dijkgraaf en hoogheemraden van de uitwaterende sluizen in Kennemerland en West-Friesland hebben tot hun secretaris benoemd den heer mr. F. F. Kar- seboom. Zaterdag is te Baarn op eene vergadering, bijge woond door een 6tal dames en SOtal heexen, waaronder afgevaardigden van den geneeskundigen raad van Noord- Brabant en Limburg en van den gymnastiekbond, besloten tot de oprichting eener Olympia-vereeniging, die zich ten doel stelt bet herstel van evenwicht tus- schen geest- en lichaamsoefening hij de opvoeding dei- Door een paar sprekers werd erop gewezen, dat hier te lande geen behoorlijk verband bestaat tusschen onderwijs en opvoeding. Zij bestreden de thans heer- schende eenzijdige intellectuëele richting bij het on derwijs die ten nadeele komt van de zedelijke en lichamelijke ontwikkeling van het kind. Tot wegrui ming van alle belemmeringen die de betere, de meer harmonische ontwikkeling der jeugd in den weg staan, moet de oprichting van den bond Olympia dienen. Tot leden der commissie voor het ontwerpen der statuten werden verkozen de heeren mr. II. G. Van Kerk/to/f, H. Hij kens, te Nijmegen en Gerard Keller, te Arnhem terwijl tot voorloopig bestuur der ver- eeniging gekozen werden de heeren H. A. Kerkhoven en Etentjes, die met den heer Jitta tot December a. s. zullen fungeeren. Het veertig] xrig bestaan van de sVereeniging tot afschaffing van sterkedrank" zal feestelijk worden herdacht. O. a. zal den 12 September te Haarlem eene openbare vergadering worden gehouden, waarin jhf. J. L. De Jonge, voorzitter der vereenigingdie reeds zooveel voor de zaak der drankbestrijding heeft gedaande feesti'ede zal uitspreken. Deze zal afge wisseld worden door vocale en instrumentale muziek. Jl. Vrijdag werd te Arnhem aan liet Velperplein de gevelsteen ter eere van Cremer onthuld in het huis waar deze geboren is. De steen bevat Cremers portret in dubbele grootte, staande in een nis, be kroond met eikenloofonder het beeld leest men Jacobus Jan Cremer, geb. te Arnhem 1 Sept 1827, over!, te 's-Hage 5 Juni 1880. De volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen zullen hunne functiën uitoefenen als volgt: de commiezen 4e kl. K. Schraver ten postkantore te Middelburg, A. Van der Baan ten postkantore te Alkmaar. O.-Indië. Bevorderd tot Isten luit. bij het wapen der genie de 2de luit. L. G. Krol Van der Hoek. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Yerseke. Beroepen bij de Chr. Ger. Gemeente al hier ds, Wagemaker, te Hilversum. Beroepen te Meppol ds. J. Koster, te Wisstkerke. Volgens de 9de lijst der collecte voor de school met den bijbel werd in 225 locale comité's f50,055,79 bijeengebracht. zou benijd hebben. Ook bespeelde hij meesterlijk de viool, en dit hier nu was zijn instrument". »Maar hoe zijt ge in het bezit van dit kostbare voorwerp gekomen?" vroeg ik. »Welop een zeer eenvoudige manier. Eeuwen lang hebben de Zwitsers als huurlingen gediend, dat wil zeggen zij werden soldaat in dienst van een vreemde mogendheid onze boeren stelden er een eer in om hun zoons naar vreemde kazer nen te zenden, op dezelfde wijze als zij ze nu naar de lioogeschool sturen; een der huurlingen nu, een zekere Jean Pardi, heeft uit de schipbreuk van het Fransche koningschap deze viool gered, wier geschie denis ik u uitvoerig zal verhalen. Toentertijd waren er drie regimenten Zwitsers in Franschen dienst. Het Zwitsersche garde-regiment, onder bevel van den graaf Louis Auguste d' Afry, genoot met de Fransche garde liet bijzondere voorrecht om den persoon des konings te beschermen. Altijd hadden een Fransche en een Zwitsersche garde gezamenlijk dienst in de Tuileriën en in de koninklijke paleizen; nu gebeurde het dat de bovengenoemde Jean Pardi op zekeren dag de wacht hield voor de «garde-meuble de ia maison du roi" een afdeeling in het koninklijk paleis in de nabijheid van den burg St.-Louis, waarin de merkwaardigste voorwerpen, die betrekking hebben op het koninklijk Huis, bewaard werden. Onze Freiburger en de eerste 'opzichter waren weldra goede maatjes en deze verleende Na de reeds opgegevene komen uit onze provincie nog voor Krabbendijke met f44,45, Camperland f437,75, Cortgene f476,17 Biggekerke met Meliskerke f33,87, O. en W. Souburg f35, Veere f29,90%, Sluisf 442,60 Groede met Breskens f205,28, Sluis f142,60, Schoon- dijke f42,45. Cortgene. Zaterdag had alhier de achtste verga dering der onder wijzers-vereeniging »Noord-Beveland", onder presidium vau den heer mr. L. A. Bybau, plaats. De lieer F. Mouthaan van Colijnsplaat leidde in: het eentonig lezen op de lagere school en de midde len om dit te verbeteren. Naar sprekers meening moet dit kwaad, die schooldreun, waardoor het gele- zene voor hoorder en lezer onverstaanbaar is, van den aanvang van het leesonderi-icht af bestreden worden. Men houde daarom zoo min mogelijk kooroefeningen, die dit kwaad zeer in de hand werken, maar leze goed voor en zorge, dat elk kind liet goed nadoet. Zoowel op het bord als in de leesboekjes moeten de zinnetjes onder het bereik der kinderen vallen, want alleen wat begrepen wordt, kan goed worden gelezen. Bij de bespreking koos een der aanwezigen partij voor de kooroefeningen, m'.ts goed toegepast, vooral omdat de kinderstem gemakkelijker een kinderstem kan na doen en om eenigszins aan den schroom der kinderen toe te geven, die gezamenlijk beter durven dan alleen. Als middelen om het eentonig lezen te bestrijden werden nog genoemd: liet lezen van samenspraken, oefening in het leggen van den klemtoon, waardoor verschil van beteekenis ontstaat, enz. Ook werd door een der leden opgemerkt, dat het zangerige, eentonige lezen in den bijbel, zooals dit in vele gezinnen dage- ljks geschiedt, den natuurlijken leestoon in de school veel afbreuk doet. Vervolgens leidde de heer J. Kerpesteijn van Cort- genin waarin en waardoor wordt er in de op voeding gezondigd 1 In eene keuiige lezing wees de inleider op de kwa len van den tegenwoordigen tijd, op de meerdere zucht tot genot, tot opschik, tot vertoon, die ook de een voudige dorpbewoners heelt aangegrepen en zich steeds verheft. Vooral aan den invloed van het huisgezin en aan den geest dezer eeuw schreef hij die verwerpe lijk j zucht toe. »Wees waar en eenvoudig", die woor den moeten in de school ernstig betracht worden, dan kan zij zeer zeker iets bijbrengen om dat jagen naar liooger, waar het alleen den schijn betreft, die zucht tot genot, te bestrijden. De wei wat pessimis tische beschouwing van deu inleider vond eenige be denking bij verscheidene leden, die meenden, dat het nivelleeren, waardoor deze eeuw zich kenmerkt, het meer en meer afleggen van het nationale costuum en soms mindere bekendheid met de zeden van vroe ger eeuwen, waarin alles ook geen couleur de rose was, er ons allicht toebrengen de wereld door don kergekleurde. glazen te zien. Nadat de voorzitter den vermoedelijk te Goes te openen cursus voor hoofdonderwijzer, vooral om het nut voor ouderwijzers op dit eiland, ter sprake gebracht had en de heer P. Beun van Colijnsplaat het nut van bloemen in de school had besproken, zooals hij dat te Sta- venisse gezien bad, werd er bepaald dat de wedstrijd, in de vergadering van 28 October e. k. te houden, zal be staan in het improviseeren over een geschiedkundig onderwerp door onderwijzersgeen hoofden van scholen. De prijs zal bestaan in Wijnne, Vaderl. ge schied., of een werk van gelijke waai'de. Bij veel hem toegang tot de koninklijke schatten. Pardi, die ook een weinig viool kon spelen, gevoelde zich bij zonder aangetrokken tot de viool, die u daar in ban den hebt; de opzichter liet natuurlijk niet na zijn kennis van geschiedkundige bijzonderheden te luchten. »Alle duivels, onderrichtte hij den nieuwsgierigen Pardi", dat is een vreeselijk instrument! Die viool zong den 24 Augustus 4573 voor veertig duizend Hugenoten een zwanenzang! Dit is de viool, waarop Karei IX voor zijn vrien den, de Protestantsche vorsten, in den St. Bartholomeus- nacht een uitnoodiging tot den dans speelde Maar in plaats van in mollige vrouwenarxnen wierpen de lieeren zich in de spitse dolken der huurlingen van een hertog de Guise. Het laatste gelui der klokken van den toren St. Germain l'AuxeiTois, dat het teelten tot een vreese- lijke slachting zou geven, was weggestorven en duizeu len lijken lagen in hun bloed badend op de straten, en nog altijd door speelde de Koning schijnbaar kalm op zijn viool, die de beroemde Amati voor hem vervaardigd had, als wilde hij voor zijn veertigduizend vermoorde onderdanen een Ave Maria bidden. Maar kapitein la Chastre die, behalve twee haze windhonden van den Koning, de eenige persoon was die zich in de Koninklijke vertrekken bevond, begreep wat er in het binnenste van zijn vorst op dit oogen- blilt omging, want hij merkte op hoe loodkleurig

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1