1882. N°. 104. 2 September. 09sle jaargang. Middelbare school voor meisjes. buhgeh-avondschöölT G0ESCHË De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. C01JI1AIMT. De prijs der gewone advertentiën s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. :Rij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. BÜRGEMEESrfUl en WETHOUDERS van GOES brengen ïn herinnering, dat de toelatlngs- en herexamens aan de Middelbare school voor meisjes zullen plaats hebben op Maandag den 4 September a s., des voor- middags te 9 urenen dat de lessen een aanvang nemen op Woensdag den 6 September daaraanvolgende. Goes, uen 30 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WLTT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen in herinnering, dat de toelatingsexamens aan de Burger-avoudschool zullen worden afgenomen op Zaterdag den 9 September aanstaande, des voormiddags te 9 uren Goes, den 30 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J G. DE WITT HAMEK. De Secretaris, HARTMAN. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 1 SEPTEMBER 1882. Den kiezers te Wissekerke herinneren wij de herstemming voor een lid van den Raad, die Maandag a. s. moet plaatshebben. De stembus is tot 5 uren geopend. Het nieuwe gebouw der Chr. Jongelingsvereeni- ging alhier: «Ken den Heere in al uwe wegen" werd Dinsdagavond door ds. Ooedbloeclpred. bij de Chr. Geref. gemeente te Axel, met een toepasselijk woord naar aanleiding van Math. 13: 31 en 32 ingewijd. Vele belangstellenden woonden die plechtigheid bij. Wolfaartsdijk. De gemeenteraad heeft jl. Woens dag met 3 tegen 2 stemmen den heer G. De Jager tot wethouder benoemd, en dezen mede no. 1 geplaatst op de voordracht tot lid van het college van zetters. Voor de keuze van 2 nieuwe gemeenteraadsleden is de verkiezing bepaald op Woensdag den 27 Sept. e. k., en wel, in plaats van den heer mr. C. P. Lens hoek een voor 5en ter vervanging van den heer D. Goetheer, die zijn ontslag genomen heeft, een voor 3 jaren zitting. Benoemd bij de visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomentot opziener 3e kl. L. Taal, thans schipper 2e kl.tot opziener le klasse W, Mijnsbergen, thans opziener 2e kl. Benoemd tot opzichter van den waterstaat le kl. Th. Heyblom, thans opz. 2e kl. Prinses Wilhelmina is Donderdag 2 jaar ge worden. Donderdag heeft de heer jhr. mr. W. M. De Brauw op het Loo in handen van Z. M. den Koning den eed als Minister van Koloniën afgelegd. Heden zou hij de portefeuille van zijn voorganger overnemen. Een hooggeplaatst staatsambtenaar trad midden in het jaar als Minister op. Aan het einde van het jaar bemerkte hijdat de begrootingspostwaaruit zijn vroegere ambtgenooten werden betaald en waaruit ook hij zelf, toen hij nog geen Minister wasbezoldigd werd niet geheel ver bruikt was. Enkele posten waren nl. eenigen tijd va cant geweest en dientengevolge was een kleiner bedrag aan traktementen uitgekeerd. Wat met dat overblij vende geld te doen Twee wegen stonden open: het geld kon in de Staatskas blijven, f het kon worden uitgekeerd aan hendie tijdelijk op de vacante plaatsen de functiën hadden waargenomen. Maar neen er was ook nog een derde weg. Aan de titularissen op andere plaatsen kon ook een faveurtje worden verleend door de opengevallen gelden onder hen te verdeelen als toeslag op hun gewoon trakte ment. En zóo geschiedde het. De oud-ambtenaar later Minister deelde mede in de baten. Hij zelf provo ceerde een Kon. besluitwaarbij o. a. aan den ge wezen titularis teeen extraatje van ruim twee duizend gulden werd uitgekeerd. Zóo handelde een Minister inNederland. Dit schrijft het «Vaderland". Terecht laat desMidd. Ct." hierop volgen Zulk eene beschuldiging dient vaster vorm aan te nemen dan dien van een raadseltje, en het blad, dat haar openbaar maakt, schijnt ook verplicht te zijn de namen in te vullen. Anders blijft het bericht binnen de enge grenzen eener hatelijkheid tegen zeker persoon waarin de ingewijden zich verkneuteren, maar kan het niet tot een onderzoek leiden, waaruit de «geadmi nistreerde", de staatsburger, nut trekt. De registers van den burgerlijken stand en an dere aan zegel onderworpen registers, waarvan telken jare een nieuw deel in gebruik wordt genomen, wor den dikwijlslang vóór den aanvang van het jaar waarvoor ze bestemd zijn, gedrukt. Voor de registers over 1883 zijn niet bruikbaar de thans aan de rijkskantoren verkrijgbare zegels. De wet van den 11 Juli 1882 (St. bl. no 93), tot wij ziging der wet op het recht van zegel, vordert daar voor zegels, waarvan 50 opcenten geheven worden. Het is dus raadzaam met het drukken der boven bedoelde registers te wachten en bij den inkoop uit drukkelijk te vragen om zegels, die in 1883 bruikbaar zullen zijn. (Fad.) De Vereeniging tot verbetering van de armen zorg maakt onder den titel «Een goed werk" de vol gende opmerking. Men klaagt wel eens over de lage loonen. Dit geldt vooral van de vrouwenloonen. Men vindt dat werk sters, naaisters, enz. gewoonlijk zoo weinig kunnen verdienen, zóo weinig, dat het onmogelijk voor haar is, zich zelve, laat staan een gezin, er van te onderhou den. Maar, zonderling genoeg, velen die zoo spreken, dragen er toch toe bij om dat loon laag te honden. Vele liefdadigen meenen wel te doen, maar ontnemen inderdaad den armen hun kostwinning. Wij denken b. v. aan de dames, die zich afsloven om kleeren te te naaien voor arme gezinnen en het heel ver geloo- ven te brengen, als zij veel gezinnen door eigen ar beidzaamheid van de noodige kleedingstukken voor zien. Hoe prijzenswaardig haar ijver ook wezen moge wat de bedoeling aangaat, verstandig is die ijver niet. Door wien zouden anders die kleeren gemaakt worden Natuurlijk door de naaisters. De dames, die zich onledig houden met het maken van kleeren, sparen bu het loon, dat de naaisters moesten verdienen. Zij zouden veel verstandiger handelen, wanneer zij klee dingstukken kochten dan kransjes organiseerden, waar op zij het werk zelf doen. Een vrij onschuldig tijd verdrijf misschien, dat niet veel kwaad doet, en al thans de dames bezigheid verschaft. Het doel van dit schrijven is onkel te doen uitkomen, dat veel voor liefdadigheid doorgaat, dat juist ter wille van die lief dadigheid achterwege moest blijven. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. De Synode der Christ. Geref. Kerk te Zwolle heeft zich o. a. bazig gehouden met de vraag, wat, van godsdienstig standpunt uitgaande, gedaan moest worden tegen verkoopers en gebruikers van sterke drank. De gevoelens daarover liepen zeer uiteen. Er werd o. a. voorgesteld aan de leden van kerkelijke besturen den verkoop van sterkedrank te verbieden en ook hun, die sterkedrank verkoopen, nimmer eene ker kelijke betrekking optedragen. Voorts werd gesproken van censuur toegepast op hendie sterkedrank ge bruiken, van formeele afschaffing enz. Een der leden van de Synode zag volstrekt geen kwaad in het ge bruik van bedwelmende drankenhij beweerde dat God die in zijn goedheid tot vervroolijking der men- schen gaf, en dat er in den bijbel geen verbod om trent drankgebruik werd aangetroffen, en men daarin geheel vrij behoorde te zijn. Ten slotte werd met 23 tegen 17 stemmen aangenomen een voorstel tot hand having van een vroeger door de Synode genomen be sluit, waarbij deze zich verbindt om door voorbeeld, herderlijke en broederlijke vermaning alles te doen wat strekken kan ter bestrijding der dronkaardszonde. De Synode heeft hare werkzaamheden geëindigd. Tot tweeden onderwijzer voor de bewerking van het hout aan de Ambachtsschool alhier is benoemd J. Brouwer te Wilnis, die de benoeming heeft aan genomen. Yerseke. Door het hoofd der school bij den Dam is Dinsdag 11. den leerlingen de gelegenheid gegeven tot sparen. Tot heden maken 47 kinderen van die gelegenheid gebruik. Na ontvangen bericht van de gunstige beschik kingen der regeering op het verzoek om subsidie voor den bouw eener nieuwe openbare schoolbesloot de gemeenteraad van Veere onverwijld tot de aanbesteding over te gaan. De inspecteur van 't lager onderwijs in de 1e inspeetie, jhr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen, zal op 16 December den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren benoemd werd tot inspecteur in Noord-Brabant. Voor de nieuwopgerichte Rijks Hoogere Bur gerschool te Bergen-op-Zoom hebben zich reeds 33 leerlingen aangemeld, waarvan 18 voor de eerste klasse, 9 voor de tweede, 3 voor de derde klasse, en 3 voor enkele vakken. Rechtzaken. liet bestuur der Visscherij op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen en de Staat der Nederlanden zijn in hooier beroep gekomen van het onlangs door de rechtbank te Zierikzee gewezen vonnis in de zaak van Wouter Van den Berg, betreffende de uitoefening der kunstmatige oesterteelt op van de gem-ente Zie- rikzee in gebruik verkregen buitengronden. Uit onze Koloniën. De Jav. Ct. bevat een telegram uit Atjeh om trent een welgeslaagden aanval op eene bende Atje- hers, die een verlies van 30 man aan dooden gele den heeft. Uit particuliere berichten is een tweede overval bekend geworden van eene bedekking van 70 man, ter bescherming der arbeiders aan een weg in de XXVI Moekims. Den 29sten Juni heeft die plaats gehad, en twee officieren zijn erbij verwond, waarhij een met vele klewanghouwen. Toen weinige weken te voren, zegt het Alg. Dbld., in dezelfde buurt een even sterke be dekking overvallen was en ontzet moest worden, achtten wij dat een ernstig feit en een kwaad teeken voor de bruikbaarheid van den troep. Als, zoo schreven wij, de Atjehsche benden zoo sterk zijn, dat een bedekking van 70 soldaten onvoldoende is, dan zal tot andere maatregelen in de buurt overgegaan moeten worden. Thans heeft zich hetzelfde geval erger herhaald. Overgeplaatst als adj. bij het garn.-bat. van Palembang dë le luit. I. E. II. Janssen. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Ten behoeve van den polder Baarland is aan genomen het delven van 1154 Af. watergang door M. Brouwer Co voor f 110,56. Donderdag werd te Middelburg aan het lokaal van het provinciaal gouvernement aanbesteed de uitvoering van eénige buitengewone herstel lingen aan den steiger te Cortgene. Raming f 2750) Minste inschrijver was de heer P. Van den Berge, te Colijnsplaat, voor f 2540. Nieuwe Uitgaven. Mejuffrouw H. Van der Meij te Goes heeft een groot bewijs van smaak en belezenheid gegeven door een Duitsch leesboek voor de hoogste klassen der meisjes burgerscholen het licht te doen zien. Behaive dat wij in deze uitgave het bewijs vinden, dat de leerares in de Duitsche taal aan onze burgerschool er prijs op stelt de leerlingen te leiden en haar smaak te vormen, trekken wij er tevens het gevolg uit, dat liet haar ernst gebleven is met haar lievelingsstudie en dat zij zich goed op de hoogte houdt van hetgeen de moderne auteurs ons dagelijks te genieten geven of te verduwen. «Ofschoon het aantal Duitsche leesboeken zeer groot is zegt de schrijfster in het voorwoord en in de laatste jaren meer en meer toegenomen is, (dames- leeraressen vermoeien zich weinig aan liet samenstellen van boeken, gewijd aan selioolliteratuur of bloemlezin gen zij laten dit liever aan bet sterke geslacht over) zoo bestaat er naar mijne meening eene gaping, ver mits een leesboek voor de hoogere klassen der meisjes scholen, dat brokstukken uit de werken van moderne auteurs bevat, ontbreekt. Ik beperkte mij expres tot den nieuwen tijd, daar de klassiek# werken tegenwoor dig in zulke goedkoope uitgaven verschijnen, dat zij zonder veel geldelijke opoffering in de scholen gelezen kunnen worden. Daar dit bij de nieuwere werken nog niet het geval is en trouwens de tijd in de school het onmogelijk maakt veel te lezen, zoo kan eene bloem lezing volstaan." En terecht laat mej. Van der Meij volgen«Deze uitgaaf zal gelijktijdig op den smaak der vrouwelijke jeugd een goeden invloed uitoefenen, zoodat zij, een maal de school verlaten, weten zoude welke lectuur te kiezen en in welke boeken zij het schoone en goede vinden kunnen." De samenstelster is dus zeker van hare zaak dit blijkt uit het vertrouwenwaarmede zij bo venstaande regelen nederschreef. En gaarne be kennen wij dat zij recht heeft trotsch op haar uit gaaf te zijn en vol vertrouwen haar werk kan be schouwen. Enkele keuzen vinden wij minder geluk kig bijvb. Pariser Leben van Eckstein, dat onleesbaar is door de onwaarheden, die erin verkondigd worden of het gedeelte uit Aspasia en de gedichten van Heine, die voor de meisjes der burgerscholen nog te hoog zijn; of de citaten van Falke en Laube's Andreas Ho- fer, drie stukken die weinig belang inboezemen en niet kunnen bogen op letterkundige waarde. Daaren tegen heeft de verzamelaarster allergelukkigste grepen bij tal van andere auteurs gedaan, zoadat men be hoefte krijgt met de aangehaalde werken nader en beter kennis te makenen daarvoor hoofdzakelijk dient eene chrestomatie gescbi'even te worden. Het verwondert ons dat mej. Van der Meij niets gekozen heeft uit Geibels laatste gedichten; ook dat zij geen staaltje van lleimburgs talent ter lezing gaf, vooral daar haar hoofdwerk Aus dein Leben meiner alten Freundin zoo rijk is aan schoone passages. Het meest verwonderen wij ons over den eenvoudigen titel want deze bloemlezing is meer dan een Duitsch lees boek voor meisjes, die de burgerscholen bezoeken het is een werk, dat wij gaarne in het bezit zagen van allen, die de Duitsche letterkunde beminnen. Wij meenden op deze uitgave van onze stadgenoote te moeten wijzen, terwijl wij de lezing ervan gerust een ieder aanbevelen. De uitgever Stemberg liet het op goed papier drukken met een mooie letter. Wat dat betreft is de prijs van fl,90 niet te veelmaar voor een meisje der burgerschool is de aankoop van dit vleesboek" geen kleine uitgaaf, daaraan had men wel meer mogen denken. DIXI. Overzicht van den stand der koersen. Drie weken geleden beloofden we onzen lezers te zeggen, om welke reden we een toen geconstateerde vermindering in de noteering der Russische loten ge motiveerd noemden. We zullen daaraan thans maar vóór alles voldoen. Naar den tegen woordigen koers kost een Russ. lot 1864 groot Z. R 100, twee maal f128 =:f256. Daar van geniet men jaarlijks R 5 gelijk ongeveer f6. De aflossing heeft plaats in 60 jaren door middel van 90 trekkingen; in de eerste 30 jaren, d. i. dus tot 1894, zullen er 2 trekkingen, daarna slechts éen trek king per jaar plaats hebben met Z. R. 125 van 1875 tot 1890. Bij uitloting ter aflossing vei krijgt men dus tot 1890 (later Z. R. 130 enz.) Z. R. 125 ge lijk aan ongeveer f150. De koopsom bedraagt (zie boven) f256; zoodat de houder van het uitgelote stuk verliest f106 zegge: honderd zes gulden. Hier tegen kan hij zich assureeren tegen een premie voor elke loting van plus minus f 1, te zamen f2. Deze opoffe ring moeten we van het boven berekende jaarlijksche ren tebedrag ad f6 aftrekken, zoodat de houder jaarlijks zuiver geniet f 4 interest. Van f 256(koopsom) genietende f4, staat gelijk met ruim f 1 van f100. De interest bedraagt dus 1 pet.Nu hebben we evenwel of te merken dat jaarlijks Z. R. 600000 onder de houders in premiën van Z. R. 200000, 75000, 40000 enz. worden verdeeld. Het lot waarop een premie valt is niet ter aflossing aangewezen, het neemt aan volgende preraietrekkingen deel totdat het bij de afzonderlijke amortisatietrekkingen ter aflossing is aangewezen. De eigenaren van alle Russ. loten als een groep beschouwd genieten boven de 1 pet. interest jaar lijks Z. R. 600000, die door het lot grillig onderling verdeeld worden Thans zijn er nog ongeveer 920 dui zend loten in omloop, gelijkstaande met een bedrag van Z. R. 92 millioen roebels, waarvan ruim pet. (circa 0,65 pet.) gelijk is aan het jaarlijks in premiën verdeeld wordende bedrag van Z.R. 600,000. De houders van Russische loten trekken derhalve met bijbereke ning der kansen op premiën tegenwoordig 2 percent I Wie zal nu met ons niet van meening zijn dat deze loten veel te hoog staan, daar de 4pcts. Theissloten o. a. beduidend goedkooper zijn? Eene koersvergelijking leidt tot de algemeene op merking dat de Russische en andere hoofdsoorten vooruit en de Amerikaansche sporen achteruit zijn gegaan, al is het dan ook niet voor alle soorten veel beduidend. Onze aandacht valt op den koers der Oude Russen (17981815), die 97 V» bedraagt en op diender oblig. MoskowJaroslow, welke Dinsdag 97 was. Waar om? Wel omdat tusscben deze beide prijzen een be duidende wanverhouding bestaat, die al zeer in 't oog springt. Beide soorten toch zijn voor hetzelfde geld te koop, geven evenveel interest, terwijl de Moskow- Jaroslow veel solieder zijn. Bracht de Moskow-Jaros- low-Spoorweg-Maatschappij, die thans aan al hare ver plichtingen kan voldoen, zelfs eens geene netto-opbrengst meer op, wat natuurlijk eene ongerijmde onderstelling is, dan nog zouden deze stukken solieder zijn dan de Russische staatsfondsen, daar de hou Ier van een Moskow-Jaroslow-stuk, behalve zijn recht op de eigen dommen der Maatschappij, even als de houder van een gewoon Staatsfonds den R issischen Staat kan aanspreken om krachtens den verleenden Waarborg interest en aflossing te bezorgen overeenkomstig de vastgestelde conditiën. Onder de soliede Russische sporen munten ook uit de obligation OrelVitebik, die thans voor 8M1(e pCt. te koop zijn, terw.jl de om straks genoemde redenen mic.der soliede staatsfondsen 1877 slechts voor 87 percent te koop zijn! Een geldbelegger, die zijn belang begrijpt, m iet op

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1