Donderdag 31 Augustus. 69stê jaargang. 1882. F.lOa GEMEENTE-EIGENDOMMEN. VERPACHTING Gemeente-Begrooting. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 30 AUGUSTUS 1882. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van H1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COIIUNT. De prijs der gewone advertentiën s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven-5 cents per regel. VAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 9 September a. s., des namiddags te l uur, in een der zalen van het Raadhuis, ia het openbaar zullen trach ten te verpachten voor den tijd van zeven jaren.- 1 Het Bouwland aan den West-Havendijkthans in pacht bij W. Mijnsbergen 2o. Den Grond in de voormalige Zoutevest, met de kanten nan den weg langs de begraaf plaats, thans in pacht bij W. Duvekoten 3o. De Grasetting aan den Singel van den voor- maligen Zeedijk tot aan het sluisje naar den Poel, thans in pacht bij J. Q. C. Peman Kakebeeke. De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag, van des roormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente, alwaar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 19 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES verwittigen bij deze den ingezetenen der gemeente, dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor bet jaar 1883 door hen, ter voldoening van art. 203 der gemeentewet, aan den gemeenteraad, in zijne openbare vergadering van beden, is aangeboden en op de secretarie dezer gemeente nedergelegd, alwaar zij tot den IS September eerstkomende voor een ieder ter lezing zal voorhanden zijn, terwijl aischriften tegen betaling der kosten zijn verkrijgbaar gesteld. Goes, den 33 Augustus 1832. Burgemeester en Wethouders voornoemd, 3. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. Door Burg. en Weth. van Goes is tot surnume rair ter gemeente-secretarie benoemd de beer W. Lenshoek, te Wolfaartsdijk. Sohore. Door den gemeenteraad is aan den heer D. P. Dominicusop zijn verzoekeervol ontslag verleend als secretaris en ontvanger dier gemeente onder dankbetuiging voor de vele diensten, gedurende ongeveer 30 jaren aan de gemeente bewezen en in zijne plaats als zoodanig benoemd de heer U. C. J. Dominicus, Middelburg. Door hevige stortvlagen gecontrari eerd, werd hedenmiddag de Floralia alhier geopend. Wij danken haar weder aan de goede zorg van het bestuur der vereeniging »Uit het volk voor het volk." Er is door 434 personen ingezonden25 aanvragers zijn achtergebleven. De planten zijn geëxposeerd in de kolfbaan van het Schuttershof: «De Édele Handboog", daartoe evenals de tuin net versierd. Er zijn 20 prijzen in spaarbankboekjes met f5 en 84 premiën toegekend. Onder deze laatsten zijn er 8 voor planten der vorige tentoonstelling. De pre miën bestaan in voorwerpen voor'huishoudelijk ge bruik, deels ten geschenke ontvangen en deels door de vereeniging aangekocht. De jury bestond weder uit de heeren P. P. Slegt, bestuurslid der vereeniging ter bevordering van tuin bouw, E. Blaas, N. J. Van Heijl, P, D. Koning en B. A, Verheij. De matinée-musicale door het muziekkorps der schutterij gaat hedennamiddagniettegenstaande het ongunstige weder, door. De premiën en prijzen worden hedenavond uitge reikt, waarbij zich een strijkorkest zal doen hooren. De tentoonstelling is morgen weder geopend en zal des avonds met een concert van het muziekkorps der schutterij besloten worden. De heer A. A. Welters, ijker, chef van dienst in Zeeland, te Middelburg, is, met ingang van 1 Oct. a. s., benoemd tot ijker te Dordrecht. Door onvoorzien oponthoud in de aankomst van het rollend materiëel zal de opening van den tram op Tholenvastgesteld op 1 September a. s., waar schijnlijk eenige vertraging ondergaan. De juiste dag der opening kan nog niet gemeld worden. De Bergen-op-Zoomsche gemeenteraad heeft goed gekeurd het rapport der commissie tot verbetering en verbreeding van de Zoomalsook het voorstel tot het uitvoeren van openbare werken, met ontwerp-plan voor eene geldleening tot een bedrag van f 400,000. Tevens besloot de raad tot oprichting eener zwem en badinrichting. In ons vorig no. werd gemeld, dat jhr. mr. De Brauwde nieuwe Minister van Koloniën, te I.eiden gepromoveerd is. Het N. v. d. Dag verneemt nader, dat hij studeerde en promoveerde te Utrecht en aldaar in 1864 den doctoralen graad verwierf. Met 1 Oct. a. s. is er gelegenheid tot plaatsing van 11 leerlingen aan de rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. Gelijke gelegenheid bestaat met 20 Nov. a. s. aan de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam voor 16 leerlingen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd van haar verlangen om geplaatst te worden vóór 15 Sept. e. k. schriftelijk kennis te geven aan den voorzitter van den geneesk. raad voor Zeelanddr. I. P. Dozy te Middelburg. Vermits de door den Min. van Binn. Zaken in Maart jl. gevraagde opgaven betreffende het aantal kiesbevoegden voor de Tweede Kamer gegrond waren op de voorloopige kiezerslijsten van dit jaarheeft de Minister thans zijn verlangen te kennen gegeven vóór 7 September a. s. eene soortgelijke opgave te ontvangen volgens de definitief vastgestelde kiezers lijsten. In de reglementen voor de gevangenissen is de bepaling opgenomen, »dat den beambten en bedienden »is verboden eenige nering te drijven, hetzij op hun «naam, hetzij op dien der huisgenooten." Naar aan leiding van een missive van een der besturen is thans een onderzoek aanhangigin hoeverre zonder eenig gevaar voor orde en veiligheid in de gevangenis af wijkingen van dien regel zouden kunnen worden toe gelaten. Naar de N. Rott. Ct. verneemtis er omtrent den Westinghouse-rem niet een wetmaar een ko ninklijk besluit bij den Raad van State ingediend. Vermoedelijk zal het besluit spoedig in de St.-Ct, ver schijnen. Bij kon. besluit van 25 Augustus jl. no. 24 is ff. Bouricius, ontvanger der directe belastingen, in voerrechten en accijnzen te Oude Pekela c. a., benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Helder. Den len October a. s. zal het 25 jaren geleden zijn, dat de heer J. C. Pilaar als leerling-telegrafist in dienst trad. Zij, die vermeenen recht te hebben op bijdragen uit het fonds, voor de slachtoffers van de Adder bij eengebracht, worden opgeroepen zich op te geven aan den heer J. Van der Ven, griffier der directie van de marine te Amsterdam. Uit het Kamp van Millingen wordt gemeld, dat de manoeuvres op telegraphisch bevel van den Mi nister van Oorlog voorloopig zijn «afgelast". Men zegt, dat dit op last van den Koning is geschied. De aandeelhouders der stoomvaartmaatschappij «Zeeland" zijn tegen den 13n September a. s. in algv- meene vergadering bijeengeroepen, ter goedkeuring van eene dading met de erfgenamen van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, waarbij deze zich verbinden lo. De gelden te verstrekken tot algebeele aflossing van de 4% pet. obligatieleening der maatschappij ad f3,200,000, per saldo groot f2,913,000 en 2o. de door de maatschappij «Zeeland" over 1882 tot den dag der aflosbaarstelling betaalde rente op die leening voor hunne rekening te nemen. De Hooge Erven ontvangen daarentegen een bedrag van f 1,456,500 in aandeelen en een bewijs van deel- gerechtigdheid, rechtgevende op 40 pet. in de winst, die overblijft, nadat den aandeelhouders 5 pet. als dividend is uitgekeerd. De thans reeds uitgegeven aandeelen ad f 1,169,000 worden gehalveerd en daardoor wordt het maatschap pelijk kapitaal, met inbegrip van bovenbedoelde f 1,456,500, gebracht op f 2,041,000. De maatschappij verkrijgt daardoor de beschikking over het verschil tusschen de som der af te lossen obligatiën ad f2,913,000 en de daartegen uit te rei ken aandeelen ad f 1,456,500, zijnde f 1,456,500, zoo mede over de helft van de thans uitgegeven aandeelen ad f584,500, waarmede alle verliezen, die sedert de oprichting der maatschappij zijn geleden, geheel kun nen worden gedelgd en bovendien nog een bedrag van f237,000 voor afschrijving op de kosten van eersten aanleg van stoomschepen enz. kan worden aangewend. Komt deze transactie tot stand, dan zal in eenig jaar, waarvan de uitkomsten gelijk staan met die over 1881, na afschrijving op kosten van eersten aanleg en reser veering voor ketel- en reservefondsen, te zamen onge veer f150,000, nog een dividend van ruim 6 pet. aan de aandeelhouders kunnen worden uitgekeerd. Op de algemeene vergadering van het Pensioen- verbond, jl. Zaterdag te 's-Hertogenboscli gehouden werden de afgevaardigden aangenaam verrast door de lp ededeeürig, dat een wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren en een wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der we duwen en weezen gereed zijn en weldra van regee- ringswege in druk uitgegeven zullen worden. Volgens die ontwerpen zou de pensionneering der ambtenaren ten laste van het Rijk komen en zouden de mannelijke ambtenaren 5, de vrouwelijke 1 pCt. van hun wedde of pensioen jaarlijks moeten bijdragen ten behoeve van een weduwen- en weezenfondswaaruit de weduwe hoogstens zeshonderd gulden of met inbegrip van 'U verhooging voor elk kindtwaalfhonderd gulden zou trekkenals grondslag voor het weduwenpensioen is genomen van het laatst genoten traktement des overleden ambtenaars. Nadat het verslag der Staats commissie uitgegeven en door de afdeelingen van het Pensioenverbond in zijn geheel beoordeeld zal kunnen zijn zal er een buitengewone algerneene vergadering gehouden worden. Het vernomene was reeds genoeg om een opgewekte stemming te verwekken. De volgende algemeene vergadering zal te Utrecht worden gehouden. Volgens het jaarverslag der Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord niet te verwarren of gelijk te stellen met de Rijksgestichten te Ommer- schans en Veenhuizen is het bestuur over de uit komsten van den landbouw zeer tevreden, een winst werd behaald van f 9446,12. Daarentegen werd op het vee f 4539,78% verloren. Met den aanleg van nieuwe bosschen werd in het afgeloopen jaar geregeld voortgegaande onkosten der turfgraverij konden echter niet geheel door de inkomsten worden gedekt. Men weet wat het doel van Frederiksoord is men- schen zonder middel van bestaan aan brood en werk te helpen. Zoo menigmaal kon de burgerij de maat schappij daarbij van dienst zijnmen leest in aan kondigingen en advertentiën dikwijls aanbiedingen van werk, vooral mandenwerkdat te Frederiksoord ver vaardigd is. Nog schijnt dat echter niet veel te hel pen, althans de mandenmakerij levert een aanzienlijk verlies. Intusschen wensclit de maatschappij dat werk aan te houden, niet slechts als een uitnemend middel van werkverschaffing, maar ook omdat daardoor vele jeugdige kolonisten in staat zijn een handwerk te leeren, waarmede zij later in de gewone maatschappij hun brood kunnen verdienen. Op den len Januari 1882 bestond de bevolking, met inbegrip der ambtenaars-gezinnen, uit 1787 zie len, tegenover 1831 op 1 Januari 1881. Er werden 41 kinderen geboren, terwijl 18 sterfgevallen plaats hadden. Gedurende 1881 vertrokken 48 kolonistenkinderen uit de koloniezij werden in verschillende betrekkingen geplaatstdoor 492 kinderen werd onderwijs genoten. De maatschappij telt in 't geheel 4464 leden, waar onder 473 correspondenten. De Franscbe Ministerraad besloot tot de be noeming van een comité voor de koloniale tentoon stelling te Amsterdam. Dinsdag is in het koffiehuis «de Prins van Oranje" te Goes, door het bestuur van den polder «Bastiaan De Lange", aanbesteed: het maken van een inlaagdijk. Er waren 13 biljetten ingeleverd. Het werk is aangenomen door den heer C. De Wilde Azn., te Kattendijke, voor f11980. 's-IIeer Abts- en Sinoutskerke. Maandag werd met algemeene stemmen tot predikant beroepen ds. H. Van Selms, te Nisse. Met hem stonden op het drietal de heeren B. Wie- linga, te Kruiningen, en H. H. Barger, te Kerkwerve. De oudste dienstdoende predikant in Zeeland, ds. H. H. Middel, predikant bij de Chr. Ger. gem. te Wolfaartsdijk, hoopt Zondag zijn 80sten jaardag te vieren. 45 jaren heeft ZEw. in verschillende gemeenten gediend, waarvan 24 jaren in Zeeland. De hoogbejaarde leeraar lijdt sinds korten tijd aan een verontrustend verval van krachten, (Het Zuiden Cadzand. Onze geachte leeraar ds. J. J. Six Dijk stra hoopt op den 10 September a. s. zijn 40jarig jubilé te vieren. Aangenomen het beroep naar Aduard door ds. J. Dommisse, te Rottevalle. Over de jongste werkzaamheden van de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk wordt het volgende me degedeeld: Het voorstel van den heer P. Roodhuijzenom de bediening van den 11. Doop reglementair verplichtend te stellenis met 13 tegen 5 stemmen verworpen omdat een enkel op zichzelf staand geval, dat een ongedoopte tot. lidmaat is aangenomen, geen genoeg- zamen grond tot wetsverandering geeft. Voorts is het voorloopig aangenomen art. 33* regl. opzicht en tucht, waarbij aan den klager recht van liooger beroep werd toegekend, verworpen met 12 tegen 6 stemmen. Een verzoek van de classicale vergadering van Harderwijk, om de zaak van eedsweigering van den heer Reijers in behandeling te nemen, is voor kennis neming aangenomen, daar de Synode zich hieromtrent niet bevoegd achtte, maar van oordeel is, dat de ge wone kerkelijke weg van aanklacht had moeten inge slagen worden. Een voorstel van den heer Van Heel, daartoe strek kende dat de candidaten tot den H. Dienst, eer zij hun dienstwerk aanvaarden, zich practisch oefenen onder de leiding van een predikant, werd verworpen. Door Synode van de Chr. Geref. Kerk, te Zwolle vergaderd, is besloten het schoolgeld van de studenten aan de Theologische school met f20 te verhoogen en op den Zondag, die het naast aan den 6n December (den stichtingsdag der school) valt, in de godsdienstoefeningen een buitengewone collecte voor die stichting te houden. Vrijdag heeft de Synode verschillende punten, de opleiding der studenten enzendeling-kweekelingen betref fende, besproken. Omtrent laatstgenoemden werd be paald, dat zij hun literarische studiën eerst aan de Theologische school te Kampen zullen volbrengen, en daarna bij den zendings-director te Leiden zich zullen bekwamen in de theologische vakken, de zendingsge schiedenis en de geschiedenis der godsdiensten, en tevens Maleisch zullen aanleeren. Aan de orde is gesteld de subsidie- of restitutie- quaestie, waarvan de behandeling Maandag zou worden voortgezet. Zuidzande. De onderwijzer J. Van Baal is als zoo danig benoemd aan een bijzondere school te Dordrecht. OPENBARE VERGADERING van den IC H a «I «Ier gemeente 6o««, op WOENSDAG den 30 AUGUSTUS 1882, des namiddags te 1 uur. Voorzitter de heer mr. J. G. De "Witt Hamer, bur gemeester. Tegenwoordig eerst 10, daarna 11 leden en de Se cretaris. Afwezig de heer B. M. Den Boer met kennisgeving. Eene vacature. I. De Voorzitter opent de vergadering en zegt te zullen overgaan tot beëediging van den heer L. G. Ka kebeeke, tot wiens toelating besloten iszonder dat eenige bezwaren daartegen zijn ingekomen. Hij ver zoekt den Secretaris dien heer binnen te leiden. De heer Kakebeeke, ter vergadering verschenen, legt in handen van den Voorzitter de eeden af, voorge schreven bij art. 83 der grond- en art- 39 der ge meentewet, wordt met een kot t woord geluk gewenscht en neemt zitting. II. De openbare vergadering wordt daarna in eene zitting met gesloten deuren veranderd. III. Na heropening der deuren worden de notulen der vergadering van den 5 Augustus jl. gelezen en goedgekeurd. IV. Als ingekomen stukken worden ter tafel gebracht a. Missives van Ged. Statentot toezending van het Kon. besluit, houdende goedkeuring van de ver ordening tot heffing van schoolgeld, en van hun be sluit, houdende handhaving van het raadsbesluit tot niet-toelating van den heer C. Risseeuw, met eene kennisgeving van dien heer, dat hij zich in beroep bij den Koning begeeft. b. Verslag van den toestand der gemeente Tiel, dat in de boekerij is geplaatst. c. Berichten van niej. A. G. Kostersdat zij de benoeming tot leerares aanneemt en met den nieuwen cursus in functie zal treden. d. De rekening der kosten van de schutterij over 1881 en de begrooting der kosten van de gemeente apotheek voor 1883, die gerenvoyeerd worden aan de financiëele commissie ten fins van onderzoek en rap port. e. Een verzoek der schoolopzienersom in deze gemeente een cursus te openen tot opleiding van hoofd onderwijzers, dat gesteld wordt in handen van burg. en weth. om prseadvies. V. Nog deelt de Voorzitter mede, dat hij met den Secretaris de commissie voor de (Economische spijs- uitdeeling, op haar verzoek, namens het gemeentebe stuur heeft geadsisteerd bij het opnemen harer reke ning over het seizoen 1881/82, en dat daarvan een verslag is opgemaakt, wat door den Secretaris zal worden voorgelezen. Dit verslag luidt als volgt Aan den Raad der gemeente Goes, Ingevolge het verzoek van de Commissie voor de (Economische spijsnitdeeling hebben de ondergeteekeu-

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1