1882. N®. 102. 29 Augustus. 69ste jaargang. Bij deze courant behoort een bijvoegsel, PASSAGE VLASMARKT. Vergunning voor industriëele inrichtingen. PATENTEN Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 28 AUGUSTUS 1882. Kerkelijks Zaken en Onderwijs. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke Hommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën s van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. bevattende het rapport, uitgebracht door de Jury aan de Commissie voor de Zeeuwsche Tentoonstelling voor Nijverheid, Kunst toegepast op Nijverheid, benevens Wedstrijd voor den handwerksman. OPENBARE VERGADERING VAN DEN 11 ua«l der t;enieeute Goe», op WOENSDAG den 30 AUGUSTUS 1882, des namiddags te 1 uur. Goes, den 28 Augustus 1882. De Secretaris, HARTMAN. Punten van behandeling: Na beëediging van den heer L. G. Kakebeeke I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Reclames tegen den aanslag in den II. O. voor 1882. III. Eerste suppletoir kohier van den H. O. voor 1882. IV. Idem der belasting op de honden. V. Verzoek »an K. Van der Slikke om eervol ont slag als onderwijzer. VI. Aanvrage van A. Okkee om grond in erfpacht. VII. Benoeming eener regentes van het weeshuis. VIII. Rekening der ontvangsten en uitgaven van de gemeente over 1881. IX. Aanbieding der begrooting van idem voor 1883. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat gedurende de ker mis de passage met rij- en voertuigen door HET RIJFELAARSSTRAATJÉ en DE STALSTRAAT, als mede over DE VLASMARKT zal gestremd zijn, met dien verstande, wat de VLASMARKT betreft, dat deze •Heen mag bereden worden van uit het Waterstraatje en de Wijngaardstraat, in rechte richting, langs de wo ningen der heeren A. Van Schelven en D. Hilderoisse. Goes, den 26 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat door hun college vergunning is verleend aan SIMON VAN DERPEIJL voor de oprichting eener stoommachine tot het be werken van hout schter het perceel wijk 110. 228 (k»d. sectie C no. 840), aan de Laurens Pieter van de Spiegelstraat alhier. Geschiedende daarvan aankondiging ingevolge art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Stbl. no. 05.) Goes, dsn 26 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt ter kennis van de ingezetenen dezer eemeente, dat de PATEN TEN over het dienstjaar 1882/83, loopende van 1 Mei 1882 tot ultimo April 1883, en die van het le kwar taal, alsmede de suppletiebladen, ingevuld gereedlig gen en ter Secretarie afgehaald kannen wordenvan Woensdag den 30 Augustas tot en met Woensdag den 13 September a. suitgenomen des Zondags, dagelijks van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren. Wordende de belanghebbenden vermaand, om die afhaling in persoon te verrichten en zich den bepaal den tijd ten nutte te maken, teneinde van alle kosten bevrijd te blijven, vermits volgens art. 2 van Z. M. besluit van den 17 October 1820 de onafgehaalde pa tenten of de afschriften daarvan door den deurwaar der der directe belastingen onverwijld aan de patent- plichfcigen moeten worden uitgereikt tegen betaling ▼an 10 cents, waartoe dan den 14 Sept. en volgende dag en zal worden overgegaan. Goes, den 26 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER Wolfaartsdijk. Tot aanvulling en verbetering van het vorig bericht dient, dat op de voordrachten als ontvanger-griffier voor den Oost-Nieuwlandschen- den Heere-, den Westerlandschen-en den Westkerke- polder de heer E. P. Lenshoek no. I staat. De heer M. Weststrate heeft bereids voor zijne candidatuur als ontvanger-griffier voor den polder Oud-Wolfaarts- dijk bedankt. Cortgene. Dezer dagen, tijdens de heer K. Van Booijen zijn 25jarig jubilé (eerst als dijkbaas van den calamiteusen Anna-polder) en later als dijks- opzichter bij liet waterschap van dien naam herdacht, heeft de dijkraad van genoemde-watetkeeringals- blijk van tevredenheid en tot verdere aanmoediging, zijne jaarwedde onder goedkeuring van heeren Ged. Staten verhoogd van f 800 tot f 850. Op verzoek vermelden wij nog, dat de ontvangst van den nieuwen burgemeester J. J. Van Gorsel te Bath ook allerhartelijkst was. De feestcommissie, bestaande uit de heeren J. L. Van den Brinkvoorzitter, J. Windhorstpenning meester, J. De Nooijer en J. Dronkers, commissarissen, met vaandel, ontving den nieuwen titularis aan het hoofd van de schoolkinderen en vele ingezetenen. Na wederzijdsche begroeting trok men in optocht door het net versierde plaatsje, waar de burgemeester werd bestrooid, terwijl een vijfjarig meisje hem een ruiker overhandigde. Voor het voormalig gemeentehuis, waai de burgemeester uitstapte, stond een prachtige eereboog met den volgenden welkomstgroet: Juichen wij te gader, Juichen wij ter eer Voor den burgervader. God behoed' hem zeer. Naast den eereboog stonden vier gemaskerden. In het gemeentehuis hing een prachtige kroon, be werkt door W. Van Strien en voorstellende eene hofstede. Deze werd den burgemeester ten geschenke aangeboden. Een tiental meisjes, waarvan een hem den eerewijn, een ander een bouquet aanbood, zongen een lied ter zijner eer. De heer Van Gorsel dankte voor al de hulde, hem bewezen. Bij het bezoek aan de school sprak het hoofd ervan hem toe, terwijl de kinderen eenige lie deren zongen. Vrijdags werden de schoolkinderen ruim onthaald. Ook de aimen werden niet vergeten. Door ingelanden van den Anna-polder is de heer Jacobus Verburg Pz. benoemd tot lid van den dijk raad van het waterschap Anna. Benoemd tot gezworen van den Soelekerkepol- der Af. Maris, tot plaatsverv. dijkgraaf van den Scho rerpolder J. Polderdijk. Z. M. heeft ingetrokken, op zijn verzoek, de benoeming van den heer C. G. P. Pierssens, tot kantonr.-plaatsv. te Hulst. De stoomtram van Bergen-op-Zoom op Tholen opent 1 Sept. a. s. haren dienst met zes treinen in beide richtingen. De rit duurt 35 minuten. Daar de ondervinding heeft geleerd, dat de tegen woordige regeling van de benoeming en bevordering van commiezen ter inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen minder doelmatig is, is bij koninklijk besluit van 31 Juli jl. thans ook voor deze ambtenaren het beginsel van geregelde traktements opklimming aangenomen, naar het voorbeeld der nieuwe regeling voor de controleurs. Na 10 jaar dienst ter inspectie kan hun de titel van hoofdcommies worden verleend met een traktement van f 2000. Voorts zullen zij, na vier jaren dienst in laatstgenoemde betrekking, boven mededingers met meer geldigen diensttijd in aanmerking kunnen komen voor ontvangkantoren, waar van de zuivere belooning hun traktement hoogstens met f500 overtreft. Daarentegen zullen zij, die onder de nieuwe regeling tot commies of tot hoofdcommies ter inspectie aange steld worden, niet meer benoembaar zijn tot adjunct controleur of controleur, voor welke betrekkingen die ambtenaren trouwens, na langjarige bureauwerkzaam heid, in den regel minder geschikt zullen wezen. Aan de andere zijde zullen bekwame eerste klerken ter inspectie, die deze betrekking minstens vier jaren hebben bekleed en, blijkens een hun af te nemen examen, de noodige geschiktheid en algemeene ontwikkeling bezitten, kunnen worden benoemd tot commies ter inspectie. De nieuwe Minister van Koloniën jhr. mr. W. M. De Brauw, is geboren den 24 Augustus 1838; hij promoveerde te Leiden in 1864 en legde deii 25en Februari van dat jaar den eed af als advocaat bij den Hoogen Raad. In 1866 werd hij commies bij den Raad van State, het volgende jaar commies aan het De partement van koloniën, in 1871 jhoofdcommies, en in 1874 referendaris, en den 1 April 1882 administra teur der Generale Thesaurie aan het Departement van financien. Volgens het Vaderland is de heer De Brauw, even als zijn vader die jaren lang zitting had in de Tweede Kamer, althans waar het de binnenlandsche politiek geldt volbloed conservatief. Over koloniale vraagstuk ken heeft hij zich zelden uitgelaten. Dat hij echter met betrekking tot de quaestie van de conversie een andere meening is toegedaan dan zijn voorganger, mag men met het oog op de gewichtige beslissing, onlangs door de meerderheid genomen, bijna met ze kerheid verwachten. Het voornemen bestaat om, uit de verschillende steden onzes"T3T)dsp-een adres aan den Koning te zen den, met verzoek spoorwegmaatschappijen te verplich ten tot invoering van de volgende bestaande veilig heidstoestellen: 1. een l emtoestel, door den machinist bediend, door stoom bewogen en tegelijkertijd op alle wagons wer kende, in te voeren op alle treinen, zoowel gewone als sneltreinen; 2. een alarmsignaal onder het bereik van alle reizigersen 3. de maatschappijen te gebieden hiermede zoodra mogelijk een begin te maken, onder verbeurte van eene boete of het verbod van hare trei nen te laten loopen, wanneer hieraan binnen zes maan den geen gevolg is gegeven. Op een desbetreffende aanvraag van Gedeputeerde Staten van Limburg heeft de Minister van Waterstaat geantwoord, dat hij denkt tegen April e. k. dnn post pakkettendienst op alle postkantoren in te voeren. De alg. vergadering van den Volksbond tegen drankmisbruik werd Zaterdag te Amsterdam gehou den en ingeleid met eene rede van den voorzitter mr. li. Goeman Borgesius, die wees op den algemeenen strijd tegen het drankmisbruik en de gezegende wer king der drankwet, blijkbaar uit een vermindering van het getal kroeg- en straatschandalen en uit de ver mindering van den jenever-accijns. Spr. waarschuwde voorts tegen wijziging van de drankwet, waartoe po gingen worden gedaan en waardoor ook de grondsla gen van dezen bond zouden worden aangetast. Het verslag luidt gunstig, het ledental bedraagt thans 300, het getal correspondenten is met 76 toe genomen. De voorstellen van Amsterdam en Groningen tot oprichting van volksbierhuizen werden commissoriaal gemaakt. De minister Modderman en de heer Goeman Borgesius werden tot eereleden van den bond benoemd. De Nederlandsche Juristen-vereeniging, de vorige week te Maastricht vergaderdbehandelde o. o. de volgende vraagpunten 1. Eischt de waarborging van de rechten dei- vrouw a. dat de echtverbintenis in de bij de wet te be palen vormen op eenzijdige wilsverklaring zonder op gave van redenen ontbindbaar zij Zoo neen b. dat de wettelijke gronden voor echtscheiding (scheiding van tafel en bed) worden vermeerderd c. dat de echtscheiding ingevolge minnelijke over eenstemming worde toegelaten 2. Eischt het belang der vrouw, dat bij ontbin ding des huwelijks of scheiding van goederenieder der echtgenooten zooveel mogelijk terugtrede in de fmanciëele positiedie tijdens het aangaan van het huwelijk bestond 3. Dient bepaald te worden, dat de man geen onroerende goederen of ten name staande effecten en schuldvorderingen der gemeenschap mag vervreemden, bezwaren of verpanden zonder medewerking der vrouw 4. Moet de vrouw, staande huwelijk, scheiding van goederen kunnen vorderen lo. Wanneer de man door wanorde of slecht be heer de goederen der gemeenschap verspilt 2o. Wanneer de man door wanorde of slecht be heer zijner eigen goederen den waarborg voor het huwelijksgoed der vrouw doet verloren gaanwan neer hij zich aan grof verzuim in het beheer van de goederen zijner vrouw schuldig maakt; of wanneer, zelfs buiten zijn toedoendoor achteruitgang zijner zaken, de waarborg voor het huwelijksgoed der vrouw verloren gaat of aanmerkelijk vermindert De uitslag der discussiën was, dat la. ontkennend werd beantwoord met 47 tegen 18 stemmen. lb. bevestigend met 60 tegen 6 stemmen. lc. bevestigend met 54 tegen 11 stemmen. 2. bevestigend met 32 tegen 4 stemmen (19 leden onthielden zich op grond van minder duidelijke for muleering der vraag). 3 en 4 (1 o en 2o) met algemeene stemmen aan genomen werden Voorts werden nog de vragen behandeldwelke hoofd beginselen behooren bij een nieuwe regeling der ven nootschappen en commandite (zoowel de gewone als die op aandeelen) in de wet te worden neergelegd Een langdurig debat ontspon zich naar aanleiding van de deswege uitgebrachte praeadviezen. Vooral twee vragen beheerschten de discussiën 1. Moet de commanditair, gelijk thans in onze wet is aangenomen, als vennoot worden beschouwd of als eenvoudig participant-geldschieter in evns anders zaak, gelijk b. v. de stille vennoot in het A. D. 11. W. 2o. Zijn wellicht beide beginselen nevens elkander aan te bevelengelijk in dat Wetboek De eerste vraag werd met algemeene stemmen, op éen na, in dien, zin beantwoord dat de commanditair als vennoot zij te beschouwen. Wat de tweede vraag betreft met algemeene stemmen op 3 na werd ze in ontk'ennehden zin beantwoord. Een hoofdpunt van het debat maakte ook de vraag uit, of commanditaire vennootschappen met aandeelen uitdrukkelijk moeten worden toegelaten. Eenparig ver klaarde zieli de vergadering vóór deze erkenning, maar besliste daarnevens dat dan behoort te worden be paald dat bij deze soort van vennootschappen het commanditair-kapitaal volgestort moet zijnalvorens ze in werking treden. De vraagMoeten bij een herziening van het Wetboek van Strafvordering de beginselennederge- legd in de artt. 427 en 431 worden behouden werd 36 tegen 24 st. ontkennend beantwoord. De volgende vergadering zal gehouden worden te Utrecht. Nisse. Ds. H. Van Selms heeft een beroep ont vangen naar de gemeente Heinkenszand. Yerseke. Ds. L. A. F. Creutzberg te Oosterland heeft voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. Biervliet. Hoewel onzen leeraar ook namens de Unie verzocht was te collecteeren voor de school met den bijbel, is hij werkeloos gebleven, omdat hij de gemeente niet te veel en op eens tegen het hoofd wilde stooten. Deze zijne woorden verraden o. i. groote zwakheid, te meer daar hij van ganscher harte zegt in te stemmen met de Unie. De heer J. A. Goedbloed, pred. hij de Christelijk geref. gem. te Axel, heeft voor het beroep naar die gemeente te Medemblik en Opperdoes bedankt. -Op het twaalftal te Wetsinge-Sauwerd (Gr.) komen voor de predikanten Vliegenthart, te Groningen, en Koster, te Wissekerke. De Algemeene Synode heeft verschillende zit tingen gewijd aan de behandeling van het voorstel, aangaande de toekenning van een zelfstandig bestaan aan een genoegzaam aantal leden eener gemeente, die verklaren dit voor de bevrediging van hunne Christe lijk godsdienstige behoeften noodig te hebben. Een uitvoerig rapport was daarover uitgebracht. De meerderheid adviseerde tot aanneming behoudens ondergeschikte wijzigingen. De minderheid had daar tegen bezwaren, zoowel van principiëelen als formee-- len aard. De Synode nam met 15 tegen 4 stemmen aan, dat het voorstel, hetwelk aanvulling van het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten bedoelde, overeenstemde in geest en strekking met het Algemeen reglement. Zij was echter met 12 tegen 7 stemmen van oordeel, dat wijziging van het algemeen reglement aan de vaststelling van de aanvulling moest vooraf gaan. De Synode van 1881 was bij de voorloopige aanneming van meening, dat dit niet noodig was. De meerderheid besliste thans anders. Zij was overtuigd geworden, dat het woord «gemeente" in het algemeen reglement slechts in plaatselijken zin voorkwam en het gebruik van dat woord in een bijzonder reglement als «vereeniging van gelijkgezinden op godsdienstig gebied" buitensloot, zonder dat deze beteekenis daarin uitdrukkelijk was opgenomen. Verschillende amende menten zijn ingediend tot aanvulling van het algemeen reglement in dezen zin. Er werd besloten dat de voorloopig aangenomen veranderingen in art. 38, regl. op het godsdienstonderwijs, niet aan de eindstemming der Prov. kerkbesturen zullen onderworpen worden. Aangezien zij verworpen zijn, blijft mitsdien art. 38 zóo als het dusver vigeert. Omtrent 't kerkelijk examen is besloten liet voor loopig aangenomene niet vasttestellen. Door de synode der Christ. Geref. kerk is aan den heer A. Steketee, leeraar aan de theologische school te Kampen, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend. Aan die school zijn de heeren dr. II. Barink, pred. te Franeker, L Lindeboom, pred. te Zaandam, en D. K. Wielenga, pred. te Nieuwendijk, Almkerk, tot docenten benoemd. Bohssele. Onze gemeenteschool zal wellra eene gewenschte verbetering ondergaan. Door haar in twee afdeelingen te splitsen zal tevens worden voldaan aan de nieuwere eischen omtrent plaatsing der banken, h.t ontvangen van licht enz. De gemeenteraad van Zaamslag heeft met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een adres van de vereeniging voor Christelijk onderwijs aldaar, waarin heffing van schoolgeld op de openbare lagere scholen wordt gevraagd. Volgens de derde lijst der collecte voor scholen met den bijbel bedraagt de totale opbrengst van 75 locale comité's f '29,244,17. Op die lijst komen o. a.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1