1882. F. 101 Zaterdag 26 Augustus. 69ste jaargang. PATiïVTRRCIIT. GOESC De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STËINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën s van 5 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzeTfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER, van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier van het PATENTRECHT no 4 voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18821883, op heden ter invordering is gesteld in h-anden van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder ver plicht is zijnen aanslag ten gestelden tijde te voldoen. Goes, den 24 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 25 AUGUSTUS 1882. Zooals men weet zal Zaterdagavond te 7 uren op het Slot Oostende alhier de trekking plaatshebben van de verloting vanwege de Zueuwsche nijverheids- tentoonstéliing. Er zijn 1813 loten verkocht, zoodat de commissie nog een paar prijzen van waarde kon aankoopen. Het geheele aantal prijzen bedraagt nu 70. Met genoegen vermelden wij hoe door de jury van bovengenoemde tentoonstelling nog een getuig schrift is toegekend aan den heer J. P. Van der Does, voor de keurige vervaardiging der medailles. Iederdie de eeremetalen heeft gezienzal zeker erkennen, dat deze bekroning van onzen verdienste lijken stadgenoot ten volle verdiend is. Wolkaartsdijk. Voor de betrekking van ontvanger- griffier der onderscheidene polders alhier hebben zich 9 sollicitanten aangemeldvan welke 5 uit deze ge meente en 4 van elders. Door de dijks-directiën zijn den 23 dezer de candidaten-Iijstcn daarvoor opgemnakt, teneinde eerstdaags door de stembevoegde ingelanden de benoemingen te laten doen. Voor zoover ons bekend, staat op de voordrachten voor den Waterland- en den Heerenpolder de heer E. P. Lenshoek, en op die van den polder Oud-Wolfaarts- dijk de heer M. Weststrale no. 1. Rilland-Bath. Zooals reeds in een vorig bericht gemeld isvonden vele gemeentenaren den tijd tus- schen officiëele benoeming en beëediging van den bur gemeester te kort om daarin het dorp een feestelijk aanzien te geven. Zij vroegen daarom een week uit stel. Dien tijd hebben zij niet nutteloos voorbij laten Eene commissie werd gevormd en geldelijke bijdragen werden ingezameld. Vergadering volgde op vergadering, totdat weinige dagen vóór de installatie het feest programma werd bekend gemaakt. Toen toog men dapper aan 't werk. Avonden achter elkander was men in de meestoof bezig met het maken van kro nen het versieren van palenvoor de eerepoorten noodig enz. Er bestond een edele naijver onder die mannen en vrouwen, jongens en meisjes, die zoo druk bezig waren met het zetten van eerepoorten, het ver sieren der woningen en het opslaan eener muziektent. Toen dan ook de Woensdagmorgen aanbrak was bet inderdaad der moeite waard het dorp eens rond te wandelen. Uit alle woningen wapperde de vlag en niet minder dan vijf eerepoorten, alle rijk met bloemen versierd, waren opgericht. Voor verscheidene huizen wiegelden lampions -en kronen, rijk versierd met goud en bloemen. Onder die kronen waren er zelfs, waarvan de bloemen voor natuurlijke werden aangezien, 't Was of de be gaafde maakster ons had willen foppenIeder had het zijne er toe bijgedragen om het feestgenot te ver- hoogen. Reeds des morgens te negen uren, toen het Ossen- drechtsche muziekgezelschap was aangekomen, begon nen de volksspelen. Watersteken, turfrapen, zakloopen, overal vond men liefhebbers voor Een aardigheid was het te zien, hoe sommigen, reeds doornat, nogmaals in het wagentje plaats namen, den stok op het tonnetje hadden gericht en door een missteek het tonnetje met zijn geheelen inhoud op het hoofd kregen. Al die vermakelijkheden werden door muziek opgeluisterd. Om éen uur werd de optocht georganiseerd. Lang zaam bewoog hij zich naar het station, waar te drie uren de burgemeester uit Goes aankwam en gecom plimenteerd werd door den president der feestcommis sie, die hem daarna naar zijn rijk versierd rijtuig leidde. Aan toejuichingen scheen geen einde te komen. Een ieder schaarde zich om het rijtuig teneinde den nieuwen burgemeester te begroeten, totdat de stoet zich in beweging zette. Voorop reden twee herauten met de wapens van Zeeland er. Rilland. Daarna een rijk versierde wagen, bespannen met vier paarden, waarin het muziekge zelschap een plaats had genomen. Vervolgens een zestigtal ruiters op prachtig uitgedoste paarden. Daarachter kwam het rijtuig met den burgemeester, links en rechts door ruiters begefeid. Eindelijk een rijtuig, waarin de feestcommissie eene plaats had ge nomen, waarna de stoet werd geslo'en door ruim een veertigtal ruiters. Langzaam, onder het spelen der muziek, trok de stoet naar Rilland. Vóór het gemeentehuis had zich de gemeenteraad geschaard, die den burgemeester binnenleidde. Hier werd hem door eene dame een bloem ruiker aangeboden en door den eerslen wethouder zijn insigne omgehangen Deze en ook de secretaris der gemeente sprak hem toe. Zeer kalm maar in treffende woorden antwoordde hij op iedere toespraak. Na een kort oponthoud bezocht hij de school, waar hij door het hoofd aangesproken werd en waar eenige toepasselijke liederen werden gezongen. Van de school trok de stoet naar Bath, waar even eens het gemeentehuis en de school werden bezocht. Vervolgens werd de terugtocht aangenomen. Vóór zijne woning stapte de burgemeester af; de stoet trok verder naar Rilland en verspreidde zich. Gedurende al dien tijd waren allen ruimschoots ont haald zoodat zij dan ook voldaan naar huis keer den Naar huis keeren, daaraan was nog geen denkenReeds zag men hier een vuurpijl, ginds een voetzoekerweldra zou het vuurwerk ontstoken wor den. Reeds waren de eerepoorten verlicht en wiegelden ontstoken lampions langs de woningen, toen op eens geheel Rilland als in een vuurzee scheen herschapen. Vóór de woning van onzen geneesheer was diamant vuurwerk ontstoken I In tintelend licht las men de woorden »Leve de burgemeesterde kreetdie zoo duizendmaal herhaald was geworden 1 Niet minder volk trok het vuurwerk, door de feest commissie ontstoken. Zij heeft getoond met betrek kelijk weinig geld veel tot stand te kunnen brengen. Tot vroeg in den morgen duurde het feest, dat in de beste orde afliep en ongetwijfeld lang in herinne ring zal blijven Tholen. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, in plaats van wijlen den heer N. D. P. Augustijn, zijn -uitgebracht 108 stemmen. Volstrekte meerderheid 55. Er waren uitge bracht op mr. J. H. L. Van Buren, kantonrechter, 53, en op de heeren A. Wagemaker en Ghristiaanse elk 15- stemmen, zoodat tusschen deze 3 heeren eene herstemming moet plaatshebben. In de Donderdag te Middelburg gehouden gemeen teraadszitting werd de gemeentebegrooting voor 1883 overgelegd. De ontvangsten en uitgaven worden ge raamd op f267,727,70, met een post van f 16,150,42 voor onvoorziene uitgaven. De hoofdelijke omslag wordt uitgetrokken op f71,000 en de kosten van het onder wijs worden op f70 861,50 begroot. Verder werden nog overgelegd de rekeningen van het burg. armbestuur en het bestuur der godshuizen de eerste in ontvang f 34,823,05% en in uitgaaf f 34,037,49 bedragende en alzoo een goed slot op leverende van f785,56; de tweede meteen ontvangst van f 50,900,35 en eene uitgaaf van f 48,773,10, dus met een goed slot van f2127,25. De ministerieel® crisis is geëindigd. Het kabinet is gereconstrueerd door aanneming van het ontslag van den heer Van Goltstein als Minister van koloniën en de benoeming in diens plaats van jhr. mr. W. M. De Brouwadministrateur der ge nerale thesaurie van financien, vroeger referendaris aan het ministerie van koloniën. De overige Ministers blijven allen aan. Al heeft de berg dus een muis gebaard, wij meenen dat in de gegeven omstandigheden deze oplossing nog de beste is. Onze Kroonpins werd heden 31 jaar. Eenige vlaggen in onze gemeente getuigden van ingenomenheid daarmee, terwijl het klokkenspel zich ditmaal hooren deed. Bij Kon. besluit is benoemd: tot controleur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Val kenburg L. De Fouw, thans adjunct-controleur te Rotterdamtot adjunct-controleur te Rotterdam jhr. S. Trip, thans ontvanger der dir. belastingen en accijn zen te DomburgS. llallungius, ontvanger der dir. belastingen en accijnzen te Vianen, tot ontvanger der dir. bel., invoerrechten en accijnzen te Brielle. De .luit. ter zee 2e kl. K. J. Bal wordt met 1 September a. s. geplaatst in de rol van Zr. Ms. wachtschip te Willemsoord, Met 6 Sept. a. s. worden geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomschip Tromp de adelborsten le kl. G. Zegers Itijser en K. J. Karseboom. Te Amsterdam zal in het begin van September a. s. waarschijnlijk een nieuwe courant verschijnen. Uitgevers zijn de Gebrs. Binger. Voorloopig zal zij 2 maal 's weeks uitkomen. Zij zal den naam dragen van Het Jonge Holland. De redactie zal trachten het geestenleven aan te wakkeren en pogen op ieder ge bied wetenschappelijke beschouwingen te leveren in populairen stijl tot verspreiding van vrijzinnige denk beelden. Voorts zal het blad bevatten: feuilleton, po litiek overzicht, recensiën van nieuw uitgekomen boa ken enz. Een aantal groote Duitsche kooplieden heeft, naar het Hott. .\bl. verneemt, een adres gezonden aan de rijksregeering om de Duitsche postverbinding met Engeland voortaan over Nedeilanil (Vlissingen) te doen plaatshebbendaar de verbinding over België door de herhaalde vertraging der Belgische treinen onprac- tiscli is, terwijl de tijdelijke of gedeeltelijke verzending over Vlissingen tot nogtoe uitstekend bleek te voldoen. De Duitsche regeering had officiëele deelneming aan de koloniale tentoonstelling, in 1883 te Amster dam te houden, van de hand gewezen. De Kölaische Zeitung verneemtdat die weigering geschied is om de kosten, daar de regeering des rijks dergelijke uit gaven vermijden wilals de voordeelen der deelne ming niet tastbaar zijnook teneinde het aantal van dergelijke aanvragen voor de toekomst te beperken. Het blad verneemt tevens, dat de Duitsche Industriëelen niettemin in groot aantal aan de Amsterdamsche ten toonstelling zullen deelnemen. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Biervliet. Daar het tegenwoordige terrein van de school te Driewegen te klein is voor een nieuwe school, speelplaats, woning en tuin voor het hoofd dier school, heeft men naar een ander terrein moeten uitzien. Een keurig gelegen terrein van dhr. J. d' Houdt, ter grootte van ruim 1400 M\, is onder nadere goedkeu ring Dinsdag jl. voor f 460 aangekocht. Dit bouwterrein is het meest gunstig gelegene van de gansche omgeving en matig van prijs. De bouw plannen zijn ter drukkerij, de besteding zal spoedig kunnen volgen. Benaemd tot leerares in de Iloogduitsche taal aan de middelbare meisjesschool te Middelburg mej. E. Köhner uit Roermond. In een der kerken te Rotterdam is Zondag voor de school met den bijbel f2000,05 gecollecteerd. Deze week werd in de vergadering te Zwolle van de synode der Chr. Geref. kerk een besluit ge nomen nopens de verhouding dezer kerk tot de Dutch Reformed Church in Amerika, welke vrijmetselaars onder hare leden opneemt. De meerderheid der commissie, belast met het uit brengen van rapport omtrent dit onderwerp, wensehte onder de noodige broederlijke vermaningen, zonder zich als heer en meester boven genoemde zusterkerk te plaatsen, te doen uitkomen, dat de vrijmetselarij zich op een deïstisch, volgens andere leden der synode mede op cosmopolitisch standpunt plaatst, en derhalve geen gemeenschap met de Chr. Geref. kerk kan hebben, dat hij haar geen plaats is voor Christus, dat zij een onverzoenlijken strijd voert tegen den Christelijken godsdienst, dat zij een kanker is, die uitgesneden moet worden, een kwaad dat gedood moet worden, wil het kwaad niet doodend optreden. Als conclusie stelde zij voor te besluiten, de betrekking met de Reformed Church in Noord-Amerika te schorsen, tot de leden gebroken hebben met de vrijmetselaars-denkbeelden. Deze conclusie werd, na verwerping van een amen dement, strekkende tot afsnijding van alle gemeenschap met de zusterkerk, bij tweede stemming, met eene kleine meerderheid aangenomen. Het ontbrak er nog maar aan, dat een groote meer derheid zich met dat krankzinnigen-idee vereenigde. Buitenlandsch Overzicht. Als een bewijs weer als er nog bewijzen voor noo dig waren hoe men op oorlogsberichten zeer wei nig aan kan, kan wel dienen dat «it Alexandria een bericht kwam, dato Donderdag, volgens hetwelk de Engelsche troepen Tel-el-Kebir zouden veroverd en 2000 man gevangen genomen hebben. Dit bericht wordt uit Londen direct weer tegen gesproken, met de tijding dat men bij de ontvangst ook niets ervan geloofde. Generaal Wolseley wil nu zoo spoedig mogelijk naar Cairo oprukken, teneinde zoodoende de troepen van Arabi om te trekken en hem alzoo tusschen twee vuren te brengen. Arabi hoopt van zijne zijde bet Engelsche leger zoo lang mogelijk tegen te houden, opdat de verwachte overstroomingen van den Nijl aan alle krijgsbewegingen een einde maken. In iiet kanaal zijn alle landingsplaatsen door militairen bezet, even als het zoetwater-kanaal van Ismaïlia tot Monanah. Kort na aankomst van generaal Wolseley te Ismaï lia moet de opperbevelhebber dei Britsche strijdmacht aan den heer De Lesseps een bezoek gebracht en hem gezegd hebben, dat in 3 of 4 dagen alles in orde zou zijn, maar dat de Engelsche troepen intnsschen het kanaal gebruiken moesten, liet onderhoud moet volgens een berichtgever van Daily News in elk opzicht zeer bevredigend zijn geweest. De heer De Lesseps betuigde zijn leedwezen, dat er zooveel mis verstand geheerscht had, maar dat hij nu den toestand volkomen begreep. Van een anderen kant verneemt men, dat de heer De Lesseps den 18 aan de Egyptische troepen te Is- aiaïlia een diner ter eere van Arabi heeft aangeboden. Het een strijdt nog al met het ander. Onder de Gemengde berichten vindt men het gevoelen van een gewezen Fransch staatsman over De Lesseps en Gambetta's houding in de Egyptische quaestie. In ieder geval heeft De Lesseps, indien het waar is, dat hij Arabi werkelijk in den waan heeft gebracht dat alleen zijn protest de Engelschen uit liet kanaal zou houden, daardoor aan deze laatsten eengrooten dienst bewezenaangezien Arabi nu verzuimde de noodige maatregelen te nemen, teneinde eene landing te voor komen. De gevangenneming van Oostenrijksche militairen der kanonneerboot «Nautilus" was eene zeer onaan gename verrassing. Genoemde boot stoomde nl. van Port-Saïd naar Alexandriëen toen bij Aboukir de kommandant de witte vlag zag waaien, meende hij, ook tengevolge van het uitstrooisel van de Engelschen zeivendat Aboukir in hunne handen was. Aan land gekomen merkten de betrokken personen wel spoedig het tegendeel. De «Nautilus" is weer naar Aboukir teruggestoomd, om de gevangenen op te eischen of anders zeker mee te helpen aan het kogelconcert. De anti-joodsche beweging in Duitschland is sedert de laatste dagen weder in vollen gang. Tegen den elfden der volgende maand zal men eene groote meeting houden, alwaar ook vreemdelingen worden toegelaten, en alwaar men over de middelen zal beraadslagen om door aaneensluiting der anti-joodschgezinden in verschil lende landen een groot internationaal verbond tot stand te brengen. De weleerwaarde heer Stacker een zeer goede naam voor zulk een vromen onruststoker speelt weer een eerste viool. Bij de presidentsverkiezingen voor de provinciale staten in Frankrijk zij heeten daar algemeene ra den hebben de republikeinen hunne candidaten mee- rendeels tot presidenten gekozen gezien. Terwijl Engeland in Egypte quasi vriendschappelijk met Frankrijk omgaat, zijn op Madagascar Britsche agenten bezig om Frankrijk's invloed en gezag te fnuiken, teneinde zeiven ep dat eiland meer gezag te verkrijgen. De Fransche bladen waarschuwen tegen die tactiek. In Syriè en de Afvikaansche landen schijnt inder daad door de Mahomedaansche bevolking tegenover de Christenen een hoogst vijandige houding te worden aangenomen. De mogendheden hebben de Porte daarop gewezen. Of het wat baten zal? Gemengde Berichten. De Goesche kermis staat weer voor de deur. Voor zoover wij hebben kunnen te weten komen zal zij bezocht worden door een paardenspel van B. Frankorst, een tent van prof. A Alberts genre Basch, een marionnettenspel van H. Kinsbergen, een spel van Schram, waarin negers te zien zijn, ciroussels en wafelkramen. Nieuwdorp. Dinsdagavond verkeerde alhier een gezin in schier doodelijken angst over het wegblijven van het zesjarig dochtertje, totdat een rijtuig van A. K. te Borssele het meisje omstreeks elf uren behouden thuis bracht. In plaats van zich naar huis te begeven moet liet kind den weg naar Borssele zijn ingeslagen, waar het is gevonden aan den zeedijk, in de nabijheid van het veerhuis, ongeveer 1 uur afstand van de ouderlijke woning. Door prijzenswaardige zorg van den veldwachter uit die gemeente werd de betrokken familie zoo spoedig mogelijk uit den toestand van onzekerheid verlost, Als het opschrift goed is, dan bezit Zuid-Beve land een fabriek van meestovenalthans er staat in zekere gemeente voor een groot gebouwvan vorm een meestoof, te lezenMeestoeffabriek. Sint-Maartensdijk. Alhier is eene mannenzangver- eeniging opgericht, onder directie van den heer C. A. Van der Reest, onderwijzer. De heer N. Polder man, burgemeester, nam daarover welwillend het be schermheerschap op zich. Behalve 24 werkende leden telt deze jeugdige vereeniging reeds een groot aantal begunstigers en contribueerende leden. De storm van Woensdag bracht bier veel scliale aan het gespseide, en in stapels staande vlas. Ook

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1