VENDUTIE. ADVERTENTIE 1ST. OPROEPING. OPROEPING. Openbare vrijwillige Verkooping. op Woensdag 30 Augustus 1882, nieuwe nette Meubelen, pi otseling hield dit op en de rentmeester, een ervaren berendooder, verklaarde dat het dier zich de wonde met mos «verbonden" had, zooals de beren meer doen. Daar hoorden we op eens het kleine hondje op eenigen afstand van ons blaffen, en wij repten ons weg in de richting vanwaar het geblaf kwam. In een oogen- blik was de heer v. Bismarck verdwenen, hoe ik ook miju best deed hem ter zijde te blijven. Na weinige minuten hoorde ik een schot uit zijn geweerzonder twijfel had hij den beer gevonden. Ik liep wat ik kon en bereikte hem juist toen de beer zich had opgericht en met een klauw woedend naar zijn schou der tastte, waardoor de kogel gedrongen was. Daarop sloeg hij naar het kleine hondje dat niet van hem afbleef, doch stortte vervolgens snel en plotseling op den heer v. Bismarck, die zich, daar zijn geweer niet geladen was, in een critieke positie bevond. Ik had nog juist tijd hem mijn geweer te geven. Met de grootste koelbloedigheid nam hij het aan, mikte en verbrijzelde de hersenen van den beer, zoodat deze terstond ineenzakte Ik ademde op, want het schot was op hoogstens zeven pas at'stands gelost, en was het niet doodelijk geweest, de heer v. Bismarck zelf was er niet zoo goed afgekomen. Bismarck was mij zeer en te veel erkentelijk, dat ik niet geschoten had, wat tegenover een gast niet zeer beleefd zou zijn geweest en den rentmeester, wiens hond den beer had opge spoord, gaf hij zijn eigen kruithoorn ten geschenke. De gelieele veldtocht was zoo kort geweest, dat ik nog tijd had mijn voorgenomen kerkgang te volvoeren' (R. N.) Een belangrijke diefstal is gepleegd in het pa leis van den vroegeren kanselier van Oostenrijk-IIon- garije, graaf Andrassy te Pest. De graaf was met zijn familie in Zevenbergen. Behalve vele voorwerpen van waarde, antiquiteiten en artikelen van kunst, zijn ook alle ridderordes van den ex-minister, 21 in getal, gekaapt. De overlevenden van het poolschip de Jeannette zijn te Moscou aangekomen. Zij verhaalden, dat zij gedurende hun reis te voet, die zes uren duurde, verplicht waren hun schoenen op te eten om hun honger te stillen Op IJsland is het ook treurig gesteld. Er heersclit hongersuood, die vermoedelijk nog algerneener zal wor den, als niet spoedig hulp komt. De kiem van de ramp moet gezocht worden in den kouden winter van 1880/81, waarop een koude zomer volgde met weinig hooi. Een groot deel van het vee moest ge slacht worden, en in den winter van 1881 op 1882 volgde het slachten van veel schapen en paarden. Eerst sedert Junijl. begonnen de weiden groen te wor den. Vooral in het Z. en W. gedeelte van het eiland, waar het hoofdvoedsel van de bevolking schapenvleesch is, is de nood het grootst. Daarbij komt het gevolg van een zandorkaan en eene mazelen-epidemie, die in Reikjavik de helft der inwoners heeft aangetast. De Transvaalsche volksraad heeft besloten, dat geen vreemdelingen, maar alleen zonen van den Staat" voor dien raad verkiesbaar zullen zijn. Overmaat van beleefdheid Een oud kaalhoofdig heer te Boston het is de «New-York Herald", die het verhaalt, pleegt, wanneer hij met dames in de open "lucht dineert, zijn hoofd met stroop te be- ïEüêren, ten einde de vliegen tot zich te lokken. Te Troy (Noord-Amerika) zijn Maandag 11. vier olifanten uit Barnums-circus na de voorstelling ont snapt, wat groote opschudding in het zuidelijk ge deelte der stad verwekte. Een persoon werd door een der dieren onder den voet geloopen en zal er waar schijnlijk niet van opkomen. Zijne vrouw onderging bijna hetzelfde lot. Verscheidene andere personen wer den gekwetst. Een van de grootste der olifanten drong eene ijzerpletterij binnen, verdreef al de werklieden, wierp een hoop gloeiende platen omver, brandde zich en snelde naar de rivier. Ten slotte werd men drie der vluchtelingen meestermaar de kwaadaardigste was bij het afzenden van het bericht nog op vrije voeten. Weer eens een echt Amerikaansche reclame. In de stad Goliath in Texas leefden twee machinisten vreedzaam naast elkander. Er kwam een vrouw in 't spel en de boezemvrienden werden doodsvijanden. Zij besloten den strijd te beslechten op eigen terrein. De «spoorwegkoning" van Texas werd door het origi- neele idee bekoord en stelde voor een Zondagachter middag een stukje lijn voor 't duel beschikbaar. Op de brug, die over een vrij snelstroomend riviertje liep, zouden de beide kampioenen tegen elkander botsen en hij, die er het leven afbracht, zou den prijs verwerven. Beide duellisten maakten hun testament en begonnen op een bepaalden namiddag den avontuurlijken tocht. Reeds naderden beiden de brug, reeds waren zij er op Op het volgende oogenblik zou de botsing plaats hebhen toen niet door een wonder, maar door de eenvoudige wetten der physiek de dood van een of twee mannen werd voorkomen. Op de brug bevond zich namelijk een wachthuisje. De zoon van den baan wachter speelde met een gomelastieken bal en het toeval wilde dat de bal juist van den muur van het huisje tusschen de beide op elkander botsende machi nes viel. Door de elasticiteit van den bal vlogen de beide locomotieven naar haar punt van vertrek terug. Dergelijke elastieke ballen ziehier waar het eigen lijk om te doen was! - zijn voor billijken prijs te verkrijgen te New-York, Broadway 23, bij Smidt Zonen." -Het nationaal vermogen der Vereenigde Staten van Noord-Amerika is niet zoo groot als dat van En geland of Frankrijk, maar de toeneming van den rijk dom is er het snelst. In de Vereenigde Staten neemt het nationaal vermogen jaarlijks met 725.000.000 pd. st. toe, in Frankrijk met 375 000.000, in Engeland met 325.000.000 en in Duitschland met 200.000.000 pd. st. De Vereenigde Staten gaan eiken dag 2 mil- lioen pd. st. in rijkdom vooruit. Laatste en telegraphische berichten. LONDEN, 21 Aug. De Engelsclie troepen hebben het geheele Suez-kanaal, Suez, Port-Saïd en Ismaila bezet. De doortocht door het kanaal voor koopvaar ders is verboden. Aboukir is niet aangetast. Ingezonden Stukken. Mijnheer de Redacteur De Tentoonstelling te Goes is afgeloopen en zonder veel feestelijkheid gesloten. Eenige officieele toespra ken werden gehouden en toen ging het kaarsje uit. 't Heeft iets van de levensgeschiedenis van zeker iemand, waarvan zeker iemand zegthij werd geboren, nam een vrouw en stierf. Maar om dien indruk weg te nemeii en te voorko men, dat de vruchten van het zoo goed geslaagde werk verijdeld worden, vraag ik voor een oogenblik het woord. Wij hebben daar geen soort van kermis gehad, om het publiek wat te amuseeren, om Goes eenige finan ciëele yoordeelen te bezorgen, om dezen en genen in dustrieel wat reputatie te bezorgen, maar, als ik 't goed begrijp, om te toonen op welke hoogte de Zeeuw- sche nijverheid staat. Dit hebben wij nu gezien. Een strenge critiek mocht niet worden toegepast. Dj maat staf, waaraan de inzendingen moesten worden getoetst, ontbrak. Zeide iemand«ik heb de Tentoonstelling in Londen, in Parijs enz. bijgewoond," dan moest men terstond erkennen, dat Goes daarbij in het niet zonk. Met dergelijke ondernemingen kan een plaatsje als Goes niet in het strijdperk treden. Maar 't moet ge zegd worden Zeeland, die kleine eilandengroep, heeft gedaan wat het kon, en 't heeft veel gedaan. Laat ons echter niet gaan insluimeren op de be haalde lauweren. Over eenige jaren moet er eene her haling plaatshebben van wat we nu hadden. Met den maatstaf van heden moet de toekomst gemeten worden. Dan moet er strenge critiek worden toege past. De alsdan te benoemen commissie moet niet toelaten, wat niet min of meer van vooruitgang ge tuigt en, als dan de inzendingen ook minder in aan tal zijn, zullen we er ons niet over beklagen, indien ze aan degelijkheid hebben gewonnen. Velen onder de inzenders zijn natuurlijk teleurge steld, allen zouden gaarne eene medaille gehad hebben; maar dit kon natuurlijk niet en waarlijk, de jury had eene moeilijke taak. De niet-bekroning met eene me daille of de bekroning met een getuigschrift, zelfs het geheel mislukken van het beoogde doel moet niet afschrikken. Laten de inzenders van heden ook inzenders blijken in de toekomst en toonen te zijn vooruitgegaan. De waterleeuw moet wat nader aan den oever worden gebracht. Uw. Dw. Dn. A. N. Vóór een paar dagen kwam het ingezonden stuk van den heer A., voorkomende in no. 96 der Goesche courant, mij eerst in handen. Ik las, en las nog eens, maar wist niet wat ik daarvan denken moest. In 't eerst besloot ik de zaak blauw blauw te laten, daar het met kwade honden moeielijk hazen vangen is: maar ik ben van dat besluit terug gekomen en vraag nu, mijnheer de Redacteur, eenige plaatsruimte in uw blad om den heer A. te antwoorden. De taalles, die ik mijnheer A. in mijn ingezonden stuk gratis heb gegeven, schijnt hem kwalijk te zijn bekomen, althans ik merk uit zijn ingezonden stuk op, dat zij dwars voor de maag zit en hij moeielijk een uitweg voor haar kan vinden. Ik ben evenwel blijde, dat hij begrijpt, dat er met clericale-godsdienstige partijen bedoeld worden en die alhier niet bestaan. Maar, eilieve, wat was dan de oorzaak, dat vóór eenige jaren de Christelijke school werd opgeheven? Om nu sommigen een ongevraagd genoegen te ver schaffen (altijd volgens zijn oordeel) schreef hij«Van 5 Juli, datum van overlijden van den heer Windhorst, tot 2 Aug. jl. is geen gemeenteraad gehouden"; maar vergeet er bij te voegen, dat op denzelfden dag van het overlijden des burgemeesters de gemeenteraad bij elkander kwam en toen de zaak reeds werd besproken. Maar genoeg over deze zaakAlleen moet ik mijn heer A. aanraden, voortaan wat beter te lezen, dan zal hij bemerken, dat de voorstelling van den tweeden wethouder niet beneden alle critriek is! «Over de school heb ik niets meer te zeggen dan: wie wil, korne en overluige zich van den goeden staat, waarin deze zich bevindt" schrijft mijnheer A. en doet gelijk de schooljongens. Dezen toonen de lei en zeggen: «Ik heb niet geteekend, kijk maar meester!" maar dan is de teekening al uitgeveegd. Een tiental dagen aaneen zijn 6 personen bezig ge weest om de school te reinigen en nu roept mijnheer A. op zal venden toon«Komt binnen, dames en heeren, en overtuigt U van den goeden staat!" Veel meer zou ik nog kunnen schrijven; maar ik mag niet te veel ruimte vergen. Mijnheer A. heeft uit eigen beweging de pen opgenomen om mijne waar heid te bestrijden, 't Is hem evenwel niet mogen gelukken! De publieke opinie is aan mijne zijde! Onze gemeente was krank, somtijds doodelijk krank; maar gelukkig weigerde zij geene geneesmiddelen. Pu bliciteit was haar geneesmiddel. Reeds is op last der vroede mannen de school gereinigdweldra zien wij nog andere verbeteringen't Gloort reedsMogen wij in onze verwachtingen niet teleurgesteld worden! Hoogachtend. UW CORRESPONDENT. Rii.i.and-Bath, 20 Aug. 1882. 310e staatsloterij. Ie kl. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van Maandag 21 Augustus. Ie lijst. Nos. 525, 6099, 9000 en 13200 elk i'lOOO. Bos. 931 en 200S4 elk f400. No. 4135 f200. Nos. 2496, 3189, 15756 en 19014 elk f100. Burgerlijke Stand Goes van 19 tot 21 Aug. 1882. Geboren: den 18, Nicolaas, z. v. Adriaan Rijk en Catharina Knuit Anna Wilhelminad. v. Fran- ciscus Lambertus Boenders en Tannetje Slabbekoorn den 19, Emma Theresia, d. v. Gerardus Van Kalmt- hout en Johanna Van Ockstee; den 20, Willem, z. v. Jacobus Bosdijk en Jacoba Willems. Posterijen. Vertrek der brievenmail naar Oost-Indië. Via BRINDISI, 25 Aug. 5.35 's avonds. Via MARSEILLE, (Maatsch. Ned.) 1 Sept. 7.30's av. Via AMSTERDAM, 1 Sept. 5.35 's avonds. Via NAPELS, (Fransche mail) 1 Sept. 7.30 's av. DeFransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Te houden Aanbestedingen. Verkoopingen en Verpachtingen. Datum- Plaats. 19 Augs.Goes, Voorwerpen, winkelhuis eu erf, 31 Aug. te Middelburg. Aanbesteding uitvoering van eenige buitengewone herstellingen aan den steiger te Cortgene. Aanwijzing Vrijdag 25 en Maandag 28 Aug. In lichtingen hoofdingenieur en ingenieur te Goes, (Prov. Waterstaat.) 22 Goes, karpetten, tapijten, en/. 23, Goes, meuh. goederen enz., 21 Bath, huizen, huisraad, 2ü Goes, erfpachtsrecht tuin, 30 Goes, meubelen enz 1 Sept. NVissekerke, houten keet enz., I Yerseke, oesters, 14 Goes, panden, 14 Kruiuingen, verp. land, Yerseke, Goes, Oct., hofstede euz„ hofstede, meestoof «de Hoop," Juformatién. Liebert. De Vos. Pelle en Rouscher. Mulock Houwer. Mulock Houwer. De Vos. V. d. Moer. De Vos. Bank van leening. Remhges en mr. De Laat de Kauter. Verheij en Kar- sebooin. Liebert. Remhges. Marktberichten. Per Telegraaf. ROTTERDAM, 21 Augustus 1882. Van alle Granen was de aanvoer wederom zeer klein. Jarige- en nieuwe Tarwe 50. Kogge puike 25, atwijkende 50 cents lager. Wintergerst puike onveranderd. Afwijkende 25 cents lager. Buitenland- sclie Granen stil. Meel onveranderd. VEHZOEK. Wij herinneren nan het. publiek, «lat «le GOFSCUF COURANT en «le FIRMA F. KLKGUW FNS «te ZOON twee O F II F F I. afgescheiden za ken zij n. Wij verzoeken «lus «lïe niet niet elkaar te verwarren en, in het be lang vau een goeden gang van za ken, voor de GOFSCHF COURANT «1e stukken te adresseeren als volgt: AOVFRTFNTIFN: Rureau Goe sche Courant. BFRIUHTFN eu INGEZONDEN STUKKEN: Redactie Goesche Cou rant. Reclamen-gedeeite. Onder de tandmiddelen, welke zijn gebleken ten allen tijde proefhoudend te zijn, néémt voorzeker het Anatherin-Mondwater van den heer dr. J. G. POPP, K. Iv. Hoftandarts teWeenen (stad Bognergasse no. 2), de eerste plaats in. Dit Anatherin-Mondwater heeft reeds sedert ruim 30 jaren zijn roem staande ge houden, en in duizende flacons naar alle oorden der wereld verzonden, werd het door vele geneesheeren bij alle tand- en mondongesteldheden aanbevolen. Zeer aanbevelenswaardig is ook dr. J. G. POPP's Plantaardig Tandpoederdat bij oen dagelijksch ge bruik tot reinigen en onderhoud der tanden den meest nuttigen dienst verleent. Het Anatherin-Tandpasta in glazen doosjes, dat geene voor de gezondheid scha delijke bestanddeelen bevat, is een der beste van alle bestaande middelen tot reiniging der tanden. Dr. POPP's Aromatische Tandpasta in pakjes van 40 cent is het goedkoopste van alle bekende middelen tot onderhou ding der gezondheid van mond en tanden. Holle en bedorven tanden kan men het best met dr. POPP's Tand-Plombeersel zelf aanvullen, waardoor het bederf beperkt en het loslaten der beenderen-massa voorko men wordt. Met een gerust geweten kunnen wij daarom iedereen, die zich in het bezit van een ge- gezonden mond en gezonde tanden wil verheugen aanraden zich van de Anatherin-Preparaten van dr. J. G. POPP, K. K. Hoftandarts te Weenen (stad, Bognergasse no. 2) te bedienen. Dr. POPP's Aromatisch-geneeskundige ICruidenzeep is de beste toilet- en gezondheidszeep, om aan de huid de noodige elasticiteit te geven; zij doet bij regelmatig gebruik spoedig het ontbreken van friscliheid aan de huid verdwijnen, en bezorgt haar een gezonde tint. "Van al deze gezochte fabrikaten van dr. POPP bevinden zich depóts in alle apotheken, parfumerie-, drogerijen en galanteriewinkels, doch wordt het koopend publiek er bijzonder opmerkzaam op gemaakt, dat alleen die artikelen als echt zijn te beschouwen, die voorzien zijn van den naam J. G. POPP, K. It. Hoftandarts te Weenen,I., Bognergasse no. 2 en van het gedepo neerde fabrieksmerk. Daar ik van heden af ben opgehouden om Noord-Beveland te bereizen, zeg ik aan alle begunstigers dank voor het ge noten vertrouwen. Goes, 18 Augustus 1882. F. VONK. Langs dezen breng ik mijnen har- telijken dank aan allen, zoowel binnen als buiten deze gemeente, voor de vele geluk- wenschen, ontvangen met mijne benoeming tot Burgemeester van Wolf aartsdijk, en inzonderheid aan de ingezetenen dezer ge meente, zoowel te Oud-Sabbinge als te Oostkerke, voor de luisterrijke ontvangst bij het aanvaarden mijner betrekking op 17 dezer. Woefaartsdijk, 18 Augustus 1882. H. Van STRIEN. De kinderen en behuwdkinderen van wijlen JAN WABEKE betuigen hun hartelijken dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van hun geliefden vader en behuwdvader. Uit aller naam, J. WABEKE. Rn.i. and-Bath, 21 Augustus 1882. GOES. I>e trekking zal plaatsheb ben Katerdag 36 A u- gntitns, de»» avond»» te 7 uren, op bet „Slot Oosten<Ic", alwaar de aangekochte voor werpen «lagelijks KOSTE LOOS voor een ie«ler ter be zichtiging ge»»tel<l zijn. Na Woensdag a. h. zijn geen loten meer verkrijgbaar. IIET BESTUUR. Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den beer P* Ross of wijlen zijne schoonmoeder mejuffrouw wed. W. A. Anemaet, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes Allen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan den boedel en nalatenschap van Dina Den Herder, wed. Cs. Schrijver, te Goes, gelieven daarvan opgave of betaling te doen ten kantore van den heer W. PELLE, te Goes, De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal op Dinsdag 22 Aug. 1882, des voormiddags te 12 uren, in liet koffie huis «De Prins van Oranje" te Goes, op drie maanden veilen en verkoopen: eene aanzienlijke partij KARPETTEN, TAPIJ TEN LOOPERSKAMER-, DEUR-, HAARD- en RIJTUIGMATTEN, RAAM- GARNITUREN enz.; alles op Maandag te voren van 104 uren te bezichtigen. De Deurwaarder DE VOS, te Goes, zal en volgende dagen, telkens des voormiddags te 10 uren, in liet koffiehuis «De Prins van Oranje", te Goes, eene VEN DUTIE houden, waarop zullen worden ver kocht EENE PARTIJ als Stoelen met Kussens, 1 Ma honiehouten Voltaire, Penant-, Uittrek-, Lade- en Bedde-Tafel s Boekenrekken; voorts: Spiegels, Schilderijen, Oliographieën, Ka chels, Bedden en Toebehooren, Kabinetten, Linnen-, en andere Kasten, Koper-, Tin-, IJzer-, Glas- en Aardewerkvoorts eene par tij BOEKWERKEN, als: A.Mun ting, Beschrijving der aardge- wassen met derzelver geneeskun dige krachten voor mensch en vee, met 243 Platen, groot folio; Jacob Cats, Al de werken, folio; 2 kwarto Bijbels, Romeinsche letter, met Platen 2 J. F. Mar tinet, Catechismus der Natuur, 4 d., met Platen N. Sluijters, Al de werken in een band met Platen, Historie van de Satisfactie der slad Goes, enz. eiiz. enz. Eindelijk nog eene partij WA GENMAKERSGEREEDSCHAP en hetgeen verder te voorschijn zal worden gebracht. Alleen ZINDELIJKE Goederen kunnen bijgebracht worden, waarvan opgave te doen ttn kantore van voornoemden Deurwaarder. KIJKDAG Dinsdag te voren van 10 tut 5 uren.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 3