1882. If. 99. Dinsdasr 22 Augustus. iXUo 69s,e jaargang. GEMEENTE-EIGENDOMMEN. VERPACHTING PATENTRECHT. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 21 AUGUSTUS 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regfels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. VAN BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES brengen ter openbare kennis, dat zij op Zaterdag den 9 Sêptember as.t des namiddags te 1 uur, in een der zalen van het Raadhuis, in het openbaar zullen trach ten te verpachten voor den tijd van zeven jaren: lo. Den Grond in de voormalige Zoutevestmet de kanten van den weg langs de begraaf plaatsthans in pacht bij W. Duvekoten 2o. De Grasetting aan den Singel van den voor- maligen Zeedijk tot aan het sluisje naar den Poelthans in pacht bij JQ. (7. Peman Kakebeeke De voorwaarden liggen ter lezing gedurende eiken werkdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uren, ter secretarie der gemeente, alwaar ook nadere inlichtingen te bekomen zijn. Goes, den 19 Augustus 1882. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 3 van het PATENTRECHT (sup pletie-kohier) voor deze gemeente, voor het dienstjaar 18821883, op heden ter invordering is gesteld in handèo van den ontvanger dier belastingen binnen deze gemeente, en ieder verplicht is zijnen aanslag ten ge stelden tijde te voldoen. Goes, den 20 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Ons is verzocht de aandacht te vestigen op achterstaande advertentie betrekkelijk de groote ten toonstelling, het volgend jaar te Amsterdam te houden, en inzonderheid erop te wijzen, dat niet uitsluitend aan eene koloniale tentoonstelling moet gedacht wor den. Wel zullen inzendingen uit de koloniën der gansche wereld welkom zijn en stelt men ook hoogen prijs op het exposeeren van voorwerpen of bijzonder heden op allerlei gebied uit Indië, welke deze of gene in zijn bezit mocht hebbenmaar hoofdzaak is de uitvoerhandel-tentoonstellingwelke men even goed eene kolossale myeeWieïds-tentoonstelling zou kunnen noemen. 't Is zeker niet te verwachtendat Zeeland op die tentoonstelling den toon zal aangeventoch is het gewenschtdat onze provincie levere wat zij kan en niet achterlijk blijve bij de andere provinciën van Nederland. De tentoonstelling, zoo juist in onze ge meente gehouden, heeft doen zien, dat Zeeland op het gebied van nijverheid niet beschaamd behoeft te staan. Alles wat tot uitvoerhandel behoort en in Zeeland vervaardigd wordt is voor inzending vatbaar. Wij moedigen onze industriëelen aan deze gelegenheid om hunne producten in ruimen kring bekend te maken niet ongebruikt te laten voorbijgaan. Voor Goes en omstreken geeft het lid der provinciale commissie, de heer J. J. Bamondt, inlichtingen. RillandBath. Toen onze nieuwbenoemde bur gemeester, de heer J. J. Van Gorsel, Maandag 14 Aug. bericht ontving, dat hij reeds Donderdag d. o. v. geïnstalleerd zoude worden, vonden vele gemeente naren den tijd te kort om op dien dag het dorp een feestelijk aanzien te geven. Men vroeg en verkreeg een week uitstel. Woensdag a. s. zal nu het feest plaatshebben. Eene feestcommissie heeft zich reeds gevormd en haar pro gram Zaterdag bekend gemaakt. Het belooft veel. Eerewachten, volksspelen, verlich ting der eerepoortenvuurwerkgeheel Ril landBath zal op de been zijn. Met ingang van 1 Sept. e. k. wordt verplaatst van Zierikzee naar Ilansweert de commies bij 's Rijks belastingen der 1e klasse de heer C. Bierens. Versekë. Vrijdag zijn op de oesterbeurs verkocht 100.000 jarige oesters (met keur op 400.000) a 12 gld. per 1000. De aangekondigde openbare veiling is wegens ongenoegzaam bod niet doorgegaan. Binnen een paar weken beginnen de oesterverzen dingen alweer. Van de prijzen of voorloopig vastge stelde prijzen weet men nog niets met zekerheid, maar men verwachtdat die niet laag zullen zijn en dat de met ongeveer 3 ton verhoogde pachten nu reeds hun invloed zullen doen gelden. Wat het toezicht op de banken aangaat, dit is dooi de plaatsing van Rijkspolitie aanmerkelijk verbeterd, 't geen dan ook hoog noodig was. Was de Regeering den oesterhandelaren in deze zaak ter wille, ook nog in een ander opzicht zou zij den handel bevorderlijk kunnen zijn, door nl. het telegraaf kantoor gedurende de drukste wintermaanden den ganschen werkdag open te stellen. Vergissen wij ons niet, dar. is een daartoe strekkend verzoek het vorige jaar voorloopig van de hand gewezen op grond dat de opbrengst van het kantoor nog niet groot genoeg was. Vroeger hebben de handelaars uit eigen vrijwillige bijdragen een telegraafkantoor gebouwd, het zou niet aangenaam voor hen zijn, indien zij nu weer uit eigen middelen zich uitbreidng van den dienst moesten ver werven. De grintweg naar het station Kruiningen is des wintersvooral voor voetgangers, zeer slecht. Mis schien dat daarom wel eens over den aanleg van een tramweg is gedacht en gesproken, doch die gedachte schijnt opgegeven te zijn. 't Is te hopen, dat eene verbetering van den weg door ruime grintstorting en afronding mogelijk is. Bij kon besluit is aan J. B. Van Kalmthout, te Goes, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsverv. lid van den geneesk. raad voor Zeeland. De heer Bieleman Wz. herdacht jl. Vrijdag zijn 25jarigen dienst als gem.-secretaris van Ter Neu zen. Hij ontving vele blijken van belangstelling. De St.-Ct. no. 195 bevat de Statuten der ver- eeniging tot oprichting en instandhouding van het Van Cittees-fonds, te Middelburg. Zaterdagochtend heeft Z. M. de koning de troe pen in het kamp bij Milligen geïnspecteerd. Het uitvoerend comité van de in 1883 te Am sterdam te houden Koloniale- en Uitvoerhandel-ten- toonstelling heeft zich tot den Minister van Waterstaat, H. en N. gewend, ter hekoming van een rijks-subsidie van f 150,000, uitsluitend ten behoeve der Neder- landsche industriëelen. Blijkens het onderzoek omtrent de Adder, inge steld door de loodsstoomboot Frans Naerebout, te Nieuwediep binnengekomen, heeft men aan boord van den monitor een kompas, een luchtkoker en twee Hollandsche vlaggen boven elkander bevestigd ge vonden het sein dat de hiilp eener sleepboot wordt verlangd. Eerstdaags zal door duikers en verder personeel van 's Rijks werf te Willemsoord, onder toezicht van den luit. ter zee le kl. Nijgh en den ingenieur lekl. der marine G. Turkeen nader onderzoek worden ingesteld naar den toestand van het wrak. Ook Zr. Ms. stoomtransportschoener de Schelde is van Vlissingen vertrokken om daarbij dienst te doen. De heer D. Zwigtman Van Noppen, te Kralin gen, is tot lid van den raad aldaar gekozen. Weder een zonderling incident bij de toepassing der bepaling, dat drukpersen molens zijn. Te Kampen werd een drukker als molenaar aangeslagen. Hij be taalde reclameerde bij Gedeputeerden en kreeg zijn geld terug. Toen hij het volgende jaar weder als molenaar werd aangeslagenbetaalde bij niet. Maar nu werd door Gedeputeerden beslistdat hij wél moest betalen, de belasting zoowel als de boete. Alzoo van de détails ontdaan, komt de zaak hierop nederDe drukkerdie zich zeiven molenaar ver klaart, wordt door Gedeputeerden verklaard geen mo lenaar te zijn. Als hij echter zelf verklaart geen mo lenaar te zijn, wordt door Gedeputeerden beslist, dat hij het wél is. (N. R. Ct.) Beroepen naar Groningen dr. J. Koster Jr. te Wissekerke. De Synode der Ned. Herv. kerk heeft de vorige week beraadslaagd over de voorloopig vastgestelde aanvullingen in het reglement op de erkenning van nieuwe gemeenten. De minderheid der commissie ried de aanneming af, de meerderheid adviseerde tot vast stelling. De vraag, of die veranderingen kunnen wor den ingevoerd, zonder dat vooraf verandering gebracht wordt in het algemeen reglement, de grondwet der kerk, is met twaalf tegen zeven stemmen ontkennend beantwoord. Met vijftien tegen vier stemmen werd daarentegen het hoofdbeginsel van de ontworpen wij zigingen goedgekeurd en hiermede uitgemaakt, dat ook aan de minderheden in de gemeenten, die door het algemeen stemrecht worden op zijde gezet, gele genheid moet worden gegeven om zich, ter voorziening in hare christelijk-godsdienstigë behoeftenzelfstandig in te richten en het recht tot beroeping van predi kanten en tot benoeming van ouderlingen en diakenen, onder bepaalde waarborgen, uit te oefenen. In bet begin dezer eeuw bestonden er 7 zende linggenootschappen met ongeveer 170 zendelingen. Thtuts zijn er minstens 70, met niet minder dan 2500 Europeesche en Amerikaansche zendelingen 24000 is 't getal der inlandsche voorgangers. Vóot 80 jaren waren er naar schatting omtrent 50000 bekeerde Heidenen. Nu telt de Evangelische zending er minstens 1,650,000. Vóór 80 jaren bedroegen de gezamenlijke inkomsten der Evangelische Heidenzending 'sjaars nog geen 60000 gulden. Thans meer dan 25 millioen. Vóór 80 jaren waren er niet meer dan 70 zending- scholen. Nu zijn er over de 12000 met ruim 400,000 leerlingen. In 't begin dezer eeuw bestonden er nog slechts 50 overzettingen der H. Schrift. Nu meer dan 250. En de Evangelische zendelingen hebben bovendien in den tijd van 70 jaren van niet minder dan 60 talen, die nog geen literatuur haddende woordenboeken en spraakkunsten bezorgd. (H.) Rilland—Bath. Toen de heer A. J. Swenne, vroeger hoofd der school te Rilland, onze gemeente verliet, werd de heer II. Bakker, hoofd der school te Bath, overgeplaatst. Eveneens werd de heer A. J. De Veij, onderwijzer te Rilland, op verzoek overgeplaatst naar Batli. Het nieuw benoemd hoofd der school te Bath, de heer H. De Zeeuw, is den 17 Aug. in functie getreden. Door dit al is de verdeeling van het aantal onderwijzers in de gemeente als volgt: Rilland. Een hoofd- en 2 onderwijzers. Des win ters bedraagt het aantal kinderen bijna 230. Batii. Een hoofd- en een onderwijzer. Het aan tal kinderen bedraagt des winters ruim 60. Colijnsplaat. Mej. W. H. Q. Van den Broecke, sedert medio Februari 1881 als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier verbonden, heeft tegen half September haar eervol ontslag aangevraagd, wegens hare benoeming tot onderwijzeres te Oostzaan (Noord- Holland.) De collecte voor »de school met den bijbel" heeft te Middelburg f328,23 opgebracht. Het vorige jaar was de opbrengst f293,47. Bij kon. besluit is met ingang van 1 September a. s. benoemd tot leeraar aan de Rijks H. B. school te Utrecht P. H. Van Moerkerken, thans leeraar aan die school te Middelburg. Blijkens den staat van de scholen met den bij bel in Nederland bedroeg het aantal van die scholen in 1881 365 met 57207 leerlingen, tegen 375 met 60000 in 1882. In Zeeland bedroegen deze cijfers respectievelijk in 1881 en 188-2: 20 en 21, 2448 en 5510. 12 nieuwe scholen met den hijbei zijn of komen spoedig in aanbouw en staan dus eerlang geopend te worden. Van de 375 bestaande scholen worden er 158 ge subsidieerd door de vereeniging voor Christelijk Na tionaal schoolonderwijs, tot een jaarlijksch bedrag van f28,150 en 30 scholen worden gesubsidieerd door de vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs tot een bedrag van f5,450. Van de 60,000 leerlingen, die deze scholen bezoe ken, worden jaarlijks (berekend tegen f20 per kind) 1,200,000 gulden door de ouders en belangstellenden in de scholen met den bijbel vrijwillig te zamen ge bracht. Vrijdag werd aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg aanbesteed het verzwaren van de omkading der Axelsche vlakte, behoorende tot de werken van het kanaal van Teir Neuzen. Geraamd op f17000. Voor dit werk werd ingeschreven door de lieeren C. De Wilde Az., te Kattendijke voor f20900, P. J. Visser Pz„ te Ilansweert voor f20000, G. D. Bolier, te Sliedreeht voor f17969, D Tholens, te Hoek voor f17500, en C. Van der Hooft, te Ter Neuzen voor f17190. De Procureur-Generaal bij het Gerechtshof te 's-Hage heeft geen cassatie aangeteekend tegen- de vrijspraak van L. J. J. Roland. Deze is dan ook in vrijheid gesteld. Omtrent de verwachtingen van den oogst in de prov. Zeeland in 1882 meldt de St.-Ct.: De tarwe is niet krachtig opgewassen en de stand veelal te dun. Bij gunstig oogstweder kan de uitkomst echter middelmatig zijn. Van de rogge verwacht men eene vrij ruime opbrengst, zoo wat graan als stroo betreft. De wintergerst, gedeeltelijk reeds gesneden, zal een middelmatig beschot opleverende qualiteit van stroo en korrel laat te wenschen over. De zomergerst staat vrij goed, hier en daar zelfs zwaar te velde en belooft eene goede opbrengst. Van de haver verwacht men een vrij ruim beschot. De paardenboonen zijn in enkele streken te dun op gekomen, ook liet de peulaanslag somtijds te wenschen over. Het grootste gedeelte is echter tot dusver een zeer goed gewas. Van de witte en bruine boonen (stamboontjes) is slechts een gering beschot te verwachten; hier en daar wordt de bruine soort zelfs mislukt genoemd. De erwten, aanvankel.jk veelbelovend, leden in den peulaanslag en door te vroeg afsterven; de opbrengst kan echter over het geheel nog bevredigend zijn. Koolzaad gaf slechts een middelmatig, dikwijls zelfs gering, beschot; de qualiteit leed door den regen bij het snijden. Het vlas, in enkele streken te kort en te dun, is, over het geheel genomen, goed geslaagd. Bij de aardappelen heeft zich de bekende ziekte zeer vroeg vertoond; stengel en blad der meeste soor ten van vroegere ook de knol zijn vrij sterk aangetast Een ruim beschot kan niet meer worden verwacht; bij voortwoekering der ziekte in den knol der late soorten zou de opbrengt zelfs zeer gering kunnen zijn. Suikerbieten,mangelwortelsenpaardenpeen zijn groo- tendeels te dun opgekomen en achterlijk; zelfs bij verder goede ontwikkeling zullen deze gewassen over het geheel siechts een matig beschot opleveren. Van klaver en lucerne was de opbrengst ruim en goed. Het grasgewas leverde, bij een onafgebroken en krachtigen groei, ruim voeder op; hooi werd in ruime hoeveelheid, doch door den regen in min of meer be schadigden toestand, binnengebracht. Aan onderstaande oproeping betreffende de In ternationale Landbouwtentoonstelling, in 1884 te Am sterdam te houden, verleenen wij gaarne eenige plaats ruimte. Landgenooten Er werd in den laatsten tijd herhaaldelijk gewezen op de gevaren, welke onzen landbouw van alle zijden bedreigen, niet het minst door de concurrentie, waar mede die hoofdbron van ons volksbestaan te worste len heeft. Inderdaad zij zijn niet licht te tellen en het is een vraag die van zelf zich opdringt aan allenwien de belangen van ons volk ter harte gaan, hoe door ons aan die gevaren het hoofd kan worden geboden. Het antwoord daarop kan niet twijfelachtig wezen het luidt voor allen, ook zelfs voor hen, die van be scherming heil verwachten, hetzelfde: in de eerste plaats door eigen energie, door eigen krachtsinspan ning, door degelijke ontwikkeling. Dat zagen de verschillende landbouwmaatschappijen in ons land hoe langer zoo meer in vandaar hare telkens herhaalde pogingen om den landbouwer bekend te maken niet alleen met de verbeteringen, die elders in het landbouwbedrijf werden ingevoerd, maar vooral ook om er hem toe te brengen, die verbeteringen over te nemen en in practijk te brengen, om de gulden les bij hem ingang te doen vinden, dat bij het verloopen van het getij de bakens moeten worden verzet. De Nederlandsehe bodem is zoo rijk en het Neder- landsche rundvee zoo goeddat onze landbouwers mits zij bezitten: gezond verstand, goeden wil en goede trouw, de toekomst niet donker behoeven in te zien. Maar de Nederlandsehe landbouwer, den goeden niet te na gesprokenmoet wakker geschud worden uit den ouden sleur, waaraan hij maar al te zeer is ge hecht, en die iedere verbetering tegenhoudt. Het werk, in dien zin door velen verricht, bleef niet zonder vrucht, maar de arbeid mag niet stilstaan, krachtiger dan ooit moet worden voortgegaan op den ingeslagen weg. Dat begrepen ook de besturen onzer Nederlandsehe landbouwmaatschappijen, toen zij besloten om te trach ten met vereende krachten een algemeene landbouw tentoonstelling in ons land tot stand te brengen. Onze landbouwtentoonstellingen hebben altijd een te zeer locaal karakter gedragenzij hebben daardoor niet krachtig genoeg de ontwikkeling van onzen land bouw in de hand gewerkt. Het wordt hoog tijd dat eindelijk eens op een centraalpunt van ons land worde bijeengebracht al wat landbouw en veeteelt in heel ons land vermogen, hoog tijd dat éen groote wedstrijd tusschen landbouwers uit alle gewesten van ons land onzen landbouw en veeteelt uit hun te zeer geloeali- seerden toestand ophelfe. Niet alleen van den buiten lander, maar vooral ook van elkander kunnen en ze landbouwers leeren, maar daartoe mo;ten zij tot elkaar

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1