1882. N°. 97. Donderdag 17 Augustus. 69sle jaargang. Schoolgeld. Personeele Belasting. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 16 AUGUSTUS 1882. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Rechtzaken. Landbouw en Veeteelt. (10ESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van GOES doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne vergadering van den 7 Juni 1882 is vastgesteld de volgende verordening: VERORDENING tot heffing van schoolgelden in de gemeente Goes. Art. 1. Ten behoeve der gemeente wordt voorlede ren leerling, die een der opeabare scholen A of B bezoekt, het navolgende maandelijksche sehoolgèld geheven Voor het onderwijs in school A, bestemd voor gegoeden io. gedurende de dagschool (voor- en namiddag) zestig cents. 2o. Gedmende de avondschool veertig cents. b. Voor het onderwijs in school B, bestemd voor mingegoeden, gedurende de dagschool: voor een kind twintig cents voor ieder kind meer uit een gezin gelijktijdig schoolgaande tien cents. Het onderwijs aan de avondschool van school B, bestemd als voorbereiding tot het bezoeken der burger avondschool, dat aan de voor kinderen van niet bedeelde onvermogenden bestemde school C, en dat aan de voor in het weeshuis verpleegden en voor kinderen van be deelden bestemde school D is gratis. Art. 2. Bij de berekening van het schoolgeld worden gedeeltei van maanden voor geheele gehouden. Art. 3. De belasting is verschuldigd door de ouders, voogden, of verzorgers van kinderen, die van de school gebruik maken. Voor kinderen uit andere gemeenten moet een inge zetene der gemeente; worden opgegeven door wien of wie het schoolgeld betaald zal worden. Zijnde deze verordening goedgekeurd bij koninklijk besluit van 27 Juli 1882, no. 59, met bepaling dat de invordering zal geschieden overeenkomstig de mede in de raads-vergadering van 7 Juni 1882 vastgestelde VERORDENING op de invordering van school gelden in de gemeente Goes. Art. 1. Binnen drie dagen na bet eindigen van iedere maand wordt door het hoofd der school aan burge meester en wethouders ingezonden een lijst, inhoudende de namen der ouders, voogden of verzorgers der leer lingen, die de school hebben bezocht, met afzonderlijke vermelding, wat school A betreft, van de leerlingen, die van de avondschool gebruik maakten. Art. 2. Die lijst, door burgemeester en wethouders aangevuld met de nameu der personen, bedoeld in de laatste alinea van artikel 3 der verordening op de heffing, en door hen voor gezien geteekend, wordt ge steld in handen van den ontvanger der gemeente, welke belast is met de invordering der schoolgelden. Art. 3. De belasting moet betaald worden binnen acht dagen nadat de kennisgeving van het bedrag aan de ouders, voogden of verzorgers is uitgereikt Art. 4. De artikelen 258 tot en met 262 der wet van 29 Juni 1851 [Staatsblad no. 85]voor zooveel ge wijzigd bij de wet van 7 Juli 1865 [Staatsblad no. 79] worden op de invordering dezer belasting toepasselijk verklaard. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 Augustus 1882. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. De Secretaris, HARTMAN. De BURGEMEESTER van GOES brengt bij deze ter kennis van een ieder, wien het aangaat, dat het kohier no. 2 van het personeel voor deze gemeente over het dienstjaar 18821883 op herten ter invordering is gesteld in handen van den ontvanger dier belasting binnen deze gemeentes Goes, den 16 Augustus 1882. De Burgemeester voornoemd, J. G. DE WITT HAMER. Maandag en Dinsdag de dagen, waarop de entreeprijs -voor de Zeeuwsche nijverheidstentoonstel ling op 10 cents was gesteld is het bezoek zeer druk geweest. Maandag werden 149, Dinsdag 720 kaarten afgegeten. Er is dus wel een ieder gelegenheid gegeven, en zeker wel door bijna iedereen ervan gebruik gemaakt, om de tentoonstelling te zien. Thans behoort zij tot het verleden. Alleen de ver loting moet nog, als een uitvloeisel ervan, plaatshebben, en volgens achterstaande annonce is deze bepaald op Zaterdag 26 Augustus, op het Slot Oostende, waar dfe aangekochte voorwerpen voor een ieder kosteloos ter bezichtiging zijn gesteld. Loten zijn in genoemd koffiehuis en bij de commissarissen te Goes nog ver krijgbaar. De plechtigheid der sluiting had met allen eenvoud plaats. De burgemeester van Goes, eere-voorzitter, commissieleden, commissarissen en eenige belangstel lenden waren daarbij tegenwoordig. De heer Z. D. Van der Bilt La Motthevoorzitter, begon'met de verzekering, dat hij met hetzelfde genoe gen, waarmee hij den 3en Juli de tentoonstelling had geopend, haar thans sloot, omdat zij zoo uitstekend geslaagd mocht heeten. Hij dankte de eere-voorzitters, die hunne namen aan deze onderneming hadden verbonden; zijne mede leden van het bestuur, van wie hij verklaarde dat hij met zulke mannen elke onderneming zou durven aanvaardende commissieleden in en buiten Goes de jongelui, die als commissarissen zulke uitstekende diensten hadden bewezende directie der sociëteit »Van ongenuchten vrij" en den kastelein dier socië teit, wijl deze, bij de behartiging zijner eigen belan gen, ook die der tentoonstelling door trouwe zorg en hulpvaardigheid zeer heeft behartigd. Ook de juryleden herdacht hij. Hij wenschte verder den burgemeester ge luk, wijl onder diens kortstondig bestuur reeds twee tentoonstellingen, de eene op het gebied van kunst, de ander op dat van industrie en volkswelvaart, zulk een succes hadden. Na hem nam de burgemeester het woord. Deze verklaarde dat, hoewel het bij alle gelegenheden lang niet aangenaam was om als burgemeester te spreken, hij het ditmaal volgaarne deed. Er was weer eene bladzijde temeer in de geschie denis van Goes, die bewees hoe de gemeente al|es doet wat strekken kan om volksontwikkeling te be vorderen. Hij wenschte daarmee geluk allen, die er aan hadden meegewerkt. Hij bracht hulde aan den ontwerper, die tevens tot het laatste toe met ijver en toewijding aan het welslagen van de tentoonstel ling had geijverd. Hij deed dit ook den bijna 70ja- rigen werkman, die den eersten prijs en het eereme taal in den wedstrijd voor den handwerksman verwierf. Een gelukkig teeken noemde hij de samenwerking, die het welslagen van het geheel had bevorderd. De heer Van der Pauwert merkte op hoe er boven zijn hoofd veel wierook is ontstoken, hoe hem in ge schrifte en in woorden veel hulde is gebracht. Dank baar was hij daarvoor, maar hij achtte zich gelukkig dat hij door dit alles nog niet bedwelmd is geworden. Als men het oorspronkelijk, door hem gevormd, plan, zooals het in de voorrede van den catalogus gemeld staat, eens legde naast het plan, zooals het nu is uit gevoerd, dan zou men tusschen beiden een hemels breed verschil vinden. Het is dus lang niet zijn idee en zijn werk alleen geweest. Integendeel, zoovelen hebben het idee helpen wijzigen, het plan helpen uit voeren. Aan hen schonk hij volgaarne een groot deel van de hulde, hem gebracht, want zij hadden daarop volle aanspraak. Hij dankte hen voor die mede werking. Wil men de eer van het primitieve idee voor hem latenhij aanvaart diewant hij vindt in gepaste eigenliefde geen kwaad. Maar waar hij iets deed voor de gemeente, waar hij als vreemdeling kwam, daar deed hij dit uit plichtbesef, dat ieder zooveel hij kan nuttig moet wezen voor den kring, waarin hij is geplaatst. Zoo vaak dweept men met vreemde lingen, alleen omdat zij vreemdelingen zijn hij achtte het een beteren weg om de achting zijner medebur gers te verwerven, door te werken en mee te helpen aan de bevordering hunner belangen op elk gebied, zooveel men dat kan. Er was nog een reden, die hem genoopt had tot dit plan. Indertijd, toen hij voorzitter van «Volksvermaken" werd, waren twee heeren uit het bestuur dier vereeni- ging getreden, nl de heeren Z. D. Van der Bilt La Motthe en E. Van den Bosch, op wier mede werking hij hoogen prijs stelde. Alle pogingen, door hem aangewend, om die heeren op hun besluit terug te doen komen, waren vruchteloos. Thans heeft hij langs een omweg verkregen, wat hem toen niet geluktesamenwerking tusschen die beide heeren en hem, want ook zij hebben zulk een krachtig aandeel gehad in de werkzaamheden dier tentoonstelling. Daarvoor betuigde hij hun zijn inni- gen dank. De heer L. M. Van Lampen, hoewel hij verklaarde volstrekt geen plan te hebben gehad tot spreken, vond in de vleiende woorden van den voorzitter der tentoon stellingscommissie aan het adres der directie van de sociëteit V. O. V. aanleiding, om als voorzitter dier directie daarvoor zijn dank te betuigen, maar tevens die hulde overtedragen aan de leden der sociëteit. Zij toch hadden door hun besluit tot afstand der zalen alleszins aanspraak op die hulde, want, het was een feit dat de tentoonstelling niet zoo goed geslaagd zou geweest zijn als zij nu is, zoo het gebouw der sociëteit niet ware beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling. Hij achtte het eene voldoening voor den heer La Motthe onder wiens directeurschap het nieuwe sociëteitslokaal was gebouwd, en voor den heer Hannink, den bouw meester ervan, dat die tentoonstelling in dat gebouw heeft plaatsgehad. Hij gaf als zijn gevoelen te kennen, dat, mocht ooit weer na jaren oen verzoek om afstand der zalen met eenzelfde doel gedaan worden, de leden dier sociëteit, .;i enkele uitzonderingen na, zich zeker wel weer daar toe bereid verklaren zouden. De heer Z. I). Van der Bilt La Motthe verklaarde hierna de eerste Zeeuwsche nijverh e ids ter tuonstrU ing gesloten en eindigde met een hartelijken wensch voor den bloei van Goes, waarmede de aanwezigen door luide toejuiching hunne instemming betuigden. Ook de toespraken werden meer of minder door blijken van instemming gevolgd. Sint-Maartensdijk. De gemeenterekening over '81 beloopt in ontvangsten f 17506,04 en in uitgaven f 16182,48%. Goed slot alzoof 1324,15%. Voor onderwijs werd uitgegeven f 4481,72%. De rekening van het weezen- en algemeen armbe stuur sloot, bij een ontvangst van f 9989,99 en een uitgaaf van f7822,01, met een batig saldo van f2167,98. Een slot, waarop zeker weinig zulke inrichtingen kun nen wijzen. Bij Kon. besluit van 31 Juli jl. zijn goedgekeurd de door de Prov. Staten van Zeeland genomen beslui ten tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland en tot vereeniging van den Oranjepolder benoorden IJzend;jke en den Dierentijd- polder tot éen waterschap, genaamdOranje-Dierentijd. Z. M. heeft de benoeming van V. V. R. C. B. baron Van Heemstra, burgemeester van Scherpenisse, tot secretaris dier gemeente, goedgekeurd. Naar de MCt. verneemt zullendoor de be moeiingen der Vereeniging t. b. v. g. v. o. k., dezen winter te Middelburg zes voorstellingen worden ge geven door de vereeniging het Nederlandsch Tooneel, op de volgende Woensdagen: 18 October, 1 Novem ber, 15 November, 27 December, 17 Januari en 7 Februari. De tweede en zesde voorstelling zullen door de Rot- terdamschede overige door de Amsterdamsche af- deeling der vereeniging worden gegeven. Naar aanleiding van brieven van de burgemees ters van eenige gemeenten heeft de Minister van Ju stitie zijn gevoelen doen kennen omtrent de vraag, of volgens art. 13 der drankwet in elke plaats of elk vertrek een afschrift der vergunning en een exemplaar van de wet moeten worden opgehangendan wel of men met het plaatsen daarvan in éen der lokalen kan volstaan. Z. i. vordert de bedoeling van art. 13 slechts dat zij, die eene plaats waar sterkedrank verkocht wordt, bezoekenaldaar gelegenheid hebben èn om de wet te lezen èn om zich te overtuigen, dat en voor wel ke ruimten vergunning is verleend. Dat een en ander kunnen zij, zoo slechts in éen der ineenloopende ruim ten waartoe hun de toegang openstaateen exem plaar der wet en een afschrift der vergunning zijn opgehangen. Zijn ambtgenoot van Binnenl. Zaken heeft zich met 's Ministers meeningen vereenigd. -- In de Rijkspostspaarbank is van 1 tot 10 Aug. f49,535,60 meer ingelegd dan terugbetaald. De toestand van den aartsbisschop van Utrecht, den heer A. J. Schaepman, is minder gunstig ge worden. De lijder gevoelt zich aanmerkelijk zwakker. Heinkenszand. Ds. G. J. Blompredikant bij de Herv. gemeente te Gent (Belgie)heeft vóór de be roeping naar hier bedankt. -Bedankt voor bet beroep naar Oost-Kapelle door ds. J. A. Van Boven, te Klaaswaal. Bedankt voor het beroep naar Zaamslag door ds. C. E. Crull, te Tholen. Beroepen bij de Christ. Geref. gemeente te Me- demblik en Opperdoes ds. J. A. Goedbloed, te Axel. In een buitengewone vergadering, die op den 3n Woensdag van October is bepaald, zal de Algemeene Synode van de Ned. Ilerv. kerk tot de benoeming van twee kerkelijke hoogleeraren voor de Amsterdamsche Universiteit overgaan. De commissie van voordracht wordt vóór dien tijd opgeroepen, teneinde de nomi natie op te maken, waaruit de Synode moet kiezen. Het getal leden van het Ned. Bijbelgenootschap is blijkens de uitgebrachte rapporten in de dezer dagen gehouden jaarvergadering te Amsterdam ver minderd. Tot een verbeterde en veelvermeerderde uitgaaf van het Makassaarsch woordenboek van dr. B. F. Matthes en tot een herdruk van het Makassaarsch leesboek van denzelfdewerd hulp van de Nederlandsche Re geering verzocht en verkregen. De bijbelverspreiding in Oost-Indië werd met vrucht voortgezet, voorname lijk door de depothouders te Soerabaya, te Samarang, te Bandjermasin, te Padang en in de Batta-landen. Aan contributie was ontvangen f38.768,12, aan giften en legaten f5551,86%, aan renten f 6933,8314, aan verkochte exemplaren f 10.979,31%, aan kosten van beheer werd uitgegeven f 13.078,85%, aan druk- on bindloon f30.498,69, aan Oost-Indische bijbelvei'taling f3372,45. Uit het magazijn werden afgeleverd 11.971 bijbels, 1100 Oude Testamenten, 15.585 Nieuwe Tes tamenten, 60 afzonderlijke bijbelboeken7465 kerk boeken, 36.181 exemplaren in't geheel. Een voorstel des Hoofdbestuurs om aan den heer S. Coolsmate Rotterdam, door wien reeds vroeger een Soendaneesche overzetting des Nieuwen Testaments werd bewerkt, ook de vertaling des Ouden Testaments op te dragen, werd aangenomen. Benoemd tot hoofd der openbare school te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, de heer J. S. Roosma, onderwijzer te Kloetinge. De Minister van Binnenl. Zaken heeft te kennen gegeven, dat de kosten der ververschingen, die bij ge legenheid van vergelijkende examens worden aange boden, en de kosten van vervoer van candidate!! niet gerekend kunnen worden te behooren tot die, bedoeld onder la. h van art. 44 der wet van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127). Zij kunnen daarom ook niet in rekening worden gebracht voor de rijksvergoeding van 30 pCt. Arrondissementsrechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn Dinsdag gewezen de volgende vonnissen, in zaken den 8 Aug. jl. behandeld, tegen lo. C. Van E, 19 j., te Middelhurg, wegens rebel lie, veroordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. 2o. J. L., 18 j., sjouwer te Vlissingen, wegens mishandeling en verwonding, veroordeeld tot een maand cell, gev.straf c. e. 3o. J. C. H., 57 j., te Vlissingen, wegens diefstal in dienstbaarheid, veroordeeld tot een maand cell, gev.straf c. e. 4o. J. B. De M., 47 jzonder beroep, te Oostburg, wegens bedelarij, veroordeeld tot 7 dagen cell, gev.straf en opzending naar een bedelaarsgesticht of werkhuis na het uiteinde dier straf. 5o. C. P. B., 15 j., te Aardenburg, zonder beroep, beklaagd van diefstal, vrijgesproken. 6o. J. N., 59 jverkooper van sterkedrank te Breskens, beklaagd van het toedienen van bedwelmen den drank (bier) aan een in kennelijken staat van dronkenschapverkeerend persoonvrijgesproken. Heden (Woensdag) zijn door de rechtbank gewezen de volgende vonnissen, in zaken behandeld 11 Aug. tevoren, tegen •lo. D. H., 23 jboerenknecht te Borssele, beklaagd van rebellie, vrijgesproken. 2o. P. V., 20 j., arbeider te Driewegen, wegens beleediging van een bedienend beambte, veroordeeld tot een geldboete van f3 c. e. 3o. P. Van B., 23 j., arbeider te Driewegen, wegens het slaan van een beambte, veroordeeld tot drie dagen cell, gev.straf c. e. 4o. H. K 14 j., te Borssele, wegens mishandeling, veroordeeld, tot 5 dagen cell, gev.straf en f 1 boete c. e. - 5o. J. L., 11 j., te Wemeldinge, wegens diefstal, veroordeeld tot 3 dagen gev.straf c. e. 6o. C. S., 40 j., huisvr. van G. L., te 's-Graven- jjolder, wegens laster, veroordeeld tot f8 boete c. e. 7o. II. W. L herbergier te Yerseke, wegens mis handeling, veroordeeld tot 8 dagen cell, gev.straf c. e. 8o. C. W., arbeider te Kruioingen, wegens het zonder opzet gevaar doen ontstaan voor een trein, welk gevaar hij heeft kunnen en moeten voorzien, ver oordeeld tot 15 dagen cell, gev.straf c. e. Sint-Maartensdijk. De natte ondervinding, verle den jaar opgedaan, heeft de boeren doen besluiten reeds verleden week met het tarwemennen te begin nen, al liep er dan nog wel een enkel groen aartje onder. Over beschot en boedanigheid valt niet te roemen. Beteren oogst heeft het vlas opgeleverd. Daarbij zijn beschot en hoedanigheid redelijk goed. Veel werd uit Zuid-Beveland ingevoerd. Erwten en boonen zijn minder. Uien, evenals aardappelen, verminderen zeer door ziekte. Van deze beloven de latere soorten nog iets goeds. Over de suikerbieten zal September moeten beslissen. Als middel tegen de nog steeds voortwoekerende aardappelziekte worden in Friesland de aardappelvel den met verdund carbotzuur begoten. Over de uit werking is men zeer tevreden. Ook voor schadelijke insecten werkt het zeer gunstig.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1