Scheepvaartberichten. Ket spoorweg-ongeluk bij Vogelenzang. Buitenlandsch Overzicht. Gemengde Beriehten. Het licht aan de Paerel zal van 15 Aug. af des avonds voorzien zijn van 2 roode reflectors. Het roode licht hiervan zal aan de eene zijde het St.-Maarten- Kuitershoofd en een gedeelte van het vaarwater tot op 30 Meters van het schor bij gewoon laagwater verlichten, aan de andere zijde het rak van de Paerel tot op van het vaarwater. Tegelijkertijd zal liet licht aan de Draaiende sluis (Pijp-Tabak) zijn voorzien van éeu rooden reflector en zal dit roode licht de witte boeien no. 36 en 37 beschijnen. (Lloyd Anversois.) De vorige week zijn te Vlissingen van de werf der kon. maatschappij »De Schelde" met goed gevolg te water gelaten de twee kleinste der in aanbouw zijnde sleepbooten, gebouwd voor rekening .van het Departement van koloniën, ten dienste der werkzaam heden tot verbetering van het vaarwater in de straat Madura. Omtrent dit ongeluk, waarvan in ons vorig no. onder de telegraphische berichten werd melding ge maakt, worden nog de volgende bijzonderheden mede gedeeld Men is sedert eenigen tijd druk bezig met het her stellen van den spoorweg en met het maken eener nieuwe brug bij Vogelenzang en men heeft, in verband daarmede, een gedeelte van het spoor moeten opnemen. De op en neder gaande treinen meeten dus hetzelfde spoor berijden. Op eiken passeerenden trein wordt een loods geplaatst, die zoo lang op de machine ver toeft tot men de gevaarlijke plaats voorbij is en de gewone snelheid kan worden hernomen. Dit was ook Vrijdag weder het geval. De loods bevond zich op de machine van den uit Rotterdam komenden sneltrein en voerde dien langs het enkele spoor, terwijl de ge mengde trein van Amsterdam voor den wissel moest wachten om daarna insgelijks over genoemd spoor te worden gebracht. De machinist van dezen laatsten trein schijnt nu te ver door gereden te hebben, zoodat hij over den wissel kwam en met den sneltrein, die gelukkig zeer langzaam reed, in botsing kwam. Zooals zich laat denken is er aan bet materieel aanzienlijke schade toegebracht. Ontsporing had niet plaats, doch de schok was hevig genoeg om eenige wagens zoo tegen elkander te dringen, dat enkele compartimenten geheel verbijzelden. Ook de postwagen was zeer bescha digd. Van den trein uit Amsterdam, waarvan de machinist beweerde dat zijne machine was doorgegleden, was de tender nagenoeg onbeschadigd, evenzoo de daarop volgende goederenwagen en een wagen derde klasse. Deze wagen was echter gedrongen in een com partiment tweede klasse van den daarop volgenden waggon. Over het geheel genomen hebben de achterste en middelste wagens het meest geleden. Vijf passa giers bekwamen zeer ernstige verwondingen, meerendeels zeer gecompliceerde beenbreuken, zes werden lichter gekwetst. De heer J. F. Van Saagsveld, wiens beide beenen gebroken zijn, werd naar Den Haag, zijne woonplaats, vervoerd. Evenzoo liet de heer D. N. Meyners van Delft zich, nadat hij verbonden was, naar zijne woon plaats vervoeren. Mejuffr. Humel, geboren Heidoorn, was zoo ernstig gekwetst, dat zij niet vervoerd kon wordenhaar toestand is zeer zorgelijk, en een R. K. geestelijke werd op haar verzoek ontboden. Ook een gezin uit Rotterdam bevindt zich onder de gekwetsten, namelijk de heer J. C. Staleman met vrouw en kind. Verder bekwamen nog verwondingen twee reizigers uit Amsterdam, de heeren II. Posthuma en Bucker, van welke laatstgenoemde dadelijk zijn reis kon voort zetten, en eene dame, mej. Brack. Aan het station Vogelenzang werden de gekwetsten liefderijk verpleegd. De doctoren Van der Laan, vader en zoon, van het nabijgelezen Bennebroek waren binnen weinige minuten aanwezig en hielpen de patiënten met behulp van de bewoners der buurt. Ook de heer Malefijt uit Haarlem bevond zich daar spoedig om, door genoemde geneeskundigen bijgestaan, de verbanden te leggen. Al zeer spoedig konden dan ook van de zes minder ernstig gekwetsten vijf naar hunne woonplaatsen worden verzonden, meldt het Handelsbl. nader. De 6e, het kind van den heer en mevr. Staleman, bleef bij de ouders. Met latere treinen werd nog een der gewonden onder de beste voorzorgen geëxpedieerd in de richting van Rotterdam en de gekwetste jonge dame naar Amsterdam. Van deze twee werden nog in den loop van den avond goede berichten ontvangen. Voor den heer en mevr. Staleman en mej. Humel, die niet mochten worden vervoerd, is in eene particu liere woning k wartier gezocht. Deze drie en het kind zijn de eenigen, die nog in Vogelenzang vertoeven en bij geen hunner hadden Zaterdagochtend vroeg zich nog verschijnselen voorgedaan, die deden vreezen voor het behoud van hun leven of voor de noodzakelijkheid eener ernstige operatie. Door de zorg van den officier van justitie uit Haar lem, den heer Visser, al spoedig op de plaats van het onheil aanwezig, zijn de dames, die met groote toe wijding den geheelen dag zich aan de verpleging der gewonden hebben gewijd, in den namiddag vervangen door pleegzusters uit Haarlem. De gelukkige nabijheid van het station in een volk rijke buurt en de onvermoeide ijver der geneeskundigen en ingezetenen hebben veel lijden voorkomen. Omtrent den toestand der te Vogelenzang verpleegde slachtoffers wordt nader gemeld Mej. Humel heeft een gebroken dijkbeenge broken scheen- en kuitbeen en aan de hand eene ver wonding met breuk. De heer Staleman heeft een gebroken scheen- en kuitbeen; zijne echtgenoote het zelfde aan beide beenen en met belangrijke verwon dingen, en het dochtertje heeft een kneuzing aan het enkelgewricht. Mej. Brack, die een harer beenen heeft gebroken, bevond zich naar omstandigheden redelijk wel. Omtrent de overigen waren geene verontrustende berichten ingekomen. Amputatie wis nog bij geen «an allen noodig geoordeeld. T)e oorzaak van het ongeluk is, ook volgens het Hbl., zonder eenigen twijfel te zoeken bij de bedie ning van den locomotief van trein 9 (den boven- genoemden uit Amsterdam), waar niet gelet kan zijn op de aan den weg staande treinen. De trein, die voor die seinen had moeten stoppen, reed door en kwam zoo in botsing met den opkomen den trein. De ramp zou zeker nog veel grooter geweest zijn, indien de doorrijdende trein een sneltrein ware geweest, evenals de opkomende. Deze reed op dat oogenblik met den loods zeer langzaam en zijn ma chinist schijnt nog te hebben beproefd achteruit te stoomen, toen hij den anderen trein door het wissel zag schieten. De doorrijdende trein, die in gewone omstandigheden bij het station had moeten stoppen, had denkehjk reeds zijne vaart eenigszins verminderd. De fout van den machinist echter wasdat hij niet heeft gestopt voor de teekens, die duidelijk aanwezen, dat er reparatie was aan den weg; hij is dan ook voorloopig in arrest genomen. Een der reizigers, die den ongelukkigen toch mede- maakte verhaalt in het Haagsche Dagblad het vol gende Een oogenblik vóór den schok keek de heer Fr. uit Delft, die zich met zijn echtgenoote in den voorsten le en 2e kl. waggon bevond, met de familie R. uit Den Haagnaar buiten om zich te vergewissen om trent de oorzaak van het langdurig langzaam rijden. Daar ziet de heer R. zijn reisgezel een plotselinge be weging maken en hoort hem met een stem, die hem i nog in de ooren klinktuitschreeuwen mijn God opstaanopstaan Dit gebeurde het eene oogen blik. In het onmiddellijk daarop volgende had de botsing plaats. De zeven passagiers in de 2e kl, coupé waren gelukkig allen opgestaan en daardoor, als door een wonder, gered. Met een ontzettend gekraak scho ven tender en goederenwagens in de coupédrukten de deelen als deeg in elkaar en klemden en schroefden de passagiers vast. De schrik en de drukking van de lucht beletten den heer R. om adem te halen. In onbeschrijfelijken angst werden de eerstvolgende drie minuten doorleefd. Zelf naar adem hijgendekon de heer R. zich niet eens vergewissen van den toestand der zijnendie 't niet minder benauwd haddenmaar gelukkig even min zwaar letsel hadden bekomen. Eindelijk kwam er lucht. Met groote vaardigheid werden de passa giers onder door de planken getrokken en alzoo be vrijd. De heer Fr. had den arm zwaar gekneusdhet oudste zoontje van den heer R. zag zeer bleek en scheen inwendig letsel te hebben bekomen. De overige passagiers in deze coupé waren niet gekwetstdoch verkeerden overigens in een toestanddien men zich voorstellen kan. In de achter deze coupé volgende compartimenten had de botsing ernstiger gevolgen gehad. Daar werden o. a. van een der passagiers de beide beenen verbrijzeld en bekwamen anderen lichtere kwetsuren. In de voorste wagens van den trein uit Amsterdam waren mede een aantal gekwetsten. Eenige oogenblikken na het gebeurde het terrein van het ongeluk overziende, wees de reiziger aan een vriend de plek waar hij en de zijnen uitgehaald waren, 't Was werkelijk onverklaarbaar, hoe men daar, be klemd tussclien dien verwarden hoop planken en deu ren, drie minuten lang had kunnen leven. Als een blijk van koelbloedigheid wordt gemeld dat een dame uit de Vereenigde Staten, die het spoor wegongeluk bijwoonde, doch geen letsel had ontvangen, nadat zij uit een deerlijk gehavende coupé was gestapt, kalm haar schetsboekje voor den dag haalde en van dien waggon, waarvan éen zij- en de voorwand waren verbrijzeld, een teekening maakte, welke zij in Den Haag aan verschillende personen vertoonde. Dit was de tweede maal in haar leven, dat zij in een trein zat, die met een anderen in botsing kwam. De Porte is eindelijk bezweken voor Engeland's pressie en heeft eene proclamatie gereed gemaakt, waarin Arab, en al zijn aanhangers tot rebel worden geproclameerd, omdat hij zich verzet tegen den Khedive en wijl hij in strijd met den Koran handelt. Albion is verder druk bezig om met de Porte de militaire bezetting van Egypte te regelen. Den Khedive worden dus door den Sultan de han den boven het hoofd gehouden. De vraag rest echter, of die proclamatie wel ooit in de wereld zal gebracht worden. Het zijn nu nog maar de gezanten der mogendheden die haar kennen. Zaterdag zijn te Alexandrië de Schotsche gardes en de grenadiers ontscheept. Men zegt, dat Arabi ziek is. De Engelsche premier Gladstone heeft in het Lager huis de aanvankelijk goede werking van de lersche landwet geconstateerd en de hoop geuit, dat na de invoering der schikking betreffende achterstallige pach ten de toestand nog beter worden zou. Binnenkort zal de regeering hare plannen met Cetawayo meedeelen. Uit andere landen valt niets bijzonders te melden. Kloetince. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag jl. heeft het hier gevroren, 's Morgens vroeg vonden arbeiders het gras wit en stijf. In verband met het nachtvorst-bericht uit Overijsel in de laatste dagen van Juli is het gezegde van Beets, dat hier te lande de nachtvorsten gewoonlijk eindigen ultimo Juli om primo Augustus weer te beginnen, letterlijk bewaarheid. IUnsweert. De werkzaamheden aan de school en bijkomende werken alhier spoeden ten einde. Het timmer- en metselwerk kan als geëindigd beschouwd worden wanneer het benoodigde ameublement aan wezig is, zullen de lokalen over een paar weken in gebruik kunnen genomen worden. De bijbouw van 2 lokalen, waaronder een dubbel, was noodzakelijk ge worden doordien de oude school der jeugd geen vol doende ruimte meer aanbood. Deze lokalen zijn netjes afgewerkt en geheel volgens de eischen des tijds in gericht. Nog zijn achter en tegen die lokalen een brandspuithuisje en een cachot voor gearresteerden ge bouwd. Yerseke. Het goede zij evenzeer vermeld als het kwade Is er vroeger in dit blad eens geklaagd over de klok (of den klokkenist?), in deze gemeente (althans velen hielden liet er voor dat Yerseke bedoeld werd), thans kan gemeld worden, dat we een nieuwen klok kenist hebben, en dat onze dorpsklok, na eenige dagen 20 tot 25 minuten vóór geweest te zijn, nu slechts 10 minuten achter is. 'tGaat al vooruit, en toch willen velen niet gelooven, dat het nog eens heelemaal in orde Jiomt. Ovezand. Als naar gewoonte deed de secr.-penningm. in de algemeene vergadering der Werkrnansvereeni- ging" alhier rekening en verantwoording over het boekjaar 1 Aug. 188131 Juli 1882 en het bleek, dat aangekocht waren 96 kar kolen, waarvan de leden 1873 H.L. ontvingen, terwijl nog 54 H L. in voorraad bleven, dus uitgemeten 1927 H.L. of per kar 20 HL. De prijs der kolen was f 6,50 per kar, scheepsvracht f2,80 per kar, wagenvracht f0,10 per H.L., lossen en administreeren f 0,04 per H. L. De prijs per H.L. werd gesteld op f 0,54 voor lien, die zelf de kolen halen, anders f0,64. Ér is ontvangen f 1336,11 en uitgegeven f1319,77, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 16,34, dat nader met deleden zal verrekend worden. Bij het begin van het jaar telde de vereeniging 105 leden. Daar er 11 om ver schillende redenen uit- en 10 toetraden, beliep het getal leden bij het einde des jaars 104. Door de vrach tenaars werden gebracht aan de leden 1525, in de bergplaats 54 H.L de overige 348 H.L. werden door leden zelf gehaald. Van het vorige jaar waren er nog over 125 H.L., met de 54 van nu maakt dit samen 179 H.L. Een veekoopman te Sluis werd dezer dagen door een koe zoo op den buik getrapt, dat hij Vrijdag onder de meest smartelijke pijnen overleed. De opening van de stoomtram Bergen-op-Zoom Tholen is bepaald op 1 Sept. a. s. Zesmaal daags zal in beide richtingen worden gereden, in verband met den spoorwegdienst op de lijn RoosendaalVlis singen. Dezer dagen werden te Bergen-op-Zoom door vrou wen Bergsche ansjovis langs de deur ten verkoop aange boden tegen fl,50 per '100 stuks, terwijl de marktprijzen f7 a f8 bedragen. Vele ingezetenen, die den prijs der ansjovis niet weten en fl,50 te veel geld vinden, krijgen er zelfs 100 voor f 0,75. Het is echter gebleken, dat die gewaande ansjovis spieringen zijn, die eenige dagen of weken in de ansjovispekel worden gezet. Reeds menigeen is de dupe van dit bedrog geworden. Te Amsterdam maakte een knaapje zich vroo- lijk met zijn vlieger, toen het touw eensklaps zich slingerde om de kap van het huis waar het knaapje woonde. Fluks ijlt hij de trappen op, klautert op het dak, slaagt er in zijn vlieger te redden, doch stort er mede het vlieringluik uit. Hij was onmiddellijk dood, Toen voor een paar weken uit de noordelijke provinciën Groningen en Friesland een zoogenaamde pleiziertrein naar Amsterdam zou vertrekken, had een inwoner van het dorp Zuidbroek, op vier uur afstand van de stad Groningen, liet plan opgevat van deze gelegenheid gebruik te maken, en ten einde uitvoering aan dat plan te geven, was hij des nachts te 12 uren op raarsch gegaan, ten einde om 5 uur des morgens aan het station te Groningen te kunnen zijn, zooals dan ook gebeurde. Daar gekomen nam hij zijne plaats en spoorde in ongeveer acht uur tijd met vele andere tochtgenooten naar Amsterdam Door de wandeling en de reis vermoeid, besloot hij zich wat te verkwik ken bij zijn aankomst aldaar, en nam zijn intrek in een logement op de Martelaarsgracht, liet zich een kamer aanwijzen, en dacht een uurtje te slapen, maar jawel, wreedaardig als het noodlot somtijds is, het uurtje werd er twee, drie, vier, en toen hij wakker werd was het elf uur des avonds, en de eerste dag van zijn biljet reeds verstreken. Onbekend in Amster dam, durfde hij zich niet meer op straat te wagen, en opnieuw begaf hij zicli in Morpheus armen en sliep gerust en wel tot den volgenden dag... half twaalf. Om twee uur keerde de trein naar het Noorden te rug, en onze pleizierreiziger moest mede, zoodat hij al die vermoeienis en onkosten geleden had, om in Amsterdam eensgoed uit te slapen. (N. R. Ct.) Weder heeft een verpleegde in de Ommerschans brand gesticht, nu in de te veld staande rogge. Hij begaf zich zelf in arrest. Verscheidene Russische Joden zijn door tussehen- komst van het plaatselijk comité en de Alliance Israelite tê Rotterdam aan werk geholpen. Men is over hun gedrag en werk zeer tevreden en van verschillende zijden is bij de genoemde commissiën aanzoek gedaan om meer dier werklieden naar Rotterdam te doen komen Het zijn meerendeels ambachtslieden, waarvan er o. a. ook te Parijs 1500 al 800 aan werk geholpen zijn. Er is naar Brody geschreven om onder de uit gewekenen diegenen op te sporen, welke een handwerk verstaan, en dan naar Rotterdam te zenden. Zaterdag is bij de schietoefeningen van het regi ment huzaren in de vlakte van Waalsdorp door een ongeluk een der manschappen een vinger afgeschoten en een andere vinger deerlijk gewond. Terstond werd den gewonde heelkundige hulp verleend. -De firma V. C. fc 11., die aan het hoofd staat eener tapijtfabriek te Breda, is in staat van faillisse ment verklaard en een der firmanten, V. C., in hech tenis genomen. Zaterdagnacht ontstond te Tilburg brand ten huize van een koopman. Het huisraad, benevens eene groote hoeveelheid gouden ert zilveren voorwerpen zijn vernield. Man en vrouw zijn half gekleed door het raam gevlucht. Alles was verzekerd. Te Gennep werden Vrijdagavond te 9 uren op verschillende plaatsen twee hevige schokken eener aardbeving waargenomen, die onmiddellijk op elkander volgden en 2 seconden aanhielden. De schokken gin gen gepaard met een rollen als van een verren donder, en waren zoo hevig, dat aan den muur hangende voorwerpen zich bewogen. Te Weerdingermond is een 12jarige knaap door een van gelijken leeftijd in een twist met de klomp doodgeslagen. In Juli werden in Ierland 231 agrarische mis drijven gepleegd, tegen 283 in Juni. Het aantal ver dreven pachtergezinnen was 321 (1619 personen) tegen 515 (2669 personen) in Juni. Te Aberdeen (Schotland) is het zoo warm, dat verschillende menschen op straat flauw vielen. Een vrouw viel dood neer tengevolge van een beroerte. Te Borgerliout (België) heeft Donderdag een vreeselijke ontploffing plaats gehad in een der houten barakken, behoorende aan de genie en waar vuurwerk makers werkzaam waren. Drie soldaten werden daar door gevaarlijk gewond. Van 1790 af heeft Frankrijk 120 Ministers van Binnenl. Zaken gehad. Het le Keizerrijk had er slechts 5, Lodewijk Philips 18, het 2e Keizerrijk 17; de 3e Republiek had tot hiertoe 27 Ministers van Binnenl. Zaken. Het Hof van Assises te Arlon heeft reeds uit spraak gedaan in de zaak-Jacquemijn te Marche (Bel gisch-Luxemburg). Hij is schuldig verklaard aan meer dan 600 valschheden en veroordeeld tot 5 maanden opsluiting en 500 Ir. boete. De jury heeft echter tegelijkertijd een verzoek om gratie aan den Koning geteekend. Ook deze jury, het aanstekelijk voorbeeld van de Fransche gezworenen volgendenam gemak kelijk verzachtende omstandigheden aan. Omtrent het spoorwegongeluk, Maandag bij We zel voorgevallen, wordt gemeld, dat het gebeurde met den trein, die te 5.50 daar aankomt en naar Amster dam bestemd is. Men hooide op het perron den trein aankomenhet fluitsignaal voor den remmer werd gegevenmaar de trein bleef uit. Na eenigen tijd kwam de locomotief met den goederenwagen aanstoo- men, en vernam men, dat het andere deel van den trein aan de overzijde van de brug was ontspoord. De beide eerste wagens 1ste en 2de klasse lagen met afgebroken wielen omver, den derden vond men met de voorwielen diep in den grond, terwijl het achter gedeelte nauw in evenwicht bleef op een spoorwegdijk. De buffers waren diep in een vierden wagen gedrongen, die ook nagenoeg was vernield. De vijfde wagen was half ontspoord, de zesde en de postwagen waren blijven staan. De rails waren gebogen en gebroken. Vier heeren en drie dames werden min of meer gekwetst; onder de eersten behoorde de heer G. A. baron Tin dal, uit Amsterdambagagedie uit het net in de coupé werd geslingerd, wondde hem ofschoon niet gevaarlijk aan het hoofd. Te Berlijn woonde eene vrouw, die met hare vier kinderen van haren man gescheiden leefde, terwijl de man, kleermakersknecht, tegenwoordig zonder werk, in eene andere buurt met eene te slechter naam be kende vrouw samenwoonde. In den laatsten tijd was hij nu en dan bij zijne vrouw en kinderen aan huis geweest, en zoo kwam hij aldaar Zaterdagochtend te 8 uren weder aan de deur. Daar er toen op zijn her haald schellen en kloppen niet werd geopend, haalde hij een smid, die eene deur openbrak, van waar men door de keuken naar de woonkamer kon komen. Ook de deur van dit vertrek was op slot, en na veel moeite bemerkte men dat zij van binnen was dichtgegrendeld. Daarom haalde Conrad zoo heette de man een ladder en klom met den smid naar binnen. Daar von den zij de vrouw en het jongste dochtertje, oud an derhalf jaar, opgehangen. Na de eerste sensatie en het inroepen van buren werd er rondgezien naar de andere kinderen, die men eindelijk vond in een ge sloten kleerenkast, alwaar zij naast elkaar aan den kapstok waren opgehangen. Terwijl inmiddels de po litie was gewaarschuwd, ontstond er voor het huis een oploop, waarbij onder een woedend geschreeuw Conrad van den moord werd beschuldigd. De luitenant van politie hoorde daarbij nog een en ander, waarom hij reden vond om Conrad te arresteeren. Naar men zegt, bestaat er gegrond vermoeden, dat hij werkelijk om streeks middernacht zijn gezin heeft vermoord en als- toen, na de deur te hebben gegrendeld, uit het raam is afgeklommen. Blijkens een opgave van het grondbezit in Silezië zijn de goederen, door Z. K. H. Prins Frederik in die streek nagelaten, 142,100 morgen groot. Te Willemshaven ontving eene vrouw, die met haar derden man is gehuwd, eenige dagen geleden het onverwacht bezoek van haren man no. I. Twaalf jaren geleden had deze haar verlaten, en vier jaar later was zij wettig van hem gescheiden. Men meende, dat de man intusschen in Amerika was overleden, doch het bleek thans, dat hij in het geheel niet in Amerika is geweest, maar al dien tijd stilletjes in Ilannoverland was gebleven. Nabij Essen vindt men tegenwoordig 3250 ar beiderswoningen van de firma Krupp, bewoond door ongeveer 16 000 personen. In de Kruppsche bakkerij wordt jaarlijks 130 000 kilogr. witte- en 2100 000 roggebrood gebakkende slachterij van de fabrieks- kolonie slijt per jaar 450 stuks groot en 1500 stuks klein vee. Een bier-extra-trein. Met het oog op het zan gersfeest te Hamburg vertrok uit Erlangen een extra- trein, bestaande uit 15 waggons en bevattende ruim 1000 hectoliter bier van de brouwerij van Frans Erich. De zangers zullen dus geen dorst behoeven te lijden. Eene kleine variatie op het gebied van ten toonstellingen. In Pest heeft men een tentoonstelling van Hongaarsche vrouwen. De schoonste vrouw ont vangt als prijs een gouden armband, terwijl er nog verschillende premiën zijn uitgeloofd. De prijswinster zal gephotografeerd worden en in iederen kunsthan- V

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2