1882. N°. 95. Zaterdag 12 Augustus. 69slu jaargang. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 11 AUGUSTUS 1832. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Scheepvaartberichten. Landbouw en Veeteelt. 97e Algemeene vergadering der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen. liOISCI! Be uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen ais buiten Goes, 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingen, niet meer dan 1 regels beslaande en contant betaald, 20 ets Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Wij weten iets meer omtrent de ministeriëele crisis. Zeker ter eere der herdenking van haar driemaande lijkse!) bestaan komt liet Handelsblad met de volgende officieuse verklaring, waarvan de bron niet ver te zoeken valt «De heer Van Lijnden van Sandenburg heeft op 8 Juli de vroeger aan hem verleende opdracht waar door eene «nieuwe phase" ontstond en over welker aanvaarding hij aan de Tweede Kamer verklaarde nog geen besluit te hebben genomengeenszins nederge- legd maar kenbaar gemaakt, bezwaar te ontmoeten in hare vervulling, zoolang niet een der leden van de Volksvertegenwoordiging, die het Fransche liandels- tractaat hielpen verwerpen geweigerd had zich met de vorming van een ander Kabinet te belasten. «Hierop is aan den heer Tak Van Poortvliet de sa menstelling van een nieuw ministerie opgedragen en heeft hij, onder bereidverklaring zich tot dat einde te begeven naar de hem aan te wijzen plaats in het buitenland (wegens 's Konings verblijf buitenslands), verzocht in de gelegenheid te worden gesteld monde ling rekenschap te geven van den grondslag, waarop naar zijn oordeel dergelijke formatie zou behooren te worden beproefd. «Op 31 Juli, tijdeus 's Koning terugreis, is hem te Frankfort a /M. het gehoor verleend. De heer Tak heeft toen doen uitkomendat ten onrechte een po litieke strekking was toegeschreven aan de stemmin gen in de Tweede Kamer over het Fransche handels- tractaat, in weerwil dat de bestrijding, zonder onder scheid van richting, elke politieke beteekenis aan het uit te brengen votum had ontzegd. Voorts heeft hij zich gezind getaond om de hem toegedachte taak op zich te nemen, wanneer hij zich verzekerd mocht houden van het verlof, om onverwijld aan de Staten- Generaal de wetsvoordrachten aan te bieden betrek kelijk de noodzakelijke -wijziging van sommigeden wetgever al te zeer de handen bindende, voorschriften der Grondwet, in den geest als in 1879 was voorge steld. «Na afloop van het gehoor, dat geruimen tijd had geduurd ontving hij de uitnoodiging een schriftelijk verslag van het gesprokene aan te bieden. De in diening leidde tot de mededeelingin een voor den heer Tak hoogst welwillend schrijven vervat, dat het geschikte tijdstip tot wijziging der Grondwet geacht werd vooralsnog niet gekomen te zijn. Op grond van deze mededeeling heeft de heer Tak begrepen geen verder gevolg aan de hem verstrekte opdracht te moeten geven. Men verwacht nu eerstdaags de aan vulling van het demissionnaire Kabinet, dat, op een of ten hoogste een paar uitzonderingen nain zijne tegenwoordige samenstelling gehandhaafd zou blijven." Het verwonderlijkste van de gansehe geschiedenis is ons, dat wij drie maanden noodig gehad hebben om het zoover te brengen. Is de afwezigheid van onzen Koning daarvan schuld, heeft de minister Van Lijnden soms te lang geaarzeld vóór hij met het hierboven genoemd bezwaar voor den dag kwam of hebben de raadslieden van de kroon hunne adviezen te lang verborgen gehouden voor het hoofd van den staat? Het een en ander blijft voor ons leeken verborgen, maar dit is zeker dat wij thans van officieuse zijde reeds meer op de hoogte gebracht zijn van hetgeen is voorgevallen dan in de dagen van de crisis na het heengaan van het MinisterieKappeyne van officiëele zijde geschiedde. Zou de heer Tak soms, juist omdat toen de offici eels waarheid geen licht scheen te mogen zien, zich nu gehaast hebben een iets minder deftig maar daarom toch niet minder vertrouwbaar licht te ontsteken, om alle verkeerde vermoedens te voorkomen? Wij zijn hem daar dankbaar voor. Toch is er nog iets, dat ons ten hoogte verhaast. Bij het gehoor dat de heer Tak bij onzen Koning had, heeft hij doen uitkomen, dat ten onrechte eene politieke strekking was toegeschreven aan de stem mingen in de Tweede Kamer over het Fransche han- delstractaat. Moest men nu die mijl op zevenen afleggen om tot die opheldering te komen Noch in de zitting van de Tweede Kamer van 9 Mei, toen de minister Van Lijnden de ministeriëele crisis aankondigde, noch in die van 26 Juni, waarin hij ver klaarde te beproeven zelf een nieuw ministerie samen te stellen, is een enkel woord in dien geest gesproken- Alleen de lieer Van Houten doelde op zijne ver wachting, dat er bepaald een nieuw ministerie zou komen en verlangde, dat dit vooral kiesrechtherzie ning in zijn vaandel zon schrijven. Waarom is toen niet rondweg gezegd «mijnheer de Minister, gij ver gist u Gij en uwe collega's die van koloniën is buiten de qnaestie, want deze heeft reeds vroeger om de conversie-historie zijn ontslag genomen leggen de zaak verkeerd uit. Gij kunt gerust blijven: de meerderheid wil wel met u samenwerken?" Daarvan is niets gebeurd en ons dunkt, die weg ware veel gemakkelijker en voor den gang van zaken veel voordeeliger geweest. Men had niet over Frankfort naar een middel tot oplossing behoeven te gaan zoeken. Onder de tegenstemmers van het Fransche handels- tractaat waren er, met den heer Tak aan het hoofd, genoeg leden geweest om met de voorstemmers ervan een motie van vertrouwen aan het Kabinet te geven. Maar men had dan tevens eens aan de Kamer kun nen vragen, wat het gevoelen harer meerderheid was omtrent grondwetsherziening. Van den anderen kant vinden wij de houding van den heer Tak ferm, wijl hij, 'geroepen als kabinets formeerder, geen duim breed afweek van het stand punt waarop hij stond, toen hij als minister is afge treden. Hij heeft Kappeyne's eer tevens gehandhaafd. Maar stel, dat hij verlof bekomen lrad om te be proeven die plannen uit te voeren, zou hij dan zeker zijn geweest dat zijn optreden met zulk een program van langen duur geweest zou zijn? Wij betwijfelen dit. Grondwetsherziening op dit oogenblik is nog een te gewaagd spel, waarmee de meerderheid der Staten- Generaal, dunkt ons, niet zat meegaan. In den tegen woordig ongezonden toestand, een gevolg der zwakte van alle partijen, streve men eerst naar versterking van de liberale, door de z»o noodige samenwerking onder liare leden te verkrijgen. En dan vatte men het groote herzieningswerk der grondwet aan. De heer Van Lijnden kan thans voortgaan met zijn ministerie aan te vullen. Hij doe dit spoedig, en men beginne dan aan de verbetering van onze militie, onze schutterij, aan de wet op den kinderarbeid en aan de kiesrecht-her vorming. Dit laatste zal dan kunnen meewerken om te kunnen beoordeelen, of de vertegenwoordiging rijp is om de plannen van den heer Tak uittevoeren. Wijselijk zijn zij thans niet toegelaten zij zouden slechts gelijk zijn geweest aan bommen, die in een reeds verward leger nog schromelijker verwarring te weegbrengen. Het verlies van de met crisissen doorgebrachte drie maanden schrijve men op rekening van diverse. Een bepaald hoofd ervoor te vinden kunnen wij niet. Het programma van de matinee, te geven door het Bergen-op-Zoomsche stafmuziekkorps, onder directie van den heer N. A. Bouwmanluidt als volgt Eerste gedeelteI. «Feestmarsch," Bouwman. 2. Ouverture «Une Fête Champêtre," Labory 3. «Valse Espagnole" (Serenade), Metra. 4. Fantaisie sur »Le Trouvère," Opéra, Verdi. Tweede gedeelte5. Ouverture «Egmont," (arr. Bouwman) Beethoven. 6. «Ungarische Tanz no. 6, Brahms. 7. «Gavotte Stephanie," Czibulka. 8. »2de Rhapsodie Ilongroise," de F. Liszt, Bouwman. Wij maken het publiek opmerkzaam dat, in afwij king van vorige matinees, het aanvangsuur is bepaald op éen uur. Voor het concert bestaat het programma uit de volgende nommers Eerste gedeelte I. Marsch aus »der Sommernacht- straum," Mendelssohn. 2. Ouverture «La Muette de Portici," Auber. 3. «Geschichten aus dem Wiener- wald," Walzer Strauss. 4. «Sérénade," (Berceuse) de Gounod, Bouwman. 5. «Uu jour d'été en Norvège," Grande Fantaisie Pastorale, Buissens. Tweede gedeelte6. Ouverture de «Phèdre" (arr. Bouwman), Massenet. 7. «Un Carnaval d'Artistes en Italië" (arr. Bouwman)Suendsen. 8. «Türkischer Marsch," Mozart. 9. «Avltquin," aus der Maskenhall- Scène, (arr. Bouwman,) Lkivid Popper. 10. Fantaisie sur «Les Huguenots," opéra de Meijerbeer, Wiepreclit, Borssele. Door het overlijden van dhr. C. Pover alhier is eene vacature ontstaan in den gemeenteraad en in den dijkraad der Waterkeering van Ellewouts- dijk en Borssele. Yerseke. De heer J. Den Doorn van Boojen, se dert 1875 geneesheer alhier, zal tegen het einde dezer maand onze gemeente verlaten, om zich te Ouwerkerk hij Zierikzee te vestigen. Voor onzen nieuwen geneesheer, den arts A. Van Selms, is een nieuw woonhuis in aanbouw. Met het oog namelijk op de schaarschte aan geschikte en com fortabele woningen in deze gemeente, heeft de Raad onlangs besloten ongeveer in het midden tusschen het dorp en den Dam een flink huis met koetshuis en stal te houwen, om dit na de voltooiing aan den lieer Van Selms te verhuren. Van dit gebouw heeft Donderdag onze burgemeester den eersten steen gelegd. Op de terreinen der heeren Swaan, te Bergen- op-Zoom, is, evenals verleden jaar, weer een zoölogisch station gevestigd tot het doen van waarnemingen be treffende de oestercultuur enz. Voorloopig is dr. P. P. C. lloek met de waarnemingen belast. Naar de A'. II. Ct. verneemtzal door de re geering een onderzoek worden ingesteld naar het getal verhuizingen van gegoede ingezetenen naar andere ge meenten, in de laatste tien jaren. Dit onderzoek staat in verband met liet voornemen, om bij de herziening van het plaatselijk belasting stelsel op die verhuizingen te letten, zoodat o. a. de nietinwonende eigenaars van onroerende goederen en in liet algemeen degenen, die genieten van de inrich - tingen en de zorg eener gemeente, waar zij niet we nen meer dan tot dusverre zouden kunnen worden aangeslagen in de belastingen van die gemeente. Een postambtenaar deelt mede, dat de niet zon der eenigen ophef aangekondigde «lotsverbetering" voor de postbeambten, in den vorm eener procentsge- wijze belooning ter verhooging der traktementen, thans losgekomen is en volgens berekening per jaar bestaan zal in f 8 voor den directeur, f 6 voor den hoofd commies f2,50 a f5 voor de commiezen; f0,50 a f2,50 voor de mindere beambten. Terecht wordt ge vraagd, of de Minister eens den spot met de ambte naren heeft willen drijven. Bij de commissie tot liet verzamelen van gege vens betreffende emigratie naar Zuid-Afrika is uit Pretoria (Transvaal) telegrafisch bericht ontvangen, dat in Transvaal eene permanente emigratie-commissie is benoemd. OvEZAND. Bedankt voor liet beroep naar Ovezand c. a. door den heer G. W. A. De Veer, predikant te Lathum. Bedankt voor liet beroep naar Baarland door ds. J. Gann Dun, pred. te Hoenderloo. In de zitting van Dinsdag der Synode van de Neb llerv. Kerk werd een voorstel om de eindstem ming over wetsvoorstellen aan de prov. kerkbesturen te ontnemen en aan de classicale vergaderingen te geven, die alsdan in Sept. in plaats van in Juni zou den gehouden worden verworpen met 10 tegen 2 stemmen. Het wetsvoorstel, waarbij een rijke diaconie aan de behoeftige kerkvoogdij van dezelfde gemeente geldelijke bijdrage kan verleenen, is aangenomen. Over de waarde van de door sommige clericale bladen geregeld geuite klachten, dat de openbare on derwijzers liet godsdienstonderwijs tegenwerken, werd dezer dagen zijdelings een veelbeteekenend oordeel geveld. In de 14e zitting van genoemde Synode bracht ds. Ringnalda verslag uit over de kerkvisitatie. Dit ver slag liep over 1349 gemeenten, en daarin werd ge constateerd dat er uit al die gemeenten slechts éen enkele klacht was gerezen over tegenwerking van het godsdienstonderwijs door een hoofdonderwijzer. Middelburg. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn tot kweekelingen aan de Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier benoemd: J. A. Saarberg te De Lier, P. Knegt te Hoogvliet, W. Timmermans te Ouwerkerk, A. Kohier te Groede, J. Van der Vlugt te Zuidland, J. M. Tbiel te Cam- perland, J. De Wolf te Middelburg, J. Risseeuw te Schoondijke, H. De Hullu te Zuidzande, F. J. Bleeker te Meppel, J. Goedegebuure te St.-Amialand, J. Van der llage te Ellewoutsdijk, K. Baart te Aagtekerke, J. W. Jurrema te Finsterwold, G. Den Toom te Nieu- wei'kerk a/d IJselJ. II. De Groot te Fiusterwold, M. J. Van Uriel te Sei'ooskeike, J. C. Van Offenbeek te Middelburg, J. Hoek te Ouddorj), I. Kareis te Cad- zand en B. 11 Stomps te Middelburg. IJansweert. Maandagmorgen werd begonnen met liet lichten van een ijzeren sluisdeur der groote sluis alhier. Dinsdagavond had men haar gelicht en op de daarvoor bestemde bakken geplaatst om daarmede op de slikken in de buitenhaven te worden gebracht. Dit lichten vereischt een groote werkkracht en veel geduld, daar het gewicht van zulk een deur op p. m. 50,000 kilo kan worden geschat. Bij lichting kan er alleen met de kleine sluis worden geschut en on dervindt dc scheepvaart hierdoor nog al vertraging, vooral wanneer een massa schepen moeten geschut worden. De Dinsdagmorgen van Antwerpen komende telegraaf, varende met passagiers en goederen tusschen die plaats en Rotterdam, kon, doordien de kleine sluis voor die booten te smal is, niet doorschutten en was verplicht evenals de van Rotterdam komende telegraaf de route langs Vlissingen te nemen, wat voor die booten de reis vier uren langer maakt. Bij de rampen, waaronder de landbouwer gehukt gaat, komt nu nog dat in het Westerkwartier van Groningen thans in hevige mate de varkensziekte heerseht en wel zoo, dat hokken van 10 a 15 dieren geheel uitsterven. De schapen worden voorts dit jaar bijzonder geplaagd door de maden en zeer moeielijk is 't, hen daarvan te zuiveren of vrij te houden. Voegt men hierb'j de hooge pachten, die velen al maken zij bijna niets uit het land toch moeten betalen, dan is 't te begrijpen, dat de landbouwersstand niet erg fleurig is. Yelen schallen dan ook luxepaarden en rijtuigen af. Üagbl Belangrijke aardbeziënteelt. In de laatst verloo- pen jaren legden de tuiniers te Beverwijk en in de naaste omgeving zich meer toe op de teelt van aard beziën. Men beweert, dat er thans tusschen Alkmaar en Haarlem bijna 100 bunders met aardbeziënbedden liggen. Nooit zag men zooveel aardbeziën als dit jaar. Yroeger verzond men ze bijna alleen naar Amsterdam met schuit of boot en werd het andere in de Zaan streek, Alkmaar en andere plaatsen in de buurt uitge vent. Thans echter is er op de zoogenaamde pluk- dagen een geregelde verzending naar het buitenland. Naar Engeland worden zij verzonden iu vaten, zij die nen daar voor liet bereiden van vruchtensappen en dergelijke. Naar Duitschland gaat de verzending in mandjes. Om nu eenigszins een denkbeeld te geven van den omvang dier verzendingen en ook van den oogst in dit jaar, noemen wij de volgende cijfers Woensdag 28 Juni werden 15,000 halve kilogram naar het buitenland verzonden, terwijl men de geheele ver scheping van dien dag op 50,000 halve kilo's rekende. Vrijdag 30 Juni werden niet minder dan 60.00J halve kilo's verzonden Maandag 3 Juli klom dit cijfer tot 75,000, daarvan weiden 15,000 in vaten naar Enge land, 45,000 per boot en schuit naar Amsterdam en 15,000 h. k. naar andere plaatsen verzonden. Stelt men zich nu voor, dat op de zoogenaamde tusschen- dagen ook nog ladingen naar Amsterdam gaan, dan kan men zich eenigermate een denkbeeld vormen van hetgeen in dien tijd daar ter plaatse omgaat. (Semperv.) In de Woensdag voortgezette vergadering is besloten a. Ter beschikking van de hoofdcommissie voor liet ondersteuningsfonds, opgericht door liet Ned. on derwijzersgenootschap, een som van f 1000 beschik baar te stellen. b. Ten behoeve van de teekenschool voor kunst ambachten te Amsterdam, met het oog op de Uitbrei ding harer werkzaamheid, nogmaals f 1000 beschik baar te stellen. c. Te vernieuwen het ten vorige jare genomen besluit om op de begrooting een post van f 9000 te brengen, teneinde daaruit aan drie departementen, die plaatselijke verzamelingen ter bevordering van kunst-industrieel onderwijs vvensclien te stichten, elk een subsidie van f3000 te doen uitkeeren. d. de bekende machtigingaan liet hoofdbestuur verleend inzake het Algemeen Ned. pensioenfonds voor werklieden, in te trekken, nadat genoemd bestuur zich bereid verklaard had nieuwe maatregelen ter bereiking van liet beoogde doel in beraad te nemen, indien de mogelijkheid blijkt een zelfstandig fonds tot stand te brengen op zóódanige grondslagen, dat vooc bedenkingen geen ruimte overblijft.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1