gezegde: «Wij kunnen niet missen,' Vrat de kinderen ons inbrengen." Het valt niet te ontkennen, dat er huisgezinnen zijn, welke onmogelijk kunnen rondkomen met het daggeld van het hoofd des gezins, waardoor het nood zakelijk is, dat de vrouw buitenshuis het hare daar voor verdient, doch het is tevens maar al te waar, dat vele ouders thans een schromelijk misbruik maken van den door geen wet beperkten toestand, en hunne kinderen, soms van den leeftijd van 8 jaar af, naar den boomgaard en naar het veld zenden. Zij ontvan gen daar eene opvoeding, die hen niet alleen afkeerig maakt om geregeld de school te bezoeken, maar hen ook in 't vervolg van hun leven ongeschikt doet zijn tot een ambacht, of geregelden arbeid. Door voort durend op dezen toestand te wijzen hoopt de com missie dat er eenmaal verandering in zal komen misschien is het wenschelijk dat het comité daartoe bij het gemeentebestuur de noodige stappen doe. De leerlingen der R. C. bijzondere school zijn niet in in de statistiek van de commissie begrepen. Volgens haar schijnt het dat het bestuur van die school de over tuiging heeft dat de kinderen altijd getrouw de school zullen bezoeken, of dat het van de bemoeiingen van het comité niet gediend wil zijn. Althans een schrij ven aan het bestuur van die school van 13 Juli, waarin het comité aanbood de op de R. C. Bijzondere school gaande kinderen, evenals alle andere, in de zorg van het comité optfenemen, bleef onbeantwoord, evenzoo het desbetrekkelijk herhaaldelijk schrijven van 7 December. Het bestuur van die school kan gewichtige reden hebben om niet te wenschen, dat het comité zijne zorg ook over die schoolkinderen uitstrektechter ware het voor het comité aangenaam geweest, indien het bestuur van' de Roomsch-Katholieke Bijzondere school de be leefdheid had gehad een antwoord, al zij het dan ook een weigerend, aan het comité te doen toekomen. Het aanbod van het comité leverde toch het bewijs, dat het zich bij zijne werkzaamheden op geheel onpartij dig standpunt plaatste, en het had alzoo wel eenige waardeering verdiend. Door het hoofd der school B werd bij missive van 4 Mei 1881 aan het comité verzocht, ook de buiten de gewone schooluren plaatshebbende lessen in de nut tige handwerken in de bemoeiingen van het comité op te nemen. Deze missive werd door het comité in zijne vergadering van 12 Juli behandeld, en gaf aanleiding tot uitvoerige gedachtenwisseling. Algemeen vond men de zaak niet zoo heel eenvoudig. Vooreerst gold het eene nieuwe zaak, althans een nieuw leer vak; ten tweede werden de lessen in een ander lo kaal, buiten den gewonen schooltijd gegeven; ten derde waren er vele meisjes, vooral uit de hoogste klas sen der scholen, die dat vak op de bestaande naai- en breischolen leerden, waar zij geregeld iederen avond 2 uren onderwijs ontvingen, terwijl bij de openbare school voor dat leervak slechts 3 malen 's weeks tel kens éen uur was bestemd, waardoor »ele ouders te recht of te onrecht meenden dat het vak onvoldoende werd onderwezen. Tevens werd in die vergadering nog opgemerkt, dat het comité zijn werkkring uitslui tend tot de dagschool had bepaald, zoodat, wanneer het zijne bemoeiingen uitstrekte tot de handwerkklasse, de meisjes ten opzichte van het schoolverzuim in dubbel ongunstiger conditie zouden komen dan de jongens, eensdeels omdat dit onderwijs des avonds werd gegeven, anderdeels omdat het alleen door meisjes moest bijgewoond worden. Niet ten onrechte meende het comité dat daardoor het schoolverzuim eerder in de hand gewerkt dan voorkomen zou wordendaar allicht de kinderen, door enkele verzuimen op de hand werkklasse en het daardoor verbeuren van bekroning, het verzuim op de dagschool ook minder zouden gaan tellen. Dat er voor deze meening voldoende grond was, werd bewezen door een onderzoek waaruit bleek, dat het grootste gedeelte der meisjes, die de avondklasse ongeregeld bijwoonden, op de dagschool geen verzuim hadden. Op grond van een en ander meende het comité in deze zaak zich voorloopig te moeten ont houden. Eene groote oorzaak van verzuim op school D is volgens de commissie het erwten- en boonen uitzoeken. Hoe weldadig dit werk op zich zelve voor de armen is, en in de wintermaanden eene groote bron van in komsten voor hen geeft, is het toch te betreuren dat dit werk zooveel aanleiding tot schoolverzuim geeft. Vroeger werd dit werk alleen door vrouwen gedaan in een daartoe bestemd lokaal, doch thans krijgen de armen die artikelen te huis om uittezoeken; hoe meer dus per dag wordt uitgezocht, hoe meer zij verdienen. Het behoeft dus geen betoog dat, om spoedig een mud erwten gereed te hebben, de kinderen tot hulp worden gebruikt. Door de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs wordt gemeld omtrent de Hoogere Bur gerschooldat bij den aanvang van den nieuwen cursus zich voor de Hoogere Burgerschool 28 adspiranten aanmeldden, waarvan er 22 werden toegelaten. Onder dezen waren 14 voor de laagste klasse en de overi gen voor hoogere klassen benevens twee toehoorders. Het gedrag en de ijver der leerlingen gaven in het afgeloopen jaar tot geene bijzondere opmerkingen aan leiding. Voor de Burgeravondschool werden bij het begin van den nieuwen cursus 24 adspiranten ingeschreven, waarvan er slechts veertien konden worden toegelaten, terwijl aan de overgangs-examens werd deelgenomen door 19 leerlingen, waarvan er 15 tot eene hoogere klasse zijn bevorderd. Door het opheffen der 4e klasse bleven de leerlingen der 3e klasse als zoodanig op de school, om waarschijnlijk in 1882 aan het eind-examen deel te nemen. Bij het einde van 1881 werd de Burger, avondschool in het geheel door 33 leerlingen bezocht. Het programma der Burgeravondschool werd gewijzigd en wel door in plaats van een vierjarigen thans een driejarigen cursus in het leven te roepen. Aan het toelatings-examen, op de Middelbare school voor meisjes gehouden, namen deel 13 leerlingen, waarvan er 8 tot de eerste kl. werden toegelaten. Aan het einde van het jaar 1881 werd de school bezocht door 24 leerlingen en G leerlingen voor enkele vakken, verdeeld als volgt: in de le klasse 10, in de 2e klasse 5, in de 3e klasse 9 en in de 4e klasse G. In het verslag der Directrice, ingovolge art. 22 der verordening op het Middelbaar onderwijs aan de com missie uitgebracht, wordt in het algemeen met lof melding gemaakt van het gedrag en den ijver der leerlingen, doch wordt daarin niet ontveinsd dat, hoe wel ten dezen opzichte verbetering is te bespeuren, er door sommige leerlingen nog te veel gebruik wordt gemaakt van de bevoegdheid om in de hoogere klas sen enkele vakken te laten varen. Van de 6 leerlin gen onder anderen der 4e klasse zijn er niet minder dan 4 toehoorderessen. Het blijft de overtuiging der commissie dat het onderwijs, aan de meisjesschool ge geven, en de eischen bij het programma gesteld, niet overschrijden de vermogens van leerlingen van gewo nen aanleg en degelijk voorbereid, terwijl ijver en volharding voldoende zijn om het onderwijs met vrucht tot het einde te kunnen volgen. De commissie uit den wensch, dat haar volgend ver slag moge kunnen getuigen van aanhoudende verbe tering in deze richting, en tevens ook van een toe nemend aantal leerlingen. Van af de oprichting der school toch is het aantal leerlingen behoudens kleine mutatien onveranderd gebleven, daar waar zij, even als op de jongensschool, eene toename van dit aantal zich had voorgesteld. Zij verkeert omtrent de oorzaak hiervan in het onzekere doch wil hopen, dat hieraan niet tot grond slag ligt het helaas nog bij vele ouders bestaande begrip, dat de vrouw in de maatschappij aan intellec- tueele ontwikkeling minder behoefte zoude hebben. 97e Algemeene vergadering der Maatschap pij tot Nut van 't Algemeen. Dinsdag werd die vergadering, welke steeds te Am sterdam gehouden wordt, geopend door den heer H. Bouman, door het hoofdbestuur als voorzitter gekozen. Hij heette de leden welkom en hield eene langdurige, moeielijk verstaanbare rede over de weinig prak tische strekking van ons lager onderwijs. Hij, de bekende paedagoog, kon zeker geen beter onderwerp gekozen hebben. Hij deed verschillende opmerkingen en wenschen. Volgens hem is het onderwijs, zoowel lager als mid delbaar, overladen met leerstof. Er wordt te veel van de jeugdige hersenen gevergd, ten koste van gezond heid enz. Er wordt te veel geleerd, te weinig gedacht. Het onderwijs heeft te veel theoretische richting. De school mist of miskent het opvoedend beginsel. Dat zijn ernstige grieven! Dwaalt men, dan terug. Met een blik op de lagere scholen mag men zich eenige bezorgdheid niet ontveinzen, als men de lange lijst der leervakkeu ziet, waarmede het kind moet worden be ziggehouden. Er moet niet te veel geleerd worden genoeg kan men ervaren dat de kinderen de leerstof niet begrijpen, dat het onderwijs hoofdzakelijk met de kracht van geheugen en herinnering, niet met die van het denkvermogen en het gemoedsleven rekening houdt. De bezorgdheid der ouders, als z;j hunne kinderen zoo zien blokken, werkt mede tot het verergeren van insluipende misbruiken. In die bezorgdheid wenden zij het gevaarlijke hulpmiddel van privaatlessen aan, maar daardoor wordt de arbeid nog grooter. Het schoolgaan heeft blijkbaar een ongunstigen in vloed op de lichaamsontwikkeling der leerlingen. Scheefheid en kortzichtigheid beginnen vrij algemeen voorkomende kenmerken te worden op de scholen. Dit moet krachtig worden tegengegaan. Harmonie moet er bestaan tusschen lichamelijke en geestelijke inspanning. Na deze rede bracht het hoofdbestuur verslag uit over den toestand der Maatschappij en hare depar tementen gedurende het afgeloopen jaar. Daaruit bleek, dat het ledental der Maatschappij weder was toegenomen, en thans 450 eereleden en 16998 gewone leden of begunstigers bedroeg. Enkele departementen werden ontbonden, maar er kwamen weer nieuwe bij, zoodat de Maatschappij thans 339 departementen telde. Het hoofdbestuur was thans samengesteld uit de heeren G. Ten Brummeler, mr. H. J. Kist, J. Coninck Westenberg, dr. H. F. R. Hubrecht, H. Bouman, J. A. Böhringer, prof. C. M. Kan, J. R. De Kruijff, mr. H. P. G. Quack, H. De Veer, A. Moens en dr. H. C. Rogge. De Cnanciëele toestand der Maatschappij was over het algemeen niet ongunstig, en de besluiten ten vo- rigen jare genomen waren door het hoofdbestuur naar zijn beste inzicht en, voor zoover de omstandigheden zulks veroorloofden, ten uitvoer gelegd. Van de mach tiging om subsidien van f3000 toe te kennen aan drie departementen, die zich, onder zekere voorwaarden, bereid zouden verklaren plaatselijke verzamelingen ten behoeve van kunstindustriëel onderwijs te stichten, heeft het geen gebruik kunnen maken, omdat geene enkele aanvrage gedaan werd. Aan het besluit om kleine geschriften, bestemd voor volkslectuur, tegen geringen prijs ter beschikking dei- departementen te stellen, kon eindelijk uitvoering worden gegeven, en aan 81 departementen werden 21,985 exemplaren, over een 8tal geschriftjes verdeeld, geleverd. De cursus, die vanwege de Maatschappij gehouden wordt voor hen, die zich als onderwijzers in het leer vak van den handenarbeid wenschen te bekwamen, wordt tot een goed einde gebracht, zoodat het hoofd bestuur, daardoor aangemoedigd, het houden van een tweeden cursus heeft voorbereid. Omtrent dat onderwijs deelde het verslag nog eenige bijzonderheden mee. Op 36 plaatsen wordt, of werd in den afgeloopen winter dat onderwijs gegeven. Het getal leerlingen bedraagt ruim 1500, waaronder meer dan 600 van wie geen schoolgeld geheven wordt. Het schoolgeld wisselt af van f 1 tot f 10'sjaars, terwijl de leeftijd der leerlingen zeer uiteenloopend is. Van de resultaten van dit onderwijs valt weinig te zeggen. Een eerste klip, waarop de onderneming zou kun nen stranden, is wel: gebrek aan onderwijskrachten, waarbij nog een tweede komt, waartegen niet genoeg kan gewaakt worden het onstuimig vragen door ou ders en leerlingen naar resultaten in zichtbaren vorm. Het onderwijs in handenarbeid moet bovenal wezen een opvoedingsmiddel, en zich burgerrecht verschaffen in de volksschool. Na goedkeuring der rekening van den penningmees ter werden verschillende punten van beschrijving be handeld. Besloten werd: le toetestaan een krediet van f2500 voor aanschaffing van boeken voor de departements bibliotheken, en tevens om aan departementen, die daaraan behoefte hebben, eene subsidie van flOO te verleenen, zonder eenige beperkende bepaling2e om gedurende vijf achtereenvolgende jaren f 1000 op de begrooting te brengen, teneinde het hoofdbestuur in staat te stellen, onder leiding van deskundigen, één maal 's jaars een examen te doen houden voor wie een diploma erlangen wil, waarbij de bevoegdheid, om aan het hoofd eener bewaarschool te staan, van wege de Maatscrappij wordt erkend, terwijl verdere voorstellen in het belang dier scholen werden aange nomen 3e een krediet van f 2000 te verleenen voor ondersteuning van het onderwijs in handenarbeid4e de subsidie voor de uitgave van het maandblad de Zwaluw voor éen jaar te verlengen. Overzicht van den stand der koersen. De erfelijke monarchie wordt, als staatsvorm, door de boeken ook aanbevolen omdat deze vorm zeker heid jegens het buitenland geeft, daar de erfelijkheid der monarchiën, die bijna algemeen in Europa is aan genomen, tengevolge van onderscheidene huwelijksver bintenissen de regeerende Huizen als het ware tot éene groote familie heeft verbonden. De werkelijk heid echter doet ons van die aanbeveling weinig of niets bemerkende Europeesche kabinetten toch geven zelden of nooit van die op familiebanden berustende vriendschap blijk. Integendeel, met wantrouwen je gens elkaar bezielddoet bij elke gelegenheid ieder kabinet zijn best een ander vliegen aftevangen. Van daar de spanning, die een Egyptische quaestie teweeg brengt, vandaar vermindering van het staatskrediet of eisch om hoogeren interestdie wordt weergegeven door lagere koersen. Gelukkig, dat het bericht van de toetreding der Porte tot de conferentie der mogendheden de donkere wolken aan den politieken hemel wat heeft doen «af waaien", waardoor de beurs den tweeden dag der week zich in goede stemming en gunstig verloop mocht verhengen, waarvan de 4pets. Egyptenaren profiteer den door eene verbetering van 49 tot 51 pet. De koersen der Turken blevenmet uitzondering van die der Turksche Loten, welke van 8 y, tot 11 yi monteerdenop vroegere hoogte of wellicht beter laagte. Mocht het bewaarheid worden dat eene tus- schenkomst van de Halve Maan kosteloos voor Turkije zou kunnen geschieden, omdat de uitgaven daarvoor door het Rijk, dat ons aan den braven Jozef met zijn mooien rok herinnert, gedragen moeten worden, dan zou het er voor de Turksche financiën niet zóo slecht uitzien. De staten van de administratie, met het be heer der 6 indirecte belastingen belast, over het eerste halljaar van '82 zijn niet ongunstig. Daaruit toch blijkt dat de ontvangsten over dit tijdvak Turksche 771731 bedroegen, tegen T. 684094 in hetzelfde tijdvak over 1881 terwijl het verschil in werkelijk heid nog grooter is, na de afscheiding der provinciën Larissa en Volda, tengevolge waarvan £17500 min der werd opgebracht, terwijl Egypte geen Turksche tabak betrok, wat een verlies van 15000 berokkende. Met het oog op deze omstandigheid, zouden de ont vangsten van het eerste halfjaar '82, bij die van 1881 vergeleken, ongeveer 20 pet. verbeterd zijn. Bij de jongste schuldregeling werden de ontvangsten van 1881 voor de uitkeering van 1 pet. interest tot basis aan genomen, zoodat op den grondslag van '82 eene uit keering van 17, pet. zou kunnen plaatshebben. Hoewel ook de Russische Staats- en Spoorweg fondsen den gunstigen invloed van de beursstemming van gisteren genoten, kunnen we echter toch niet door de af brokkeling der vroegere dagen een avansje—over 't algemeen behaald constateeren. De Orel-Vitebsk- oblig. mochten het verlies der vorige week terug winnen en rijzen tot 835fsop welken prijs zij nog boven vele staatsfondsen om goedkoopte en soliditeit de preferentie verdienen. Op welke groote lasten den Russischen staat de garantie van het grootste deel der spoorwegeffecten te staan komt, hebben we meer malen meegedeeld. De regeer ing heeft thans, naar uit Rusland bericht wordt, het plan het tot dusver ge volgde concessiestelsel wijzigen. Zij zal van de aandee- len der opterichten spoorwegmaatschappijen minstens 54 voor zich behouden, maar zoolang van dividend afzien, tot dat de spoorweg in staat is goede uitkom sten op te leveren. Was de Dinsdag voor den Amerikaanschen hoek niet zoo gunstig, toch zijn over 't algemeen de koersen vaster. Kolossale fluctuatie had er plaats in de no teering der pref. aandeelen Chicago N. W. Spoorweg- Maatschappij, om ten slotte op 162 pet. te sluiten de vorige week was de prijs 150 pet. De rijzing was uitgegaan van New-York naar aanleiding van geruchten, dat eene buitengewone dividend-uitkeering zou gedaan worden. De groote koersvariatiën gaven druk werk aan de arbitrageanten om daar te koopen, waar het goedkoopst en daar te verkoopen waar het duurst ver handeld kan worden. De koersen weken nu en dan niet weinig van de pariteit afmen zegtde noteering is overeenkomstig de pariteit, wanneer op bedoelde plaatsen dezelfde soort stukken voor gelijken prijs kunnen gekocht worden. Door die werkzaamheid wordt «nog menige duit" in de bankierswereld verdiend men dient, om de noteering op de verschillende plaat sen te kunnen vergelijken, rekening te houden met de verschillende gebruiken, welke bij de effectenbereke ning en de wisselkoersen gevolgd worden. In een belangrijke verbetering mochten ook de Gert. van aand. Illinois zich verheugen; hun koers klom van 435% tot 140 {4. Aangenaam is het ons ook te mogen wijzen op de beduidende verhooging der aand. Warschau-Weenen die van 52 i&fs tot 57 gestegen zijn tengevolge vooral van contremine-dekking, d. i. van inkoopen van specu lanten die vroeger stukken verkochten, welke ze niet hadden, in de hoop om bij de levering deze tegen la- geren prijs te kunnen inkoopen. De aandeelen Stoomvaartmaatschappij Zeeland mochten, onder den invloed der gunstiger voorgespie gelde vooruitzichten, van 44 tot 47 avanceeren. Bij de vermindering der Madrid. Loten van 47 54 tot 45 moeten we meedeelen, dat naar gelezen berichten Madrid andermaal hare crediteuren teleurstelt door weigering tot verdere betaling der aangeboden losbare stukken en coupons ook van de aanstaande uitloting hoort men niets. De kleine Amsterdamsche lootjes klommen al tot 115 pet. De Russische loten brokkelden ietwat af en terecht waarom Dit beantwoorden we de volgende week. Buitenlandsch Overzicht. Frankrijk heeft een nieuw ministerie. President Grévy is zoo gelukkig geweest in den heer Duclerc, lid van den senaat, bekend als ftnan- ciêele specialiteit, een man te vinden, die een minis terie bijeen wist te brengen. Vroeg en onbezonnen is de heer Duclerc niet aan het ministers-baantje begonnen, en toen hij zijn loop baan begon als corrector op een drukkerij, droomde hij zeker niet van eens minister van buitenlandsche zaken en premier van een kabinet te worden. Hij was een aanhanger van Thiers en is nu 70 jaar. In senaat en kamer heeft het nieuwe kabinet zijne verklaring afgelegd, waarin het zegt, dat de kamer door het weigeren der noodige kredieten voor de ge deeltelijke bezetting van het Suezkanaal een maatregel van behoedzaamheid en voorzichtigheid nam, die niet gelijk staat met eene abdicatie. De regeering zal tot leiddraad nemen de gedachte, die dit votum voor schreef, en daarnaar hare gedragslijn richten. Moch ten er zich gebeurtenissen voordoen, waarbij de eer en de belangen van Frankrijk betrokken schijnen, dan zal zij zich haasten de kamers bijeenteroeperi, en haar de besluiten voorteleggendie de omstandigheden mochten eischen. Ook aan de binnenlandsche vraagstukken zal zij hare aandacht weiden. Zoolang de zittingen geschorst zijn valt er echter weinig te doenmaar zij wil zich dien tijd ten nutte maken tot het overwegen van die vraagstukken. Tevens zal zij haar best doen tot het bewerken van toenadering en verzoening tusschen de fractien der republikeinsche meerderheid. De leden van het kabinet behalve de heer Duclerc zijn de heeren Fallières binnenlandsche zaken, Devès justitie, Tirard financien, Duvaux onderwijs, Mahy landbouw en Legrand koophandel, terwijl oorlog, ma rine en posterijen bezet blijven respectievelijk door generaal Billot, admiraal de Jauréguiberry en Coche- ry, evenals Tirard en Mahy, dezen echter in an dere functie leden van het vorig kabinet. Yoor openbare werken, ad interim door Legrand waarge nomen, moet men nog iemand vinden. Het Britsche Lagerhuis behandelde Donderdag de wet op de achterstallige Iersche pachten, zooals die door het Hoogerhuis is geamendeerd. De regeering deed eenige concessiën, die aangeno men werden, terwijl voorstellen in den geest van het Hoogerhuis werden verworpen. Thans rest de vraag, wat laatstgenoemd huis Don derdag met de wet zal uitvoeren Uit Alexandria komt bericht dat van de Engelscïie boot Téméraire, die voor Ramleh ligt, is gevuurd op de voorposten van den vijand, die poogden vooruit te komen. Het water voor de stad begint sterk te minderen. Het rantsoen is bepaald op 20 liter per hoofd daags. De Sultan zit nog steeds in een moeielijk parket ten opzichte van Arabi-Bey. Uit vrees voor andere hoofden durft hij dezen niet tot rebel verklaren. Wel vindt hij goed dat er een internationale politie worde ingesteld ter bescherming van het Suez-kanaal. Arabi's troepen zijn door de Britsche troepen ver hinderd in hun plan om een spoorweglijn te vernielen. Uit Petersburg komt het sensatie-bericht dat de regeering spoedig een oorlog tusschen Engeland en Turkije tegemoet ziet en daarom groote maatregelen in den Kaukasus neemt, terwijl volgens een tijding uit Durlan de Kaffers op de Transvaalsche Boers eene groote overwinning behaalden. Eenige reserve in het gelooven van beide berichten is zeker gewenscht. Gemengde Beriehten. Bij het heden alhier gehouden Koning-kolven van de kolfsociëteit «De Prins van Oranje" is Koning geworden de heer A. J. Vellekoop en Prins de heer M. G Yan den Ende Cz. Wolfaahtsdijk. De leden der zangvereeniging te Oud-Sabbinge, welke in het begin dezes jaars aldaar opgericht is, hebben na een halfjarig bestaan, toen de financiëele toestand alleszins gunstig bleek te zijn om daaruit eenige psalmboeken voor het vierstemmig gezang aan te koopen, op den 1 Juli jl. tevens besloten aan de zang- ook eene leesvereeniging te verbinden van Christelijke lectuur. Bij die gelegenheid is tot zinspreuk der vereeniging aangenomen«Nut en stich ting". De wekelijksche zanguitvoeringen worden in het schoolgebouw met belangstelling bezocht, en aan vankelijk vertoont zich eene gewensclite opgewektheid voor de ter lezing rondgezondene boekwerken en tijd schriften. Het ledental bedraagt thans 23, onder het bestuur van J. W. Van de Linde, directeur, F. De Back Jz., president, J. Reijnhout, secretaris en M. Tolhoek Dz., penningmeester. Yerseke. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is inbraak gepleegd in een huis, welks bewoners dien nacht bij bloedverwanten hadden doorgebracht. Bij nader ingesteld onderzoek bleek, dat niet alleen de woning maar ook twee kasten waren opengebroken, welke laatste goed waren doorsnuffeld, daar alles in wanorde lag. Evenwel werd niets gemist. Het is waarschijnlijk dat de dader alleen behoefte aan geld gehad heeft. Dit lag in een lade in eene portefeuille, welke in een kleedingstuk gewikkeld was Misschien is door die omwikkeling de portefeuille niet opge merkt, doch het kan ook zijn, dat deze lade niet open geweest war, althans men zag daarvan geen sporen. De personen, die jl. Donderdag te Middelburg door een hollend paard gekwetst werden, nemen alle»

Goessche Courant | 1882 | | pagina 2