1882. N°. 94. Donderdag 10 Augustus. 69ste jaargang. -CS^CÏfCS*CtsCi^- GOESCHE Be uitgave dezer Courant geschiedt Maanijag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 ct., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland' A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan bet Algemeen Advertentiebureau van N1JGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. COURANT. De prijs der gewone advertentiën is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs 6lechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a f 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 9 AUGUSTUS 1882. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op achterstaande uitnoodiging der lih. schoolopzieners Van Gorkom en mr. C. De Wilt Hamer. Onderwijzers en onderwijzeressen, die soms ver hinderd mochten wezen om die samenkomst bijte- wonen, 2ullen zeker in het belang van de goede zaak handelen door «schriftelijk" van hunne ingenomen heid al of niet te doen blijken. In den Burgerlijken stand van Goesin ons vorig nommerheeft men zeker wel het overlijden opgemerkt van Arend Linthout. Deze 93jarige man was de oudste inwoner van Goes, en had nog onder Napoleon 1 gediend. Den slag bij Leipzig, Oct. 1813, heeft hij o. a. nog meegemaakt. Een veel bewogen leven heeft dus de overledene gehad, die steeds gaarne van die dagen vertelde. Blijkens achterstaande annonce is de toegangs prijs voor de Zeeuwsche Nijverheidstentoonstelling te Goes op de beide laatste dagen Maandag en Dinsdag 14 en 15 Augustus bepaald op 10 cents per persoon. De tentoonstelling werd Dinsdag bezocht, behalve door inzenders en houders van doorloopende kaarten, door 241 volwassen personen en 22 kinderen. De heer C. Disseeuw is van het besluit van den gemeenteraad dd. 5 Augustus 11., omtrent zijne niet-toelating als raadslid, bij Ged. Staten in beroep gekomen. Borssele. Maandag hield de dijkraad der water- keerfng van Ellewoutsdijk en Borssele in de directie- keet alhier e-ne vergadering, waarin o. m. een be redeneerd verslag van den oevertoestand werd mede gedeeld. Daaruit bleek, dat de oever van Ellewouts dijk verdiept, hetgeen overeenstemt met een vroeger bericht uit die gemeente, dat het vaarwater in die mate is veranderd dat de scheepvaart zich zooveel korter dan vroeger langs den wal beweegt. Naar aanleiding dier omstandigheid wordt met het oog op mogelijke verdediging in 't vervolg een onder zoek der grondlagen door boringen noodig geacht. De toartand van den oever van Borssele doet zich op eenige plaatsen sterker achteruitgaande voor. Hier en daar bedraagt de verdieping zelfs eenige meters. Tusschen de zoogenaamde Zuidnol en den hoek van Borssele heeft de oever een beloop van 1 op 1, zoo niet steiler. Tengevolge van de waargenomen pro fielen zijn belangrijke oeverwerken noodzakelijk ge worden; Wissekerke. Ter voorziening in de vacature van raadslidontstaan door het overlijden van den heer J. De Didder, is eene verkiezing uitgeschreven tegen Maandag 21 Aug. Benoemdtot gezworen van den Wilhelmina- polder H. Snijdertot gezworenen van het water schap de Breede Watering bewesten Yerseke J. Q. C. Peman Kakebeeke Adriaanszoon, J. Vermet senior en P. Hirdes; tot gezworen van den Kruispolder J. 1). Joossen. Bij Kop. besluit zijn herbenoemd tot kantonr.- plaatsverv.met ingang van 1 Sept. 1882in het kanton Goes J. M. Pilaar en mr. K. Rembges in het kanton Zevenbergen jhr. C. Van Outers. De St.-Ct. no. 185 bevat een Kon. besluit van den 18 Juli jl., houdende wijziging van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomen. Deze wijziging bestaat hierin, dat in het reglement, vastgesteld bij besluit van 17 Juli 1875 St.blno. 134), na art. 10, als art. lObis een nieuw artikel wordt ingevoegd van den volgenden inhoud «Het in het vorige artikel bepaalde is niet van toepassing op het vaartuig, dat het letterteeken en nommer, bedoeld bij art. 2 der wet van 21 Juni 1881 (St.bl. no. 76), voert op de wijze, voorgeschreven bij art. 5 dier wet." De heer ff. Overman te Voorburg is geslaagd voor het 2e en 3e gedeelte van het notarieel examen. Gisteren 8 Augustus was het drie maan den, dat de minister-crisis in Nederland heeft geduurd, herinnert het Dott. N.blad. De luit. ter zee 2e kl. B. Brutel De la Rivière is van het schroefst. Zilveren Kruis op het wachtschip te Willemsoord geplaatst. De officier van administratie der 3de klasse D. G. Krol Van der Hoek, uit Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Naar aanleiding van den nu tweemaal verhinder den schietwedstrijd op duiven schrijft de A*. R. Ct. O. a. Het is voorzeker de zaak der algemeene politie preventief optetreden in 't belang der openbare orde, waar de vrees bestaat dat een misdrijf zal worden gepleegd, maar wij twijfelden, hoe verfoeilijk het duivenmoorden moge zijn, of hier van misdr ijf sprake kon zijlij waar geen wetsbepaling dit tot misdi'jjf stempelt. Doch onze aandacht is gevestigd op een paar bepalingen in onze wetten, waaruit blijkt, dat de aan- leggers van het laffe spel zich althans aan overtreding schuldig maakten. Art. 21 der wet op het recht van vereeniging en vergadering (22 April 1855, St bl. no 32) zegt: «Bijeenkomsten om zich in het hanteeren van wapenen te oefenen worden op plaatsen, in den regel voor het publiek toegankelijk, of wanneer zij door meer dan tien personen worden bijgewoond, niet toegelaten dan met vergunning van het hoofd van het gemeentebe stuur. Deze vergunning wordt niet verleend dan ten minste vijf dagen, voordat de bijeenkomst wordt ge houden, en onder de voorwaarden in het belang der openbare veiligheid gevorderd." Dit artikel was toe passelijk. Tegen de toepasselijkheid zou twijfel kunnen rijzen als men bleef hangen aan een letterlijke opvat ting van het woord oefenen, daar een schietwedstrijd van geoefenden geen eigenlijke oefening is. Doch de ratio der wetsbepaling, het gevaar voor de veiligheid, blijft bestaan, en bovendien kan toch ook een wedstrijd beschouwd worden als een middel voor reeds geoefen den om zich nog beter te oefenen. Naar wij vernemen, was de vergunning aan den burgemeester van Hille- gom niet gevraagd. Vervolgens bevat de jachtwet een bepaling, die door de duivenschieters is overtreden. Art. 20 bepaalt nl., dat hij diein gesloten jachttijd en de jacht is thans in Zuid-Holland gesloten zonder consent van den commissaris des konings of zonder buitengewone machtiging des ministers in het veld eenige poging doet om wild op te sporen, te bemachtigen of te dooden, strafbaar is terwijlals zij aarzelen mocht duiven onder wild op te nemen, het tweede lid van dit artikel aantoont, dat reeds strafbaar wordt geacht het zich met ge laden schietgeweer in het veld bevinden. In de jachtwet worden de ambtenaren der rijks politie met het toezicht op de jacht belasten hun wordt bevoegdheid gegeven daartoe alle gronden te betreden, behalve lust- of bouwhoeven of buitenplaat sen, door muren, schuttingen, rasters of grachten ge heel afgesloten (artt. 36 en 42). Aan deze bepalingen ontleende de politie het recht om het voor het dui- venschieten bestemde veld te betreden. De wet gaf dus den minister het wapen in de hand om aan den eiseh van het beleedigde zedelijk gevoel der natie recht te doen wedervaren. Een commissie uit de Amsterdamsche afdeeling der vereeniging voor Fabriek- en Handwerksnij verheid in Nederland, in een vorige vergadering benoemd tot onderzoek naar den toestand der ziekenfondsen, heeft deswege rapport uitgebracht. Daaruit bleek zegt de Amst. Ct. dat de toestand der ziekenfondsen over het algemeen zeer ongunstig voor den werkman is en daarentegen zeer voordeelig voor de directeuren, daar er onder gevonden worden die tractementen ieder van f 42,000, ja soms tot f20,000 's-jaars genieten, zoodat men gerust kan zeggen, dat daar de werkman ten bate der directeuren werd geëxploiteerd. Hoewel er nu in den laatsten tijddoor de oprichting van ziekenbussen door de werklieden zeivenwel eenige verbetering gekomen wasbleven er toch altijd nog genoeg slechte over om er met nadruk op te wijzen. Met de begrafenisbussen was het nog erger gesteld. Het misbruik bij deze laatsten bestond daarindat de uitkeenngen bij overlijden nietof niet geheel werden uitbetaald verzuim van de minste formaliteit gaf daartoe aanleiding. Men besefte de moeielijkheidaan staatscontröle verbondenmaar wees erop, dat een der middelen van verbetering zou zijndat de statuten maar niet zoo gemakkelijk werden goedgekeurden veeleer de openbaarmaking van de jaarlijksche verslagen verplicht moest worden gesteld. Want wel had de commissie bij haar onderzoek van verreweg de meeste zieken en begrafenisbussen statutenmaar slechts van zeer enkelen verslagen kunnen krijgen. Ook de klachten omtrent doctoren en apothekers van ziekenbussen werden gereleveerd. Hoe kunnen doctorendie 6000 busklanten hebben, die allen ge regeld naloopen 7 Dat. was onmogelijk. En ook om trent de apothekers bestond bij de meesten geen vol doende controle. Hoe dus in dien toestand verandering te brengen? Staatscontrole was bij de uitgebreidheid der zaak on mogelijk. Alleen van publiciteit der verslagen ver wachtte men een verbetering, en men hoopte in dezen veel van de medewerking der «pers"als deze zich de zaak aantrok en de misbruiken aan het licht bracht, zouden de oogen van velen opengaan. De conclusie van het rapport was duspubliciteit van de verslagen der zieken- en begrafenisbussen ver plichtend te stellenin dien zin zou aan het hoofd bestuur worden geadviseerd. -De Commissie tot het verzamelen van gegevens betreffende emigratie naar Zuid-Afrika heeft kennis genomen van Cell plan, geopperd door belangstel len den in Trans-aal, om aldaar voor f24,000 a f26,000 eene plaats aan te koopen, teneinde daarop door emi granten uit Nederland een dorp te doen slichten. De commissie stelt zich beschikbaar, om door hare be middeling personen tot elkander te brengen, genegen en in staat om gezamenlijk het daarvoor noodige land aan te koopen en met elkander de kosten van over tocht en vestiging te dragen en alle inlichtingen te verstrekken, die haar ten dienste staan. Men kan zich aanmelden bij den heer II. Janson Jr. te Sloterdijk. Rechtzaken. De Rechtbank te Zierikzee heeft den Staat der Nederlanden onbevoegd verklaard om de pannen weg te nemen, door W. Van den Berg, ter uitoefening van de kunstmatige oesterteelt, gelegd op de door hem van de gemeente Zierikzee tot dat doel gepachte bui tengronden. De Staat (Minister van Financiën) had opzettelijk per «Argus" pannen doen rapen, teneinde zijn beweerd recht van eigendom op die gronden te constateeren. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Ds. C. B. Oorthuijs, te Woudrichem, staat thans ook op het drietal naar Zierikzee. Beroepen te Aduard ds. Domisse, te Rottevalle. Aangenomen het beroep naar Oostburg door ds. A. Hotte, te Daarle. Yzendijke. Door ons gemeentebestuur is aan den heer E. Lauret, onderwijzer in den Oranjepolder, 5 weken verlof verleend, om aan zijn militieplicht te kunnen voldoen. Ook is een onderwijzer op eene jaar wedde van 800 gulden opgeroepen. Onze gemeente geeft daarmee een goed voorbeeld. In den oogstals ten plattelande de schoolbevol king tot op de helft aan het dalen is, geschieden de minste oproepingen van onderwijzers. Vele gemeenten vragen eerst, en dan met gering succes, in 't najaar om personeel voor de scholen; dan is 't winter als de benoeming geschiedt en voorjaar wordt het, eer de benoemde in functie kan treden, vooral als hij volgens instructie 3 maanden in betrekking gehouden wordt. Bij kon. besluit is benoemd tot leeraar in de Eng. taal en Ietterk. en in de aardrijksk. bij de Kon. Mil. Acad, de, op zijne aanvrage, eervol uit den zee dienst ontslagen offic. van admin. 3e kl. bij de Kon. Ned. zeemacht K. J. Van den Bussche, thans tijdelijk als leeraar in bovengemelde vakken aan genoemde academie verbonden. Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1881. (Slot.) Het personeel van de bijz. School in de Wijngaard straat bestond uithoofd dhr. H. Poolmeijer, onder wijzer dhr. L. Van Beveren, onderwijzeres mej. A. Duvekot, kweekeling dhr. W. Kosten. Het bestuur dezer school is zoodanig veranderd, dat alle protest, kerk. gemeenten op éen na (de ger. gem., voorganger dhr. Wijting) daarin vertegenwoor digd zijn, terwijl daaraan 3 predikanten, éen van iedere gemeente, als adviseerende leden zijn toegevoegd. In de Roomsch-Kath. bijz. school bestond het per soneel uit de geestelijke zusters Mej. A. M. Loomans, hoofdonderw., met akte Fran- sclie taal, mej. A. E. Wiercx, akte onderwijzeres, mej. J. Drabbe, huisonderwijzeres, schrijven, mej. J. Spran- gers, akte nuttige en fraaie handwerken, mej. C. Hal man, akte nuttige en fraaie handwerken. Het aantal leerlingen op de dagscholen bedroeg Op 30 Juni en 31 Decbr. 4884. School A mann. 88 82 vrouwl. 67 155 45 127 B mann. 432 137 vrouwl. 126 258 107 244 C mann. 113 147 vrouwl. 401 214 86 203 D mann. 50j 43 vrouwl. 48 98 36 79 Bijzond. school mann. 96 91 Wijngaardstr. vrouwl. 68 464 65 456 R.-kath. school vrouwl. 69 69 Alzoo totaal op 30 Juni 889 op 31 Der. 878 Op 34 Dec. 4880 bedroeg het totaal 926 kinderen, zoodat, niettegenstaande de oprichting der R.-K. school, het aantal dagscholieren met 48 is afgenomen. Van die 926 kinderen gingen in 4 880: 746 op de openbare en 180 op de bijz. school in de Wijngaard straat. Op 34 Dec. 1881 bedroegen die getallen re spectievelijk 653 en 225, zoodat de openbare school een verlies leed van 93, waartegen de bijz. scholen slechts eene aanwinst hadden van 45 kinderen. Neemt men echter in aanmerking, dat de Roomsch-Kath. school 69 leerlingen trok, hoofdzakelijk van de open bare scholen, dan blijkt dat deze laatste een vermin dering ondervonden van 24 leerlingen om redenen buiten de oprichting der R.-K. school om, en dus ver moedelijk om gewone oorzaken, die eene tijdelijke fluctuatie in 't voor- of nadeel teweegbrengen. Maar dan blijkt ook, dat de bijzondere school in de Wijngaardstraat evenzeer eene vermindering van 24 kinderen onderging, zooals uit de cijfers 180 voor 4880 en 156 voor 4881 bewezen wordt. Zonder het verlies voor de openbare school door de oprichting der R.-K. school zou dus het verlies voor de beide soorten van onderwijs volkomen gelijk en, in evenredigheid, voor de bijz. school veel grooter zijn. Leerlingen bewaarscholen Op 34 Dec. 1880. Op 31 Dec. 4884. School A 47 31 School voor on-en minverm. 217 147 Bijz. Chr. School 99 99 Roomsch-Kath. school 128 363 405 Hierin valt dus eene belangrijke vermindering ten nadeele van de openbare scholen te constateeren. Im mers, terwijl deze in 1880 nog 264 leerlingen telden, bedraagt dit aantal in 1881 slechts 178 of 86 min der, terwijl, blijkens de cijfers, de directe vermindering bij de opening der R.-K. school slechts 40 bedroeg. De getallen der bijz. Christel, school toonen geene ver andering aan, zoodat men moet aannemen, dat de aan was van het aantal kinderen in de bewaarklasse der R.-K. school (van 87 tot 428) voornamelijk ontstaan is door vermindering op de openbare scholen. Het totaal schoolgaande kinderen op de dagscholen bedroeg dus Op 31 Dec. 1880. Op 31 Dec. 1884. boven de 6 jaren 926 878 beneden de 6 363 405 alzoo 4289 4283 Onder deze categorieën zijn begrepen de navolgende leerlingen Op de Avondscholen. School A (voorber. M. O.) 4,2 B (voorb.burg. avondsch.) 14 ~S6 in vak k. School A 45 B 89 C 86 D 32 Totaal 252 meisjes, terwijl buitendien nog onderwijs wordt gegeven op school B (cursus voorb. burg. avondsch.) aan 8 leer!. C (herhalingsschool) 8 D (weezen) 20 bijz. school in de Wijngaardstraat 15 Totaal 51 leerl. makende met het hierboven genoemde aantal dagscho- lieren een totaal van 1334 personen, die op eene be volking van 6300 zielen lager onderwijs genieten. Aan het verslag van de commissie voor statistiek van het comité tot wering van schoolverzuim ontleenen wij o. a. het volgende Daarin wordt weer geconstateerd, dat willekeurig schoolverzuim niet meer bestaat. Bij éene zaak echter moet de commissie even stil staan, namelijk bij de categorie van de tijdelijk van de school zijnden, en hoewel het voor haar onaange naam is deze zaak ieder jaar te moeten releveeren, meent zij het toch haar plicht te zijn hierop bij ver nieuwing de aandacht van het comité te vestigen, ofschoon zij de overtuiging heeft dat het tegenover dit kwaad machteloos staat. In het vorig verslag is dit soort verzuim behandeld, zoodat zij zich nu eenvoudig zal bepalen tot het con stateeren, dat in deze zaak nog geene verbetering is gekomen. In het verslag over 1879 heeft zij er reeds op ge wezen, dat de wet op het L. O. in art. 82 aan de gemeentebesturen de bevoegdheid geeft verbodsbepa lingen omtrent het arbeiden van kinderen beneden de 42 jaar vasttestellen, voor zoover dit niet bij de wet is geschied. Wenschelijk ware het, dat ons gemeentebestuur termen kon vinden om deze zaak ter hand te nemen. Zedelijke middelen haten niet; dikwijls is door de leden van het comité deze zaak met de ouders van die kinderen besproken, doch al tijd vruchteloos. In den regel stuitte men op hek

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1