1882. N® 92. Zaterdag 5 Augustus. 69sle jaargang. Mededeelingen op verschillend gebied. GOES, 4 AUGUSTUS 1882. Scheepvaartberichten. Kerkelijke Zaken en Onderwijs. Afloop Aanbestedingen en Verkoopingen. Verslag van den toestand der gemeente Goes over 1881. -<Ï<£j<S5'C»*CS* GOESCHE De uitgave dezer Courant geschiedt Maandag, Woensdag en Vrijdagavond uitgezonderd op feestdagen. Prijs per kwartaal, zoo binnen als buiten Goes, f 1,75. Afzonderlijke nommers 5 et., met bijblad 10 ct. Agent voor het buitenland- A. STEINER, te Hamburg. In ons land vervoege men zich: voor Rotterdam aan het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH VAN DITMAR, en verder bij alle Boekverkoopers en Postdirecteuren. coi iitvr. De prijs der gewone adverteutien is van 15 regels 50 ct., elke regel meer 10 ets. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten en de daarop betrekking hebbende dankbetuigingen worden van 18 regels a 1,berekend. Dienstaanbiedingenniet meer dan 4 regels beslaande en contant betaald, 20 ets. Aanvragen om en vermelding van liefdegaven 5 cents per regel. OPENBARE VERGADERING van den Hand der gemeente Goes, op ZATERDAG den 5 AUGUSTUS 1882, des namiddags te 2 uren. Goes, den 3 Augustus 1882. De Secretaris, H A R T M A N. Punten van behandeling: I. Mededeelingen, ingekomen stukken. II. Onderzoek van de geloofsbrieven der gekozen leden van den Raad. III. Definitieve benoeming van den heer M. C. J. De Visser als leeraar aan de inrichtingen van mid delbaar onderwijs voor jongens. IV. Benoeming van eene leerares aan de Middelbare school voor meisjes. Het programma van de matinee, Zondag a. s. door het muziek-gezelschap Eendracht maakt macht van Kruiningen te gevenluidt als volgt Eerste gedeelte1. «Marsch," El Curth. 2. Ouver ture «Nabncodonosor" (Verdi), J. Oosterlaar. 3. Revue Mélodique «Lucrèce Borgia" (Donizetti), J. Clarens. 4. Fantaisie »Freischütz" (Weber), E. Brepsant. (Op verzoek.) Tweede gedeelte: 5. Fantaisie sur «Norma" (Bel lini) L. Couturier. 6. Souvenir de Martha", Elotow. (Op verzoek). 7. «Bouquet de Mélodies", A. Kom. 8. «Marsch." Het bezoek aan de tentoonstelling door de school kinderen te Goes, die anders voor een zomerfeest in aanmerking zouden komen, is thans geregeld als volgt Maandag gaan de kinderen van school B hoofd onderwijzer de heer A. Van Schelven. Woensdag komen die van school A en van de Bijzondere schoolhoofdonderwijzers de heeren A. R. Breetvelt en H. Poolmeijer. Donderdag zijn de kinderen der scholen C en D hoofdonderwijzers de heeren D. H. C. Ittmann en J. D. Van den Bergeaan de beurt. Het bezoek heeft telkens des morgens van 9 tot 11 uren plaats. In navolging van vele werklieden-vereenigingen in Nederland zal ook de werklieden-vereeniging Eigen Hulp, te Goes, een adres van adhaesie aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal zenden betreffende de aan hangige wet op den kinderarbeid. Dit adres is door al de gewone leden dier vereeniging onderteekend. Bij beschikking van den Minister van justitie is de rijksveldwachter-opziener der jacht en visscherij J. Van der Meere met 7 Augustus a. s. verplaatst van Cauter naar Heinkenszand. Yerseke Het rijkstelegraafkantoor alhier heeft in de maand Juli verzonden 54, ontvangen 85, totaal behandeld 139 berichten. StavenissE. Dinsdag was het 40 jaar geleden dat de heer J. De Rijke alhier als waterbouwkundig ambtenaar bij de polders in deze provincie in dienst trad. Het was te wachten, dat deze dag niet onopge merkt voorbij zou gaan, want de heer De Rijke ge niet in hooge mate de achting van zijne meerderen en medeburgers. De besturen van verschillende zoo calarniteuse als vrije polders, den jubilaris door stof felijke blijken de herinnering aan dezen dag blijvend willende maken, vereerden hem verschillende fraaie en gepaste geschenkenzijne gemeentenaren gaven door vlaggen en tallooze felicitatiën blijk van hunne belangstelling. De jubilaris ontving zijne vereerders in de ruime bovenzaal en de raadkamer van het gemeentehuis, door bet gemeentebestuur daartoe bereidwillig afge staan, en hoewel niemand bepaald genoodigd was, om ringden hem weldra een groot aantal superieuren, vrienden en betrekkingen. Menige hartelijke handdruk werd er gewisseld, menig hartelijk woord hem toe gevoegd en des avonds onder het gastvrij onthaal menige feestdronk den verdienstelijken, kundigen en ijverigen ambtenaar gewijd. De burgemeester, tevens dijkgraaf, wien men het voorzitterschap der feestelijk heden had opgedragen, kweet zich daarvan bij uit nemendheid, en bood den jubilaris de hem toegedachte cadeaux aan met eene sierlijke toespraak, waarin hij bij verschillende tijdstippen uit het leven van den heer De Rijke stilstond. Het zanggezelschap onder leiding van den heer J. Tuinman kwam het feestgenot opluisteren door de pitvoering van eenige fraaie, gepaste zangnummers. Dat de heer De Rijke voor zooveel eerbetoon recht dankbaar en gevoelig was bewees niet alleen het feestonthaal, maar dat bewezen ook de schoone- en krachtige woorden van dank, waarmede hij zijn hart lucht gaf. Hem, die steeds zoo uitmuntend zeggen kan, wat hij denkt, ontbraken nu ook de woorden niet, om te zeggen wat hij gevoelde. Eerst laat in den avond scheidde men van hem, met den wensch dat hij nog lang moge leven en in dezelfde betrekking Werkzaam zijn. De vorige week Vrijdag heeft de gemeente St.- Philipsland vroolijk feest gevierd bij gelegenheid der installatie van den nieuwbenoemden burgemeester j)en heer J. J. Geense. t' Hoofdplaat. De gemeente-veldwachter Ruimer is '■^n het begin dezer week deor den officier van justitie ontslagen. De gemeente verliest in hem een populair politiemanhij had meer dan 20jarigen dienst. Door den gemeenteraad werd op het eind der vorige maand onze gemeentewerker ontslagen. Is de steenwegquaestie ietwat uit de wereld, de be staande spanning bestaat nog in al hare kracht. Dat de ingezetenen de dupe der historie zijn schij nen de kampioenen in den strijd vooral zij die achter de schermen zitten! niet te beseffen. Vlissingen. Op het rijkstelegraafkantoor alhier werden in de afgeloopen maand 4627 telegrammen behandeld; en wel: 2285 aangeboden, 1063 ontvangen en 1379 overgenomen. Tot lid der jury voor de te Maastricht te hou den tentoonstelling van tuin- en landbouwvoortbreng- selen is o. a. benoemd de heer De Jonge van Elle- meet, te Oost-Kapelle. De Minister van Oorlog, in aanmerking nemende dat eenige jongelingendie zoowel het examen voor adelborst bij de Kon. Neder), marine als dat voor cadet bij de Kon. Milit. Academie afgelegd en aan de beide examens voldaan hebben, aan eene plaatsing als adelborst de voorkeur geven en alzoo niet in aan merking verlangen te komen voor de plaatsing tot cadet bij de Kon. Milit. Academiebedoeld bij de dezerzijdsche aankondiging in de Ned. Staatscourant van den 20 Juli jl. no. 169; brengt nader ter kennis van belanghebbendendatin verband met de aldus opengevallen plaatsen, met ingang van September a. s. tot cadet bij gemelde academie o. a. zullen worden benoemd Voor de infanterie hier te lande F. L. Larnbrecht- sen, voor de artillerie hier te lande J. Hannink. De cadetten, bestemd voor den dienst hier te lande, moeten zich op Maandag 4 September e. k., des voor middags vóór 10 uren, aan het gebouw der Academie te Breda bevinden. Bij kon. besluit zijn benoemd tot adelborst le kl. de adelb. 2e kl.le afd.bij het Koninklijk In stituut voor de marine te Willemsoord N. M. Japikse, C- C. Zegers Rijser en K. J. Karseboom. Aangaande de laatste levensdagen van prof. Fan Oosterzee verneemt de Standaard nog het volgende Zaterdag 22 Juli was de heer V. O. te Neuenahr aangekomen, en alhoewel hij, sedert geruimen tijd lij dende aan eene suikerziekte, gepaard met hevige rheu- matische aandoeningen, zeer verzwakt was, toch achtte men zijn toestand niet levensgevaarlijk. Vrijdag 28 Juli werd de lijder nog Op een der rust banken in de allée gebrachtwaar hij zich met een der badgasten (ds. Post van Goes) ruim een uur over de meest belangrijke zaken onderhield. Zaterdagmorgen om 7 uren bestond het voornemen nog om te badenwat de badmeester evenwel ont raadde, die het noodig oordeelde den dokter te ont bieden. Deze kwam en achtte den toestand hoogst ernstig. Kort daarna volgde eene zware benauwdheid en bleef de lijder bewusteloos tot het oogenblik, waarop hij werd afgelost van zijne zorgvolle levenstaak en uit het lijden heenging in de eeuwige rust. Donderdag had te Utrecht de teraardebestelling van het lijk plaats. Dr. Doedesvriend en ambtgenoot van den over ledene voerde eerst het woord. Hij herdacht den ontslapene in zijn werkzaam leven en bracht in her innering hoe het zijn hoogste roem was geweest een verdediger des Christendoms te zijn door woord en wandel, bovenal door den geest des vredes, die hem steeds bezielde. Dr. Theesing van Rotterdam was de tolk van de talrijke vrienden van den overledene in een gemeente, waar deze achttien jaren met herderlijke trouw zijne redenaarsgaven had besteed aan het heil der gemeente. In treffende dichtregelen drukte ds Ten Kate de gevoelens zijns harten voor den vriend uitdien hij nimmer vergeten zou. Als tolk van de gemeente van Utrecht sprak ds. Wolf-, de predikanten Koningsberger en De Koe spraken tot de vergaderde menigte. Nadat een der studenten een krans van waardee ring op de lijkbaar had gelegd en nadat een ander vriend van den ontslapene in eenige woorden aan zijne gevoelens uitdrukking had gegeven dankte een der zonen van den overledene voor de vele bewijzen van deelneming, waarna door de aanwezigen het Iste en 7de vers van Ps. 89 werd gezongen. Z. K. H. de prins van Oranje zal in het laatst van Augustus zich voor geruimen tijd naar Zwitser land begeven. Het koninklijk gezin zal aanstaanden Zondag op het Loo terugkeeren. Aan de Tweede Kamer is ingezonden een wets ontwerp tot verhooging van hoofdstuk 9 der Staats- begrooting voor 1882 met f5000, zijnde de eerste termijn van een subsidie van f 150,000, toe te kennen aan de internationale koloniale tentoonstelling te Am sterdam, waartegenover het comité van uitvoering be reid is de noodige ruimte voor de Nederlandsche in zenders tegen een verminderd tarief beschikbaar te stellen, enkele inzendingen kosteloos op te nemen, en voor gepaste versiering en bewaking der Nederlandsche afdeeling zorg te dragen. Blijkens de mem. van antwoord op het ontwerp tot herziening der vestingwet handhaaft de Regeering die voordracht en acht zij a priori behandeling in comité-generaal daarvan niet noodig. Te Arnhem werd Dinsdag de jaarlijksche ver gadering gehouden van de broederschap der notarissen. Van de 614 leden waren er 83 tegenwoordig, terwijl zich 97 bij volmacht hadden doen vertegenwoordigen. Als plaats, waar de volgende vergadering zal wor den gehouden, werd Middelburg gekozen met 74 stem men, terwijl er 25 op Rotterdam, 11 op 's-Hage en 10 op Amsterdam werden uitgebracht. In plaats van den aftredenden heer Th. Van Uije Pieterse, niet herkiesbaar, werd tot bestuurder ge kozen de heer Höfelt te Kampen. Al de voorgestelde wijzigingen in het reglement werden bij acclamatie aangenomen, tengevolge waar van voortaan de leden zich niet meer kunnen doen vertegenwoordigen tot bet benoemen van personen, terwijl niemand meer dan 5 stemmen zal mogen uit brengen. Verder werden het entreegeld en de jaar lijksche contributie der nieuw aankomende leden verhoogd. Volgens een particulier telegram uit Berlijn aan het «Wiener Fremdenblatt", een officieus orgaan van het ministerie van buitenlandsche zaken te Weenen, zou de Nederlandsche regeering, in antwoord op eene vertrouwelijke aanvrage, te kennen gegeven hebben dat zij eventueel niet ongenegen zou zijn aan gemeen schappelijke maatregelen ter bescherming van het Suez-kanaal deel te nemen. Hansweert. Woensdagmorgen omstreeks -10 uren stoomde de spoorboot «Walsoorden-Vlake" met passa giers en vee aan boord, op reis naar Walsoorden, op de plaat tusschen de le en 2e zwarte boei in het zuidergat, over de eb, aan den grond en heesch weldra de vlag halftop, ten teeken dat zij adsistentie verlangde, waarop de kanaalsleepboot «Zuid-Beveland" er heen stoomde om de passagiers overtenemen en naar Wals oorden te brengen. Inmiddels waren tal van personen op den dijk saamgestroomd om getuigen te zijn van het zoo zeer ongewone schouwspel, dat een boot op klaarlichten dag, bij goed weêr, daar ter plaatse om hoog zat. Omstreeks den middag geraakte de boot door den ingetreden vloed vlot en draaide op, doch in stede van diep water te zoeken, dat op eenige M. afstand te vinden was in het schaar van Waarde, stoomde zij verder op de plaat en geraakte tot twee maal toe vast, alvorens zij in haar vaarwater kwam. Volgens «Veritas" zijn in Juni jl verongelukt: 98 zeilschepen, waaronder 3 Nederlandsche,enl3stooin- schepen, waaronder geen Nederlandsch. Doopsgezinde gemeente. Zondag 0 Aug., voorrn. te 10 uren, godsdienstoefening. Prediker dr. K. R. Pekelharing, van Middelburg. Versere. Beroepen bij de Ned. Ilerv. gem alhier ds. L. A. F. Creutzberg, predikant te Oosterland. De vacature van diaken bij de Ned. Herv. gem. alhier, ontstaan door het bedanken van den heer W. Van Oeveren Jr. in Maart jl., is Woensdag vervuld door de benoeming van den heer J. Mieras. Bedankt voor het beroep naar 's-Heer Hendriks kinderen c. a. door ds. W. Geesinck, te Schipluiden. Viertal van predikanten te Middelburg: dd. E. W. Heinecken, te Haarlemmermeer; J. J. Westerbeek Van Eerten, te Vleuten; B. Van Schelven, te Haarlem, en W. J. Jorissen, te Apeldoorn. Aan mej. B. M. P. Van Aalst, leerares aan de midd. meisjesschool te Middelburg, is op haar verzoek eer vol ontslag verleend. Benoemd tot onderwijzeres op de school van rnej. Chivat aldaar mej. J. Van der Schuijt, te Rotterdam, en voor de handwerken mej. L. Knol, te Middelburg. (Mede waren voorgedragen mej. J. J. A. Damme, te 's-Gravenhage, en J. J. Wanrooy, te Vlissingen. Voor de akte van hoofdonderwijzeres te 's-Hage is nog geëxamineerd en toegelaten mej. J. Kooistra, van Middelburg. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Sept., tot leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Bergcn- op-Zoom benoemd de heer D. Stigter, te Goes; tot leeraar aan de Rijks h. b. school te Middelburg, de heer mr. W. Polman Kruseman. Krabbendijke. Woensdag is alhier aanbesteed het bouwen van een steenen varkenshok met bergplaats enz. op het hofWeltevreden uittevoeren onder toezicht van den heer A LE CLERCQ, architect te Kruiningen. Daarvoor was ingeschreven door de heerenE. Zegers, te Goes, voor f 1175,30; L. Van Verre, te Kruinin gen, voor f 947 J. Bruggeman, te Hansweert, voor f 937 en J. Van de Sande, te Krabbendijke, voor f 790. Aan laatstgenoemde is het werk gegund. Aan dit uitvoerig en beredeneerd verslag, dat in druk verschenen is, ontleenen wij het navolgende De bevolking der gemeente bedroeg op 1 Januari 1881 3047 mann., 3325 vrouw., totaal 6372 personen. Het bevolkingscijfer verminderde met 47 mann., 24 vrouw., totaal 71 personen, en bedroeg op 31 De cember 1881 3000 mann., 3301 vrouw., totaal 6301 personen. Onder de vertrokkenen waren twee gezinnen, be staande uit 5 m. en 6 vr., benevens 4 ongehuwde mannen, die zich voor bestaansverbetering naar Noord- Amerika begaven, terwijl bovendien een man naar Oost- Indië vertrok, waar hij bij de cultures opgeleid wordt. Het getal der in de gemeente geborenen bedroeg: levend 112 m, 91 vr., totaal 203; levenloos aange geven 7 m., 3 vr., totaal 10, te zamen 119 mann., 94 vr., totaal 213 geboren. Onder die geborenen waren onecht: levend 0 m. en levenloos aangegeven 1 m. Voorts hadden er twee tweelinggeboorten plaats, allen als levend aangegeven. Het getal huwelijken, dat voltrokken werd, was 46. Het getal overledenen in de gemeente was 113, als 59 m. en 54 vr., dus 1 op 55.70, een veel gunstiger cijfer dan het vorige jaar. Er hebben zich in de gemeente gevestigd: Uit eene andere gemeente van de provincie 242 der overige gemeenten van het rijk 138 de koloniën van den Staat den vreemde13 Er zijn ambtshalve ingeschreven17 Te zamen 410 Er zijn uit de gemeente vertrokken Naar eene andere gemeente in de provincie 246 der overige gemeenten van het rijk 274 de koloniën van den Staat1 den vreemde46 En zijn ambtshalve afgeschreven 3 Te zamen 570 Omtrent liet gasthuis (zieken-, bestedelingen- en proveniershuis) kunnen de volgende bijzonderheden ver meld worden. De loop der bevolking daarvan was Op 1 Januari 1881 waren aanwezig 14 ra., 40 vr., 54 s. In den loop des jaars werden opgenomen 12 m., 12 vr., 24 s., te zamen 26 m., 52 vr., 78 s. Er werden ontslagen 5 m., 5 vr,, 10 s., terwijl over leden zijn Om, 8 vr., 14 s., te zamen 11 m., 13 vr., 24 s., zoodat op 31 December aanwezig waren 15 m., 39 vr., 54 s. De keuring ran vleesch, spek enz. geschiedt dooi den daartoe aangestelden keurmeester en, bij diens ontstentenis, door zijn adsistent. Volgens opgave zijn in 1881 ter keuring aangegeven 352 koeien, ossen, vaarzen en stieren, 565 kalveren, 240 varkens boven, en 190 varkens vermoedelijk beneden het jaar, 100 schapen en geiten, 5216 kilo ingevoerd varkensvleescli, 93600 kilo Amerikaansch spek, ham en reuzel, 810 kilo gedroogde Geldersche ham, metworst en 14 paarden.

Goessche Courant | 1882 | | pagina 1